Oude Citroen weer populair Eis van IV2 jaar tegen schilderijendief Vrouw niet minder achter liet stuur Reeds twee miljoen gezinnen in Amerika bezitten drie auto's Elektrisch rijtuigje voor stadsverkeer Van wegenwagenswieten en wat - er - :o - bij - kamt ONTSNAPPING UIT DE ELEKTRISCHE AUTO MET TOP VAN 300 KM Fabriek voor automatische transmissies Nieuwe snufjes op Chevrolets 1969 00000 Egg nog Nieuwe BMW 2800 CS coupé JONDERDAG 19 DECEMBER 1963 LETDSCH DAGBLAD PAGINA 17 ADVERTENTIE De populariteit van „La reine de la route" is weer tot [role hoogte gestegen. De „Koningin van de weg". Het ype auto. waarmee Citroen in 1934 een revolutie op de iternationale automarkt ontketende en waarvan het stop en van de produktie begin 1957 de fabriek een hele i vol boze brieven bezorgde, is de laatste tüd steeds rttr op de Nederlandse wegen te vinden. De lage donkere wagen met de lange motorkap spreekt looral tot de verbeelding van jonge mensen. Men ziet er el studenten en artistiek uitziende jongelui in rond- den. Vele bezitters van een oude ..traction avant" (voor- lelaandrijving. dé sensatie in 1934 hebben de wagen ;lf uit Frankrijk gehaald. Voor drie- of vierhonderd gul- In is er vaak nog een puntgaaf exemplaar op de kop te kken. Niet altijd echter loopt een expeditie naar Frankrijk op (n succes uit. Vele Fl ansen willen hun oude Citroen niet stopen. ..Ik rij er al 20 jaar in en hij doet het nog steeds goed. Waarom zou ik hem dan verkopen?" redeneren eze mensen. Anderen beginnen door te krijgen, dat buitenlanders ook «1 meer dan f 400 voor een goed exemplaar over hebben n zy maken daar een dankbaar gebruik van. Voor 250,- Ben van de ongeveer 300 Nederlandse tractionbezitters de h.t.s.-student A. E. L. Siemons <21 uit Breda. Voor lechts f250 kocht hij in Frankrijk een 11 c.v. „normale", r_ er van binnen en buiten nog keurig uitziet en 80.000 lometer heeft gelopen. Student Siemons vertelt: „Bij de luane moet je 46 procent invoerrechten en omzetbelasting f[ de koopprijs betalen. Ik had gezorgd, dat ik een nota me had. De douane wilde die niet is zien. Zij schatten mijn wagen op 150— en rekenden over dit bedrag invoerrechten". Een andere trac- on. een oude. die de heer Siemons leen voor de onderdelen kocht, wg hij ook gemakkelijk over de Blik wildernis Waarom een traction avant? Dat is tenminste nog een echte vertelt de student enthousiast, k zie de populariteit van deze wa ll als een soort ontsnapping uit de kwildernis. De wagen is van plaat- lal gemaakt en is niet van de weg krijgen. En een ruimte dat er in fait de aanschaffingsprijs van een önin.gin van de weg" nogal mee, is allerminst een goedkope aan- egenheid in de wagen te rijden, gebruikt tamelijk veel benzine, verzekering is even duur als die een DS 19 en de wegenbelasting net zoveel als die van een Mer es. Maar daar maalt een citrofiel zo erg om. ADVERTENTIE Societé n 1954 werd opgericht de Socie- k Citroen Nederland, een vereni- 8, die zich zonder winst oog- B tot doel stelt de tractions ut in alle types en variëteiten in Dd te houden. k Societé. die 280 leden heeft en i groeit, dient de leden van ad- i. bedingt kortingen en is in het Ut van verscheidene sets speciale leedschappen en onderdelen, die ak tegen de helft minder dan de Btprijs ter beschikking gesteld wor- De onderdelen zijn opgeslagen in speciaal voor dit doel in het le geroepen centraal magazijn, dat festigd is aan de Reijerdijk in Xterdam en waar de heer H. Sta sia de scepter zwaait. De vereni- ng heeft ook bijna alle technische ndboeken, die over de tractions rshcenen zijn. Gangsterwagen Niet alleen jonge mensen, ook vele deren zijn de laatste tijd tot de Dschaffing van een traction over gaan. Zij vinden allen het oude pe Citroen een prachtige en veilige igen. En zij vinden het roman dat de wagens ruim twintig ar lang zijn gebruikt door diploma Q. dat de Parijse politie en- gang- trs elkaar van uit de tractions be- ookten en dat „La reine