Robert Kennedy's herinneringen aan Cuba (4) EVOELENS VAN DREIGING gevaren te groot PRISMA A te igelijks contact HANDMIXER Studenten moeten „goed gedrag" beloven V PAGINA 15 ow)ie avond nam de president, na een verhitte discussie, het besluit de Boecharest toestem- ig te geven naar Cuba door te varen. Tegen het advies van velen van zijn raadgevers en militairen in besloot hij Chroesjtsjow meer tijd te geven. „We moeten hem niet naar een ae'Vhaaste beslissing dwingen. Geef hem de tijd om na te denken. Ik wil hem niet in een hoek igen, waar hij niet uit kan." itussen oefende hij echter wel op andere manieren druk uit. 's Ochtends en 's middags voer- ns i acht vliegtuigen lage vluchten uit boven Cuba en supplementeerden het fotomateriaal van J-2's. De zes Russische onderzeeërs, die zich in dit gebied bevonden of van de Atlantische optaan naar Cuba voeren, werden voortdurend gevolgd en geschaduwd en zo nu en dan ge- Dieingen naar de oppervlakte te komen in tegenwoordigheid van oorlogsschepen van de USA. hadden nu 25 torpedobootjagers, twee kruisers, verscheidene onderzeeërs, verscheidene Izaügdekschepen en een groot aantal kleinere schepen rond Cuba in de Caraïbische Zee ge doneerd. sllin per" de avond van donderdag 25 oktober toonde onze luchtfotografie, dat iverk aan de lanceerbanen met zeer grote snelheid vorderde. De avond op 26 oktober, werd duidelijk dat de IL-28 bommenwerpers snel '"Imeld werden. oon dat moment had een Oostduits passagiersschip met ongeveer 1500 per- aan boord de barrière bereikt. Er moest weer een besluit genomen en. Weer werd in onze groep heftig gediscussieerd over wat ons te doen CM. Weer waren er die erop aandrongen, dat het schip aangehouden t worden, dat het prestige van de Russen niet onmiddellijk in het ice^g kwam, omdat het schip niet in de Sowjet-Unie geregistreerd was en /r| Joor een aanhouding Oe Thants verzoek Russische schepen niet lastig illen, niet geschonden werd. De president besloot tenslotte, dat het ir voor mensenlevens te groot was. Er waren zoveel mensen aan boord s (JY mogelijkheid dat er iets mis zou gaan was zeer groot. Hij besloot om [||fchip door te laten. Op vrijdagochtend 26 oktober om '7 uur werd het eerste schip aangehou den en geënterd. Het w&s wel een zeer internationaal schip, de Maru- cla. een in Amerika gebouwd Liber- ty-sohip, van een Panamese eigenaar, geregistreerd in de Libanon en naar Cuba onderweg onder een Sowjetrus- sisch octrooi vanuit de Baltische ha ven Riga. De Marucla was de avond tevoren waargenomen en door twee torpedobootjagers gevolgd: de „John Pierce" en een verrassing voor pre sident Kennedy de „Joseph P Kennedy Jr.", de torpedobootjager oie genoemd was naar het oudste lid van onze familie, die marine-piloot geweest was en tijdens de Tweede Wereldoorlog was gedood. President Kennedy had persoonlijk de Marucla uitgekozen als eerste schip dat aan gehouden en geënterd moest worden. Hij wilde Chroesjtsjow tonen, dat we de quarantaine bekrachtigden en toch omdat het geen schip was van een Sowjetrussische eigenaar, Moskou niet direct beledigen wilden en een antwoord eisen. De Russen kregen nu meer tijd maar tegelijkertijd werd aangetoond dat het de V.S. ernst was. Om 7.24 's morgens gingen gewapen de manschappen van de beide torpe dobootjagers langszij van de Maru cla en om 8.00 uur gingen ze aan boord en begonnen het schip te door zoeken. Er vielen geen incidenten voor. Het schip bleek geen wapens te vervoeren en kreeg toestemming" door te varen best-uur van Cuba dat gevestigd moest worden na de invasie en de bezetting van dat land. Minister McNamara i apporteerde de conclusie van de mi litaire experts dat we bij een invasie rekening moesten houden met heel zware verliezen. Elk detail ng rhe vanissen hadden we wijwei dage- jn (contact met Chroesjtsjow, de er van de Sowjet-Unie. Op dag 22 oktober, de dag van zijn ins-aak tot het Amerikaanse volk, President Kennedy een lange na met een kopie van zijn toe- aan de