Winkeliers in meerderheid tegen een koopavond Drie gaan kruisverenigingen samenwerken meer Veel snuffelen in een familie-archief Scholier ving boete - geen vis Tegen 488 vóór 131 UIT LEIDSE ENQUETE BLIJKT..... IN OMGEVING KOOPAVONDEN HOE ENQUÊTE UITVIEL Concert Con Amore Overmorgen is het St.Nicolaas Dienstbetoon aan leden wordt uitgebreid Opening van bibliotheek in Zuidwest SINT SCHENKT VOGELS alles Vlieland GOUDEN RING JUWELIER v.d. WATER DINSDAG 3 DECEMBER 1968 LEIDSCH DAGBLAD PAGINA 3 LEIDEN Op een door de Kamer van Koophandel en Fa brieken voor Rijnland gehouden enquête onder rond 1200 Leid- se winkeliers, waarin hen de vraag werd voorgelegd of zij vóór of tegen een koopavond zijn, kwamen ruim 600 antwoorden binnen. Een enquête, welke was bedoeld om het college van B. en W. van advies te dienen. Een overgrote meerderheid (488) spreekt zich uit tegen de instelling van een koopavond. De daarmee corresponderende minderheid (131) verklaarde zich vóór de instelling, waarbij de schoenen- en textiel-confec- tiebranches relatief iets meer belangstelling toonden dan de overige. een tiental omliggende gemeenten de vraag naar invoering van een koop avond in Leiden een bijzonder ac cent. In Den Haag heeft het college van B. en W. zijn voorkeur voor een vrijdagse koopavond uitgesproken. In een concept, dat behandeld zal worden in een op 9 december te houden openbare zitting van de K. van K., deelt het bureau van de Kamer mee, dat in toene mende mate belangstelling voor een koopavond bestaat. In het district van de Kamer worden in de gemeenten Ter Aar, Alphen a. d. Rijn, Hazerswoude, Koudekerk Leimuiden, Nieuwkoop, Noord- wijk, Voorschoten en Voorhout koopavonden gehouden, terwijl een verzoek uit Leiderdorp in be handeling is. Bij de behandeling van het Leidse verzoek heeft de Kamer zich op het standpunt gesteld, dat invoering van een koopavond een aangelegenheid is van de gehele gemeente en dat er voorshands onvoldoende grond is tot instelling van een zodanige avond voor een gedeelte van de stad. Meege speeld heeft tevens de overweging, dat de invoering van een koopavond niet betekent een verplichting tot het geopend hebben of houden van een winkel. Het is duidelijk, zo wordt in het concept opgemerkt, dat de winkel- drijvende middenstand een belang rijk element vormt voor de functie van Leiden als streekcentrum. In dit verband geven de koopavonden in Branches T. V. Voedingsmiddelen 165 17 Bloemen, planten 7 4 Tabak, tabaksart. 38 5 Drogisterij, parf. 20 4 Alcoholh. dranken 9 5 Manufacturen, textiel 56 28 Meubelen, woninginr. 24 6 Schoenen, lederwaren 16 14 Radio, TV, elektr. verl. art. verw. kookapp. 23 7 RÜwielen, bromfietsen 10 3 Boeken, kantoorboekh.. papier 20 3 IJzerh., doe-het-zelf-art. 19 4 Opticiens, fotohandel 9 4 Juweliers, uurwerken 21 2 2c hands goed., antiek 5 2 Naaimach., muziekinstr.. kunsthandel 10 7 Huisn. art sportartikelen. speelgoed, dierenh. en voeder, kappers e.a. (w. i. warenhuizen) 36 16 Totaal 488 131 Op maandag 16 december zal de Chr. Oratoriumvereniging „Con Amore" onder directie van dirigent Jan Pasveer 'n uitvoering geven van het Weihnachtsoratorium van Joh. Seb. Bach en wel daaruit de kanta- tes 1, 2, 5 en 6. ADVERTENTIE VOOR DE HANOEL: B. D. LEEFSMA N.V. ft KÉfltóIB.25, AMSTÉfiDAKUei^M?» I houden met de vraag of een koop- ter medegedeeld, dat indien tot in- avond vermeerdering van omzet bete kent. Velen spreken zich uit vóór een koopavond op grond van een ver wachte stijging van de omzet, ter wijl zeer veel anderen zich tegen een koopavond verklaren, ervan uitgaan de. dat er slechts een verplaatsing van de besteding zal ontstaan. Beide standpunten, aldus lezen wij in het concept, zijn onbewezen stellingen, die in Leiden slechts door ervaring zullen kunnen worden beantwoord. Een tweede bezwaar tegen een koopavond is de daaraan