Traditionele kerstgerechten uit het buitenland Onbegrijpelijke jeugdsentiment Winternieuwtjes Speculaas met Eend op Speenvarkentje op z ii Cubaans Deense kerstgans Tourtière Bij kaarslicht Kaarsvetvlekken Kom er ACHT-er MOEDERLIJKE OVERPEINZING Sinterklaas oliebollen op Oudjaar maar wat eten we met Kerstmis zigeunermanier Kaasdessert ZATERDAG 21 DECEMBER 1968 LD EXTRA 2 WIJ eten speculaas met Sinterklaas, oliebollen op Oudjaar, en poffer tjes op de kermis. Maar wat, o wat zetten wij, naar eeuwenoude geheiligde tradities, met Kerstmis op ta fel? Niets, lieve mensen. Want wij hebben in Nederland helemaal geen gastronomi sche kersttradities, of het moest de stamppot van zoute snijbonen met worst zijn die men in sommige plaatsen in Gel derland at op eerste kerstdag (na de kerk), of de Jan-in-de-zak die in Twente op tafel verscheen. De kerstrollade heeft het met heel veel moeite tot een klein beetje traditie ge bracht, maar die is toch nooit hecht ver ankerd geweest. En wie het met Kerstmis tegelijk feestelijk en traditioneel wil doen, zal de traditie in het buitenland moeten zoeken. Daar is immers keus te over: En gelse kalkoenen en plumpudding, Deense ganzen met rodekool en rijstepap, Franse kerstboomstam en Oostenrijkse karper. Bladerend in buitenlandse kookboeken heb ik wat kerstgerechten verzameld, die in bepaalde landen tot de geheiligde tra dities behoren. En als vaderlandse tradi ties u niet zo dierbaar zijn, dat u voor de kerstdagen nog ergens zoute snijbonen vandaan probeert te halen en een melige Jan-in-de-zak kookt, dan kunt u daarbij wellicht iets van uw gading vinden. Wij hebben in Nederland nu eenmaal altijd al een cosmopolitische instelling gehad. Ik kan u niet absoluut garanderen dat Fidel werkelijk op kerstavond een speenvarkentje afkluift, maar het is wèl een traditioneel Cu baans kerstgerecht. Eet u het kerstdiner met een groot gezelschap, dan loont het wellicht de moeite een heel speenvarkentje van 4 a 5 kilo te bestellen. Maar u kunt natuurlijk ook dezelfde bereidingswijze toepassen op bijv. een mooi varkensribstuk. Wrijf het vlees in met een doorgesneden knoflook- teentje en citroensap, strooi er zout, peper en gehakte peterselie over en laat het zo een uur staan. Leg het vlees in een braadslede, overgiet het met gesmolten boter en laat het in een niet te hete oven ca. 2y2 uur braden, af en toe bedruipend, en nog eens opnieuw zout en peper toevoegend. (Een varkensrib stuk van ca. 2 kg vraagt ruim een uur braad- tijd). Tegen het einde van de braadtijd be strijkt u het vlees van tijd tot tijd met bier en vervolgens met gesmolten boter. U krijgt dan een prachtig goudbruin korstje. Bij dit varkensvlees wordt sla gegeten, ge bakken bananen en „zwarte boontjes", die hier niet te krijgen zijn. Maar u zou eens een blik flageolets kunnen proberen, heel fijn, die u opwarmt met boter, zout, vers gemalen peper en wat tomatenpuree. Bij speenvarken kunt u een fruitige, jonge rode wijn drinken, zoals Beaujolais, Cöte de Bordeaux of Cötes du Rhöne. Wees nooit zó kieskeurig als wanneer u een gans gaat bestellen. Helaas worden ganzen in Nederland nogal eens gemest met vismeel, wat ze oneetbaar maakt. Tegenwoordig ziet men hier en daar diepvriesganzen uit Oost- Europa die, zoals het behoort, met mais zijn gevoed en die zeer goed smaken. Wrijf de gans van binnen en van buiten in met een doorgesneden ui en strooi er zout en peper op. Vul de gans met een mengsel van in stukken gesneden goudrenetten en gedroog de pruimen, die u een nacht in rode wijn geweekt hebt en ontpit. Steek de opening goed dicht met houten prikkertjes. Leg de gans dan, met de borst