Mr. Fockema Andreae (64 jaar) overleden ELS Incident in koffiebar Scholier vilde ff persen „R.K. Kerk maakt tijd van onrust door" Don Mazzi krijgt steun j Hinder Diploma- zwemmen Misverstand over Rembrandtdyceiim ^ii Leiden 7 Samenzang scholieren Uitbreiding het 'Jz Motorhuis fSerstprogramma •""Leids Volkshuis {«kerstmis en Bethlehem Oud - secretaris van „Rijnland" Hengelsport Kerkelijk Leven Ds.KOERSELMAN BEDANKT Ruim 3000,- voor tbc-nazorg Ds. K.Hortensius beroepen ACAD. EXAMENS voor mensen die weten watgoed is... LA VER A Paus tot priesterstudenten: „Bisschop neem ontsla g" i«. - RENTESPAARBR1B V EN Z BNG SPECIAAL STEMPEL VAN PTT IÏNKORF- LOKALEN "IANDAG 9 DECEMBER 1968 LEIDSCH DAGBLAD PAGINA 3 i (k« en HAAG/LEIDEN Een 16- Sti^g scholier uit Leiden, die heeft acht een Voorschotense tuinder af te persen, is gistermiddag r de rijkspolitie in Leiden aange e scholier die wel eens op zater- wzaen bij de tuinder had gewerkt, e€n'nde nog enkele guldens tegoed te oen van de tuinder. Tien dagen ?m«pen deponeerde hij een anonieme in de geparkeerde auto van de gerschotenaar. waarin hoj de man jacht gaf om f 2500 op zondag dag om 4 uur in Leiden af te ge- Als dat niet gebeurde, zou de ïltc'der worden verminkt, zou zijn au- rorden vernield en zijn tuin be- £*Vdigd. >en de tuinder zondagmiddag met ^enveloppe met oud papier op de gegeven plaats kwam. wachtte Vf de scholier, die na de overhan- op zijn gemak wegfietste. n r onmiddellijk daarop door de jeupolitie werd gearresteerd, De Jaarlijkse samen - io u( van middelbare schoüeren heeft >uw |aar plaats op zaterdag 14 decern- i Jules de Corte en Charles Ful- kunyerienen hun medewerking aan „community-singing". Er wor- volksliederen ten gehore ge- iht, die passen in het thema van on jaarvrijheid, vrede, gelijkheid. 3^ politiefanfare zorgt voor in- ur. mentale steun. De burgemeester Vrijhet programma op het balkon 70011 het Stadhuis aan de achterkant n hKen' ,8 XIDEN N.V. „Het Motorhuis'' r 25 verzocht van de gemeente te en kopen bouwterrein, gelegen 8 JÖ de Plesmanlaan in het bestem- 2-%splan „Morskwartier". ?t voornemen bestaat de grond de daaraan gegeven 94jemming, t. w.-bedrijfsbe bouwing kantoren, te bebouwen. a: Het Leidse Volkshuis de Apothekersdijk heeft ook dit Aken een speciaal kerstprogramma ■nsteld. In verband daaimee wor- ^cjde wekelijkse activiteiten in de Daode van 19 december tot en met lecember onderbroken. ikw%t programma van de kinderclubs in de sfeer van dennegroen en rslicht gebracht worden in de da- vóór Kerstmis. De kinderen van o2 jaar vieren het kersfeest op 20 december met een ultief spel dat ze zelf opvoeren. De eltl^ters scharen zich woensdagmid- 'teke 19 december rond de kerstboom Erijr hun eigen feest. ene kerstbijeenkomst voor de be- Ws van de bejaardenclubs, de [dag- en avondclubs voor volwas- en de vrouwenontwikkelings- ep heeft plaats op donderdag- I nannd 19 december. Aan deze avond "ten meer het zangkoor van het iuis o.l.v. mevrouw T Stenz— ing. de heer Kraat en de voor- ïhtskunstenares mevrouw M. C. ewynBuysman. a'oor de kinderen van 5 tot 13 jaar van vrijdag 27 december tot 1 8uari een aantal kerstvakantie- op touw gezet. AVIV (APP) De Israëli autoriteiten hebben besloten het ADVERTENTIE BEESTERZWAAG/LEIDEN Op de leeftijd van 64 jaar is in Beesterzwaag overleden mr. S. J. Fockema Andreae, rijks archivaris in Friesland en oud-secretaris van het Hoogheem raadschap van Rijnland. Van 1959 tot aan zijn benoeming in Friesland (1 juli 1963) was hij directeur-afdelingschef van de afdeling Waterstaatrecht van het ministerie van Verkeer en Waterstaat. Mr. Fockema Andreae, die 10 april 1904 in Leeuwarden werd geboren en 25 maart 1959 afscheid van het Hoogheemraadschap nam, studeerde rechten aan de Leidse Universiteit, waar hy in 1927 de meestertitel