Speelse uitvoering DOS Opstand tegen de politici begon in Italiaans Ispra Films in Leiden ïuratommers zijn liet beu (I) Er staat veel op liet spel Rita Tushingham schittert Can-caneen flitsend theaterstuk De samenzweerders Marijke Jansen en Tom Okker voeren ranglijst aan Olympische Spelen kostten Mexico 227 miljoen Smashing Time Piet van der Kruk tilt in Leiden JtIJD- ►AG 13 DECEMBER 1968 LEIDSCH DAGBLAD PAGINA 21 (Van een onzer sportredacteuren) LEIDEN Speels en aantrekkelijk, zo zou men de uitvoe- -ing kunnen karakteriseren die de 60-jarige chr. gymnastiek vereniging DOS gisteren in de Stadsgehoorzaal hield. Er wa- •en, weliswaar niet in overvloed maar toch in voldoende mate, jrogrammapunten, waarin men een zekere vindingrijkheid en •reativiteit aan de dag legde en niet volstond met gemakzuch- jg wandelen op reeds vele malen betreden paden. Ook aan de [ostumering de laatste jaren bij de uitvoeringen nogal op Ie achtergrond geraakt had DOS tamelijk veel aandacht iteed en dat verdient beslist navolging. Zij kan bovendien immers opfleuren, die anders niet zo heel veel te betekenen ibben. De totale indruk die DOS achter- et was stellig goed. maar dat wil be laid niet zeggen dat alle 18 onder- élen van het programma aanspraak j deze kwalificatie kunnen maken. r waren oefeningen bij die er dui- tlijk bovenuit staken en er waren die de toets van de kritiek niet klemaal konden doorstaan. Om met de laatste joep te beginnen: de bankoefenin- |n voor jongens 69 jaar was een jr, ongeïnspireerd werkstuk, dat tot Jennaat van ramp nog te lang lurde ook. Toegegeven, het valt niet te voor jongens van deze leeftijds oep iets zinnigs te ontwerpen, fcar een oefening als deze voer je als je werkelijk niets meer weet. p de brug ongelijk voor meisjes p 10—14 jaar werd vrij eenvoudige pf behandeld, wat toch niet verhin- rde dat de afwerking aan de slor- ge kant was de paar goeden niet na gesproken. Aangezien het ge- >el weinig attractief was, kan men jh afvragen of het verstandig is b dergelijk nummer in deze vorm een uitvoering te brengen. Wat de hgens 1012 jaar op de brug lie- b zien, was evenmin iets om lang- ■ig over na te kaarten. Het is iets je ziet en ogenblikkelijk weer ;eet. De bovenstaande nummers men beschouwen als zijnde wat jder het niveau dat DOS gewoon- k tentoonspreidt. Tam |tedelijk waren de kleuteroefening, klepperoefening voor meisjes van •14 jaar (waarvan de muziek we it welluidender had mogen zijn), kastspringen met tramponette Or adsp. dames (wat zijn dat eigen- j en dames, waarvan wel iets Ier gemaakt had kunnen worden j de ritmische oefening voor dezelf- I de groep, die nogal tam van opzet was. Goed waren het kastspringen voor dames en heren, waarbij men toch in niet geringe mate werd gehinderd door een wegglijdende springplank, de leuke vrije oefening van meisjes 69 jaar, het lange-matwerk van de jongens, dat uitmuntte door de voor treffelijke discipline en de goed opge voerde oefenstof en zeker ook de brug voor meisjes, dames, heren. Op dit laatste onderdeel ging het bepaald niet feilloos toe, maar de meisjes en dames werkten dan ook met onderde len die iets te betekenen hadden. Technisch leider Van Oort had zich niet tevreden gesteld met een paar uitschieters van zijn erkende krach ten (Tjitske Regeer en Anke Plat- teel), nee, de gehele groep kwam met werk van niveau op de proppen. Bij de heren was het voorzover men dan kan vergelijken iets minder, maar zeker nog aanvaardbaar. Om met de mooiste momenten van deze uitvoering te besluiten: verruk kelijk was werkelijk de „Wat DOS can-can DOS alleen" oefening. Eigen lijk is oefening geen goed woord, het was een theaterstuk. Speels opgezet en uitgewerkt (en hoe!) en tot in alle puntjes verzorgd, waarbij de cos- tuums een niet gering aandeel in het succes hadden. Uitstekend was ook de voorbereidende oefening van de da mes, ingestudeerd