Wethouder: eerst scherpe kanten van nood afvijlen Bejaardencentrum aan Leidse Lorentzkade Zorg om toenemend geweld Relatiegeschenken? 'n goedidee: een fijne fles PONTIAC Leidse raad debatteerde over huisvesting B, en W. open oog voor problematiek „Zittenblijvers" GR0EN00RD- HAL Koopavonden in St. Nicolaastijd Arditokwintet voor Kunstkring 26 NOVEMBER 1940 HERDACHT Ongunstig klimaat Acad. examens Dierenslioic VIJF MEILAAN VOORRANGSWEG Koopavond (in fraaie geschenkverpakking) PINSDAO 26 NOVEMBER 1968 LEIDSCB DAGBLAD PAGINA 3 (Van een onzer redacteuren) LEIDEN Met het huisvestingsvraagstuk worden dagelijks in Leiden velen geconfronteerd. Jongeren, die willen trouwen, jong-gehuwden, die al vele jaren op inwoning zijn aangewezen, alleenstaanden, die naar woonruimte zoeken, gehandicapten, die te lang op een bovenetage wonen en bejaarden, die zoeken de zijn naar een hun passende woning. Op 1 oktober j.l. ston den niet minder dan 4.104 gezinshoofden en alleenstaanden bij het Huisvestingsbureau ingeschreven. Deze huisvestingsproblematiek baart ook het college van B. en W. grote zorgen. Teneinde daar in een juist inzicht te verkrijgen is onlangs de raad een informa tieve nota voorgelegd. De voor naamste conclusies uit deze nota hebben ivij kortgeleden gepubli ceerd. Tijdens een debat, dat tot gisteravond kwart voor twaalf duurde, is de raad uitvoerig op de inhoud van deze nota ingegaan. Hoewel alle fracties het college dankbaar waren voor deze uit voerige voorlichting en ook met algemene stemmen instemden met de conclusies van de nota, bleef er toch nog wel wat te vra gen over. Mevr. Kerling (PvdA) sneed in eerste instantie het doorstromings probleem aan, dat volgens haar nog niet vlot functioneert. Wij zitten aldus spreekster, nog te veel met het „zittenbly vers'-probleemVeelal zit men nog in een woning, waartoe de gezinssituatie geen aanleiding geeft. Kinderen verlaten het gezin, maar men blijft toch in een veelal te grote woning wonen. In dit geval huldigt men de stelregel „blijf zitten waar je zit". Het is noodzakelijk, dat wij bouwen, aldus mevr. Kerling, maar het kan ook noodzakelijk zijn, dat wij verhuizen. Zou in vele geval len hier een beperkt huurcontract geen oplossing kunnen brengen? Het verstrekken van een huurbyslag aan minder-draagkrachtigen zou h.i. ook de doorstroming kunnen bevorderen. Bij de toekomstige opzet van de Merenwjjk „een dure wijk" dient niet alleen gelet te worden op aantrekkelijke woningen, doch ook op het leefbaar maken van deze wijk. Mevr. Kerling pleitte voor een nauw contact met de huisvestings bureaus in de regio en een maat schappelijke begeleiding voor daar voor in aanmerking komende gezin nen. te liggen, wellicht met een huurtoe- slag voor minder draagkrachtigen. Het aan Leiden in 1969 toe te wijzen contingent woningwetwoningen in dit jaar 184 zal circa 10 lager liggen. Binnenkort krijgt de raad een rui me inspraak over de bouw van de Merenwijk, waarvan het de bedoe ling is. dat per jaar plm. 1000 wonin gen in aanbouw worden genomen. Na re- en dupliek ging de raad akkoord met de conclusies van de nota Zonder debat en stemming werden deze avond ook alle door ons reeds gepubliceerde voorstellen aangeno men. Jeugdcentrum Bij de behandeling van de ingeko men stukken vroeg de heer Ampt- meijer aandacht voor het schrijven van het Comité Leefbaar Leiden, waarin wordt meegedeeld, dat dit comité met een actie is gestart om te komen tot een creatief jeugdcentrum. In Leiden, zo was de heer Amptmeü- er van oordeel wordt voor de onge organiseerde jeugd niets gedaan. Dit nu is een gelukkig initiatief. Zijn B. en W. bereid aan dit streven mede werking te verlenen? In afwachting op concrete plannen stellen B. en W„ aldus de voorzitter, voor om dit schrijven voor kennisge ving aan te nemen, waaraan wethou- houder Sannes toevoegde, dat met het comité over deze zaak reeds