verbonden kostenverhoging voor de winkelier. Vanzelfsprekend zal een koopavond een directe kostenverhoging beteke nen. De vraag of dit kostenverhogend effect een steekhoudend argument te gen de koopavond is, hangt groten deels af van de invloed van een koop avond op de omzetresultaten. By sommige voorstanders van een koopavond vindt men voorts tegen- Hoewel geen gegevens op grond °ver de kostenverhoging een verbe- van onderzoekingen ter beschikking staan, is het volgens de Kamer niet aannemelijk, dat de koopavonden in omliggende gemeenten zonder invloed zouden zyn of blijven op de beste ding van de koopkracht in Leiden. terd dienstbetoon van veel belang. De overgrote arukte op zaterdag (mid dag) belast het advies van de ver koper en de keuze van de koper te zwaar. stelling van een koopavond zou wor den besloten, van die zijde het deel nemen daaraan noodgedwongen be perkt zou worden tot een avond per maand (laatste vrijdag van de maand). Neen Ln de overgTote afwijzende meer derheid ziet de Kamer een duidelijke aanwijzing van een geringe bereid heid bü de ondernemers uit de de tailhandel om van de mogelijkheid van een koopavond gebruik te ma ken. Dit feit geeft de Kamer geen vrijheid om aan het college van B. en W. een positief advies voor de in stelling van een dergelyke avond uit te brengen. Indien de Kamer op 9 december met dit concept akkoord gaat, zal de gemeenteraad zich nog moeten uit spreken over het al dan niet houden van een koopavond. Leidse Studenten Raad koos dagelijks bestuur LEIDEN Tijdens een vergade ring van de Leidse Studenten Raad ls het dagelijks bestuur van deze Raad gekozen. De tien leden werden allen voorgedragen door de Studen tenvakbeweging. De Leidse Studen ten Raad is het overkoepelend be stuur van de Algemene Leidse Stu denten Vereniging, waarin alle drie studentenbonden vertegenwoordigd zyn. Het nieuwe bestuur dat wordt voorgezeten door de student in de so ciologie Marcus de Groot, zal een groot deel van haar activiteiten rich ten op het stimuleren van discussies over democratisering en onderwijs vernieuwing in de gehele universiteit Als tweede belangrijke taak ziet het bestuur het tot stand brengen van het contact met de leden. Daar toe zal de informatieverschaffing aan de leden aanzienlijk worden uit gebreid, in de vorm van discussieno ta's, brochures, thema-pamfletten en de organisatie van faculteitsgewyze hearings. ADVERTENTIE Het microkorfbalprogramma voor morgenavond luidt: 18.30 Danaiden B Crescendo A <1 kl. adsp.) 20.00 Junioren C: KNS a Madjoe A 21.45 Junioren A.: Pernix A Alge- I mene A. In het algemeen verwacht de Ka mer een positieve opstelling van de consument tegenover de koopavond. De ervaring die de Kamer terzake heeft verkregen, bevestigt dit. Een onderzoek dat enige tyd geleden in een Zuidhollandse gemeente (Gouda) werd ingesteld door het Economisch Instituut voor het Midden- en Klein- bedryf gaf een overwegende belang stelling voor een koopavond te zien waarby het meest geprononceerd naar voren kwam de categorie huis vrouwen van middelbare en jongere leeftyd en van grotere huishoudens. De preferentie voor een koopavond gold in het algemeen de aanschaf duurzame c onsumptiegoederen terwyl men de voedings- en genot middelen veeleer op een dag door de week koopt. Ongewenst CoilSUlllCnt®€n derde algemeen geuit bezwaar geldt de aan een koopavond verbon den uitbreiding van de openingstü- den. Velen zowel eenmansbedry- ven als die met personeel werken gevoelen dit als een terugkeer tot on gewenste vóóroorlogse toestanden. Een uitbreiding van de werktyden druist rechtstreeks in tegen de ten dens tot arbeidsverkorting. Meer omzet? Uit de gehouden enquete is geble ken. dat vele winkeliers zich bezig Ook uit de kring van de betrokken werknemersorganisaties komt dit be zwaar naar voren. De vertegenwoor digers van de