amer wil einde maken roodoorlog aan A.N.W.B. begint proefkeuringen Gifmengster gescheiden NIEUWE UITGAVEN J^herpe aan val Nederhorst op minister De Block Familieberichten Horecava in RAI Dierentuin overgenomen Zedenpolitie stelt onderzoek in naar „prijsvraag" RIJNM0NDRAAD HAD BIJZONDER GROTE INSPRAAK Bankdirecteur verdacht van oplichting PETITIE VAN 95 RUSSISCHE INTELLEC TUELEN Schijndelse vrouw bekende al achttien moordpogingen 96g SDAG 4 DECEMBER 1968 LEIDSCH DAGBLAD PAGINA f (Van onze parlementaire redactie) HAAG (GPD) De meerderheid van de Tweede Kamer de regering een eind maakt aan de broodoorlog tussen re grootwinkelbedrijven en de bakkers. %mer zal zich vandaag hij de voortgezette begroting sbehan- mn Economische Zaken, uitspreken over een motie van de j VVD en de CHU, waarin wordt gevraagd om een minimum- or brood. De AR-fractie heeft gisteren gedreigd zelf met wet- voorstellen te komen als staatssecretaris Van Son Midden- geen wet indient om een eind te maken aan de broodoorlog. rP-er Krosse, die het giste- tiet debat over economische or de bakkers opnam, voor- un spoedige ondergang als •len uitblijven. Enkele kelbedryven verkopen brood intprijzen van 59 tot 67 cent rat goedkoper dan de 81 83 de bakkers rekenen voor at in de winkels wordt ver- >or thuisbezorgd brood komt l drie cent bij. Volgens de rosse zou de minimumprijs in„~ i moeten worden op de ai!n' ïkosten, zodat al te scherpe urrentie wordt uitgebannen. aal oe- - oudzwaard (ARP) vond dat retaris van Son een tij delij- ke- oel, e?~ noet indienen om de brood- g6r e beëindigen. Tot dusver bewindsman dat geweigerd s" ij niet vooruit wil lopen op sa_ ele wettelijke regeling ter ran lg van Prijzenoorlogen, en, ïw Brautigam (PvdA) vond Lei- ing van de staatssecretaris er- Ijk ..Hij zegt iedere keer rit- ars," vond zy. „Kan hij op- ëj- niet?" Prij zen de PvdA als D'66 spraken fl hun ernstige ongerustheid de prijsstijgingen, die in ja- Hen optreden bij de invoe- i de nieuwe omzetbelasting )e heer De Goede (D'66) en Brautigam vroegen allebei algemene prijsmaatregel ge- _<j aan sterke controle om de ingen zoveel mogelijk het -5 bieden. De heer De Goede -2 ar deze zaak een motie inge- le vermoedelijk vandaag in g zal komen. Van de rege- ~~2 tijen lieten de CHU en de teren al weten tegen de mo- ïllen stemmen, omdat zij de geven aan overleg met het ;ven boven een prijsmaatre- Lonen cialist Nederhorst deed gis- m opmerkelijk scherpe aan- -3 Op het landgoed van 't ipringen twee jonge her- Eén, 'n jong kalfje, vond e P. van Vollenhoven op voederplaats voor wilde 2 len. In de wetenschap, 1 het diertje zeker ten i zou vallen aan de evers, n. hij het op om het thuis rzorgen. Van die tijd ver- i- het kalfje op Het Loo. m et begin kreeg „Folies", w moemd door de heer van mhoven, elke twee uur rdag en 's nachts) de Met eindeloos geduld t Pieter van Vollenhoven van die taak gekweten. i korte tijd later in het ndomein door jachtop- ers een jonge bok werd mden, die door jongens l achtergelaten, toen ze lekt waren op hun stroop- ■t, vond die bijna als van- brekend ook een „thuis" let Loo. Prinses Margriet, ondanks het feit dat ze s Maurits geheel zelf ver- t, haar man helpt bij de orging van de beide die- noemde hem Donald", de teckel Tekko Taks is teste maatjes met de her val op de sociale gevolgen van het beleid van minister De Biock. De minister let volgens hem veel te veel op de monetaire aspecten en her haalt met andere woorden, wat di recteur Zijlstra van de Nederland- sche Bank en minister Wiitteveen