PRINS CAREL HUGO SPANJE GEZET UIT Haagse vrouw doodt haar twee kinderen car n Elf tv-uitzendingeii Onder protest over de maanvluclit Toch naar Nederland Prinses Irene nu nog in woning in Madrid legenachtige S korte dagen ?|Plaatselijk mist BREESTRAA1 173 HUISMAN Spaanse troon LEIDEN TEL. 34000 (9uc/ \t2JUtUJ/n\ m Opgericht 1 maart 1860 ZATERDAG 21 DECEMBER 1968 No. 32670 LEIDSCH DAGBLAD Directeur: E. A. E van Dishoeck Hoofdredacteur: Drs. J R Soetenhorst DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f 14,10 per kwartaal (postabonnementen f 16,50), 4,70 per maand (bij vooruitbetaling) losse nummers f 0,25 Witte Singel 1, Lelden - Giro 57055 Telefoon Directie en Administratie: '25041; Redactie 21507 HILVERSUM (GPD/ANP) De tderlandse televisie brengt van ndaag tot en met volgende week jjdag elf uitzendingen, die zijn irytl aan de kerstvlucht van drie lerikaanse astronauten naar en de maan. Daartoe behoren ook ecte reportages uit Amerika en I de maancapsule, die Europa be iken via Amerikaanse grondsta- en de communicatie-satelliet rly Bird. I De tijdstippen van deze reporta- die nog kunnen veranderen in ^kband met het vluohtverloop. zijn volgende (Van onze weerkundige medewerker -DE BILT GPDVanavond precies acht uur bereikt de de laagste stand, zodat dit ^Ttfcemde de kortste dagen van Ajaar brengt. Het is tevens het van dr kalenderwinter. ter zonder winterweer. Verge- van regen en sneeuw is de t verdwenen en bedroeg de iperatuur vanmorgen vijf tol d graden iri ons land. n het noorden en westen van ierland werd vanmorgen vijf tien mm regen gemeten, het- de sportvelden geen goed hebben gedaan, daar er nog enkele centimeters dikke be ren laag aanwezig is, die het Jwater niet doorlaat. Ook mor- i zacht weer, waarbij een vol- nde oceaandepressie, die ook fl naar het vasteland komt, regen en wind gaat brengen. Ie Engelse weerdienst ver- fht voorlopig depressieweer regen en wind, maar nog half januari een volgende \periode. Bilt verwacht van heden, tot genavond: Vannacht opklaringen iatselyk mist, met temperaturen I het vriespunt. Weiniig wind. fgen van het zuidwesten uit toe- tnde bewolking, gevolgd door re- l Tot matig of krachtig, aan de mogelijk tot hard toenemende tussen zuid en zuidwest. Op- t stijging van temperatuur. (Opgemaakt om 9 uur). 22 DECEMBER |iop: 8.46 uur; onder: 16.31 uur op: 11.31 uur; onder: 19.47 uur water te Katwijk te 4 49 en 17.11 te 0.39 en 13.06 uur. Vandaag: 13.00—14.20 uur Ned. 1 lancering van Kaap Kennedy (kleur» en 22.4023.20 uur Ned 2 perscon ferenties Kaap Kennedy en Houston over verlaten van aardbaan voor vlucht naar maan. Zondag: 22.05—22.21 uur Ned. 1 i Interïeuropnamen Apollo en even- j tueel beelden van aarde en maan Maandag: 21.3521.50 uur Ned. 1 zelfde soort beelden als zondag, j Dinsdag: 13.1513.45 uur Ned I beelden van de maan tijdens tweea? omwenteling om de maan en 18.30 18.3018 50 Ned. 2 samenvatting van vorige uitzendingen. Woensdag: 03.3003.45 uur Ned. 1 beelden van de maan gedurende ne gende omloop, verlaten maanbaan en begin terugreis naar de aarde, voorts 13.0014.00 uur Ned. 1 her haling nachtuitzending en film ..Het universum": tenslotte 22.45— 23.00 uur Ned. 1 beelden van aarde en maan. Donderdag: 22.5023.05 uur Ned l terugreis naar de aarde. Vrijdag: 16.2018.00 uur <zo nodig tot 19.00 uur) Ned. 2 landingsope ratie (in kleur). (Van onze speciale verslaggever Jan van Beek) MADRID/DEN HAAG (GPD) Na een intensieve politieke tournee door de Spaanse provincie Zaragoza heeft Prins Carel Hugo, de echtgenoot van Prinses Irene, van de Spaanse minis ter van Binnenlandse Zaken opdracht gekregen als „onge wenste vreemdeling" onverwijld het Spaanse grondgebied te verlaten. Onder protest gaf de Prins (die de Franse nationali teit bezit en nooit de Spaanse heeft gekregen) gistermiddag ge hoor aan dit bevel, daar hem anders arrestatie te wachten stond. Per