Roodenburg Jeelt winst met de LFC LFC had in rust „zuurstof" nodig Te krachtige taal van LFC-aanvoerder De Wit UVS is gereed voor het topduel met de Rotterdamse Musscheii „Huis-psycholoog" Beunen greep in iiverwacht succes an Alphen (0-2) Reserves KNVB MAANDAG 25 NOVEMBER 1908 PAGINA T LEIDSCH DAGBLAD - SPORT - LEIDSCH DAGBLAD SPORT - LEIDSCH DAGBLAD - SPORT - LEIDSCH DAGBLAD - SPORT - LEIDSCH DAGBLAD - SPORT LEIDSCH DAGBLAD (Door René Vos) [EIDEN Onparlementaire aal van LFC-aanvoerder Rei ger de Wit, die in de acht ende minuut van de derby op Noord" krachtig kenbaar iaakte, dat een Roodenburg- rap tegen zijn been pijnlijk srs was uitgevallen, heeft de anaries waarschijnlijk met Ie nadruk op dit waarschijn- jk, want het blijft immers na- aarten een kostbaar winst- unt gekost. Want zonder ankeren bestrafte arbiter P. [nneveldt uit Den Haag, die de eerste helft van deze laatselijke ontmoeting de untjes zeer stevig op de i zet- De Wits lelijke woorden iet een indirecte vrije trap gen. En uitgerekend list uit deze vrije trap produ- erde een dolgelukkige Sam Os Roodenburgs enige jelpunt, dat na negentig mi lten enerverend voetbal nog list voldoende bleek voor de live winst: 11. In de rust nog was deze treffer van n den Os het onderwerp van tige discussies. Zeer vele kijkers iken de rechtsgeldigheid ervan nog in twijfel, omdat zy in de onderstelling leefden dat LFC liman Van Leeuwen het harde cot van de Roodenburg-spitsspeler direct doel trof, niet zou hebben [geraakt, waardoor het doelpunt onrechte het was immers indirecte vrye trap door de agse fluitist zou zijn toe tend. Men had het dat bleek iteraf by het verkeerde eind. heer Anneveldt had het goed ge en na afloop gaf doelman Van uwen het ook ruiterlyk hij had het was nauwelijks irneembaar enkele vingers te- de bal gezet loor deze onfortuinlijke reactie de LFC-doelman kwam het cor- iren van Reinier de Wits vocabu- e dus dubbel pijnlijk aan. Van uwen had trouwens toch een wei- gelukkige middag. In half uur, dat hij onder de geel- irte lat heeft gestaan met een Üesseerde arm liet hij zich in de itigste minuut vervangen door de ïdige Visser heeft hy talrijke eiiyke momenten gekend. Initiatief hder de aanhoudende druk van rienburg de Noordbewoners sen onmiddellijk het initiatief in iden kreeg de LFC-defensie, shn de geblesseerde „ausputzer" de Jong ontbrak Dick Sira akte daardoor een vervroegde co- DORDRECHT Op de resultaten Alphen is dit seizoen geen peil trekken. Na de teleurstellende nederlaag tegen Blauw Zwart Me gisteren een volkomen ver- ide 0—2 zege op ODS in Dord- ht. elftal van Alphen was voor dit 'enigszins gewijzigd. Zo was Vo- !ar vervangen door Jansen, wat versterking betekende, stond Willigen weer op zijn vertrouw- ünksbackplaats en was Koopman als linkshalf opgesteld, tphen, dat sterk aanvallend be nam ïn de 20ste minuut de lei- Uit een afgeslagen aanval be dde de bal by- Jan van Geen, weinig tijd nodig had om aan kggen voor een schot waar de fdtse doelman niet van terug had. hen arriveerde daarna nog vaak !eg voor het ODS-doel om aan verhoging van de score te den- i maar dat kwam er toch niet van. Dordtse aanvallen werden door ioed op dreef zijnde Britsemmer ds tijdig gestremd. in de tweede helft hielden de de bal zittende gasten het hitief grotendeels in eigen han- een kwartier had Alphen op- succes. tol Ederveen gaf een voorzet naar waar Klaas de Bruin tijdig s*ezig was om hard in te schie- D—2. in de resterende 30 minu- werd de situatie slechts één keer voor Alphen. Dat was toen trechter Van Beveren de ^lub. om niet duidelijke rede een strafschop toekende. Maar <üe narigheid overleefde Alphen kleerscheuren, want Britsem- r hield de elf-metertrap met een Mdabele snoekduik uit zijn doel. me-back geen tijd om zich in de nieuwe samenstelling in te spelen. In de eerste twintig minuten stapelden de moeilijke momenten zich dan ook op voor de veste van Van Leeuwen. In de tiende minuut kon Henk Sira, dankzij een snelle omhaal, nog maar juist het leer van de doellijn wegha len en om nóg een moeilijk mo ment aan de vergetelheid te ontruk ken even later bleef een kopbal van Roodenburg-rechtsbuiten Klink hamer heel fortuinlijk in een „woud" van LFC-benen steken, na dat Van Leeuwen, die bijzonder veel hinder van de zon bleek te ondervin den, al verslagen was. Intussen pleit het niet voor de stootkracht van de Roodenburg-aan- val, waarin Rijsbergen de beste man was, dat zij geen beter gebruik heeft kunnen maken van deze wanorde in de LFC-defensie en Zij haar grote veldoverwicht slechts in één doelpunt Klinkhamer van Roodenburg (links) en Henk Sira van LFC zijn hier aan een wat zonderling aandoend voetbalballet bezig. (Foto LD/Holvast) gestalte heeft kunnen geven via de te grote mond van Reinier de Wit Onbegrijpelijk ook is het, dat na het scoren van dit doelpunt Rooden burg zo weinig serieuze pogingen heeft gedaan om dóór te drukken en juist het tegendeel gebeurde: de ste vige greep, welke de Noordbewoners op LFC had werd losser. Roodenburg ging meer aandacht schenken aan de eigen defensie en de bijzonder goed spelende Reinier de Wit greep de kans dankbaar aan om de geelzwarte verdedigingslijn sluitend te maken Nog voor het aanbreken van de rust was de strijd dan ook al aardig in evenwicht en had ook Roodenburg- doelman Mat Keereweer zich gecon fronteerd gezien met lastige situa ties. Met een sliding had hij een schot van Gubler er nog maar net uit kun nen houden. Vak Een grote geruststelling ook was het voor de LFC-verdediging, dat in valler-doelman Visser zijn vak bij zonder goed bleek te verstaan. Na rust demonstreerde hij dat onder Onvervaard werpt invaller doelman Visser van LFC zich op de door Sam den Os ingeschoten bal. In het midden LFC-verdedi- ger Sira. (Foto LD/Holvast) meer door het stoppen van een dave rend schot van Sam den Os, waar voor hfj terecht een open doekje kreeg. Tot uiterst verdienstelijk spel kwam in de tweede helft bij LFC ook half spieler Koppen invaller voor de geblesseerde Weerlee. Hij scoorde, na goed doorzetten, in de vijftiende minuut de gelijkmaker, waarby De Jonge hem onvrijwillige medewerking verleende. Via de voet van deze solide Roodenburg-back kreeg het schot van de kanarie zo veel effect dat het over de uit zijn doel gekomen Keereweer in de tou wen draaide: 11. Na dit doelpunt heeft LFC het bes te van het spel gehad, miaar tot ver dere treffers hebben de geelzwarten het toch niet kunnen brengen, alle ijverige pogingen van een Peter Laarhoven, een Gubler, een Dreef en nogmaals een Koppen ten spijt. Zeker: Mat Keereweer heeft het niet gemakkelijk gehad, maar hij stopte schoten van Dreef en Koppen het laatste in een verbazend snelle reac tie. En tenslotte is de defensie altijd al het sterkste deel van de Rooden- burg-ploeg geweest, ook al maakte zij deze middag dan wel eens een schoonheidsfoutje. Door de bank genomen was het een wedstrijd met wel aanvaardbaar spel. Voor de rust waren de gemoe deren wat verhit, waaraan het wat te opgewonden fluiten van de heer An neveldt overigens een prima scheidsrechter geen goed deed. Na de hervatting had ook