Maanvlucht volgens boekje Brandweerman beschuldigd van nalatigheid Bemanning van „Pueblo" is vrijgelaten GOEDE TELEVISIESHOW VAN GRIEPERIGE APOLLOBEMANNING Auto doormidden gereden: 4 doden In de ban van maan (§ud IV OVER EEN JAAR WEER SYNODE R.K.KERK en Marshall-schuld 15 jaar tevroe^ afgelost NADAT DE VS FORMEEL SPIONAGE HADDEN TOEGEGEVEN armeen teuton Opgericht 1 maart 1860 MAANDAG 23 DECEMBER 1968 No. 32671 LEIDSCH DAGBLAD Directeur: E A. E. van Dishoeck Hoofdredacteur: Drs J. R Soetenhorst DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f 14.10 per kwartaal (postabonnementen f 16.50) f 4,70 per maand (bij vooruitbetaling), losse nummers 0.25 Witte Singe) 1, Lelden - Giro 57055 Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie 21507 HOUSTON De meest fantastische ontdekkingsreis van ooit is zaterdag met grandiose precisie begonnen en de Apollovlucht naar de maan verloopt tot dit moment volgens het boekje, mis schien zelfs nog beter dan dat. Het enige probleem is een lichte grieperige aandoening van de bemanningsleden, die echter met medicijnen onderdrukt schijnt te zijn. De ruimtevaarders Borman, Lovell en Anders zijn inmiddels aan de aantrekkingskracht van de aarde ontsnapt en worden thans in die van de maan gevangen. Morgenochtend zullen zij de directe omgeving van de maan bereiken en een begin maken met de voorgenomen tien omwentelingen om onze buur in het heelal. Gisteravond had de eerste directe televisieuitzending vanuit de cabine naar Amerika plaats, welke beelden een uur later ook op het Nederlandse televisiescherm waren te zien. Astronaut Anders laat zijn tandenborstel door ae capsule zweven tijdens de eerste televisie-show die de Apollobemanning ten beste gaf. ENSCHEDE <ANPi Vier per- De bestuurder van een van de auto' sonen zijn om het leven gekomen die door de wrakstukken waren ge- twee werden 5 bij een verkeersongeval, dat gis teravond omstreeks zeven uur op de weg EnschedeHaaksbergen heeft plaatsgehad. Het ongeluk gebeurde, doordat een uil de richting Enschede komende luto. bestuurd door de heer F. Tim merman uit Doetinchem, van de weg raakte, tegen een betonnen paal bot ste en vervolgens dwars over de weg ham te staan. Een auto. die uit de richting Haaksbergen kwam, reed de dwars op de weg staande auto doormidden. De wrakstukken kwa men aan weerszijden van de weg te recht. Even daarop reden twee auto's ln volle vaart door de op de weg lig gende wrakstukken. Het ongeluk heeft het leven gekost aan de 17-Jarige dochter van de be- s Uurder van de auto. die uit Haaks bergen kwam. de heer Slotman uit crze plaats. Voorts aan drie inzit- t'.r.den van de auto van de heer Tim merman. namelijk zijn 28-jarige echt genote, hun tweejarig zoontje Fred dy en zijn éénjarig dochtertje Johan- n-i De heer Timmermans werd le- Ivtnsgevaarlijk gewond, evenals me- p-ouw Slotman reden, is nog wel gestopt, maar kon gewond ;Cje aanfc>]jk niet verdragen en is door- rend Duit» )ew CM 3 140 VATICAANSTAD (Reuter) Paus Paulus heeft vandaag bekendge maakt. dat volgend jaar op 11 okto- lier een nieuwe bisschopssynode zal worden geopend ter be spreking van de problemen in de Rooms-Katholieke Kerk. De paus maakte dit bekend in het college van iardinalen- gereden naar Enschede, waar hij de politie waarschuwde. De bestuurder van de andere auto, een Chevrolet, is nog niet gevonden Twee doden Op de provinciale weg in Limbricht kwamen zaterdagavond twee perso nenauto's en een busje met elkaar in botsing. De bestuurder van een der personenauto's, de 21-jarige J. Tummers uit Limbricht, was op slag dood, evenals de driejarige M ark Willems uit hetzelfde plaatsje. De derde inzittende, mevrouw Luyckx uit Sittard, werd levensgevaarlijk ge wond. De vijf inzittenden van de andere auto's