de la rou- nog steeds het statussymbool is m menige Franse hereboer. Turkije behoort sinds decem- tr 1966 ook tot de autoproduce- ïide landen. Door de firma Oto- R in Istanboel zijn thans 4000 kfcs geproduceerd. De auto heet todol en is door de Engelse fa- fefc Reliant ontworpen. Het Mswerk is van kunststof. Het Rer dagen verschenen nieuwe is uitgerust met een 1300 motor. ..Over een tiental jaren zal de Amerikaanse automobielindustrie jaarlijks ongeveer 13 miljoen wa gens verkopen," aldus de heer V. E. Boyd, president van de Chrysler Corporation. Hij zegt: „Het is uiterst moeilijk de reacties van het pu bliek te meten en nog moeilijker de ze te voorspellen. Hoogstwaarschijn lijk zullen diezelfde factoren, die aar. de basis liggen van de ontwik keling van de Amerikaanse automo bielindustrie in de laatste 15 jaar. de uitreiding van deze gunstig blijven beïnvloeden.' Onder de door de heer Boyd aan gehaalde factoren noemen we: de steeds groter wordende tendens van Amerikaanse gezinnen om zich in de randgemeenten te gaan vestigen, wat met zich meebrengt een groter gebruik van de wagen als persoon lijk vervoermiddel. Het verstrekken van maandelijks 200.000 rijbewijzen aan jonge mensen wat in feite even veel nieuwe kandidaat-eigenaars van een wagen betekent. Het con stant hoger inkomen van de Ameri kaanse gezinnen. Het aantal gezin nen. dat in de Verenigde Staten tus sen 1970 en 1975 jaarlijks met 1.3 miljoen zal toenemen Het volume van de wagens, dat jaarlijks wordt I afgedankt en dat heden meer dan 6.5 miljoen bedraagt De heer Boyd merkt verder op: „Er zijn in de Verenigde Staten nu ongeveer 2 miljoen gezinnen met drie wagens. Men voorziet, dat in 1970 bijna 54 van de wagens zullen worden verkocht aan gezinnen die reeds in het bezit zijn van verschei dene wagens, terwijl dit tien jaar vioeger, in 1960. slechts 31 be droeg. IS kaas uit het vuistje de r van razend lekker èn voedzaam Een opmerkelijke elektrische race wagen. de Lead Wedge, aangedreven door twintig gewone accu's, heeft op de zoutvlakten in Utah op de zg. vliegende mijl een gemiddelde snel heid bereikt van 223.47 km/uur. In één der richtingen werd zelfs met. een gemiddelde snelheid van 302.30 km uur gereden. De Lead Wedge werd gereden door Jerry Ku- gel. die al sinds 1962 actief is in snelheidsraces op de zoutvlakten. De wagen werd gebouwd om te demon streren hoeveel energie de nieuwe j Autolite High Performance accu's wel hebben. De 20 accu's tien aan elke j kant waren verbonden om een achterin geplaatste General Electric motor, die ook in industriële voorhef trucks wordt gebruikt, aan te drij ven. De accu's bleken in staat gedu rende de korte rijtijd de motor een vermogen van 120 pk bij 8000 omw./ min te doen ontwikkelen. Hoeveel er van de accu's werd gevergd, bleek wel uit het feit dat na de eerste rit Ofschoon het gebruik van een auto matische transmissie in Europese wa gens nog geen hoge vlucht heeft ge nomen. verwacht Genral Motors toch en niet ten onrechte dat de toepassing van het automatisch scha kelsysteem in de toekomst sterk zal toenemen. In Amerika is men al zo ver, dat 80 pet. van de verkochte wagens met een automatische transmissie wor den uitgerust. (In Europa nog geen tien procent i General Motors, die in de Ver. Staten reeds meer dan 55 miljoen automatische wisselbakken heeft ge produceerd. heeft dezer dagen ook in Straatsburg i Frankrijk) een grote fabriek met 1000 man personeel ge opend. die uitsluitend automatische transmissies voor de Europese markt zal maken. In de eerste jaren zal de volledige produktie worden geëxporteerd naar de Openl-fabrieken in Duitsland en naar de Vauxhall-fabrieken in Enge land. Behalve de gebruikelijke uiterlijke verbeteringen en de voorgeschreven veiligheidsvoorzieningen worden de 1969 modellen van Chrevolet ook ge kenmerkt door enkele geheel nieuwe vondsten. Ze zijn om. leverbaar met een systeem om de koplampen door middel van een vloeistofsproeier