Vakbonden dreigen met staking Ten huize van m E 1 Amerikaanse schepen naar de Zwarte Zee car n JAMIN Va opnieuw vastlopen gesprek over cao-metaal egenzet op kadertlag Geruchten aftreden Wilson \U&uLuu/n\ arijs denkt n heengaan an Couve LEIDEN mieuiv koud Gentse j)olitie wil staken bij bezoek Juliana Op naar die verkiezingen Centrale verwarming ook als bouwpakket Auto met brood gestolen bitterkoekjes (T)ucl gericht 1 maart I860 ZATERDAG 7 DECEMBER 1968 No. 32658 .EIDSCH DAGBLAD teur: E. A. E. van Dishoeck Iredacteur: Drs J R Soetenhorst DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f 14.10 pet kwartaal (postabonnementen f 16,50) f 4.70 per maand (bij vooruitbetaling) losse nummers f 0.25 Witte Singel 1. Lelden - Giro 57055 Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie 21507 RECHT/DEN HAAG/ARNHEM (GPD. ANP) Dc me akbonden zijn ernstig teleurgesteld over de reactie van de .gevers in de sector grootmetaal, naar aanleiding van de nemers-voorstellen voor een nieuwe CAO. Zij overwegen taking als het gesprek echt dood loopt. De vakbonden wilde jontract voor één jaar met een loonstijging van zeven pro- De werkgevers zien hier geen heil in. Dat heeft ir. Van der voorzitter van de werkgeversdelegatie bij de onderban- gen gisteravond bekendgemaakt. Wel willen zij het ge- i met de bonden voortzetten. Dat zou gebeuren op 11 de ler. Vanochtend kwam de voorzitter van de werknemersdelegatie M. Zon dervan. met een tegenzet op de kader dag van de Metaalbedrijfsbond van het NVV in Utrecht. Hij zei dat de werknemers duidelijk hadden ge maakt dat de onderhandelingen op 31 december moeten zyn afge rond. Als de werknemers van oordeel zyn dat er in feite geen redelijke mogelijkheid is om tot overeenstem ming te komen, zullen de onderhan delingen al eerder worden afgebro ken. Dan zullen de vakbonden tot actie moeten overgaan En dat bete kent. aldus de heer Zondervan. sta king. niet omdat wij het willen, maar omdat het niet anders kan". Hij riep vervolgens zijn gehoor op tot discipli ne en solidariteit Later werd hij bygevallen door NVV-voorzitter Kloos, die verzekerde dat de andere bonden in het NVV zich ten nauwste bij deze onderhandelin gen betrokken xoelen" Het gevecht in de metaalindustrie is het gevecht van het NVV geworden en ik twyfel er niet aan, dat het bij andere vak centrales niet anders zal liggen", zo onderstreepte de heer Kloos zijn be tuiging van solidariteit. Hij zag in het touwtrekken dat nu aan de gang is veel terug van het ver zet van de werkgevers tegen de eisen van de vakbonden op het terrein van de vermogensverhoudingen. Ook zei de heer Kloos dat voorstellen van vak bondszijde voor structuurveranderin gen op langere termijn zeker zo be langrijk zyn als de loonstijgingen. Hij noemde in dit verband het spaar loon en de positie van de vakbewe ging in de onderneming. M. ZONDERVAN actie (Van onze correspondent) •IJS (GPD) Tot tweemaal eft premier Couve de. Murville li in een redevoering, terwijl zijn eigen positie duidde, het „provisorisch" gebruikt. Dit in Parijs voor het gerucht ge- dat Couve spoedig als minis- ïsident zal worden vervangen. |chillende politieke commenta- waren geneigd ter interprets - li de woorden van de premier van politieke dan van gram- de overwegingen uit te gaan. zen op het verlies aan politiek t dat de minister-president, on- heeft moeten lyden, dat gene- >e Gaulle de devaluatie van de die Couvre de Murville aan- lijk onvermijdelijk achtte, niet- had afgewezen. de waarheid, als profeet, aan jde heeft is voor alsnog moei- iet zekerheid te zeggen. Wel oen opmerken dat De Gaulle 5 de rit nooit van paard pleegt wisselen, en het echec van een er of premier voor de buiten- I zeker ongaarne erkent. 