zyn allen min of meer ernstig gewond in het ziekenhuis ,,De God delijke Voorzienigheid" in Sittard op genomen. De Apollo bevindt zich thans, ruim twee etmalen na de lancering en bif- na 300.000 km van de aarde, voorbij het punt waar de aantrekkings kracht van aarde en maan even sterk zijn. Op dat punt was de snel heid. die aanvankelijk na het verla ten van de aardbaan bijna 40.000 km per uur bedroeg, door de remmende werking van de aardse aantrek kingskracht. verminderd tot 3472 km per uur. Thans neemt die snelheid door het trekken van de maan weer toe tot 9152 km per uur. Bij de maan moet de capsule worden afgeremd tot 869 km per uur om in de voorge nomen baan om de maan te komen. Deze operatie wordt ruim 09 uur na de lancering, dat fe morgenochtend, uitgevoerd. Gelukwens Onder het motto „the show must go on" hebben de grieperige astro nauten gisteravond hun eerste direc te televisieuitzending uit de capsule verzorgd, toen deze zich op ruim 200.000 km afstand van de aarde be vond. De beelden kwamen even goed door als indertijd uit de Apol lo-VII in een baan om de aarde, hoe wel de afstand ditmaal zevenhon derd maal zo groot was. De Uitzen ding begon met beelden van com mandant Borman die herstellende van misselijkheid op zijn bank lag. Anders, die de camera bediende, liet daarna Lovell zien, die in de .keuken" bezig was. Alvorens een zakje vla te openen, dat hij braaf naast zich liet zweven, feliciteerde deze zijn moeder, die gisteren 73 jaar werd: een ruimteprimeur waar zij bijzonder trots op zal zijn. Er werden voorts in de capsule wat grapjes met zwevende tandenborstels en dergelijke zaken uitgehaald. De opnamen uit de enigszins be slagen vensters van de Apollo deden het niet zo best. doordat er wat moeilijkheden met de telelens wa ren. „Jullie hebben de afscherming van de lens toch niet vergeten weg te halen?" vroeg het controlestation op aarde. „Daar hebben we zelf al naar gekeken." kwam het prompte antwoord. Het lukte niet met de lens en door een gewone lens was de aarde slechts een vage lichtvlek in het televisiebeeld. Tijdens deze op name zagen de kijkers hoe kleinere materiedeeltjes zich buiten op het venster van de Apollo afzetten. Blauwe maan Deze ijle materie, afkomstig van uit de Apollo, is vermoedelijk ook de oorzaak geweest van het blauwe schijnsel, dat de astronauten om de maan hebben waargenomen. Het lijkt hoogst onwaarschijnlijk dat dit schijnsel zou duiden op een zeer ijle maanatmosfeer. Dit moet echter nog nader worden onderzoent. De uitzending werd afgesloten met een korte uiteenzetting over het langzaam wentelen van de capsule teneinde te voorkomen dat deze te eenzijdig door de brandende zon zou worden verhit: het barbecue-effect heet dit in ruimte-jargon. De helderheid van de televisie beelden heeft de deskundigen ver rast, evenals trouwens de duidelijk heid van de radioverbindingen. Griep Het enige in de vlucht, wat tot dusver moeilijkheden heeft opgele verd, is de gezondheid van de ruim tevaarders. Borman kon in zijn eer ste rustperiode de slaap niet vatten en kreeg van het controlestation ver gunning een slaappil te gebruiken. Later kregen alle drie last van mis selijkheid en andere verschijnselen, die op een lichte griep zouden kun nen wijzen. Verontrustend werd dit niet geacht, vooral omdat voldoende medicijnen aan boord zijn om deze verschijnselen te onderdrukken. Der gelijke aandoeningen kunnen wel hinderlijk worden btf de landing op aarde, maar zijn nauwelijks storend voor het verdere vluchtverloop. of zij zouden een ernstig karakter moe ten aannemen. De Russen hebben in pers en ra dio vrij veel aandacht aan de lance ring besteed, doch daarbij sterk de nadruk gelegd op de grote risico's, die de ruimtevaarders zouden lopen. Zij