hoogste Kremlin- „Tijdens onze gesprekken over >ntiP en andere internationale jg stukken", zo schreef hij o.m., Jk mij altijd het meest bezorgd Tikt over de mogelijkheid, dat uw ^^ng de wil en de vastbesloten- van de Ver. Staten niet goed ,-T^pt, omdat ik niet kan aanne- jJAdat u of iemand andei's met ge verstand in dit kerntijdperk de 1 opzettelijk in een oorlog zou f>. storten, een oorlog, die i zonneklaar door geen en- ind kan worden gewonnen en ^ïele wereld, met inbegrip van Invaller, tot catastrofale gevol- |>u leiden''. E gvijl Chroesjtsjow beweerde, dat ,'ika de mensheid naar de rand n.--een kernoorlog dreef", ant- jylde President Kennedy, dat niet uitdager was en hij sprak de uit, dat de Sowjetrussische re- iet de nodige stappen zou onder- a. die een herstel van de vroe- toestand mogelijk zouden ma- Al onze inspanning en brieven echter weinig uitwerking te tn. Integendeel, terwijl wij ten op een antwoord op Presi- Kennedy's laatste brief aan -nnrtPJtsjow, kwamen berichten bin- iaX nog meer Russisch perso- vas ingeschakeld bij het werk »jje raketbases en bij het verza- van de IL-28 bommenwerpers. Een praktische lichtgewicht. Compact van vorm. j Fleurig van kleur. \fet 3 snelhedenschakelaar, handige uitwcrpknop en even handige ophangbeugel. Roestvrijstalen deeghaken en kloppers zijn zodanig van vorm, dat het deeg braaf in de kom blijft. f45,75 Somber gevoel Het feit dat de inspectie succesvol v/as verlopen kon echter het sombere gevoel dat onze commissie en de be sprekingen beheerste niet wegnemen. De Sowjet-Unie had zeer nadrukke lijk geweigerd de quarantaine te er- kenen. Tegelijkertijd werden duidelijk voorbereidingen getroffen om de ra ketten op Cuba in gereedheid te brengen voor een mogelijk gebruik. Als antwoord hierop gaf de president bevel tot geleidelijke versterking van de uitgeoefende druk, terwijl nog steeds getracht werd het alternatief van een direct militair conflict te vermijden. Hii verhoogde het aantal vluchten op geringe hoogte boven C iba van twee maal per dag tot om do twee uur. Er werden voorbereidin gen voor nachtvluchten, getroffen, uaai waarbij met ielle lichtpatronen foto's j Kennedy hem iu Wenen verteld had, var. de bases zouden worden geno- j dat djt een lout was geweest. Hij men. De ministeries van Buitenland- waardeerde die openhartigheid zo se Zaken en Defensie kregen opdracht I sci,reef Chroesjtsjow en hij be- petroleum en smeerolie aan de em- j over gelijke moed, want hij bargolijst toe te voegen. Maar per- bad toegegeven, dat er fouten ge- soonlijk was president Kennedy niet 1 maa|<t waren in de geschiedenis van hoopvol over het resultaat van al de- on?e staat en dat ik die niet alleen ze pogingen. De situatie werd elk uur j nKiar toegaf maar ook scherp ver- e- nstiger. Het gevoel groeide dat de- J oordeeide". ze beker ons niet zou kunnen voor- der verkiaarde de Sowjetrussi- Onder de zware druk van de grote beslissingen volgde President Kenne dy elk detail. Hij vroeg bijvoorbeeld een lijst aan van alle namen van Cubaanse artsen in het Miami-ge- bied, voor het geval ze op Cuba nodig zouden zijn. Toen hij hoorde dat een Amerikaans oorlogsschip met uiterst gevoelige uitrusting (gelijkend op de Liberty die door Israël werd aange vallen In de oorlog tussen Israël en Arabië) heel dicht voor de Cubaanse kust lag, gaf hij bevel het verder uit de kust te dirigeren, waar het min der kwetsbaar zou zijn. Hij overzag alles, vanaf de inhoud van de pam fletten die boven Cuba uitgestrooid zouden worden, tot het verzamelen van de schepen voor de Invasie. Intussen wachtten we op het ant woord van Chroesjtsjow. Om 6 uur 's avonds kwam het beiioht. Er is hierover heel *eel geschreven en ook is beweerd dat Chroesjtsjow toen hij het schreef zo labiel en geëmotio neerd was dat hij heel verward schreef. Het leed geen twijfel of de biief was door hem persoonlijk ge schreven. Hij was heel lang en heel emotioneel. Maar niet verward, en de emotie was gericht op de