'ADVERTENTIE) Niet reëel TEL. 34000 rwegend droog weer met veel ting en plaatselijk mist. Zwak- t matige oostelijke wind. Tem- iren om het vriespunt tot licht st. 8 DECEMBER 1968 >p: 8.35 uur; onder: 16.29 uur op: 19.09 uur; onder: 11.54 uur vater te Katwijk te 5.07 en 17.19 laagwatei te 0.58 en 13.16 uur. hoogwater te 5.43 en 17.57 uur; fcter te 1 33 en 13 49 uur) ommer bestaat uit 20 pagina's Ongeveer tegelijkertijd gaf de voor zitter van het CNV, J. van Eibergen, te kennen dat de christelijke vakbe weging de strijd niet uit de weg gaat als het conflict haar wordt opge drongen. Hij zei dit op de buitenge wone vergadering van de christelijke bedrijfsbond voor de metaalnijver heid in Arnhem. Van enige reëel overleg is volgens hem in de metaal sector geen sprake geweest. Ook NKV voorzitter Mertens verklaarde zich vandaag solidair met de metaalbe- drijfsbonden. Op een demonstratieve vergadering van St. Eloy in Utrecht zei hij dat deze bond kan beschik ken over de financiële middelen van het NKV om een stakingsactie te on dersteunen. De heer Mertens. heeft berekend, dat bij een ongewijzigd beleid van regering en werkgevers, de reële besteedbare lonen van 1968 tot 1971 ruim 11 procent achter zullen blij ven bi/ de stijging van de arbeidspro- duktiviteit. Hij betoogde, dat de meeste werknemers dit jaar slechts een reële vooruitgang van 1 procent van hun besteedbare inkomen boe ken. „Wijze mannen" De werkgevers willen een ge sprek met de vakbonden over de economische visie, die ten grond slag ligt aan hun eigen voorstellen. Voor het geval een dergelijk ge sprek niet mogelijk zou zijn doen de werkgevers de suggestie „wijze man nen" te laten onderzoeken op welke wijze de vastgelopen onderhandelin gen tussen werkgevers en werkne mers kunnen worden voortgezet. De werknemers zien hier weinig in. „Er is ons veel aan gelegen de weg naar een gesprek open te houden,' zei gisteravond ir Van der Pols. De werkgevers menen dat met een kort lopend contract de moeilijkheden hoogstens worden uitgesteld. Zij blijven geporteerd voor een meer.ia- rencontract omdat een beleid op langere termijn onmisbaar is. Ir. Van der Pols karakteriseerde de si tuatie als „niet hopeloos, maar wèl delicaat" Hij zei nog dat naar de opvatting van de werkgevers over een aantal immateriële voorwaarden bijna overeenstemming is bereikt. BKI nsli, ((.«I'D) Maandagavond nm 21.15 uur brengt «Ie Vlaamse t.v. een bezoek \an bijna een uur aan minister Luns In diens ambtswoning aan het Plein 1813 In Den Haag. Het is een uitzending „ten huize van die praktisch al van bet begin van de Vlaamse t.v. bestaat. Samensteller ls prof. «J. Florquiu, hoogleraar In de Nederlandse taal van de universiteit van Leuven. Hij doet praktisch alles zelf, zoekt de te Interviewen persoon Uit, stelt de vragen op, neemt het Interview af, voert de regie en zo meer. Bij het Interview alleen wordt hij geassisteerd door Annie van Aver- maete en Fons Fraetes, dezelfde die hem ook bijstaan In een drie keer per week op liet Vlaamse beeldscherm verschijnende serie van korte filmpjes die tot titel hebben ..Hier spreekt men Nederlands". De kijkdichtheid van belde programma's Is zeer groot. De Vijftig boeren in Bolivia omgekomen LA PAZ (APi Drie vrachtauto's, die met boeren naar een godsdien stige plechtigheid onderweg waren, zijn bij het passeren van een rivier bij Potosi in Bolivia door een vloed golf meegesleurd. Volgens berichten, die vandaag in La Paz zijn ontvangen, zijn meer dan 50 boeren verdronken. serie „ten huize van... omvat zo langzamerhand meer dan KMI vooraan staande figuren uit Vlaanderen en ook enige uit ons land. Ken van de vele vragen die minis ter Luns In het Interview werden gesteld was: l geniet een grote mate van populariteit. Kunt u die verkla ren? De minister noemde dan o.a. liet feit dat IR). zoals h|j zegt, op de t.v. „goed scliyut door te komen". 