■Senaat gaat nog door dualistische trend in groei van economie Deining in R.K.-Kerkl ^er des HeUs in West-Duitsland FINANCIEEL WEEKOVERZICHT .308.- „265.- „205.- „276.- „598.- RmSSUaEMJ DE MAGNEET 1 Sla Ir i PRISMA7 Rapacki (Polen) van zijn post ontheven Schut gaf belangrijk j wapen uit handen Tweede Kamer is met kerstvakantie Ontvoerders half milj oen door de neus geboord Orderportefeuille Grofsmederij beter dan vorig jaar Opheffing van celibaat gewenst bracht blijheid in harten van vele bejaarden de mooiste vlieg vakantie uit de mooiste Magneet kleurfoto's ion in [ATERDAG 21 DECEMBER 1968 LEIDSCH DAGBLAD PAGINA 17 ADVERTENTIE (Door onze parlementaire redacteur, J. J. Vis) )EN HAAG (GPD) De Eerste Kamer zal volgende week andag. vlak voor het eind van het kalenderjaar, nog twee angrijke wetsontwerpen behandelen. De senatoren houden niet van om zich te laten haasten, maar ditmaal moest het De regering wil de huurverhoging van zes procent uit- llen tot 1 april. Als het wetsontwerp waar dat uitstel instaat, op tijd wordt behandeld, gaat de huurverhoging gewoon 1 januari in. felisioaar zou het dan gaan om een verhoging van vier -procent en van zes procent, maar ook die vier procent komt slecht uit. De len zullen in het nieuwe jaar toch al rap genoeg omhoog gaan de invoering van de nieuwe omzetbelasting. V PRIS/NAA in goud 11 klassieke uitvoering met aparte wijzerplaat 475.- Waf X) ffl 2) sierlijk model met opengewerkte band v.a. 455.- 3) aparte combinatie door ovalen vorm en gematteerde band; met extra veiligheidssluiting v.a. 475.- §§f 3 tweede wetsontwerp, waar de it op de valreep zyn oordeel moet geven, is de huurbelasting, it een gek wetsontwerp, dat heel onbillijkheden zal veroorzaken, bracht de Senaat er toe om in ichriftelyk verslag de minister de te geven het vreemde werkstuk in te trekken. De minister het niet gedaan. Wat zal de it maandag doen? voorspellingen zijn de afgelo- dagen nogal wat veranderd, was de overheersende mening, de Eerste Kamer het wetsont- zou afkeuren. Het voorlopig ag was zo vernietigend daar de Kamer niet meer op terug ■n zonder zichzelf belachelijk te Loslippig tma werden de voorspellingen minder stellig. Het wetsontwerp g belangrijk voor de minister, b een wezenlijk onderdeel van beleid, als het verworpen wordt minister Schut wel eens aftre- dat zou dan weer een crisis kun- pleveren waar niemand behoef- oheeft ook niet de Eerste Ka- Als de minister belooft, dat hij Jjkheden zal wegwerken door een wijziging van de wet in te m, zal de Eerste Kamer wel vóór paar dagen geleden heeft de ter echter laten weten, dat hij van plan is af te treden. Hij dat in een heel erg vertrouwe- esprek, zodat nu iedereen het et zijn loslippigheid heeft hij langrijk wapen prijsgegeven, srste Kamer kan het ontwerp ■werpen zonder dat er politieke en uit voortkomen en vol- e laatste voorspellingen zal het itwerp de eindstreep dan ook lalen. ndagavond weten we hoe het elopen. at Ui lehai ING Biafra Tweede Kamer is donderdag erstvakantie gegaan. Het was ag vol goede wil. De Kamer rde nog iets menslievends te voor de hongerende Biafranen irde de verdelingswet Indonesië Dat laatste wetsontwerp regelt ladevergoeding voor Nederlan- die in Indonesië hun boeltje Veel krijgen ze niet en vlug ze het ook niet gekegen is beter dan niets, de Biafranen loopt het slech- Als wij ons aan de kerstgan- tten is er een kustvaarder met e melkpoeder naar het Afri- hongergebied op weg. Maar vrij zeker, dat de poeder de hongerlijders in Biafra nooit zal be reiken. De luchtbrug naar het hongerge- bied heeft te weinig capaciteit, ver voer over de grond is niet mogelijk. Begin januari zal het voedsel in Biafra op zijn. De zes zeven mil joen ingesloten Biafranen hebben dan de keus tussen de snelle dood aan het front of de langzame dood door de honger. Het is goed om dat even scherp onder ogen te zien, zodat we later niet kunnen zeggen, dat we het niet geweten hebben. Het beroerde is, dat we er eigen lijk niets aan kunnen