Leidse Middenstands- centrale. de drie Leidse afdelingen van de Koninklyke Rooms-Katholie ke en Christelyke Middenstandsbon den, de samenwerkende werknemers organisaties op dit gebied, de afde ling Leiden van de Raad voor het Grootwinkelbedryf hebben, door de Kamer naar hun mening gevraagd, in het algemeen een afwyzend stand punt kenbaar gemaakt met de hier voor genoemde bezwaren als voor naamste argumenten tegen de in stelling van een koopavond. Het grootwinkelbedryf heeft ech- LEIDEN De besturen van Het Groene Kruis, Het Wit- Gele Kruis en Het Oranje- Groene Kruis hebben na vlot verlopen besprekingen beslo ten nauwer te gaan samenwer ken. Hierdoor hoopt men aan zienlijke kostenbesparingen te verkrijgen en tot een beter dienstbetoon aan de leden te komen. Met handhaving van de zelfstandigheid van elke vereniging is op drie belang rijke punten overeenstemming bereikt. Met ingang van 1 januari 1969 zal de inning van de lidmaatschap-con tributie via een computerservice-bu reau in Rotterdam lopen. De maan delijkse incasso aan huis bracht voor de drie verenigingen zeer hoge kosten mee. Door een doelmatige wijze van betalen kan de contributie-opbrengst nu ook werkelyk gebruikt worden voor de behartiging van de gezond heidszorg. Alleen voor degenen die de contributie van f 15 per jaar niet in eens kunnen opbrengen, is de mo- gelijkneid opengelaten dit, bedrag des noods in twee of vier termijnen te voldoen. Gestreefd wordt echter naar een jaarlijkse betaling per giro-ac- ceptkaart. De 16 000 leden-gezinnen kunnen deze maand een rondschrij ven in de bus verwachten, waarin dit betalingssysteem nader wordt uitge legd. De drie afzonderiyke uitleenmaga- zynen van verplegingsartikelen wor den met ingang van 1969 samenge- I voegd tot één magazijn. Hiervoor is het magazyn van Het Groene Kruis aan de Middelweg aangewezen, by uitstek geschikt om zijn centrale lig ging. Dit centrale magazyn kan be ter worden geoutilleerd, zodat alle artikelen waaraan voor verpleging aan huis behoefte bestaat, daarin kunnen worden opgenomen. Boven dien kan dit magazyn de hele dag open zyn (uiteraard alleen op de nor male werktyden), in plaats van alleen een uurtje tussen de middag zoals nu nog het geval is. Het derde punt waarover men het eens ls geworden betreft een geza menlijk consultatiebureau voor baby's en kleuters. Dit betekent een zeer duidelijke verbetering van de dienstverlening aan de leden. Hoewel dit ook in het. verleden al gebeurde als er geen consultatiebureau van de (Van een onzer verslaggevers) LEIDEN Wie in een stad als Leiden woont, wordt vroeg of laat geconfronteerd met de historie ervan. Velen die zich erin verdiepen laat de geschiedenis niet meer los. Dat is bij voorbeeld het geval met mevrouw H. M. de MeijereHuizinga. Zij heeft haar liefde voor het snuffelen in oude archieven van geen vreemde. Als telg van de illustere historicus prof. Huizin ga, is zij opgegroeid in een milieu, waarin ze al jong vertrouwd raakte met de stoffige lucht van vergeelde documenten. Voor mevrouw De Meijere is het geschiedkundig onderzoek een hobby gebleven, die echter wel met een zeker professionalisme beoefend wordt. Haar speurtochten in het verleden deden haar twee jaar geleden stui ten op een geheel complete verzame ling correspondentie, rond 1750 dooi de Leidse regentenfamilie Teding v. Berkhout gevoerd. Vorige week hield zy daarover een lezing voor Oud-Lei den, waarvan ze zelf bestuurslid is. Over die grotendeels in het Frans gestelde briefwisseling merkte me vrouw De Meyere by die gelegen heid op, dat „het was alsof ik een Hollandse familieroman las". Ty- dens een naderhand met haar gehou den gesprek komt dat ook weer ter sprake, die verrassende ontdekking dat onze achttiende-eeuwse voorou ders by al hun praal en verder uiter- iyk vertoon, net als wy, toch o zulke gewone mensen