1001 vragen, variërend van: Wat denkt u over de pil? (antwoord: is op mij uiteraard van Iets minder invloed dan op de dames), tot de betekenis van de monarchie voor Nederland („Zjj beeft zich goed aangepast aan de omstan digheden"), beeft de heer Luns op z'n bekende, soms wat ontwijkende trant gereageerd. LONDEN 'AP. DPAi In de Britse hoofdstad doet een een stroom m geruchten de ronde over een eventueel aftreden van premier Wil son. Dp geruchten voornamelijk afkom- st:g uit financiële kringen in Londen spreken over een ernstige regerings crisis en de mogelijkheid van een nieuwe devaluatie Alhoewel personen uit Britse regeringskringen wpigeren deze geruchten serieus te nemen is op de Londense wisselmarkt gisteren het pond sterling weer onder sterke druk gekomen. De koers daalde tot 2,3826 dollar. De Britse monetaire re serves zijn in de maand november met 82 miljoen tot 1.046 miljoen pond sterling verminderd. Hetgeen maar heel weinig meer is dan in ok tober 1967 even voor de devaluatie van het pond dus. BRUSSEL (GPD) —De politie agenten van Gent dreigen met een staking op donderdag 19 december dat is juist de dag waarop Koning i Boudwijn van België en Koningin Juliana samen naar Gent zouden ko men om vandaaruit de nieuwe slui zen te Terneuzen te gaan inwijden. Het politiepersoneel is reeds enige tijd in onderhandeling met de ge meente over vrye dagen die het ont vangt ter compensatie van overuren. Besprekingen tussen de vakbonden en de gemeente hebben tot nu toe een rustig verloop gehad, maar plot seling wil het politiepersoneel thans de gelegenheid van het aangekondigd koninklijk bezoek aangrijpen om zijfn eisen ingewilligd te krijgen. RUSSISCHE 'PRAWDA' ZEER ONTSTEMD TELDEN zal er in de binnenland- se politiek zoveel zijn gelonkt naar de volgende verkiezingen als op het ogenblik. En dat op een tijdstip, dat die verkiezingen nog ruim twee jaar op zich laten wachten. Het debat over politieke vernieuwing, losgemaakt in het turbulente jaar 1966 (u weet wel, van het huwelijk van Prinses Beatrix, van de grote winst van de Boerenpartij en van „de nacht van Schmelzer") gaat door. Partij concentraties worden ge projecteerd en besproken. En be paalde ontwikkelingen gaan zich aftekenen. Eén daarvan is, dat de politiek in ons land persoonlijker wordt, in die zin, dat bepaalde figuren het gezicht van partijen gaan be heersen. Dat is bijvoorbeeld het geval met premier De Jong. Vo rige week heeft hij in de Eerste Kamer ontkend zijn regering in zet van de verkiezingen van 1971 te willen maken. Maar de manier waarop hij zich eind vorige week den volke presenteerde via radio en televisie, lijkt voor een andere uitleg vatbaar. Niet voor niets zijn er vergelijkingen gemaakt met de radiopraatjes van de vroegere Amerikaanse president Franklin Roosevelt. Nee, premier De Jong is beslist een potentiële lijsttrekker van een combinatie van regeringspartijen, zo die sa men de verkiezingen van 1971 in gaan. Aan de kant van de oppositie heeft men meer moeite met het vinden van een „gezicht" om de linkse concentratie zo die er komt te leiden. Den Uyl is het niet, en aan de come-back van Vondeling valt nog wel te twijfe len. Democraten '66 heeft wel zo'd „gezicht" met mr. Van Mier- lo' Maar voorlopig houdt D'66 de boot af als er