Hertog Bedford opende kasteel voor publiek Wachten, waarop of op wie Financiële noodzaak Kerkdiensten Leiden en omgeving De veilige manier van sparen. Rijkspostspaarbank altijd safe! Kerstmis in Woburn Abbey Woord van bezinning Vakmanschap is meesterschap ZATERDAG 21 DECEMBER 1968 LEIDSCH DAGBLAD PAGINA 15 (Van onze correspondent in Londen, Arnold Lissauer) WOBURN (Bedfordshire) (GPD) Engeland is het land van uitzonderlijke excentrieken als uitlaatklep voor zijn benauwend traditionalisme. Onder de aristocratie is het onge twijfeld de charmante en jolige hertog van Bedford (52), die in dit opzicht de kroon spant. Hij is een natuurlijk „entertainer", iemand die z'n medemensen wil vermaken, omdat hij zoveel plezier in hen schept. Vandaar dat hij voortdurend allerlei din gen bedenkt om iets leuks en origineels te doen, niet enkel maar voor de grap, maar omdat zijn omstandigheden hem ertoe dwingen. een kleine dierentuin zullen binnen kort ham intrede doen. Iets heel bijzonders is de safari- dienst, waarbij men met speciale voertuigen het dienenleven in het reusachtige park kan gadeslaan. Leerlingen van meer dan 200 scho len hebben reedis aan deze „cross country "-expedities deelgenomen. Teneinde zijn merkwaardige be drijf te laten marcheren zoals het ge beurt, heeft de dynamische hertog, die aan alles actief deelneemt zijn privé-bestaan vrijwel opgegeven. Achttien jaar geleden, toen zijn vader bij een jachtongeluk om kwam, zat de nieuwe hertog plotse ling met vijf miljoen pond (42 miljoen gulden) aan successierech ten opgescheept. Hij kon bovendien, zo hij zulks ad gewild had. van zijn fantastische kunstverzameling waar mee zijn kasteel. Woburn Abbey, tot de nok toe is gevuld en eveneens vijf milljoen pond waard, niets ver kopen, omdat alles in een trustfonds voor zijn nageslacht wondt bewaard. Verder zijn de uitgestrekte landerij- - een park van 7000 ha van povere kwaliteit. Er moet ook geld bij de drie duizend herten, waaron der een elders uitgestorven Chinese soort, en bisons en andere dieren, die er vrij grazen. Omdat hij geen ander kapitaal be zat, liep de hertog financieel volko men vast. Hij voelde er echter niets voor om Woburn Abbey als histo risch monument en natuurmonument aan de staat af te staan, waardoor hü belastingvrij zou worden. Hij wil dat dit zeer oude bezit het was in de twaalfde eeuw een klooster —in rijn familie blijft, hoe hard hii er ook voor moet zwoegen. Vandaar dat de hertog en zijn Franse vrouw Nicole van vroeg tot laat in touw zijn om de zaak bij elkaar te houden. Bij tienduizenden De oude zinspreuk van de Bed fords is „Che sara sara," „wat zijn moet, moet zijn". Maar op het brief hoofd van Woburn Abbey staat een nieuwe slagzin: „Wij zijn alle dagen van het jaar open!" Iedere sterve- ing kan tegen betaling van entree telden voor het park en het kasteel en eventueel ook nog voor de privé- vertrekken, bij de Bedfords over de drempel komen. Er dribbelen