auto begaf hij zich naar de Franse grens en reisde van daaruit in de richting Parijs, waar hij vandaag zou aan komen. Het uitwijzingsbevel had geen betrekking op Prinses Irene, die gisteravond om half acht terugkeerde in de villa in het Parque Conde de Orgaz in de Spaanse hoofdstad, waar het echtpaar sinds het voorjaar van 1967 woont Paleis Soestdijk was door het uitwijzingsbericht verrast. Hoewel het ko ninklijk gezin steeds geweigerd heeft zich met de politieke denkbeelden van schoonzoon Carel Hugo in te laten, rekende men niet op deze ont wikkeling. Het staat intussen nog steeds vast. dat Prinses Irene en Prins Carel Hugo op 28 december aanwezig zullen zyn by de doop van de kleine Prins Johan Frlso, de jongste zoon van Prinses .Beatrix. Dit zal dan de eerste maal zijn, dat Prinses Irene voor de doopplechtigheid van een van haar neefjes naar Nederland overkomt. De Nederlandse regering vroeg gisteren de ambassadeurs in Madrid en Parijs om opheldering. Zolang de uitwijzing alleen betrekking 9chijnt te hebben op Prins Carel Hugo, zal de regering geen stappen ondernemen. een zeer gespannen sfeer. Als gevolg daarvan heeft de Spaanse regering de strijdkrachten, die in deze gebie den gelegerd zyn, in staat van pa raatheid gebracht Langs de route, die Prins Carel Hugo naar de Franse grens volgde, stonden volgens Car- listische ooggetuigen onderdelen van het Spaanse leger opgesteld, uitge rust met lichte wapens. De prins reed in zijn eigen auto. een staalblauwe Jaguar van het E-type en werd ge volgd door enkele andere wagens, waarin Carlistische leiders hadden plaatsgenomen. Deze stoet groeide steeds meer aan. ondanks het feit, dat de Spaanse politie trachtte het contact tussen de volgwagens te ver breken. De uitwijzing van Prins Carel Hugo is geschied op de beschuldiging dat hij zich. ondanks afspraken met de regering van generaal Franco, de laatste maanden zeer intensief met de binnenlandse Spaanse politiek heeft beziggehouden. De prins heeft deze beschuldiging, die hem werd overgebracht door de militaire gou verneur van de provincie Zaragoza, met klem van de hand gewezen. In een scherpe discussie merkte de prins op, dat hy als erfgenaam van de Carlistische rechten op de Spaan se troon, nooit enige afspraak met welke vertegenwoordiger van de Spaanse regering of het staatshoofd j generaal Franco heeft gemaakt De prins zou bij die gelegenheid hebben meegedeeld dat dit verre beneden zijn waardigheid zou zyn geweest. Vol gens hem kan hij dus onmogelijk be schuldigd worden van het verbreken van afspraken die nooit zijn gemaakt. Grote spanning Het uitwijzingsbevel tegen Prins Carel Hugo heeft vooral in noord- en oostelijk Spanje, waar zijn aanhang door de aanwezigheid van een aan zienlijk aantal Carlisten het grootst is, veel beroering gewekt. Er heerst ADVERTENTIE 55M'KL v/irtk Meest uitgebreide collectie, ook in BONTHOEDEN en SJAALS. Lid Stichting bontwaarborg. (ADVERTENTIE) DE verwikkelingen rond Prins Carel Hugo werpen een schril licht op de opvolging van genera lissimo Franco, die in naam als regent de vacante Spaanse troon beheert. Het Spaanse koning schap heeft zich vanaf het einde der middeleeuwen, in absolute zin ontwikkeld. Het parlement, de Cortes, dat in Spanje in die tijd een sterke invloed had, waardoor zelfs een democratie mogelijk leek. is sterk teruggedrongen door zestiende-eeuwse vorsten als Karei V en Philips II. ook zeer bekend uit onze vaderlandse ge schiedenis. In de 19e eeuw kwam in Spanje verzet tegen het absolute koning schap. voornamelijk van de kant van de ..liberalen" In ons land kreeg de liberale beweging kracht in 1848 Toen werd hier het ko ningschap hervormd in die zin, dat de koning macht verloor, maar als „onschendbaar" per soon boven alle partijen kwam te staan. In Spanje was de koning toen al leider van één partij geworden. Tussen 1830 en 1840 moest de