pogingen in het werk worden gesteld om deze partij in een.potentiële regerings combinatie te betrekken. Zo ploeteren de politici voort, druk bezig met 1971, terwijl het kabinet-De Jong, dat na de ver kiezingen van vorig jaar uit de bus kwam, rustig doorwerkt aan zijn regeringsprogramma. ADVERTENTIE HPAPtNBUPSggSgEgjgR'JNSBUPfil ADVERTENTIE WASHINGTON (Reuter) Het Amerikaanse ministerie van Buiten- Indse Zaken heeft gisteren een Russi sche beschuldiging van de hand ge wezen, naar aanleiding van de reis van twee onderzeeboot jagers van de Amerikaanse zesde vloot naar de Zwarte Zee. Het Russische partyblad „Prawda' i schreef gisteren dat twee torpedo- bootjagers. één met raketten voor kernkoppen, door de Bosporus naar de Zwarte Zee zullen varen. De sche- pen zouden behoren tot de Ameri- I kaanse zesde vloot ln het gebied van de Middellandse Zee. Volgens de „Prawda" zou een be zoek van Amerikaanse oorlogsbo- dems aan de Zwarte Zee een schen ding inhouden van de conventie van Montreux in 1936 waarbij het gebruik van de Bosporus en de Dardanellen l slechts wordt toegestaan aan de oor logsschepen van de vierlanden aan de Zwarte Zee. Turkije, de Sow.iet- Unie. Roemenië en Bulgarije en oor logsbodems van andere landen die kleiner geschut hebben dan 203 mm. De raketten van de jager, volgens de „Prawda" die vandaag door de Bosporus zou varen hebben een ka liber van 305 mm. In september 1966 verzocht de Sowjet-Unie Turkije te verhinderen, dat de Amerikaanse jager voor gelei de projectielen William V. Pratt dooi de Bosporus zou varen. De reis van de Pratt ging niet door maar later voer een andere Amerikaanse jager wel vier dagen in de Zwarte Zee. 'X SS* Hartebrugkerk Pastoor ontkent plannen LEIDEN Onze publikatie over de plannen, welke er bestaan om de Hartebrugkerk t.z.t. te sluiten, heeft in deze parochie beroering teweegge bracht Hoewel de pastoor van deze parochie de sluiting ontkent, wijzen onze inlichtingen wel in deze rich ting. De ontvolking van de binnenstad speelt daarbij, zoals wij gisteren schreven, een rol. De gedachte is ook gelanceerd om deze kerk in sterk verkleinde vorm te laten voortbestaan en de overtollige bebouwing te ver kopen Hoewel nog niet officieel, is ook het gemeentebestuur van de plannen op de hoogte. LEIDEN - In de afgelopen nacht De üostduitser Bernd Böttger in het zwembad van Schöneberg Under was gebouwd Een snuiver is van het terrein van de Leidse heeft onthuld hoe hij in septem ln kikvorspak liet hij zich voort- van 60 centimeter -orqde voor Broodfabriek een auto, waarin voorj ber via de Oostzee is gevlucht. De slepen door een onderwater-mo- j luchttoevoer naar het machientje. circa f 1000,— aan brood, ontvreemd. I vluchteling gaf een demonstratie tor, welke in een waterdichte ci-1 Haagweg 15 Leiden Tel. 40444 Showroom Haagweg 11 ADVERTENTIE morgen voordeel ISO gram van 89 voor 79 niet duur «re/ heerlijk Vit het Leidsch Dagblad van 7 December 1868: Naar wij met zekerheid vernemen heeft H.K.H. Prin ses Louise, echtgenote van Prins Frederik der Neder landen aan den kerkeraad 1 der Remonstrant sch-Ge- 1 reformeerde Kerk alhier een 1 geborduurd kanapé-kussen 1 doen toekomen voor de ver- 1 loting, tot herstelling van het 1 kerkgebouw dier gemeente te 1 houden. 1 AdvertentieHotel Leve- 1 dag Br eestraatOntvangen 1 Davo Biez. Tevens te verkrij- 1 gen Amsterdamsch Beijersch 1 20 ets. per flesch. (Advertentie) Luiks puike i Caviar, eene zeer ver- sterkende en te weinig i bekende Lekkernij. Prijs per flesch f 1.25. dito kleiner 75 i ct. Te bekomen bij J. Busè. Kapelstraat no. 5 (Visch- markt).

Leidsch Dagblad | 1968 | | pagina 1