Tien rondjes na een tocht van 380.000 km in 66 uur Katwijker Jan van Rijn veertig jaar ambtenaar Schiphol nam wel met „Rijnland" contact op Vluchtige vrijage met buurvrouw maan (III) Reportage door mr. H. L. Leffelaar Chipolata vla Katwijk koopt rederij bed r ij „Arme jongetjes" Minister over vergiftiging Ringvaart DONDERDAG 19 DECEMBER 1968 LETDSCH DAGBLAD PAGINA 19 KAAP KENNEDY (GPD) Het zijn dit jaar geen drie wij zen uit het oosten die hun koers uitzetten op een ster, maar drie astronauten uit het westen die koers zetten naar de maan. Hun gaven zyn geen wierook en mirre, maar een rapport aan de wereld van wat geen menselijk wezen ooit zag, noch be leefde. Kerstmis 1968 is voor hen geen huiselijke kamer maar een hermetisch afgesloten nauwe capsule, geen gebraden kal koen, maar geconcentreerd vlees in een plastic omhulsel, geen behaaglijkheid maar risico en gevaar. Om kwart voor acht (kwart voor r twee Nederlandse tijd) in de morgen van 21 december zal in de „afvuur- kamer" van het ruimtevaartcomplex op Kaap Kennedy, een onbewogen stem het commando geven voor het starten van de kolossale motoren van de 110 meter hoge Satumus-raket. Een gedecideerde vinger zal een rode knop indrukken en de blikken in het futuristische vertrek zullen vastgena- gesloten wordt. Uit de „afvuurkamer" horen zij tenslotte het „fire"-com- mando. Daarna is 't alsof hun licha- geld zijn aan de grote televisiescher- j men door de bodem van de capsule, men vlak onder het plafond waarop heengeperst worden, doordat de ver- de raket, gehuld in een sluier van vuur. zichtbaar is. Deze stalen toren van menselijk vernuft zal zich enkele meters ver heffen en dan zal het gedurende en kele seconden die uren schijnen, zijn alsof de machtige Saturnus leunend op zijn vuurkolom in de ruimte ba lanceert en stilstaat Alsof het afscheid van de aarde. waarop het grootste deel van de ra- t on_ kei noort meer behouden zal terugke- 1 ee" stomPf kl*e! hM,t- 385 centl- Hhl.en. een bovenwereldlijke smart ver- 1 doorsnee en 3 8 centimeter ^Vrarakt. zal de Saturnus zich ten- ho°e- 'fdere ^t™naut heeft iets lotte met het ontzaglUke gebrul en meer da" ■weld van z«n motoren omhoog sto- Vierentwintig kilometer >n en binnen enkele minuten uit het elektrisch draad ia erin verwerkt, en nch verdwijnen. Camera's, die een |onf veer twee miljoen functionele honkbal op tien kilometer afstand I onderdelen. De wanden;zyn een door- lopend instrumentenbord met 506 schakelaars. 71 lichten en 40 afleesin- snelling van de raket zich doet gel den. De aarde geeft zijn bezit niet strijdloos prijs! Twee miljoen onderdelen De Apollo-capsule, die de vorm van Lkunnen waarnemen, zullen de ra-1 ^ket nog enkele ogenblikken kunnen Daarna is alle contaot alleen over radio- en televisiesignalen. Astronauten gereed Prank Borman. James Lovell en j J William Anders zijn op de 2lste de- bember kort na middernacht opge- strumenten. Walter Schirra vertelde na zijn reis met de Apollo VII dat zijn team zich ondanks het gebrek aan ruimte niet ongemakkelijk had gevoeld en dat zij tijdens hun vrije bewegingen in de capsule niet één keer per ongeluk een schakelaar had den aangeraakt. Omdat in de toestand van gewicht- ;aan. Na een ontbijt dat eigenlijk loosheid het kleinste gebaar een al ien goede laatste warme maaltijd zal g-eliele verandering van positie ver- begeven zij zich naar de als leedkamer" ingerichte afdeling van in oude hangar, ontdoen zich van in burgerplunje en beginnen met it moeizaam omhullen van de drie 'er elkaar passende overalls. Terwijl passief in fauteuils liggen, bren- in artsen de elektronische instru- Jienten op hun schedel en borst aan Jck taarmee de veranderingen in hun chaamsfuncties tijdens de vlucht aargenomen worden. Na deze voorbereidingen die enkele —Uren in beslag nemen, lopen zij met tofbeschermers over hun ruimte- ■aartlaarzen en met een draagbare ihtkoeler om de temperatuur