onthielden zich van commentaar op de stand in de „maanrace." (Zie voorts pag. 2) Marylin Lovell slaat met haar i drie dochters v.l.n.rSusan, j Jeffrey en Barbara, de lancering I van de Apollo op Kaap Kennedy gade. WASHINGTON (AP' Neder land heeft zijn schuld uit hoofde van j het Marshall-plan aan de Verenigde Staten afgelost, zo heeft het Ameri- kaanse ministerie van Financiën gis- j teren bekendgemaakt. Het totale be- drag van 65,5 miljoen dollar werd 15 jaar te vroeg afgelost IrDe vervroegde aflossing werd door Nederland gedaan als een passende vorm van samenwerking in het licht van de algehele Amerikaanse beta lingsbalanssituatie", aldus het minis terie van Financiën. De lening van 129,5 miljoen dol lar werd in 1948 aan Nederland ver strekt. De hoofdsom zou volgens het oorspronkelijke aflossingsschema door Nederland zijn terugbetaald in termijnen in de jaren 1976 tot en met 1983. KINDJE OMGEKOMEN BIJ BRAND IN ROTTERDAM Ontvoerd De politie van Parijs heeft zondag de auto gevonden van oud-kolonel Raymond Gorel, de vroe gere penningmeester van het Franse geheime leger, de OAS. die sinds vrijdag werd vermist. De politie ver moedt dat Gorel ontvoerd is. of mis schien ondergedoken is omdat hij be dreigd werd door zijn vroegere vrien den. Een jaar geleden is hij ternau wernood ontsnapt aan een poging hem bij zijn woning te ontvoeren. (Van onze correspondent) ROTTERDAM (GPD) De 21- Jarige dienstplichtige marechaus see R. Hagen heeft vanmorgen na een brand ln Rotterdam tegen over de officier van justitie een beroepsbrandweerman van nala tigheid beschuldigd. Bij de brand is een twee-jarig jon getje dat in de tussenkamer van een woning op de tweede verdieping in zijn ledikantje lag te slapen, om het leven gekomen. De heer Hagen meent dat het kindje eerder uit de tussen kamer had kunnen worden ge haald. wanneer de betrokken brand weerman had voldaan aan zijn ver zoek direct met een persluohtmasker de woning binnen te gaan om de nog slechts met rook gevulde tussenka mer binnen te dringen. De heer Hagen stond samen met de moeder van het omgekomen jon getje met een vrijwillige brandweer man op de gang van de woning. Op verzoek van de vrijwilliger is de heer Hagen naar hij zegt naar beneden Opkl De Bilt verwacht van heden tot ist C morgenavond opklaringen, maar ook enkele verspreid voorkomen''0 Matige, aan dc kust af en toe nog krachtige noordwestelijke wind. De- relfde temperaturen als vandaag o) >«ts lagere (Opgemaakt om 12.40) 24 december ton op: 8.47 uur; onder: 16.32 uur Maan op: 12.06 uur: onder: 22.42 uur Hoogwater te Katwijk te 6.32 en 1?56 uur. laagwater te 2 19 en 14.45 UU! Hil nummer bestaat uit 18 pagina's PANMOEND JON/SEOEL (AFP, Reuter) De 82 nog in leven zijnde bemanningsleden van het Ameri kaanse oorlogsschip .Pueblo" hebben vanochtend even over half vier in Panmoendjon hun vrijheid herkre gen. Precies elf maanden nadat het elektronische verkenningsschip door Noordkoreaanse oorlogsbodems werd opgebracht. Het stoffelijk overschot van de 83ste opvarende die bij het treffen werd gewond en die later overleed is eveneens aan de Amerika nen overgedragen. De „Pueblo" zelf blijft in Noordkoreaanse handen. Voor de vrijlating moest de Ameri kaanse generaal-majoor Gilbert Woodward een verklaring tekenen waarbij de Verenigde Staten schen ding van de Noordkoreaanse wate ren met spionagedoeleinden toegeven. De verklaring werd zowel door de ge neraal als door de minister van Bui tenlandse Zaken. Rusk, nog voor de ondertekening een „waardeloos docu ment" genoemd dat de Noordkorea- nei. tevreden scheen te stellen maar dat slechts uit menselijke overwegin gen ten opzichte van de bemanning zou worden getekend In een lange verklaring van het Noordkoreaanse ministerie van Bui tenlandse