door mevr. Krau- wel. de trainster voor de Nederlandse damesploeg voor balk en vrije oefe ning. De voorbereidende bewegingen hadden betrekking op deze beide on derdelen en dat was goed te zien ook. Het geheel was smaakvol a&n- eengevlochten (en door de heer N. Christiaanse voortreffelijk begeleid). Een ander hoogtepunt was het slot nummer, de rapsodie in „blauw wit", waarin de dames en heren van DOS als vanouds een flonkerend stukje (goed synchroom) lange-matsprin- gen ten beste gaven. Het chr. tam boer- en pijperscorps Kunst en Ge noegen gaf tussen de gymnastiek- De can-can van de chr. gym nastiekvereniging DOS in volle gang. (Foto LD/Holvast) nummers aantrekkelijke muziek ten gehore en het mag, wat ons betreft, vaker op turnuitvoeringen verschij nen. De avond werd ingeleid en uit geluid door voorzitter H. de Geus. ISPRA (GPD) Ingenieurs en ndere technici zijn over het al- emeen rustige mensen, voor wie mi vak vaak tevens hun hobby l. Het grote publiek kent alleen p namen van een handjevol be- bemdheden, de overigen doen |un werk in de beslotenheid van pote en kleine laboratoria, zij Immeren niet aan de weg. Ze- ier hebben zij doorgaans niet de feringste neiging zich in het penbaar met de politiek te be moeien. Totdat de politiek zich een onbevredigende manier pet hun werk bemoeit, zoals in ratom het geval is. het Eur a tom -onderzoekcen tr urn P Ispra werd onlangs maar liefst 5 en gestaakt door het circa 2.000 i tellende personeel, dat ook zo'n :htig Nederlanders omvat. De sta- ig was volstrekt algemeen: ook de erhonderd academici, onder wie ftf Nederlandse ingenieurs, namen aan deel. [0p de laatste dag van de staking lerd bovendien een algemene verga ring van het personeel belegd, wel- 6 besloot tot de oprichting van een Comité ter verdediging van het intrum t e Ispra", dat inmiddels De actie is vervolgens ook o verge- K»agen naar het Reactor Centrum federland in Petten, dat gastvrij- ae:d verleent aan ruim tweehonderd personeelsleden van Euratom, zo peek gisteren op een persconferentie p Bergen aan Zee. tot de staking en een dieper liggen de ooi-zaak. De directe aanleiding was dat op 1 december het huurcontract zou aflopen van de grote rekenma chine IBM 360/65. die anderhalf jaar geleden in bedrijf werd gesteld en de theoretische berekeningen uit voert voor talloze onderzoekingen ln het centrum. Het huurcontract (kosten drie mil joen per jaar) was niet tijdig ver lengd, doordat Frankrijk had weten door te drijven dat de beslissing tot verlenging van h et contract moest worden beschouwd als een kwestie waarover de raad van minis ters (met unanimiteit) zou moe- i ten beslissen. Doordat Frankrijk vervolgens in j Brussel de IJzersterke redenering op- i zette dat het centrum geen reken- j machine nodig had als er toch geen nieuw vijfjarenprogramma was: het laatste meerjarige programma ein digde per 31 december 1967. voor 1968 werd een overgangsprogramma vastgesteld! Negatief Het Euratom-personeel wilde de op 28 november in Brussel bijeenko mende Europese ministers een duide lijke waarschuwing geven. Zoals be kend was het resultaat van die mi nisterraad zo negatief als maar mo gelijk was; er bleken zeer diepgaan de verschillen van mening te bestaan over de toekomst van Euratom en dat is dan tevens de dieperliggende oorzaak van de nu op gang geko- taju!!?erilandSe ingemeUrs> namen nu op 20 december de Europese paan deel. ministers in Brussel opnieuw de draad zullen opnemen van het op 28 november afgebroken gesprek, en de verwachtingen omtrent het resultaat van die bijeenkomst niet hoogge spannen zijn, wordt het tijd om een kn»c a - I zo nauwkeurig mogelijke benadering democratische weg is gekozen g(-ven yan wat op het staat in Euratom. Om niet helemaal in deze materie te verdrinken is het nodig onder scheid te maken tussen het politieke aspect en het wetenschappelijke. Dat er ook nog een sociale kant aan de zaak zit zal zonder meer duidelijk Een van onxe redacteuren heeft deze week een bezoek ge bracht aan het grote onderzoek centrum van Euratom te Ispra. Zoals bekend is het personeel van dit centrum onlangs in sta king gegaan en ook daarna heeft het allerlei activiteiten ontwikkeld. Over de achtergron den van de gebeurtenissen ln Ispra en over de problemen van Euratom in het algemeen heeft hij zowel in Ispra als in Neder land gesprekken gevoerd met deskundigen, die er over het al gemeen de voorkeur aan gaven dat hun namen niet werden e.