Spaanse koningin Isabella zich, behalve tegen het opkomend li beralisme verdedigen tegen haar oom Carlos, de eerste leider der Carlisten. Na bloedige Carlisten- oorlogen werd Carlos verdreven, maar dertig jaar later zou ook Isabella dit lot treffen. Militairen en liberalen stuurden haar in ballingschap. Vanaf die tijd heeft de Spaanse troon gewankeld. Ko ningen kwamen en verdwenen na revoluties. Het koninkrijk Spanje werd meermalen een republiek. De Carlisten hebben hun stre ven naar de troon nooit opgege ven. In de Spaanse burgeroorlog zag de vader van Carel Hugo, prins Xavier. een nieuwe kans. maar hij kreeg grote ruzie met Franco en werd zelfs tien jaar na de burgeroorlog uit Spanje ver bannen Intussen gaat de strijd om Franco's opvolging door, rond een omstreden troon. Want elke op volger van Franco zal moeten beseffen, dat hij begint als ko ninklijk leider van een verdeeld volk. Van Carlistische zijde regent het intussen van protesten bij het paleis van Pardo. de residentie van gene raal Franco en bij de ministeries van Binnenlandse Zaken en van Justitie. In de Spaanse regering hebben en kele ministers zitting, die sympathi seren met het Carlisme. In het par lement hebben op een totaal van 354 leden circa 40 Carlisten zitting. Ook de voorzitter is een Carlist. De natio nale leiders van het Carlisme heb ben door hun steun tijdens de bur geroorlog aan generaal Franco nog steeds grote invloed in het bewind. Volgens welingelichte kringen in Madrid hebben Carlistische aanhan gers telegrammen in zeer sterke be woordingen van protest naar gene raal Franco gezonden. De Carlisten beschikken nog steeds, op grond van tydens de burgeroorlog verkregen rechten over een soort eigen leger, de „requete's", die nog steeds training ontvangen en verlof hebben geregeld bijeen te komen. Het zijn deze re quete's geweest, die als Carlistische stoottroepen tussen 1936 en 1939 voor generaal Franco de kastanjes uit het vuur van de burgeroorlog hebben ge haald. Ook in het Spaanse leger be vinden zich onder de hoge officieren vele aanhangers van Prins Carel Hugo. Populair De laatste maanden is de activiteit van Prins Care! Hugo, met Prinses Irene aan zyn zijde, ongekend groot geweest. In de toespraken die hy heeft gehouden, kwam zyn kritiek Prinses Irene tijdens een Car listische betoging. op het regime van generaal Franco steeds openlijker naar voren. Jongst leden zondag was hij met zyn vader, Xavier Bourbon Parma, aanwezig op een Carlistische meeting in Logrono in noord-Span je Nog maar enkele weken geleden werden hij en zijn vrouw uitgeroepen tot „catedratico honoris causa" (ere-hoogleraar) aan de hogeschool voor bedrijfsbeheer in Barcelona. In Zaragoza heeft hy alle dagen van deze week politieke con gressen van het Carlisme voorgeze ten. Wanneer hy en Prinses Irene in deze stad op straat verschenen, wer den zij het middelpunt van grote volksmenigten. De actie van de prin ses voor de Biafraanse vluchtelingen in Libreville, Gabon en het bezoek dat zij kortgeleden met haar man aan de Sjah van Perzië bracht, be zorgden het echtpaar zeer veel pu bliciteit in de Spaanse dag- en week bladen Dit alles moet zeer tot het ongenoegen van generaal Franco zyn geweest die wenst, dat de kleinzoon van Spanjes laatste koning, Afon- so. de dertigjarige prins Juan Carlos 'die met de Griekse prinses Sofia is getrouwd hem als koning over Spanje zal opvolgen. ADVERTENTIE DEN HAAG (GPD» Een 47- jarige vrouw heeft in haar bo venwoning aan de Eerste Van den Boschstraat in Den Haag haar beide kinderen van het le ven beroofd en daarna de hand aan zichzelf geslagen. De vrouw zou reeds lange tijd in een over spannen toestand hebben ver keerd. Zij en haar kinderen zijn gistermid dag gevonden door een glazenwasser, die op verzoek van de 68-jarige moe der van de vrouw het huis via een raam was binnen gegaan. De man trof in de voorkamer het 