Ifscheid en welkom in twee koordirigenten Twee „vertellers" in novellen van Garsin Afsclieidspredikatie cis. J. van Dok Jaap Bolle CAFE DRUKKERIJ E. J. BRILL correclor(trice) LAINE PYRENEES Duster Peignoir 29.75 34.75 lil Boskoop: EEG onzeker Boni en Linssen over Franse EEN tEMBRANDT GESTOLEN maatregelen Salvaneschi - 81 - overleden Zijderlaan sterkste in AVVOG - cross Fransen mogen met vakantie 500 franken meenemen LAMSVLEES 2e 500 gr. halve prijs jj 500gr.VLEESKRABJES1.25 „Waf betekent 1.0.0.F.?" HULP-MONTEUR NU PLANTEN! W.Segaar&Zn. ie BEDIENDE AFD. GROENTE EN FRUIT Ie BEDIENDE VERS VLEES CffëA. BANDAG 25 NOVEMBER 1968 LEIDSCH DAGBLAD PAGINA 15 j( IboKOOP Het komt wei voor dat het vertrek van dirigent van een koor ge- ird gaat met een welkom )li ieen opvolger. In Boskoop dit echter wel het geval, bij het algemeen mannen- ir „Die Gouwe Sanghers" igevolge van het klimmen jaren had de heer L. Smeets wens te kennen gegeven het dirigentschap in andere iden over te geven. Hij had naar een opvolger uitge- ien deze gevonden in de r Ton Scheepers. Het af- lid werd vocaal omkranst r medewerking van twee nnenkoren, t.w. „De Ver- Zangers" uit Werken i, „Die Gouwe Sanghers", p ikoop, alsmede het R.-K. neskoor „Sine Momine" en R.-K. „Knapenkoor". beschermheer de heer W. M. J. pe vestigde er de aandacht op, ol.v. dirigent Smeets „Die Gou- janghers" kwalitatief enorm t! Jlt zijn gegaan. Spreker besloot de wens dat die heer Ton Schee- g« aai voortbouwen op de door de Smeets gelegde gezonde basis, worzitter van „Die Gouwe Sang- 'die de heer Ton Scheepers een lijk welkom toeriep, bood de bu! dende heer Smeets een Delfts- uit wandbord aan met een pano- Rembrandt waarvan de waar- schat wordt op 400.000 zwitser- Ufink (93.000 dollar) is op ge- dnnige wijze verdwenen uit het voor Kunst en Geschiedenis raeve. politie tast volledig in het dui- omtrent de diefstal van 't schil- 24 bij 19 centimeter vrjj- tond was het nog in het mu- Zaterdagochtend bleek het «nen terwijl elk spoor van ontbrak. raana van Boskoop er op uitgebeeld. Hij werd benoemd tot ere-lid 'dit houdt in dat de band de heer SmeetsDie Gouwe Sanghers niet geheel verloren gaat. Voorts kreeg de heer Smeets namens Die Gouwe Sanghers een 4-daagse buitenlandse reis aangeboden. Het optreden van de beide man nenkoren. zowel indivudueel als ge combineerd; het R.K. jongenskoor en het R.K. dameskoor (deze laatste twee onder 'leiding van de heer M. de Groot uit Boskoop) was een goede propaganda voor de zangbeoefening in Koorverband. Deze avond met veel zanggenot kreeg in de verklanking van Domine sal'vum fac, door beide mannenkoren uitgevoerd onder lei- Tijdens de dirigentenwisse ling in Boskoop. V.l.n.r. mevrouw Smeets, dirigent Leo Smeetsde nieuwe dirigent Ton Scheepers en geheel rechts de voorzitter van ..Die Gouwe Sanghers"de heer Jac. van Barlingen. (Foto Leidsch Dagblad) ding van Ton Schepers een waarde volle afsluiting, alsook de verwach ting dat Die Gouwe Sanghers in Ton Scheepers een goede opvolger van de heer Smeets hebben gevonden. Naast dank en welkom in de vorm van woorden en bloemen, zij nog geme moreerd de belangstelling van B. en W. voor deze voor „Die Gouwe Sanghers" belangrijke gebeurtenis. IN NOORDWIJK - BINNEN NOORDWIJK In een stamp volle Grote Kerk heeft ds. J. van Dok gisteravond afscheid genomen van de hervormde gemeente van Noord wijk-Binnen, die hij op de dag elf jaar heeft gediend. Deze bijzon dere samenkomst werd onder meer bijgewoond door burgemeester rar. J. M. Bonnike, deken P. A. van den Bosch, verscheidene ringpredikanten, vertegenwoordigers van de plaatse lijke ger. kerken, kapelaans van de r.k parochie en de voltallige kerke- raad van de hervormde gemeente van Noordwijk aan Zee. Voor zijn laatste preek als herder en leraar van de Noordwijkse ge meente koos ds. Van Dok de tekst uit de Openbaringen aan Johannes, hoofdstuk 21: „En die op de troon zat zeide: Ziet ik maak alle dingen nieuw''. Ds. Van Dok begon zijn prediking met op te merken, dat nieuw en ver nieuwing geen