Toestand Limburg kritiek' Vergeldingsacties van Israël tegen Jordanië Een DAF-team moest opgeven ONDERONSJE MET HANOI IN PARIJS Studenten vorderen straat e3 n.v. v. d. velde Citroën unieke geschenken volkskunst uit mexico Hoogleraar pleit voor protestmars naar Den Haag ya (jrj() etnialen gered uit moeras (Due/ HARRIMAN IS NIET ZEKER VANTERUGKEER Vrij koud Man overlijdt na prestatieloop Twee bruggen opgeblazen I 30797' Marathonrace Londen - Sydney chocolade letters JAMIN Opgericht 1 maart 1860 MAANDAG 2 DECEMBER 1968 LEIDSCH No. 32653 DAGBLAD Directeur: E. A. E. van Dishoeck Hoofdredacteur: Drs. J. R. Soetenhoret DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN 1 14.1# pei kwartaal (postabonnementen l«.5#>. f 4.70 per maand <M) eoornltbetatlnfloeee nummers «.24 Witte 81ngel 1, Lelden - Olro 61055 Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie 2150T PARIJS (AP) Amerikaanse en Noordvietnamese diploma ten zijn vanochtend particuliere besprekingen begonnen met het doel om spoedig te komen tot de opening van de nieuwe uitgebreide conferentie over een regeling voor de Vietnamese oorlog, zo werd uit welingelichte bronnen in Parijs vernomen. Deze voorbereidende Amerikaans- Ncordvietnamese besprekingen wor den gehouden in afwachting van de aankomst deze week van een Zuid- vietnamese delegatie. Vernomen wordt, dat gedele geerden van Washington en Hanoi zich bezig houden met de regeling voor een procudure-byeenkcmst. wel- ke door de vertegenwoordigers van de vier groepen die aan de uitgebreide conferentie zullen deelnemen, zal worden bijgewoond. Dit zyn de Ver Staten. Noord-Vietnam, Zuid-Viet- nam en het Nationale Bevrijdings front (Vietcong». PARIJS Reuterl De Ameri kaanse delegatie naar het overleg met de Noordvietnamezen in Parijs verwacht dat president Nixon een nieuwe delegatieleider zal benoemen ms hij 20 januari in Amerika als president aan de macht komt. Voor zijn vertrek voor een kort bezoek san de Verenigde Staten zei Hairi- man gisteren te verwachten dat Nixon zijn eigen vertegenwoordiger ln Parijs zal benoemen. „Met andere woorden ik verwacht 20 januari met mijn vrouw in Washington te zijn en daar te blijven. Ik geloof dat Nixon verstandig zou doen door zijn eigen keuze te bepalen", aldus de Amerikaanse diplomaat, die eraan toevoegde zich beschikbaar te zullen stellen als Nixon zou besluiten hem als delegatieleider naar het vredes overleg te handhaven. De Bilt verwacht van heden, tot morgenavond Overwegend droog weer met in de nacht en ochtend op vele plaatsen mist, of laaghangende bewolking. Zwakke tot matige zuidoostelijke wind. Vannacht temperaturen om het vriespunt, morgen overdag on geveer dezelfde temperaturen als vandaag. (Opgemaakt om 12.40 urn-). 3 DECEMBER Zon op: 8.28 uur; onder: 16.31 uur. Maan op: 15.12 uur; onder: 7.12 uur. Hoogwater te Katwijk te 2.07 en 14.20 uur. laagwater te 10.21 en 22.30 uur. Dit nummer bestaat uit 18 pagina's Als speelruimte ROTTERDAM (GPD) De Rot terdamse politie heeft zaterdagmiddag negen studenten gearresteerd, die op eigen houtje een straat in de Rot terdamse binnenstad, de Josephlaan voor het verkeer hadden afgesloten om kinderen speelruimte te geven. De studenten (negen jongens entwei meisjes, één verkleed als Zwarte Piet», zijn allen lid van het actie comité „Speelruimte voor kinderen". De meesten zijn lid van de S.J. (So cialistische Jeugd). Tegen de studen ten werd proces-verbaal opgemaakt. Daarna werden zij weer vrijgelaten. De studenten, die door pamflet ten de bewoners op de hoogte had den gesteld, hadden ruim 150 kinde- ren uit de buurt opgetrommeld in de Josephlaan Leden van de actiegroep sloten de I straat af Anderen begonnen met de i kinderen, die het allemaal prachtig vonden, spelletjes te doen. Automo bilisten. die dp Josephlaan wilden j indraaien, begrepen niet waarom de j politie het verkeer niet regelde, maar i wilden toch wel. op verzoek van de met borden