- noemd. Nevenstaande beschou wing is een neerslag van deze gesprekken. Sociaal Voor vele niet-Italianen in Ispra zou dit betekenen dat zij een ge meenschap moeten verlaten waarin zij inmiddels wortel hebben gescho ten (het centrum is in 1961 aan Euratom overgedragen) en dat zij zouden moeten omzien naar werk zaamheden in hun land van her komst, waarmee zij vaak het contact grotendeels verloren hebben. Overigens biedt het personeelssta tuut wel een degelijke garantie op dit punt: Euratom-ambtenaren heb ben een aanstelling voor het leven, tenzij op grond van wijzigingen in het onderzoekprogramma kan wor den aangetoond dat er voor bepaal de onderzoekers niets meer te doen valt. De vraag is nu maar of het geheel ontbreken van een programma juri disch een argument kan zijn voor ontslag. Vast staat wel dat dit de gemeenschap in elk geval vele .gou den handdrukken" zou kosten. De Europese commissie heeft reeds laten weten dat een totale liquidatie 300 miljoen gulden zou vergen, nog geheel afgezien van de vele honder den miljoenen guldens die in de in stallatie van Euratom zijn geïnves teerd. |zün: Frankrijk wil een drastische in- I krimping van het personeelsbestand, j-Zoals dikwijls was er ook in Ispra feelegen aan het Lago Maggiore in poord-Italië) een directe aanleiding 1 1* 'zyn: rrai Aanleiding j krimping waardoor van de ruim drieduizend personeelsleden van Euratom onge veer een derde deel zou moeten af vloeien. MEXICO STAD (ANP. - De Olympische Zomerspelen hebben de Mexicaanse regering naar een eer ste schatting 227,7 miljoen gulden gekost. De nationale bank van Mexi co berekende dat de totale kosten 574.5 miljoen gulden bedroegen. Hier van vloeide na de verkoop van de huizen in het Olympisch dorp weer 346.8 miljoen terug in de kas. Van de 227.7 miljoen gulden werd bijna 194 miljoen aan de bouw van Olympische stadions en installaties besteed. DEN HAAG (ANP) Voor de vijf de achtereenvolgende maal is Tom Okker eerste geplaatst op de nationa le ranglijst. Bij de dames is die plaats toegekend aan de nationale kampioe ne van 1968 Marijke Jansen, die vo rige maand trouwde met Nico Schaar. Astrid Suurbeek, die het vorig jaar de lijst aanvoerde, staat ditmaal twee de. De top van de herenranglijst is in vergelijking met voorgaande ja ren onveranderd. Tom Okker eerste, Jan Hajer tweede en Evert Schnei der derde. De ranglijsten van 1968 luiden dames: 1. Marijke Schaar-Jansen, 2. Astrid Suurbeek. 3. Ada Bakker. 4. Judith Salomé. 5. Lidy Jansen- Venneboer. 6. Els Veentjer-Spruyt. 7. Jenny Ridderhof-Seven. 8. Annemie- ke Blom. 9. Hetty Taphoorn-Baas. Niet geplaatst wegens gebrek aan ge- gegevens: Elly Blomberg-Krocké, Trudy Groenman, Betty Stoeve, Ti ne Zwaan. Heren: 1. Tom Okker. 2. Jan Ha jer, 3. Evert Schneider, 4 5 Jan Coe- bergh en Jan Hordijk, 6. Niek Fleury, 7. Peter Soeters, 8. Fred Hemmes. 9 Peter Scholtz. 