r Als het u om de goede, pure tabak gaat DAALDEROP iOrncr Leidse breigids mag bestaan Amelioranna de groene paraplu Vader en zoon (13) zwaar gewond Teraardebestelling P. T. Klinkhamer Inter Leiden en Alkemade United speelden gelijk Feest voor Leidse speeltuin ieugd (Hoe minder gesaust, hoe liever...) Ruim 4500,- voor Pr. Beatrixfonds Radiator Diplomazwemmen J. W. Kret overleden Bridgeclub VOG waar het eten goed is en de rekening meevalt. ;ac Buitensporig drankgebruik „Sans Atout" Doebtsek dringt aan op hervorming van de economie Damescomité „Westerkwartier" Geveilde percelen Leids jeugdorkest geeft concert 10 MAANDAG 25 NOVEMBER 1968 LEIDSCH DAGBLAD PAGINA 3 Ongevallen in Leids verkeer LEIDEN Vader en zoon raak ten zaterdagavond zwaar gewond bij een verkeersongeluk op de Haarlemmerweg. Het ongeluk werd veroorzaakt door een 20- jarige Haagse automobilist, die bij een uitwijkmanoeuvre de macht over het stuur verloor. De slingerende wagen kwam eerst in botsing met een bromfiets, waar op een Leidse vader en zijn 13- jarige zoon zaten. De vader brak beide benen op diverse plaatsen en kreeg bovendien een zware hersenschudding. Zijn zoon liep j een bekken fractuur op. Beiden zijn door de E.H.D. naar het Academisch Ziekenhuis overge bracht. De Hagenaar reed ook in op een 20-jarige bromfietser uit Roelofarendc-een en op een fiet ser uit Leiden. De fietser klaagde over rugpijn, de jongeman uit Roelof aren dsveen over pijn aan j het been. Hij kon na het ongeluk zijn weg vervolgen, in tegenstel- ling tot de fietser, die naar het ziekenhuis moest. Op de Maredijk botsten zondag middag twee bromfietsers frontaal tegen elkaar De jongen kreeg een hersen schudding en hoofdwonden, het meis je diverse schaafwonden en hoofd letsel. Beiden zijn door de E.H.D. naar het Academisch Ziekenhuis overgebracht. Bij een uitwijkmanoeuvre op de Churchilllaan raakte zaterdagmid dag een personenauto, bestuurd door een 30-jarige inwoner van Spijkenis- se, in een slip. De wagen botste daarbij tegen een lichtmast. De auto mobilist brak een jukbeen en kreeg bovendien een wond onder het lin keroog. LEIDEN Uit de Noord- Amerika-zaal van het Rijks museum voor Volkenkunde aan de Steenstraat in Leiden is zaterdag tussen 10 uur 's ochtends en 5 uur 's mid dags een kostbare, roodste nen Indianenpijp, voorzien van een ongeveer veertig centimeter lange steel, o?it- vreemd. De waarde van deze pijp, die uit de hand van een grote Indianenpop moet zijn gerukt, bedraagt ruim twee duizend gulden. De kop van de pijp is van rood mergel steen. de steel van onbe werkt geel hout. Op het ge stolen voorwerp staan de cij fers 710-18 geschilderd. De politie vermoedt, dat hier of een verzamelaar of kinde ren aan het werk zijn ge weest. Op de foto twee af beeldingen van het gestolen voonoerp. LEIDEN De finale van het school voetbal toernooi tussen Inter Leiden <H. Hartschool) en Alkemade United Gerardusschool idie zater dag op het terrein van ASC werd ge speeld. heeft geen winnaar opgele verd. Na 2x25 minuten zwoeeen was de stand nog 00 en ook de 2 x 5 min verlenging leverde geen doelpunten op. De ..Kleine Europa Cup", die op het spel staat, kon dus nog niet wor den uitgedeeld Dat er geen treffers vielen, heeft zeker niet aan de toeschouwertjes