bin nen hun kostuums op gelijkmatig Éi^peil te houden, naar een comfortabel ingerichte transportwagen die hen in de kille morgen naar platform 39 ver oorzaakt. is op de bodem van de cap sule een aantal „kleef"-plaatsen aan gebracht waar de astronauten zich aan vast kunnen „plakken", om waarnemingen te verrichten. De schijnbare gewichtloosheid brengt ook met zich mee dat water en alle losse voorwerpen in de cabine blijven zweven en dat het geen verschil uit maakt in welke stand wordt geslapen of gegeten. Eerst om de aarde De Apollo VIII zal niet rechtstreeks naar de maan schieten maar eerst twee omwentelingen om de aarde maken, die ieder anderhalf uur du ren, op een hoogte van 189 kilome ADVERTENTIE Een zachtromige, gearomatiseerde vla met Franse vruchtjes. Chipolata vla is kantenklaar verpakt in handige plastik bekers. vraag het uw melkleverancier Een MENKEN-LANDBOUW produkt dus goed. KATWIJK Aan de agenda voor de vanavond te houden vergadering van de gemeenteraad is alsnog toe gevoegd een voorstel tot aankoop van de panden Noordstraat 3a, 3b. 5 en 7, alsmede twee bedrijfsschu- ren van mevrouw A. L. van Duijn- Haasnoot en de heer N. van Duijn. Het betreft hier een rederijbedrijf. dat zal dienen te verdwijnen om in het kader van de sanering (vierde fase, urgentie X) plaats te maken voor de aanleg van een parkeerter rein en het verwezenlijken van woon bebouwing. Als prijs is overeengekomen I 72.500. De notariële overdracht zal plaatsvinden terstond na de goed keuring van het besluit, terw koopprijs eerst zal worden betaald op of omstreeks 1 januari 1970. doch kan op wens van de gemeente wor den uitgesteld tot 1 januari 1971. De In de koop betrokken woningen zijn reeds van gemeentewege gesloopt, doch de bedrijfsschuren zullen door de verkopers nog tot 1 januari 1971 om niet mogen worden gebruikt. Tenslotte is overeengekomen, dat de heer Van Duijn voor 1 januari 1971 in de gelegenheid zal worden ge steld een perceel bouwgrond te ko pen op de hoek van de Tadamastraat en de Duinstraat, voor de stichting van een bedrijfsruimte met boven woning, terwijl aan de verkoper van gemeentewege medewerking zal wor den verleend voor het t.z.t. aanko pen van een woning in de omgeving Tramstraat/ Noordstraat. Veel gedaan voor de gemeenschap (Van een onzer streekredacteuren) KATWIJK AAN ZEE Een bekend Katwijk-Zeeër viert 1 januari zijn veertigjarig jubileum in dienst van de gemeente Katwijk. Het is de heer J. van Rijn. Voor zijn collega's en tal loze Katwijkers doodgewoon Jan of ome Jan. Hij heeft alle rangen doorlopen van de de ambtelijke ladder. Van jongste bediende heeft hij het gebracht tot commies op de afdeling sociale zaken. In deze functie komt hij (begrijpelijk) met zeer veel Katwijkers in aanraking. De heer Van Rijn heeft zich ook voor het plaatselijke verenigingsleven zeer verdienstelijk ge maakt. Hij heeft zitting in talrijke besturen en heeft een groot aandeel in de organisatie van de evenementen van de V.V.V. tijdens het badseizoen. *1 hei 23 kaï lam uiaviviiii vö fi-i- 1 teert. De lift in de werktoren brengt Gedurende deze penode zullen a 53 verdiepingen omhoog. Op el- «He vrtale onderdelen gecontroleerd sar wachtend, worden z« een voor WOTden en mochten er defecten zijn een met de hulp van anderen door het kleine luik binnen in de Apollo- capsule gebracht, gorden zich vast en verbinden hun helmen met de com- icatie-apparatuur waarmee zij [vanaf dat ogenblik in verbinding lan met de aarde, op dat moment nog „slechts" 110 meter beneden hen. Liggend op hun rug wachten zij op de laatste fase van het aftellen van de seconden voor de start, terwijl het luik naar de wereld wordt gecontro leerd en voor zes dagen achter hen Technici gedurende de voorbe reidingen voor de Apollo VIII in de z.g. „afvuur-kamer"De kamer bevat 12 rijen computerszoals hier afgebeeld. Iedere computer controleert een aantal van de acht miljoen onderdelen