}OUW EIST rWEEMAAL PROCENT Twee arrestaties voor zwendel met facturen Het balletje rolt nog )vervaller bekent St. Nicolaas. I I gas Mogelijkheid van nieuwe coalitie Brocades kreeg tweede keer argwaan Bonaparte Naar nieuwe grondwet?''' Nog maar 8 dagen dan is het de matras waarop u werkelijk uitrust BESCHEIDEN ROULETTE IN NEDERLAND tfTRECHT (ANP) De bouwvakbonden zijn van plan bij komende onderhandelingen voor de nieuwe bouw-c.a.o. een jnsverhoging te vragen van zes procent per 1 maart 1969 en i procent per 1 maart 1970. De huidige c.a.o. loopt op 28 bruari af. s de concept-voorstellen voor een tweejarige c.a.o. is voorts 3 ke van een "bij sturingsclausule, invest er ingsloon, verkorting van arbeidstijd met een kwart uur per dag, één dag vakantie meer 1969 en nog eens één dag meer in 1970, vereenvoudiging van de structuur en een wachtgelduitkering van 90% van het dagloon. conceptvoorstellen van de drie ien zijn gepubliceerd in „De Bou- het orgaan van de bij het aangesloten Algemene Neder- Bond voor de Bouwnyver- houdt verband met de leden- ideringen van de bonden, die tnkort worden gehouden, rwacht wordt, dat de definitieve stellen pas na ihalf december md, I >ur. l k. BDAG 26 NOVEMBER 1968 LEIDSCH DAGBLAD PAGINA 7 SN HAAG (ANP) Een 23-ja- monteur heeft in Wenen na een iurig verhoor, waarvoor drie archeurs uit Den Haag en Delft de Oostenrijkse hoofdstad wa- gegaan, bekend in oktober in de jse wijk Waldeck in een juwe- taak te hebben ingebroken en ovember in Delft een overval te m gepleegd op een juweliers- In Den Haag bedroeg de buit iOOO,aan juwelen en sieraden, elft ongeveer f 20.000,De man een en ander samen met een irige Oostenrijker hebben ge- De in de Residentie gestolen jen en sieraden waren in Wenen acht aan vier Oostenrijkers, van ar drie zijn aangehouden. Van de Ie buit is tot nu toe voor een f 4.000,teruggevonden. De Ie vermoedt, dat de rest van de len en sieraden in handen is van derde heler, die ook de wapens hebben geleverd, waarmee de rollers in Delft op de politie ten, dien zij op heterdaad wer- betrapt. Zijn Oostenrijkse maat de monteur leren kennen in de ngenis in Wenen, waaruit hij in istus werd ontslagen, na er een van vijf jaar te hebben uitgeze- monteur verblijft in Wenen in [ekenafdeling van de gevangenis, de overval in Delft sprong hij et zien van de politie dwars door talageruit. Hij wist toen met de enrijker te ontkomen na een gevecht met de politie. Ondanks ernstige verwondingen aan zijn én wist hij Wenen te bereiken, hij op het station in elkaar e. Enkele uren daarna werden ai de Oostenrijker aangehouden. bij de werkgevers zullen worden in gediend. By de bouw-c.a.o. zyn rond 200.000 werknemers betrokken. De concept voorstellen voor deze c.a.o. zullen ook als uitgangspunt dienen voor de ver nieuwing van de c.a.o.'s van de rond tien nevenbedrijven, waarby ongeveer 100.000 werknemers zyn betrokken. De Centrale Commissie Bouwny- verheid zal er bif het komend over leg naar streven, dat een reëele ver betering van de inkomenspositie van de bouwvakarbeiders wordt bereikt. Dit betekent volgens de drie bon den waarin 70 procent van de bouwvakarbeiders is georganiseer! dat die loonsverhoging de bouw vakarbeiders in staat moet stellen meer te kopen of te sparen. By de vaststelling van de concept voorstellen is rekening gehouden met het vermoedelyke prysverloop, de sty ging van de sociale verzekerings premies en dergelyke. (ADVERTENTIE) t Agfa Magneton „„b.