be haalde, waarna hy als ambtenaar in dienst trad van „Rynland". In 1934 het jaar waarin hy ook promoveerde werd hij benoemd tot ambtenaar van het departement van Justitie, om reeds het daarop volgen de jaar op te treden als afdelingschef ter Provinciale Griffie van Overijssel, met standplaats Zwolle. In 1941 ver huisde mr. Fockema Andreae naar Groningen om daar een functie te aanvaarden bij de Provinciale Grif fie. Hier was hij werkzaam tot 1946 toen hij benoemd werd tot archivaris van het Algemeen Rijksarchief. In deze kwaliteit was hij werkzaam tot 1948, het jaar, waarin het Hoog- 55 LEIDEN De visvereniging „Hen gelsport" hield een viswedstrijd in de Ringvaart nabij Schiphol. De vangst was sleoht. De uitslag luidt: 1. L. Kerman 6 st„ 550 gr.; 2. D. Boom 4 st., 290 gr.; 3. P. Devilee 3 st.. 260 gr.; 4. S. Jansan 3 st., 225 gr.: 5. Versta-aten sr. 3 st. 200 gr.; 6.. F. Mosselveld 3 st., 175 gr.; 7. J. de Groot 2 st., 145 gr.: 8. I. Mazurel 2 st., 145 gr.; 9. B. Swartih 2 st., 110 gr.; 10. Verstraten jr 2 st. 100 gr. NED. HERV. KERK. Beroepen te Hol landschevel d P. Kolijn te Scherpenisse, te Sint Nico- laasga (toezegging) H. F. Meyer te Maassluis. Bedankt voor Besoyen G. J. Rebel te Waspik. GEREF. KERKEN Beroepen te Bodegraven B. J. F. Schoep vrijgemaakt predikant te Am stelveen die dit beroep heeft aange nomen. CHR. GEREF. KERKEN Beroepen te Sneek D. H. Biesma te Lisse. Aangenomen naar Den Haag P. N. Ribbers te Enschede. GEREF. GEMEENTEN Beroepen te Rilland Bath L. Huis man te Vlaardingen. VRIJE EVANG. GEMEENTEN Aangenomen naar Hilversum H. Postma te Rotterdam GEREF. KERK (VRIJGEMAAKT) Beroepen te Brampton (Canadian reformed church) A. P. van Dyk te Nieuw-Leuzen, te Den Ham, P. Schel ling te Wetsinge-Sauwert. Bedankt voor Zuidbrcek-Veendam, K. J. Kapteyn te Appingedam-Over- schild. heemraadschap van Rijnland weder om een beroep deed op zijn gewezen ambtenaar nu echter in de functie van secretaris van dit Hoogheem raadschap. In deze werkkring heeft mr. Fockema Andreae in de loop der jaren tal van belangrijke rapporten uitgebracht, terwijl vele malen zijn oordeel werd gevraagd bij de bestu dering - en oplossing - van ingewik kelde problemen. Bovendien was hij hier belast met de dagelijkse leiding van het bureau. Mr. Fockema Andreae, die in 195C werd benoemd tot lid van de Kon Nederlandse Akademie van Weten schappen, heeft verschillende publi- katies het licht doen zien. Zijn proef schrift (1934) handelde over de ge schiedenis van het Hoogheemraad schap Rijnland. In 1944 verscheen van zijn hand „Hoofdlijnen van Wa terschapsrecht", waarvan reeds in 1947 een tweede druk verscheen. In 1948 volgde zijn „Rechtsgeleerd Handwoordenboek", eveneens in 1948 „Geschiedenis der kartografie van Nederland", in 1950—1952 „Studiën over Waterschapsgeschiedenis" en in 1954 „Graaf Willem I en de Holland se hoogheemraadschappen". Voorts publiceerde mr. Fockema Andreae vele artikelen op Juridisch, historisch en geografisch gebied, waarmede hij blijk gaf over een veel zijdige deskundigheid te beschikken. De crematie van het stoffelijk overschot zal in alle stilte plaatsvin den. LEIDEN Ds. G. Koerselman, hervormd predikant in Bleiswij k, die beroepen was in de vacature van ds. Joh. Poort (Kooiwijk), heeft voor dit beroep bedankt. Mr. S. J. Fockema Andreae. LEIDEN De collecte ten bate van de T_B C.