van Financiën ook al hebben gezegd. Een eigen geluid ontbreekt. De re gering, zo betoogde hij. heeft zich helemaal verkeken op de ontwikke ling van de conjunctuur. Er is een explosieve verbetering gekomen, maar de regering vindt nog steeds, dat de lonen beperkt moeten blijven. „Het is echter niet reëel om te ver wachten dat de laagstbetaalden zo maar genoegen zullen nemen met een zeer geringe inkomensstijging", waarschuwde hij. Kritiek op zyn opvattingen kreeg de heer Nederhorst gisteren vooral te horen van de afgevaardigden Van der Mei (CHU) en Portheine (VVD). Volgens de heer Van der Mei is de loonverwachting nu al hoger dan werd geraamd. „Het is terecht", zo zei hy, „dat de regering er nu al naar streeft nieuwe spanningen in de economie te voorkomen." Mr. Portheine keerde zich vooral tegen de stakingen, waarmee de vak beweging dreigt als de looneisen niet worden ingewilligd. Fusies De socialist Nederhorst vroeg gis teren om een wettelijke regeling van de spelregels, die het bedrijfsleven bij fusies en concentraties in acht zou moeten nemen. De minister, zo was het verwijt van drs. Nederhorst, laat de ontwikkelingen te veel aan het bedrijfsleven over. De woordvoerder van de KVP, dr. de Meyer, vroeg minister De Block om een nieuwe wettelijke regeling van de elektriciteitsvoorziening. De thans bestaande regeling heeft tot gevolg, dat belangrijke industrieën ons land voorbij gaan, omdat «ij niet in aanmerking kunnen komen voor goedkope enerade. Mr. Portheine vroeg waarom het Noorden bovenop de gasbel en dus geen transportkosten 't aard gas niet goedkoper kan krijgen. Dr. De Meyer bepleitte bij het aantrek ken van nieuwe industrieën meer sa menwerking met België. Andere worden beide landen door de indus triële grootmachten van Amerika en Duitsland tegen elkaar uitgespeeld", zei hij. Commandant Zeemacht De Com mandant Zeemacht Nederland, vice- admiraal jhr. W. C. M. de Jonge van Ellemeet zal op 12 december zijn functie overdragen aan schout bij nacht A. van der Moer, die tot voor kort commandant was van het Smal deel V van de Kon. Marine. (Overgenomen uit andere bladen) Geboren: Olav en Nadia, z. en d. v. De Lange-Erhardt, Amsterdam, Saskia Anna Ursinus, d. v. Van Gre- venstein-van der Linde, Krimpen a. d. IJssel, Helia Suzanne, d. v. Sil- lem-Wocke, Purley (Eng.). Overleden: J. J. Fens (67), Breda, A. Voorhoeve-Weiss (74), Rotter dam. R. Graafstal 49Amsterdam. A. D. M. Lamers (67), Rotterdam, E. Ouborg (74), Rotterdam, mevr. wed. M. A. Rondeel-Ritter (77), Bad hoevedorp, mevr. wed. M. Bot-Min- nes (74), Amsterdam, mevr. wed. A. E. Panman-Polowcyk (69), Amster dam, J. van Soest (72), Amsterdam. Madame Sarah Onder de titel „Madame Sarah" schreef de actri ce en voordrachtskunstenares Corne lia Otis Skinner een interessante bio grafie (338 pagina's) over de beroem de Franse actrice Sarah Bernhardt, die in de vorige eeuw en in het begin van deze eeuw het Parijse toneel be heerste en ook in Engeland en Ame rika met eigen gezelschappen de grootste triomfen vierde. Men neemt met stijgende verbazing kennis van het wondere leven, het grillige karak ter, maar bovenal het enorme talent van deze merkwaardige vrouw, die door haar strkt persoonlijke vertol kingen van de klassieken, als Raci ne's „Phèdre" en eigentijdse drama's als „La dame aux Camelias" het pu bliek tot grenzeloze bewondering bracht. Een briljante actrice, maar ook een totaal onberekenbare vrouw. Haar le ven vormt één aaneenschakeling van avonturen, van liefdesverhoudingen ook. Daarnaast