rANKERBRAND: 13 DODEN Ook in weekeinde schaatsen MOBYLETTE de fiets die vanzelf gaat ondeling as goede [mister' JAMIN Iroeiende zekerheid in Amsterdamse haven liaalt kerstman in Leiclse nota aan Tweede Kamer ^359^ GEBR. HUISMAN cocktail (Sue/ Qlie leutvo alles Vlieland Begroting I Delft Amateurvoetbal en hockey afgelast Meren en plassen onbetrouwbaar sscher's Modehuis Matige vorst MET DE KERST SCHENKEN MET DE KERST MAKEN (gericht 1 maart 1860 VRIJDAG 13 DECEMBER 1968 No. 32663 LEIDSCH DAGBLAD Cteur: E A. E van Dishoeck (dredacteui-: Drs J. R Soetenhorst DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f 14,10 per kwartaal postabonnementen f 16.50). f 4.70 per maand (bij vooruitbetaling) losse nummers f 0.25 Wttte Singel 1. Lelden - Giro 57055 Telefoon Directie en Administratie: 25041. Redactie 21507 DELFT <GPD> Delft, gaat k eerste gemeente zaterdag- Pg de kerstman officieel n. Hij landt per hef- fvliegtuig en maakt een t door de binnenstad met lal tien arresleden. waar- l ook zijn traditionele gevolg, fctaande uit kabourtertjes en £ren. plaatsnemen. Aan be tide Delftse sportfiguren zal kerstman cadeaus uitdelen. tegenstelling tot sinterklaas l de kerstman echter niet in t stadhuis worden ontvan- Het gemeentebestuur staat het standpunt, dat de kerst- geen typisch Nederland- j figuur is en dat hij zich niet ontwikkelen tot een soort icurrent van Sinterklaas. EREN VEEN (GPD) „Vonde- pas, volgens vele stemmen, ein- eens een minister, die zijn de- Inent leidde. Vondeling was. en b heel weinig bekend, ook de 'die begrotingen van zijn coile- Itezamen twintig miljard) des- Jnet drie miljard (ofwel vijftien ht) verminderde. Met andere jen: Vondeling bespaarde de be- ■betaler belastingverhoging'., li mr. dr. L. Koopmans (25uit laag gisteravond in Heerenveen. popmans is verre familie van dr. feling en referendaris bij de in- je der rijksfinanciën. Hij sprak bet onderwerp: „De minister van Iciën: vriend van de belasting- krs" plaatste de specifier verant- lelijkheid van de minister van Iciën (voor het algemene finan- i beleid) tegenover die van de Ie ministers. De minister van Iciën dient de uitgaven binnen pnzen van het totaal der rijksuit. D te houden. AMSTERDAM Dc nachtelijke brand op de Liberiaanse tanker Diane" in de raffinaderijhaven van Mobil Oil in Am sterdam heeft vrijwel zeker aan dertien van de vijftig beman ningsleden het leven gekost, twaalf Spanjaarden en één Engels man. Na vier uur dreggen werd om streeks het middaguur uit het ijskou de twintig meter diepe water het stoffelijk overschot opgehaald van een niet geïdentificeerde matroos, die bij een poging zich te redden om hel leven moet zijn gekomen. Van nacht heeft een groot aantal opva renden. dat zich bij 't uitbreken van de brand op het achterschip had ver zameld. zich zo geprobeerd te red den. Zij gleden langs de trossen naar beneden en vielen eraf of raakten in paniek en sprongen in het ijskoude havenwater. Veertien van hen kon- I den door een viertal operators van Mobil Oil. die onmiddellijk een red- dingsactie waren begonnen, uit het 1 water worden gered. De overigen heeft men niet meer kunnen berei ken. Zeker één van hen heeft men zien verdrinken. De hoop, die aanvankelijk werd j gekoesterd, namelijk dat verschil- j lende bemanningsleden zich ergens I passagierend in de stad ophielden, verdween in de loop van de morgen nagenoeg geheel. Twee gewonden Twee gewonde