getooide studenten een volgende straat nemen. De ouders stonden wat verbaasd, maar over het algemeen wel sympathiek tegen over de actie van het comité. Toen de studenten ook voor de politie niet j op zij gingen, werden zij in overval- wagens naar het bureau gereden. WEERT (GPDi Na een presta tieloop rond de uitspanning ..De ijze ren man" in Weert is de 47-jarige winkelier H. Verspagen uit Weert on wel geworden en onmiddellijk daarna overleden. De Weertenaar. vader van 9 kinde ren. had met talrijke andere atleten zyn prestaties willen meten in de nog 1 vermoeiende cross. Na afloop ging hij met de andere deelnemers naar het kleedlokaal in café Denneoord Daar stierf hij weinig ogenblikken later aan een hartver lamming. Uitgelaten vreugde vanoch tend in het Amsterdamse stad. huis, waar Amsterdams Lieverdje nummero 1, Johan Cruijff, trouw de met de lieftallige Danny Cos- ter. Het spreekt vanzelf, dat vele Ajax-fans en in de eerste plaats Johans teamgenoten van hun be langstelling blijk gaven. Ook het gemeentebestuur van de hoofd stad was present. Wethouder Verhey, speciaal belast met sport zaken. had zich niet de kans la teil ontnemen om zelf dit huwe lijk te voltrekken. Vanmiddag is er nog een receptie in het Am sterdamse Hilton-hotel. Het jon ge paar zal geen huivelijksreis gaan maken, omdat Johan over enkele dagen al weer aan de ar beid moet bij werkgever Ajax. Stemmiger dan in Amsterdam ging het vandaag in Bussum toe. Daar is vanochtend om elf uur in alle stilte het huwelijk voltrok ken tussen zangeres Corry Brok ken (35) en René Sleeswijk sr. (61), directeur van de befaamde Sleeswijkrevue. Willy Walden trad hierbij op als getuige. Het huwelijk was voor de buitenwe reld zorgvuldig geheim gehouden. Na de sobere plechtigheid was het paar S7iel verdwenen. EYGELSHOVEN (GPD) „Om te voorkomen dat Limburg langzaam maar zeker onderontwikkeld gebied wordt, zal de bevolking en bloc moeten handelen. De regering kan worden gedwongen nog meer voor Limburg te doen. Bepaalde pro cessen in Limburg kunnen worden vertraagd, dat zou de rege ring handen vol geld kosten. Op die manier zou zij voor het een of het ander moeten kiezen", aldus prof. dr. H. Hoefnagels s.j„ gistermorgen tijdens een vergadering van het NKV in Eygelshoven. Dr. Hoefnagels, die opnieuw pleit te voor een protestmars naar Den Haag. betoogde dat de herindustria lisatie-problematiek van Limburg op de een of andere manier nieuws moet worden voor de televisie en voor de frontpagina's van de lande lijke kranten. De bevolking van Ne derland en met name die van de Randstad Holland moet van de ernst van de toestand van Limburg wor- den doordrongen. De bevolking van I Limburg moet in haar geheel wor- den gemobiliseerd om bijvoorbeeld in Den Haag in het groot te gaan de monstreren. Want Nederland moet als geheel gaan Inzien, dat de pro blematiek in Limburg zeer ernstig is en uniek voor de rest van het land. Volgens dr. Hoefnagels zal de 1 Randstad Holland binnen afzienbare tyd door enorme industrialisatie een waterhoofd voor Nederland worden en zullen de andere gebie den volkomen op de achtergrond ge raken. „De kinderen van deze gene ratie zullen in Limburg geen toe komst meer hebben," aldus prof. Hoefnagels. „De helft van hen. die een middelbare mijnoplelding volg den verliet Limburg al en van de h.ts„'ers verliet zelfs driekwart on ze provincie. Alle takken van de sa menleving in Limburg hebben te Rj- den van de huidige ongunstige toe stand. Ook de middenstand en de bouwsector. Ik vind het een veeg te ken dat in Kerkrade een groot aan tal winkelpanden leeg staat en dat het winkelcentrum ln Heerlen sterk ln waarde verminderde. De waarde van een winkelpand is zo ongeveer de maatstaf voor de economische si tuatie van een streek." Prof Hoefnagels wa* van oordeel, dat minstens nog twee industriële motoren en een onderwijsinstelling op universitair niveau in Limburg zullen moeten worden