-nazorg gehouden op zaterdag 30 november jJ. heeft in Leiden f 3016,25 opgebracht. LEIDEN In de vacature van ds. E. Haverkamp heeft de Geref. Kerk in Leiden gisteravond een beroep uitgebracht op ds. K. Hortensius, ge reformeerd predikant in Harderwijk. Aan de Leidse Universiteit is ge slaagd voor het doctoraal examen Ned. recht de heer R. W. Gouds waard (Rotterdam). In heel Nederland drinken steeds meer mannen en vrouwen 'n Elske, die gouden kruidenbitter uit Limburg. ELS LaVera, de echte ELS. Van Hennekens. Koel geserveerd 'n voortreffelijke borrel, 'n geweldig aperitief, 'n Heel bijzondere drank. Thuis, bij gezellige gelegenheden, maar ook als u een opkikkertje nodig hebt. ELS LaVera. Haal maar 'n fles in huis. Bij uw slijter, 't Zal u goed doen! Distilleerderij Jacq. Hennekens N.V. Beek (L) Leidse scholier door politie verwijderd VATICAANSTAD (AP) Paus Paulus heeft tegenover een groep priesterstudenten verklaard, dat de R.-K. Kerk „een tijd van onrust, zelfkritiek en men zou zelfs zeggen zelfafbraak doormaakt". De paus noemde zichzelf een teken van conflict" maar zei God dank baar te zijn voor deze beproeving, die hy doormaakt en dat hij hristus ver trouwt om hem en de kerk door de huidige crisis te brengen. De Paus gaf toe dat hij had ge hoopt op een ordelijke verandering binnen het rooms-katholicisme na het concilie en niet op de gisting die er daarna is ontstaan. Het is als een interne acute en inge wikkelde omwenteling die niemand had verwacht na het concilie. „Paus Paulus zei aan deze situatie vreug de en vertrouwen te ontlenen. ROME (GPD) Het conflict tussen de kardinaal-aartsbis schop van Florence en de geestelijke Don Mazzi wordt met het uur groter en zal waarschijnlijk leiden tot een merkwaardige ontwikkeling in de Italiaanse kerk. Don Mazzi heeft hulp gekregen van een andere pastoor uit de wijk Isolotte, die vrijwillig zijn ambt heeft neergelegd om zo Don Mazzi te kunnen steunen. Voorts zijn aan de gemeenschap (tal toeristen dat met Kerstmis tot >'ar Isolotte honderden telegrammen hlehem wordt toegelaten, tot I gezonden - niet alleen uit Italië, te beperken. Circa 8.000 olaat M worden gereserveerd voor rooms- Jholieke pelgrims uit Israël en het ^ette deel van Jordanië, waarin Bethlehem ligt. Om eventuele eilykheden te voorkomen zullen •%n rooms-katholieken en geen jo- [«1 of mohammedanen van buiten tot de stad worden toegelaten I maai- ook uit het buitenland die alle gerekend kunnen worden als ruggesteun voor Don Mazzi. Van bijzonder veel belang acht men een boodschap van de bekende Zwitserse theoloog. Hans Küng, professor aan de universiteit van Tubbingen en één van de belang rijkste personen in de progressieve r. ADVERTENTIE or 1 S Dinsdag, 10 december 1968, begint de verkoop v. i k van twee nieuwe series bij alle bankiers en commissionairs in effecten in Nederland. ■■■■■■■■■■■■■■a katholieke theologie. Hy heeft aan één van zijn vrienden in Florence geschreven ..het doet my veel genoe gen, dat u zich zo met hart en ziel interesseert voor de toestand In de kerk te Florence, die ik helaas slechts uit de verte heb kunnen vol gen. Ik zou u willen verzoeken nujn heel hartelyke groeten over te willen brengen aan u zo moedige vrienden. Ik heb de grootste eerbied voor de genen die de moed hebben in het ver steende kerkelyke systeem van Italië op te komen voor de waarheid van het evangelie". Zondagochtend zijn de parochia nen van Isolotto in een stille om- gang van een buitenwyk naar het j centrum van de stad getrokken waar zy door middel van spandoeken de mening van hun gemeenschap heb ben bekendgemaakt aan de personen die zich ophielden in de nabyheid va de kathedraal. Eén van de slogans was: bisschop verlaat Florence, neem ontslag. Een andere luidde: wij willen een ryke kerk. maar ryk aan naastenliefde. Een derde luidde: bisschop je verjaagt de mensen uit Gods kerk. Don Mazzi was bij de demonstra tie niet aanwezig. Hfj had tegenover zijn parochianen verklaard, dat zy zelf moeten beslissen of zy de be slissing van de kardinaal aanvaar den of verwerpen. Hij zei echter dat hu In Isolotto zal blijven en daar een baantje zoe- ken. Hij heeft verschillende aanbie- 1 dingen om als elektricien te werken. -Een gevoel van vreugde om te moeten lyden