was zy vrijgevig en opofferend, gezien al hetgeen zy deed voor de gewonden tydens het beleg van Parys in 1870-71 en aan het front in de Eerste Wereldoorlog. Dit alles is met grote kennis van zaken beschreven en verlucht met een aantal foto's van deze onverge telijke actrioe in diverse rollen. De schrijfster moet geput hebben uit een rijkdom aan gegevens, zette vele onjuiste verhalen over Sarah Bernhardt recht en leverde een be langrijke en verantwoorde bijdrage tot de omvangrijke literatuur, die reeds over Sarah Bernhardt is ver schenen. Het, boek verscheen bij Hollandia N.V. Baam. De verzorgde vertaling is van mevrouw M. de Haas-Tobias. Uittocht der 8000 By De Boeke rij N.V. te Baarn verscheen de ma gistrale roman „Uittocht der 8000". Daarin beschrijft Elliot Arnold de grootste heldendaad van het Deens verzet in 1943: binnen twee weken werden toen alle Deense Joden, acht duizend in getal, naar het vrye Zwe den gesmokkeld. Nadat de Joodse ge meenschap drie en een half jaar niet onder de Duitse vervolgingen had te lijden, besloot Hitier plotseling ook hen te deporteren. De Gestapo had een Joodse hoogtijdag uitgekozen, om toe te slaan. De Joden zouden dan immers allen in de synagoge of thuis zijn. De Gestapo sloeg echter mis. Ho zich dit alles voltrok kan men lezen in deze spannende roman, die de his torische gebeurtenissen beschrijft. Daartoe ondervroeg hy ongeveer 50 mensen uit het Deense verzet. In to taal 8007 Joden, onder wie 686 half- joden kwamen in Zweden aan. Onge veer 460 Joden, die de waarschuwing niet hadden ontvangen of er geen ge loof aan hadden gehecht, werden evenwel opgepakt en naar het con centratiekamp Theresienstadt over gebracht. Bijna de gehele Joodse ge meenschap overleefde dus de Tweede Wereldoorlog, alsmede ook de Joden, die uit andere landen van Europa naar Denemarken waren gevlucht. De aangrijpende, ja dramatische ge beurtenissen laten zich in één ruk lezen, waartoe ook de directe ver haaltrant het zyne bijdraagt. De goedlopende vertaling van het boek. oorspronkelijke titel: „A night of watching" is van C. W. A. J. A. Wal raven. Nacht over Wenen Sara Gain- ham beschrijft in het meer dan 600 bladzijden tellende .Nacht over We nen" wat zich in 1938 afspeelde, toen nazi-Duitsland deze toen nog vrij zor geloze stad in bezit nam. Iets wat ve len wel hadden gevreesd, maar toch nog niet hadden verwacht. In het centrum staat de actrice Julia Hom burg, ster van het beroemde Weense Burgtheater. Het gevolg van de be zetting was een volkomen ontwrich ting van de oude Weense beschaving en cultuur. Dit is het hoofdthema van deze machtige roman. Daarin worden o.a. de vele verzetspogingen beschreven van Weense intellectuelen, de hopeloze strijd van het Joodse meisje Ruth en de verschrikkingen, die de in eigen huis ondergedoken man van Julia Homburg, een socia listisch politicus en Jood, jaren lang moet ondergaan. Sarah Ga inham is een bekende En gelse politieke reporter. Zij woonde lange tijd in Oostenrijk en slaagde erin de beklemmende sfeer van de oorlogsjaren indringend te omschrij ven. Verschillende historische figuren als Heydrich en Eichmann verse hij- j nen eveneens in dit boek, dat een afschuwelijk tijdsgebeuren realis tisch vastlegt en ook voor nu een ern stige waarschuwing inhoudt. Het boek, oorspronkelijke titel „Night falls over the city", verscheen in een goede vertaling van Helen Knopper en fraaie band en stofom slag van Dick Bruna bij A. W. Bruna en Zoon Utrecht/ Antwerpen. Minister De Block (rechts) en staatssecretaris