van de raket. dan zullen de astronauten opdracht krijgen naar de aarde terug te ke ren. Voor de doorreis naar de maan worden de motoren van de derde sec tie opnieuw gestart. De raket zal dan met een snelheid van bijna 40.000 km per uur de aantrekkingskracht van de aarde overwinnen en koers zetten naar de maan. Zesenzestig uur na de start van Kaap Kennedy zullen de astronauten door hun ven sters op ongeveer 380.000 km van de aarde de maan als een kolossaal op- pervlak voor zich zien. ogenschijnlijk dichtbij, maai- dan nog steeds een 85 kilometer van hen verwijderd. durende 246 seconden afremmen van de capsule door middel van de moto ren. zal het vaartuig in een baan om de maan plaatsen. Iedere baan om de maan zal twee uur duren. Ge durende 45 minuten, wanneer de as tronauten zich aan de „achterkant" van de maan bevinden zal al het contact met de aarde verbroken zijn In de twintig urn- die zij cirkelend om de maan doorbrengen, zullen de astronauten die achterzijde van de maan fotograferen en filmen voor een directe kleurentelevisie-uitzen ding naar de aarde. Maar hun be langrijkste taak zal bestaan uit het bestuderen van de vijf mogelijke landingsplaatsen voor de Apollo X volgend jaar zomer. 1 De Apollo VIII en zijn Satur- j nus-raket 110 meter hoogvan boven gezien. De ruimtevaart- j j capsule, waar de astronauten zich j in zullen bevinden, is direct on- der de raket-achtige spits te zien. j Deze spits kan de capsule vari de raket aflichten en wegschieten, wanneer de raket kort na de lan- i cering kuren vertoont. Retour Remmen Een combinatie van de aantrek kingskracht van de maan en het ge- Na tien banen om de maan breekt een van de meest kritieke ogenblik ken van hun spectaculaire reis aan wanneer de motoren opnieuw gestart moeten worden om aan de aantrek kingskracht van de maan te ont snappen. Een defect op dit ogenblk kan bebkenen dat zij gedoemd zijn in een ellips om de maan te blijven draaien, of om op het maanopper vlak neer te storten. Om de kansen hierop tot het minimum terug te breligen. zijn alle essentiële onder delen van deze laatste motor in du plo aangebracht. De terugreis naar de aarde zal 57 urn* duren, waarbij de capsule de at mosfeer onder een hoek van onge veer 6 graden aal binnenstormen om in de Stille Oceaan uit het onzicht bare niets in de nacht te landen. LONDEN «AP» Het Britse ho ger hu is heeft, een regeringsvoorstel verworpen om het voor 18-jarigen mogelijk te maken zonder toestem ming van hun ouders te trouwen. Het Hogerhuis besloot met. 77 te gen 71 stemmen de huwelijksleeftijd met slechts één jaar te verlagen tot 20 jaar. Baroness SummerskiU, Labour lid had in het debat aangevoerd, dat „volwassen meisjes-in-minirokken arme kleine jongens in het huwelijk zouden lokken". Zij zei: „Ik ken de kracht van mijn jonge sexegenoten. Kijk eens naar al die prachtige meis jes in minirokken met haar fraaie rechte benen, terwijl zij trots rond lopen en zie dan eens naar die arme jongetjes die met hun gefluit wan hopig proberen te bewijzen dat zij de gelijken zijn van die schitterende schepsels" Het is een goede gedachte, dat men de heer J. van Rijn (53) ter gelegen heid van dit jubileum eens oprecht wil laten merken, dat men zijn werk zaamheid op velerlei terrein bijzon der waardeert. Hem zal daarom niet alleen een huldiging door zijn supe rieuren en collega's in het raadhuis ten deel vallen. Door enige van zijn vele vrienden zal hem op zaterdag 4 januari, 's middags van half vijf tot zes uur. een receptie worden aange boden in hotel „Riche" aan de Bou levard in Katwijk aan Zee. De heer Jan van Rijn was nog maar een ..broekie" toen hij op 2 i januari 1929 het gemeentehuis bin nenstapte. De eerste werkdag had I hij vrij. omdat het toen nieuwjaars dag was. Hij was nog geen veertien jaar toen hij jongste bediende, dus manusje-van-alles, werd op het ge meentehuis. In februari zou hij de leeftijd bereiken