C.a.o.-akkoord bij banken en klein-metaal „Ik ben 'n stomme idioot geweest Statuut vervangt cao bij Douwe Egberts Prins Carel tegenstander van Franco Rover dwingt kassier 6000 gulden te geven Koninkrijk met dictator op keukenstoel mensen die van héél mooie dingen houden krijgen cadeaus uit de De ambtenaren krijgen inderdaad vijf procent Marion Blom terug uit Hongaarse cel ZATERDAG 21 DECEMBER 1968 LEIDSCH DAGBLAD PAGINA 7 DEN HAAG (ANP) Partijen, betrokken bij de c.a.o.'s voor het klein-metaal (180.000 werknemers), zijn tot overeen stemming gekomen over een c.a.o. voor één jaar. De lonen en salarissen zullen met ingang van 1 januari worden verhoogd met vijf procent en op 1 juli nogmaals met twee procent Bovendien Is een uitbreiding van de vakantie met één dag overeenge komen. De onderhandelingen hebben gis- eren veel tijd gevraagd omdat het bereiken van overeenstemming over een minimale vakantietoeslag veel moeite heeft gekost. Tenslotte kwam men uit op een bedrag van 510 gul den. In 1970 gaat het klein-metaal korter werken. Bankbedrijf Ook in het bankbedrijf is overeen stemming bereikt over de CAO-1969 die op 1 Januari voor ongeveer 26.000 man zal gelden. Het akkoord behelst een verhoging van de salarisschalen met 6.5 pro cent, een verdere verhoging met 3 procent verkregen door omzetting van gratificatie of tantième in vast salaris een verhoging van het maximum voor aanpassing van inge gane pensioenen aan een stijging van de kosten van levensonderhoud met 2 tot 4 procent (waardevastheidsclau sule) en een uitbreiding van de duur der aaneengesloten vakantie met 2 werkdagen (waar tegenover staat, dat het aantal snipperdagen met één wordt verminderd). Textiel Hoewel de onderhandelingsdelega ties van werkgevers en werknemers in de textielindustrie er gisteren na een derde, ruim acht uur durend ge sprek over de nieuwe 3-jarige textiel CAO nog niet zijn uitgekomen, is de kans op een akkoord wat groter ge worden. Het aanvankelijk pessimis me over de afloop van de onderhan delingen over deze overeenkomst waarbij zo'n 75.000 textielarbeiders zijn betrokken, heeft plaatsgemaakt voor een gematigd optimisme. De bonden vragen verhoging van de basis uurlonen met 5.8 procent in 1969 en met telkens vijf procent in 1970 en 1971. Het overleg wordt volgende week dinsdag voortgezet. Zoals verwacht, is gistermiddag in het georganiseerd overleg voor amb tenarenzaken overeenstemming be reikt over een stijging van 5 procent van de salarissen van het overheids personeel met ingang van 1 januari. Het kabinet heeft aan dit akkoord willen meewerken, omdat op deze basis volledige overeenstemming met alle centrales van overheidspersoneel kon worden bereikt. Het kabinet had een salarisverhoging van 4,5 procent aangeboden, de centrales hadden 5,5 procent verlangd. Voorts werd overeengekomen dat de vakantieregeling op tweeërlei wijze wordt verbeterd. De „verplichte snip perdag" de bestaande mogelijk heid van het rijk om verplicht een vrije dag aan te wijzen, verdwijnt. Deze dag wordt toegekend aan het normale verlof, waardoor dit 15, 17, 19 of 23 dagen gaat bedragen. Bovendien zal één extra verlofdag worden toegekend, te beginnen met het jaar waarin de ambtenaar dertig wordt. Dit extra verlof wordt vervol gens bij het 40e jaar en daarna elke vijf jaar met een dag verlengd. In het georganiseerd overleg ls gisteren ook overeenstemming be reikt over de personele regeling voor de rijksambtenaren, die bij de sprei ding van rijksdiensten zijn betrok ken. Behalve vergoeding van verhui- zingskosten krijgen de ambtenaren „spreidingstoelagen": f.2500.