Van $on van Economische Zaken achter de re geringstafel. AMSTERDAM (GPD) Alle hal len van het RAI-gebouw in Amster dam zullen van 6 t/m 9 januari wor den bezet door de jaarlijkse Horecava de internationale vakbeurs voor het horeca-bedryf. Ruim 350 bedryven met produkten uit 29 verschillende landen zullen hier alles tonen waar de exploitant van hotel, café of res taurant beroepsmatig interesse voor heeft. De vakbeurs, die de gezellig ste tentoonstelling van het jaar heet te zyn, richt zich deze maal ook tot geïnteresseerden buiten de horeca- wereld, zoals degenen die betrokken zijn by de exploitatie van ziekenhui zen, bejaardentehuizen, bedrijfskan tines en andere instellingen waar gebruik wordt gemaakt van keuken- installaties en andere in de restau rants gebruikte apparatuur. Polak: bezwaar tegen doelstelling C.O.C. DEN HAAG (GPD) De afhan deling van het verzoek om koninklij ke goedkeuring op de statuten van de Nederlandse vereniging van ho mofielen C.O.C. is voorlopig aange houden. Minister Polak van Justitie zegt er bezwaar tegen te hebben, dat de ver eniging ook contacten tussen gehuw de leden tot stand brengt. Hij heeft zyn bezwaren in een gesprek met het bestuur naar voren gebracht, dat na der beraad noodzakelijk achtte. De minister deelde dit mee in ant woord op vragen van de socialistische tweede kamerleden mevr. Singer Dekker en de heer Wiebenga. ENSCHEDE (GPD) De afdeling Enschede van de dierenbescherming heeft deze week de verzorging over genomen van de levende have van het dierenpark „Tropika". Naar men verwacht zal hiermee wekelijks een bedrag van enkele honderden guldens zijn gemoeid. De eigenaar van die renpark Tropika, de heer G. Tieke, verkeert in dermate grote financiële moeilijkheden, dat hy niet meer in staat is zijn dieren te verzorgen. Niet alleen zyn dierentuin, maar ook zyn poeliersbedryf is thans gesloten. Naar men vermoedt zal de verzorging van de dieren niet lang op kosten van de dierenbescherming behoeven te geschieden. Verwacht wordt name lijk, dat de dieren zullen worden overgenomen door de directie van onder meer het dierenpark in Em- men. De sluiting van Tropika betekent voor Twente het verlies van een be langrijke toeristische trekpleister, die dit zomerseizoen volgens de eigenaar nog 50.000 bezoekers trok. UTRECHT (GPD) De Utrecht se zedenpolitie heeft op dit ogenblik een ongewone zaak in onderzoek. Het betreft hier een nieuwjaars- prijsvraag in het nog te verschijnen Januari-nummer van een z.g. sex- contactblad, waarbij een 22-jarig Utrechts meisje als hoofdprijs fun geert. In een stencil aan een aantal dagbladen, radio en tv kondigt de redactie van het blad de prijsvraag aan en zegt voorts dat het meisje volgens contract een weekeinde ter beschikking van de „winnaar" zal staan, mits deze laatste geestelijk en lichamelijk gezond ls en niet jonger dan 21 en niet ouder dan 75 jaar is. De Utrechtse zedenpolitie, die al geruime tijd let op dit soort bladen, heeft verklaard dat het niet een voudig is in deze kwestie handelend op te treden. „Het is op dit moment moeilijk te zeggen of er maatrege len genomen kunnen worden en zo ja, op welke gronden. Of er sprake is van .gelegenheid geven," valt te betwijfelen. Het is een moeilijke zaak." Het meisje, dat na haar MMS-tijd secretaresse, treinstewar- dess, barjuffrouw, assistente van een fotograaf en fotomodel is ge weest, meent dat zy met deze stunt in de publiciteit zal komen. DEN HAAG (GPD) De inspraak die de Rijnmondraad heeft gehad bij de benoeming van de heer W. A. Fibbe