in de naam van Chris tus. De beproevingen zyn moeilijk en soms hard, maar de realiteit van ons priesterschap doet ons God ze genen voor deze beproevingen Het is een gevoelen van groot ver trouwen. Velen verwachten grote ge baren. energiek en beslissend ingrij pen door de Paus. De Paus gelooft niet dat hy enig andere koers moet volgen dan die van vertouwen in kringen zien in deze verklaring een Jezus Christus die meer dan enig ander voor zyn kerk zorgt" Sommige leden van Vaticaanse kringen zien in deze verklaring een afwijzen door de Paus van elke sug gestie dat hy zou aftreden om de weg vry te maken voor een nieuwe Paus. In het jongste verleden zijn er herhaaldelijk geruchten geweest dat Paus Paulus zelf zou overwegen af te treden als hy 75 wordt, de leef tijd waarop bisschoppen tegenwoor dig normaal aftreden. Paus Paulus is 72. LEIDEN In een open brief aan de Leidse raad heeft het Comité Leefbaar Leiden zijn misnoegen uit gesproken over hetgeen er zaterdag middag is gebeurd in Alberts Cor ner. Een 19-jarige Leidse scholier aan wie in verband met zijn uiterlijk ver zocht werd de zaak te verlaten, werd door de politie althans volgens de mening van Leefbaar Leiden hard handig aangepakt en uit de zaak verwijderd. Leefbaar Leiden ziet hierin een vorm van discriminatie en verzoekt het gemeentebestuur de ze kwestie te onderzoeken en maat regelen te treffen, dat een dergelijke vorm van discriminatie niet meer voorkomt. De Leidse politie heeft vanochtend bevestigd, dat zaterdagmiddag op verzoek van de bedrijfsleider van Alberts Corner 'n jeugdige Leidenaar uit de koffiebar is verwyderd. Te gen de jongeman ls proces-verbaal opgemaakt wegens lokaalvredebreuk en verzet tegen de politie. Hoofdin specteur D. J. Verzyden gaf als com mentaar dat de politie geen enkele bemoeienis heeft met de motieven van de bedryfsleiding van Alberts Corner om bepaalde figuren uit de zaak te weren. De bedryfsleiding van Alberts Cor ner gaf het volgende commentaar op de gebeurtenissen van afgelopen za terdagmiddag: een paar weken ge leden al weid de scholier uit de zaak verwyderd omdat hij er „totaal vies uitzag". Afgelopen vrijdagavond piobeerde hy opnieuw binnen te ko men. Ondanks het feit dat hij van de caissière geen consumptie-bon kreeg <het bedienend personeel had inmiddels strenge instructies ontvan gen) liep hy door naar de bar. De politie wist de knaap te bewegen mee te gaan naar de keuken, waar LEIDEN Een mobiel kantoor van de PTT komt vrydag 20 december naai- Leiden. Het auto-postkantoor komt te staan op het Stadhuis plein, by het parkeerterrein. Ver zamelaars kunnen hier een spe ciaal stempel halen, dat gegeven wordt op een bijzondere enveloppe Deze enveloppes zyn voor 25 cent te koop by de stand van kinder postzegels in het postkantoor na- by de Geregracht. de bedrijfsleiding hem de reden voor het ontzeggen van de toegang uiteen zette- De scholier, die aanvoerde dat dit zoveel aLs discriminatie beteken de. verdween met de mededeling te rug te zullen komen. Dit gebeurde zaterdagmiddag. Hij weigerde, aldus de manager van Alberts Comer, ge hoor te geven aan het in vriendelijke termen gestelde verzoek de koffiebar te verlaten. Nadat de politie met twee man was gearriveerd, ontstond een kleine worsteling toen de scholier de sommatie <nog) niet wenste op te volgen. Omdat de politie, aldus de lezing van Alberts Corner, uitdruk kelijk poogde de verwijdering zacht zinnig te laten verlopen, werden er nog twee agenten by geroepen. Door twee politiemannen zou de scholier toen by de armen, en door één by de haren zijn vastgepakt en het be drijf zyn uitgezet. De bedrijfsleiding van Alberts Cor ner deelde mee, welke normen zy aanlegt by het toelaten van bezoe kers. „Wij laten alleen mensen toe die er algemeen beschaafd, netjes en met als een