dan nok jaarlijks tienduizenden over zijn tapijten, met het gevolg dat hij zijn enorme belastingschuld kon afbeta len. Men kan ook de slotvoogd en diens ega bewonderen, want zij ma ken, als zij thuis zijn, altijd met de- te en gene een praatje. Op nationale feestdagen worden het kasteel en het park vaak door 25.000 personen bezocht. De hele Bedfordfamilie er zijn teven volwassen kinderen helpt dan mee met de honderd leden van de staf om deze invasie in goede ba nen te leiden, be laven en te voeden. Want er zit aan Woburn Abbey een restaurant en een pub vast. Duizen den echter zorgen voor hun eigen picnic. Hoewel er amusementsinrich- tingen zijn en vooral de kinderen tich op allerlei wijze kunnen verma ken, is Woburn Abbey beslist geen vulgair vermaaksoord. Alles gaat toe op de typisch Engels ingetogen gedisciplineerde wijze Lawaai schoppers houden zich verre van de- te onaangetaste aristocratische at mosfeer. Een kinderboerderij en Men vraagt zich af of hij ooit tijd heeft om zijn benen te strekken in de schitterende, rijk gemeubileerde salons met prachtig gedecoreerde plafonds, Vol werkten van oude mees ters, waaronder drie Rembrandts en een Frans Hals, zalen waar eens Ka- rel de Eerste en Koningin Victoria- van wie een serie door haar ge maakte etsen de wanden versiert, vaak verbleven. Een van die opmerkelijke voorwer pen die men in het kasteel aantreft is een krekalkooi van Chinees porce- lein, dat in feite een primitief inbre kersalarm was. Bij onraad beginnen de krekels verwaetd te sjirpen! De hertog behoort tot een zijtak van de oorspronkelijke familie, de graven Russell. De jonge William Russell werd in 1683 onschuldig ont hoofd omdat hij bij een samenzwe ring tegen de staat betrokken zou zijn geweest, hetgeen niet het geval was. Bij wijze van compensatie ver hief de koning-stadhouder Willem de Derde zes jaar later bij zijn troons bestijging de vader van de veroor deelde tot hertog. De eerste Russells ADVERTENTIE Er zijn 2200 vestigingen. Op de postkantoren kunt u de hele dag terecht Een aantal daarvan is zeits ook op vrijdagavond of de plaatselijke koopavond geopend. Voor da postagentschappen gelden aparte openingstijden. hadden als wijnkopers de grondslag voor een groot fortuin gelegd. Onder de dertien hertogen van Bedford wa ren er die hun geld verkwistten, maar er was ook een financieel ge nie by. Mary, de vrouw van de elfde hertog, bezat vele talenten. Zij was een groot sport/figuur, leerde nog op haar 60ste jaar vliegen, maakte vele recordvluchten en vond de dood toen zij op een solovlucht in zee stortte. Haar lichaam werd nooit ge vonden. Bijzondere attractie De vindingrijke hertog ziet er zelfs niet tegenop zijn kerstrust door be zoekers te laten verstoren. Hij tracht dit Jaar de feestenden van hun kal koen en pruimemtaart weg te lokken door een hele bijzondere attractie, een unieke tentoonstelling van antie ke poppen en speelgoed uit vorige eeuwen. De