zyn. De vlot pratende mevrouw De Me yere is eigeniyk via een toeval by de Tedings van Berkhout terecht ge komen. Op verzoek van professor T. H. Lunsingh Scheurleer had zy zich gezet aan een onderzoek naar de ei genaars van de huizen op het Rapen burg in het tydvak 1580—1800. Dit vormde haar bydrage aan de ge- schledschryving van het Rapenburg in al zyn facetten. Een heidens kar wei, dat. is ondernomen door profes sor Lunsingh Scheurleer. Twee jaar had ze dit werk onder handen, toen ze de naam Teding van Berkhout tegenkwam. Van een bloed verwant vernam mevrouw De Meye re van een familie-archief dat dit ge slacht zou bezitten. Na toestemming gekregen te hebben om vryelyk in de correspondentie te bladeren, raakte mevrouw De Meyere hier zo door ge fascineerd, dat ze haar oorspronke- ïyke werk er voor liet schieten. Over dat registreren van vroegere Rapen burg-bewoners vertelt ze dat dit zeer werd vergemakkeiykt doordat het Leidse archief byzonder volledig is op dit punt. „Wanneer je daar komt" verzekert mevrouw De Meyere. „word je vriendeiyk ontvangen, en er is altyd wel iemand bereid bij te springen als je by het onderzoek vast mocht lopen." Haar gegevens voor dit reuzen werk putte mevrouw De Meyere in hoofdzaak uit bonboeken, genoemd naar het vergeten woord voor stads- wyk, bon. Daarnaast waren twee ou de belastingboeken van groot nut. Hierin staan de oude maten van de huizen opgetekend, die wonderbaar lijk biyken te kloppen met de huidige afmetingen. Deze tochten naar het verleden vergen wel een hoop tyd. Nu de kin deren van mevrouw De Meyere vol wassen zyn, komt er meer ruimte voor vry. Het biyven echter keine uitstapjes naar een gouden tyd, waar veel te ontdekken valt voor wie het verguldsel weet weg te krabben. „Het is nu eenmaal zo. dat als je hierin gaat graven je reddeloos ver loren bent. Je kunt verbanden gaan i leggen, bgrypt allerlei dingen be ter." Een stille wens van haar is nog j eens tot publikatie te komen van Mevrouiv Huizinga. H. M. de Meijere- die van haar lezing kunnen gebrui ken: „Kykje by een achttiende- haar werk. Als titel zou ze daarvoor I eeuwse regentenfamilie". LEIDEN Het filiaal Zuidwest van de Openbare Bibliotheek „Reu- vens" en van de RK. Openbare Bi bliotheek zal woensdagmiddag 11 de cember officieel worden geopend. Het gemeenschappelijke filiaal is geves- digd in de Theorbeoke-Mavo-school aan de Eduard van Beinumstraat, hoek Vijf Me;laan-Churchilliaan. De opening wordt om vier uur *s mid dags door burgemeester mr. G. C. van der Willigen verricht. Schoolvoetbalfinale op 7 december De over te spelen finale van het Kleine Europacuptoernooi 1968 tus sen de schoolelftallen van Alkemade United (Gerardusschool. Alkemade) en Inter Lelden (H. Hartschooi, Lei den) zal niet plaatsvinden op zondag 1 december, maar op zaterdag 7 de cember aanvang 14 uur. De wedstryd zal gespeeld worden op het sportpark van de vv Wetering- se Boys in Alkmade (Oost). ACAD. EXAMENS Aan de Leidse Universiteit zyn ge slaagd voor het kand. ex. geschiede- nis mej. M. Dutilh (Rotterdadm) doet.ex. geschiedenis mevr. W. P, Soullië-Seeker (Den Haag). eigen vereniging in de buurt was, kan nu iedere moeder met haar baby of kleuter zonder meer naar het dichtst byzynde bureau stappen. Van de in totaal achttien vestign- gen van de drie kruisverenigingen, ADVERTENTIE Sinds hy een bezoek bracht aan de tientallen soorten vogels, beo's en papegaaien in de moderne vogelaf deling van Vlieland. Japanse Nachtegaal p- st. 12.75 Japanse Nachtegaal (pop) 7,50 Parkieten voor kinderen p. p. 5.95 Japanse Meeuwtjes pp. 4,95 Als Sint niet weet hoe te geven, doet hy het met een CADEAU-BON: be paalt zelf het bedrag en laat de ont vanger zelf kiezen 3PECIALE AANBIEDINGEN: Parkiet met kooi 17,50 Kanarie met kooi 24,50 Hamster met kooi 15.95 Beo met kooi 79.50 Papegaai met kooi197.50 