Van moeten en willen Literaire prijzen: Femina en Medicis Upton Sinclair - 90 - in rusthuis overleden S JAK li eu de choooladefabrie kou.ii mm. VOOR DE JEUGD: Wereldberoemd schrijver: Twee jaar meewerken aan de opbouw van Kameroen, Kenia, Zambia, Ivoorkust of Ceylon betekent ook een nieuwe ervaring voor uzelf Expositie van het L. A. K. STICHTING NEDERLANDSE VRIJWILLIGERS Inspraak gewenst bij bisschopskeuze DINSDAG 26 NOVEMBER 1968 LEIDSCB DAGBLAD PAGINA IS je helemaal niet wilt. Voor die leeftijdgroep zijn dan ook de meeste fantasievolle, lekker-gekke boeken geschreven. Het kan niet anders of door die fantasie speelt een stuk van de werke- lijkheid-van-het-moeten mee, want wie beter dan een auteur kan het kind via een speels gegeven voerzoenen met „het land waar grote mensen wonen"? (II) I Dat kleine, zelfs piepkleine men sen een grote rol kunnen spelen en Als je tussen de 8 en de 10 jaar bent, dan moet je zoveel wat I dus niet hoeven te wensen groot te Zijn. is het thema Erich Kastner „De kleine man" (uitg. Van Goor). Kastner kent dit pro bleem. letterlijk en figuurlijk, en daarom is zijn verhaal over Maxje, die een circus groot maakt, zo écht geworden. Een echtheid verpakt in spanning en tomeloze fantasie, die van de bladzijden spat. De Zweedse Astrid Lindgren is al lang tot klassiek verklaard ,o.a. in „Karlsson van het dak" (uitg. Ploegsma), die het jongetje Erik brengt, omdat andere mensen niet in Karlssons bestaan geloven. Lea Smulders heeft voor de kinde ren gekozen in haar „Vadertje Wal vis" (.uitg. Cantecleer), door de va der van Nicolaas te laten verande ren in een walvis. Het komt wel weer Hans Andreus behoort tot de zee- reinig e satire-schrijvers bij ons zijn vijf delen van de Meester pompelmoes-serie (uitg. Holland), raarin hij zich naast de meester be dient van Joachim de geleerde kater, de Fleurige Hond en Gerrit de tuin- traai, om allerlei voor kinderen on- jerijmde toestanden uit het volwas- ien leven aan de kaak te stellen, .v Voor Paul Biegel is het gedram van (é-moet een reden om voor het kind 'jj jen heel nieuwe wereld te scheppen, toals in „Ik wou dat ik anders was", raarin Anders van de dieren de ta- fel van zeven leert, die hij er op iflhool niet ingestampt krijgt. Even pools is het navrante „Het lapjes- dat het ouderlijke „Ik heb nu >n tijd" tot een klein drama uit- jpimt. (Uitg. Holland), let leven van een eigen leven, vlak angs alles heen, spreekt het duide lijkst in de poezenserie van Mies Jouhuys „Pim en Pom" (uitg. Arb. Pers) verhaaltjes, versjes en dialo- pn vol boeiend woord- en beeldspel. Voor de „sterke" geesten is „Sja de en de chocoladefabriek" van Boald Da-hl (uitg. De Fontein) het einde. Er kan gegruweld worden om het lot van vier onuitstaanbare kin deren; er kan fyn sentimenteel mee- jeleefd worden met de arme Sjakie, die tenslotte de wonderlijke chocola defabriek van de even wonderlijke Willie Wonka erft. Er zijn rissen op- ommingen van onvoorstelbaar heer lijk snoepgoed. En een koor van mo- raalzingers zorgt voor het geestelijk tegenwicht bij zoveel lichtzinnigheid. De voortreffelijke vertaling van Har- hét Freezer bewijst het belang van joede vertalers. Op de werkelijkheid afgestemd zy.i .Jossy wordt een Indiaan" en „Sjon Karko" van Miep Diekmann (uitg Leopold). Maar het blijft een fantas tisch avontuur zoals de Arubaanse Jossy poogt een echte Indiaan te rorden, en zoals de Bonairiaanse Li la en Julio proberen de wens te ver rullen van een wezentje, dat in een schelp woont. Het leven van kinderen in andere landen is nog te weinig on derwerp in boeken voor 810 jarigen en wat zij ervan op de teevee te zien hijgen is meestal te schematisch. (red.). jean Dulieu met zijn talrijke Pau- lussen zijn niet meer uit een kinder- boekenkast weg te denken. Maar of Paulus en de Eikelmannetjes" (uitg. 