Leids zou geen Corpslid worden Kloos herhaalt dreigement Drie maanden in cel Roemenie DAALDEROP Glibber gevaar. Koop Gladweg Vftoepenzout TWEE SCHOTEN OP VROUW GELOST Kamer akkoord met verhoging van aow jf66-voorzitter Beekmans, nieuwkomer ie politiek I Kwart miljoen in sporttoto COMPUTER VOOR BELASTINGEN Uitreiking Visser- Neerlandiaprijzen Badkamerkachel Regeling van stakingsrecht in aantocht Utrechts meisje onder toezicht Gehandeld met paspoorten VRIJDAG 20 DECEMBER 1968 LEIDSCB DAGBLAD PAGINA 7 MELISSANT (GPD> Oud-Go- rinchemmer en ex-Leidenaar J A P. Beekman». 41 jaar. keel-, neus- en oorarts en sinds zondag voorzit ter van D'66 kan wel beantwoorden aan het beeld, dat de party der pragmatici oproept: een consequente „doener", (zoals hij zelf zegt) en een nuchter prater, die beklemtoont een hekel te hebben aan het woord „ideologie". Uiterlijk een nogal ongeëmotio- tioneerd man-van-de-wereld, met weinig gebaren en zonder stemver heffingen. Door de jaren heen schoof hij op van de positie van „kritisch buitenstaander" naar medespeler in de politieke arena. Bewogen genoeg om er zyn tweede studie en liefheb berij. de Egyptologie, voorlopig geheel aan te geven. Afscheid van farao's en konings graven Jan Beekmans heeft zich uitgeleverd aan de party van zijn keuze. Waarom? „Ik werd gegrepen door de frisse toon van het appel '66, het was de aanzet tot een program ma ontdaan van ideologie en tot een radicale democratisering voor het stelsel". Veranderd Hele stap (Van onze parlementaire correspondent) HAAG (GPD) De Twee- is akkoord gegaan met het van de regering om de a.o.w. de a.w.w.-uitkeringen per 1 ja- I te extra te verhogen met procent. Het voorstel, be- d om de prijsstijgingen als ge- van de invoering van de btw het ld te kunnen bieden, houdt in dattische) aanpassing ruigen is te verwachten. Hy beloof de verhoging op te schroeven tot 2 procent, leed schipbreuk. Het amen dement van de socialist Vellin- ga waarin die 2 procent werd voor gesteld, werd verworpen met 64 te gen 47 stemmen. Minister Roolvink (Sociale Zaken), die het voorstel ver dedigde, deelde mee dat op grond van de te verwachten loonontwikkeling in het voorjaar wederom een au torna- van de uitke- iwde bejaarden en weduwen met leren f 54,- meer krijgen. De uit- ngen aan ongehuwde bejaarden weduwen zonder kinderen gaan die voor wezen tot tien jaar wezen van tien tot zestien jaar p, en wezen van zestien tot ze- entwintig jaar met f24.-, omhoog en poging van de oppositie om ADVERTENTIE Fl) Grote zak van 20 kg f 3,95 Vraag zo nodig verkoopadressen bij: KJiZ. Hengelo. Tel 05400-53241, toestel 310. de bovendien zich opnieuw tot de SER te zullen wenden om advies over een extra aanpassing als dë prijzen fors oplopen. De minister gaf de oppositie, die een prijsstijging van minstens 2 pro cent verwacht, toe dat de nu voorge stelde verhoging arbitrair is. Hij vond het echter niet fatsoenlijk af te wijken van het advies van de SER, die met een verhoging van 1,1 procent akkoord is gegaan. De minis ter wilde niet beloven dat de bij drage van 47,5 miljoen uit de schatkist, waarmee de verhoging wordt gefinancierd, ook in volgende Hij Jan Beekmans vindt, terugblik kend op zijn studententijd, zichzelf wel veranderd Jiij was lid van het Leidsche Studentencorps. Maar on gevraagd voegt hij er aan toe: „Dat zou ik nu niet meer zijn. Zoals ik het op het ogenblik bekijk vind ik dat een verouderde paternalistische instelling, dat mag je gerust zeggen, al zal ik daarover wel iets van mijn Leidse vrienden horen Een insti tuut als de ontgroening past niet meer in deze maatschappij. Dit is een kernpunt: de mensen, die in deze tyd aan de universiteit komen zyn verder in ontwikkeling dan wy in onze tijd. Ze gaan vroeger den ken en handelen, een 18-jarige is een volwassene. Vandaar ook ons pleidooi voor een verlaging van de kiesgerechtigde leeftijd. Ik heb in mijn studententijd die verandering van mentaliteit zien ontstaan. Na mijn derde studiejaar ben ik vrijwel niet meer