GEEF EENS IETS ANDERS Nieuwe Rijn 50 Tin 20624 (01710) Het pand Middelweg 38, dat dienst zal doen als centraal uit- leenmagazijn. (Foto LD/Holvast) verspreid over twaalf gebouwen en één babybus, kunnen door de sa menvoeging drie verouderde gebou wen worden verlaten. Dit zyn de dé pendances van het Wit-Gele Krula aan de Binnenvesgracht en de Mid delstegracht. Daarvoor komen in de plaats de centra aan de Dykstraat en Marislaan (voor wie voorheen naar de Binnenvestgracht ging), en de afdelingen aan de Middelweg en Gezondheidscentrum Noord (in plaats van gebouw Middelste gracht). Ook het bureau aan de Prinsenstraat i6 overgegaan naar Gezondheidscen trum Noord. Op zichzelf werkt deze samentrek king al kostenbesparend, het bete kent tevens dat er voortaan in elk gebouw in ieder geval een wekelykse zitting wordt gehouden, aangepast aan de behoefte. Met name voor Lei den Zuid-West. waar nog een beperk te outillage is. biedt dit voor de toe komst mogelijkheden. Ook op andere terreinen wordt al samengedaan, bij moedercursussen, zwangerschapgymnastiek. diëetvoor- lichting, en sinds kort bejaardengym- nastiek en pedicure voor bejaarden. De leden van alle drie verenigingen kunnen hier gebruik van maken. Volgens de heer W. Doeven, die als afgevaardigde van Het Wit-Gele Kruis de besprekingen heeft geleid, ligt het in de bedoeling de drie kruis verenigingen zo snel mogeiyk ineen stichting onder te brengen. By de huidige constellatie zou dit nog on- mogelyk zyn, gezien de bindingen naar boven met de provinciale bon den. ADVERTENTIE I LEIDEN De strafzitting van de I Leidse kantonrechter, mr. R. de I Bruyn, stond gisteren vrijwel geheel 1 in het teken van de „kleine" ver- keerszondaar. De hoogste boete, t.w f 75 subs. 15 dagen, kwam op naam van een 24-jarige decorateur uit Oegstgeest. die met zyn auto op de Beeklaan in Noordwyk te hard had gereden. „Ik wist dat ik wat te hard reed, maar ik had een spoedkarweitje en dacht dat dit wel als excuus kon gelden." De officier onthulde, dat verdachte al eerder werd veroordeeld wegens het overtreden van de maximum snelheid. Hy gaf verdachte daarom de raad zich in het vervolg strikt aan de toegepaste snelheden te hou den. De kantonrechter zag geen reden tot clementie en vonniste derhalve conform de eis. Voor de Leidse balie <^0H$C£0H«QSC*<3K)§0^ „Ik had laat gewerkt en moest nog op ziekenbezoek." Zo luidde het excuus, dat werd aangevoerd door een 27-jarige laborante uit Voorburg. Zy had binnen de bebouwde kom van Leiden met haar auto een snel heid van ruim 85 km per uur ontwik keld. Omdat de laborante een blanco strafregister had liet de officier het ditmaal nog by een ernstige waar schuwing en een eis van f 50 subs. 10 dagen. In tegenstelling tot verdachte vond de kantonrechter, deze boete niet te hoog. Een 18-jarige scholier uit Leiden zorgde met zyn zaak voor wat af wisseling. Hij moest zich verant woorden voor t feit. dat hij zon der akte in een pachtwater in Oude Wetering had gevist. Hy vond het niet leuk. dat hy een bekeuring had gekregen. .Ik heb daar urenlang zit- I ten vissen zonder ook maar iets te vangen en nou kryg ik nog een boete op de koop toe," beklaagde hy zich voor de rechter. „U riste niet al leen zonder akte maar ook in water dat door de hengelaarsbond werd gepacht en waarin vis was uitge zet," klonk het rechteriyk verwyt. Dat de bond daar vis had uitgezet trok verdachte zeer in twyfel. „Dan had ik toch wel wat gevangen," vond hy. Omdat verdachte, met of zonder buit. in elk geval in overtreding was geweest, eiste de officier een boete van f 15 subs. 3 dagen. De kantonrechter kwam de teleur gestelde visser wat tegemoet en leg de hem een boete van f 10 op. s zoekt U een voor dame of heer Haarlemmerstraat 181 heeft hem. Ook met briljant. Altyd voordelig, "s Maandags gesloten.

Leidsch Dagblad | 1968 | | pagina 3