Maanreizigers verzorgen zes kwartier tv-show uit ruimte Wedloop nog open Geen extra afvallers NIEUWE UITGAVEN medici 6.95 Vluchtige vrijage met buurvrouw maan (slot) Zondagse kerkgang rem op verbetering van de visaanvoer Wm'j j'Mm ITRALEND LAK Ze hoopt erop, ze vraagt het u niet Het raakt haar hart, toch geeft ze nooit een stille wenk. Want iets moois van goud moet je plotseling, zo maar, heel onverwacht krijgen. Goud maakt zo blij. De juweliers van Nederland nodigen u uit vrijblijvend te komen kijken naar hun cadeaus van goud en zilver. 00 Mary Bell naar detentiecentrum in Zuid- Londen Televisieshows van Tonny Huurdeman rtJÜXLüHÏ VRIJDAG 20 DECEMBER 1968 LEIDSCH DAGBLAD PAGINA 15 ADVERTENTIE (Van onze redacteur ruimtevaart) LEIDEN Op de dag voor Kerstmis, omstreeks half negen jn de ochtend Nederlandse tijd, zullen v ermoedelijk de eerste mensen met eigen ogen de ..achterkant" van de maan aan schouwen. Deze grandioze primeur in de ruimte is met geen enkele ontdekkingsreis in de geschiedenis van de mensheid vergelijkbaar. Maar hoe sensationeel deze vluchtige kerst vrijage met de maan van drie Amerikaanse ruimtevaarders ook mag zijn, zij betekent niet dat Amerika thans voor ligt in wat de laatste jaren bestempeld is tot de Russisch-Amerikaanse yedloop naar de maan. Een vlucht om de maan. hoe ge ïmpliceerd en spectaculair dan ook, s heel wat eenvoudiger dan een lan- img op onze buur in het heelal, en n dat opzicht is de marathonloop in Ie ruimte nog volledig open 4meri- a beproeft in deze vlucht slechts en deel van de apparatuur welke :oor een landing nodig is. Rusland leeft dit vermoedelijk al gedaan met «bemande capsules. De Russen echten over het algemeen meer aan m zo sterk mogelijke automatische luchtregeling waarbij ruimtevaar iers weliswaar nuttige „ballast'* zijn paar toch niet onmisbaar voor het lagen van een vlucht. De Ameri- anen mikken meer op actieve deel- eming van de bemanning aan het Uxhtverloop. De Russen hebben eeds tweemaal een onbemand rUim- tvaartuig om de maan geslingerd en «ar de aarde laten terugkeren, de imerikanen nog niet. Die doen het dans voor het eerst met een be lande capsule, die bovendien een iental omwentelingen om de maan il maken alvorens terug te keren, etgeen de Russen ook met onbe- unde capsules nog niet hebben ge resteerd. Maar bepalend voor de and in de wedloop naar de maan deze kerstvlucht geenszins. Die edloop is pas beslist, vermoedelijk i het komende jaar. wanneer de rrstfc mens zijn voetstappen in het laanstof zal drukken. Niettemin: de Amerikanen schij- m thans toch een grandioze pres- itie te zullen leveren met spectacu- re effecten die miljoenen op aar- in hun ban zullen houden. Ook Nederlandse televisiekijkers zul- i op nog niet nauwkeurig vastge- slde tijdstippen directe opnamen uit maancapsule tijden de vlucht aar en om de maan kunnen zien. Iiema Het tijdschema voor de vlucht ziet r in grote lijnen als volgt uit. De lancering met behulp van de Iturnus-V vanaf Kaap Kennedy loet morgen om 13.45 uur Neder- intise tijd «wij geven verder alle Mstippen in Nederlandse tijdsreke- ïngt plaatsvinden. Het is de bedoe- ADVERTENTIE) voor feestelijke mode alleen bij tart lak siert iedere nunc h/anie pvwp niet chique ncnvq en ykol hakje. hng dat de Apollo-capsule eerst tweemaal een baan om de aarde doorloopt, waarvoor ongeveer drie uur nodig is. Mogelijk worden dit ook öne omlopen, maar in de opgave van de volgende tijdstippen nemen wij aan. dat na de tweede omwenteling om de aarde de Apollo in de richting van de maan kan worden gestoten door de derde trap van de Satumus, die daarna wordt afgestoten Pas 66 uur na de lancering zal de Apollo de