Beernink wil opkomstplicht afschaffen Verdachte moordzaak trekt bekentenissen in dril Duitse kustvaarder ua aanvaring gezonken 'n sportief cadeau? een fiets! DcDmsette (gas) kenkenverwar miiig rekent voorgoed af met koude voeten en natte droogdoeken. Dit is nuzo'n sluimerwekker De Jong verdedigt zijn rtv-toespraak eefde kinderen iets voor hun fiets! Eindrapport staatscommissie gevraagd voor 1 januari 1970 OVERVAL OP KASLOPER Plan 40-urige werkiveek bij spoorwegen Bluiiderprijs voor uur. H. W. Van Doorn STUURMAN VERMIST Raadslid tot één maand veroordeeld Ook perscentrum in Amsterdam Luns nam afscheid van Johnson-Rusk „Bomaanslag" op Sinterklaas Prijzen dit jaar 3.7 procent hoger Kerkelijk Leven INSDAG 3 DECEMBER 1968 LEIDSCH DAGBLAD PAGINA T (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG (GPD) De regering zal de staatscommissie ■oor de grond- en kieswet vragen haar eindrapport nog vóór januari 1970 uit te brengen. Bovendien wil de regering vóór juni volgend jaar een interim-rapport van de staatscommissie net adviezen over de herziening van de grondrechten, regeling ran het krooninkomen en de financiële vergoedingen voor par ementsleden en over de procedure bij grondwetswijzigingen. Ook wil de regering vóór 1 juni olgend jaar nog een tussena'dvies ver de problematiek van de even- edige vertegenwoordiging. Dat jhryft minister Beernink van Bin- enlandse Zaken in een brief aan e Tweede Kamer. Hij herhaalt aar in zijn opvatting, dat een vol- jdige herziening van de grondwet oor die verkiezingen van 1971 niet ADVERTENTIE Geen onrustig getik. Zacht ver lichte wijzerplaat vertelt de hele nacht hoe laat het is.Op de inge schakelde tijd zoemt de sluimer wekker u voorzichtig terug in de werkelijkheid. Tot viermaal toe, om de 10 minuten, dankzij een uitgeslapen, elektrisch repeteer- systeem. Model AE 123: f 35.95 Andere modellen reeds vanaf f 19.95 GENERAL ELECTRIC Mijnssen Co N.V. A'dam - Tel. 64876 Dp polderweg tussen Puriuerend en Edam PURMEREND (ANP) Een 53-ja- ige kasloper is gisteravond om- peeks zeven uur op een polderweg assen Pumerend en Edam beroofd an een bedrag van f 20.000 en ern- tig gewond in zijn gezicht. De man, die met een auto op weg fas met het geld, ontmoette op de enzame polderweg een andere au- jmobilist, die panne met zijn auto ad. De kasloper stopte om te ky- en of hij enige hulp kon verlenen, tet is niet helemaal duidelijk, wat Ich toen afgespeeld heeft. In ieder eval is een vechtpartij ontstaan, 'aarbij de kasloper ernstig werd ge rond en de bestuurder van de wagen iet pech in de auto van die kasloper gesprongen en er daarmee vandoor i gegaan. Hij is met deze auto niet ing daarna in een sloot terecht ge- omen. De auto werd dus terugge- onden, maar het geld was verdwe en. De rijkspolitie in Noord-Holland ette een intensieve speurtocht in om en man met natte kleren te arres- eren. In de loop van de avond om- treeks half elf slaagde men er in en man aan te houden, die natte leren aanhad en daar geen duidely- :e verklaring voor kon geven. Ver- lere bijzonderheden ontbreken nog ■angezien de rijkspolitie zeer terug- loudend is met mededelingen. UTRECHT (ANP) Directie en personeelraad van de Nederlandse Spoorwegen hebben overeenstem - hing bereikt over een veelomvat tend plan tot arbeidstijdverkorting op basis van 40 uur van het perso neel metonregelmatige diensten. Dit heeft de protestants-christelijke bond van vervoerspersoneel aan zijn leden bekend gemaakt. Het programma geldt uitsluitend voor het spoorwegpersoneel. dat werkzaam is in onregelmatige dien sten. In grote trekken omvat dit het personeel van de rayons en