Salaris van ambtenaren 5 pet. hoger MOBYLETTE de fiets die vanzelf gaat PRAAG WIL STAKEN VS waarschuwen Hanoi Negentien doelen OOK OLIEPRIJS GAAT OMHOOG Systeem voor liet winnen van toto alles Vlieland GEBR. HUISMAN Zacht weer „GEEN AANVAL OP SAIGON" Geef eens iets anders Kerststukjes zelf maken Maanvlucht op televisie KOREVAARGARAGE (§uc/ tyUeuws Opgericht 1 maart 1860 VRIJDAG 20 DECEMBER 1968 No. 32669 LEIDSCH DAGBLAD Directeur: E A. E. van Dishoeck Hoofdredacteur: Drs J. R Soetenhorst DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN 14.10 pet kwartaal (postabonnementen f 16.50) f 4.70 per maand (bij vooruitbetaling) losse nummers 0.25 Witte 8lnge) l. Lelden - Giro 57055 Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie 21507 DEN HAAG (GPD> Behalve benzine, die vijf cent duurder ordt op 1 januari, gaan de olie- aatschappijen ook de prijzen rhogen van petroleum, huis- andolie, smeerolie en autogas- ie. Voor de industrie wordt de lisbrandolie evenwel goedko- sr met zo'n 2,50 per ton. Omdat de prijsverhoging het ge- !g is van de nieuwe omzetbelasting ■de door de consument te betalen DEN HELDER <GPD) Twee Helderse jongelui, Ad Timmering en Alan Schweden hebben een nieuw systeem be dacht om met, volgens hen. vrij grote zekerheid flinke winst uit de voetbaltoto te halen. Gedu rende tien weken hebben zy 400 totoformulieren ingevuld vol- geens een door hen ontworpen systeem. Zij kwamen daarbij tot een pr ij zenbedrag, dat ge middeld twintigmaal hoger lag dan het inleggeld voor de 400 formulieren. De bedoeling van de twee Jongelui, beiden werkzaam op een reclamebureau, is vierhon derd stadgenoten bereid te vin den hun totoformulier door hen te doen invullen. Hun systeem is gebaseerd op een aantal „ze kere uitslagen", waardoor, met een totaal van 4800 kolommen per zondag, de kans op een winnende kolom van 13 vrij groot wordt. Althans volgens de twee initiatiefnemers, die bo vendien beweren, dat zich on der de 4800 rijtjes vele bevin den van 13. 12. 11 en de eerste 8 goed, die bij elkaar nog eens een respect0 'c°fl prijzenbedrag vormen Om deze buit binnen te ha len hebben de jongelui de toto- groep „Den Helder" opgericht, die in haar reglementen o.a. vermeldt, dat van het totale prijzenbedrag dat wekelijks vrij komt, 80 procent onder de deelnemers wordt verdeeld. De deelnemer, die een winner d formulier heeft, is uiteraa-r! verplicht de door hem geïncas seerde prijs in de pot van de fotogroep te storten DEN HAAG (GPD Het ziet ernaar uit, dat vanmiddag overeenstemming wordt bereikt over een verhoging van de salarissen van het rijkspersoneel met 5 procent. In de onder handelingen heeft de regering een loonstijging van 4.5 procent aangeboden, de organisaties van overheidspersoneel verlang den een verhoging van 5 procent tot 5,5 procent. Reeds is overeenstemming bereikt over een verdere verkorting van de werktyd in het komende jaar. Voor degenen, die nog 43 3/4 uur werken, wordt de arbeidstijd teruggebracht tot 411/4 uur. In een later stadium zal een 40-urige werkweek voor alle ambtenaren worden ingevoerd. Ook werd in beginsel overeenstemming be reikt over extra vakantiedagen voor oudere werknemers. Bij 35 jaar wordt recht op één vakantiedag extra ver kregen. Er komt telkens een dag bij op 40-jarige. 45-jarige. 50-jarige. 