gelegen, want die zorgden op het kille ASC-terrein van begin tot eind voor een hoop kabaal. Spandoeken met voor beide teams opwekkende kreten, waren er ook voldoende. De verdedi gingen bleken in dit duel echter van beton te zijn en zo eindigde deze door Wim Schalks met milde glimlach ge leide strijd zoals hij was begonnen. In de verlenging sprak het uithoudings vermogen een stevig woordje mee De vermoeidheid deed zich geldende spelertjes werden steeds kleiner en het veld steeds groter. Maar nul-nul was het en nul-nul bleef het. Op een nog nader te bepalen datum zullen Inter Leiden en Alkemade United wederom de strijd met elkaar aanbin den. LEIDEN Als sluitstuk van het 40-jarig bestaan van de speeltuinver eniging ..Westerkwartier"-Lardee- tuin. hebben ruim 275 kinderen van alle leeftijden, zaterdagmiddag j.l., t rmrM i u j j i |in de kantine van de ..H.C.W." een LEIDEN Velen honderden, met name uit de kring van het „Dik Trom"-middag gehad. Deze openbaar onderwijs, waren zaterdagmiddag naar ..Rhijnhof" middag werd verzorgd door het ge ADVERTENTIE LEIDEN De van 14 t m 19 ok tober j.l. gehouden jaarlijkse col lecte voor het Prinses Beatrix Fonds heeft binnen de gemeente Leiden f 4565,72 opgebracht. ADVERTENTIE! £j en Daalderop elektrische ra diator is geweldig om grote ver trekken in de winter bij-te-ver warmen en keuken, kinder-, studeer- en slaapkamer geheel te verwarmen. Zo'n radiator is doelbewust niet met water of olie gevuld. Daardoor verwarmt hij ook eerder, sneller, vlugger. Denk niet dat hier sprake is van 1 radiator. Daalderop maakt maar liefst 10 typen voor u om uit te kiezen. Verplaatsbare en muurradiato ren. Hoge en lage modellen. Van 500-2000 Watt. Met of zonder regelschakelaar. Desge wenst door 'n thermostaat te bedienen. Mogelijkheden genoeg zoals u ziet. En de prijzen? Verrassend laag: van 54.- tot ƒ159.- 't Is eigenlijk geen geld voor zo'n degelijke Daalderop LEIDEN De Stichting ter Be vordering van Zwemonderricht in Leiden en Omstreken organiseerde zaterdagmiddag examens voor het zwemdiploma A. waarvoor alle kan didaten slaagden. De geslaagden zijn: K Wieffering, P. J. Bomhof, R. G. Byleveld. N. M. van der E.vkel. H. Dorrestijn. E. van der Mey, W. de Groot, S. Ooms. D. M. Smit. G. C. Mojet. R. A. Fa- vier. A. Wynsouw, M. de Vos. J. C. van der Heuvel. J. W. Zwart. M. van Riet. E. Matser, A. M. Wejjs- ters. A. Kievits, P. C. Burgmeyer. P. Koole. H. M. de Loor, E. van Ham. J. B. Homan, B. Krol. D. Schuur. M. E. Hartman. A. A. Vreeken. T. Bartelds, E. C. Pothof. M. C. Bogaards, I. M. J. Snel, M. Mizee, C. M. van Waveren, J. de Mooij, C. L. Vijlbrief, A. van Klin ken. J. van Kesteren. S. A. Pothof, J. L. B. Hoekstra, A. M. de Bock, M. van der Velde, L. W. A. Teske, A. van der Merwe, K. J. C. Geeve. A. Lepelaar. LEIDEN - In de leeftijd van 70 jaar ls overleden de heer J. W. Kret. een bekende figuur in Leidse hervormde kringen. Bijna veertig jaar van 1926 tot 1963 heeft hij zich aan tal tal van kerkelijke arbeid gegeven. Reeds in 1926 werd hij opgenomen in het wijkwerk van ds. Beekenkamp. om later vele jaren als ouderling dienst te doen bij ds. Van Apeldoorn. Geruime tijd had de heer Kret ook zitting in de kerkeraad van de Leid se Hervormde Gemeente en was hij