poppen komen uit Enge land, Frankrijk, Duitsland en Japan. De waarde van zo'n antieke pop hetzij speelpop of modepop be draagt omstreeks 200 pond (1700 gul den). De Engelse poppenfamilies, speciaal de charmante kerstscène in een kin derkamer, geven dank zij de talrijke miniatuurvoorwerpen de Victoriaan se atmosfeer tot in de kleinste details weer. De glanzende poppenmeubelen waren nooit als speelgoed bedoeld, maar door vaklieden uit het beste materiaal vervaardigde solide model len, voorstudies van grote meubel stukken, zoals een fijn bewerkte se cretaire, welke een waarde van 300 pnd (2400 gulden) bezit. In vroegere tijden, toen elegance en buitenspoerigheid vaak samengingen waren poppen uitsluitend voor vol wassenen bestemd. In de 19de eeuw plachten Franse couturiers ze naar hun rijke vrouwelijke cliëntèle te zenden, soms bij kisten vol, als een soort modecatalogus voor hetvolgen- de seizoen.Ze waren namelijk uitge dost in de toekomstige damesdracht. Omdat alleen rijkelui de mode kon den betalen, kregen alleen rijke kin deren deze poppen. Een collectie Franse poppen uit de 18de eeuw zijn ware kunststukken en de mooiste van de tentoonstelling, die meer dan 100 poppen omvat. De opvallendste zijn natuurlijk die, welke in gelaatsuit drukking en houding echt persoon lijkheid bezitten in tegenstelling tot exemplaren, die door hun ronde ap pelgezichten echt speelpoppen zijn gebleven, hoewel ook deze wat hun aankleding betreft hoogst interes sant zijn. Vooral de kleine Japanse poppetjes tonen grote artisticiteit. Mile. Sylvia de Cardinal, een jeug dige Francaise, die de scepter zwaait over deze tentoonstelling, als ook over de permanente antiekmarkt, die in de vroegere staillen van het kasteel is ingericht en de kerstantiekbeurs voor een liefdadig doel, zou blij zijn als ze voor haar volgende kerstexpo sitie ook poppen met toebehoren uit Nederland zou kunnen krijgen. Bij het speelgoed treft men een sprekend prentenboek uit 1890 aan, bestaande uit dierenplaten, voorzien van een mechaniek, waardoor het ge luid van elk dier voortreffelijk wordt nagebootst! De expositie bevat verder originele tekeningen voor illustraties van be kende Engelse kinderboeken. Er zul len 120 tekeningen voor de boeken van Beatrice Potter worden getoond, die 300.000 gulden waard zijn. Hoewel de sprankelende „commerciële" her- Verreweg de meeste mensen in de wereld verwachten nog wel iets en dat is ook maar ge lukkig. Want als iemand niet meer hopen kan, houdt hfj op een mens te zijn. Zo wachten vele zielen, ook'de ongeneeslijke, op beterschap: de millioenen vluchtelingen hopen sinds 1945 op een spoedige terugkeer naar hun vaderland; in Biafra wacht men op brood en in Vietnam op het sluiten van de vrede; in Oost-Europa en in Chiria ziet men uit naar de heilstaat en in Tsjecho-Slowakye naai- het her stel van de vrijheid. Overal is ei- een hunkering naar vrede en gerechtigheid. Maar het is de grote vraag, of