55- jarige en 60-jarige leeftijd. De salarisverhoging geldt, niet al leen voor het rijkspersoneel, politie, militair en onderwijzend personeel, maai- indirect ook voor de ambtena ren van gemeenten en provincies. De gemeenten en provincies volgen na melijk de rijksregeling. Veroordeling De Algemene Ver gadering heeft gisteren Zuid-Afrika, Portugal en Rhodesië beschuldigd van voortdurende schending van de rechten van de mens en de funda mentele vrijheid. Engeland werd „omdat het geen oplossing heeft wil len brengen voor de kwestie-Rhode- sië". aansprakelijk gesteld voor het lot van de zwarte bevolking in Rho desië. Regen en wind verwacht (Van onze weerkundige medewerker) DEN HAAG (GPD) Het is in weer geschiedenis van west- en Men-Europa een bekend ver- hijnsel. dat een vorstperiode in icember vaak vlak voor de ntdagen afbreekt door een iorbraak van een zogenaamde erstdepressie" van de oceaan et regen en wind. Ditzelfde beeld krijgen tve ook weer te zien. In de afgelopen icht kwam nog vrij algemeen Me vorst voor met plaatselijk ehte mist, waarbij op de lucht- men Rotterdam de temperatuur tot min 5 graden daalde, i Schotland is een storm- tpressie aangekomen, die zich komende 24 uur naar de tordzee en het vasteland uit leidt. Mogelijk valt reeds van- ond dé eerste neerslageerst matte sneeuw, snel overgaand regen. langs de kust ivordt harde ifld (kracht 7) verwacht. Door deze ontwikkeling wordt i vorst in ons land verdreven zal het weekeinde een veel |chter en tevens meer onbesten- i? karakter krijgen. De Bilt verwacht van heden- tot orgenavond Zacht en zwaarbewolkt weer met lelijk regen. Matige tot krachtige, en dan harde zuidwestelijke ad. 'Opgemaakt om 12.40 uur). 21 DECEMBER to op: 8.46 urn-; onder: 16.30 uur. tan op: 11.01 uur; onder: 18.13 uur. oogwater te Katwijk te 3.58 en 16.16 ta laagwater te 12.14 uur. (overgenomen uit andere bladen» btw kan voor de zakeltfke verre den benzine een aftrek worden toege past op de btw, die toch al moet worden betaald over de goederen en diensten, die het bedrijf produceert. De volgende olieprodukten worden ook duurder: autogasolie 0.3 cent per liter, petroleum 1 cent per liter, huis brandolie voor particulieren vier pro cent en smeerolie bijna een half pro cent. De Gasunie en de SROG (Samen werkende Regionale Organisaties Gasvoorziening) hebben de gemeen tebesturen geadviseerd de huidige prijs van aardgas met de volle 4 procent btw te verhogen. In enkele gemeenten is reeds een daartoe strek kend voorstel gedaan. De Nederlandse Consumentenbond is het daarmee niet eens. Hij heeft een dringend beroep gedaan op de minister van Economische Zaken om te voorkomen, dat gas voor huishou delijk gebruik door de invoering van de btw 4 procent duurder zou wor den. De Consumentenbond meent, dat de Nederlandse Gasunie, waarin de overheid voor de helft deelneemt, de lastenverzwaring als gevolg van de btw moet opvangen. (Van onze correspondent.» PRAAG (GPD) In Praag heb ben de studenten besloten de eerste dagen na Kerstmis grote straatde monstraties te houden, wanneer de resultaten van het huidige parlemen taire debat niet overeenkomen met de wensen die zij. samen met de ar beiders, hebben geformuleerd. Die re sultaten worden morgen bekendge maakt. Dit dreigement slaat vooral op de geruchten over een eventueel ontslag van de progressieve parlementsvoor zitter Smrkowski. Gisteravond heb ben voorts enkele duizenden fabrieks arbeiders tijdens een vergadering' be sloten dat zij onmiddellijk in staking zullen gaan als blijkt dat op Smr kowski druk wordt uitgeoefend om te verdwijnen. Door deze ontwikkeling zou. vol gens zegslieden, een gevaarlijke si tuatie kunnen ontstaan. Kennelijk kan de regering de massabewegingen toch niet controleren. Of het werke lijk tot een staking zal komen is ech ter de vraag. Waarnemers die de toe stand in Praag doorgaans goed heb ben beoordeeld, houden het er echter voorlopig op dat arbeiders en studen ten door te dreigen met acties, vooral druk willen uitoefenen op het regi me. ,M«n zie ook elders) Afgelaste wedstrijden DEN HAAG ANP) Alle