de Haagse scheidsrechter, die al vele Leidse derbies heeft geleid, zichzelf beter in de hand en werd het een prettige partij voetbal. (Door Cees Onvlee DORDRECHT UVS is gereed voor het topduel met het nog onge slagen De Musschen. De blauwwitte Leidenaars, na een zwakke start op geklommen naar de tweede plaats, namen gistermiddag met opvallend veel gemak én succes de laatste hin dernis: het verwoed voor behoud vechtende EBOH, op eigen drassig terrein een gevreesde tegenstander, werd kansloos naar verlies gespeeld: 2—5 (1—1). De „generale" is in de Merwe-stad voor UVS een groot succes gewor den. Op een modderig, bijzonder zwaar veld, toonden de Leidenaars „rijp" te zijn voor de topper op het Rotterdamse Oldengaarde. Toon den Jan Leget c.s. naast het „betere voetbal" ook het „nuchtere voetbal" onder de knie te hebben. „Nuchter voetbal". UVS-trainer Piet Kantebeen had het de blauw- witten in de afgelopen weken her haaldelijk voorgehouden. Erop gewe zen, dat stugge ploegen als hekkeslui- ter EBOH en ook het Rotterdamse De Musschen slechts met het wapen van het „economische voetbal" op de altijd gevreesde „zware" velden met kans op succes te bestrijden vallen. Kantebeen tevreden, maar bijzonder bedachtzaam na afloop, terwijl on der de dampende douches de modder èn de angsten werden weggespoeld: „Economisch, nuchter voetbal, le vert onder deze omstandigheden op den duur altijd succes op. Zo weinig mogelijk kracht verbruiken, zo veel mogelijk de bal het werk laten doen. Dat was de opzet, de bedoe ling. Met weinig middelen veel berei ken". En dan, nog iets bedachtzamer: „Over het bereikte, het vertoonde spel onder deze omstandigheden, ben ik niet ontevreden. Maar tegen De Musschen wordt het natuurlijk lang niet zo eenvoudig Berustend EBOH-voorzitter Fok, coach bij afwezigheid van de plotseling in het ziekenhuis opgenomen trainer Arie de Graaf, berustend in de nederlaag: „UVS is een „linke" ploeg. Een ploeg van uitgekookte jongens, die weten wat ze met een bal kunnen en moe ten doen. En bovendien een ploeg, die wordt geleid door een trainer, die een wedstrijd kan bekijken, „plan nen". Wij wisten dat UVS kan voet ballen. En we vreesden ook, dat we het niet zouden redden. Maar waren wèl van plan om onze huid zo duur mogelijk te verkopen. Maar te gen dit uitgekookte spelletje viel voor ons weinig te beginnen. Weinig eer ook te behalen Spelend vanuit de verdediging, waar Lardé, Rol, Balkhoven en Ple zier met doelman Sloos overigens vooral in het begin de nodige moeite hadden om zich tegen de snelle aan- valsstoten van de Dordtse speerpun ten Ven Pelt, Van Kooten en „storm ram" Busink staande te houden, heeft UVS hekkesluiter EBOH een lesje in tactiek gegeven. De roodzwar te Dordtenaren boekten in de twee minuut weliswaar een onverwacht succesje, toen de meegekomen half-» speler Jan Laurey een vrij onduide lijke combinatie op de rechtervleu gel met een niet al te harde, maar goedgeplaatste schuiver afrondde (01) maar zelfs dat doelpunt de zesde van dit seizoen, de eerste weer sinds 21 oktober: LFC (11) kon EBOH niet redden. Terug (Door Ruud Paauw) LEIDEN Een van de opmerkelijkste facetten van Roodenburg—LFC was zonder twijfel het herstel van de geelzwarten. Vorige week vormden zij nog een hul peloos, erbarmelijk slecht voetballend team, gisteren beten zij, eensgezind, met grote grimmigheid en verbe tenheid van zich af. LFC's „huis-psycholoog" H. W. Beunen (hijzelf vindt psycholoog een veel te weids woord) zei er na afloop schouderophalend dit van: „Je kunt niet zeggen waarom een