Spanjaarden liggen in Amsterdam in het Wilhelmina- gasthuis. De een heeft een been- I b euk. de andere zware brandwon den Zij zijn van' nacht dooi- de poli tie van het voorschip van de bran dende tanker geplukt. .Aan boord zijn gebleven de 36-ja- rige gezagvoerder J. Villa, de hoofd machinist en de eerste stuurman. Zij hebben ook tijdens de brand de tan- i ker niet verlaten. Eén geluk bij deze nachtelijke ramp: de raffinaderij zelf liep geen ogenblik gevaar, al vreesden omwo nenden van het 1500 hectare grote (maar slechts voor 70 ha bebouwde» complex na het horen van ontplof fingen het ergste. Die kon men om kwart over elf horen. Tienlallen meters hoge vlammen sloegen uit de tanker. Ook de pier. waaraan het schip lag gemeerd en de laad- en losinstallatie raakten In vuur en vlam. Ze werden totaal ver nield. Alleen al aan de laad- en los installatie was de schade een miljoen. De sch-'de aan het schip zal nog wel groter zijn. Om ongeveer half twee vannacht was de Amsterdamse brandweer, die met groot materieel uitrukte, de brand meester. Daarna bleef men de gehele nacht en ochtend nablussen. Oor/aak ADVERTENTIE DEN HAAG (GPD) De KNVB heeft in verband met de slechte ge steldheid van de terreinen alle ama teurvoetbal voor morgen en zondag afgelast. Ook de wedstrijden voor de b-elf- tallen van de semi-profclubs gaan niet door. Over het wel of niet spelen van de semi-prpfs op zondag zal na der een beslissing worden genomen. Ook de hockevbond heeft alle wed strijden voor dit weekeinde inclu sief die voor de eerste klasse afge last. De oorzaak van de brand moet worden gezocht in het breken van de bindi 2 tuc?en het schip en de wal. Hierbij is de ruwe olie. die onder gro te druk door de leiding geperst wordt, spontaan ontbrand. De vlammen zjjn vervolgens overgeslagen naar een van de 12 tanks van het schip. Dit was op het moment, dat de brand ont stond voor ongeveer een derde deel gelost. Hoe oen breuk is kunnen ontstaan in de olieleiding is nog een raadsel.- De blussingswerkza 'mheden wer den ernstig bemoeilijkt door de vorst. De pier. waarop de brandweerlieden hun werk deden, was binnen korte tijd een ijsbaan Behalve van de wal werd het vuur met drie blusboten be streden. Breuk I De Diane is gisteren bij de raffi naderij aangekomen Het was een van de schepen, die weiden ingezet om de produktie op gang te houden, zolang de breuk in de pijpleiding uit Europoort naar de raffinaderij niet was hersteld. Deze pijpleiding kan vandaag weer in gebruik genomen worden. Voor de produktie van de raffinaderij levert de brand hierdoor geen schade op. Door het verloren gaan van de laad- en losinstallatie zal de afvoer echter wel worden bemoeilijkt. Deskundigen uit de Verenigde Staten zijn inmid dels op weg om hulp te bieden bij de herstelwerkzaamheden. Het werk op de raffinaderij kan gewoon doorgaan. LEIDEN Het gemeentebe stuur van Leiden heeft in een brief aan de Tweede Kamer een reeks suggesties gedaan voor te rugdringing van de ernstige wo ningnood in deze stad. Het r\jk zou in ruimere mate de mogelijkheid moeten openen voor nieuwbouwhuizen in de gesubsidieer de sectoren. Daarnaast zou er spoe dig een aanvullend systeem van in dividuele huursubsidies moeten wor den ingevoerd. Volgens Leiden moet verder de rijksbijdrage voor het in standhouden van de gemeentelijke doorstromingsfondsen worden ge handhaafd. Tenslotte zou de over- heid meer moeten doen voor