dood, ver nieling en anarohie die de kernoorlog zijn volk en de hele mensheid zou brengen. Dit, en dat zei hij steeds weer en op allerlei manieren moest vermeden worden. We moeten geen gehoor geven aan „kleine hartstoch ten", of aan „vergankelijke zaken", schreef hij, maar we moesten besef fen dat „indien de oorlog zou uit breken. het niet meer in onze macht zou liggen hem te stoppen, omdat dit rle logica van de oorlog is. Ik heb twee oorlogen meegemaakt en ik weet dat de oorlog pas eindigt als hij door steden en dorpen gewoed heeft en overal dood en vernieling ge bracht heeft" Hij zei voorts dat de Verenigde Sta ten niet bezorgd behoefden te zijn over de raketten op Cuba: ze zouden nooit gebruikt worden om de Vere nigde Staten aan te vallen en waren daar uitsluitend voor vredesdoelein den. „In dit opzicht kunt u gerust zijn, we hebben gezond verstand en- begrijpen heel goed dat u, als we u zouden aanvallen, op dezelfde wijze zoudt reageren. Maar u zult ook het zelfde ontvangen als u tegen ons be gint! Toegegeven Interessant was zijn verklaring waarom zijn schepen geen raketten aan boord hadden: alle wapenver- ariiepingen waren al op Cuba gear riveerd. Dil was de eerste maal. dat hij toegaf dat er raketten op Cuba waren. Hij kwam terug op de Ame rikaanse invasie in Cuba's Varkens baai en op het feit. dat president bij gaan en dat een militaire con- fiontatie tussen de twee kernmach ten onvermijdelijk werd- Zowel de ..havikken" als de „duiven" voelden c at de combinatie van onze beperkte machtsuitoefening en diplomatieke pogingen geen succes had gehad Als sche premier: „Als de verzekering werd gegeven dat de President van de Verenigde Staten geen aanval op Cuba zou ondernemen en als de blok kade opgeheven zou worden, dan zou dc kwestie van de vernietiging of de - 11 i vpvwiidering van de raketbases op de Kussen onvermurwbaar Weven en „ai Jee, anden, worden. doorgingen met de versterking van - brengt alleen rampen hun militaire macht zou een mill- Bewapeningswedloop taire ingreep hei enige alternatief 1 "«J?1" mie Pn als men zqn. Omdat hij dit besefte gaf presi- gebruiken wordt de bevolking dent SÏK. siaohtoffer. Hieniit Zaken opdi acht vooi &üeen een i^ankamnige kan bereidingen te treffen Z'erliTk I Beloven dat bewapening de voor- het bui gei lijk naamaw doelstelling in het maat- i schappelijk leven is. Nee. ze betekent I een verspilling van menselijke ener gie en dan bovendien nog voor de vernietiging van de mens zelf. Als de mensen niet verstandig worden dan zullen ze tenslotte op elkaar botsen als blinde mollen en dan zullen ze elkaar wederzijds uitroeien". ik doe het volgende voorstel. schreef hij: geen wapens meer naar Cuba en de wapens die op Cuba zijn zullen verwijderd of vernietigd wor- I den. en u beantwordt dit met in trekking van uw blokkade, en u stemt erin toe Cuba niet binnen te vallen en valt de Russische schepen niet op een piratenmanier lastig". BOEKAREST (Reuter) Jongelui die in Roemenië tot een universiteit toegelaten willen worden, moeten een belofte ondertekenen dat zij zich goed zullen gedragen. Deze bepaling is vervat in een nieuwe onderwijswet. Zij moesten zich ook verbinden na voltooiing van hun studie gedurende drie jaar een taak op zich te ne men die hun door de overheid wordt aangewezen. Uitgezonderd degenen, die dit jaar afstuderen, vallen ook de huidige studenten onder de nieuwe wet. Het Roemeense persbureau Ager- pres, dat dit bekendmaakte, meldde niet wat het geëiste goede gedrag precies inhoudt. Inschikkelijk De boodschap werd. op een verga dering die we vrijdagavond hielden, bestudeerd en nogmaals bestudeerd. Toen het eindelijk ochtend geworden was werd besloten dat Buitenlandse Zaken een analyse zou geven en enkele adviezen voor de beantwoor ding. We zouden op zaterdag 27 ok tober 's ochtends vroeg weer bij el len uit Turkije niet wilde geven on- der bedreiging van de Sowjet-Unie. j Aan de andere kant wilde hij ook de V.S. en de mensheid niet in een