viespeuk uitzien. Tegen lange haren hebben we in principe geen bezwaar. Gedraagt iemand zich normaal, dan krijgt hy van ons ook een normale behandeling". LEIDEN In het Zweilandbad kwamen tydens de door de Stichting ter Bevordering van het Z wemonder- richt in Leiden en Omstreken gehou den zwemproeven alle kandidaten in het bezit van het zwemdiploma B- Dit waren: W. Heemskerk, J. W. van der Willigen, J. Wesselius, A. de Jong. H. de Geus, F. G. van Tol, R, Schenk. P. W. J. Toelen, U. Lut, J. Zandbergen, P. Korpelshoek, A. de Mey, D. de Kier, D. van Egmond, R. P. Salome, W. H. de Fey, E. Gal- jaard, R. de Graaf, P. G. de Groot. E. M. Beekman, A. P. van Peursum, M. van der Zwet, E. J. van der Wag, M. Rysdam, M. Zylstra, A. Koppers, A. Hins, M. J. T. Hollander, M. van Kesteren. J v. Kesteren, M. Eeuwe- ma, J- Wemars, B. Montanus, M. E. van Egmond, I. W. J. Brouwer, L Houwaart, J. C. Hensen, H. V. M. Haverkort, A. Brunekreef, T. Zylstra, K. Stryk, T. Hogewoning, J. van Eg mond, E. R. van der Berg, F. Kor pelshoek, H. P. Huyzer, F. Monta nus, R. Neuteboom, H. Linschooten. E. Koree, T. A. Jongmans, J. van Winkel, J. J. F. M. Giezeman, G. J. Kerling, J. Houwaart, J. P. Homan, W. de Jong, H. V. M- van der Meer, J. H. F. Rahms, T. E. M. Stigtcr, M. van Vliet, W. van der Mey, M. van der Reyden, M. Koelewyn, N. Mulder. G. Kunst. A. E. Lancel. E. van der Mey, M. K. van Ravenzwaay, E. J. Mentink, J. A. M. Hoogduin, E. M. Beekman. T. Hogewoning, K. Stryk. (Van redaotiewege ingekort) Velen hebben mijn stukje in het Leidsch Dagblad van 4 december jJ. opgevat als een regelrechte aanval op het Rembrandt Lyceum. Dat ls het niet. Het is een aanval op het huidige schoolsysteem in LEIDEN Bij alle toegangs wegen tot de stad is men thans begonnen met het plaatsen van transparant verlichte wegwijzers. Voor het doorgaand verkeer ge ven deze wegwijzers de omlei dingsroute aan. Dezer dagen zul len ook de letters op de borden worden aangebracht. (Foto LD/Holvast) Nederland. Wanneer ik het over de rector en/of over de leraren heb, dan bedoel ik daar de rector en de leraren in het algemeen mee (be halve wanneer erby staat vermeld, dat ik myn leraar bedoel). Vele leerlingen van myn school zyn het niet eens met myn motiveringen. Waarom? Onze school neemt wat betreft de leefbaarheid een uitzon deringspositie in. Daarom kunnen vele leerlingen zich niet indenken dat op zeer veel scholen zich enor me wantoestanden voordoen, dat daar het klimaat voor de leerlin gen niet leefbaar is, dat je daar echt wel kunt spreken van "n dic tatoriaal bestuur. Ik hoop dat met dit schryven althans éénn misverstand de we reld uit is. Yvonne Verlind, namens: Scholieren Aktie-groep, Leiden (SAL), p/a Akkerhof 24. (Verdere discussie in het Uiltje, red.) We hebben allen kunnen lezen dat de postduivenvereniging „De Ryn- klievers" in Leiderdorp zonder in- korflokaal zit. Wy duivensport-be oefenaars, die hun heil hebben ge zocht in onbewoonbaar verklaarde woningen of iets dergelyks om de duiven in te korven, worden ook daar nog uit verdreven, ondanks de kapitalen die men soms voor huur moet betalen. Wy houden geen de monstraties om onze sport eens de waardering te geven waar ze recht op heeft. Het is de leek niet duidelyk hoe duur deze sport is voor de lief hebber. Ieder jaar stellen wy grote bedragen beschikbaar aan liefdadig heidsacties, daartegenover wordt van gemeentebesturen niets gevraagd. Een accommodatie, die als inkorflo- kaal dienst kan doen of een stukje grond om er zelf een inkorf lokaal op te bouwen is toch niet teveel ge vraagd. Het moet zeker kunnen wanneer men kykt naar de accom modaties die andere sporten hebben. Deze sport is de enige die nog door oudere en invalide mensen beoefend kan wor-*"- Wie helpt ons0 W Onstenk.

Leidsch Dagblad | 1968 | | pagina 3