12-jarige zoontje levenloos aan. De jongen had zijn pyama nog aan. In het tweepersoonsbed in de achterka mer vond hij het overleden dochter- 1 je (10) met naast haar haar moeder, (ie in een coma was. Toen spoedig daarna de ambulance kwam leefde de vrouw nog. maar zy overleed in de loop van de avond in het ziekenhuis Zuidwal. Hoewel het onderzoek nog niet is afgerond en er vandaag sectie zal worden verricht om de doodsoorzaak vast te stellen, gaan de gedachten van de Haagse politie uit naar vergifti ging. Mevrouw Coenen, die beneden het huls woont, waarin het drama zich afspeelde, verklaarde dat de vrouw donderdagavond nog by haar op be zoek was geweest en tegen haar had gezegd, dat zij van de dokter zwaar dere slaappillen had gekregen. Ook zij belde daarop aan bij haar bovenbuurvrouw. Het viel haar op dat alle ramen gesloten waren, terwijl er meestal wel een raam open stond Mevrouw Coenen waarschuwde de J moeder van de vrouw. Depressief Naehtslot Volgens mevrouw Coenen verkeer de de vrouw reeds lange tijd in een depressieve toestand. Sinds septem ber. toen zij scheidde van haar 53- jarige echtgenoot, een huisschilder, moet zy vele kilo's zijn afgevallen. Hoewel hy niet meer thuis woonde had de vader nog geregeld contact met zijn twee kinderen Woensdag was hy nog by zijn ex- vrouw geweest om over voogdijpapie ren te praten. Volgens de politie had de vrouw geen financiële zorgen. School De mogelijkheid bestaat dat het drama zich reeds donderdagavond- of nacht heeft afgespeeld, want toen het zoontje van buurvrouw Coenen gis terochtend bij de vrouw aanbelde om zoals gewoonlijk met haar dochtertje naar school te gaan. werd er niet gereageerd. Ook 's middags kreeg hij geen gehoor. Mevrouw Coenen ont dekte. dat het meisje helemaal niet naar school was geweest. Zy kon echter niet binnenkomen omdat de deur op het nachtslot zat. Een glazenwasser ging daarna op haar verzoek op onderzoek uit. De meteen gewaarschuwde politie trof een keurig verzorgd huis aan. waar geen spoor van geweld in te ontdek ken viel. Het heeft vrij lange tijd ge duurd. voordat men de vader van de kinderen van het drama op de hoogte kon stellen Na het bericht was de man een gebroken figuur. ..Totaal ka pot". aldus de politie, die tegen de man geen enkele verdenking koestert Donderdagmiddag was de vrouw nog met haar dochtertje by de fa milie Coenen op verjaarsvisite ge weest. Zy maakte een verwarde en gespannen indruk Het dochtertje was 's avonds ook nog op het kinderpak tijtje, maar zy werd tamelijk vroeg door haar moeder opgehaald. De vrouw zag er toen nog steeds verward en gespannen uit. Vermoedelijk had zy op dat moment al haar tragische besluit genomen. Centrale verwarming ook als bouwpakket Haagweg 15 Leiden Tel. 40444 Showroom Haagweg 11 (ADVERTENTIE) DANSEN DE STAD ROME te Warmond ZONDAGMIDDAG 2 UUR Soulegroup ZONDAGAVOND 8 UUR THE MARQUEES DRIVE-IN DISCOTHEEK ADVERTENTIE (ADVERTENTIE) i Uit het Leidsch Dagblad van l 21 December 1868: 2 Ingezonden. Mijnheer de j Redacteur. 't Is meer dan tijd, dat de l gemeenteraad de subsidie van f 1500 aan den Schouw- burg intrekke, althans zou i de Directeur geen einde ma- ken aan het schandelijk mis- bruik van 't nemen van plaatsen, door de suppoosten r 1 van den Schouwburg, alvo- rens dat het publiek daar- i van gebruik kan maken. In andere groote steden wordt dergelijk misbruik dan ook 1 door Directie en policie te i keer gegaan. S. AdvertentieBij onder- handsche akte d.d. 16 Dec. 1868 is tuschen R. M. Beuth l en M. R. Beuth, beiden woon- achtig te Leiden, aangegaan eene vennootschap tot het 5 drijven van handel in en het X fabriceren en reinigen van bedverens, enz. R. M. Beuth M. R. Beuth ADVERTENTIE Discount verkoop van Perzische Tapijten Mijnders wóninginr.H'.v. Lisse Zie onze advertentie van 17 dec. j.l. ADVERTENTIE INT-C RtEtlP'VLRZOPGI

Leidsch Dagblad | 1968 | | pagina 1