— voor gehuwden en ongehuwden met een eigen huishouding, f. 1250.voor de overige ongehuwden. Deze toelage wordt uitgekeerd in drie termijnen. (Van onze correspondent) AMSTERDAM (GPD) Marlon Blom is weer thuis. De 24-jarige Amsterdamse studente, die in no vember door een Hongaarse rechtbank wegens mensensmok kel tot een half jaar gevangenis straf werd veroordeeld, is giste ren. na een nieuw proces, vrijge laten. Om elf uur gisteravond kwam zij op Schiphol aan. Na een ongeveer twee uur lang ver hoor door de rijksrecherche, maakte zij vannacht aldus de ba lans op: „Ik ben een stomme idioot geweest". Marlon Blom is een van de velen, die zich hebben laten verstrikken in de netten van de beruchte Jan Hui venaar, die onlangs werd aangehou den en die deel uitmaakt van een internationale bende, die zich bezig houdt met het smokkelen van men sen van achter het ijzeren gordijn naar het westen. Aangehouden Op 13 september is zV in Boeda pest aangehouden, nadat zij zoge naamd haar paspoort had verloren Op dit paspoort reisde een ander naar het Westen. Op 14 november is zij veroordeeld tot een gevangenis- AVRO's televisie-omroep- ster Alice Oppenheim is gis- termiddag in het stadhuis van Voorburg in het huwe lijk getreden met de Leide- naar T. Minderaa, hoboïst van het Residentie-Orkest. Alice was acht jaar bij de KLM, waarvan drieënhalf jaar bij de Speciale Dienst. Zij is thans acht maanden in dienst van de AVRO. Zij zal ook als mevrouw Min deraa televisiewerk blijven doen. Het paar gaat in Lei den wonen. Jn een oud m grachtenhuis"vertelde Ali- j|| ce, die gist:"°v gekleed was in een oud rose wollen com plet. AMERSFOORT (OPD) Nog naarstig wordt gezocht naar de on geveer 35-jarige man, die gister avond onder bedreiging van een pis tool employées van de Boerenleen bank aan de Amersfoortae Van Randwijcklaan ruim zesduizend gul den wist af te dwingen. Met de buit, gestopt in een boodschappentas, maakte de overvaller zich daarna uit de voeten. Lopend vluchtte hij in de richting van de Hogeweg (een van de uitvalswegen van Amersfoort) om daarna spoorloos te verdwijnen. Al hoewel de politie direct na de over val in de omgeving van de bank en op de rijkswegen rond Amersfoort een onderzoek instelde en de alarm centrale van de politie op de hoogte werd gesteld, bleef de man tot op he den onvindbaar. Met de overval beleefden de 34- jarige kassier J. Wolfshaar uit Hoog land en de hem assisterende mejuf frouw A. Schoonderbeek de schrik van hun leven. Even voor sluitings tijd (9 uur), toen zij bezig waren met het opmaken van de kas, kwa men zij oog in oog te staan met de tengere overvaller. De man richt te een pistool op mejuffrouw Schoon derbeek en eiste geld. De kassier telde in eerste instantie briefjes van vijf uit, maar daar nam de overvaller geen genoegen mee. Hij ging pas weg toen hem een stapel bankbiljetten, in totaal ruim zesduizend gulden, ter hand was gesteld. Hij geloofde de kassier, toen deze zei dat er niet meer geld voorhanden was. De over valler stopte het geld in een tas en verdween. De politie kamde direct de buurt uit, vatte post bij de uitvalswegen en ging tips na. die na bekendma king van de overval via radio en tv binnenkwamen, maar dat alles heeft tot op heden geen resultaat opgeleverd. UTRECHT (GPD) Een soci aal-statuut, dat met Ingang van 1 Januari bij Douwe Egberts in de plaats komt van de c.a.o., heeft in de eerste