ca- tastrofale oorlog storten over raket bases in Turkije, die verouderd en nutteloos waren geworden. Hij wees het minsterie van Buitenlandse Za ken en anderen erop, dat onze po sitie uiterst kwetsbaar geworden was en dat dat onze eigen schuld was. De verandering in taal en strek king van de brieven van Chroesjtsjow i wees op verwarring binnen de Sow- jet-Unie. Maar er heerste ook ver warring in onze gelederen. Temidden van de besprekingen kwam een nieuw bericht binnen dat de loop der ge beurtenissen en de geschiedenis wij zigde. Majoor Rudolph Anderson Jr., uit Zuid-Carolina, een van de twee luchtmacht-vliegers die de oorspron kelijke U-2 verkenningsvluchten had den uitgevoerd waarbij de aanwezig heid van rakel ten op Cuba werd ont dekt. had sindsdien verscheidene an dere fotoverkenningsvluchten uitge voerd en voerde zaterdagochtend 27 oktober een opdracht uit. Onze ver gadering werd onderbroken door het bericht dat zijn vliegtuig geraakt was door een SAM-raket, dat het op Cuba was neergestort en dat hij ge dood was. Het medeleven met majoor Ander sen en zijn gezin was algemeen. Er werd erkend dat er militaire maat- ïegelen ter bescherming van onze vliegers moesten worden getroffen. Men werd zich ervan bewust, dat de Sowjet-Unie en Cuba duidelijk voor bereid waren op een gevecht. En het gevoel dat de strop aangetrokken werd om ons allen, om de Amerika nen en de gehele mensheid, en dat de bruggen om te ontsnappen afbrok kelden. groeide. In het begin was men het unaniem erover eens dat we de volgende och tend vroeg moesten aanvallen met bommenwerpers en gevechtsvliegtui gen en de SAM-bases moesten ver nietigen. Maar weer hield de presi dent de vergadering tegen. „Ik maak me nog niet bezorgd over die eerste stap", zei hij, „maar beide partijen zullen tot de vierde en vijfde stap ooorzetten en we zullen dan de zesde niet meer kunnen nemen omdat er dan niemand meer is om die te ne men''- Zijn gedachten gingen ook uit naar andere delen van de wereld. Vat zou er in Berlijn en in Turkije gaan gebeuren? digend was Ted Sorensen en ik ons uit de vergadering zouden te rugtrekken om in zijn bureau een an der antwoord op te stellen, zodat hij tot een besluit kon komen. We gin gen weg en schreven een concept. Vijfenveertig minuten later legden we het aan hem en aan de rest van de groep voor Hij bestudeerde het. verbeterde het hier en daar. liet het typen en tekende het: Chroesjtsjows „aanbod" werd geaccepteerd. Ernstige wending Na overleg met de president en minister Rusk werd besloten, dat ik ambassadeur Dobrinin nog eens zou bezoeken en c-p de hoogte zou stel len van de bezorgdheid van Presi dent Kennedy. Wij ontmoetten el kaar 's avonds om kwart voor acht in mijn bureau- Ik vertelde hem eerst dat we wis ten dat het werk aan de raketbases op Cuba nog steeds doorging en dat er in de laatste dagen in sneller tem po gewerkt werd. Ik zei dat we in de laatste uren vernomen hadden dal er op onze verkenningsvliegtui gen boven Cuba geschoten werd en da' een van onze U-2's omlaag ge schoten en de vlieger gedood was. Dat dit voor ons een bijzonder ern stige wending in de gebeurtenissen betekende. President Kennedy wilde geen mi litair conflit. Hij had al het mogelijke gedaan om militair optreden tegen Cuba en tegen de Sowjet-Unie te ver mijden, maar we werden nu tot han delen gedwongen. Door het bedrog van de Sowjet-Unie moesten onze verkenningsvliegtuigen boven Cuba blijven vliegen en als er op deze vlieg tuigen gescholen werd, dan zouden wij terug schieten. Dit zou onvermij delijk nieuwe incidenten tengevolge heben en leiden tot een verscherping van het conflict, waarvan de gevol gen zeer ernstig konden zijn. Hij antwoordde dat de Cubanen zeer boos waren omdat wij het Cu baanse luchtruim schonden. Ik zei cat wij, als wij dit luchtruim niet hadden geschonden, nog steeds Chroesjtsjows verklaring dat er geen raketten op Cuba waren, zouden ge loven. En verder merkte Ik op. dat de hele kwestie veel ernstiger