gevestigd om een nieuwe pijler te krijgen waar op de welvaart in deze provincie zich weer kan ontwikkelen. De vestiging van steeds nieuwe industrieën in de Randstad zal moeten worden afge remd. „Maar welke regering zal dat tegenhouden? Daar woont immers zo ongeveer de helft van het aantal kie zers. „Bovendien moet de bevolking van Nederland ervan doordrongen wor den dat de toestand in Limburg kri tiek is. Ik ben ervan overtuigd, dat zy niet weer dat één DAF-fabriek in Limburg niet uit de nood helpt. Daarom moeten de Limburgers zich verenigen en zorgen voor voorpagi nanieuws voor de landelijke kranten. Ik wil de bevolking van Limburg met aanraden amok te maken. Maar er zal iets gedaan moeten worden. De vakorganisaties hebben een hele dik ke vinger in de pap. De vakbondslei- I ders zouden de leiders moeten zyn van een door de Limburgers gehou den massale actie. Ondermijn het vertrouwen in de vakbondsleiders j niet. maar probeer met hen iets op 1 touw te zette. Al is het een demon stratie in Den Haag. Limburg moet de absolute prioriteit krijgen'-, aldus I prof. dr. Hoefnagels. WEERT (GPD) De nog jonge assistent-accountant R. Roodhuis uit Weert is op 't nip pertje aan een langzame, kwel lende dood door koude, honger, dorst en verstikking, ontsnapt. Wandelaars vonden hem gis termiddag diep weggezonken in een stuk moeras tussen Kinrooi en Bree in het nabije Belgische grensgebied. De Weertenaar ligt nu volkomen uitgeput van het bijna rampzalige avontuur te bekomen in het ziekenhuis in Maaseik. De heer Roodbols stond al sinds donderdagavond als ver mist te boek. Zijn vrouw deed van die vermissing aangifte bij de politie van Weert. Ilaar man was donderdagmiddag voor een fietstochtje in de buurt van huis gegaan en daarvan 's avonds nog niet teruggekeerd. Dit een eerste onderzoek H gebleken (het slachtoffer kon zondag zelf nog weinig ophelde ring verschaffen), dat de Weer tenaar op die plek tussen Kin rooi en Bree voor een „sanitai re stop" is afgestapt en een stukje terrein langs de weg is opgelopen. Hij is daar vermoe delijk in het moeras terechtge komen en direct zover wegge zakt, dat hy zichzelf daar niet meer uit kon bevrijden. Drie dagen en drie nachten moet de man hebben gewor steld om het hoofd „boven wa ter" te houden. Door het fraaie najaarsweer naar buiten gelok te wandelaars uit Kinrooi heb ben hem gisteren ontdekt en met behulp van de haastig ge alarmeerde rijkswachters uit zijn netelige positie bevrijd. TEL AVIV (Reuter) Een Israëlische commando-eenheid is zondagavond diep op Jor daans gebied doorgedrongen en heeft ongeveer 60 kilometer ten oosten van de Dode Zee een verkeersbrug en een spoor brug opgeblazen, waardoor het spoorweg- en verkeersnet van Jordanië in tweeën is gesple ten. Naar een Israëlische woord voerder in Tel Aviv meedeel de. vormde de actie een repres- saille „voor de voortdurende sabotage-acties van Jordaanse zijde". Volgens Jordanië zijn vier personen gesneuveld en zeven gewond. In een andere bekendmaking is gezegd dat de Israëlische artillerie zendagavond de Jordaanse stad Ir- bid heeft beschoten, nadat twee Is raëlische dorpen door de Jordaniëers onder vuur waren genomen. Later werd nog een Israëlisch dorp ten zuiden van he. Meer van Galilea be schoten. In de mededelingen over de oom- niando-actie worden twee sabotage acties vanaf Jordaans gebied met name genoemd, namelijk op vrijdag de beschieting met vijftien raketten van Israëlische potasbedrijven in So dom en de besohieting van twee dor pen op zondagavond. Ter rechtvaardiging van de inval in Jordanië noemde het Israëlische Ie»;er het feit, dat Arabische guer- r.lla's tijdens vijftig sabotageaanval len hebben uitgevoerd sinds Koning Hoessein op 26 november overeen stemming heeft bereikt met de Ara bische commando's in zijn land. Vol gens de Israëliërs steunt Hoessein aeae sabotagedaden actief. De mi- rister van Defensie. Mosje Dajan heeft woensdag in de