wedstrij den voor de zaterdagamateur-compe titie zijn afgelast. Ook voor de afde lingen zal morgen niet worden ge speeld. Wegens de gesteldheid van de ter reinen zyn ook alle hockeywedstrij den. de eerste klassewedstrijden daaronder begrepen, voor morgen af gelast. Over de wedstrijden van zon dag is nog geen beslissing genomen. Rory Elizabeth Catherine zijn de namen van het elfde kind van mevrouw Ethel Kenne dy. weduwe van Senator Robert Kennedy. De kleine Rory zag op 12 decembereen half jaar na de gewelddadige dood van haar vader, het levenslicht. Mevrouw Kennedy was bij het ver- I latm van het ziekenhuis van de Georgetown Universiteit in Washington in gezelschap van haar zwager. Senator Edioard M. Kennedy van Massachusetts. W aar sc huwingen DE Nederlandsche Bank heeft het disconto verhoogt. Dat wil zeggen, dat het geld duur der wordt op een moment, dat de minister van Financiën daar~ in bijgevallen door een zijner voorgangers, de huidige president van de Nederlandsche Bank, dr. Zijlstra heeft gewaarschuwd, dat er misschien een rem moet op de ontwikkelingen in de Ne derlandse conjuctuur. We moeten voorkomen, dat die ontwikkelin gen met ons op hol slaan. Want als dat gebeurt, komen we onvermijdelijk weer terecht in de beweging van de afgelopen jaren met vele bedrijfssluitingen en toenemende werkloosheid met alle ellende vandien. Vandaar dus deze waarschuwing van de Ne derlandsche Bank aan bedrijfs leven en particulieren om het kalm aan te doen. Praktisch op hetzelfde moment als de Nederlandsche Bank heeft NVV-voorzitter Kloos een waar- I schuwend woord laten horen. Maar dat was een waarschuwing van een geheel ander kaliber. Kloos zei, dat de vakbeweging zich niet aan de nu overeengeko men c.a.o.'s zou houden, als de prijzen harder zullen stijgen dan nu wordt voorzien. Ook de NVV-voorzitter hoeft maar naar het recente verleden te wijzen om eraan te herinneren, dat prijzen nogal eens de neiging hebben om een eigen leven te gaan leiden. Dat is bij de loons verhogingen van 1965 en 1966 ook het geval geweest. En het is nog de vraag of het ministerie van Economische Zaken wel het om vangrijke apparaat heeft, dat no dig is om alle prijstijgingen goed in het vizier te houden. Vandaar dat ook van de regering de uiter ste oplettendheid zal worden ge vergd als na 1 januari as. de belasting op toegevoegde waarde (b.t.w.) zal zijn ingevoerd. ADVERTENTIE PARIJS (AP)Amerika heeft Noord-Vietnam laten weten, dat een aanval van de Vietcong op Saigon ernstige vredes besprekingen kan beletten en een hervatting veroorzaken van de bombardementen op het noorden. Dit heeft de Noordvietna- mese delegatie in Parijs meegedeeld. De Noordvietnamezen deelden dit mee na een geheime zitting met de Amerikaanse onderhandelaars waarin men er blijkbaar niet in slaagde de lange impasse te doorbreken hoe een vier-party enconf eren tie te beginnen ter beëindiging van de oorlog. De Amerikaanse onderhandelaar Cyrus R. Vance en de onderhande laar van Hanoi. Ha Van-lau wissel den beschuldigingen uit en herhaal den hun vroegere voorstellen over de vorm van de conferentietafel en an dere procedurele kwesties waarover geschillen bestaan, aldus de Noord vietnamezen Zeven Vietnamese burgers zyn vanmorgen om het leven gekomen door een reeks aanslagen met grana ten in en om Saigon. Politie en leger zfjn in alarmtoestand aangezien een Busongeluk Een volle toeristen bus, die naar Acapulco (Mexico) on derweg was, is 45 km van Iguala in een 300 meter diep ravijn gevallen. Van de 46 passagiers kwamen er 25 om het leven. (ADVERTENTIE) Voor Uw gast- «of eigen» vrouw een Amaryllis mer. saerpot en aarde, of voor Uw vriendin een bakje vóórge trokken crocussen