naar boven, op een rekje of treefje in de braadslede (dit om te voorkomen, dat ze in eigen vet gaat smoren) en zet de gans in een goed voorverwarmde maar niet te hete oven en laat de- gans in eigen vet braden, ca. 25 minuten per pond. Bedruip om het kwartier met het uitgelopen vet. Voeg na ruim een uur weer wat zout en peper toe. Serveer de gans met het vulsel erom heen. Ontvet het braadvocht enigszins, voeg er wat rode wijn bij, laat even zachtjes doorkoken en bind het niet aangemaakte maizena. Hierbij eet men, volgens heilige traditie rode kool en gebakken aardappeltjes. Bij de machtige en vette gans past een ste vige rode wijn, die een ietsje trekt in de mond. Ik stem voor een Saint Emilion. Maar verkiest u een rode Macon of een Chateau- neuf-du-pape, dan zal niemand u daarom kwaad aankijken. (Canadees) Maak een pastei-korstdeeg door 300 gr bloem te zeven met wat zout en daar 250 gr koude boter in stukjes doorheen te snij den. Roer dit met een houten lepel tot een los samenhangende bal en laat die 1 uur op een koele plaats rusten. Rol dit deeg dan uit tot niet al te dunne lappen. Maak 200 gr varkensgehakt en 200 gr kalfs gehakt aan met zout, peper, wat kruidnagel poeder en allspice (ook wel piment genoemd, u kunt het bij de drogist los of anders in blikjes kopen) en wat water. Fruit dit ge hakt met 2 gesnipperde uien in boter tot het kruimelig en lichtbruin is. Bekleed één of twee beboterde taartvormen met een deeg lap. Leg onderin een laag gehakt en daarop in blokjes gesneden gaar kippevlees (onge veer 1 kg). Leg daarop weer een lap deeg en geef daarin enkele insnijdingen om de damp te laten ontsnappen. Bestrijk deze lap met een mengsel van losgeklopt ei en melk en bak de tourtière in een vrij warme oven tot de korst lichtbruin is. Temper dan de hitte en bak nog eens 2 uur. Tourtière kan zowel warm als koud worden gegeten. WINA BORN Stukken kaas: boeren Goudse. Edam mer, Kernhem, St. Paulin. Mon Chou en Bluefort. Serveer hierbijcrackers, rye king, stokbrood, roggebrood en boterbal letjes. Nauwelijks is St.-Nicolaas klaar met het in pakken van zijn koffers of de kerstengeltjes komen binnenzweven. Bij de kerstviering be horen kaarsen, die nu dan ook in overvloed en in allerlei kwaliteiten te koop zijn. Opval lend is het prijsverschil voor deze sfeervolle verlichtingsartikelen. Dit is voor de koopster niet altijd duidelijk, omdat de verpakking meestal geen inlichtingen geeft over de in houd. Het is natuurlijk wel duidelijk dat voor speciaal geprepareerde kaarsen, die niet druipen meer betaald moet worden dan voor huis-, tuin- en keukenkaarsen. Maar afgezien daarvan zijn er naar gelang van het mate riaal, dat de kaarsenmaker gebruikt, belang rijke verschillen in prijs en kwaliteit. Bijen waskaarsen zijn zeer fraai, maar zeer duur. Kaarsen van stearine zijn eveneens zeer goed en niet zo duur, maar wel weer duur der dan paraffine-kaarsen. Wilt u zich niet bekocht voelen, informeer dan eerst wat u koopt. Het kan voorkomen, dat uw kaarsen juist iets te dik zijn voor uw kandelaars. Zijn dit was- of stearinekaarsen dan het ondereind in heet water dompelenhet materiaal wordt dan week en kan gemakkelijk worden aange past aan de vorm van de kandelaar. Met warm water kan men ook kaarsvetvlekken op metalen kandelaars verwijderen. Wie was- of stearinevlekken op het tapijt vindt: die kunnen worden verwijderd door er een vel vloeipapier op te leggen en er vervolgens met een heet ijzer luchtig overheen te strij ken. 1. koptelefoon 2. snor van man 3. bloemenvaas 4. trommel van jongetje 5. knop aan kastje 6. schoenveter van man 7. mond van rechter meisje 8. start van