Kloos: aanval moet nog op gang komen Ky valt scherp uit tegen de Amerikanen Ook melk duurder I Jongens lagen met hoofd op tie rails VORSTEN OPENEN KANAAL Gé VERHOOG (£>ud ^)lit en brood Vermogens- en machtsverhoudingen 5O0PNIEIJW WINTERS [Plaatselijk mist 24 indesif koelkasten 149,- Kritisch Radio Plein 16 VRIJLATING OP VOORWAARDEN UW SLAGER UW POELIER teuivs Opgericht 1 maart 1860 DONDERDAG 19 DECEMBER 1968 No. 32668 1EIDSCH DAGBLAD tteur: E. A. E. van Dishoeck [redacteur: Drs. J. R. Soetenhorst DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f 14,10 per kwartaal (postabonnementen 16.50), f 4,70 per maand (bij vooruitbetaling), losse nummers 0,25 Witte Singe) l. LeldeD - Gtro 57055 Telefoon Directie en Administratie: 25041. Redactie 21507 Het brood wordt per 1 ja nuari maximaal drie cent duurder. I Voor een liter melk zal men waarschijnlijk één cent meer moeten betalen. Het treinkaartje gaat ge middeld 3,6 procent méér kosten. De benzineprijs gaat 5 cent per liter omhoog Deze prijsverhogingen zfjn giste- n bekend geworden. Ze hangen er het algemeen samen met de ivoering van de btw. Maar in de ikkerijen is volgens de bekendma- ng ook sprake van stijging van de drijfskosten. In de steden, waar prijs van water witbrood, af ge aaid in de winkel, thans ten hoog- 71 cent bedraagt, komt de prijs gevolg van deze verhoging op iximaal 74 cent. In de provincie- iden wordt deze 75 cent, in de enge plaatsen 76 cent. De prijzen n volkswitbrood en volksbruin- ood mogen eveneens met drie cent eden verhoogd. Thuisbezorgd ood mag nog steeds drie cent urder zijn dan afgehaald brood De prijsverhoging van melk is nog et definitief. Het ministerie van onomische Zaken moet nog een iprek hebben met het Produkt- iap voor Zuivel. Dat het treinkaartje duurder irdt hebben wij gisteren reeds ge ld. De Spoorwegen hebben de jjsverhoging nu nader bepaald, ikele reizen en retours 10 cent urder voor afstanden tot en met kilometer, twee dubbeltjes voor tanden tussen 51 en 100 kilome- en dertig cent voor afstanden bo de 100 kilometer. Weekabonne- nten worden een kwartje duur- maandabonnementen een gul- ,De algemene maandabonnemen- Ugen ongeveer drie procent in DEN HAAG (GPD) ,.De aanval op de vermogens- en machtsverhoudingen moet nog goed op gang komen. De parle mentaire enquête, die er waarschijnlijk wel zal komen, kan een bijdrage leveren tot het openleggen van machtsgebruiken. Maar ik zou ervoor willen waarschuwen, dat het de economische machtshebbers in Nederland niet de gelegenheid gaat bieden be staande verhoudingen voorlopig te bevriezen. Alleen met een scherp- omschreven opdracht aan de enquêtecommissie kan worden voor komen, dat zaken als het enquêterecht, verandering in de structuur van de vennootschappen, voorlopig in de ijskast worden geborgen". (Van onze weerkundige medewerker )EN HAAG (GPD) Erg over zend is de dooi nog niet ge nt. Wij zitten in een duidelijke ikkelsituatie met in ons land '.lijk regen o/ natte sneeuw lar ook helder weer, waarbij gisteren in Groningen zelfs hele dag licht bleef vriezen. n depressiegebied, dat bij ons J zo lage barometerstand ver zaakt, neemt in betekenis af mZ/h trekt naar Frankrijk iveg. In komende dagen kan wat kou- 3ELP lucht uit het poolgebied via hotland en de Noordzee tot ons d doordringen. De kans op een fppreide sneeuwbui blijft aan- Al kan het in de kustpro- gjicies 