bestuurslid van de Geref. Bond en de Geref. Zendingsbond. Daarnaast was hij ruim dertig jaar verbonden aan de zondagsschool „De 24 huizen". De teraardebestelling van het stof felijk overschot zal donderdagmiddag op Rhijnhof plaatsvinden. Vooraf vindt om drie uur een rouwdienst plaats in de aula van Rhijnhof. wel ke geleid wordt door ds. A. J. Lam ping. LEIDEN Uitslag vierde ronde viertallencompetitie: team Doffer- hoff wint van team Braakman met 5—1, TjalkensDe Tombe 6—0. Planjev. d. Scheun 60. De Haas —van Norden 6—0, Schoof speelt ge lijk tegen teem Boogaard 33. gekomen om daar de laatste eer te bewijzen aan de zo plotse ling overleden heer P. T. Klinkhamer, hoofd van de openbare school voor imbeciele kinderen aan de De Costastraat. Het ge meentebestuur was vertegenwoordigd door de wethouders Menken en Sannes. Grote belangstelling Wethouder Sannes. die in de aula het woord voerde, wees o.m. op de belangrijke plaats, welke de heer Klinkhamer in het Leidse openbare onderwijs, speciaal voor het gehandi capte kind, heeft ingenomen. Hij had een sterk ontwikkeld sociaal rechtvaardigheidsgevoel t.o.v. dit kind en zijn nazorg. Naast zijn da gelijkse taak in de school had hy zitting in tal van commissies en ver enigingen, die het onderwijs en het nazorgwerk behartigen. Met zijn ver- zeischap ..Bolers", uit Delft, met een presentatie die alle lof verdient. De muziek, die verzorgd werd door de heer Overeem met zijn hammond orgel. was geheel in de stijl van het komende Sinterklaasfeest. De kinderen werden ook op ver man. voorzitter van de Adviesraad snaperingen getracteerd. voor het Openbaar onderwijs, be- j 1 lichtte het werk van de heer Klink- (7! *1* L I hamer voor deze raad. Het was des- V 31111 (IPniTlClltCll kundig en zeer voortreffelijk voorbe- reid. De heer M. Kloots. die namens 'Overgenomen uit andere bladen) de Oudercommissie een in memoriam Geboren: M^re-Louise en Marguè- uitsprak, merkte op. dal het streven rite-Elisabeth, dochters van jonkheer van de heer Klinkhamer er steeds op en mevr. De Kock-Schoen. Alkmaar gericht was om de moderne onder- Michiel Cornelis. z. v. Van der Hey- wijsmethoden in de school in te voe- den-van Ladesteyn, Rotterdam, ren. Met grote energie en wilskracht i GetrouwdJonkheer P. F. de Ra- heeft hij op de bres gestaan om het I nitz en J. A. Waisfisz, Rijswijk; J. W. zwaar gehandicapte kind onder te j Jacobze. arts en A. M. E. M. de brengen in een omgeving, welke voor Leeuw. Den Haag: ir. D. N van dit kind zo hoog noodzakelijk is. scheiden, aldus de wethouder, hebben 0uders en kinderen, aldus de heer wu een van de bekwaaste school- Kloots hebben veel zeer d hoofden verloren. De heer W. F. van Weizen. voor zitter van de afdeling Leiden van de persoon van de heer Klinkhamer ver loren. Na deze bijeenkomst vond de teraardebestelling van het stoffelijk overcehot plaata Een voor de belangstelling en het mede- neel, schetste de thans overledene als een vrolijke en zeer sympathieke fi- guur, wiens zorgende liefde steeds S uitging naar het zwaar geestelijk ge- handicapte kind. Zijn werk zag hij niet als een beroep, doch als een roe ping. Spreker schonk verder aan dacht aan de grote inbreng van dc heer Klinkhamer in hei Leids Va kantiekinderfeest en de gemeentelijke