directe omgeving van de maan hebben bereikt, namelijk dinsdag om kwart voor acht 's ochtends. Dan kan de eerste omloop om de maan beginnen en omstreeks half negen zulien voor het eerst mensen de „achterkant" van de maan kunnen zien Geheel onbekend terrein is dit overigens niet. want onbemande ruimtevaartuigen zoals de Russische Sondes en vooral de Amerikaanse Lunar Or bi ter hebben al tiendui zenden foto's van de altijd van de aarde afgekeerde maanzijde ge maakt en overgeseind. Het is de bedoeling, dat de Apollo tien omwentelingen om de maan maakt op ongeveer 112 km hoogte. Iedere omwenteling duurt ongeveer tweè uur. In elke omwenteling zal de radio- en televisieverbinsing tussen capsule en aarde 3 kwartier geheel zijn verbroken, omdat de Apollo zich dan vanaf de aarde gerekend achter de maan bevindt. Radio- en televisie signalen kunnen zich in het heelal slechte via rechte lijnen voortplan ten. Kritiek moment In de kerstnacht, dus in de och tend van eerste Kerstdag om vier uur moeten de tien omwentelingen zyn voltooid. De boordraket van de Apollo moet de capsule 5an uit de maanbaan stoten in de richting aar de Dit is een zeer kritieke operatie. Zou de boordraket weigeren, dan zijn de ruimtevaarders gedoemd in hun maanbaan te blijven en daar het le ven te laten. Dergelijke gevaren be staan echter bij iedere ruimtevlucht, want een bemand ruimtevaartuig kan een baan om de aarde ook slechts verlaten door remraketten in te schakelen. En het is echt niet ple zieriger om in een baan om de aar de om het leven te komen dan in een baan om de maan. Dat zijn nu een maal risco's die aan het experiment verbonden zijn. Ontdekkingsreizigers in vroeger tijden liepen heel wat meer risico's die aan het experiment verbonden zijn. Ontdekkingsreizigers in vroeger tijden liepen heel wat meer risico dan de drie mannen, die thans als eersten een vluchtig bezoek aan de maan brengen. Na de terugvlucht naar de omge ving van de aarde moet de capsule op 27 december om 17.15 uur Neder landse tijd landen in de Stille Oceaan ten zuiden van Hawaii, waar het dan nac-hi is. Landingsplaats Tijdens de derde omwenteling om de maan moet de Apollo boven de „Zee van de Rust" komen, het ge bleet waar hoogstwaarschijnlijk de eerste landing van Amerikaanse ruimtevaaroers komende zomer zal plaats vinden. Anders moet van een strook van 48 km lengte in dit ge bied 1200 foto's maken met een 70- mm-camera. Hij heeft voor zijn foto grafische taak drie camera's ter be schikking voor zwart-wit- en kleu- ren-foto's. Tijdens de vlucht om de maan is de onbekende achterzijde van het he mellichaam voor tweederde door de zon verlicht. De datum van de lan cering is juist gekozen om zowel de voorzijde van de maan bij vrij laag staande zon te fotograferen als om de achterzijde bij zo gunstig mogelijke belichting te kunnen observeren. len miljoenen op aarde niet zo vlot en efficient te kunnen reageren als gewenst zou zijn. zijde" van de maan die twintig keer beter zijn dan wat men tot nu toe heeft weten te bereiken. Eovendien hebben de astronauten een zwaar, bijna overbelast program ma Zy moeten de apparatuur van de Apollo testen, allerlei proeven ne men die van belang zijn voor vol gende vluchten en daartussen door ook nog onder niet altyd makkelijke omstandigheden rusten. Duizenden foto's Een van de belangrijkste taken van de bemanning is het fotograferen van de maan. Daarmee is speciaal Wil liam Anders belast, de enige nieuwe ling ir» de ruimte van de driekoppige bemanning. Anders zal van een hoog te van 112 km 'n paar duizend plaat- Als een ster die op aarde wacht voordat zij de hemel op kan zoe ken, schittert in de nacht de Sa tumus, die