's middags nog twee tot 36Upr graden dooien, de nachten 'den wat kouder met lichte De kans op gladheid door 'en natte wegen blijft groot het hele' weerbeeld zal wat 'ser worden, hetgeen land- rts. althans de eerste da- sterker tot uiting komt dan de kustgebieden. e Bilt verwacht van heden- tot genavondveranderlijke bewol- met. voornamelijk in de kustpro ces. plaatselijk een bui. Aanvan- j* weinig wind. draaiend naar I tot zuidwest en toenemend tot Vannacht lichte tot matige en hier en daar mist. Morgen )öag ongeveer diezelfde bempera- 01 ais vandaag. (Opgemaakt te 12.40 uur) 1 °P-' 8.45 uur; onder: 16.30 uur. 1 anop: 10.14 uur: onder: 16.44 uur f «tater te Katwijk te 3.08 en 15.26 bagwater te 11.19 en 23.47 uur nummer bestaat uit 32 pagina's PARIJS/SAIGON/NEW YORK (AFP, AP. Reuter» De Zuid- vietnamese vice-president Ky heeft zich gisteravond op een re ceptie te zijner ere in Parijs bit ter beklaagd over de tegenwer king van de Amerikanen. Ky, die optreedt als adviseur van de Zuidvietnamese onderhandelings delegatie, zei, dat hij „niet alleen mijn vijanden, maar ook mijn zo genaamde vrienden moet bestrij den. Als zij (d.w.z. de Amerika nen) denken, dat zij door mij te beledigen, mij van mening kun nen doen veranderen, dan vergis sen zij zich", aldus Ky. Ky's uitval sloeg kennelijk op een verklaring van de Amerikaanse (De mocratische) senator McGovern, die dezer dagen over Ky sprak als over „die kleine opgeblazen dictator, die zich amuseert in de dure wijken van Parijs". En minister van Defensie +Ky's uitval tegen Saigons z.g. „vrienden" in Amerika (zie tekst was niet gericht tegen de leiding van de Amerikaanse onderhande lingsdelegatie, maar tegen een senator en minister Clifford. Am bassadeur Harriman (links) en het echtpaar Ky begroetten el kaar gisteravond hartelijk op de receptie ter ere van Ky. ADVERTENTIE Clifford schoof veel van de schuld op Saigon omdat het kibbelt over I onderhandelingsvoorwaarden in Pa- I rijs terwijl Amerikanen in Vietnam op de slagvelden sneuvelen. In zijn Parijse verklaring zei Ky verder, dat hij mogelijk naar Saigon zal terug vliegen om „Kerstmis bij de troe- i pen aan het front door te brengen" i en om overleg te plegen met presi- dent Thioe ..over nieuwe ontwikke- AD VERTENT IE) 140 liter, model 1968, met transport- schade voor Dit zei vanmorgen NW-voorzitter A. H. Kloos in zijn openingswoord op de NVV-hoofdbesturenvergadering in het Congresgebouw in Den Haag. De NVV-voorzitter wees erop. dat i de harde loononderhandelingen een symptoom zijn van een veel breder maatschappelijk verschijnsel dan de j Inkomensvorming alleen. Er is een maatschappelijke onderstroom in de richting van mondigheid. Dat ervaart men in de politiek, bij het onderwijs,1 In het leger en in het bedrijfsleven, j Volgens de heer Kloos hebben de werkgevers in de metaalindustrie de zware nederlaag bij de onderhande lingen over een nieuwe c.a.o. aan zichzelf te wijten. De harde lijn van onderhandelingen is een afspiegeling van de onlust der Nederlandse werk nemers. Vooral ook onrust over het regeringsbeleid en de halsstarrige houding van de werkgevers om het arbeidspatroon in ons land grondig te willen wijzigen. lingen". De Zuidvietnamese minister van Buitenlandse Zaken Thanh gaf gis teravond te kennen, dat zijn rege ring geen staakt-het-vuren met de communisten zal aanvaarden in hun huidige