tot voorzitter, is bijzonder groot geweest. Minister Beemink van Binnenland se Zaken heeft dat gistermiddag mee gedeeld in de Tweede Kamer op mon delinge vragen van de socialist Lems De inspraak van de Rynmondraad ls verder gegaan dan de minister by burgemeestersbenoemingen mogelyk en wenselyk vindt. Toen de naam Fibbe aan de frac tievoorzitters werd voorgelegd ble ken de voorzitters van de fracties, die de meerderheid (44) in de mad vertegenwoordigen bezwaren te heb ben. terwyl de fractieleiders van de andere 37 leden de kandidaat accep tabel vonden. Het kabinet heeft ten gunste van de heer Fibbe beslist, mede omdat hy volgens mr. Beemink „een zeer positieve bydrage zal kunnen leveren aan de toekomstige structuur van Rynmond." HAARLEM (GPD) Een 39-jari- ge bankdirecteur uit Haarlem is gis teren voor de officier van justitie geleid, verdacht van valsheid in ge schrifte en oplichting. De in Heem stede wonende bankier zou hierdoor 10 personen voor een bedrag van f21.000 hebben benadeeld. Op de bank hebben ongeveer 150 tot 200 zo genaamde kleine spaarders uit Haar lem geld ingelegd. De verdachte heeft tegenover de politie meegedeeld, dat de personen die door hem zyn bena deeld schadeloos zullen worden ge steld aangezien hiervoor voldoende baten zouden ztfn. De manipulaties van de bankier die een éénmansbedryf heeft kwa men aan het licht, toen de fiscale in lichtingen en opsporingsdienst uit Amsterdam kortgeleden de boeken controleerde. Uit het politie-onder- zoek is gebleken, dat de bankier een rekening had gecreëerd waarop de schuld, die hy aan een cliënt had, was omgewerkt tot een vordering op deze klant. Hierby ging het om een bedrag van f 12.000. De bankier was tevens commandi tair vennoot van een beleggingsmaat- schappy. Voor deze beleggingsmaat- schappy waren 100 obligaties van f 1000 gedrukt. Slechts 8 van deze on gedekte obligaties werden door de verdachte geplaatst. Omdat de ver dere plaatsing van de obligaties niet lukte, werd de verkoop gestopt. De 8 obligaties, die door de bankier aan even zoveel personen waren verkocht lagen op de bank. De rente erover werd door de bankier voldaan. Toen hy echter merkte dat er niet meer van deze waardepapieren konden worden verkocht, plaatste hy op de 8 verkochte obligaties de aantekening „overgegaan in privélening". Hiervoor wordt hem valsheid in geschrifte ten laste gelegd. De bankier wordt tevens van oplichting verdacht omdat hy nadat vast was komen te staan dat de obligaties niet verhandelbaar wa ren toch nog een obligatie k rai- son van f 1000 heeft verkocht. Cheque voor Prins Prins Bem- hard heeft in paleis Soestdyk in zyn functie van president van het We- reld-Natuurfonds een cheque van f 100.000 in ontvangst genomen. De cheque werd aangeboden door de be stuursleden van de stichting uitvoe ring financiële actie, de heren W. Ch. van Lanschot en A. M. Bergers jr. Het wereld-natuurfonds was een van de participanten by de gehouden voorjaarslotery van deze stichting. MOSKOU (AFP) Vyfennegen- tig Russische intellectuelen hebben de parlementen van de Sowjet-Unie en de Russische Federatie een peti tie gezonden ten gunste van het vyf- taJl, dat op 11 oktober wegens een protestdemonstratie op het Rode j Plein tegen de inval in Tsjecho-Slo- wakye tot enkele jaren verbanning of gevangenisstraf werd evroordeeld. i De petitie, die is ondertekend door o.a. de schrijver Nekrassow Stalin - prijs 1947), de wiskundige Essenin- Wolpin en de pianiste Maria Joedi- na. is in sommige kringen in Moskou verspreid. De