morgen drie ruimte vaarders naar de maan moet sto- ten.Op Kaap Kennedy wordt dag en nacht doorgeiverkt aan de laatste voorbereidingen voor de vlucht. In het duister worden honderden schijnwerpers op de torenhoge raket gerichtwaar door dit stralende effect ontstaat. jes schieten van het maanlandschap. Deae foto's, die mee terug worden gebracht naar de aarde, zijn van veel betere kwaliteit dan de van groter hoogte genomen foto's van de Lunar Orbiters die bovendien naar de aar de moesten worden overgeseind waar onder de kwaliteit sterk heeft gele den. Anders verwacht foto's van de bekende maanzijde mee te nemen die dnemaal beter zijn dan de tot nu toe bestaande, en van de „achter- Televisie feestelijke roos run zwart t gom eert dit fijn loenlje van ztrarl fc 'n Ju u: cell je Uw voeten Er staan enige directe televisieuit zendingen uit de Apollo op het pro gramma en wel tijdens de vlucht naar de maan op 22 december om 21 uur en op 23 december op hetzelfde tijdstip. Tijdens de vluchten om de maan zijn er tv-uitzendingen gepro jecteerd op 24 december om 14 uur en 25 december 01.30 uur. Op de terugweg naar de aarde zullen nog eens beelden worden uitgezonden op 25 december 16 uur en op 26 decem ber om 22 uur. Voor elke uitzending is ruim een kwartier uitgetrokken. De Apollo-bemanning is niet zo heel erg gelukkig met deze directe telelvisie-uitzendingen. aangezien op ieder moment van de vlucht moei lijke omstandigheden kunnen optre den en de ruimtevaarders vrezen on der de druk van de ogen van tiental- DEN HAAG (ANP) De brief van minister dr. G. Veringa van Onderwijs en Wetenschappen en die van de plaat.singscommisse aan eerstejaarsstudenten geneeskunde hebben niet het gewenste resultaat bereikt. Het aantal afvallers is. in vergelijking met andere jaren, met groter geweest. Dit blijkt uit het rapport, dat de plaatsingscommissie heeft uitge bracht. Er waren op 16 september van dit jaar 1975 eerstejaars in de medicijnen geplaatst van wie zich in november 1914 inderdaad hadden laten inschrijven, terwijl de maxi mum-capaciteit van de zeven me dische' faculteiten 1435 eerstejaars studenten bedroeg. In Leiden, waar de capaciteit 200 bedraagt, waren 299 eerste jaars geplaatst en 272 in geschreven De plaatsingscommissie geeft in het rapport voorts een overzicht van de vier voorgaande cursusjaren. In het najaar hadden zich aangemeld en werden geplaatst: 1702 en 1411 eerstejaars in 1964. 1802 en 1466 in '65, 2002 en 1631 in '66 en 2020 en 1639 eerstejaars in 1967. Zeepost Met de volgende sche pen kan zeepost worden verzonden. De data. waarop de correspondentie uiterlijk ter past moet zijn bezorgd, staan, tussen haakjes, achter de naam van het schip vermeld. Argentinië: ms. ..Alioth" (27 12», Brazilië: ms. „Ahoth" <27 12». Chili ms. „St. Constantine" (23 12». Ver enigde Staten van Amerika: ms. ..Atlantic Saga" (24 12»; Z.-Afrika (Rep.» ra.l v. Z.-W -Afrika: ms. ..Ta- bora" <27/12». Inlichtingen betreffende de ver- zend'ingsdata van postpakketten ge ven de postkantoren. Het aardige en het goede, door Iris Murdoch. Uitg.: Contact, Am sterdam. De operaminnaar, door Klaus Rif- bjerg. (Contact». De mooie zomer, door Cesare Pa- vese. (Contact). Bel Ami, de vrouwenverleider, door Guy de Maupassant. (Contact). Tussen tekst en uitleg, door An- kie Peypers. (Contact». Sherlock Holmes-verhalen, door Sir Arthur Conan Doyle. (Contact). De Israëlische keuken, door T. Sa- lomonson. Serie Van Dishoeck-boek jes Uitg.: C. A. J. van Dishoeck, Bussum. Soepen- sausen- salades, door T. Salomonson. (.Van Dishoeck). Kaas, soorten- herkomst- recepten, door F Sander. (Van Dishoeck». De Indiase keuken, door Sheelagh i van