con tact is opgenomen. Er zal echter eerst, aldus de wethouder, een orga nisatie „uit de grond moeten worden gestampt". Ook zullen daarin de fi nanciën een woordje mee moeten spreken. Benoemingen By de benoemingen werd mej. Kappeyne van de Coppello deze avond in de vacature van de heer Provó Kluit benoemd tot lid van de Culturele Raad en werd mej. E. S. C. de Wijn benoemd tot hoofdleidster van de kleuterschool „De Boter bloem" aan de Rynsburgersingel. Jeugd De heer Amptmeyer (PSP) vroeg, met een verwijzing naar de studen tenflats etc.. ook begrip voor de gro te groep jeugdigen, die, hoewel nog niet aan een huwelijk toe, toch gaar ne op eigeel benen zouden staan. Spreker brak een lans voor het ge ven van voorrang aan de bouw van woningwetwoningen. Het is een schandaal, dat er in Zuid-West zo vele dure woningen leeg staan. De heer Lamers (Prot. Chr.) deed de suggestie om de nota ook aan wo ningbouwverenigingen te zenden en in populaire vorm onder de burgerij te verspreiden. Aandacht dient voor al ook besteed te worden aan de la gere inkomensgroepen. Vermoedelijk ban dit ook in agglomeratieverband bekeken worden. Spreker toonde zich een voorstander van het bouwen van een bejaardencentrum in de stad. De hervormde diaconie zou hiervoor reeds een plan in portefeuille heb ben. Wacht het College, zo wenste spreker te weten op een landelijke individuele huurbijslagregeling? De heer Zitman (VVD) pleitte voor de bouw van meer premiewoningen en huizen in de vrije sector. Vele ge gadigden voor een dergelijke woning verlaten Leiden en vestigen zich in de omgeving. Het lage huurbestand van voor de oorlog wreekt zich thans. Veelal is men niet voornemens een woning met een voor deze tijd lage huur te ontruimen voor b.v. een dure flat. Hofjes De heer Zitman deed de suggestie om hofjes tc moderniseren Vele be jaarden wonen liever in een hofje dan in een bejaardencentrum. De Studentenhuisvesting gaf ons reeds een voorbeeld hoe fraai een hofje kan worden gerestaureerd. Indien er geen landelijke huurbij slagregeling komt, vroeg mej. Van Buel (KVP) naar de mogelijkheden van een gemeentelijke regeling. Voorts vroeg ook zij aandacht voor de doorstroming, een goede voorlich ting van de burgerij en naar wonin gen voor bejaarden, gehandicapten en grote gezinnen. Mevr. Van der Blom (CPN) achtte het juist indien sterke aandrang op de over heid werd uitgeoefend voor de bouw van meer woningwetwoningen. De heer Pompe (Noodraad) achtte het gewenst, dat een bestemming werd gegeven aan het reeds gesaneerde ge deelte van het terrein Herengracht/ Zijlsingel. Spreker propageerde de uitgave van een woningruilkrant. Mevr. N. A. den Haan-Groen veelheid van problemen Wethouder mevr. Den Haan- Groen, onder wier supervisie deze no ta tot stand kwam, was evenals de raad dankbaar voor het geprodu ceerde cijfermateriaal en de daaraan verbonden conclusies. Hoewel een veelheid van problemen om een op lossing vraagt, zjjn B. en W. alleen bij machte om op korte termijn daar van de scherpste hoekjes af te vijlen. Voorop staan daarbij een onderzoek naar de woningbehoefte van bejaar den. de mogelijkheden van doorstro ming, de aanleg van een wontng- kartotheek en het verkrijgen van een inzicht van de totale woningbehoef te in Leiden en omgeving. Het initiatief van de rijksoverheid tot het invoeren van een huurbijslag voor minderdraagkrachtigen juichen ook B. en W. toe. Een gemeentelijke regeling ziet de rijksoverheid als een doorkruising van haar beleid. Het is vrijwel zeker, dat de huidige rijks- uitkering uit het doorstromingsfonds ook in 1969 wordt gehandhaafd. T.a.v. de „zittenblijvers" begint een onder zoek naar de doorstromingswensen. Met de woningbouwverenigingen en de Bond van Huiseigenaren zal het geven van een beperkt huurcontract besproken worden. Met de huisves tingsbureaus uit de regio is een goed contact. De leegstaande