schoolsportcommissie en zijn arbeid op het terrein van de vakorganisatie. I Velen, aldus spreker, hebben veel aan hem te danken. De heer H. Zunder- „Maskerette" zorgde voor vlotte opvoering LEIDEN Honderder kinderer hebben zaterdagmiddag in de Schouwburg intens genoten van de opvoering van het kinderzangspel ..Amelioranna en de groene Paraplu". De middag was georganiseerd door de Stichting Leidse Jeugdactie. Het door •s J. P. Stam—Dresselhuy: en W. J. Stam—Van det Staay be werkte spel werd ten tonele gebracht door de Leidse Kinderoperettegroep „Maskerette", onder regie van de laatstgenoemde. Bij de pianiste, mevrouw Weidner, stond een kinderkoortje, dat onder leiding van deze, al dadelijk in het begin, toen St. Nico laas voor het doek trad, de stemming er in bracht. Een baron nodigt de kinderen in Rhee en L. Nanninga. arts, Heemste- ®jjn omgeving uit voor een St. Nico- de: dr. D. J. H. Vermeer en J. G. laaspartijtje en we zien hoe een Drijver. Amsterdam: mr. P. J. J. M moeder van zes kinderen jurkjes en verkouden dat ze onder de wol moe ten (met z'n vijven in één bed' en dat ze dus niet naar het feest kunnen gaan. Hoewel het prachtig weer is neemt Amelioranna daarheen haar paraplu mee. In het volgende bedrijf zien we hoe Amelioranna zich bij dc andere kin deren voegt op het St. Nicolaasfeest van de baron. De barones, die toch al heel precies op netheid en etiquet- HQH te let. zegt haar de paraplu naar de de dames J. P. StamDresselhuys garderobe te brengen. De baron Mangelmans Tilburg. Overleden Den Haag. neemt het niet zo nauw en gelukkig voor Amelioranna. wordt de barones zo boos over het gedrag van de kin deren, dat ze de kamer verlaat. Ame lioranna denkt nu onopgemerkt haar plannetjes ten uitvoer te brengen. Ze gebruikt haar paraplu namelijk om daarin lekkers te verzamelen voor haar zusjes en broertjes. Even later verschijnt St. Nicolaas. Z(jn Pieten bemerken dat er een en ander in paraplu is verdwenen. Bij het afpakken komt de inhoud op de vloer terecht. Maar St. Nicolaas en A. Nieuwenhuis. kleertjes binnenbrengt voor het feest j weet al voor wie Amelioranna het Hoytema en A. v. d. Beugel. Den Haag: D. Karlovic. arch., ir en H. v. Gelderen. Brussel: ir. J. C. M. van mr. F de la Croix '64) op het kasteel. Maar o wee, als de mooie dag is aangebroken, zijn haar kinderen, behalve Amelioranna, zo ADV EK I'ENTIE •mjOOK ZONDAGS GEOPEND] LEIDEIN In de avond van 22 mei reed een 25-jarige Leidse vloe- renlegger frontaal in op een in de Korevaarstraat geparkeerde auto Naar de verbaliserende agent voor de Haagse politierechter verklaarde, was een en ander duidelijk te wijten aan buitensporig drankgebruik. De bloedproef toonde een alcoholpromi- lage van maar liefst 1.15 aan. Verdachte zelf wist nauwelijks een verklaring aan te voeren voor het gebeurde, waar hij wonder boven wonder goed van af kwam. Ook te gen het overmatig produceren van lawaai van zijn voertuig, kon hij weinig fclbrengen. Voor het laatste eiste de officier van justitie f75 boete en verbeurd verklaring van de inbeslaggenomen onderdelen. Tevens vroeg hij zes maanden ontzegging van de rijbe voegdheid. De rechter veroordeelde conform. LEHDEN Uitslagen van de op 22 november gespeelde competitiewed strijden «7de ronde) tussen