Mastrigt. (Van Dishoeck». Snijbloemen het jaar rond. door B de Vries. (Van Dishoeck». Handwerken, door A. Koese-Tam- meling. (Van Dishoeck». Mannequin of fotomodel, door Gerda Siemer. (Van Dishoeck). Klokkemkijkboek, door W. F. J. Ha- na. (Van Dishoeck). Het bed 5000 jaar waken en sla pen, door Car la Catalan! (Van Dis hoeck». Het schaakspel in de kunst- en cultuurhistorie, door E. H. Schuyer. (Van Dishoeck». Om hier te leven, door Juan Goy- tisolo Literair Paspoort. Uitg. De Bezige Bij- Meulenhoff, Amster dam. Het Klooster, door A. Strindberg (De Bezige Bij ige bollierpunip pralend lak. artistieke gesp Wl em antic-gold wA Vlotte *ke hak. D«nHaag Spuistraat 14, Itiden Haarlemmerstraat 53 "otterdam Schiedam Vlaardirtgeo Dordrecht Breda Tilburg LONDEN (AP» Mary Bell. het elfjarige meisje uit Newcastle dat levenslang gekregen heeft omdat zy twee kleine jongens gewurgd heeft, zal voor het ogenblik naar een de tentiecentrum in Zuid-Londen ge- braent worden, aldus is de ouders gisteren meegedeeld. In een brief van de minister van Binnenlandse Zaken Callaghan wordt gezegd dat het centrum waar gewoonlijk mensen vastgehouden worden in afwachting van berech ting, uitmuntende faciliteiten heeft voor het soort medisch onderzoek, observatie en beoordeling die nodig ziin". Later zal een beslissing wor den genomen over de behandeling en verzorging op lange termijn. Ook zullen schikkingen getroffen wor den dat de ouders het kind kunnen bezoeken. DEN HAAG (ANP) Doordat men dc bemanningen van vissers- 1 vaartuigen de gelegenheid wil geven het weekeinde thuis door te brengen en zondags naar de eigen kerk te gaan, is hel vrijwel onmogelijk om J verbetering te brengen in de visaan voer .Daarvoor zou namelijk nodig I zjjn dat de schepen op zaterdag of zondag zouden uitvaren om op vis- 1 vangst te gaan. om dan op woensdag of donderdag binnen te lopen, op tijd i voor de vrijdagmarkt. Thans is het zo. dat de schepen van de 4- of 5-daagse visvangst terugkeren na de vrijdagse visafslag. Als gevolg daarvan is er tegenwoor dig op vrijdag zelfs niet voldoende vis meer beschikbaar. Daarentegen zyn er vaak ruime aanvoeren op za terdag en maandag, dagen die wei nig geschikt zijn om de vis aan de consument te brengen. Dit bleek gistermiddag tijdens de I vergadering van het Produktschap voor Vis- en Visprodukten ln Den Haag. waarin de commissie voor de j detailhandel in vis zich zeer veront rust toonde over de minimale aan voer van verse vis in goede kwali teiten. Naar aanleiding van vorige klachten heeft het dagelijks bestuur van het Produktschap de visaanvoer in IJmuiden en Scheveningen van 1 juli tot 21 september Jl. laten na gaan. In de vergadering kwam naai- vo ren, dat het gehele visbedrijf met dit probleem is gemoeid. Het dagelijks bestuur zal daarom de oorzaken van de moeilijkheden gaan analyseren en zonodig hiervoor een commissie in stellen. Uit het onderzoek van de visaan voer in IJmuiden was gebleken, dat van de weekverkoop gemiddeld on geveer 43 procent op maandag wordt verkocht, 18 pet. op dinsdag, 7 pet. op woensdag. 12 pet. op donderdag en 20 pet. op vrijdag. Bijna de hellt van de weekverkoop heeft dus op maandag plaats. De vrijdagverkoop daarentegen bedraagt nog niet de helft van die op maandag De door de voor het weekeinde te rugkerende visserschepen aangevoer de vis. blijft staan tot maandag. Dtt komt de kwaliteit niet ten goede, het geen samen met het zeer grote aan bod prijsverlagend werkt voor de re ders. De situatie in Scheveningen bleek in zoverre anders, dat ook op zater dag vis wordt verhandeld. De ver deling van de weekverkoop bleek daar te zijn: 24 pet. op maandag. 12 pet op dinsdag. 