actief geweest in het corps. Ik zat zo gezegd op een breukvlak". Binding aan een partij was hem lange tijd onmogelijk. Hij stemde in hoofdzaak VVD, een enkel maal PvdA. Toen het kabinet-Cals viel. werd hij geconfronteerd met de vraag of het moment was aangebroken, waar op hij zich actief in de politieke strijd zou moeten begeven. Hij werd lid van D'66 in Dordrecht en een jaar later voorgedragen voor het hoofdbestuur. Hy werd penning meester en toen het voorzitterschap In het verschiet kwam. aanvaardde hij de consequentie van zijn eerste stap. „Mijn argumenten zijn heel eenvoudigik heb me nu eenmaal achter deze zaak gesteld. Dat moet dan zoiets als idealisme zijn.Nou Zijn intrede in de politiek. „Dit is een hele stap. in zo'n hoofdbestuur. De eerste drie maanden als penning meester heb ik als het ware op m'n tenen staan luisteren. En mond hou den. Na drie. vier maanden zei een collega, ik geloof, dat het tijd wordt dat jij je mond eens open gaat doen. Je moet over een drempel heenstap pen. Voor mezelf vond ik het wel prettig dat ik geen politiek verleden had. Och, ik zal wel eens miskleunen, maar je voelt bij de meeste mensen vrij snel. dat je op dezelfde golfleng te praat". Met zijn partijgenoten is hij niet erg gebrand op de begrippen „links" en ..rechts", versleten wapenen uit het oude politieke arsenaal. Maar hij ontkomt er toch niet aan, verkl» met name de WD .reehts" en con servatief te vinden. „Een echte libe raal is eerder progressief dan conser vatief. Zeker, in de VVD zitten wel liberalen, maar veel van die mensen zitten nu bij ons, een hoog percen tage stemt WD vanwege het conser vatisme zoals belichaamd door Van Riel". Beekmans vindt, dat er onder de VVD'ers maar weinig zijn, die ge richtheid vertonen gelijk aan die van D'66. En de Jongerenorganisatie voor Vrijheid en Democratie? „Ja, ja, daar wel, daaronder vind Je heel veel D'66'ers. Dat geeft hoop voor de toe komst". Hij heeft geen moeite met de vast stelling, dat Je die gelijkgerichten by de PvdA veelvuldiger aantreft. Maar belangrijker acht hij, dat door „Nieuw Links" en „Democratisch Appel" in de Partij van de Arbeid een polarisatie ontstaat, waardoor in het midden een grote groep mensen overblijft, die niet dogmatisch is. een „geschikte groep voor een nieuwe formatie". Met instemming citeert h Ij wat Van Mierk) heeft betoogd: dat het onduldbaar ls. dat slechts één pro cent van het electoraat de politieke dienst uitmaakt. „Het zal me een zorg zijn of de mensen lid worden van D'66 of niet. Belangrijker is ze daadwerkelijk bij de politiek betrok ken te krijgen. Wij zijn excentrisch opge steld en hebben daarom een unieke kans de kiezers duidelijk te maken, dat politiek geen zaak van vuile han den hoeft te zijn". UTRECHT (ANP) De Utrecht se politie heeft gisteren een 24-jarige man (zonder beroep en zonder vaste woon- of verblijfplaats) gearres teerd. De man trachtte gisternacht de 24-jarige mejuffrouw A. de Jong I aan het werk is geweest. Gister avond postten acht politieagenten op de hoek van de Utrechtse Java- straat-Kanaalstraat, omdat men hier vlakbij de wagen van de man had zien staan. Plotseling reed een auto (zonder beroep) in haar woning aan j met grote snelheid de Kanaalstraat de Zwammerdamstraat in Utrecht uit. richting Amsterdam, neer te schieten, vermoedelijk met Enkele agenten gingen er in een een geweer. De vrouw werd licht surveillancewagen achteraan, maar gewond. vier man bieven op hun post. Even later kwam de gezochte uit de wo ning aan de Javastraat tevoorschijn. Hij kon zonder moeite worden inge rekend en naar het hoofdbureau van politie worden overgebracht. De po litie neemt nu aan. dat de ..snelle auto" een afleidingsmanoeuvre is geweest. De dader heeft over het motief van zyn daad nog niets te genover de politie willen loslaten. De rijkspolitie reed een uur later de r.