haakjes de stand bij de laatste ronde. Groep zwart: mevr. Felkemeyer-v. d. Star 58 «414). mej. v. d. Zeeuw-v. d. Zeeuw 58 «418), mej. Bruné-v. Dop 61 «409), mevr. den Dekker-Wakka 61 (365), v. d. Oever-Rijnsburger 50 (356), Bernard-Jonkers 48 (390). Groep rood: dms. Postma-v. Dop 48 (273), dms. Brandt-Stigter 39 <258) dms. Jonk-Vogel 45 (274), hh. La Lau-Plu 53 (318), h.h. Brouwens- Lith 57 (335). echtpaar Jee 46 (270). PRAAG (Reuter) —De leider van de Tsjechoslowaake communistische partij. Doebtsek. heeft zaterdagavond In een toespraak tot Slowaakse par tijleden aangedrongen op uitvoering van het program voor de economische hervorming. Hij zei dat de na janua ri ingeslagen politieke weg niet tot successen zal leiden zonder consoli datie van de economie en dat deze consolidatie niet mogelijk is zonder economische hervorming. De Russen hebben dit program voor economi- mische hervorming fel b ekritiseerd omdat het aanstuurt op decentrali satie, waaronder de vorming van ar beidersraden met medezeggenschap by de productie. De padvinderij is herleefd in Tsje- cho-Slowakije. De beweging van pad vinders (jongens) en gidsen (meisjes) zal communistisch georiënteerd zijn. Proces over dambreuk Een Ita liaanse ingenieur, die vandaag met acht anderen te Aquila in noord west-Italië voor een rechtbank zou verschijnen in verband met een dam breuk in 1963 waarbij zeker 1.900 personen om het leven kwamen, heeft gisteren in Venetië een eind aan zijn leven gemaakt. Hij had steeds verklaard geen schuld te heb ben aan het bezwijken van de Vajont dam op 9 oktober 1963. waardoor een reusachtige watermassa in enkele minuten het dorp Longarone weg vaagde. LEIDEN Na de viering van het 40-jarig bestaan van de speel tuinvereniging ..Westerkwartier "- Lardeetuin. is uit de jubileumcom missie een vast damescomité ge vormd. Het comité bestaat uit de dames L. BoeleeSchroder. G. Ie Maitre—Kamping. A. van der Kaai— Piket en J. LammersVan Mus- scher Dit op voorspraak van de heer S. Sannes. wethouder van onderwijs en de heer J. H. M. Coenen. alge meen secretaris van de NUSO. die op de laatstgehouden receptie zich in die geest uitlieten. Aan het bestuur van ..Westerkwar tier" werden twee keukenstoelen aangeboden. LEIDEN In het Venduhuis der Notarissen werden de navolgende percelen geveild t.o.v. notaris mr. S. M. Brandenberg te Leiden: 3 woon huizen Bilderdijkstraat 7. 9 en 11 voor f 48.201 Koper J. de Bolster q.q. Woonhuis Wasstraat 34 voor f 14.500. Koper de heer Honsbeek. Woonhuis Morsweg 93 voor f 12.825. Koper P. Moerman q.q. LEIDEN Het jeugdorkest „De Burcht", dat zich tijdens het na jaarsmuziekfestival van de Ned. Muziekunievereniging in de afdeling Uitmuntendheid plaatste, zal mor genavond in de Stadsgehoorzaal een concert verzorgen. De drumband en het orkest zullen o.a. South Pacific als musicalshow brengen, waaraan 85 personen mee werken. Daarnaast zal zowel moder ne als semi-klassieke muziek ten ge hore gebracht worden. HENGELSPORT LEIDEN De Bliek organiseerde een wedstrijd in Hoogmade. De vangst was matig. Uitslag: 1. C. Zandvliet (wisselbeker), 2. I. d. Vink, 3. C. Schouten jr. (gr. voorn), 4. W. d. Vink «gr. bliek), 5. C. Schouten sr, 6 C. v. d. Wijngaard. 7. H. Bink, 8. W. Smit, 9. W. Schouten. 