10. Richard Kasten. Niet geplaatst wegens gebrek aan ge gevens: Ron van Gelder. CAMERA „In Smashing Time" de avonturen van twee Jonge Engelse provinciaaltjes die het hogerop gaan zoeken in „hip" Londen. Zwerven in en rond Carnabystreet levert Rita Tushingham en Lynn Redgrave de spreekwoordelijke twaalf am bachten en dertien ongelukken op. maar uiteindelijk bereiken zij dan wel hun doelen. Lynn maakt een grammofoonplaat die het maanden op de hitparade uithoudt en Rita's smoeltje prijkt op covers en affiches. Toch is het niet helemaal eind goed al goed. Deze film die in uitzonderlijk mooie kleuren een fraai beeld geeft van het „hippe" wezen van Londen in de jaren zestig ontbeert de vaart die werkelijk nodig zou zijn, om het magere verhaaltje te onthullen. Dat neemt niet weg dat er reeksen goede scènes vallen waar te ne men. Twee voorbeelden zijn de gooi- en smijtpartijen respec tievelijk in pub en café, waar bij een fantastisch gebruik van kleur wordt gemaakt. En dan is er Riita Tushingham, een actri ce die haar fans nooit teleur stelt. Beurtelings meeslepend, dwaas en ontroerend, lelijk eendje en mooie zwaan, beheerst zij deze rolprent, daarbij ver dienstelijk geassisteerd door een lekkervulgaire Lynn Redgrave. Decadentie 1-1000 STUDIO Even wonderlijk als de titel is deze film van Lennart Olsson. Een aaneen schakeling van absurditeiten, onwerkelijkheden en onzin. Voornamelijk in het erotische vlak. Een jongeman zonder een stuiver op zak wordt door een exotische schoonheid met een briefje van 1000 kronen naast haar in de auto gelokt. De chauffeur brengt het paar naar een afgelegen landhuis, waar de jongedame verdwijnt en de Jongeman rolschaatsen moet aantrekken. In een zwoele ka mer ontmoet hfj dan weer de Jongedame, die een striptease uitvoert. Op de onhandige wiel tjes is de jongeman een ongelij ke partner. Dit tot groot ver maak van de gasten, die via spiekgaatjes mogen toekijken bij dit vreemdsoortige spelletje, dat eindigt als de jongeman via een luik naar buiten duikelt. Hij kan de mysterieuze vrouw niet vergeten, holt hardnekkig ach ter haar aan en belandt ten slotte met zijn drie even arme vrienden op een nogal woest feestje, dat in haar huis wordt gegeven. Dat gegeven is erg breedvoerig uitgesponnen met een eindeloze holpantlj overi gens niet van geestige film vondsten gespeend en een nog langere feestavond. On danks alle sensuele aspecten en de verschillende ontkleedpartij en wordt het op den duur een toch wel langdradig geheel. Lennart Olsson heeft onweer legbaar een film vol speelse in vallen gemaakt, maar even vast staat het, dat hij een film dis heeft willen serveren met sex als hoofdschotel. En dan blijkt weer eens opnieuw, dat men zich daaraan heel gemak kelijk kan overeten. Rita Tushingham Je geld of je leven REX Met „Je geld of je leven" is een knap oude film van Louis de Funès opnieuw uit de doos gehaald. Zo één uit de tijd dat de rokken nog tot de kuit reikten en de slappe hoed voor mannen verplichte dracht was. De grote komiek zelf rent door deze rolprent met een be hoorlijke haardos, wat ook al naar vervlogen tijden wijst. Maar reeds in deze film is hij dat bazige, soms van woede knappende mannetje, dat in zijn drift soms alles omver stoot en het met enorm veel drukte toch weer overeind weet te krijgen. Wat dat betreft blijkt zijn humor tijdloos, en men hoeft niet eens liefhebber door- dik-en-dun van de Funès te zijn, om toch een hoop plezier aan deze produktie te beleven. Nu weer presteert hij het om als onbeduidend componist vier moordenaars achter zich aan te krijgen. Aanvankelijk voelt geen van de beroepsdoders er voor hem op eigen verzoek van kant te maken als hij met een verloren liefde zit. Pas later, als zijn ster aan het show- firmament snel omhoog schiet, ruiken ze geld: en dan heeft Louis alle lust verloren om om zeep gebracht te worden. Een film uit zijn beginjaren dus, die echter niet irriterend belegen is en gezien „moet" worden door de toegewijde fans. LIDO „De samenzweer ders" behoort niet tot het soort ijzersterke films, dat wekenlang een kassucces belooft te worden, maar is anderzijds toch rijk ge noeg aan spanning en ontspan ning om er een oogje aan te wa gen. Het scenario is nogal wild en dateert kennelijk uit de pe riode toen talrijke Franse fami lies berooid uit Algerije werden