-, I gezochte personenauto op de rijksweg 1 wee hulzen Amsterdam bij Breukelen klem. De inzittenden, vermoedelijk twee man nen. vluchtten de weilanden in en konden ontkomen. De politie neemt echter aan. dat zij weet wie het wa ren. De arrestatie is nog een kwes tie van tijd. Nog diezelfde nacht deed de jonge vrouw aangifte bij de politie Ze kende de dader en ook bij de Utrechtse politie bleek de man geen onbekende te zyn. Na onderzoek in de woning van het meisje bleek er zowel in het raam van haar woonka mer als in het plafond een rond gat te zitten. Ook veroorzaakte een ko gel een gat in het raampje van de voordeur. Het meisje verklaarde tegenover de politie, dat ze tweemaal had ho ren schieten. By de voordeur von den rechercheurs later twee lege pa troonhulzen. De vrouw had verwon dingen aan de keel opgelopen door rondvliegende glassplinters. De agenten begaven zich naar de wo ning van de ex-echtgenote van de man aan de Brouwerstraat. Omwo nenden vertelden, dat ook hier was geschoten. Vijf of zes schoten zouden Mej. A. de Jong (24), die in i door een onbekende zijn afgevuurd Utrecht maar net de dans ont- De politie vond echter geen lege hul- BEN HAAG (ANP) De enige sprong, toen twee schoten op zen en tot nu toe heeft men niet kun- j deelnemer, die alle uitslagen haar werden afgevuurd. i nen vaststellen of de man ook hier sporttoto 18 goed voorspelde, zal kunnen rekenen op een bruto bedrag van f 256.684,50. De cijfers van sporttoto achttien zijn: Eerste prijs: f256,684.50, één mel ding. Tweede prijs: f 171,123.. 95 meldin gen van twaalf goed f 1801.20 bruto per kolom. Derde prys f256.684,50 1785 mel dingen, f 144,- per kolom. Vierde prijs f171.123, 120 meldin gen eerste acht: bruto f 1.426.- per ZO NODIG „CONTRACTBREUK" kolom. DEN HAAG (ANP) Voorzitter A. H. Kloos van het Nederlands Verbond van Vakverenigingen heeft gisteren in Den Haag op de hoofdbesturenvergadering van het NW met nadruk verklaard, dat hij voor de volle honderd procent vasthoudt aan de uit spraak, die hij op 7 december op het congres van de metaal bedrijf sbond heeft gedaan, name lijk dat de vakbeweging zich niet aan de c.a.o.'s zal houden als de prijzen onredelijk stijgen. Enkele bestuursleden hadden vra gen gesteld over deze opmerking, on der meer omdat zij meenden, dat men moet uitgaan van het stand punt dat contractbreuk ongeoorloofd ADVERTENTIE die komen we op =U* dan nodig wordt 0.1 procent aal be- oen meer een daadmens, houd mei riraeen van h werk aragen. Hy zegt niet in een uitsluitend or- I ganisatorisch bestuur te geloven. Veel bestuursbeslissingen hebben politieke gevolgen. ..Maar wel zie ik mijn taak coördinerend, stimulerend". En in het kennelijk bewustzijn een nieuwko mer te zijn in de wereld der vader landse politiek: ,Jk zie mezelf niet als een maker van politiek". APELDOORN «ANP* De direc teur-generaal van de belastingen, de heer W. J. Bysterveld. heeft giste ren in Apeldoorn een nieuwe com puter in gebruik gesteld. Deze com puter is bestemd voor het berekenen vnn voorlop'ge en definitieve aan slagen inkomsten en vermogensbe- la.* t'ng en premieheffing, het ver vaardigen van aanslagbiljetten (jaar. !i:ks ruim 7 miljoen) het coderen en het bijhouden van de namen en adressen van ongeveer 3'j miljoen belastingplichtigen. Deze nieuwe GE- computer omvat een centrale eenheid met een geheugpn waarin 131.000 letters of cijfers kunnen worden op geslagen In deze centrale eenheid kunnen twee getallen van 8 cijfers worden opgeteld in 67 miljoenste delen van een seconde. Er zijn 9 magneetband stations met elk een oapaciteit van ca. 70.000 belasting - pücntigen. De invoercapaciteit van de ponskaarten is 900 stuks per mi nuut. Vrijlating President Johnson heeft zyn genoegdoening geuit over het besluit van het Cambodjaanse staatshoofd. Prins Norodom Siha- noek. twaalf Amerikaanse militairen vrij te laten, die sinds enige weken ln Cambodja worden vastgehouden De president zei. dat dit besluit er toe zal bijdragen de betrekkingen tussen beide landen aanmerkelijk te verbeteren. DEN HAAG (GPD) In de Rol zaal aan het Haagse Binnenhof wor den zaterdag 8 februari door dr. W. H van den