„d gehtidslxind studio-zuiver ROME (AP) De Italiaanse christendemocraten hebben hun in terne geschillen snel bü gelegd na dat president Saragat een socialist had aangewezen als kabinetsinfor mateur. De partijraad van de christende mocraten heeft gisteren een com muniqué uitgegeven, waarin gezegd werd dat de party bereid is om deel te nemen aan een nieuwe coalitie tussen links en het centrum, die zon der uitstel gevormd moet worden om Italië zo de kans te geven de studenten- en arbeidersonrust het hoofd te bieden en zich te bemoeien met de ernstige Europese financiële problemen. Rumor, de partysecretaris van de christendemocraten heeft een soort motie van vertrouwen gekregen toen zyn party zyn aftreden met meer derheid van stemmen verwierp. Volgend jaar ongeldig DEN HAAG (GPD) De itl 1967 uitgegeven byzondere post zegels zuilen na 31 december 1968 niet meer kunnen worden gebruikt voor het frankeren van poststukken. Ongeldig worden de zegels ter ere van de Technische Hoge school in Delft (20 cent), 1e j Europapostzegels 1967 (20 en 45 - cent), de Zomerpostzegels 1967 (12, 15, 20, 25 en 45 cent), de Amphilexzegels (20, 25 en 75 cent), de Rode-Kruiszegels 1967 (12, 15, 20, 25 en 45 cent) en de Kinderpostzegels 1967 (12, 15. 20, 25 en 45 cent). Het systeem, waarby bepaal de postzegels na verloop van een of twee jaar him geldigheid verliezen, wordt overigens bin nenkort afgeschaft. Er kan nu al rekening mee worden gehoi.- den, zo verzekerde een woord voerder van de PTT, dat de 12 november verschenen serie kin derpostzegels 1968 de sprook jesserie onbepaald geldig zal blijven. SCHIPHOL (ANP) Na het weekeinde in paleis Soestdijk te heb ben doorgebracht, is Prinses Irene gisteren weer van Schiphol naar Spanje vertrokken. Ditmaal was haar reisdoel niiet Madrid, maar Barce lona. De Prinses werd op de lucht haven uitgeleide gedaan door Ko ningin Juliana. AMSTERDAM (ANP) De Am sterdamse centrale recherche is op het spoor gekomen van een zwen del met valse facturen, waarvan de N.V. Konlnklyke Pharmaceutische Fabrieken v/h. BrocadesStheeman In Amsterdam het slachtoffer is ge worden. Een 31-jarige zakenman uit Amersfoort zou het bedryf in augustus in samenwerking met de 30-jarige manager van de reclame afdeling van Brocades voor f16.000 hebben opgelicht. Het tweetal werd aangehouden, nadat een poging om niet valse facturen nogmaals een be drag van f36.000 van Brocades los te krijgen was mislukt. Bekende De zakenman is een oude bekende van de politie. Hy was enkele jaren geleden betrokken by de zwendel met lege N.V.'s en in september vo rig jaar by het verhandelen van een grote party Marihuana in Zeist. En kele maanden geleden overlegde de man by Brocades een aantal factu ren, waaruit moest blyken dat een in Brussel gevestigd reclamebureau nog een uit 1966 daterende vorde ring van f 16.000.op Brocades had. Het reclamebureau .Spotlight on Europe" genaamd", was speciaal voor deze gelegenheid opgericht. De ad ministratie van het bedryf nam contact op met de manager, die in Amersfoort ziek thuis was. Deze zat ook in het komplot. Hy bevestigde de opdracht en deed verbaasd, dat het geld nog niet was betaald. Hoewel men by Brocades de zaak niet hele maal vertrouwde, werd het bedrag In augustus toch uitbetaald in de vorm vain een cheque op een bank in Brussel, waar het, naar inmid dels is gebleken, geboekt werd op de rekening van de zakenman. Verleden week probeerde de man een zelfde spelletje te spelen. Nu kwam hij by Brocades op de prop pen met (valse) facturen van het zogenaamde reclamebureau Chemi- oals International, dat eveneens in Brussel zou zyn gevestigd. Volgens de geproduceerde facturen zou Bro cades