10 pet. zowel op woensdag als donderdag. 19 pot. vrij dag en 25 pet. op zaterdag HILVERSUM (GPD» De NCRV- televisie maakt op net. ogenblik een serie shows rondom cabaretière Ton ny Huurdeman. De eerste show, die in januari wordt uitgezonden, heeft als voorlopige werktitel„Heden kijkdag' en speelt in een venduhuis. Tonny Huurdeman zal geen gasten ontvangen in de show. Teksten voor deze show worden gemaakt door Will yvan Hemert. Tij zal tevens de regie voeren. Dagboek van een oude dwaas, door J. Tanizaki. (De Bezige Bij». Vaders, door Herbert Gold (De Be zige Bij). Helena op Ithaka. Een opera zon der muziek in drie bedrijven, door Mamix Gijsen. Uitg.: Meulenhof, Amsterdam. Spiegel van de Nederlandse poëzie, door Victor E. van Vriesland. (Meu lenhoff). Chitty - Chitty - Bang - Bang, door Ian Fleming Uitg.: A. W. Bru- na en Zoon. Utrecht. Handwerken met kralen, steentjes en parels, door Marianne StradaL Uitg Zomer en Keunings. Wagenin- gen. „Ada Kok", door Henk Llchten- veldt, uitgegeven door N. Kluwer n.v., Deventer. Onze Olympische zwemkampioene heeft de vele belevenissen tijdens haar met. zovele successen gevulde carrière op schrift gesteld, waarbij haar pen werd vastgehouden door do Amsterdamse journalist Henk Lich- tenveldt. Het is een vlot, lezenswaar- I dig werkje geworden, maar veei nieuws staat er eigenlijk niet in. Britse voetballers willen na afloop van hun carrière nog wel eens met schokkende onthullingen op de prop pen komen, maar daar is Ada Kok het meisje niet naar. Z<ij vertelt wel een voorval bij de Olympische Spe len 1968 die weer eens het dilettan tisme van de Nederlandse medische begeleiding aan de orde stelt. Op ze kere dag in Mexico kreeg Ada een I telegram van dr. Rol ink, waarin stond dat zy naar Haantje moest gaan. de masseur van de wielerploeg. Hy op zyn beurt bleek in het bezit van een brief van Rolink te zyn, waarin deze zei dat Ada extra vita minen nodig had. Haantje voelde er echter niets voor haar die te geven sinds de narigheid met Collard. Daar op ging zij naar dokter De Jongste en die zei: „Ada als je dat nodig hebt. wil ik Je dat best geven". Waar om in hemelsnaam liep een verzoek van Rolink over deze schijven, waar om was dat in Nederland al niet be handeld. waarom was er geen recht streeks contact tussen de heren Ro link en De Jongste? Roos en zwaard, door Sandra Pa- retti. Uitg.: A. W. Bruna en Zoon, Utrecht. 's Morgens om zeven uur, door Erie Malpass. (Bruna» Zo wel.Zo nielt Moderne etiquet te door Eva M. Borer. Uitg.: Van Holkema en Warendorf. Bussum. Pinkeltje en de boze tovenaar, door Dick Laan. (Holkema en Warendorf). ADVERTENTIE IM fef Schaken De eerste party in de beslissingstweekamp schaken om Voor de vogelwereld in noord- i latenzoals Einar Oekvist iiit het nationale kampioenschap tussen Zweden is de winter een harde I Trundavan bij Pitea aan de Bot- de dames Heemskerk en Tuk is don- tijd. vooral als de sneeuw hoog nische Golf. die een klein stukje derdag in remise geëindigd. De twee- en de temperatuur laag is. Maar boter op zijn neus legt. waarop kamp wordt in Arnhem gehouden en dan zijn er vogelvrienden, die de een tam meesje er vlug bij is om duurt tot en met 22 december. 1 kleine diertjes niet in de steek het weg te halen. Kinder- klanken-kleuren-plaat, waarop 12 geliefde artiesten 24 kinderliedjes zingen. mèt alle teksten en een bijgevoegde langspeelse plaat met tekeningen om zelf in te kleuren. Zó'n prijs voor zó'n plaat kan alleen maar tijdelijk zijn! En de netto-opbrengst komt ten goede aan het Blo-Kevalidatie-centrum (stichting Bio-Vacan tie oord) voor gehandicapte kinderen. fsHtrlobaar <UU ptc

Leidsch Dagblad | 1968 | | pagina 15