dit verlangen ooit bevredigd zal worden. En als het gebeurt, wanneer heeft het dan plaats en hoe? De verwachtingen van vele mensen zijn meer lucht kastelen, dan blauwdrukte keningen; ze getuigen meer van het diepe heimwee van het menselijk hart, dan van een bewust gericht zijn op de toe komst. Het spreekwoord zegt, dat de wens de vader van de ge dachte is. Daarom is het voor millioenen mensen zeldzaam tragisch, dat him verwachtin gen op een teleurstelling uitlo pen. De adventsboodschap van de bijbel verschilt van dit alge meen menselijke verlangen als de dag verschilt van de nacht. De bijbel roept ons op niet iets, wat het dan ook zijn mag, te verwachten, maar iemand. En die iemand is geen vreemde, geen onbekende, maar Hij, die reeds mens voor ons ge worden is in Bethlehems stal. Want Jezus van Nazareth is 2000 jaar geleden op aarde gekomen, om te zeggen, dat Hij eenmaal zal komen om Gods plan met de wereld tot uitvoe ring te brengen. De adventsverwachting der kerk komt dus niet voort uit ïen menselijk heimwee, maar zij berust op een belofte. En deze leeft natuurlijk a/Ween maar waarde voor degene, die gelooft in Hem, die deze belofte gaf. Paulus heeft de zekerheid aan gaande deze vervulling prachtig geformuleerd met de woorden: „We zijn in hope zalig gewor den". We zijn het al, ook al is er in ons eige nleven en in de we reld om ons heen, weinig van te zien. We zijn het nu al in hope, itraks zullen wij het zijn in werkelijkheid. Een jongen uit een arm ge zin kan zeggen: Ik hoop later nog een s rijk te worden. Het kan wel, maar het kan ook niet gebeuren. Maar een zoon van ïen miljonair ook al krijgt hij een gulden zakgeld in de week, mag zeggen: Ik ben rijk in hope Als het goed is maar het is niet altijd zo leeft er in de gemeente van Jezus Christus een blij vertrouwen in de toe komst. Want: God staat aan het begin en Hij komt aan het ein de. Zijn woord is van het zijn de oorsprong en doel en zin. D. J Vosserg em. pred. Leiden. De hertog en hertoging van Bedford voor hun vorstelijk kas teel. tog van Bedford, die modeshows en schoonheids wedstrijden organiseert en voor een reusachtige logiesprijs soms wildvreemden in zijn bedden laat slapen, met zijn fijne neus voor publiciteit ls zijn eigen impressario voortdurend intouw is, moet men vooral niet denken dat zij, zoals zijn vijanden beweren, een lichtzinnig man is. Integendeel, hij tracht een schitterend cultuurbezit voor zijn na geslacht te bewaren, maar er tevens iedereen deelgenoot van te maken. Het is een welgeslaagde aristocrati sche poging tot partioiiaptie! Nieuwe uitgaven Klokkenkijkboek Bij C. J. A. van Dlshoeck te Bus- sum verscheen van de hand van W. F. J. Hana het talrijke fraai foto's verluchte Klokkenkijkboek. Getracht is bij elke grote groep klokken een korte beschouwing te geven terwijl, onbekende en zeldzame uurwerken extra zijn belicht. Het fotomateriaal is nog nooit eerder gepubliceerd. Bij het afdrukken