stations, het treinpersoneel en het lokomotief- personeel. Het plan geeft deze cate gorie de zekerheid dat de 40-urige Werkweek met ingang van de zomer dienst 1975 bereikt zal zijn. Hun werkweek bedraagt sinds 1 oktober 43 3/4, daarvoor was het 45 uur. Het personeel, dat niet werkzaam is in onregelmatige diensten zou de ont wikkeling van de arbeidstijdverkor ting in het bedrijfsleven blijven vol len. meer mogelijk zal zijn. Voorbereidin gen voor zo'n volledige herziening kunnen intussen wel worden getrof fen. Vandaar zijn vragen aan de staatscommissie om het eindrapport voor 1970 uit te brengen. Laten schieten Uit de brief van de minister blijkt, dat hij twee onderwerpen die tot dusver voor partiële grondwets wijziging in aanmerkingk wamen, heeft laten schieten. Die onderwer pen zijn: de positie van de burge meester en het herschrijven van de grondwet. Pas by een volledige grondwetswijziging zullen die twee punten aan de orde kunnen komen. Het rapport van de staatscommis sie over de klassieke grondrechten is bijna klaar, zo schrijft minister Beernink. Maar aan de bestudering van de sociale grondrechten is de commissie nog niet begonnen. Het wachten is om. op een advies van de Sociaal-Economische Raad. Ge deeltelijke herziening van de grond wet zou dus alleen betrekking kun nen hebben op de klassieke grond rechten. Daarby denkt de regering ook aan herziening van de grond rechtelijke voorschriften inzake de financiële verhouding tussen het Ryik en de kerkgenootschappen. Bij de kwestie van de evenredige vertegenwoordiging, die thans in de grondwet is vastgelegd, wil de rege ring ook betrekken de verlaging van de kiesgerechtigde leeftijd en het kiesrecht voor Nederlanders in het buitenland. Overleg Minister Beernink wil graag op korte termyn overleg plegen met de commissie, die de Tweede Kamer heeft ingesteld voor de herzienin? van de grondwet. Dat overleg zou moeten gaan over het reeds ver sohenen eerste tussen-rapport van de staatscommissie. Aan dit overleg zouden ook die beide voorzittersv an de staatscommissie, mr. J. Cals en A. M. Donner, moeten deelnemen Ter voorbereiding van dit overleg heeft minister Beerinink zyn voorlo pig oordeel over de voorstellen van de staatscommissie gegeven. Daaruit blijkt, dat hij het eens is met de voorgestelde afschaffing van de op- komstplicht en met de verlaging van de drempel voor voorkeursstemmen Deze verlaging betekent, dat een kandidaat minder voorkeursstemmen nodig heeft om alsnog gekozen te worden. Behalve de voorstellen van de staatscommissie wil de regering met de kamercommissie ook nog spreken over de mogelykheid om de perio dieke kamerverkiezingen te vervroe gen en de verkiezingen voor de Tweede Kamer, provinciale staten en de gemeenteraden voortaan op één dag te houden. Vervroeging van de kamerverkiezingen zou het voor deel hebben, dat een nieuw kabinet zyn eigen stempel beter zou kunnen zetten op de begroting van het eerst komende dienstjaar. Beide suggesties zijn aan de kiesraad om advies voorgelegd. ENSCHEDE (GPD) Mr. H. W. van Doorn (rechts), voorzitter van de K.R.O., heeft gisteravond in de Technische Hogeschool Twente als eerste de zogenaamde „Blunder- prüs", een wisselbeeldje gemaakt door de Hengelose kunstenaar W. A. van Oostrom (links), in ontvangst genomen. In antwoord op het juryrapport, waarin overigens de ontslagkwestie Frits van der Poel niet met name werd genoemd, zei de K.R.O.