Kruiswoordraadsel Poezenwijsheid met Kerst Kom er ACHT-er Pim en Pom Een krans van sparregroen EATERDAG 21 DECEMBER 1968 LD EXTRA Horizontaal 65. Perzische munteenheid 1. jaargetijde I I II68- °n<iergang 12. vergoeden 72. vlaktemaat Kunt u de acht afwijkingen ln de beide bovenstaande tekeningen vinden? De juiste oplossing vindt u elders in dit nummer. Kilometer rood lint. tonnen kerstballen, vrachtwagens vol kerstbomen hebben hun weg naar de Hollandse binnen huisjes al gevonden. De mogelijkheden om een intieme kerstsfeer te scheppen in huis zijn talloos. De overvloed aan materialen die in warenhuis en bij bloemist voorhanden zijn, maken het al heel gemakkelijk een sim pele stijlvolle kerstversiering te maken. Het bekende sparretakje-achter-het-schilde- rij en de uitvouwbare kerstklok zullen we dit jaar eens achterwege laten. En wat origi neler versiering is niet eens zo' vreselijke toer. Hoe en waar u dat gaat doen. dient wel even van te voren te worden overwo gen, voordat u het materiaal gaat kopen. Vanzelfsprekend zal de aard van de versie ring bepaald worden door de betekenis die u aan Kerstmis geeft en door de ruimte waar in de decoratie wordt aangebracht. Waarom dit jaar niet eens een kransje van sparregroen? Heel gemakkelijk te maken en zeer decoratief. De takjes van gelijke steel- lengte legt u steeds over de steel van het vorige takje. Met behulp van wikkeldraad (bij iedere bloemist te krijgen) bindt u het stevig rond een hoepeltje van waslijn en de zaak is rond. Een paar bestakjes of bonte hulst erin geven fleur aan het geheel. Uiter aard kan de krans zoveel versierd worden als u maar wilt, met zilverige frutseltjes, met rood lint, of met sneeuw uit een spray bus. Op dezelfde manier maakt men een advents krans, doch als ondergrond nemen we nu geen waslijn, maar een ring van multiplex van een centimeter of vier breedte. Op ge lijke afstand slaan we er vier spijkers in, waarop de kaarsen kunnen worden beves tigd. Met een paar repen lint hangt u de krans horizontaal op een daarvoor geschikte plaats. Dergelijke kransen kunt ook kant- en klaar kopen bij de bloemist, maar het is juist het zelf-doen, dat voldoening schenkt. rWEE kostbaarheden uit het klokkenmuseum in Wuppertal, West- falen, dat onlangs zijn tienjarig bestaan vierde, zijn op boven staande foto verenigd. In de eerste plaats een pas verworven waaierklok uit de tijd van George II van Engeland (omstreeks 1750) vermoedelijk de enige welke bewaard is gebleven waarbij de klok in het draaipunt van de waaier zit. Een tweede waardevol bezit is de met slagwerk en klokgelui uitgeruste miniatuur-torenklok op een schilderij van de thans 1500-jarige Dom in Trier. Het buitenste gedeelte van de waaier van kippehuid is met amoureuze herdersscènes beschilderd, terwijl het middendeel zeer fijne, in ivoor uitgesneden beelden uit de klassieke mythologie laat zien. Het klokken museum in Wuppertal biedt, behalve cultuur- en kunsthistorische inte ressante tijdmeters en vele curiositeiten, een overzicht van de vijf- duizendjarige ontwikkelingsgeschiedenis van