van de kleurenfoto's is speciaal gelet op de geschiktheid van een klok voor een kleuropname; dit heeft dus niets te maken met zeld zaamheid of kostbaarheid. Een boek je, dat iedere klokkenliefhebber be slist in zijn bezit moet hebben. (ADVERTENTIE) Bierkenners vragen Leiden, Hervormde gemeente Pieterskerk 10 u. ds. A. J. Lam- l"nS- Hooglandse kerk 10 u. ds. A. Baas f Ie Katwijk a. d. Rijn. Marekerk 10.30 u. ds. L. Kievit. Bethlehemkerk Drlftstr. 10 ii. ds. njjt M. C. Koole te Den Haag. 5 u. ds. L. Kievit. Uaranathakerk Lage Morsweg 10.30 u. ds. P. Kloek. Bevrijdingskerk Montgomerystraat, u. dr. P. L. Sclioonhelm. 7 u. ds. Joh. Koningskerk Koningsstr. 10 u. ds. A J. de Jong. Vredeskerk Burggravenln. 10 u. ds I. P. Huisman te Oegstgeest. 7 u. ds. i. J. Lamping. Ver. Vrijz. Hervormden Aula As- •erstr. 10.30 u. ds. M. J. Wagenvoorde (Kerstfeest zondagsschool). Egli.se Wallonne Breestr. 10.30 u. Pasteur A. Richardot. Academisch Ziekenhuis 10 u. Jubilee Singers. •Diaconessenhuis 10.30 u. ds. J. E. Brederveld. Jeugdkerk L.H.J.-Gebouw Leven- daal 10.30 u. dhr. H. Vrielink. Geref. Kerk Zuiderkerk 10 u. dr. v. d. waan. 5 u. ds. A. Brouwer te A'dam. Petrakerk 10 u. ds. R. A. Flinterman, te Den Haag. 6.50 u. ds. Kronemeijer (dienst met belangstellenden) Oude Vest kerk: 10 u. ds Bovenberg, u. dr. v. d. Zwaan (Jeugddienst). Bevrijdingskerk 10.30 u. ds. Krone meijer. 5 u. ds. G. van Duinen te Den "MR. Groenhoven 10 u ds. Maaskant. ,,De Mirt" 10 u. (Ouderendienst) ds. Post. R. K. Kerk par. H. Lodewiik (zat. '9 u.) 7.30. 8.30, 9.45, 11, 12.15, 18 u. Par. Herensingel (zat. 19 u.) 8. 9.30, II, 12,15, 18.30 uur (bijkerk Tlmorstr.) 930 en 11 u. Par. H. Petrus (zat. 19 u. 8, 9.15. 10 45 12 18 u. Par. Hartebrug 'zat. 19.30 u.) 7.30. 9. 10.16, 12. 19 u. Par. H. Leonardus (zat, 19 u.) 8. 9. 10,45 12.15, 19 u. Par. H. Antonius (zat. 19 M 8, 9.30, 11, 12.15. 19 u. Par. Haag- Schouw (zat. 19 u.) 9.30 11.30, 18.30 d. Studentenparoch ie zat. 19.3011.45 Christian Science (Steenschuur 6): 10.30 u. dienst. Oud Kath Kerk Cronesteinkade 2) u. h.m. Vrije Kath Kerk (Vreewijkstr.) 10.30 H.M. Chr. Geref. Kerk 10 en 5 u. ds H. Carller. Leger des Hells 10 u. Heiliging.' lenst 7.30 u. verlossingssamenkomst. Baptisten gem. 10 u. ds. R. Reillng. Geref. Kerk (vrijgem.) 10 en 5 u. leesdienst. Evang. Chr. Gem. (Middelstegracht 3) 10 en 5 u. drs. Th. Dikkes. Remonstr. Gem. 10.30 u. dr. W. R. M. Noordhoff. Doopsgezinde Gem. 10 u. ds. H. van Bilderbeek. Evang. Luth. Gem 10.16 u. ds. J. Geref. Gem. 10 en 5 u. leesdienst. Church of England (oud-kath. kerk. Zw. singel) 7.30 u. Christmas by Holy Communion. Nieuw Apostolische kerk (Hoge Rijn dijk 24) 9.45 uur dienst. Aarlanderveen Herv. Gem. 10 u. ds. G van Doorn. 7 u. ds. Quak te Koudekerk aan den Rijn. Geref. Kerk 9.30 u. en 6.30 u. dr. J. Firet te A'dam. Chr. Geref. Kerk 9.30 u. Dienst des Wobrds. 7 u dr J P. Versteeg te Wor- merveer. Alphen aan den Rijn Herv. Gem. Adventskerk Julianastr. 