doen, zolang we ons niet zelf in het conflict stor ten. Alleen door tussenbeide te ko men kan de hongerramp voorkomen worden. Maar de Nederlandse rege ring en bijna alle andere regeringen van het Westelijk blok willen dat niet, omdat daarmee belangrijke po litieke en economische belangen op het spel zouden worden gezet. Dat laatste willen we niet het hemd is nader dan de rok. Rommelig De laatste vergaderdag voor Kerst mis eindigt altijd met een toespraak je van mr. Van Thiel. De kamervoor zitter spreekt zelden als hij het doet, gebruikt hij de gelegenheid om te zeggen wat hem op het hart ligt. Ditmaal was dat de rommelige ma nier, waarop de Kamer de afgelopen weken heeft gewerkt. Herhaaldelijk gebeurde er iets onverwachts, waar door de agenda veranderd moest wor den. Bovendien liepen de debatten vaak uit omdat de kamerleden te lang praatten. Het gevolg is. dat de begrotings behandeling op geen stukken na vol tooid is. Na de kerstvakantie moeten er nog acht begrotingshoofdstukken behandeld worden. Maar dat is van later zorg. Tot 21 januari is het stil in het gebouw Binnenhof la. Wie een twee de-kamerlid wil ontmoeten, heeft meer kans aan de Europese zuidkus ten of op besneeuwde berghellingen. PIERROT Juwelier, horloger LEIDEN MAARSMANSST 21 TE'a 20778 N. BINK Juwelier horloger. HOOIGRACHT 45 - LEIDEN v. d. WATER Juwelier, horloger Haarl.straat 181. Leiden L. VAN DUYN Juwelier PR1NCESTK. 15. KATWIJK AAN ZEE BONN (ANP, Reuter) -Opstandige jonge leden van de Westduitse clerus eisen opheffing van het celibaat en mede zeggenschap bij de keuze van hun bisschoppen. Zij zijn onte vreden over het uitblijven van ingrijpende hervormingen in de R.-K. Kerk en verzetten zich in het bijzonder tegen wat zij noemen het „autocratische en middeleeuwse optreden" van de hiërarchie. Minister Schut gaf zijn wa pens te snel uit handen. MIAMI (AP) Een poging van de ouders van de ontvoerde Barbara Jane Mackle om hun dochter los te kopen is gisteren door de Ameri kaanse federale recherche min of meer per ongeluk verhinderd. Twee mannen die de koffer met het losgeld uit het water van de baai van Miami waar hij was gede poneerd. ophaalden, werden door een politieman op de vlucht ge jaagd. Niet omdat deze politieman hen wilde aanhouden voor het ont voeren van Barbara, maar omdat zij hun wagen verkeerd hadden gepar keerd. Tijdens de wilde ontvoering, waaraan de FBI te pas kwam, lie ten de twee maninen, dlie bewapend waren met een geweer, de koffer vallen. Later bleek dat in de koffer een bedrag van 500.000 dollar zat in coupures van twintig dollar. LEIDEN De meeste van de werkplaatsen der N.V. Koninklijke Nederlandsche Grofsmederij in Lei den waren dit jaar behoorlijk bezet. Ondanks een redelijke omzetverho- ging verwacht men niet gezien de resultaten van de eerste drie kwar talen —dat de stijging van de pro- duktiekosten geheel zal worden ge compenseerd. De prijzen laten. In verband met de concurrentie voor verschillende produkten, slechts een matige verbetering zien. De or derportefeuille aan het einde van dit jaar ls beduidend beter dan die per eind 1967, waardoor voor een belang rijke afdeling van het bedrijf een goede bezetting reeds ls gewaar borgd. Aldus een tussentijds bericht van het bedrijf. De ontevredenheid wordt nog aan gewakkerd door de omstreden kwes tie van de geboorteregeling, die zo als bekend acuut werd na het pause lijk verbod op het gebruik van kunst matige voorbehoedsmiddelen, neerge legd in de encycliek „Humanae Vi- tae." Verschillende priesters heb ben hun ambt neergelegd. Hoeveel is niet bekend. De kerkelijke autori teiten hebben de •aantallen, die in de pers zijn genoemd, echter als .schromelijk overdreven" gebrand merkt. Een ex-priester uit Pader- born, nu een getrouwd man, ver klaarde dat hij zich „diep verne derd" voelde toen hij een honderd tal vragen over zijn privé-leven moest beantwoorden na zijn ver zoek om van zijn geloften ontheven te worden. Volgens een psycholoog heeft een tamelijk groot