10. C. Schouten. HSV organiseerde haar zesde wed strijd van dit jaar. Uitslag: 1. G. d. Bontje «gr. voorn), 2. I. Monteba, 3. I. Amoldus «gr. blei>. 4. R. v. h. Wout. 5. H. Kiemel. 6. J. Leuering, 7. G. Laterveer 8. M. Cornet 9. La- I terveer sr., '10. L. Doll. lekkers vergaarde. Hij prijst haar en gaat de zieke kinderen een bezoek brengen. Amelioranna wordt thuia door de goede Sint nog eens extra bedacht. Het spel eindigt met een rondedans om Amelioranna met de groene paraplu in haar hand. Een vrolijk stuk met tal van be kenden en ook nieuwe kinderliedjes. Het werd door de jeugdige spelers ge bracht met volledige inleving in het verhaaL Het pleit voor de opleiding, die deze kindergroep ontving, dat men het spel zelf aan hen kon over laten zonder dat het ook maar iets rommelig werd. Dat er even om een stoel werd gekibbeld, was alleen maar spontaan en paste daardoor goed in het geheel. Niet alleen het jeugdige publiek, dat herhaaldelijk met hilariteit rea geerde, heeft genoten, maar ook de ouderen hebben aan deze kinderope rette veel genoegen beleefd. Het moedertje en ook de barones, die zo veel van de aardige liedjes voor elk van hen alleen in hun rol hadden, verdienen een extra pluim omdat ze deze zo vlot zongen. De muziek en de arrangementen van dit spel zyn van mevrouw Weidner. LEIDEN Tijdens een ge animeerde bijeenkomst hebben zondagmiddag zeer velen af scheid genomen van pater M. J. van der Werf, die circa zes jaar met veel toeivijding iverkzaam is geweest in de St. Antoniusparo- chie in Leiden Z.-W. en binnen kort onze stad gaat verlaten. Pa ter Van der Werf, die na het ver trek van pastoor N. J. Comman deur waarnemend pastoor was. heeft aan de ontwikkeling van het kerkewerk in deze sterk uit gebreide stadsioijk veel bijgedra gen. Onder de velen, die pater Van der Werf deze middag dank ten voor zijn parochie-zorgen, was o.a. zijn collega, pater Pe ters (links). (Foto LD/Holvast) DEN HAAG/LEIDEN (GPD) De Leidse wolfabriek Nevada mag ongehinderd haar breigids „Breimo- de '69" blijven verspreiden, nu de president van de Haagse rechtbank, jhr. mr. G. Witsen Elias. vanmorgen ln zijn uitspraak in het kort geding dat „Drie Suisses" te Tilburg tegen Neveda had aangespannen tot de conclusie is gekomen, dat Neveda hiermee niets onwettigs doet. De Tilburgse fabriek geeft „De breigids" uit en zij had gesteld, dat Nevada met haar Breimode hiervan een nabootsing gaf. De president overwoog in zijn uitspraak dat ..brei gids" geen merk is. maar een hand leiding bij het breien en dat het woord door Nevada steeds wordt ge bruikt in combinatie met haar naam. De passages in het boek. waarte gen „Drie Suisses" opkomt, vindt de president geen plagiaat omdat zij al leen bij zakelijke mededelingen wor den gebruikt. De publikatie toont naar de me ning van mi-. Witsen Elias uiterlijk wél gelijkenis met het boekje van „Drie Suisses", maar op iedere pa gina komt minstens éénmaal de naam Nevada voor, waardoor dus onder de lezeressen geen verwarring j kan ontstaan. De president weigerde dus het door „Drie Suisses" gevraagde ver bod tot verdere verspreiding en ver oordeelde de fabriek tot betaling van de kosten van het kort geding tot een bedrag van 280 gulden. I

Leidsch Dagblad | 1968 | | pagina 3