waarop hij volgens de Arbeidswet wettelijk arbeid zou mogen verrichten. Daarom moest hij die eerste maand maar wat rondkijken voor l>ij een officiële aan stelling ontving. Voor drie harde gul dens per week begon hij zijn arbeid En reken «-op. datt er gewerkt móest worden. Leergierig In verschillende rangen doorliep de heer Van Rijn in het gemeente huis de leerschool van de praktijk. Hij was een leergierig jongmens, iemand met wie het prettig was te mogen omgaan en voor wie niets te veel was. Wanneer hij iemand kon helpen zou hij dat niet nalaten. Daar weten de Katwijkers van mee te pra ten. Ook zijn collega's. Zo is het al die jaren gebleven en zo Is het nu nog! Als Jongste bediende begon hij werkzaamheden te verrichten ter gemeentesecretarie, waar hij via de functies van leerling-typist en typist in 1940 bevorderd werd tot schrijver op de afdeling sociale zaken. Tot klerk werd hy benoemd in 1942. tot adjunct-commies in 1944 tot adjunct-commies A op 1 januari 1954 en thans is hy reeds jaren com mies op de afdeling sociale zaken, be last met verschillende werkzaamhe den. die voortvloeien uit de sociale wetgeving De heer Van Rijn heeft zich niet alleen bewogen op gemeentelijk ter- rein. Hij stelde zich ook met geheel zijn persoon in dienst van de ge meenschap door het vervullen van talrijke bestuursfuncties van vereni gingen in de vissers- en badplaats. Hij was 23 jaar bestuurslid van de Oranjevereniging, waarvan thans 10 jaar secretaris. 26 jaar secretaris van de Katwijkse gymnastiekvereni ging „Hercules", hij heeft ruim 22 jaar zitting in het Comité Autotocht Ouden van Dagen Katwijk, waarvan hij mede-oprichter was en met Wil lem van Duivenvoorde behoort hij nu nog tot de in leven zijnde „man nen van het eerste uur", hij is 25 jaar secretaris van het Comité Dodenherdenking, lid van het An jercollecte-comité en bestuurslid van het Blindengeleidehondenfonds. Wanneer we een functie zijn verge ten moet men ons dit niet kwaijlk nemen. Het zijn er immers zoveel. VVV-medewerker De heer Van Rijn heeft zich bij zonder verdienstelijk gemaakt voor de Vereniging voor Vreemdelingen verkeer „Katwijk". Dat mag thans bij dit jubileum wel eens duidelijk tot uitdrukking worden gebracht. Duizenden kinderen kennen hem als j de grote organisator van de strand- spelen tijdens het badseizoen. Donderdag aan donderdag was hij trouw op zijn post. op het parkeerter rein by „De Zwaan". Weer of geen weer. Ontelbare verlofdagen heeft hij voor de organisatie van deze kinder spelen opgeofferd. Het was en het is voor hem steeds een vreugde iets voor de jeugd te mogen doen. Vandaar de naam ome Jan, die de Jongeren hem hebben gegeven. Maar niet alleen voor de strand- is pelen zette hy zich volledig in. Hij was Ook de organisator van de VVV- puzzelritten. de VW - wandel toe hten de VVV-lampionoptochten en van talrijke andere evenementen tijdens het badseizoen. Flora's kleurenpracht Niet vergeten mag worden zijn on vermoeibare arbeid om ieder jaar weer het Katwijkse bloemencorso „Flora's kleurenpracht aan zee" ge stalte te geven. Wanneer de badgasten Katwyk overspoelen is hy avond aan avond bezig met het organiseren. Maar dat zit hem in het bloed, getuige ook de JAN VAN RIJN ambtenaar en organisator van evenementen tijdens badsei- (Foto LD. J. v. Duijn, Katwijk a. Zee) vele spectaculaire oranjefeesten, die hij mee heeft helpen voorbereiden en waarvan hij. zonder iemand te kort te doen. de bezielende kracht was. Ook maakte hij deel uit van het comité, dat met zo n eclatant succes de visserij-tentoonstelling organiseer de. Illegaliteit DEN HAAG (GPD) De minis ters Bakker (Verkeer en Waterstaat) en Roolvink (Sociale Zaken) heb ban in antwoord op vragen van de tweede kamerleden drs. J- J. de Voogd en drs. E. van Thijn (PvdA) ontkend, dat de directie van Schip hol na de vergiftiging van het water in de Ringvaart rond de Haarlemmer, meer verzuimd zou hebben