nu een schuld van f 36.000 hebben. De opzet mislukte, omdat het bedryf argwaan kreeg en de politie inschakelde. Uit het onderzoek is inmiddels naar voren gekomen, dat de zaken man de oprichter is van nog en kele naamloze vennootschappen en ADVERTENTIE KEIJZER TAPIJT I firma's, die naar de recherche ver- I moedt ook bedoeld zy n om te zwen delen. D enamen van deze zgn. in I Amsterdam gevestigde bedryven lui- 1 den Comintex, Sales Service Inter national, Hoogbouw N .V., Swiss Overseas Investment Corporation en de „Club van vier". Deze „Club van vier", die een chartermaatschappy in oprichting zou zyn, adverteerde enige tyd geleden met vliegreizen naar Australië voor f2500. Reflec tanten kregen bericht, dat zy waren ingeschreven en een bedrag van f 200 moesten stortten. Zover de recher che heeft kunnen nagaan heeft nog geen van de aspirant-slachtoffers van de zakenman (tenminste vyf- tig) geld gestort. Verondersteld wordt, dat de man, nadat hy de vooruitbetalingen had geïncasseerd, niets meer van zich zou hebben la ten horen. DEN HAAG (GPD) De rege ring gaat nog voor Kerstmis met de Tweede Kamer en met de voorzitters van de staatscommissie Cals/Donner overleggen welke veranderingen op bepaalde punten in de grondwet kunnen worden aangebracht in deze kabinetsperiode. Minister Beemink van Binnen landse Zaken heeft dat gisteren ge zegd bij de uitreiking van de eerste exemplaren van een serie boekjes, waarin publicaties over grondwets herziening worden gebundeld. De serie heet „Naar een nieuwe grondwet?" en bedoelt de politieke meningsvorming over grondwetsher ziening te stimuleren, als logisch vervolg op de in 1966 gepubliceerde „Proeve van een nieuwe grondwet". ADVERTENTIE VOOR DE HANDEL: B. D. LEEFSMA N.V. KERKSTR. 25, AMSTERDAM, TEL. 23 Z7 271 AMSTERDAM HEEFT RECORD-TEKORT AMSTERDAM (GPD) De fi nanciële moeilijkheden van de ge meente Amsterdam zijn groter dan ooit. De ontwerp-begroting voor 1969 sluit met een record-tekort van 104.7 miljoen gulden. Het is de zevende achtereenvolgen de keer, dat de hoofdstedelijke ont werp-begroting oen groot tekort ver toont. Sinds 1962, het laatste jaar waarin inkomsten en uitgaven met elkaar in evenwicht waren, zyn de begrotingstekorten geaccumuleerd tot 375 miljoen gulden. De vlottende schuld van de gemeente nam in de zelfde periode toe van een kleine 60 miljoen tot ruim 610 miljoen gulden. De ontwerp-begroting staat in het teken van versobering. Stygingen van de uitgaven zyn zoveel mogehjk beperkt. Voor de Amsterdammers hebben burgemeester en wethouders OJn. verhogingen van de tarieven van het waterleidingbedrijf en het gemeentevervoerbedrijf in petto, die ruim zeven miljoen moeten opleve ren. Over de toekomst laat het college zich gematigd pessimistisch uit. Al leen voor het voorkomen van een verdere teruggang zyn al zeer in~ grypende maatregelen nodig. Een lichtpuntje zien B. en W. in het overleg tussen de ministers van Binnenlandse Zaken en Financiën en de gemeenten Amsterdam, Rot terdam en Den Haag over de sa nering van de financiële positie van deze „grote drie". ADVERTENTIE De Bijlmermeer heeft zijn te bewoners. Een gezin met kinderen, de familie R. J. pray, is gistermiddag in de te gereedgekomen flat aan ogoord in Amsterdams nieuw ste uitbreiding getrokken. De sleutel van de zeskamerflat, die van nu af hun huis is, kregen zij uit handen van wethouder El- senburg van Volkshuisvesting in tegenwoordigheid van oud burgemeester en initiatiefnemer mr. G. van Hall. Op de foto v.l.n.r. mevr. Copray, mr. Van Hall, de heer Copray met op de voorgrond