Knesset ver klaard: „Niet slechts wordt in die overeenkomsten geen melding ge maakt van het feit, dat er een be stand is. maar zij geven zelfs de of ficiële zegen aan de operaties van de saboteurs" De Arabische verzetsgroep „El Fa tah" heeft zondag meegedeeld de be schieting van de potasbedrijven te hebben uitgevoerd Volgens het Pa lestijnse bevrijdingsorganisatie zijn zaterdagavond 12 Israëlische militai ren gedood of gewond bij een bot sing met Palestijnse Arabische com mandotroepen in het noorden van de Jordaan-vallei- Een woordvoerder in Tel Aviv meldde de dood van een Syrische soldaat tijdens het gevecht oc- zaterdagavond met Israëlische soldaten aan de Israëlische kant van de bestandslijn tussen Syrië en Is raël. De Arabier, gekleed in het uni form van het Syrische leger, be hoorde bij een commandogroep die de door Israël bezette Golanheuvele binnendrong, aldus een woordvoer der in Tel Aviv. ADVERTENTIE) ADVERTENTIE f t bel JUltil VOOR GRATIS HUISORGAAN, WAARIN: KANTOORMEUBELEN BRANDKASTEN, KLUIZEN CIEBA-SYSTEMEN KANTINE-INRICHTING ORGANISATIEMIDDELEN DIRECTIEKAMERS v. ZUYLEN V. NIJEVELTSTR. 372. WASSENAAR. TEL. 3013 20ETERWOUDSEWEG S3 - LEIDEN TELEFOON 21156 wij alle vertrouwen in", aldus Slote- maker. Zoals bekend staat de laatste test open voor de zeventig best geklas seerde wagens, die Bombay zouden bereiken. Er zijn echter nog slechts zeventig wagens in de strijd °n op weg naar Bombay, waar woensdag de i inscheping begint op de Chusan voor de zevendaagse bootreis naar Austra lië. Het voorlopige (officieuze» klasse ment ziet er als -volgt uit: 1. Roger Clark (Gbr.) Ove Anderssen (Zwe.) met Ford Lotus-Cortina 12 straf- BOMBAY (GPD) Rob Slote- maker, één van de twee Nederland se equipeleiders in de Londen-Sydney marathon verklaarde bij aankomst in Bombay gisteren, dat hij in tien jaar autoracen en rallyrijden nog nooit zo'n enthousiasme onderweg had ontmoet als die van de kant van de Ind'iase bevolking. Bij heel hun doortocht door het land waren de menigten opeengepakt geweest langs de weg zo dicht, dat het voor hem en Rob Janssen soms moeVijk wa» om hun DAF-55 op de weg te hou den. Slotemakers wagen met het num mer 30 arriveerde gistermiddag om twee uur op het vliegveld Santa Cruz van Bombay. Daar hoorde hy tot zyn spijt, dat de andere DAF-55 van Van Lennep en Hissink nabij Delhi de strijd na motorpech had moeten opgeven Slotemaker en Janssen hadden tus sen Delhi en Bombay geen enkele stop gemaakt. Er waren perioden, waarin een van beiden niet minder dan tien uur achtereen aan het stuur zat. Maar dat was niet de 'ormale procedure. In het algemeen wissel den zij elkaar om de twee uur af. „Deze wagen is eigenlijk helemaal niet gebouwd voor het maken van hoge snelheden. Wij willen zo vroeg als maar even mogelyk is de finish bereiken. Of wy denken Sydney te halen? Natuurlijk daar hebben vormen de enige Nederlandse ploeg, die nog in de strijd is. i punten, 2. Stapelaere (Belg Lam- J pinen (Fin.) met Ford 20 Mrs 20 strafpnt., 3. Bianchl (Bel.l/Ogier (Fra.) met Citroen DS 21 21 straf pnt.. 4. Hopkirk/Nash (Gbr.) met BMC 1800 22 strafpnt., 5 Aaltonen (Fin Liddon (Gbrj met BMC 1800 24 strafpnt. ADVERTENTIE betekent; Verkoop: Kioek hoek Stationsweg- Moresingel. ADVERTENTIE Welkom Sint in Nederland '%Èr i65 uivo Rob Slotemaker irechtsi en Rob Janssen zijn met bun DAF 55 in Bombay aangekomen. Zijlè Uit het Leidsch Dagblad van 1 December 1868 Dat er nog hier en daar eigenaardige plaatselijke ge woonten bestaan blijkt uit het volgende bericht: De nacht van Dinsdag op Woensdag, l.l. was voor vele arme lieden in de omstreken van Oudewater zeer voorde lig. Volgens eene oude ge woonte mochten zij namelijk de koeien, die zich dan nog in de weide bevonden, mel ken. Donderdag 26 Nov. is door het doorsteken van den dam op het strand het knaal door den Hoek van Holland met de Noordzee in gemeenschap gébracht.

Leidsch Dagblad | 1968 | | pagina 1