'löegsma) er staat? De wijze waarop 'aulus zich aan zijn ongewenste ko- Ingschap onttrekt, omdat hij niet langer geleefd wenst te worden, heeft al duizenden kinderen een hart onder de riem gestoken. Een stuk werkelijkheid, dat moeilijk te prui men valt tussen 810 jaar, is dat veel helden van hun voetstuk vallen. In „Vicky en de sterke mannen (uitg. Ploegsma) neemt Johnson het op voor een pienter Vickingjongetje dat het bruut geweld te slim af is, en zo de betrekkelijkheid van held-zijn aan toont. v i goed, maar zo eens eventjes zonder vader te zijn, wensen ze allemaal. Want dan beleef je zoveel nieuws aan hem als hij weer opduikt Tegenover zoveel fantasie lijken de Jip en Janneke-boeken (uitg. Arb. Pers) van Annie M. G. Schmidt mis schien wat te alledaags, maar ze Zijn onmisbaar om het jonge kind te le ren. waar ieders plaats is. wat mag. wat moet, wat je graag wilt. Niet voor niets borg een jonge agent, die Annie Schmidt wou bekeuren, zijn boekje op onder de kreet: „Wat heb ik nou in m'n fuik? Jip en Janne- ke!". Over veredelende invloed ge sproken. Tot de internationaal groten hoort zeker Jiri Trnka, de onovertroffen Tsjech, die als zoveel lamgelegde kunstenaars tijdens de oorlog voor kinderen begon te werken en een hoogtepunt bereikte in zijn „5 jon gens en 5 olifanten" (uitg. Van Goor). Een zelfde abruptheid als er van Trnka persoonlijk uitgaat, spreekt uit de taal van dit boek over een onmogelijke kater en, een pesteri ge akbouter, die in een geheimzin nige tuin 5 jongetjes dwars zitten. Tot slot een auteur, die voor ons een begin betekent: Hans Wer ner met zijn „Mattijs Moodmuziek", net bekroond, en het nieuwe „Mar cus Napoleon" (uitg. West Fries land), ook weer met de opvallende illustraties en lay-out van Niek H'smstra. Dit boek is nog sterker dan het eerste, nog speelser. Marcus, die veel hoort omdat hU altijd aan ta fel zijn mond moet houden leert baron Peperzak kennen. Hij weet hem te verlossen uit de klauwen van zün oppermachtig personeel en ieder een te bevrijden van de fictie dat een ander leven niet mogelijk is. Een typisch Werner-boek met bladzüden vol spiegels, waarin we onszelf in alle schamelheid, maar ook heerlUkheid kunnen zien staan. Miep Diekman. Elie Wiesel en Marguerite Yourcenar loensen elkaar geluk met de gewonnen -prijzen. PARIJS (GPD) Het lite-1 mes die de jury van de Femina j 65-jarige romancière en histo- raire prijzenseizoen is in Parijs vormen hebben haar onder- gisteren voortgezet met de uit- scheiding, voor het eerst in deling van de Prix Femina en haar geschiedenis, met algeme- Medicis. De letterlievende da-1 ne stemmen toegekend aan de BOUND BROOK (New Yersey) (AP) De wereldberoem de schrijver Upton Sinclair, die 63 jaar lang onvermoeibaar strijd voor sociale rechtvaardigheid heeft geleverd, is gisteren in de ouderdom van 90 jaar in een rusthuis in Bound Brook overleden. In 1906, toen hU 28 jaar oud was, werd Upton Sinclair beroemd met „The Jungle", waarin hy de vervul ling van de vleesconservenindustlre ADVERTENTIE Bent u tussen 21 en 35 jaar oud, vakbekwaam, ondernemend en tactvol? Beschikt u over doorzettingsvermogen en teamgeest Kom dan twee jaar helpen met het realiseren van ontwikkelingsprojecten in bovenstaande gebieden en leer eigen initiatief ontplooien in een ander land, temidden van een ander volk. Zet u twee jaar in om het verschil tussen arm en rijk in de wereld te helpen verkleinen. Er is momenteel behoefte aan enthousiaste krachtenbij voorkeur ongehuwd, in de volgende sectoren. In Chicago beschreef. Dit boek leid de tot de Amerikaanse wet op de zuiverheid van levensmiddelen. Dit boek werd evenals vele ande re van Sinclair in tal van talen ver taald. Winnaar van Pulitzerprijs In 1942 kreeg hU een Pulitzer prijs voor zijn roman „Dragon's teeth", een verhaal dat in Hitler- Duitsland speelde, waar zijn boeken enkele jaren tevoren verbrand wa ren. Upton Sinclair is sinds juli 1967. toen hij in verband met 'n darmziek te werd geopereerd, bedlegerig ge weest. Toen hfj 83 jaar oud was werkte hij zijn autobiografie bij en eerst toen kwam een einde aan de stroom boeken, artikelen, pamfletten en brieven die hij placht te schrijven. Sinclair werd op 20 september 1878 geboren. Hij begon te schrijven toen hij 14 jaar oud was. Hij werd daar toe aangespoord door een grauwe jeugd in een verarmd maar aristo cratisch gezin uit het zuiden. Zijn vader was vertegenwoordiger van een drankenfirma en helaas aan de drank verslaafd. Met zijn geschriften bekostigde hij zijn studie aan het College of the city of New York en later aan de Colombia universiteit. Upton Sinclair heeft in totaal 98 boeken geschreven. Daarvan noemen wij „De Metro pool" (1908), „Pelgrimage van de liefde" (1911). Koning Cool" (1917), „Olie" '1927) en „Lief hebbende Eva" 1961). In 1906 was hij socia listisch kandidaat voor het congres voor New Jersey, in 1920 als zodanig in Californië. Met de opkomst van het fascisme en het communisme in Europa kreeg hij belangstelling voor buitenlandse zaken. In 1940 publi ceerde hij de roman „Het einde der wereld". Upton Sinclair is driemaal gehuwd geweest. Zijn huwelijk met Meta Ful ler in 1900 eindigde elf jaar tater ln een scheiding. Het paar had e«n zoon. Davis. In 1913 trouwde Upton Sinclair met Mary Craig. Zij over leed in 1961; in hetzelfde jaar trouwde hij met Mary Willis. rica Marguerite Yourcenar, die sedert de laatste wereldoorlog in de VS leeft. De Prix Medicis kwam dit jaar in handen van de schrij ver Elie Wiesel, die uit Joodse ouders in Hongarije werd ge boren. L'oeuvre au noir", waarmee Mar guerite Yourcenar de Femina-prljs won, is een historische roman, waar van d® schrijfster de formule echter radicaal vernieuwde omdat zij de le zer vanuit het verleden voortdurend terugvoert naar het heden om tus sen gisteren en vandaag de brug van haar morele cn politieke meditaties te slaan. Ook „Un enfant du genocide" (Een kind van de volkerenmoord), het boek dat Elie Wiesel zijn prijs be zorgde, is een roman waarin de dra matische vraagstukken van onze tijd, speciaal dan nog wel de positie van do Joden temidden van de andere rossen, vanuit de eigen ervaringen van de schrijver aan de orde werden gesteld. Elie Wiesel werd als kind al door de Duitsers naar het vernietigings kamp van Auschwitz gedeporteerd, waar hij zijn hele familie achter moest laten, alvorens, aan het einde van de oorlog naar Frankrijk te kunnen ontkomen. ADVERTENTIE LEIDEN In de Galerie Walen kamp, Nieuwsteeg 3, wordt morgen avond om half negen een expositie geopend van naturalistische situaties van de kunstenaars Boezem. Dibbets en Van Elk. Deze expositie duurt tot 18 december. Vrijdagavond 29 november om acht uur wordt in het trappenhuis van het Leids Akademisch Kunstcentrum een expositie geopend van „sereens" van Bert van den Oever. Administratieve beroepen Eert administratieve kracht met middelbare schoolopleiding die de boekhouding en de correspondentie kan verzorgen. Hebt u belangstelling voor een van deze functies? Vult u dan onderstaande coupon in en verzendt u hem vandaag nog aan de MUZENSTRAAT 30. DEN HAAG Ik verzoek U nadere inlichtingen over "1 de werkzaamheden, opleiding, financiële en sociale voorzieningen van de vrijwilliger; 3 j vakopl. (als brief verzenden) I adres:-beroep: woonplaats:andere vakbekwaamheden geb.datum:geh./ongehuwd GRONINGEN <GPDi —Tachtig j procent van de Groningers, die zon- dag een week geleden de jongeren- mis in de Sint Josephkerk te Gro- i ningen bijwoonden, wensen inspraak j by de bisschopskeuze. Dit biykt uit de enquête, die door een groep mensen rond het jongeren- I pastoraat is gehouden. De nieuwe j bisschop ziet men als een gewone J man die zich eniger mate onder scheidt, maar zich dient aan te pas sen by de doorsnee gelovige. Zestig procent van de ondervraag- den is van oordeel, dat de bisschop mag demonstreren als hy dat wenst Wanneer een priester wenst te trou wen. zal de bisschop desnoods een conflict met de Paus moeten aan gaan. meent 77 procent van de geën quêteerden. *ToenJu'V} Wood Z"B hoe bra"l °P het schilderij stond, dat William Hutchinson van haar had gemaakt nadat zij ,Miss Pears 1968" was geworden, barstte z\j in lachen uit. De driejarige Susan onthulde gistermiddag in Londen dit schilderij van zichzelf Agrarische beroepen Wij zoeken jongemannen met kennis van - ook tropische - landbouw, de akkerbouw, de veeteelt en de landbouw-coöperatie.op HLS of MLS niveau of een daarmee gelijk te stellen ervaring; Medische beroepen Er is voldoeninggevend werk te doen voor verpleegsters A met kraam-, wijk- en kinderaantekening en voor een verpleegster OK; Sociale beroepen Voor leraressen naaien en huishoudkunde, landbouw-huishoudkunde of land- en tuinbouw, maar ook voor maatschappelijk werksters (speciaal t.b.v. de community development) ligt hier een boeiende en nuttige taak; Technische beroepen Ervaren auto- en landbouwmachine-monteurs alsmede electrotechnici met L.T.S.-opleiding kunnen hun \/akbekwaamheid ten volle ontplooien en aan anderen meedelen

Leidsch Dagblad | 1968 | | pagina 13