van uit de wagen te reinigen. Voorts met een exclusief systeem om. eveneens van binnenuit, de achterbanden bij sneeuw of ijzel met een chemische vloeistof te besproeien waardoor de banden een betere greep op de weg krijgen. Eens komt de dag dat ook U een Omega horloge zult bezitten. Als U een Omega als geschenk ontvangt wordt U geeerd met de glans van een prachtig hor loge en de schittering van een beroemde naam. Dan weet U dat iemand véél om U geeft. Daarom is het zo intens fijn een Omega te krijgen. VAN ROSSUM DU CHATTEL EN DRIESSEN BREESTRAAT 96 - LEIDEN TEL01710-20092 AMSTERDAM (ANP) Tegen een zowel in zijn vaderland als in het buitenland wegens schil derijendiefstallen veroordeelde 50-jarige Duitse koopman uit Keulen heeft de officier van jus titie bij de Amsterdamse recht bank gistermiddag wegens dief stal van twee schilderijtjes van een Amsterdamse antiquair 1V2 jaar gevangenis met aftrek van het voorarrest geëist. Op de vraag van de officiesr van justitie of hy jaren geleden iets ge stolen had uit de Rijksmuseum ant woordde hij„Nein". In de nacht van 26 op 27 september 1958 zag hij kans uit de historische afdeling van het. Rijksmuseum te Amsterdam en kele gouden kettingen en kelken te stelen. Hij werd in Parijs gepakt, de gestolen voorwerpen werden in Duitsland achterhaald. In de nacht van 11 op 12 mei j.l, werd ingebroken bij de antiquair Guillaume A. Franssen in de Nieuwe Spiegelstraat te Amsterdam waarbij een aan Albert Cuyp toegeschreven klein schilderij voorstellend „Jager met geweer aan de oever van de rivier" en een van Philips van Dijck, voorstellend „Een zittend vrouwelijk naakt" werden gestolen. De volgende dag kwam de man in Wenen met at twee doeken, die hij in pand wilde geven. Op het schilderijtje van Van Dijck kreeg nij 4000 schilling. Het andere doek van Albert Cuyp, wil de men niet onderpand nemen. Drie dagen later werd het bij de Peters- kerk in Wenen gevonden. Beide doe ken hebben een waarde van f 17.500. De man ontkende de dief stal. In Amsterdam had hij kennis gemaakt met een zekere Patella die J de schilderijen volgens hem in zijn bezit had en met wie hij vanuit Am- I sterdam per trein de 12de mei naar Wenen was gereisd. Gebleken is ech ter dat deze Petella al op 5 mei door de Duitse politie was gear resteerd. Verdachte hield het voor mogelijk dat een ander diens pa pieren in bezit had gekregen en zich voor Patella had uitgegeven. Omdat verdachte op geen enkele wijze duidelijk kon maken op welke manier hij in het bezit van de schilderijen was gekomen achtte de officier bewezen dat de Duitser de diefstal had gepleegd. De verhalen, die hy doet. blijken niet waar te zijn. aldus de officier, die uitgere kend had dat de man zo'n negen jaar voor schilderijendiefstallen in gevangenissen had gezeten. De ad vocaat. die de diefstal niet bewezen achtte en tot vrijspraak concludeer de. vroeg de onmiddellijke invrij heidstelling van zijn cliënt. De rechtbank, die dit verzoek afwees, doet op vrijdag 27 december uit spraak. Het aantal pogingen om het stads verkeer in de toekomst met elektro- mobielen te doen geschieden is legio. Een van de jongste vindingen op dit gebied komt van de Parijse gebroe ders Jean en Jacques Jarret, die aan het hoofd staan van de firma T. E. J. (afkorting van Techniques Elek- alle accu's moesten worden verwis- j triques Jarret». seld. Onder normale bedrijfsom- Ze bouwden een eenvoudig te ma- standigheden worden deze accu's in j ken en gemakkelijk te besturen Amerika voor 48 maanden gegaran- tweepersoons driewieler die be- deerd. stemd is voor intern vervoer, maar zonder ingrijpende veranderinen ook geschikt is te maken voor stads verkeer. De wagen wordt aangedreven door twee elektromotoren, die ingebouwd zijn in de beide achterwielen, waar mee tevens de besturing plaats heeft. Het voorwiel dient alleen maar als steun voor het frontgedeelte. Het pookje tussen de zitplaatsen heeft een belangrijke functie. In