de klok. Pim (komt bui-ten a-dem de ka'-mer in-hol- len): Pom! Pom! Moet je zien waar ze nou mee aan-ko-men! Pom (schrikt wak-ker): Wie? Wat? Waar? Pim: Een boom! Ze heb-ben een boom in huis ge-haald! Nu zijn ze er al mee in de gang. Ik ge-loof vast dat ze er mee naar de ka-mer ko-men. Pom: Een boom? (hij denkt na en knijpt zijn o-gen tot spleet-jes) Wacht eens e-ven. Wat was dat ook weer met een boom in de ka-mer? Lang lang ge-le-den? Pim: Maar doe toch iets, Pom! Dat vin den we toch ze-ker niet goed dat ze van on-ze fij-ne ka-mer een tuin gaan ma-ken! Pom: Nee, nee, laat ze maar, Pim. Het heeft met iets fijns te ma-ken, die boom. Pim: Met e-ten? Pom: Ja, ja, ik ge-loof van wel. Die boom. die boom (hij denkt na) Pim: Gaan ze er-in zit-ten? Pom: J.ja, of er-op of er-on-der, dat weet ik niet meer zo pre-cies. Pim: Daar zijn ze. (de men-sen dra-gen een kerst-boom naar bin-nen) Pom: Mm mmheer-lijk! Heer-lijk ruikt het! Pim: Doen ze het mis-schien daar-om? Dat ze op zo'n don-ke-re dag aan de bo-men van de zo-mer den-ken? Pom: Ja ja, dat zou best kunnen. Wacht eens wacht eens kerst. kerst heet het en die boom heet kerst boom. Pim: Kers-boom? Ik zie niet één kers! O, wacht, zit-ten die ker-sen mis-schien in al die mooi-e doos-jes met vloei-pa-pier? Pom: Ja, ja, Ja. Kan best. Pim: Jij zegt op al-les ja ja ja en kan best. Maar ik wil we-ten waar-om ze het doen en waar-om kers fijn is. Pom: Kerst. Pim: Goed, kerst dan. Dat e-ne tee-tje. Maar waar-om, Pom, waar-om is het fijn? Pom: Laat me nou toch e-ven den-ken. Pim: A-ha! Nou weet ik wat dat ton-ne-tje daar moest. Ik dacht al dat het een nieu we kat-ten-bak was. Zie je dat, Pom? Ze zet-ten de boom er-in. Nou wordt het hier een bee-tje een bos. Als je het mij vraagt doen ze het toch heus om de kou en het don-ker bui-ten te ver-ge-ten. Pom: (denkt nog al-tijd) Ja, maar toch was er nóg iets. Pim: Kijk, kijk, kijk. Er zit-ten ster-ren en bal-len en klok-j es in die do-zen. Geen ker-sen. Waar zou-den die nou weer voor zijn, Pom? Dat je er blij van wordt? Pom: Dat denk ik wel. Pim: O, en daar-om gaan ze er na-tuur- lijk straks on-der zit-ten. Dan gaan ze er naar kij-ken en wor-den ze blij. Zie je wel? De vrouw hangt al zo'n bal aan een: tak-je. Ik zal er eens e-ven goed naar gaan kij ken. (hij wipt op een tak van de kerst boom en gaat vlak bij de zil-vé-ren bal zit-ten Pom: En? Ge-beurt er al wat met je? Pim: Ik zie een ont-zag-ge-lijk dik-ke kat met een ont-zag-ge-lijk dik-ke kop. Nou be grijp ik het. Nou weet ik wat kerst is. De men-sen kij-ken naar zich-zelf en zeg-gen: tjon-ge jon-ge wat ben ik toch lek-ker dik. Wat heb ik een lek-ke-re dik-ke kop. Mij kan niks ge-beu-ren. Denk je ook niet dat dat kerst is. Pom? Pom: Mis-schien wel, ja. Mis-schien be-te- kent het dat. Maar die klok-jes dan, Pim? Pim: Nou, dat zijn mis-schien de klok-jes die lui-den as er nog meer ge-ge-ten kan wor-den. Pom: Of klok-jes om ze wak-ker te ma-ken. Dat ze ook eens aan wat an-ders moé-ten den-ken dan hun ei-gen dik-ke kop. Pim: De ster-ren? Ik denk dat die ster ren te-gen de men-sen