hond In Amerika kunnen vogelvrienden een bij zondere accessoire voor hun gevederde makkertjes kopen: een elektrisch ver warmd vogelbad. Het is een alumi nium schaal op metalen driepoot, voorzien van een verwarmingselement dat het water voor bevriezen behoedt. Een thermostaat je zorgt ervoor dat de temperatuur niet lager dan zesendertig en niet hoger dan achtenvijf tig graden wordt. Een Amerikaans postorder bedrijf levert het vogelbad voor ongeveer ze venentwintig dollar Er is een tijd geweest dat het op elk feestje wemelde van de zwarte taftzij- den rokken met bijbehorende witte bloezes. De mode grijpt nu terug naar dit thema zwart-wit, maar gelukkig wel met iets meer fantasie dan voorheen. De witte bloezes zijn van crêpe in allerlei modellen of van drukversierde broderie met hoge puntkragen. De zwarte rokken zijn klok kend, lang of kort, meestal ook van crêpe, soms versierd met fijne naald plooitjes. Als finishing touch grote zwarte glinsterkettingen erbij, of lange (en smalle) zwarte sjaals met glimmende franjes. Iemand ontvangen betekent: zich be kommeren om zijn geluk, zo lang hij zich onder ons dak bevindt". Deze over peinzing van Brillat Savarin is het uitgangs punt van een menuboekje van Wina Born, specialiste op het gebied van de goede keu ken en de goede wijn, van wie u hierboven kerstrecepten kunt lezen. In deze „Gids voor de gastvrouw", die vooral in deze dagen goede diensten kan be wijzen. allereerst een instructieve beschou wing over gastvrouwen-met-organisatie talent, een hoofdstuk dat men vooral niet moet overslaan: voorts tips en recepten voor lunch en diner, koffie- en theeuurtjes, cock tailparty, lopend buffet en barbecue-feest. Een en ander gedrukt op fraai papier, en geïllustreerd met kleurige foto's van goed verzorgde tafels. De uitgeverij is N.I.B. in Zeist. Het is mode om terug te kijken naar de din gen, melodieën, voorwerpen van vroeger, waarschijnlijk omdat ze op de een of andere manier verbonden zijn met de tedere jaren van onschuld, onbevangenheid, zorgeloos heid. Daarom iv&rdt elk moderne affiche in Jugendstil ontworpen, hebben we een korte opleving van de maxi-mode gehad, kun je geen wandspiegeitje of kleerhanger kopen of het is versierd met rococokrullen, en als je aan nieuwe stoelen toe bentmoet je stad en land aflopen om iets te vinden in harde, zakelijke lijnen, anders beland je onherroe pelijk in een biedermeierfauteuil. Het wachten is nu nog op de terugkeefr van de lampetkan (de petroleumlamp is er al), de kamerpot en de snorrekom. En dat onbe grijpelijke omkijken naar de knusse oude tijd, toen ook het vrije Westen nog onderontwik keld. gebied ivas en paternalisme vanzelf sprak noemen we dan met de nieuwste taal vondst: jeugdsentiment. Ik begrijp het niet. Hebben ive alles verge ten? Wat was er zo heerlijk aan de derrtiger jaren toen een wereldcrisis de civilisatie aan de rand van totale verpaupering bracht en miljoenen levens knakte, ivat ivas er romaji- tisch aan de misdadigersterreur, de naziter- reur, de revoluties, de eeuwig dreigende ar moede, de hulpeloosheid? „Ik ben nu drieënzestig"vertelde een bij zonder intelligente arbeider mij. „En tot voor kort heb ik in mijn leven niets anders gekend dan crisis, oorlog, oorlogs dreiging, wantrouwen, ontrouw, onzekerheid. Of je nu 1910 of 1931 of 1956 of 1966 schreef: altijd rommelde en gistte het, altijd werd het wel weer zó gedraaid dat je als slachtoffer mocht fungereii. Op mijn zeventiende trok ik de wereld in, omdat er in mijn eigen land geen werk voor me was. Vóór mijn twintig ste stond ik officieel te boek als anarchist. Dat was waanzin, ik heb nooit iemand kwaad