deel van de 20.000 Westduitse priesters moeilijk heden met de celibaatsverplichting. Dat een deel van de jonge clerus het met deze verplichting niet meer eens ls, blijkt wel uit hun plan om hun bisschoppen in het begin van 1969 een kritisch gestelde resolutie over deze kwestie voor te leggen. De theoloog Johannes Hoffmann uit Siegen in de deelstaat Rijnland- Westfalen wil een commissie in het leven roepen die tussen de kerkelijke autoriteiten en de uitgetreden of op standige priesters moet bemiddelen. Ook de invloed van de links-radicale studentengroeperingen in de Bonds republiek op de jonge priesters en r.-k. leken schijnt toe te nemen. In Freiburg, Keulen en Spiers hebben priesters medezeggenschap bij de keuze van hun bisschoppen geëist. LEIDEN Ruim elfhonderd Leidse bejaarden hebben woensdag in de Stadsgehoorzaal genoten van een kerstfeest dat hen door het Leger des Heils werd aangeboden. Het was een feest voor de bejaarden, die royaal getracteerd werden en een afwisselend programma voort gezet kregen. De zangbrigade en het gezelschap Insulinde uit Vlaardingen zorgden voor de muzikale ontspanning. De stemming liet niets te wensen over Onder het motto „Kun je nog zin gen, zing dan mee", stemden de 1100 bejaarden met het elektro nische orgel in. Ook werd er een fraaie kleurenfilm „Hart en hand" vertoond. De oudjes staken hun waardering voor de organisator, majoor P. Vons niet onder stoe len of banken. De bijeenkomst werd besloten met het zingen van „Ere zij God". WARSCHAU (Reuter. AFP) De Poolse minister van Buitenlandse Zaken, Adam Rapacki, is gisteren door de regering van zyn post ont heven. HU wordt opgevolgd door Je- drychowski, de belangrijkste plan- econoom van het land. Officieel wordt het heengaan van de byna 59-jarige Rapacki een gevolg genoemd van zijn minder goede gezondheid. In feite zou hU echter veel bezwaren ADVERTENTIE id Iets 10-13-45-22 dagen Gardaroeer toermgcarrerceo 13-14 dagen Gardameer 3 10-13-44 degen Ze* am See 10-17 dagen iowfcTirot cruises 13 dagen Middellandse Zee iL^oid» HoofdkantoorGeert Grooteplefn 4. Alkmaar, tel. 02200-18804 Leldee, StodfeHepto» S. tol (WWO-32222 e» ©«2 ASpbw mm óm Afe, B<x*rete-efs*r«M 7, tel W 720-36663 hebben aangevoerd tegen de ontwik keling van het buitenlandse beleid. Met name zou hfj zeer gereserveerd hebben gestaan tegenover de „anti- zionistische" campagne en het deel nemen van Polen aan de bezetting van Tsjecho-Slowakije. Rapacki was sinds 1956 minister van Buitenlandse Zaken en verwierf internationale faam toen hij een jaar later een plan indiende voor de schepping van een zone in centraal- Europa, waarin geen kernwapens mochten worden opgeslagen of wor den gebruikt. Dit werd bekend onder de naam „plan-Rapacki". Sinds de zuiveringen in de Poolse communis tische partij, volgend op de studen tenonrust in het begin van dit jaar, was Rapacki op de achtergrond ge- raakt. Verdere wijzigingen in het Poolse kabinet zijn het ontslag van de vice- premiers Nowak en Waniolka. Een derde vice-premier, Szyr, is ontsla gen als voorzitter van het regerings comité voor wetenschap en techno logie. bieten ,21345 fdel f lil varin komt (Van onze financiële medewerker) Engelse premier Wilson heeft het nodig gevonden om fel leer te trekken tegen hen uit de Londense City, die hun non gebruikten om aan buitenlandse collega's praatjes op igen over de kansen op het aftreden van het kabinet en «gelijkheden van een nieuwe devaluatie van het pond ng. Prompt daarop raakte de valutamarkt in opschudding tt kostte de Bank of England handenvol dollars om de leren weer tot bedaren te brengen. Noordzee ook verder gesprongen dan de polsstok lang is, hetgeen blijkt uit het feit dat er bij de spaarbanken meer geld wordt opgenomen dan er wordt ingelegd. Spaarduiten worden opgesoupeerd in de bestedingsorgie, d hier en daar verontrustende af metingen aanneemt. ilinf Geen koe zo bont koe zo bont, of er zit een aan en daarom had premier niet nelemaal gelijk toen hij boze bui de