-voor- zitter het „een lamlendige zaak" te vinden, dat één van de voorwaar den was, dat hij zelf in de jury voor volgend jaar komt, zodat hy „extra veel moeite zal moeten doen om zelf nogmaals de prys te kun nen halen". Overigens gaf hij de organisatoren, de studentenraad Drienerloo, in over weging voortaan aparte blunder- prijzen voor verschillende levensge bieden in te stellen. Als suggesties noemde hij op internationaal poli tiek terrein president De Gaulle om zun veronderstelling, dat de frank zou devalueren, nationaal de heer Toxopeus, die er van uit zou gaan dat er zonder de KVP niet valt te re geren en op 't terrein van de vak beweging de heer Mertens, die niet eens de omroepvoorzitters onder de tweehonderd machtigste mensen rekent en een pijnlyke vergissing maakt door veel te hoog te schat ten. Tevoren had Marcel Kerkhoff als voorzitter van de jury bekendge maakt, dat de regionale blunder- prüs 1968 was toegekend aan de Almelose wethouder G. K. Janssen, omdat deze by een toespraak tot een gymnastiekvereniging een voor een toneelclub bestemde rede had voorgelezen. IJMUIDEN (GPD) De reddingboot „Johanna Louisa" van de Koninklijke Noord- en Zuidhollandse Reddingmaatsehappij is vanmorgen om half zes in IJmuiden teruggekeerd met de kapitein en twee bemanningsleden van de Duitse kustvaarder „Adele Hagenah" (282 ton), die gisteravond 14 mijl ten westen van Wijk aan Zee is gezonken na een aanvaring in dichte mist met het Griekse vrachtschip „Argochios" (10.291 ton). De stuurman van de „Adele Hagenah" wordt vermist. Na het alarm door Scheveningen Radio spoedden diverse schepen zich naar de opgegeven positie. Het eerst was gisteravond de Zweedse kust vaarder „Madzy" ter plaatse, die erin slaagde drie mannen van de „Adele Hagenah" uit het water te halen. De „Argochios" streek een sloep en even later gelukte het een vierde man uit het yskoude water te hysen. Hy werd aan boord van de griek gebracht. Inmiddels waren de kustvaarders „Eemstroom" en „Veducia 2" gearri veerd, alsmede de „Johanna Louisa" uit IJmuiden, de vissersvaartuigen „IJmuiden 46" en ,,Sch. 67" de sleep boten „Simson" en „Utrecht" van Wysmuller en het bevoorradingsschip „Smitlloyd 2". Uit een door Scheveningen Radio voortreffelyk geleid contact tussen de verschillende schepen by de zwaar gehavende „Adele Hagenah" bleek, dat de stuurman van de Duitse kust vaarder spoorloos was. Alle vaartui gen zochten naar de vermiste. Tot dusver zonder resultaat. De Adele Hagenah" was niet meer te redden. Het schip zonk kort na de aanvaring. De Sch. 67" meldde kwart voor elf gisteravond dat zy een boei van de „Adele Hagenah" hadden op gevist. Het zoeken naar de vermiste stuurman moest 's nachts wegens de mist worden gestaakt. De „Argochios" heeft een groot gat in de boeg, maar wees sleepboothulp van de hand. De Griek zette op eigen kracht de reis naar Rotterdam voort. ADVERTENTIE NIJMEGEN (GPD) De dertigjarige decorateur uit Ke- velaer, die ervan wordt ver dacht in de ochtend van de zestiende februari van dit jaar de 61-jarige Nijmeegse wedu we M. A. E. Muisvan Geel in haar slijterij winkelt je aan de Van Welderenstraat van het leven te hebben beroofd, heeft gisteren tijdens de eerste pro cesdag van de moordzaak in Kleef alle rechters verrast. Kenneiyk in een vertwyfelde po ging een jarenlange gevangenisstraf te very delen heeft verdachte al eer der gedane bekentenissen volledig in getrokken en verklaard dat hy de weduwe niet heeft vermoord. „Toen ik die ochtend in de winkel kwam lag mevrouw Muis al in die hal. Ik zag haar eerst, nadat ik over haar lichaam was gestuikeld. Daarop ben ik in pandek de straat op gerend", aldus de verklaring van verdachte, die verder zegt onmogeiyk mevrouw Muis 19 maal met een mes te kun nen hebben gestoken, omdat hy geen mes bezat. Tydens de rechtzitting werd giste