was dan bet luchtruim boven Cuba: dat da volkeren van onze beide landen en in feite de volkeren van de gehele wereld erbij betrokken waren. Onuitwisbaar kaar komen. Toen ik die nacht naar huis reed, voelde ik me iets optimis tischer. De brief betekende misschien, ondanks alle retoriek, toch het begin van een zekere inschikkelijkheid en overeenstemming. Dat gevoel werd versterkt door het feit. dat John Seali, een zeer bekwame en ervaren reporter van ABC. door een belang rijke functionaris van de Sowjetrus sische ambassade benaderd was met een voorstel aat de Sowjet-Unie de rakettan onder supervisie en inspec tie van de Verenigde Naties zou te rugtrekken en dat de V.S. de blok kade zouden opheffen en als onder deel van de overeenkomst plechtig zouden beloven Cuba niet binnen te vallen. Hem was gevraagd dit bericht aan de regering van de Verenigde Staten door te geven, wat hij on middellijk gedaan had. Op zaterdagochtend 27 oktober ont ving ik echter een memorandum van J. Edgar Hoover, directeur van de Inlichtingendienst, dat mij weer grote ongerustheid bezorgde. Hij had de avond tevoren inlichtingen ontvan gen dat Sowjetrussiseh personeel in New York blijkbaar gereed stond om a'Jc belangrijke documenten te ver nietigen, omdat de V.S. waarschijn lijk een militaire actie tegen Cuba of tegen Russische schepen zouden be- g.nnen en dit zou oorlog betekenen. Toen ik naar het Witte Huis reed vroeg ik mezelf af: als de Russen een oplossing in de crisis wilden vin den. waarom had dan een deel van het personeel zo'n opdracht ontvan gen? Hield de brief van Chroesjtsjow werkelijk in dat er een oplossing ge vonden zou kunnen worden? Ik had eon bang voorgevoel, toen Ik naar de vergadering van onze oommissie ging Boven: op 3 en 4 juni hadden President Kennedy en premier Chroesjtsjow een prettig gesprek, in de Oostenrijkse hoofdstad We nen. Ruim een jaar later, in okto ber 1962waagde de Sowjetrussi sche premier een raketten-invasie op Cuba en hield hij dreigende toespraken (foto beneden). steeds meer bewijzen binnenkwamen dal de Russen op Cuba dag en nacht werkten en hun werkzaamheden aan I de raketbases en de IL-28's met nog 1 grotere inspaninng verrichtten. Toen begonnen de moeilijkste 24 uur van de raketcrisis. Het was een feil dat de Russen geen onredelijk voorstel deden en dat hetgeen zij voorstelden geen verlies betekende voor de V-S. of voor onze NAVO-bondgenoten. Gedurende de laatste 18 maanden had de president bij verschillende ge legenheden het ministerie van Bui tenlandse Zaken gevraagd tol over eenstemming met Turkije te komen over het terugtrekken van de Jupi- terraketten uit dit land. Ze waren kennelijk verouderd en onze Polaris- onderzeeërs in de Middellandse Zee zouden Turkije een veel grotere be scherming bieden. Slachtoffer Maar nu was President Kennedy kwaad. Het was duidelijk dat hij het bevel tot verwijdering van de raket- Die uren in die vergaderzaal op dit zaterdagmiddag in oktober zullen rooit meer uit onze herinneringen kunnen worden weggewist. Als nooit te voren waren we ons bewust van de betekenis en de verantwoordelijk heden van de macht der Verenigde Staten, de macht van de president, de verantwoordelijkheid die we hadden voor de mensen over de gehele we reld, mensen die nooit van ons had den gehoord, nog nooit van ons land hadden gehoord of van de mannen d'e in dat vertrek zaten en over hun lot beslisten. Die een beslissing moesten nemen waaruit zou voort vloeien of zij zouden blijven leven of moesten sterven. We vallen mor gen niet aan, zei de president. We proberen het nog eens! Het ministerie van Buitenlandse Zaken ontwierp een concept-ant woord van President Kennedy aan Chroesjtsjow. Het was een antwoord op de argumenten in diens laatste brief, en er werd in gesteld dat we de raketten niet uit Turkije zouden tciugtrekken en dat hierover niet onderhandeld kon worden. Ik was het niet eens met de in houd en toon van die brief. Ik stel de voor (en werd hierin gesteund