plaats tot doel het voortbestaan van de onderne ming te waarborgen. Dat ls het gemeenschappelijk belang van aandeelhouders en van werkne mers en dat is ook het uitgangs punt van het sociaal-statuut. Dit zei gisteravond de heer J. W M. J. Boost, lidraad van bestuur van Douwe Egberts in een toelichting op het beridht, dat het bedrijf de c.a.o voor de kerf tabakindustrie over boord heeft gezet ten gunste van een eigen regeling van de arbeids voorwaarden. Die voorwaarden vin den op hun beurt de basis in het sociaal-statuut. De heer A. N. B. C. Mauritsz, woordvoerder van de gezamenlijke werknemersorganisaties, die met Douwe Egberts de overeenkomst over j de arbeidsvoorwaarden hebben ge- j sloten, zag in deze ontwikkeling een verschuiving van de eenzijdige na druk op de materiële voorwaarden I naar een betere plaatsbepaling van de mens in de onderneming, i Het soicaal-statuut is de lnten- tie-verklaring van het bedrijf, dat het de belangen van haar medewer- hartigen en een goed sociaal beleid onderneming te weten', wil voeren. Alle werknemers krijgen j heer Boost met 1 januari het sociaal-statuut op schrift mee naar huis. De onderne ming heeft het daarmee vastgelegd De aandeelhouders, de commissaris sen en de directe zijn het over de inhoud van het statuut geheel eens en staan er dan ook gezamenlijk achter. zo zed de De werknemersorganisaties zijn eveneens tevreden over het statuut, al dragen zij er dan geen verant woordelijkheid voor. Het sociaal- statuut opent de mogelijkheden voor een grote mate van inspraak en medezeggenschap, ook in het economisch-financiële vlak, aldus de heer Boost. Alle vormen van over leg en medezeggenschap zijn in be ginsel aanvaard. De uitwerking zal geleidelijk gaan, zo meent de be drijfsleiding van Douwe Egberts, maar de onderneming kan er niet op terugkomen. Het sociaal-statuui heeft een onbeperkte looptijd. In het persoonlijk vlak brengt het soicaal-statuut voor de enkeling ga ranties mee. dat klachten die hij over zijn positie of over zijn arbeids plaats zou hebben gehoord en be handeld worden. „De bedoeling is, dat iedereen op de plaats komt waar hij het beste en het prettigste werkt. Dat schept voor hem weer de mogelijkheid verantwoordelijk heid voor dat werk te dragen. De enkeling heeft nu op grond van het kers. haar kapitaalverschafers en j statuut het recht zijn plaats, zijn haar afnemers evenwichtig wil be- bestemming en zijn carrière in de (Van onze speciale verslaggever Jan van Beek) MADRID (GPD) Spanje is een monarchie, geleid door een militair, Francisco Franco. In 1966 heeft hij een referendum uitgeschreven, waarbij hij aan zijn volk een nieuwe grondwet heeft voorgelgd, waarin zijn opvolging, althans naar de letter, haarfijn werd geregeld. Alle pretendenten kregen weer nieuwe hoop. De grondwet stelt, dat in geval van ontstentenis of dood van de oude generaal, de Spaanse regentschapsraad, tezamen met de ministerraad in een onafgebroken conclaaf bijeen moe ten komen om tezamen een opvolger voor de stellen aan het parlement, de Cortes. vijftiger Don Jua/n, die In de luxe Die opvolger inkly badplaats Estoril in Portugal woont en beweert meer rechten op de troon te hebben dan zijn zoon. De zoon heeft meermalen verklaard geen troon te begeren die aan zijn vadei is in middels dertig jaar geworden., hij bloede zijn, de Spaanse nationaliteit bezitten, tenminste dertig jaar zijn. van onbesproken gedrag en trouw aanhanger van het katholieke geloof I UW1I PC UCKC1CIJ U1C tUUl ZOjlI