woningen ko men langzaam vol. Koopwoningen worden thans reeds verhuurd. Met alle grote steden heeft Leiden ge meen, dat de bevolking daalt. Velen trekken naar randgemeenten, het geen niet wegneemt, dat de wethou der de doorstromingsketen gaarne tot het grondgebied van Leiden beperkt zag". Het bouwen van jeugdwoningen, naar het voorbeeld van de studenten huivesting, achtte mevr. Den Haan een bijzonder gelukkige gedach te. Initiatieven zullen echter van par ticuliere zijde moeten komen. Het op knappen van hofjes zal in het onder zoek betrokken worden. Voor het uitgeven van een gemeen telijke woningruilkrant, welke dan nog periodiek moet verschijnen, ont breken de financiën. Met de raad was de wethouder het eens, dat er een grote behoefte bestaat aan beneden woningen voor gehandicapten en be jaarden. Ook daarop is de aandacht van het College gericht. Aan de in houd van de nota zal zo veel moge lijk publiciteit worden gegeven. Wo ningbouwverenigingen en de Bond van Huiseigenaren zullen nota's ont vangen. B. en W. zullen zich bera den over de mogelijkheden de raad nog meer bij deze problematiek te betrekken. Minder LEIDEN B. en W. van Leiden hebben besloten om aan de in aanbouw zijnde vee markt/sporthal aan de Willem de Zwijgerlaan de naam „Groenoordhal" te verbinden. Indien de weersomstandighe den gunstig blijven, zal deze hal in augustus/september 1969 officieel worden geopend. ADVERTENTIE Lakenpakkelservice 6 voor ff 2,80 Wasserij Spronk Witte Singel 14, Leiden Ruime parkeergelegenheid De zaken, aangesloten bij de Raad van het Grootwinkelbedrijf, zullen op de volgende avonden tot 9 uur geopend zijn: donderdag 28 novem ber, vrijdag 29 november, maandag 2 december, dinsdag 3 decembei en woensdag 4 december. Op zaterdag 30 november ie er geen koopavond. De zaken, die nor maal op maandagmorgen gesloten zijn, zullen op maandag 2 december pas om 1 uur hun deuren openen. De middenstandszaken zullen over het algemeen dezelfde regeling aan houden. LEIDEN De gisteravond in de raad door enkele leden uit- bouwplannen in de onmiddellijke j omgeving van de Haagweg. gesproken wens: bouw ook eens een bejaardencentrum in de onmiddellijke omgeving van de binnenstad, zal vermoedelijk reeds spoedig in vervulling gaan. De Diaconie der Leidse Hervormde gingscentrum, dat plaats biedt aan gemeente heeft nl. een plan om op een berrein, gelegen tussen de Lo rentzkade en de Zoeterwoudse Sin gel ongeveer ter hoogte van het St. lidwinabuis, een dergelijk centrum te bouwen. Het wordt een verzor- Dinsdag 10 december treedt in de Stadsgehoodzaal voor de Leidse Kunstkring „Voor Allen" op het Ar ditokwintet. Uitgevoerd worden wer ken van Danzi. W. F. Bon (geb. 1940), Ibert, Stamitz, J. van Vlijmen (geb. 1935) en G. Onslow. 120 bejaarden. Bejaardenwoningen zijn niet in het plan, waarvan een schetsplan aanwezig is, opgenomen. De grond voor de bouw is reeds in eigendom van de diaconie. Onder handelingen zijn aan de gang om tot deze bouw te komen. Het is niet uitgesloten, dat er nog een tweede centrum in de binnen- Op de foto: Het terrein langs de Lorentzkade waar het bejaardencen trum moet komen. Op de achter grond (links) het St. Lidwinahuia. (Foto L.D./Holvast) (ADVERTENTIE) het meest verkochte merkhorloge in nederland SWISS MADC een keurig «trek model, slank en zeer modieus in duurzaam doublé 1130.— een Hef modelletje rond, duidelijk afleert eer. dat U over twintig jaar de rand it nig mooi vindt met diamant gesneden, solide gouden kast goud met stalen bodem f 159.