posities. Zij dienen zich ten noorden van de 17-de breedtegraad terug te trekken. De woordvoerder van de Zuidviet namese delegatie in Parijs, Tran Van-dong, reageerde op een sugges tie van Henry A. Kissinger, Nixons belangrijkste adviseur op buiten lands gebied, die van mening is, dat Washington en Hanoi over weder zijdse troepenterugtrekking moeten gaan spreken. Saigon en het „Na tionale Bevrijdingsfront" zouden over de interne structuur moeten gaan praten. Tran Van-dong onderstreep te. dat zijn regering het Front niet erkent, omdat het slechts een instru ment is van Hanoi. „Voor ons be staat alleen maar Hanoi". Volgens Amerikaanse inlichtingen officieren is een deel van de circa 40.000 Noordvietnamese militairen die bij de Cambodjaanse grens zijn sa- mengetrokken voor een aanval op Saigon, door de Amerikaanse linies heengegeglipt. Deze voorhoede zou zich op nog geen 60 km ten noorden van Saigon bevinden. Het gros van de I Noordvietnamese troepen drie tot vier divisies staat echter nog ach ter de grens, die wordt bewaakt door de eerste Amerikaanse luchtcavale- riedivisie. uitgerust met 500 helikop- j ters. De Noordvietnamezen zouden I ongeveer twee weken achter liggen 1 op hun tijdschema. Wie het eerst komt, wie het eerst maalt. U kunt tot 9 uur hedenavond terecht. 5 MEIPLEIN 1 EN 16 - LEIDEN TELEFOON 25100 EN 43631 SAIGON AP» De Verenigde Staten Juichen het besluit toe van het communistische „Nationale Be- viijdingsfront" (Vietoong) om drie Amerikaanse gevangenen vrij te la ten, maar zij bestuderen nog de voor waarden van het voorstel, waarin o.m. gesproken wordt over een unie ke samenkomst met Amerikaanse commandanten op Kerstdag. Van betrouwbare zijde werd ver nomen. dat de Verenigde Sten voor nemens zijn de kwestie op te nemen met de Zuidvietnamese regering, die tot dusverre koppig weigert het Na tionale Bevrijdangsfront te erkennen. De NVV-voorzitter maakte ook een kritische opmerking in de richting van het NKV. Naar zijn mening spreken de cijfers van de recente NKV-enquéte onder de leden van de katholieke vakcentrale zo'n duidelijke taak, dat een wat positievere opstel ling voor vormen van samensmelting, zij het op wat langere termijn, door het hoofdbestuur in het vooruitzicht had kunnen worden gesteld. „De financiële problematiek zal ons binnen afzienbare tijd dwingen vor men van samendoen van de grond te brengen", aldus de heer Kloos. Het sluitend maken van de begrotingen van de vakcentrales wordt een steeds zorgelijker opgaaf. De heer Kloos zei voorts dat het CNV geneigd is zich van een duidelijke maatschappelijke onderstroom ln de richting van de confessionalisering te sterk af te sluiten. Russische atoomproef De Amerikaanse commissie voor atoom energie heeft gisteren gemeld signa len te hebben geregistreerd die af- komstig waren van het gebied van i Semipalatinsk en die vermoedelijk veroorzaakt zijn door een Russische j ondergrondse atoomontploffing met een kracht van ongeveer 20.000 ton tnt. LEIDEN Drie Leidse jongens hebben gistermiddag een wagenvoer der van de Nederlandse Spoorwegen de schrik van zijn leven bezorgd. De knapen lagen namelijk ter hoog te van de Haarlemmerweg met hun hoofd op de spoorrails, toen van het Leidse station de trein naar Haar lem vertrok. Eén van de jongens, die kennelijk een weddenschap had den afgesloten, bleef tot grote ver bijstering van de