fiolen van zijn «ver de hoofden van de valuta- kren uitstortte. Het pond ster- nu eenmaal nog niet door de versnelling van de o.erbe- heen. Gedurende de afgelo pen hebben de Engelse huis- stapels bankbiljetten uitge- de voorbereiding van het est, dat bepaald niet in het van het door de regering stane versoberingsprogram- aat. Daarmede deden de En- echter precies als de Neder- Belgen en Duitsers, want In West-Europa nemen de "ptieve bestedingen hand over toe. Bestedingsorgie Engeland en het vasteland is er echter één groot I: bi Nederland en in België veertje ovor de neus worden kzen en in West-Duitsland kkrinïfni grote veer. De Engelse de- is echter al leeg°-"snoent. *ordt aan onze kant van de Geen kruid gewassen Intussen komt West-Europa steeds meer in de greep van de overbeste- ding. Er lijkt geen kruid tegen ge wassen te zijn. Zelfs in West-Duits- land, waar de ministers van Econo mische Zaken en van Financiën zich om het hardst op de borst kloppen, omdat zij de zaken zo goed in de hand hebben, vallen inflatoire span ningen te constateren. Het leven wordt ei' ook steeds duurder, de ar beidsmarkt steeds krapper en de le vertijden van de industrie steeds langer. Velen in ons land denken dat er bij ons ook voldoende ruimte be staat om de bestedingen te verrui men. Dankzij de betrekkelijke x-ust op het gebied van lonen en prijzen in het afgelopen jaar zijn er inder daad mogelijkheden geschapen, maar het is de vraag hoe groot de ruimte is. Pen op de neus Teneinde te voorkomen dat ons land net als Frankrijk aan de Engel se ziekte van de overbesteding zou gaan lyden, zou er heel voorzichtig dienen te worden gemanoeuvreerd. Tijdens de jongste ministerraad van de EEG in Brussel heeft minister Witteveen de pen op de neus gekre gen. In het door de Europese Com missie samengestelde rapport, dat als uitgangspunt diende voor de dis cussies, werd nadrukkelijk gesteld dat er in ons land geen bokkespron- gen kunnen worden gemaakt op het gebied van de loonsverhogingen. Het was geen prettig gehoor voor een ministef, die in eigen land toch al als de boeman wordt voorgesteld wegens zijn streven naar soberheid. Toen minister Witteveen na een urenlange discussie in Brussel op stond had hy de toezegging gedaan niet te zullen aarzelen om de mone taire remmen aan te trekken, zodra zou blijken dat de toonbeweging uit de hand dreigt te lopen. Monetaire remmen Deze waarschuwing werd herhaald tijdens het gesprek tussen overheid en vertegenwoordigers van de Stich ting van de Arbeid over de opvat tingen inzake het loonbeleid. Dp voorbereidingen worden zelfs reeds getroffen om onmiddellijk de rem men te kunnen intrappen als de za ken scheef dreigen te lopen. Als zodanig kan het besluit van de Ned Bank worden gezien om het of ficiële discontotarief te verhogen van 4.5 tot 5 Weliswaar wordt hierbij als reden de rentestijging in andere landen genoemd, maar het is duide lijk dat de monetaire autoriteiten een slag voor willen zijn om de uit werking van de recente loonovereen- komsten bijtijds op te vangen. Voor komen is beter dan genezen. Het is te verwachten dat verdere maatre gelen zullen volgen. Dezer dagen vindt er overleg plaats tussen de Ned. Bank en de Ned. Bankiersvereniging over de stappen, die genomen moeten wor den bij een eventuele kredietrestric tie. Uiteraard is de bankierswereld er allesbehalve gelukkig mee dat zij weer de spits moet afbijten om een sterke overbesteding te voorkomen. zullen dan wel door de 1.1 ver hoging van de a.o.w. aan hun trek ken moeten komen. Sociaal-economische spanningen zijn er genoeg in ons land. Vakbon- ders wijzen naar de regering, het par lement en de werkgevers als de ver antwoordelijke partyen, die de span ningen veroorzaken en omgekeerd wordt de schuld gegeven aan de vak bondvertegenwoordigers. De di- recht belanghebbénden, de loontrek kers, kunnen alleen maar met span ning afwachten wat er voor hen, over hen en zonder hen wordt be slist. Fiscale remmen blijken de diensten te