gedaan, aan geen enkele opstand deelgeno- men, ik heb niets anders gedaan dan ge praat, gelezen, gestudeerd, nagedacht, mijn mening gezegd en hard gewerkt waar en wanneer ik de kans maar kreeg. En nu, vijf enveertig jaar later heeft ik nog steeds: de anarchist, omdat ik bij het voortschrijden der jaren weigerde conservatief te worden, omdat ik nog steeds mijn mond niet houd en door de fraaie fagades heenkijk. Lange ha ren heb ik nooit gehad, maar gedurende een halve eeuw heb ik van mijzelf en van mijn medemensen integriteit geëist en dat schijnt werkelijk het ergste te zijn ivat je mensen kunt aandoen. Dat was vroeger zo, dat is nog zo. Waarom zou ik dan sentimen teel doen over vroeger?" Bij tante Margreet daarentegen vond ik het heimwee naar de „goeie oude tijd" in volle kracht aanwezig. Rococolampjes en bieder meierkussentjes en een porceleinen ketellap per, heel levensecht. „Schattig hé?" zei ze, op het beeldje ivij- zend. Kijk eens naar dat gerimpelde kop petje en die knoestige werkhandenHele maal als vroeger". „Zou je terug willen naar die tijd?" vraag ik ontzet en bedenk dat ze even oud is als „de anarchist" en dus dezelfde wereld moet heb ben gekend. „Acht, wat zal ik zeggenHet was best een gezellig tijdvak. Het warme lamplicht, de gaslantaarnsde paard-en-wagens „De t.b.c", vulde ik harteloos aan", de ar moede, de vuiligheid, de kinderarbeid, de rechteloosheid van de minder bedeelde." „Nou ja, dat was verschrikkelijk, maar an dere dingen waren toch wel gezellig. Het thee-uurtje bij voorbeeld, als mijn moeder 'j even ophield met naaien en ons een cent gaf om vier borstkussentjes te halen, dat was j toen echt een traktatie. We kregen er alle maal één, bij de thee. „En zodra de thee was uitgedronken sprong L je moeder weer tussen de hemden en naai-1 de haar vingers stuk en haar ogen blind, om een paar stuivers extra te verdienen zodat ze haar dochters behoorlijk kon grootbren gen. Mooie tijd!" „Ach jijjij bent altijd zo negatief. Jij hebt helemaal geen gevoel", riep tante Mar greet boos. Ze heeft gelijk: jeugdsentiment is aan mij niet besteed. Mijn indrukwekkendste jeugd-: herinnering is aan de keer dat ik op straat liep om te kijken en met mijn hoofd, tegen I een lantaarnpaal knalde. Sedertdien kijk ik liever voor me. THE A BECKMAN Op de foto hiernaast ziet u een eend, bereid volgens een oud zigeunerrecept. Was een tamme eend goed van binnen en van buiten en snijd de traanklier weg. Smeer de eend in met een teentje knoflook en wrijf ze daarna goed in met zout, peper en papri kapoeder. Halveer en schil kleine appels (cox), hol het klokhuis uit en vul dit holletje met gedroog de blaadjes marjolein. Vul de buik van de eend stevig op met deze halve appels. Plaats de eend in een diepe braadslee en doe hier plm. 5 cm water in. Doe de braadslee in een hete oven en bedruip de eend steeds met het vocht uit de braadslee. Mocht er veel vet uit de eend lopen, schep dit er dan wat af. Braad de eend in plm. iy2 uur goud bruin en- croquant en doe het laatste half uur nog wat geschilde, gehalveerde en met mar jolein opgevulde appels in de braadslee, met wat geschilde aardappelen. Schenk de saus tenslotte over in een aparte pan, voeg eventueel hier nog wat water aan toe. Wanneer dit verdampt is, schep dan het teveel aan vet eraf en doe iets paprikapoe der in de saus. Meng een half kopje sour- cream (zure room) met 1 lepel bloem en doe dit in de kokende saus. Laat deze even door koken. Vul bij het serveren van de eend de gehal veerde en gebraden appels met preiselbee- ren, die tevoren met suiker zijn gekookt (plm. 10 min.).

Leidsch Dagblad | 1968 | | pagina 12