10 u. ds. J. H. Bogers. 6.30 u. ds. M. Hanemaaijer. Kruiskerk Gouwsluis 10 u. ds. M. Ha nemaaijer. Opstandingskerk 10 u. ds. H. Koudstaal. 6.30 u. ds. J. H. Bogers. Gebouw Nabij 10 u. jeugdkapel dhr. Taseloar. Zaal Opstandingskerk 10 u. Jeugdkapel de heer J. J. Scholten. Martha-Stichting „Rijnstroom" 10.30 u. Kerstdienst mm.v. muziekgroep en trompet. Oudshoornseweg 10 u. ds. G. Cadée. Sionskerk 9.30 u. Kand. Van der Beek te Bodegraven. 6.30 u. ds. H. Koudstaal Gebouw Onderweg 10 u. J E L. van der Geest te Voorschoten. Aula Alphen- Noord 11 uur ds. P, A. Lefeber te Alphen aan den Rijn. Ge ref Kerk Mar an afhaker k Raadhulsstr. 10 u. ds. G. A. Westerveld. 6.30 u. ds. Fr. de Jong. Salvatorikerk Willem de Zwijgerlaan 10 u. ds. Fr. de Jong. 6.30 u ds. G O. N, Veenhutzen. Alphen aan den Ritn Noord Goede Her derkerk 10 ds G. O N. Veenhuizen. 6.30 u ds. G. A Westerveld. Geref. Kerk (Vrijgem.). 9.30 u. leesdienst 6.30 u ds. H. Schol te. Chr. Geref. Kerk Jeruzalemkerk Grijpenstelnstr. 9.30 u. Dienst des Woords. 2.30 u. ds. H. C- van der Ent te Katwijk aan Zee. Oud Geref. Gem. Van Mandersloostr. 9.30 u. en 4 u leesdienst. Rem, Geref. Gem. Geen dienst. Baptisten Gem, Volle Evangelie-gemeente (Gebouw Kinder vreugd) 10 en 7 u. dienst. Boskoop Chr. Geref. Kerk 9.30 en 4.30 u. ds J. Manni; Herv. Gem. 9.30 u ds. W. L. Heijmans, 8.30 u. ds. A. I de Leeuw; (Aula Mavo-school Mendel weg) 11 u. ds. W. L. Heijmans; Geref. Gem. 9.30 u. leesdienst, 7 u. ds. H. Rijk- sen. Gouda; Geref. Kerk 9.30 en 5 u. ds J. J. van Wagenlngen, Australië; R. K kerk 7.30 u. H.M.. 9 u. Gezongen H.M., 11 u HM. en 5.30 u H.M., za terdagavond 21 dec. 7 u. HM.); Vrijz. Prot. Geloofsgemeenschap 10 u. ds. W. Cramer uit Lelden; Volle evangelie gem. 9.30 u. samenkomst gebouw B. Co- lijnstr 83-85. Hazerswouüe Herv. Gem. 10.30 u. ds. L. Boer. 6.30 u. ds. C. B. Roos te Gouda (Jeugddienst). Geref. Kerk 9 en 5 u. ds. Brink. Hillegom Herv. gem. 10 u. ds. C. Boogaard; 7 u. ds. J. Bronsgeest; 10 u. Jeugdkapel, kantine Leeuwenstein. Pas toorsin. Geref. Kerk 10 en 5 u. ds. W. H. Pouwels. Chr. Geref. Kerk 10 u. lees dienst 7 u. ds. Manni van Boskoop. St. Martinuskerk Eucharistieviering: zater dag 10 u.; zondag 7 en 8.30 u.; hoog mis 10. 11.30. 12.45, en 17.30 u.; 19 u. Lof. St. St. Jozefkerk: Eucharistievie ringen zaterdag 19 u. zondag 8.30 10 u. Hoogmis 11.30 en 17 u. Kapel Bloems- waard Eucharistievieringen: zaterdag 19 u.; zondag 7.30 u.; 10 u. Hoogmis. Kaag Herv. Gem. 10 u. ds. Kra mer te Aalsmeer. 7 u. J. v. d. Velden te Llsse. Katwijk aan den Rijn Herv. Gem. (Dorpskerk) 10 u. ds. C. A. van Har ten te Bodegraven; 6 u. ds. A. Mak- kenze (Ontmoetingskerk) 10 u. ds. G. Zonneveld te Valkenburg (Z.-H.); 6.30 u ds. P. Kloek te Lelden (gym-lokaal) school Narctsstr.) 