Zaken wordt de vrijlating bevestigd en gezegd dai de Amerika nen hebben toegegeven dat de „Pueblo" met spionage-oogmerken in Noordkoreaanse wateren voer en dat zij daarvoor hun verontschuldigingen hebben aangeboden. De Noordkoreaanse verklaring zegt voorts dat de bemanning gestraft had moeten worden, maai- dat tot uitwijzing was besloten omdat zij „openlyk haar misdadige handelin gen had toegegeven" Het Noordko reaanse persbureau publiceerde een brief met „dankbetuigingen van offi cieren. matrozen en oceanografen" van de „Pueblo". De gezagvoerder van de .Pueblo" heeft vandaag in de Zuidkoreaanse hoofdstad verklaard, dat hij en zijn bemanning kort voor hun vrijlating een week lang „hevig geterroriseerd" zijn geweest. Vele bemanningsleden verkeren volgens Bucher in slechte lichamelijke conditie in verband met de voeding, die zij gehad hebben. Maar de kneuzingen en blauwe plek ken, die zü opgelopen hebben, zou den vrij snel genezen zijn. Afgezien var de week van inten sieve mishandeling was het leven in gevangenschap over het algemeen lang niet zo ellendig geweest, dat men het ondragelijk zou moeten noe men. Gezagvoerder Bucher zei nog. dat hy zich stipt gehouden had aan de instructies van de Amerikaanse marincbeve'hebbei in Japan. Vol gens deze instructies moest de „Pue blo" minstens 13 rnjjl uit de Noord koreaanse kust en van Noordkore- aans grondgebied verwijderd blijven. I gegaan om assistentie van een man met een masker te halen. In plant» daarvan is. aldus de heer Hagen, eerst een slang van de brandweer wagen in de woning gebracht. De vlammen waren toen al te hevig om nog via de brandende voorka mer de tussenkamer binnen te drin gen. Pas nadat het vuur was ge blust kon uit de tussenkamer het lijk je van het kind worden geborgen. De woning aan de Hugo Mole naarstraat, bewoond door de familie Poeljer, is vrijwel geheel uitgebrand. Toen de brand uitbrak, bevond de moeder zich in de keukendrie ande re kinderen speelden in de voorka mer. Mevrouw Poeljer slaagde er in de drie kinderen (5, 3, en 1 jaar oud) onder haar armen te nemen en van de trap af naai- buiten te dragen. Zij is daarna vergeefs weer naar boven gegaan om te proberen ook de 2-jari ge Isac te redden. Over de oorzaak van de brand is nog niets met zeker heid bekend. In eerste instantie was de recherche geneigd te veronder stellen, dat één van de kinderen in de woonkamer met vuur heeft gespeeld. De brandweer heeft vrij veel moeite gehad om het vuur geheel onder de knie te krijgen. De uitgebrande ka mers en de vliering van de woning bleven nog vrij lang nasmeulen. Hoe wel een ladderwagen ter plaatse wm kon de brandweer er geen gebruik van maken, omdat het voertuig m de smalle straat niet in een goede po sitie kon worden gemanoeuvreerd. Moord op twaalfde dochter Om dat zijn vrouw voor de twaalfde keer een dochter ter wereld had gebracht, heeft Salah Hassan Safa uit het dorp Brika in het zuiden van Libanon, hei twaalfde meisje door wurging om het leven gebracht. Toen de man ge arresteerd werd, verklaarde hij. dat de geboorte van een twaalfde doch ter hem in een staat van waanzin had gebracht. De bemanning van ae Pue blowerd na haar vrijlating weg geleid door een groot aantal MP s. Uit het Leidsch Dagblad van 't 22 December 1868: Naar wij met genoegen vernemen, heeft het Z.M. de Koning behaagd de aanzien- lijke som van f 500 bij te dragen voor de oprichting van het Boerhaave-monu- ment, terwijl ook van Z.K.H. Prins Frederïk eene som van 1200 voor hetzelfde doel bij de commissie is ontvangen. Advertentie Wordt ge vraagd eene kindermeid, P.G... niet beneden de 25 jaar, gewoon met kinderen om te gaan, ter oppassing van een jong kind Adres Breestraat, Wijk IV. 338. (thans no. 39

Leidsch Dagblad | 1968 | | pagina 1