ploeg de ene zon dag goed en geïnspireerd speelt en de andere er wei nig van terecht brengt. Zoiets zit in de lucht, zoiets gebeurt. Ik vergelijk het altijd met een griepepidemie. Niemand weet waar het vandaan komt, maar ineens is het ei'. Na de slechte wedstrijd tegen Papendrecht was iedereen bij LFC opgewonden. Dat sprak vanzelf, men moest het afreageren. Maai tegen het einde van de week was het noodzakelijk dat de rust hersteld werd. Daarom zijn we zaterdag met z'n allen naar Amsterdam geweest. Ik geloof wel dat dat kalmerend heeft gewerkt". De vraag blijft dan toch nog wat de heer Beunen (in het dagelijks leven vaak in het buitenland wer kend als verkoper) nu precies tot taak heeft bij LFC- Beunen: „Het is een dienende taak. Ik let op de sfeer in de ploeg. Ik praat met de jongens, ik observeer, ik luister en wat ik zo verneem, dat berg ik op. Daar spreek ik nooit met anderen over. Zelf zeg ik maar weinig en als ik dat doe dan scheld ik nóóit. Luisteren, daar komt het op aan. Ik probeer een speler die op gewonden is zijn kalmte en concentratie te laten her winnen. Aan kalmte en rust hecht ik grote waarde. Ik sla mezelf niet op de borst, maar ik durf wel te zeggen dat de ploeg meestal rustig is als ik er bij ben". Heeft de heer Beunen nu tijdens Roodenburg—LFC nog iets gedaan? „Ja, in de rust was de stemming bij LFC niet best. Er werd gemopperd en gescholden. Kijk, de scheidsrechter had dat naar mijn mening in de hand gewerkt- Die man was geen autoriteit. Hij was te opgewonden, hij irriteerde, prikkelde de spelers. Op een gegeven moment werd dat gemopper in de kleed kamer me te erg. Ik heb toen gezegd: ga er maar uit, ga maar een balletje trappen op het veld. Jullie heb ben zuurstof nodig. Alles was beter dan gemopper. Dat verhevigde de onrust. Tegen Hans Dreef, die een beet je over zyn toeren was, heb ik gezegd: kijk jij nou maar eens in de spiegel. Want er is niets dat zo kal merend werkt als het zien van je eigen boze gezicht". De beroering bij LFC in de rust is vermoedelijk nog wat toegenomen omdat scheidsrechter Anneveld de aanvoerder van de kanaries, Reinier de Wit, by zich riep en (met de vuist op de tafel slaand) tegen hem zei dat hij niet van plan was zijn middag door LFC te hem achter zijn mg bepaalde woorden naar het hoofd laten bederven. Hij zou het niet meer nemen dat men slingerde. „Woorden'', zo zei de heer Anneveld na af loop, „van het soort dat je aantrof in een programma als Hoepla". Het oordeel van de arbiter over deze derby was trou wens toch weinig fleurig: „Ik vond dat er te veel ge praat werd in het veld. Dat moet toch eigenlijk niet mogelijk zijn. Een voetballer die. met zijn hoofd bij de wedstrijd is, heeft daar eenvoudig geen tijd voor. Nu is dat een algemene tendens hoor, het beperkt zich niet tot LFC of Roodenburg. In de tweede helft werd er lang niet zoveel gepraat, toen hoefde het spel ook veel minder onderbroken te worden. Wat de rest aangaat: ik vond het tempo erg laag. Ik moest, om het zo maar eens te zeggen, soms op de spelers wachten". Over het algemeen kan men zeggen dat de heer An neveld de wedstrijd op acceptabele wijze heeft geleid, al was zijn manier van optreden niet altijd even ver standig- LFC-trainer Piet Kraak wees op een zwak punt: zijn reactie op opmerkingen uit het publiek. Op zeker mo ment riep een opgewonden toeschouwer dat de heer Anneveld maar twee fluitjes moest gebruiken. De ar biter wendde zich- tot de tribune en het zien dat hij inderdaad over een tweede fluitje beschikte. Hans Dreef: „Ik zei toen: scheidsrechter, laat je toch niet zo in de kaart kijken en daarop werd hij kwaad". Om op het resultaat van de wedstrijd terug te ko men, Piet Kraak toonde zich daarover best tevreden, zoals hij over het herstel van zyn gehele ploeg goed te spreken was. Opvallende spelers bij LFC in zijn ogen waren de centrumspeler Ton Koppen en invaller doelman Wim Visser. „Visser moet zowel letterlijk als figuurlijk nog groeien. Maai- hij kan er komen, dat is vanmiddag wel gebleken. Hij moet vooral leren dat de show waarmee hy zyn doel verdedigt niet zover mag gaan dat het risico's oplevert" Nog een opgewekte stem by LFC, die van voorzitter Holswilder: „Ik heb nu de hoop dat de inzinking by ons overwonnen is. Dat moet ook wel. want we begon nen danig te zakken op de ranglijst. Deze week heb ik tegen de spelers gezegd dat degradatie een grote teleurstelling zou zyn, juist in een seizoen dat we naar een nieuw sportcomplex verhuizen en een nieuwe toekomst moeten opbouwen. Maar als we biyven spe len zoals in de 2e helft tegen Roodenburg, dan zie ik het verdere verloop van de competitie niet donker in". Ook in Roodenburg-kringen lr.on men zich wel vere nigen met het gelyke spel, hoewel het als een tegen- vallertje werd ervaren dat de 10 voorsprong niet kon worden behouden. Voorzitter Uiterdyk: „Het is wel de verhouding. Maar Roodenburg had voor rust de zege kunnen pakken, want er waren kansen genoeg op een hogere voorsprong dan 10. In de tweede helft vocht LFC wat harder, toonde een wat grotere inzet en dat maakte de 11 ook tot een aanvaardbaar resul taat". Roodenburg-trainer Pim v. Meent (ook niet on tevreden „Er waren positieve en negatieve punten voor ons in dit duel. Positief byvoorbeeld was de „te rugkeer" van Sam den Os. Het doelpunt dat hy maak te, dééd hem wat, het heeft hem geïnspireerd. Ik vond dat hy ook behoorlijk spel in de spits liet zien. En verder heb ik weer genoten van het spel van Rys- bergen, dat is tooh wel een spelletje dat er duidehjk bovenuit gaat steken. Wat de tactiek betreft waren we dit keer eens van een ander systeem uitgegaan: vier man achterin, twee in het centrum die steun moesten ontvangen van de beide teruggetrokken opererende buitenspelers. In de eerste helft werd die opdracht goed uitgevoerd. We hadden het spel toen wel in handen. Maai- een zwak punt was toen al dat Isac Klinkhamer niet voldoende terugkwam om die ondersteunende taak te verrichten, In de rust heb ik nog tegen hem gezegd: Isac, alsje blieft, wérken, wérken, anders loopt het mis. Maar het wilde vandaag niet met hem. Hy had zyn dag niet. Na afloop zat hij daarover in de put. Hy trok het zich aan. Ik vind het goed dat een speler daar zo by be trokken is. Dan zal hij en- ook alles aan doen dat het een volgende keer beter gaat. Het tweede negatieve punt was het spel dat Roodenburg liet zien nadat LFC had gelykgemaakt en dan vooral in het laatste kwar tier. Toen was het vertrouwen weg en de rust eruit. In de verdediging werd soms rommelig gespeeld. Dat heeft allemaal zyn oorzaak. Het zit ons dit seizoen niet mee. We hebben herhaaldeiyk op het nippertje ver loren, onverdiend. Ik wil daar nu niet te veel over zeggen, want dan denkt iedereen: daar heb je v. d. Meent weer met zyn excuses. Maar het is zo en het tast het moreel aan van de ploeg. Na die geiykmaker zag je gewoon de angst weer boven komen, de angst dat ze er weer ln de laatste minuut of zo op zouden gaan''. Na de sterke start Busink schoot na een voorzet van Van Koo ten nog een keer hard net over de lat zakten de Merwestadbewoners terug en was