ren echter wel duideiyk, dat ver- ADVERTENTIE daohte met zyn verklaringen de rechtbank moeilyk zal overtuigen. Ge tuige Plumpe uit Kevelaer b.v. zei onder ede, dat verdachte ongeveer twee weken voor de moord op wedu we Muis in zyn winkel een stilleto had gekocht. Verder bleek uit een ge- rechteiyk onderzoek, dat de bloed sporen die op enkele kledingstukken van verdachte werden aangetroffen overeenkwamen met de bloedgroep van de weduwe Muis. De officier van justitie, dr. Söller trok het verder sterk in twyfel, dat een eenvoudige struikeling van Her manns over het lichaam van het slachtoffer zoveel bloed had kunnen achterlaten als nu op diverse kleding stukken by hem zyn gevonden. Antwoord van verdachte: „Ik kan t ook niet begrijpen. Waarschijnlijk ben ik wat raar op het lichaam terecht gekomen en heb ik zodoen de veel bloed op myn kledingstuk ken gekregen. Een andere verklaring kan ik er niet voor geven. De moord echter heb ik niet gepleegd." Verrast Verdachtes verklaring, die alle rechters verraste, kwam toen de zit ting al enige uren was gevorderd. Zo als gemeld heeft hy een dag na de moord bekend mevr. Muis in haar woning te hebben gewurgd en neer gestoken, nadat hij door de weduwe was betrapt by diefstal van geld uit de winkelkassa. Nu echter ontkent hy dit alles. Verdachte zegt me: „Alles, wat ik destyds heb gezegd, moet in myn on- derbewustzyn zyn gebeurd. Van het geen ik toen optisch heb waargeno men moet ik imy een waanbeeld heb ben gemaakt, dat niet met de werke- lykheid overeenkwam. Ik heb er geen andere verklaring voor." Het proces is vandaag voortgezet met het verhoor van een zevental Duitse getuigen. Donderdag is waar- schynlyk de derde en laatste proces' dag. Dan zal ook uitspraak worden gedaan. BREDA (GPD) De Bredase rechtbank heeft een Willebrorder we gens opruiing en het niet voldoen aan een ambtelyk bevel tydens de rellen tegen de politie in St.-Willebrord op 20 april van dit jaar, veroordeeld tot een maand gevangenisstraf met af trek van voorarrest. De eis tegen ver dachte was vyf maanden, waarvan drie voorwaardelyk met drie jaar proeftyd. De verdachte zal van dit vonnis in hoger beroep gaan. Verdachte is lid van de gemeente raad van Rucphen en dit heeft in het proces en by de bepaling van de strafmaat ook een rol gespeeld. Na deze veroordeling kan de betrokkene lid van de raad biyven. Een gemeen teraadslid kan alleen dan by een ver oordeling tot een vryheidsstraf van dit lidmaatschap vervallen worden verklaard, wanneer de straf is opge legd wegens openbare dronkenschap of landlopery. AMSTERDAM (GPD) In het Vondelpark-paviljoen in Amsterdam komt een perscentrum als Nieuws poort in Den Haag. Burgemeester en wethouders van de hoofdstad hebben hiertoe vorige week beslist na een verzoek van de Nederlandse Vereni ging van Journalisten en de vereni ging „De Amsterdamse Pers." De Nederlandse Vereniging van Journa listen zal haar kantoren in dit cen trum vestigen. Het zal in 1970 wor den geopend. De stichting „Het Nederlands Filmmuseum," die ook een oogje op het gebouw had laten vallen, heeft inmiddels via een adres aan de ge meenteraad protest tegen de beslis sing van burgemeester en wethou ders aangetekend. De stichting wil het paviljoen of een gelijkwaardige ruimte. ADVERTENTIE f303,- incl. ventilator. Droogrek f25,50- Zorgeloos over op j gasverwarming DEN HAAG (ANP) Minister president De Jong is van oordeel dat zyn vrydag gehouden toe spraak voor radio en televisie over de extra-defensie-inspanning niet als een „eenzydig tussenbeide komen" kan worden gekwalificeerd. De be windsman, die dit heeft geantwoord op schriftelyke