- f 132. te richten. Zoals bekend heeft het j bestuur van dit ziekenhuis nieuw LEIDEN In de Pieterskerk is vandaag door de Leidse Universiteit de jaarlijkse plechtige bijeenkomst gehouden ter herdenking van het protest, dat prof. mr. R. P. Cleve- ringa op 26 november 1940 liet horen tegen het ontheffen uit hun functie van prof. mr. E. M. Meyers en enkele andere Joodse hoogleraren, welk pro test het begin betekende van het uni versitair verzet tegen de bezet ter. Soortgelijke bijeenkomsten, geor ganiseerd door het Leidsch Universi- teits-Fonds en de Stichting Pro Civi- tate, zijn, eveneens vandaag, gehou den in negentien andere plaatsen in het land alsook te Brussel, Londen en Parijs. In de bijeenkomst in de Pieterskerk, die werd opgeluisterd met orgelspel door Adr. Blanken- stein en met de uitvoering van ge deelten uit Frans Schuberts Mis in G door leden van het Collegium Mus>- cum onder leiding van André Kaart, hield prof. mr. J. V. Rijpperda Wierdsma een toespraak over „De steun der historie". Na het gebeuren op 26 november 1940 te hebben geschilderd, stelde In aansluiting op deze uiteenzet- j prof. Rijpperda Wierdsma de vraag, ting gaf wethouder Piena nog een of men die gebeurtenissen moet bly- uiteenzettlng over het woningbelcid. ven herdenken. In jongere generaties waarbü hU onthulde, dat In de toe- z(jn er misschien velen, die de oude komst de kale huur van een woning- ren van dagen het genoegen van zo'n wetwoning op f 150,- per maand komt herdenking graag gunnen, maar er weinig voor voelen ook zelf zich in dat verleden te verdiepen. Prof. Rijpperda Wierdsma zei te menen, dat op dit ogenblik het kli maat voor herdenkingen weinig gunstig is. Er zyn tal van tekenen, die erop wyzen, dat vooral veel jon gere Nederlanders van historie niet willen weten. Wanneer dit het geval is. komt het meestal voort öf uit on verschilligheid voor het verleden óf uit een gevoel van zwakheid óf uit een gevoel van schaamte. Te dikwijls denkt men tegenwoordig, dat het zich verdiepen in de historie, shcadelijk is omdat zij de aandacht afleidt van de eisen en de belangen van het he den. Zwakheid is het, wanneer men vreest door het verleden te worden beïnvloed, ja zelfs-overheerst. Ten aanzien van eventuele schaam te zei prof. Rijpperda Wierdsma te menen, dat wij ons eigen land zeker niet mogen verheerlijken, maar ook niet verguizen. Zo zie ik. aldus spreker, in de his torie van ons volk een voortdurende drang naar bescherming van de per soonlijke vryheid en dan vooral van de geestelijke vrijheid. Wat de bescherming van de gees telijke vrijheid betreft, heeft ons land een traditie en de Leidse Universi teit in het bijzonder. Positief kan men heden ten dage de geestelijke vrijheid niet zo gemakkelijk dienen, maar toch nog wel op een indirecte manier. Wanneer vreemdelingen om de vrijheid van de geest of het gewe ten uit hun land wijken, kunnen wij aan de oorzaken daarvan al heel weining veranderen. Maar wel kun nen wij de vreemdeling opnemen en trachten hem een mogelijkheid van bestaan of van geestelijke ontwikke ling te geven in de plaats van wat hem ontnomen is. Aldus doende zijn wij niet voortreffelijker dan onze voorouders, maar blijven wij alleen in hun lijn. De zaak is op dit ogen blik alweer actueel genoeg. Stelt men de vraag, of wy deze vrijheid ook direct kunnen bevorde ren. dan luidt het antwoord, dat men geestelijke waarden moet dienen met wapens van de geest: het betoog, het bewys, het overtuigen. Dit zou van zelfsprekend kunnen lijken, maar dat is het niet, althans niet voor iedereen. Ik behoor tot degenen, aldus prof. Rijpperda Wierdsma, die zich zorg maken over een naar het mij toe schijnt gegroeide geneigdheid bij sommigen aan acties ten behoeve van allerlei belangen, ook geestelijk, kracht bij te zetten door rook en door stank, door lawaai en grimas, kort om door allerlei soort van geweld. Overdonderen is nu eenmaal iets anders dan overtuigen. Het is tyran- niek en het is als het woord demo oratie nog enige zin heeft volko men ondemocratisch. Aan de Leidse Universiteit zijn ge slaagd voor de volgende examenst doctoraal niet-westerse Sociologie:de heer Ch. J. Wooding (Leiden) Kandidaats geschiedenis; mej. J. C. M. Henning (Heemstede); mej. E. stad komt. In r.k. kringen is al eens M p Maduro (Leiden); mej. M. E. de gedachte geopperd om het St.