Deze fisuur zou in eerste steumtog toebehoort Prins Juan Carlos tenminste de tweederde meercerheid van het parlement moeten krijgen Is dat niet het geval, dan moet het conclaaf weer bijeenkomen ai een nieuwe, even koninklijke en even on besproken persoon voorstellen. Als die ook te licht wordt bevonden door het parlement, dan kan het conclaaf van regenten en ministers een offi ciële regent voorstellen, een andere Franco dus, een man die dezelfde be- vogdheden als de oude generaal moet krtfgen in afwachting van het mo ment, waarop het parlement de eens gezindheid over een koninklijke op volger bereikt. Een ingewikkelde toestand, die door generaal Franco zelf is geschapen om zich te onttrekken aan de consequen ties van zijn eigen bewind, dat nooit ln staat ls geweest het volk op een alternatief voor te bereiden. Men zegt in Spanje dat hij het land nooit vanaf de troon heeft geregeerd, maar vanaf een keukenstoel. Hoe zou dit land ooit weer aan een troon kun nen wennen? Persoonlijk Om een antwoord te geven op die vraag, heeft Franco persoonlijk se dert 1947 de opvoeding bepaald van prins Juan Carlos, de jongste klein zoon van de laatste Spaanse koning Alfons de dertiende. Hij heeft daar enkele ruzies over gehad met de va der van de jonge prins, de robuuste getrouwd met de Griekse prinses So fia en is vader van twee dochters en een zoon. Juan Carlos is de prince-charming van het merendeel van de Spaanse adel en wandelt altijd bij parades aan de rechterzijde van generaal Franco. Hij geniet in het buitenland koninklijke egards van de zijde van Spaanse ambassadeurs en reist als officiële kroonprins door het land Zijn tegenstanders noemen hem een „houten-Klaas", een man die geen enkele opleiding, militaire of univer sitaire, heeft gemaakt. Men zegt dat hij geen contact heeft met de bevol king en de zware staatstaak niet aan zou kunnen. De oppermachtige Falange behoort tot zijn tegenstanders. Indien deze groepen in de toekomst de overhand zouden krijgen is het een vraag of Juan Carlos ooit een twee-derde meerderheid in het Spaanse parle ment zou krijgen. In dat geval zou de voorkeur van de regenten en ministers kunnen uit gaan naar prins Carel Hugo, de echt genoot van prinses Irene. Juist om dat hij geen kinderen heeft, zou hij voor een aantal politici in Spanje een interessante figuur zijn voor een tussenfase. Men realiseert zich daarbij niet dat prins Carel Hugo daarbij niet dat prins Carel Hugo nooit zal accepteren een soort van Interregnum te vormen. Hij heeft bepaalde ideeën over democratie en sociale vooruitgang die niet geheel stroken met de heersende opvattin gen in het Spaanse regime. Hij is Vooral een politieke pretendent, die politieke hervormingen in het land voorstaat en weigert aan de leiband van een bepaalde groep politici te lopen. Prins Carel heeft altijd beweerd dat het Carlisme slechts één van de pressiegroepen is die zijn candida- tuur voor de troon steunen. Zijn doel is niet die troon alleen, maar de po litieke hervorming van zijn land, waaraan hij de troon onderschikt stelt. Daarmee werd hij voor het Spaanse regime steeds meer een ge vaarlijke persoon, hetgeen vooral de laatste maanden tot uiting ls geko men in een aantal redevoeringen op politieke congressen. De vraag is gewettigd of Carel Hu- go uit Spanje is verdreven omdat hij steeds meer de uitgesproken concur rent van prins Juan Carlos, werd, of omdat de regering van Franco zich wilde ontdoen van een lastige politicus, die te populair werd. Van