zijn voor waartse stand dient het als versnel- lingshandel. achteruit werkt het als rem en door t in zijwaartse richting te duwen fungeert het als stuur. Inclusief de wielen bezit het voer tuigje slechts 7 bewegende mecha nische delen. De motoren ontvangen hun stroom van conventionele batte rijen. die de wagen een actieradius van 50 tot 80 km geven. De Jarret is niet ontworpen voor grote snelhe den. maar indien noodzakelijk, kan hij toch een topsnelheid van 60 km u ontwikkelen. Op zichzelf weegt dit wagentje maar 100 kg. maar de ac cu's vermeerderen dit gewicht tot 180 kg. De lengte is 1:68 m en de breedte 1.15 .In gangen met een breedte van 1.80 m kan hij ter plaatse ge draaid worden. Het energieverbruik kost nog geen f 0.75 per 100 km. Bü produktie in kleinere series bedraagt de prijs f 2250. een bedrag dat bij grotere seriebouw zelfs tot de helft teruggebracht kan worden. Wetenschappelijke test Een oud vooroordeel, dat vrou wen slechtere automobilisten zouden zijn dan mannen is door een wetenschappelijke test weerlegd. Tien vrouwen en vier man nen maakten kortgeleden op een racecircuit ronde na ron de. in totaal 300 km. per dag en per nacht. Enkele geleerden sloegen hen voortdurend gade Voor en na elke etappe werden bloeddruk, ademhaling en her- senreflexen gemeten. Reactie -en concentratietests comple teerden deze metingen. De bandenfirma Uniroyal En- glebert wilde met deze tests door verkeersmedici. gynaecologen en psychologen vooi het eerst we tenschappelijk laten onderzoe ken of vrouwen werkelijk slech tere automobilisten zijn dan mannen zo dikwijls beweren Het resultaat van het onder zoek: vrouwen doen wat hun prestaties achter het stuur be treft in geen enkel opzicht voor mannen onder. Sterker nog: op talloze punten, zoals bijvoor beeld bij nachtelijke ritten, toonden ze de mannen de baas te zijn. De vrouw achter het stuur is dus heel wat beter dan haar re putatie. Er is echter één uitzon dering: de „bepaalde dagen" Kort voor en tijdens de maan delijkse periode dalen de rupres- taties. het concentratie- en re actievermogen van vrouwen aanzienlijk De gynaecoloog, die deel uitmaakte van het team ge leerden. dat de proefritten ob serveerde. geeft vrouwen daarom de raad bu het maken van lan ge ritten zoveel mogelijk reke ning te houden met de maan delijkse periode. Voor de rest bleek echter, dat vrouwen als groep nauwelijks slechter rijden dan mannen. Bij talloze individuele tests kwamen ze zelfs nog beter voor de dag. Wanneer vrouwen des alniettemin zo nu en dan door hun onelegante of té voorzich tige manier van rijden aanlei ding tot spotternij geven, dan ligt dat. zoals deze test heeft bewezen, niet aan hun constitu tie. maar veel meer aan het feit. dat zij te weinig zélf rijden. Drie van de vier autorijdende vrouwen hebben alleen maar in het weekeinde gelegenheid ach ter het stuur van de gezinsauto te gaan zitten. En ook dan wordt hun plezier aan het rij den dikwijls nog vergald door het nerveuze gemopper en ge vit van hun echtgenoten (ADVERTENTIE) Een Amerikaanse lekkernij, ideaal om te mixen met een scheutje likeur, whisky, cognac of crème de cacao. vraag het uw melkleverancier Een MENKEN-LANDBOUW prod uk t dus goed. Begin volgend jaar begint de af levering van de nieuwe BMW 2800 CS Coupé. De wagen met vier halo geen koplampen in de grille, maakt een robuuste indruk en zijn presta ties zijn er ook naar. De zescilinder motor ontwikkelt 170 pk. het koppel bedraagt 24 mkg., de topsnelheid 205 km u en hij trekt in 9,3 sec van 0 tot 100 km/u op. Blijkens dit nieuwe model Is BMW nog voordurend bezig met het uit breiden van haar produktieprogram- ma naar boven. In Duitsland komt deze vierpersoons coupé op rond 23.000 DM. De prijs in Nederland is nog niet bekend. De coupé heeft een gescheiden remsysteem. stuurbekrachtiging, sta bilisatorstangen voor en achter, een verwarmde achterruit en mistlampen achter.

Leidsch Dagblad | 1968 | | pagina 17