- v vliet 's-Gravenhage)mej. Th. F. Elisabethziekenhuis aan de Hooi- Qlthuis (Hattem Gld) en mej. E. M. gracht tzt. als ibe^rde"c^mK'" G. Weber (Rijswijk Z.H.) J kandidaats wiskunde en natuurwe tenschappen de heren J. Schrik ('s- Gravenhage)H. A. v. d. Grient (Led den); W. R. A. Maas (Rotterdam) W. G. van Dorp (Leiden); J. Marks (Leiden); C. L. M. Pouw (Leiden); (G) Mej. J. in 't veld (Leiden) en de heer F. Libeton (Leiden) doctoraal scheikunde: mej. F. Feis (Rijswijk), cum laude, de heer J. P. L. M. Michalides (Leiden), cum lau de, G. van 't Spijker (Zwolle); V. Brandwijk Oegstgeest)mej. A. E. Lodder (Oegstgeest) en de heer C. Goosen (Leiden); doctoraal wiskunde: de heer T. H. Koornwinder (Leiden), cum laude; doctoraal sterrekunde de heer P. C. v.d. Kruit (Leiden); doctoraal natuurkunde de heren G. A. Timmer (Leiden en J. J. Lodder (Leiden) kandidaats geschiedenis de heer A. J. Looijenga (Rijswijk) Semi-arts mej. M. L. Boumeester (Den Haag); mej. I.M. Schicht 'Den Haag) en de heren J. H. J. Harde man (Leiden); A. C. J. v.d. Hoeven (Leiden); G. W. Kastelein (Leiden) en P. Schmidt (Leiden) artsexamen; de heren R. H. Mul der (Den Haag) en S. P. Ouwerkerk (Leiderdorp) LEIDEN Burgemeester G. C. van der Willigen zal 29 november in de Stadsgehoorzaal een driedaagse tentoonstelling van de Leidse pluim vee- en konijnensportvereniging ope nen. Evenals vorig jaar. toen een dergelijke expositie plaats had ter gelegenheid van het 60-jarig bestaan van de vereniging, zal een keur van dieren te bewonderen zijn. De leden zullen cavia's, grote- en krielhoen- ders, duiven, fazanten en watervo gels bijeenbrengen, in totaal mee* dan 400 ras-beesten. LEIDEN Met Ingang van a.s. donderdag wordt de Vijf Meilaan, gelegen tussen de Vijf Meibrug en de Churchill- laan, een voorrangsweg. Na het passeren van de Churchill- laan in de richting van de Joh. Wagenaarlaan, moet men er rekening mee houden, dat de Vijf Meilaan daar niet onder dit verkeersvoorschrift valt. Prof. Rijpperda Wierdsma stelde dat het gemakkelijk is over geestelij ke vrijheid en over democratie te praten of te schrijven maar ze zyn moeilijk metterdaad te beleven. Wan neer wy ons hiertoe opmaken kan de historie een grote steun zyn. In de ja ren van de bezetting, toen allerlei de mocratische instellingen en beginse len, die wy vroeger als oud-vader lands erfgoed en dus als vanzelfspre kend beschouwden, werden afge schaft of onder doorzichtige voor wendsels misvormd, zyn velen zich waarde daarvan gaan bezinnen en op op de waarde daarvan gaan bezin nen en op de mogelijkheid van later herstel in een verbeterde vorm. Toen pas zyn de meeste bewust-levende Nederlanders zich rekenschap gaan geven van wait zy zonder erover na te denken hadden bezeten en wat hun nu ontnomen was. Ze zyn de betekenis gaan beseffen van grote lijnen in onze geschiedenis en van de plicht die lynen, zodra het mo- geiyk zo uzijn, verder te trekken. Men kan het, aldus mr. Rypperda Wierdsma, bedenkelyk vinden in een tijdvak, waarin soms zo'n gebrek aan geesteiyke tucht wordt getoond, zo veel ophef te maken van de vrijheid van de mens. Toch biyft dat goed en zelfs nodig. Want de erkenning van de waarde van de menselyke per- sooniykheid is een pyler van de cul tuur van de westeiyke wereld en die mag nooit verzaakt worden. Gaan wy dan weer een stap terug naar vaders vaders tyd? dat wy gaan winkelen, 's avonds laat inplaats van huisiykheid. Waarom? Nu er op zaterdag gelegenheid toch is voor man en vrouw te winkelen zodat men het gemis, van 's avonds stadten niet meer voelt, omdat het er niet is. „Wy moeten mee met onze tyd" is nu het weerwoord vlug. maar winkelen nèi zes-uur tyd dat is een stap terug. A. M. v. d. Meyden. Leiden. ADVERTENTIE

Leidsch Dagblad | 1968 | | pagina 3