officiële zijde is nu verklaard dat de prins al vijf maal een waarschuwing had gehad om zich niet met de bin nenlandse politiek in te laten, omdat hij anders het land uit zou worden gezet. Dezelfde bron maakt geen be zwaar tegen het verblijf van Prinses Irene, noch tegen dat van de drie zusters van Prins Carel. die herhaal delijk in Madrid zijn. Deze uitwijzing van haar man, is een nieuwe bittere pil voor Prinses Irene, die zich ondanks alle moei- UH hei statuut blijkt, dat winst maken geen hoofddoel meer is bil Douwe Egberts. Voorop staat het veilig stellen van de belangen van alle betrokkenen. Tussen arbeiders en beambten bestaat niet veel ver schil meer. Allen krijgen maand lonen- In het c^.o.-gedeelte van het statuut wordt gesteld, dat ln de ko mende drie Jaar de lonen met ten minste 5H procent zullen stijgen. Het is mogelijk om als de prijzen sterk stijgen daar per Jaar nog eens twee procent bij te doen. In 1972 moeten arbeiders en beambten vol ledig zijn gelijk geschakeld. straf van een half jaar met aftrek. Hoger beroep resulteerde gisteren in een veroordeling tot een gevangenis straf, die gelijk was aan het voorar rest. Marion had na het lange verhoor door de rijksrecherche maar even tijd voor verslaggevers. „Ik ben he lemaal op. Ik heb de laatste drie da gen vanwege de spanning praktisch niet geslapen of gegeten." Zij vertelde, dat zij met Jan Hui venaar en de Amsterdamse student Hugo Krop op 10 september naar Wenen is gereisd. „Ik had een tele foontje van Hugo gekregen. De be doeling was, dat wij naar Tsjecho- Slowakije zouden gaan, om daar on ze paspoorten te „verliezen." Dat kan geen kwaad dacht ik. Dat land komen we toch nooit binnen. Maar in Wenen bleek, dat wij naar Hon garije moesten. Ik had a gezegd, toen heb ik ook b gezegd." Op de vraag waarom zij ooit a had gezegd, zei Marion dat ze moeilijk heden thuis had. „Ik wilde weg. Als iemand voorgesteld had naar Spanje te gaan. had ik ook ja gezegd." Doe het nooit' 95 Volgens haar heeft de aanhouding van Jan Huivenaar een belangrijke rol gespeeld bij de behandeling van het hoger beroep, dat zij had aange tekend. De terugreis heeft zij ge maakt op een tijdelijk paspoort. Haar eigen pas ls inmiddels weer bi) haar moeder in Santpoort te rechtgekomen. De jonge vrouw, die er gebruik van maakte heeft hem te ruggestuurd naar Hugo Krop. Deze heeft het weer bij haar moeder be zorgd. Marion is niet van plan de 750 gul den, die haar toegezegd waren, te gaan incasseren. Zij heeft haar les geleerd. ,Jk wil niets meer met de ze zaak te maken hebben," zegt zij. Mogelijk toekomstige slachtoffers van mensensmokkelaars raadt Ma rion Blom aan: „In godsnaam, doe het no o i t." ADVERTENTIE Prins Juan Carlos van Bourbon (links) na de uitwijzing van Prins Carel Hugo de voornaamste troonpretendent tezamen met generalissimo Franco. lijkheden die zich sedert haar hu welijk hebben voorgedaan, moedig aan haar nieuwe leven heeft aange past. Haar man bewijst dat hij zich heeft ontwikkeld tot een dusdanige politieke tegenstander van dit regime, da*- het niet beter heeft weten te doen dan hem over de grens te zet ten. Prinses Irene zal alleen zijn taak moeilijk kunnen voortzetten, ondanks het feit, dat de Spaanse regering zegt niets tegen haar te hebben. Zij zal moeten accepteren dat het bewind van Franco duidelijk laat blijken zich van de lastige op ponent, die Prins Carel geworden is, te willen ontdoen. Hasselman Pander Botermarkt 21 -22 Leiden

Leidsch Dagblad | 1968 | | pagina 7