Berge, voorzitter van het Algemeen Nederlands Verbond, de Visser-Neerlandia-prijzen 1968 uitge reikt. Het is dit Jaar 25 jaar geleden, dat mr. H. L. A. Visser een groot deel van zyn vermogen bestemde voor het onder bepaarde voorwaarden toeken nen van een schenking aan organi saties en personen, die zich op sociaal of cultureel gebied hebben onder scheiden. Het ANV werd als uitvoer der van deze bepaling in het testa ment van mr. Visser aangewezen. Ditmaal werden de prijzen als volgt toegekend: de karakterpryzen gaan naar mej. N. A. M. v. d. Heiden in Spijkenisse, die, hoewel blind zijn de. eindexamen deed aan een lyceum in Zeist en die nu in Utrecht gaat studeren, en aan de zwaar-invalide heer G. van der Meulen uit Haken dover in België, die als student uit blinkt; beiden krijg enf2500. De culturele pryzen zijn voor de Eduard van Beinum stichting in Breukelen f5.000 en het Int. Van Gogh-archief in Antwerpen f 5.000. In totaal werden reeds 260 pryzen uitgereikt tot een bedrag van f616.700 J\ Is u nog geen badkamerkachel hebt, is uw badruimte niet compleet. Want hóe koud kan het zijn vóór en na het bad, vóór en nd de douche. Een Daalderop badkamerkachel straalt die rillerige momenten weg. Met deze kwartsglasstraler is het heerlijk warm. Over een breed front; maar liefst 80 cm. straalt hij behaaglijke warmte uit. Ziet u hoe mooi, hoe modem deze gegarandeerd veilige kachel-met-beschermrooster is? Dat is typisch Daalderop. Vraag een folder aan uw winkelier. Over deze en andere Daalderop badkamerkachels met KEMA-keur èn water dichtheidsteken. Kooptudeze,dan heeft uvoor/49,50 jarenlang plezier. En als u 'm eenmaal hebt, dan pas weet u wat u hebt gemist: gewoon een ls. Bovendien had de vice-voorzitter van het NW, de heer A. de Boon, het eerder wat „zachter" gesteld. Hij ging niet verder dan de uitspraak, dat de spanningen op het loonfront zullen toenemen naarmate het prijs beleid minder effectief zal zijn. De heer De Boon zei ook, dat de heer Kloos op het metaalcongres in een „emotionele sfeer" had gesproken. De heer Kloos zelf repliceerde ech ter, dat hij zijn uitlatingen destijds heel zorgvuldig heeft geformuleerd. Overmacht ls in ons recht een er kend begrip, aldus de NW-voorzit ter, en in een situatie van overmacht hoeft men niet vast te houden aan een contract. Overigens hoopt hi) niet, dat het zover zal komen, omdat in dat geval toetsing door de rechter noodzakelijk is. In dit opzicht bestaat er ten aanzien van cao 's nog geen Jurisprudentie. Vriendendienst" Vice-voorzitter A. de Boon had voorts als zyn mening gegeven, dat de waarschuwing van de heer R. Barré, rice-president van de Europe se commissie, aan Nederland voor te sterke loonsverhogingen beschouwd moet worden als een vriendelijk ge baar tegenover de Nederlandse rege ring. .Het is alleen de opvatting van minister Witteveen. die iemand an ders bereid heeft gevonden dit nog eens te herhalen". Volgens de heer De Boon ls de commissie van mening, dat de con currentiepositie van het Nederlandse bedrijfsleven nog heel stevig is. Toch is naast Frankrijk ook ons land ge- waarschuwd. Juist omdat deze waar schuwing eigenlyk nauweLjks past in de conjuncturele analyse van de commissie is het NW gesterkt in de opvatting, dat dergelijke uitladingen meer een vriendelijk gebaar jegens de Nederlandse regering zijn dan vrucht van het zelfstandige en onafhanke lijke oordeel van de Europese com missie. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG (GPD) De rege ring hoopt op korte termijn een wets ontwerp op het stakingsrecht in te dienen by de Tweede Kamer. Het ontwerp ligt op het ogenblik by de Raad van State. Minister Polak van Justitie zei gisteren in antwoord op monderlinge vragen van mevr. Sin ger-Dekker (PvdA) dat hij de vice- voorzitter van de Raad van State heeft gevraagd spoed met de behan deling van het ontwerp te maken. Hij gaf mevr. Singer toe. dat een wette lijke regeling van het stakingsrecht zeer gewenst ls in verband met da overgang naar vrije loonvorming. Wandeling met baby UTRECHT (GPD) Anneke Pan_ ncmans. het elfjarige Utrechtse meisje, dat vorige week drie uur aan de wandel ging met een baby van een half jaar. is door de kinder rechter onder toezicht gesteld van de r.k. gezinsvoogdij veren 1 g ng „Sint Nicol&as" Besloten is, dat Anneke zo spoe dig mogelijk in een tehuis of inrich ting wordt opgenomen om na te gaan wat de oorzaak van haar merkwaardig gedrag is. Daarna zal worden overlegd, waar het kind de beste toekomstkansen heeft. De vader van het meisje heeft zich met deze regeling volledig ak koord verklaard, hij heeft ook geen bezwaar gemaakt tegen de benoe ming van een gezinsvoogd. DORDRECHT (GPD> Dick Vis sers is na drie maanden Roemeense gevangenis terug in Dordrecht. Hij had met zyn paspoort gehandeld „Het was allemaal goed gegaanpas- pooit ingeelverd. naar de Neder landse ambassade om daar te ver tellen. dat ik mijn paspoort kwyc •vas. Met 'n papiertje naar buiten en nog even stempels halen by de po litie. Tot zover liep alles gesmeerd. Men informeerde zelfs nog hoe ik dacht het paspoort verloren te heb ben en ik zei zoiets van: hy is ge stolen denk ik. Is hem dit dan soms. zei plotseling éen van hen en hy hield met een veelbetekende gryr.s mijn paspoort omhoog. Toen dac.it ik dat ik door de grond zakte". Diok Visschers, de 21-jarige solo- gitarist van de Dordtse beatgroep „The Zipps" is een ervaring rijker en een heleboel geld armer. Toen hy door de Roemeense staatspolitie werd gepakt in verband met mani pulaties met zijn paspoort, drong het pas tot hem door, dat hy een grote fout had gemaakt. In eer. ho tel en daarna in de gevangenis [kreeg hy drie maanden de tijd om I hierover na te denken. Dezer dagen kon een zwaar op de proef gestelde weduwe Vissohers uit, Dordrecht haar enige zoon van het vliegveld Schiphol afhalen. Zijn lange haren waren afgeknipt en zij kan zich de komende maanden bui gen over het afbetalen van de reke ningen voor de vliegtocht, voor het inschakelen van een advocaat enz. Het begon op 19 september van dit jaar. Iemand benaderde de jonge Dordtenaar met: ..Je moet eens meegaan met ons. het gaat om een paai- papieren voor een Tsjechisch0 student". Die iemand evenwel trok zich tydlg terug en Diok Visschers schoot over. .Heb jij misschien zin?" infor meerden vertegenwoordigers van een organisatie, die Westerse paspoorten achter het ijzeren gordijn verkoopt Zin had de avontuurlijke muzikant wel en hij vertelde zijn moeder en mede-orkestleden, dat hij even met vakantie ging. Die avond werd hij rond twaalf uur opgehaald door een auto, waarin twee Amsterdammers zaten. „Leg nou eens precies uit wat de1 bedoeling is", informeerde Visschers ..Weet je dat dan nog niet?", was het antwoord. „Het gaat om je pas-1 Dick Visschers poort, die moet je gewoon aan o.is afgeven en wy gaan iets doen met de toto. We hebben er ervaring mee en er kan niets gebeuren". Voor de hulp beloofde men hem enkele honderden guldens. Via Duitsland ging het naar We nen, waar de twee mannen uit el kaar gingen. Een bleef in Wenen en de ander ging met Diok mee de grens over naar Roemenië. Het pas poort werd afgegeven aan de man. die daarna de grens zou overgaan en Dick Visschers stapte uit de auto en ging naar de ambassade. De Roemeen, zo bleek later, haalde de grens niet en de Dordtenaar zag zich plotseling geplaatst tegenover een aantal staatspolitaemannen, die hem een uur of vier verhoorden. Hij moest wel bekennen. De gita rist heeft twee en een halve week in een hotel en de rest van de tijd in een gevangenis vastgezeten. Een militair gerechtshof wilde hem veroordelen tot een straf, dte voor paspoortenhandel in Roemenië gebruikelijk is variërend van zes maanden tot drie jaar)maar een advocaat wist een geheel voorwaar delijke straf te krijgen en onmiddel lijke invrijheidssteEing te realiseren. Dick Visschers verkeert in een uitstekende gezondheid. Hy zegt dooi' de Roemeense autoriteiten goed behandeld te zyn.

Leidsch Dagblad | 1968 | | pagina 7