ondertekenaars verklaren dat mevrouw Larissa Daniel, Pawel Lit- winow en de drie anderen In stryd met de wet zyn veroordeeld. De Rus- siche grondwet, zeggen zy, erkent vryheid van denken, woord en me ningsuiting en geeft iedereen het recht zyn mening op de openbare weg kenbaar te maken. DEN HAAG (GPD) De grote dienstwagen van minister Bakker van Verkeer en Waterstaat vertoont voor- wiellagerspeling en de handrem staat niet goed afgesteld. Dit bleek gister middag toen deze dienstwagen als eerste voertuig werd onderzocht door technici van de A.N.WJ, De minister kon het nauwelyks geloven (zie foto). De verkeersbond gaat in de komen de drie maanden proefkeuringen ver richten als voorbereiding op de ko mende wettelyk verplichte periodieke voertuigkeuringen. Daardoor is op het parkeerterrein aan de Zwolsestraat in Scheveningen een houten gebouwtje opgetrokken, waar men voor 10 gul den een conditiekeuring kan laten uitvoeren. Tevoren had minister Bakker in het hoofdkantoor van de A.N.W.B. een inleidende toespraak gehouden, wakr- in hy er zyn biydschap over uitsprak, dat zowel by het publiek als by de A.N.W.B. de overtuiging heeft post gevat, dat periodieke conditiekeuring van ons wagenpark nodig is, hoewel het verband tussen de onderhoudstoe- stand van een voertuig en de kans op ongelukken nog niet op een weten- schappelyk sluitende manier is aan getoond. Aangezien men in het buitenland, aldus minister Bakker, al eerder tot keuringen is overgegaan, zyn wy ook wel gedwongen dit te doen. In de eer ste plaats moet gedacht worden aan periodieke keuring van oudere wa gens. Ook al beperkt men zich hier toe. dan zullen de kosten hoog zyn. DEN BOSCH (GPD) In Den Bosch is vandaag de echt scheiding uitgesproken in het tweede huwelijk van de 45- jarige verdachte in de steeds beruchter wordende Schijndel se vergiftigingszaak. De vrouw is nu gescheiden van haar 64-jarige tweede echtgenoot, die ze voor zo ver ze nu heeft bekend tot zeven keer toe heeft gepoogd te vergiftigen. Gisteren kwam de vrouw tot haar zoveelste bekentenis. In Geleen, waar ze met haar eerste man heeft gewoond voordat ze naar Schyndel kwam, heeft zij in 196a een vrouw tot tweemaal toe trachten te ver giftigen. om zodoende de weg vry te krijgen voor een huwelyk met de man van het slachtoffer De poging mislukte. De gifmengster en haar man gingen in Schyndel wonen, waar ze in 1962 haar eerste man door vergiftiging om het leven bracht. Haar voormalige minnaar in Gele en teen 48-jarige dokwerker) is verdacht van medeplichtigheid, in Amsterdam van het bed gelicht. Hy ontkent tot nu toe categorisch. Destijds is naar de doodsoorzaak van haar eerste man een onderzoek ingesteld, maar de inmiddels gepen sioneerde politieadjudant J. H. Rut ten heeft toen geen belastend be- wysmateriaal kunnen verzamelen. De Bossche officier van justitie, mr. J. Booster, die het onderzoek leidt, acht het niet anmogelyk dal de vrouw nog meer bekentenis sen zal afleggen. Zo wordt er nog een onderzoek ingesteld naar de urine van de vyf kinderen van ver dachte aiilen uit het eerste huwe lyk), omdat het niet onmogeiyk wordt geacht, dat de gifmengster ook geprobeerd heeft een of meer van haar kinderen van het leven te beroven, door middel van vergifti ging. In totaal heeft de vrouw nu achttien gifmoordpogingen bekend: acht op haar eerste echtgenoot, ze ven op haar tweede, twee op de vrouw van haar minnaar en één op haar vader. Haai- eerste echtge noot en haar vader hebben het met overleefd.

Leidsch Dagblad | 1968 | | pagina 7