gejaagd. In dat milieu van over spannen nationalisme belandt een jonge Amerikaan, Reno Da- vis. min of meer een zwerver, die niettemin wordt aangesteld als gouverneur van het achtja rige zoontje van Anne de Ville- mont, weduwe (zo schijnt het althans) van een in Algiers ge dode Franse generaal. Die Anne de Villemont is een bekende fi guur: de actrice Inger Stevens, algemeen bekend als „de Zweed se gouvernante", die in deze film als trekpleister nog wordt over troffen door Orson Welles, hier in de rol van de leider van een geheime organisatie, die in Frankrijk en Algerije een nieuw rijk wil opbouwen. Reno, die spoedig terdege op de hoogte raakt van allerlei familiegehei men, krijgt het aan de stok met die geheime bond. die hem bo vendien 't jongetje weet te ont futselen. Het is een strijd op le ven en dood, die Reno moet voe ren om aan de valstrikken van zijn belagers te ontkomen en De Villemont jr. weer veilig in de Inger Stevens armen van zijn moeder terug te brengen. Natuurlijk wint onze super-held op alle fronten, maar voor het zover is lelijkmooi Weer Angélique LUXOR Anne en Serge Golons „Angélique" lijkt onver woestbaar. Het is immers nog maar nauwelijks een jaar gele den, dat de roodharige film schoonheid Michèle Mercier als .Markiezin van de engelen" of hoe Angélique ook verder mag worden genoemd, weken achter elkaar in het theater aan de Stationsweg te zien was. Haar populariteit schijnt echter zo groot, dat reeds nu een reprise van haar verschijning is ge rechtvaardigd. Eigenlijk is dat niet zo verwonderlijk. De films van Angélique hebben veel. dat velen kan bekoren. Ze zitten boordevol actie. Gemaakt naar de lijvige boekdelen van Anne en Serge Golon was het voor regisseur Bernhard Borderie echt niet moeilijk daar ander half uur actie uit te halen. Ze zitten boordevol leven, boorde vol romantiek, boordevol felle kleuren. Spanning, mooie vrou wen en nog meer, dat zo'n kleu rig filmisch prentenboek voor een groot publiek aantrekkelijk maakt. In het minste geval zal men er zich niet bij vervelen, maar dat is alleen voor dege nen, die allergisch zijn voor dit soort pittige avonturen. Van daag, morgen en zondag kan men Michèle Mercier nog zien uit de eersteling van de serie, die onlangs tot vijf is uitge groeid: .Angélique de markie zin van de engelen." Van maan dag af draait .Angélique, de weg naar Versailles." Les Biches TRIANON Claude Chabrol tekende voor de regie van Les Biches, het verhaal van een les bische verhouding, die door kruist wordt door de komst van een man. De strijd tussen de twee vrouwen om die man ein digt met een moord. Les Biches is zeker een opmerkelijke film ook al door uitstekende presta ties van de actrice Jacqueline Sassard en Stephane Audran. Ook Jean Louis Trintignant laat zich van een uitnemende kant zien. LEIDEN LKV De Spartaan ontvangt morgen in haar clubge bouw aan de Oude Vest meervou dig landskampioen Simson uit Den Haag. De Haagse ploeg komt voor deze tweede competitiewedstrijd o.a uit met Mexicoganger Piet van de Kruk. Kees Koolhoven en Jaap Hep- pener. De ploegen van De Spartaan zien er als volgt uit: A: T. Sanders, A. Hillebrand, S. Holswilder, H. Zirkzee, D. v. 't Riet, A. de Bruin. B: J Mark. A. Swagers, F. Marijt, S. Willemse, P. Labrujère en J. v. Loon. Rugby De Nederlandse Rugby Bond heeft alle wedstrijden, die voor dit weekeinde op het programma stonden, afgelast ln verband met de weersomstandigheden. Boksen Nico lino Locche (Argen tinië) is donderdag in Tokio wereld kampioen boksen ln het lichtwelter- gewicht geworden door een zege op titelhouder Paul Takshi Fuji uit Ja pan. Fuji kon na de negende ronde niets meer door zijn rechteroog zien en kwam niet meer uit zijn hoek. IJshockey in een wedefcrUd voor de Nederlandse comp itie heeft Hijs Hoky gisteravond in )en Bosch met 13—6 van Den Bosch ge wonnen.

Leidsch Dagblad | 1968 | | pagina 21