10.30 u. ds. C. R. H. ter Haar Romeny, vlootpredlkant MVK Valkenburg; Geref. Kerk 10 en 5 u. ds. A. C. van Beek. Katwijk aan Zee Herv. geni. (Nieuwe Kerk) 10 u. ds. J. C. Hunnik. oppasdienst 6 uur ds. W. Chr. Ho- vius. (Oilde Kerk) 10 u. ds. C. v. d Bergh oppasdienst 6 u. ds. W. Kool. (Ichtlhuskerk) 10 u. ds W. Vroeglnde- wey, oppasdienst 4.45 uur samen zang; 5 u. ds. G. v. Doorn, van Aar landerveen. jeugddienst. (Pniëlkerk) 9.30 u ds. Jac. de Vos, oppasdienst; f. u ds. C. v d. Bergh. Groen van Prln- stererschool 10 u ds W. Kool. Kapel Ziekenhuis Overduln: 4 u. ds. Jac. de Vos. Wijkgebouw „De Hoeksteen" 10 u. Dovendlenst. Zeehospitium 8.30 u.. ds. J. C. Hunnik. Geref. Kerk Triumfator- kerk 10 u. ds. R. de Wies; 5 u. ds. F. Pijlman. Vredeskerk 10 u. ds. F. Pijl man; 5 u. ds. R. de Vries. Chr. Geref. Kerk 10 en 5 u. ds. H. C. van der Ent. Geref. Kerk (vrijgem.) 8.30 u. ds. Schoep, van Amstelveen, 7 u. ds. Schoep. 10.30 en 5 u. ds. C. J. Breen. Ger. Gem. (Remiseste.) 10 en 5 u ds. van der Bijl. Koudekerk Herv. gem. 10 u ds. Quak. 7 u. ds. van Doorn te Aarlan derveen. Geref. Kerk 10 en 7 u. ds. M. Schenkelveld. Leiderdorp Herv. gem. Geref. Kerk Hoofdstr. 10.30 u. ds. J. Kroon te Haar lem. (Kapel Schepplngskerk) 10.30 u. ds. J. P. Honnef. Gereformeerde kerk (Hoofdstr.) 9 u. ds. van Drie. 6,30 u. ds. F. Minnema. (Schepplngskerk) 9.30 u ds. Minnema. 5 u. ds. Van Drie. R.K. Kerk Parochie De Menswor ding 9, 10.30 en 12 uur. Lelntuiden Herv. Gem. 9.30 u. ds. Lalleman, 7 u ds. Wapenaar. Geref. Kerk 9.30 u ds. D Averes 7 u ds SJ Tlemersma te Zwammerdam Llsse Herv Gem (Grote Kerk) 10 u ds. J. vanaer Velden; 7 u, ds. W. H. Walvaart te Gennep; (Helv. kapel) 10 u. prof. dr. H. Berkhof, te Lelden. Ge- rel. Kerk 10 u. ds. G van Duinen, van Den Haag, 7 U ds J. Bovenberg, van Leiden. Chr. Geref. Kerk 10 en 4.30 u ds, D. H. Blesma; Geref. Gem. IQ en 4 u. ds. W. Suyken Geref, Kerk (Vrij gemaakt) 10 en 4.30 u. ds. J. J .Ver leur; Oud Geref. Gem. 9.30 en 3 u. leesdienst: Ned. Prot. Bbnd geen dienst. Nieuwkoop Herv. Gem. 10 u. ds. Leenmans te Rijnsaterwoude, 6.30 u. ds. Prönk te R'dam. Geref. Kerk 9.30 u, en 6,30 u. ds. R. J. A. Hanenburg, Chr. Geref. Kerk 9.30 u. en 6.30 u. de heer J van Leeuwen. Nicmvveen Herv. Gem. 9.30 u. ds. A Vink te Katwijk aan Zee. 6.30 u. ;ds. Reijenga te Zevenhoven, Geref iKerk 9.30 u. en 6.30 u. ds. L. van der Linde te Rijnsburg. Noordwijk aan Zee Herv. gem. 10 u. ds. A. Westra (Sassenheim)(De Ranik) 10 u. Jeugdkerk. 5 u. dr. J. G. B Jansen. Sole Mlo 10 u dr. J. G. B. Jansen. Geref. Kerk 10 u. ds. B. Bou- ma. 5 u. H. Lljesen. Herv. Ger. Èvang. VGLO-school. Schoolste. 2) 10 u. ds. W. Ohr. Hovlus (Katwijk aan Zee). 3.30 u ds C. van den Bergh (Katwijk aan Zee) RK Kerk (HM) zaterdag 19 u Zondag 7.30. 9. 10.30. 12 en 17 uur. Noordwijk-BLniien Herv. Gem. 10 u, ds. D. Keunlng. 7 u ds. P. J D. Malsèn (Lelden). Geref. Kerk 9.30 u.' ds. H. Lljesen. 5 u. ds. B Bouma. (Van den Berghstdchting11 u. ds. H. Lije- sen. Nea. Prot. Bond. 8 u. Kerstbij eenkomst. R.K. Kerk h.m zaterdag 19 u zondag 8. 