de nuis- vesting van bijzondere groeen zoals grote gezinnen, bejaarden en moei lijk plaatsbare gezinnen. De gemeen te heeft in dit opzicht wel concrete plannen zoals aankoop en verbete ring van oude huizen, maar hiervoor ontbreekt veelal het geld. De suggesties, die het Leidse ge meentebestuur doet. worden verge zeld van de informatieve nota inzake het huisvestingsvraagstuk van de ge meente Leiden, Deze nota is eind november in de gemeenteraad be handeld. Uit dit stuk bleek onder meer. dat twintig procent van het Leidse huizenbezit In slechte staat verkeert. nE Leidse gemeenteraad is op het openblik bezig met die Marathon-zitting, die begrotings behandeling heet. En daarbij staat de kwestie van de gemeen- tefinanciën in het middelpunt. Verscheidene fractieleiders heb ben daarover gesproken, en voor al de WD-fractievoorzitter mr. Portheine hield een principieel betoog. Dat hoeft niet zo te ver bazen, want mr. Portheine is be halve raadslid ook Tweede-Ka merlid en als zodanig houdt deze materie hem ook bezig. Hij ruimde verschillende mis verstanden uit de weg. Zo be toogde hij dat het te gemakkelijk is om te zeggen, dat het rijk maar moet bijspringen als de gemeen ten tekort komen. Want, zo was zi.jn redenering, het rijk, dat zijn wij allemaal en als het rijk als maar gemeenten zou moeten bij springen die niet de tering naar de nering zetten, dan zou dat wel eens schadelijk kunnen zijn voor onze economie als geheel. Er moeten grenzen in acht worden genomen, ook wat betreft uitke ringen uit het gemeentefonds. Op dit moment betekent dit, dat beperkingen voor een ge meente als Leiden dringend ge boden zijn. Voor dit moment. Want er staat een nieuwe wet op stapel, die de verhouding tussen rijk en gemeenten op een nieuwe financiële basis wil zetten. De gemeenten hebben dus de zeker heid. dat deze kwestie geregeld zal worden, waarbij de gemeente overheden een eigen belasting gebied krijgen. De heer Portheine wees er ook nog op. dat dit voor raad en gemeentebestuur een re volutie zal veroorzaken. De raad heeft dan direct de afweging der belangen in eigen hand. Het lijkt ons een interessante ontwikke- ling, die een nieuwe impuls kan geven aan de zelfstandigheid der gemeenten, die nu vaak met han den en voeten aan de Haagse de partementen gebonden zijn. ADVERTENTIE Voor een gehuwde medewerker zoe- len wij op korte termijn ue öiusouoi „Jan van aer Heij- S) den- Iliggend in een bed van met gebruik van keuken. chuimj richt zi,,i ,tralen op de ,Dw «toIt=ltike_opeave gaarne aan brandende Diane KAMSTEEG N.V. Geversstraat 30 - Oegstgeest (Afd. Pers. Zaken». ADVERTENTIE EESTRAAT 175 - LEIDEN TELEFOON: 22095 ADVERTENTIE jchaatsen en schaatsen slijpen. RIJWIELHANDEL „NOORDEINDE". 'an Dam. Noordeinde 11 Telefoon 20964 Bilt verwacht van heden- tot lenavond vrij zonnig en droog Zwakke tot matige wind tussen en zuidoost. Overwegend matige (opgemaakt om 12.40 uur) 14 DECEMBER |op: 8.41 uur; onder: 16 28 uur. op 1.34 uur: onder: 13.21 u. pater te Katwijk te 9.51 en uur, laagwater te 5.15 en 17.46 I LEIDEN/LEEUWARDEN - Strenge vorst en vrij dichte mist hadden de wereld vanochtend een witte aanblik bezorgd. Bo vendien hadden de schaatslief hebbers op de sloten wat vastere grond onder de voeten gekregen Onze weerkundige medewerker is er van overtuigd, dat er ook rooien en zondag nog zal kunnen worden ge schaatst. De koude wordt wel wat m'«ider. maar de aanval