weigeren, hoewel zij door de uit werking van de b.t.w. ertoe had kun nen bijdragen om de bestedingen in het goede spoor te houden. Sociale spanningen Bij voorbaar is er echter al zoveel te doen over de mogelijke gevolgen van de nieuwe vorm van belasting heffing dat het politiek niet haal baar zou zyn om een last op de schouders van de consument te leg gen zonder er een adequate compen satie tegenover te stellen. De gepen sioneerden en andere rentetrekkers De werknemers uit de sector „grootmetaal" kunnen zich na af loop van het loongesprek in de han den wryven, omdat er een grotere verhoging in de wacht wordt ge sleept dan er aanvankelijk inzat. Een goed ding is het dat door de nieuwe c.a.o. voor grootmetaal is voorkomen dat de arbeidsrust ge handhaafd kan blijven. Aan de andere kant bestaat er kans dat de toch al dualistische ont wikkeling van onze economie nog versterkt wordt. Terwijl iedereen van oordeel is dat ons land zich kan ver heugen in een algemene economi sche opbuoei, laat de betalingsbalans zien dat we nog steeds aan de ver keerde lijn zitten. In het derde kwar taal is er een groot tekort opgetre den in plaats van het verwachte overschot. Er werd voor byna 500 miljoen gulden op de monetaire re serve ingeteerd. Een ander bedenkelijk symptoom moet worden gezien in het aanhou- dend grote tekort op de handelsba lans. Weliswaar is de export dit jaar belangrijk gestegen ten opzichte van het in de eerste elf maanden van 1967 bereikte resultaat, maar de in voer ging haast net zoveel naar bo ven. Sinds januari is er voor ruim drie miljard meer geïmporteerd dan dc export opleverde. Het tekort was slechts f 186 min. kleiner dan dat van januarinovember 1967. Symptoom nummer drie is de mis- j lukkxhg van de jongste Staatslening. Het is aan de Rijksfondsen, zoals het I ambtenarenpensioenfonds. de Ryks- postspaarbank en de postchèque en I girodienst, die te hulp werd geroe pen. te danken dat het munimumbe- I drag van de lening ad f 225 werd ge- 1 haald. De inschrijvingen van parti culiere zijde hadden niet meer dan J 130 min. opgeleverd. De koers van uitgifte werd bepaald op de laagste grens, die door de minister was aan gegeven, ergo op 99 De intering op de tegoeden by de spaarbanken en de toenemende om zetten in de detailhandel, waarvan het economisch instituut voor het midden- en kleinbedrijf enkele voor beelden gaf, toner ouxaelyk de ver schijnselen van de overbed -ling waarin ons land zich gaat bewegen. De kruidenierszaken hebben in okto ber 10% meer in- de win' aangeslag endan in de zelfde maand van verleden jaar. De detailhandel voor textiel boekte een omzetstij ging van 11%, de schoenzaken 18%, de banketbakkers 9%, de meubelza ken 16%. Neemt men btf dit alles de toene mende spanning op dc arbeidsmarkt in anmerking, dan is er reden zich af te vragen of de afgedwongen loonsverhoging uiteindelijk wel tot welvaartsverbetering zal bijdra gen Geen wonder dat de effectenbeurs op de loonsverhoging voor de me taalsector reageerde met een flinke koersdaling voor de aandelen van de ze bedrijfstak. Het had nogal wat voeten in de aarde eer de hoekman erin slaagde om een koers tot stand te brengen, als gevolg van de grote stroom van verkooporders waartegen over geen kopers waren te vinden. „Wie steekt nu zijn geld in een bedrijfstak waar het onmogelyk wordt gemaakt om winst te beha len". „Zo'n bedrijfstak mooerdt zich zelf uit". Dit waren enkele opmer kingen die ter beurze werden ge maakt toen de commissionairs op een kluitje bijeen stonden in afwachting van de koers, die er voor de verschil lende fondsen uti de bus zouden ko men. Geen wonder dat het bedrijfsleven tracht door bundeling van kr hten een sterkere positie op te bouwen, waarmede de komende moeilijkhe den beter tegemoet getreden kunnen worden. In de aannemerswereld be staan ook zorgen genoeg. De loonron- de voor de metaalindustrie zal de uitwerking niet missen als de lonen van o.a. bouwvakkers aan de orde komen.

Leidsch Dagblad | 1968 | | pagina 17