bestuurder op de rails liggen tot de trein op veertig i meter afstand genaderd was. De man bracht de trein op het laatste ogenblik tot stilstand, waarna hij uit 1 Je cabine spomg om de wegvluch tende knapen achterna te rennen. ADVERTENTIE voor een ouderwets goed stuk vlees zoals kerslrollades, osse- haas, lende. blinde vinken, oesters, wieners, zwezerik, var kensfricandeau, filet, varkens- rollade, runder- en kalfitongen. voor VERS WILD. gevogelte, verse braadstukken, kuikens, tamme konijnen. DOEZASTRAAT 41—49 Hazen 7.50-9.-; Hazeruggen, p. stuk 3,75; Hazebout. per sprong 4.25; Wilde eenden v.a. 4,50; Fazanten v.a. 6,; Wilde konijnen v.a. 4,Reerug, per 500 gr. 9,50; Zeebout, 500 gram 8.Reepoe let, reebiefstuk; kiprollade, 500 gram 4.75; kalkoenrollade, 500 gram 6.kipschnitzel per stuk 1.20. Kalkoen en Babykalkoen v.a. 10. Kalkoenpoten. kalkoenfilet. TELEFOON 21415—23456 Het lukte hem twee van de Jongen# resp. 14 en 19 jaar oud. in de kraag te pakken en de trein in te sleuren. Het tweetal werd in Haarlem aan de spoorwegrecherche overgeleverd en later op de dag ter beschikking gesteld van de Leidse gemeentepo litie. De trein van Leiden naar Am- sterdm had door dit oponthoud een vertraging van enkele minuten. ADVERTENTIE Discount verkoop van Perzische Tapijten Mynders woninginr. k.v. Lisse Zie onze advertentie van 17 dee. j.I. ADVERTENTIE TERNEUZEN (ANP) Koningin Juliana en Koning Boudewijn hebben vandaag rond het middaguur in de Zeeuwsvlaamse stad Terneuzen het gemoderniseerde kanaal van deze plaats naar hel Belgisch Gent offi cieel in gebruik gesteld. De ceremo nie. die acht jaar werk aan het ruim dertig kilometer lange kanaal afsloot, had plaats in het bedieningshuisje 1 van Terneuzens nieuwe zeesluis. Ko- ning Boudewijn drukte daar op een j knop. waardoor de verkeersbrug over I de enorme zeesluis langzaam open draaide. Koningin Juliana vol tooide de ceremonie door de veertig meter brede zeesluis door een druk op de knop te laten openschuiven. De plechtigheid in Terneuzen werd bijgewoond door een zeer groot aan tal Belgische en Nederlandse rege ringsfunctionarissen. Zo waren van Belgische kant negen ministers aan wezig. onder wie de eerste minister Yskens. De Nederlandse regering was vertegenwoordigd door premier Dc Jong en minister Bakker van Verkeer en Waterstaat. Voor een bedrag van meer dan I f 500 miljoen werd het kanaal de levensader van Gent naar de Wes- terschelde uitgediept en verbreed, waardoor de vaarweg thans gebruikt kan worden door schepen tot 60.000 ton. Het belangrijkste onderdeel van het gigantische werk is de aanleg ge weest van het nieuwe zeesluizencom- plex in Terneuzen, een karwei, dat j jaren werk heeft gekost en dat een investering van ongeveer 200 miljoen gulden heeft gevergd. Uit het Leidsch Dagblad van 18 December 1868: Z. M. heeft benoemd tot I hoogleeraar in de faculteit der bespiegelende wijsbegeer te en letteren aan de Hooge- school te Utrecht. Dr. P. de Jong, thans hoogleer aar, in- terpres legati Warnexiani en lector in de Perzische en Turksche talen aan de Hoo- geschool alhier. GemeenteraadOp de I adressen van de wed. A. J. van Hoeken en P. H. Spek, tot vernieuwing van de Kwaakbrug over de Minne broersgracht. wordt gunstig beschikt, evenzoo op dat van de gebr. Van Wensen, tot het in eigendom bekomen van ge- I meentegrond.

Leidsch Dagblad | 1968 | | pagina 1