zeg-gen: stel je eens héél e-ven voor dat je op een ster zit. Dan zie je al-le men-sen van de we-reld. Dan zie je dat ze niet o-ver-al zit-ten te roe-pen van o, o, o, wat ben ik toch lek-ker vol- ge-ge-ten. Wat zit ik mooi warm bij mijn boom-pje. Pim: En dan? Pom: Dan ste-ken de men-sen licht- tjes aan. O-ver-al licht-jes. Zo-veel dat de men-sen die niets heb-ben ze kun-nen zien. Die licht-jes be-te-ke-nen: wij den-ken niet al-leen aan ons-zelf. Ook aan jul-lie ver weg Pim: Is dat kerst? Pom: Ik dacht van wel. (de vrouw heeft de boom he-le-maal ver-sierd en steekt nu de kaars-jes aan). Pim: Je had ge-lijk, Pom. Nu weet ik wat Pom: Vro-lijk kerst-feest, Pim. Vro-lljk kerst-feest ie-der-een". MIES BOUHUYS 60. bijwoord 07. uit nalatenschap verkrijgen 69. gemeenschappelijk bouwland 71. pauselijke kroon 73. symbool voor aluminium 74. een der Amerikaanse staten 76. gramstorig (veroud.) 77. wederkerig voornaamwoord 78. het aantal opmaken Verticaal 2. zijrivier van de Donau 3. broed- en verblijfplaats voor vogels 4. lengtemaat 5. kledingstuk 6. heldemeer 7. voegwoord 8. voorwerp 9. loofboom 10. telwoord 13. sneeuwmaand 15. hoofd van een moskee 17. lisbloem 18. deel van een boom 20. vragend voornaamwoord 21. keur 24. voorzetsel 25. loofboom 28. muzieknoot 30. loswal 32. oxydatie 33. samensmelting van bedrijven 34. gehoororgaan 36. door middel van 37. graafwerktuig 38. snijwerktuig 39. lidmaat 41. Europeaan TIPS VOOR DE GEZOIMDHEID v 45. aalschaar 48. strottehoofd 50. inhoudsmaat voor wijnen 52. riviertje in N. Brabant 53. daarna 54. klap 56. verlaagde toon 57. plaats in Frankrijk 58. voorzetsel 59. vaatwerk 61. staat in Azië 63. drank 74. symbool voor tantalium 75. symbool voor selenium F Oplossingen onder het motp1^ Kruiswoordraadsel" dienen voor woensdag a.s. te 9 uur v.m. in b i bezit te zijn van de redactie, tesingel 1 te Leiden. Onder de gw de oplossingen stellen wü een e« ste prijs van f 5 en twee priji van f 2,50 beschikbaar waarna 4 B alleen abonnees kunnen mededio 14. reeds 16. voordeel 19. deel van het aangezicht 20. damp 22. bijwoord 23. doorboorde stop 25. loofboom 26. schuifbak 27. vordering 29. kromstaf 30. gezichtseinder OPLOSSING VORIGE PUZZEL 31. houding 33. dandy 34. tweehoevig dier 35. voorzetsel 37. zoon van Noach 39. symbool voor goud 40. kiem 42. plaats in Noord-Holland 43. voor alle anderen 44. muzieknoot 46. symbool voor strontium 47. indien 49. muzieknoot 50. paardeslee 61. lang smal dun stuk hout 55. lidwoord 57. Turkse titel 58. soort touwladder 60. sneeuwschaats 02. persoonlijk voornaamwoord 63. persoon 64. stoot De eerste prijs van f 5 werd toe gekend aan mevr. A. Korswagen- Bekooy, Churchilllaan 60 te Leiden, de twee prijzen van f 2,50 aan de heer P. G. Chonfour, Prins Bern- hardstraat 42 te Noordwtfk aan Zee en aan mevr. C. van der Horst. Haagweg 80 te Leiden. De prijzen worden de winnaars toegezonden. Msu nu toch fruit bij iav warme maaltijd gebruikt.eet dat mn voor het gekookte voedsel. Het voedsel wrdt dan beter ver- fraggn en verteerd.

Leidsch Dagblad | 1968 | | pagina 14