door Ted Sorensen en anderen) dat we de de laatste brief en voorstellen van Chroesjtsjow zouden negeren en zouden antwoorden op het voorstel in zijn aanbod aan John Scali, n.l. dat de Sowjetrussische raketten en de aanvalswapens onder inspectie en bekrachtiging van de Verenigde Na- Ces zouden worden teruggetrokken, als de Verenigde Staten van hun kunt, met de rest van het westelijk halfrond beloofden Cuba niet binnen te zullen vallen- Hier werd over ge debatteerd. Er heerste felle onenig heid. Iedereen was gespannen. Som migen waren de uitputting nabij, al len waren teneergeslagen en bezorgd President Kennedy was verreweg het kalmst. Toen we tenslotte elkaar niet meer schenen te bereiken stelde hij wat geërgerd voor dat omdat ik zo sterk volhield dat het antwoord van Buitenlandse Zaken niet bevre- Geen ultimatum De Sowjet-Unie had heimelijk ra ketbasis op Cuba aangelegd terwijl tegelijkertijd m particuliere gesprek ken en openbaar werd beweerd dat oit nimmer zou gebeuren. We moes ten morgen de toezegging hebben dat die bases zouden worden verwijderd. Ik stelde geen ultimatum maar ik stelde 'n feit. Hij moest begrijpen dat, ?ls zij die bases niet zouden verwij deren, wij dat zouden doen. Presi dent Kennedy had groot respect voor het land van de ambassadeur en de moed van zijn volk. Misschien zou dit land het noodzakelijk achten tot vergeldingsmaatregelen over te gaan: maar voor het zover was zouden er r.iet alleen dode Amerikanen maar ook dode Russen te betreuren zyrn Hij vroeg me tot welk aanbod de Verenigde Staten bereid waren, en ik vertelde hem over de inhoud van de brief die President Kennedy zo juist aan Chroesjtsjow verzonden had. Hy stelde een vraag over het verwijderen van de raketten in Tur kije. Ik antwoordde dat daarover geen regeling getroffen kon worden onder de huidige dreiging en dat dit bovendien in laatste instantie een beslissing was die door de NAVO moest worden genomen. Ik zei ech ter ook, dat President Kennedy al geruime tijd de raketten uit Turkije en Italië had willen verwijderen. Hij had enige tijd geleden al oipdracht hiertoe gegeven en onze mening was dat het na afloop van deze crisis niet lang zou duren of die raketten zou den verwijderd worden. Ik ging terug naar het Witte Huis. De president was niet zeer optimis tisch en ik ook niet. Hij gaf bevel aan 24 eskaders troepentransport- machines van de Luchtmacht Reser ve voor actieve dienst gereed te hou den. Ze zouden nodig zijn bij een invasie. Hij had niet alle hoop laten varen, maar die hoop was nu nog alleen dat Chroesjtsjow in de komen de paar uur zijn houding zou her zien. Het was alleen een hoop, geen vei wachting. In de verwachting lag een militair treffen op dinsdag en mogelijk al de volgende dag (ADVERTENTIE) Bewijzen Mijn vermoeden werd gerechtvaar digd. Ei- was een nieuwe, dit keer zeer fcrmele brief van Chroesjtsjow aan president, Kennedy ontvangen. Het was duidelijk dat deze brief niet ge sel ireven was door Chroesjtsjpw per soonlijk maar door het ministerie van Buitenlandse Zaken in het Kremlin. De brief was heel anders dan de eer ste die twaalf uur daarvoor ontvan gen was. „Wij zijn genegen onze ra ketten van Cuba terug te trekken, u zult uw raketten uit Turkije te rugnemen. De Sowjet-Unie belooft piechtig niet in Turkije te zullen bin nenvallen en zich ook niet in de bin nenlandse aangelegenheden van dat land te zullen mengen: de V.S. doen eenzelfde gelofte met betrekking tot Cuba". De voorgevoelens van onheil en dreiging werden nog vergroot toen minister McNamara berichtte dat er P RI SM A herenhoTfogea D mateeslepen edelstalen horloge met glanzend-blauwe wijserplaat 119.- 3) plat automatic horloge mét. datum in edeldoublé 169.- I PIERROT N. BINK Juwelier, horloger LEIDEN - MAARSMANSST. 21 - TEL. 20778 Juwelier. horloger, HOOIGRACHT 45 LEIDEN V. d. WATER L. VAN DUYN Juwelier, horloger HaarLstraat 181, Leiden Juwelier, PRINCESTR. 15, KATWIJK AAN ZEE

Leidsch Dagblad | 1968 | | pagina 15