twee dochtertjes van de heer en mevrouw Copray. LOOSDRECHT (GPD) Het rouletteballetje in Loos- drecht draait nog steeds, al is dit dan op zeer bescheiden schaal. Ook na de invallen van deze herfst in verschillende casino's in 't Gooi en Utrecht, bleef de Hollandse club in Na jade zijn deuren geopend hou den voor de leden (honderd no tarieel geregistreerd) Waarom kan de club doen, wat anderen ontzegd wordt? In zyn riante caravan in Oud-Loosdrecht wil adviseur C. J. Buys, Rotter dams expediteur („Het openstellen van een casino kan eigenlyk als een soort hobby worden beschouwd en als een toetsen aan de wet."), wel wat uit de doeken doen. „Wy houden ons ten strengste aan de voorschriften, gesteld in de „wet op de kansspelen." Honderd leden telt onze club en meer komen er ook niet. By ons zal men nooit bussen ADVERTENTIE zomaar 'es een drankje drinken in een leuk café wat jullie wel vaker doen nou, we hebben ook de smaak te pakken hoor. Uit, goeie gewoonte! voor de deur zien ryden, die goklus tigen uit andere plaatsen in groten getale aanvoeren, wy spelen het echte en onvervalste roulette. Vol gens my het enige spel, waarby on- eeriykheden tot het minimum be perkt biyven". Het woord „oneer- lyk" is gevallen. Hoe zit dit by de zogenaamde behendigheidsspelen, zoals Saturne. Delphi en Jorra? Stokpaard De vraag is kenneiyk een stok paard van de heer Buys. „U be- grtfpt toch wel, dat casino's geen fi lantropische instellingen zyn. Er moet worden verdiend. Dat kan nimmer by behendigheidsspelen. Er zyn altyd enkele mensen die het spel snel doorhebben. Andere gasten volgen gauw. Dan is de aardigheid voor de bank er spoedig af. Wat ge beurt er dus? De bank gaat kleine trucjes toepassen, waardoor een zui vere berekening niet meer plaats kan hebben. Wat de heer Buys zeer hoog zit is de toon. die sommige bladen aan slaan als het over speelbanken han delt. „Waarom spreekt men in Ne derland oveer „gokholen" waar men dezelfde speelbanken in het buiten land „casino's" noemt. Wie wel eens bonafide speelbanken heeft bezocht, kan niet anders zeggen, dan dat er een zeer rustige sfeer heerst". Het verbod om casino's te exploite ren heeft tot gevolg gehad, dat er in ons land zo'n kleine tweehonderd clandestiene speelbanken zyn. Dat er daar onder enkele zyn, waar zo genaamde „jenners" werken, lieden die de gasten moeten opjutten tot grotere inzetten is volgens de heer Buys onvermydeiyk. Dit zou groten deels voorkomen zyn, als de overheid enige speelbanken ln Nederland zou tolereren, waarby goede controle mo- gelyk zou zyn. Zouden dan alle clan destiene .speelholen" tot het verleden behoren? „Misschien niet, maar in ieder geval zou men dan kunnen spreken van een misdryf tegen de staat, terwijl er nu slechts een over treding geconstateerd kan worden waarvoor de „straf" uiteraard veel minder is". De adviseur van de Hollandse Club ziet by dit gebeuren één lachende derde. De buitenlandse casino's en de organisatoren van zogenaamde weekeind- en dagtrips naar deze ge legenheden kunnen tevreden zyn met de gang van zaken in ons land. Binnen de E.E.G. is ons land het enige dat het zonder casino's moet stellen. Toeristisch gezien is het al of niet openstellen van een speelbank in Nederland van geen betekenis. Men zal heus geen snoepreisje ma ken voor iets dat men in eigen land kan krygen. Echte gokkers zyn vol gens de heer Buys, ook in ons land sporadisch. Spelers, de mensen die dus wel eens een kansje willen wa gen, maar weten tot hoe ver zy kun nen gaan, zyn er by bosjes te vin den.

Leidsch Dagblad | 1968 | | pagina 7