9.30, 11.15 en 17.30 uur. Oude Wetering Herv. Gem. 9.30 u ds. Wapenaar te Lelmuiden. Geref. Kerk 9.30 u, ds. S. Hoekstra. 6.30 u. ds. J. Dethmers te Wou brugge. Rem. Geréf. Gem. 10 u. mej. ds A. A. In 't Veld te Bentveld. Oegstgeest Herv. Gem. (Groene Kerk); 10.30 u ds W. E. Verdonk (H.A.). (Pauluskerk)10 u ds J. Irik 7 u ds H. P. Huisman. (Gemeente- centrum): 10 u kerstviering jeugdka pel. Vrljz. Herv. (Gemeentecentrum) 10.30 u. ds T. Brulnsma. Geref. Kerk 10 en 7 u ds Vegter. Geref, Kerk (vrijgemaakt) (Dr. Schilderschool): 8 30 u ds C. J. Breen, 3 u leesdienst (Julianalaan 1); 8.30 en 3 u ds M. R. v. d. Berg. R.K. Kerk zaterdag 19.30 u. (Bonaventura-kapel), 6.30 u„ zondag 9, 10.30 .en 12 u (Bonaven tura-kapel): 6.30 u, zondag 9, 10.30 en 12 u (Bonaventurakpel) 8 en 10 u. Rynsburg Herv. Gem. (Grote Kerk)9.30 u ds I. J. Wisse, 5 uur ds H. van Gosliga. (Bethelkerk)9.30 u ds H. H Van Gosliga. 5 u ds I. J. Wisse. Geref. Kerk, Petrakerk: 9.30 u dws. Bijleveld, 5 u ds Bosma Mara- nathakerk (voor kerkgangers Rapen- burgkërk): 8.45 u ds Bosma 4 30 u ds Baayen. MaranathakerkIMS u ds Baayen, b u ds Bijleveld. Geref. Kerk (vrijgemaakt)10 *n 5.16 uur ds R. K. Wlgboldus. 1 Rijnsaterwoude Herv. Gem. 9.30 u. ds. Spoor te Alphen aan den Rijn. Chr. Geref. Kerk 9.30 u. Dienst des Woords. 2.15 u. dhr. J. van Leeuwen te Nieuw koop. Sassenheim Herv. Gem. 9 en 10.30 u. dhr. J Hoffenaar te Voorhout 6 u. ds. W, H. Walvaart te Gennep; Ge ref. Kerk 10 u. ds. J. D. te Winkel, 5 u, ds. H. v. d. Berg; Chr. Geref. Kerk 10 en 5 u. ds. Joh. Prins te Den Haag/ Rijswijk. RK. Kerk (zaterdag 19 uur) Zondag 8. 9.30, 11 en 5.30. Valkenburg Herv. Gem. 10 u. ds. Makkenze te Katwijk aan de Rijn. 6.30 u. ds. Zonneveld. Geref. Kerk 10 u, ds. Hoekstra, 6.30 u. ds. W. Bakker Geref, Kerk (vrijgem.) 10 en 5 u ds. F. de Vries. Voodhout Herv, Gem. 10 u. ds. Oskamp. 7 u. kerstspel. Voorschoten Herv. Gem. (Dorps kerk) 10 u. ds. Metering Gezlnsdienst Zondagsschool) 7 u. Kerstspel De Ster v Bethlehem. (Hulp en Heil) 10 u. ds. MaokaaJj Oegstgeest. (Rijndijk) 10 u. onbekend. Geref. Kerk 9 u., 10.30 u., 5 u. ds. Modderaar Geref .Kerk (vrij gem.) 10 en 5 u. ds. M. Bran des. R.K. Kerk Parochie H. Laurentius zaterdag 19 uur, zondag 7.30, 9.10, 10.30 en 12 uur. Parochie Moeder Gods zaterdag 19 uur, zondag 8.10 en 11.30 uur. Warmond Herv Gem 10 u. ds. J. M, Snijders 7 u. Volkskerstzangbijeen- komst. Woubrugge Herv. Gem 9.30 en 6.30 u. ds. Frankes. Geref. Kerk 9.30 u. ds Dethmers. 6.30 u. ds. Averes te Lel muiden. Zevenhoven Herv, Gem. 9.30 u. ds Rljenga. Geref. Kerk 9.30 u. en 7 u. ds A. P. Heiner te Ter Aar. Zoeterwoude Herv. Gem 10 u. de heer E. Loerakker. R.K. Kerk Parochie Meerburg, za terdag 19 Uur. zondag 8.45, 10.30 en 12 uur. Zwammerdam Herv. Gem. 10 u. D. van Beem te Utrecht. 6.30 u. ds. W. L. Heijmans te Boskoop. Gerei. Kerk 10 u. ds. Sj. Tlemersma. 6.30 u. ds S. Hoekstra te Oude Wetering. Rem. Geref. Gem. Geen dienst. P

Leidsch Dagblad | 1968 | | pagina 15