van een oceaanfrontje bij de Britse eilanden op het hogedrukgebied, dat het weer in onze omgeving bepaalt, is te zwak om de vorst geheel te kunnen ver drijven. De strengste kou werd vannacht in Soesterberg gemeten veertien gra den onder nul. In de komende nacht zal het kwik niet. meer zo laag dalen. Het zal op zes tot tien graden blijven steken. In het zuiden van Nederland is de mist vandaag grotendeels blij ven hangen. In de avond er. nacht kan 't misgebied zich weer uitbreiden We zitten dus dik in de winter. Een schrale troost" ook in onze nabuur landen vroor het vanmorgen streng I nummer bestaat uit 30 pagina's) Kom de MOBYLETTE bekijken bij Hogewoerd 66—68 - Tel. 31292 Leiden le aanbetaling plm. f85,—. Restant plm. f 15,— per maand te financieren in 6 - 12 - 18 - 24 maanden. Elfstedentocht Zodra de vorst wat langer aan houdt rijst de vraag of een Elfsteden tocht in aantocht is. „Deze week in elk geval niet" Met, deze onm«»rk'"g hield de heer J. Hoogland, voorzit ter van de vereniging „De Friesche Elf Steden", die de monsterschaats- tochi van 200 kilometer organiseert, zich voorlopig heel erg op de vlakte De kansen op zo'n evenement zijn bij aanhoudende vorst echter wel geste gen door het vaarverbod. dat Gede puteerde Staten hebben uitgevaar digd Eerder al waren de gemalen bij Lemmer en Staveren stopgezet en werden de sluizen gesloten. Deson danks laat het ijs op vele plaatsen veel te wensen over. Dat kan ook niet anders. Twee belangrijke trajecten van de 200 km de Zwette Kort na de start en de Dokkumer Ee. het venyn aan de staart van de tocht zijn gisteren nog bevaren. De kwali teit van het ijs op deze kanalen kan dan ook niet goed zijn. De Dokkumer Ee ligt zelfs nog open van Leeuwar den tot Bartlehiem idoor het warm water van de Leeuwardense elektri citeitscentrale). Daarom zal ook naar een andere finish worden gezocht Wanneer de tocht tenminste door gaat. Daar ziet het voorlopig nog niet naar uit. Op dit moment is nog niets bekend over het uitzetten van schaatstochten Strenge vorst en dichte mist hadden de wereld vannacht in het wit gehuldzoals hier het Leidse Plantsoen. (Foto LD Holvast) in onze omgeving. Vast staat trou wens wel, dat het ijs op meren en plassen in deze contreien nog uiter mate onbetrouwbaar is. Er liggen bo vendien nog grote stukken open. ADVERTENTIE Voor uw gast- <of eigen» vrouw een Amaryllis met sierpot en aarde, of voor uw vriendin een bakje vóórge trokken crocussen of hvacinthen of een bed voor uw lievelingsdier, of een aquarium-pomp voor zoonlief, of een fijn stukit tuingereedschap voor vader Geef dit jaar eens iets an ders. iets origineels. Een zelf gemaakt kerststukje is waardevoller! Tafels vol materialen. I zoals paddestoeltjes. veen- en IJs- lands mos. Eucalyptus, sterretjes, on- dergrondjes. denneappeis, eikeltjes, lint. Kortom alles voor een gezellig „doe-het-zelf uurtje. Kijken bij ADVERTENTIE morgen voordeel 250 gram van 99 voor 89 niet duur wel heerlijk weet heeft NieutL* Rijft 50 Tfn 2 0824 (01710) Uit het Leidsch Dagblad van 12 December 1868: Advertentiei - Ten spoedig ste gevraagdeene miss. Adres in persoon of per fran co brief onder letter B aan den Boekhandel van de firma Jacs Hazenberg Cornsz. Advertentie- J. Busé heeft heden gekregen Puike Ge speende Oesters f3.50 de 100; paling in gelei f 1, f 1.20 en f2.de pot; Engelsche bok king, Sprot; enz.

Leidsch Dagblad | 1968 | | pagina 1