vragen van de twee de-kamerleden A. G. van der Spek den drs. H. Wiebenga (beiden PSP) baseert dit oordeel op het feit, dat de regeringsvoorstellen tot een extra de fensie-inspanning van 225 miljoen gulden in de Tweede Kamer reeds tweemaal onderwerp van uitvoerige gedachtenwisseling zyn geweest en dat ook de Eerste Kamer reeds ty dens de openbare vergadering van 27 november in de gelegenheid is ge weest haar opvattingen ten deze ken baar te maken. WASHINGTON (DPA) De Ne derlandse minister van Buitenlandse Zaken, mr. Luns, heeft gisteren een bezoek van een dag aan Washington gebracht, om afscheid te nemen van president Johnson en de Amerikaan se minister van Buitenlandse Zaken, Rusk, die in januari hun regerings functies neerleggen. Minister Luns kwam uit New York, waar hy aan by eenkomsten van de Algemene Ver gadering van de Ver. Naties had deelgenomen. 6ITTARD (GPD) In Sit- tard is een bomaanslag gepleegd g op niemand minder dan Sint- Nicolaas. Dat gebeurde in een E warenhuis, waar hy een groot E aantal kinderen tydens een 1 audiëntie de hand drukte. Onder g zyn troon ontplofte een rotje. 1 Dit geval staat overigens niet E alleen. Enkele opgeschoten jon- 1 gens gooiden her en der rotjes. by voorkeur op plaatsen waar H grote aantallen mensen by een g E waren. Hier en daar ontstond grote consternatie. Erger was het g toen een van de rotjes ontplofte 1 in een kinderwagen, waarin een baby lag. Het kind werd niet ge- 1 g wond. De politie heeft nadien g g een groepje van zes jongens aan- g g gehouden en meegenomen naar E het politiebureau. Behalve een i g proces-verbaal kregen zy aldaar g §ook uitvoerige voorlichting over g E de gevaren, die aan het gooien H g van vuurwerk zyn verbonden. g illlllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll Daarnaast is premier De Jong van mening, dat met een optreden als het onderhavige wordt tegemoetgekomen aan de algemene vraag om openheid. Bevestigend beantwoordt de minis ter-president de vraag of in dit geval voor de eerste maal van artikel 12 van het televisiebesluit 1956 is ge bruik gemaakt. „Dit artikel is niet bedoeld voor noodgevallen, maar bledfc aan ministers en staatssecretarissen indien zy zulk wensen „te allen ty» de" de mogelykheid om zendtyd te verkrijgen". „Overigens is de minister-president voor wat de onderhavige problema tiek betreft, tot dusver niet gebleken dat binnen de grenzen van het huidi ge omroepbestel onvoldoende ruimte zou zyn gevonden om de regering van repliek te dienen". Minister De Blocki DEN HAAG (GPD) Minister De Block van Economische Zaken ver wacht, dat de gemiddelde prysstm ging dit jaar zal uitkomen op 3,7 pro. cent. De bewindsman heeft dit aan de Tweede Kamer meegedeeld, nadat hy in de kamercommissie voor Economi sche Zaken in oktober nog een per centage van 2,9 procent had genoemd. Deze verwachting was gebaseerd op de eerste acht maanden van 1968. GEREF. KERKENi Beroepen te Haulerwyk (Fr.) en te Boskoop, J. A. Kwast te Nieuw Weer din ge (Dr.). CHR. GEREF. KERKENt Tweetal te Sneeke D. H. Btesman te Lisse en H. van der Schaaf te Dordrecht. BAPTISTENGEMEENTEN i Beroepen te Noordbergum J. Bk Blenkers te Staveren. De filmacteur Jean-Paul Bet- mondo met zijn collega CatherU na Deneuve (rechts) op het punt om naar een eiland in de Indi sche Oceaan te vertrekken, waar zij onder leiding van Franqois Truffaut zullen meewerken aan de verfilming van de roman „De zeemeermin van de Mississippi van William Irish. Links op de vliegtuigtrap Ursula Andress, die tegenwoordig haast altijd te vin den is in gezelschap van Jean- Paul Belmondo.

Leidsch Dagblad | 1968 | | pagina 7