of hyacinthen of een bed voor Uw lievelingsdier, of een aquarium-pomp voor zoonlief, of een fijn stukje tuingereedschap voor vader Geef dit jaar eens iets anders, iets origineels- Een zelf gemaakt kerststukje is waardevoller! Tafels vol materialen, zoals paddestoeltjes, veen- en IJs- lands mos. Eucalyptus, sterretjes, on- dergrondjes, denneappels. eikeltjes, lint. Kortom alles voor een gezellig „doe-het-zelf' uurtje. Kyken bij weet heeft golf van aanslagen wordt verwacht nu het nationale bevrijdingsfront in Zuid-Vietnam vandaag acht jaar be staat. Ondertussen hebben berichten, die gisteren werden uitgegeven, onthuld dat aan beide ziijden het aantal do den en gewonden in de afgelopen week is toegenomen, ondanks het feit dat er geen grote infanteriegevechten zijn geweest. Het Amerikaanse opperbevel heeft meegedeeld dat in de week tot de ai- gelopen zaterdag 222 Amerikanen werden gedood en 1199 werden ge wond. In de week daarvoor werden 192 Amerikanen gedood en 1110 ge wond. In Leidse verkeer LEIDEN Het Leidse verkeer blykt dit jaar al negentien levens te hebben geëist. In het Academisch Ziekenhuis is namelijk de 89-jarige Leidenaar M. C. Hoppenbrouwer be zweken aan de verwondingen, die hij op 10 december jl. bij een onge val op de Rijnsburgerweg had opge lopen. De bejaarde man stak als voetganger de rijbaan over, juist op het moment dat een autobus nader de. Hij werd gegrepen omdat de bus chauffeur geen kans zag een aanrij ding te voorkomen. Wat het aantal dodelijke ongevallen in Leiden be treft zal 1968 voorlopig als een droe vig recordjaar geboekstaafd blijven. FIAT 125 De grandioze combinatie van economische middenklasser en felle sportwagen. Showroom Korevaarstraat 19 LEIDEN - TEL. (I1710-42140* LEIDEN De NTS begint mor genmiddag omstreeks half twee een uitzending op het eerste net over de start van de kerstvlucht van drie Amerikaanse ruimtevaarders om de maan. Wanneer zich geen moeilijk heden voordoen zal de Apollo-cap- sule om kwart voor twee worden ge lanceerd. hetgeen dan rechtstreeks op I de Nederlandse televisieschermen te volgen zal zijn. Het ligt in de bedoeling, in de ko mende dagen in totaal tien direote uitzendingen uit de capsule ook ty- dens de vlucht om de maan op het I Nederlandse televisiescherm te bren- gen. De tijdstippen kunnen nog niet I met zekerheid worden opgegeven, omdat een en ander in sterke mate afhankelijk is van het vluchtverloop. ADVERTENTIE ai, u 4 J<oc Nieuwe Rijn 50 Tfct 2 0124 (017tty Dit nummer bestaat uit 26 pagina s I r Het ijs op het water heeftte helpen Op de ijskoude onder deze eend niet kunnen weerhou- grond stapten de vijf heel par- j den om vijf jongen op de wereld mantig achter hun moeder aan. I 0 Kom de MOBYLETTE bekyken btf: Hogewoerd 66—68 - Tel. 31292 Leiden le aanbetaling plm. f85,—. Restant pim. f 15, per maand te financieren in 6 - 12 - 18-24 maanden. ADVERTENTIE Discount verkoop van Perzische Tapijten Hijnders wotiinginr. m.» Lisse Zie onze advertentie van 17 dec. j.L ADVERTENTIE Uit het Leidseh Dagblad van 19 December 1868: In den gemeenteraad te Rotterdam is gisteren mede deling ontvangen dat door de burgerij voor de politie, uit erkentelijkheid voor hars houding bij het oproer, eene som van f 2362 was bijeenge- brachtwaarvan f 1532 door iiischrijvingen van hoogstens (Advertentie) Burgemees- S ter en Wethouders van Ley- den doen te weten, dat eer- x f. lang zal worden overgegaan 3 tot de benoeming van een tweeden hulponderwijzer t van de 4e klasse aan de 3 openbare lagere school voor onvermogenden, no. 2, tegen genot eener jaarwedde van 3 x 1 300. Sollicitaties in te zen- den aan Burgem. en Weth ■f voornoemd. a s

Leidsch Dagblad | 1968 | | pagina 1