het voor UVS een beke ken zaak: goed geleid door aanvoer der Jan Leget en de soms wat teveel werk verzettende Aad Kooren (Piet Kantebeen: „Het positiespel is de basis. En dan zo weinig mogelyk duels, zo min mogelyk kracht. Kort om. energie sparen") werd EBOH te ruggedrongen, wat in de twintigste minuut resulteerde in de geiyimaker. Kooren tikte een half mislukt schot van Teske onhoudbaar voor Sajc in het net (11). Tot aan de rust hielden de Dordte naren stand. Maar in de tweede helft moesten zy tegen de nog .frisse" Leidenaars de tol betalen voor hun vele werk. Binnen vyftien minuten (16de tot en met de 28ste minuut) sloeg UVS vier bressen in de steeds meer gaten vertonende Dordtse ver dedigingsmuur: Leo Holl strafte eerst een fout van stopper Dufyn be heerst af om vervolgens na een pas3 van Kooren via de voet van Van der Linde hard raak te schieten en daar na had Gerard Désar tweemaal suc ces. De Leidse aanvalsleider profi teerde dankbaar van een blundert je van de soms wat te spectaculair op tredende doelman Sajc. die een vrye- schop van Leget liet schieten en rondde in de 28ste minuut het „Leid se kwartiertje" af door een pass van opnieuw Kooren koelbloedig langs de tevergeefs vallende Sajc te schuiven t 14. Kantebeen na afloop tevreden over die productiviteit: „Het was eigeniyk allemaal een gevolg van het nuchtere voetbal. De inspanning by die jon gens ging een rol spelen. Ze konden het niet meer allemaal verwerken. Begrypelyk, want het wès erg zwaar. Toen zy eenmaal achter ston den, namen zy bovendien het risico van vabanque te gaan spelen. De ge volgen daarvan zyn altyd doelpun ten". en Happi EBOH-gelegenheidscoach Fok, die overigens in dat kwartiertje nog wel tyd had om nogal hardhandig een supporter achter de omheining „te rug te wyzen", bewonderend: „Kijk. dat was typisch UVS. Een „linke' ploeg. Zy zagen, dat we even ston den te „happen" en daarvan maakten ze direct gebruik. Het waren geen mooie doelpunten, dat niet. Maar het waren nuchtere goals. Onze inzinking werd fantastisch uitgebuit. Jammer, maar alle respect daarvoor Na het vyfde doelpunt geloofde UVS het verder wel. Dat Van Pelt in de 31ste minuut nog hoogopsprin- gend een hoekschop van Van Kooten met een harde kopbal in een treffer omhoog, werd na afloop in de Leidse kleedkamer met een schouderopha len afgedaan. En ook de rommelige slotfasen, waarin scheidsrechter Ver steeg alle moeite moest doem om de „lieve vrede" in het veld te bewa ren, werd met de Dordtse modder èn de angst voor die gevreesde velden te vreden glimlachend onder de dam pende douches weggespoeld. Res. 2de klasse A UVS 2—VCS 2 4-0; Spel. Lisse 2— Quick Steps 2 3-2; DHC 2—Rooden burg 2 1—1; HBS 2—VUC 2 2—0{ VIOS 2Laakkwartier 2 04. Res. 2de klasse B Quick 3de Hollandiaan 2 11. Res. 3de klasse A Roodenburg 3SJC 2 02; Blauw Zwart 2Wassenaar 2 12; DOCOS 2Teyiingen 2 23; Alphen 2Wil helmus 2 50. Res. 3de klasse B BMT 2—DHL 2 3-4. ZATERDAGVOETBAL Res. 2de klasse A ARC 2—DOTO 2 5—4; 's Graven- zandse SV 2Quick Boys 2 27j Die Haghe 2Zwart Wit 2 0Oi RWH 2Katwyk 2 0—0; Capelle 3— Monster 2 51. Res. 3de klasse A Maasdyk 2Noordwyk 3 20; RA3 2—DUN A 2 3—5; Quick Boys 3—Ro zenburg 2 13; Katwyk 3ARC 3 10; Excelsior M 2Scheveningen 2 3—1. Res. 3de klasse B CSVD 3Rynsb. Boys 2 2Oj HBSS 2—TSB 2 1—2; JAC 2—Zwa luwen 3 2—2; Ter Leede 2—-Quick Boys 4 s.n.o. Voetbal In groep één van de voorronde van het toernooi om het wereldkampioenschap voetbal heeft Roemenië zaterdag in Boekarest met 2—0 gewonnen van Zwitserland.

Leidsch Dagblad | 1968 | | pagina 7