contact op te nemen met het Hoogheem raadschap van Rijnland. Schiphol heeft wel coutact opgenomen met bet Hoogheemraadschap, zij het dan niet op directieniveau, aldus de mi nisters. Op de vraag welke houding bedrij ven bij dergelijke gevallen dienen aan te nemen, antwoorden de minis ters, dat elk bedrijf of instelling, waar zich een voorval voordoet, dat op de één of andere wijze het pu bliek kan sohaden, daarvan de be trokken autoriteiten direct op de I hoogte moet stellen. Minister Bak ker is bereid om dit wellicht ten j overvloede nog eens onder de aan- I dacht van de luchthavendirectie te l brengen. De beveiligingsvoorzieningen voor de Ringvaart, zo delen de ministers mede, zullen naar verwachting om- [sheeks de jaarwisseling gereed zijn. Calamiteiten Naar de mening van Gedeputeerde Staten van Noord-Holland is het lek in de olieleiding van de Nederlandse Pijpleiding Maatschappij bij de krui sing van deze leiding met de Ring vaart van de Haarlemmermeer, dat zich op 12 november heeft voorge daan, opnieuw een bewijs, dat by olieboringen en olietransporten cala miteiten niet zijn uitgesloten.Dit delen /ij mee In antwoord op vragen van het statenlid J. Harmsen (PvdA). Gedeputeerde Staten zeggen, dat zij steeds op het standpunt hebben gestaan, dat olieboringen en olie- i transporten in drinkwatergebieden i met het oog op de gevaren, die daar- 5 aan zijn verbonden niet moeten wor- i den toegelaten. Zij hebben de rege ring daarop by herhaling gewezen. Ook hebben provinciale staten zich op dit punt duidelijk uitgesproken in een tweetal moties, vastgesteld in hun vergaderingen van januari en September 1968. welke moties ter ken- I ris van de regering zijn gebracht. Gedeputeerde Staten zullen van de vragen van de heer Haamsen en hun antwoord daarop mededelingen doen I aan de minister van Economische Zaken. Wat de oorzaak betreft, delen Gedeputeerde Staten mee, dat hierin nog geen sicht bestaat. De echte Katwijkers herinneren zich uit de oorlog ongetwijfeld nog wel het illegale blaadje „Het Baken", dat in de jaren 1944 en 1945 ver scheen. Jan van Rijn was de man, die voor de technische uitvoering zorgde. Hij stencilde op geregelde tijden zo'n 1500 a 2000 exemplaren. Dat stencilwerk verrichtte hij in de leeskamer van het gemeentehuis. De deuren van deze kamer werden dan angstvallig op slot gedraaid als „ome Jan" bezig was met de vervaardiging van dit veel gelezen blad. Wy twijfelen er niet aan of deee Katwijker, die zoveel gedaan heeft voor de gemeenschap, zal een welver diende hulde worden bereid. Niet al leen voor zijn werk op ambtelijk ge bied, maai- ook voor alles wat hij heeft gedaan voor de Katwijkers en voor de badgasten. Op deze dag mag Jan van Rijn zeker wel eens in het zonnetje worden gezet. Dat heeft hij meer dan verdiend. Wie in Katwijk Jan van Rijn kent denkt misschien, dat hy altijd in „vreugde" zijn weg ging én dat hem geen teleurstellingen ten deel geval len zyn. Dat is niet zo Jan van Rijn is een mens vol opgewektheid, zeker. Een man ook, die zich niet zo snel in de put laat drukken. Maar, dat hij het in deze veertig jaar wel eens heel erg moeilijk heeft gehad en dat» hy de gedachte had, dat hij alleen stond, is zeker. Gelukkig de mens. die altijd nog de zonzijde van het leven kan zien ADVERTENTIE CDRAKA I De matras waarop li wérkelijk I uitrust! Van I DRAKA. Sliriver wordt ambassadeur VN NEW YORK (APP) - De Amert- kaanse ambassadeur in Parys, Sar gent Shriver. zwager van wylen pre sident Kennedy, heeft de functie ge accepteerd van permanent gedele geerde bij de Verenigde Naties, hem aangeboden door de komende presi dent Nixon. Dit is gisteren bij de VN van gezaghebbende zijde verno men. Nixon had de dag tevoren bij zijn bezoek aan de Verenigde Naties al bevestigd dat die post aan een Democraat zou worden gegeven. De officiële benoeming wordt nog deze week verwacht.

Leidsch Dagblad | 1968 | | pagina 19