vreemde woorden zijn in deze tijd. Het was ook het thema van de Wereldraad van Kerken in Uppsala. Als echter over vernieuwing gesproken wordt, is het niet altijd duidelijk wat er bedoeld wordt. Dat :s in de Openbaringen ook zo. Het is een boek om zingend in te gelo ven en gelovig te zingen. In het teksthoofdstuk gaat het over het nieuwe Jeruzalem, de hemelstad. die evenwel verband houdt, met het oude Jeruzalem, de Godstad, maar dit lang niet altijd was. Het nieuwe Jeruzalem, zoals het door Johannes beschreven wordt, geeft aan hoe het wezen moet. Zo staat het ook met de Kerk. Deze moet zijn zoals God het wil, maar zij is het niet altijd. Het is tegenwoordig mode tegen de Kerk aan te schoppen en soms gebeurt dit terecht. Wij maken ech ter geen nieuw Jeruzalem. Alleen God maakt alle dingen nieuw. Hij, Die dit zegt, is getrouw. Nieuwe din gen verouderen snel. Als in een ge meente een nieuwe dominee komt, is dat nieuwe er met een paar jaar weer af. Dat komt omdat predikan ten mensen zijn. Al het menselijk nieuwe gaat voorbij. Het werkelijk nieuwe maakt God, zo besloot ds. Van Dok zijn mét grote aandacht gevolgde preek. Tijdens en na de dienst zong het kerkkoor onder leiding van de heer Johan Admiraal, die ook aan het or gel de gemeentezang begeleidde. Burgemeester Bonnike sprak de scheidende predikant toe namens de burgerlijke gemeente. Daarbij ge tuigde hij van zijn waardering voor de wijze, waarop ds. Van Dok voor een veel bredere kring dan de eigen gemeente werkzaam was geweest. In BRUSSEL (AP, Reuter) In EEG kringen in de Belgische hoofdstad heeft men De Gaulle's besluit om de Franse frank te devalueren met de nodige gereserveerdheid ontvangen. Alhoewel, men zich daar niet bijzon der verrast toonde over het besluit van de Franse president vraagt men zich af hoe de aangekondigde maat. regelen zullen uitwerken op de een wording van Europa. Aan de ene kant toont men zich verheugd over het niet doorgaan van de devaluatie omdat deze wel eens desastreuze gevolgen zou kunnen heb ben voor de gemeenschapelijke Euro pese landbouwprijzen, aan de ande re kant weet men niet wat voor con sequenties de Franse plannen voor exportbevordering en Invoerbeper king In het kader van de Franse ver- soberingspolitiek zullen hebben voor het vrije EEG-verkeer. Daarbij ko men de door West-Duibsland en Gioot-Brittannië voorgenomen bij zondere maatregelen ten aanzien van ln- en uitvoer die de toestand alleen nog maar onduidelijker maken. Het programma om de frank weer een stevige basis te geven zal onge twijfeld leiden tot wrijvingen met de EEG-partners en andere financiële mogendheden zoals de Verenigde Staten. Zo menen deskundigen in Brussel, die denken dat De Gaulle slbsidies voor de Franse exportindu strie zal aankondigen Een zo'n subsidie heeft reeds geleid tot repre sailles van de Verenigde Staten in de vorm van extra heffingen op Franse goederen. De subsidie was met. tegenzin door de EEG goedgekeurd, aangezien zij slechts voor een periode van beperkte duur gold. Indien ztf wordt verlengd en indien nieuwe subsidies worden verleend zullen de concurrenten van Frankrijk in en buiten de EEG. on getwijfeld hun stem verheffen. In de rede van De Gaulle wordt met geen woord gesproken over een beperking van de importen, iets wat. in de EEG met vrees tegemoet gezien werd. Frankrijk kent al enige importbeper kingen. TURIJN (AP) Nino Salvaneschi, de Italiaanse auteur die op 37 jarige leeftijd blind werd maar niettemin doorging met schrijven en meer dan 40 boeken produceerde, is zaterdag in Turijn op 81-jarige leeftijd overle den. In de twintiger jaren richtte Salva neschi, voor hij plotseling door blind heid werd getroffen, in Brussel het dagblad „L'epoque nouvelle" op. Zijn boeken werdn in vele talen vertaald. Tot Salvaneschi's meest be kende werken behoren Saper Amare, Saper soffrire en Saper credere, en het Breviario della felicita (Brevier van het geluk) dat in 1927 een best seller werd in Europa. Later heeft hij nog biografieën van Chopin en Beethoven gepubliceerd. ARNHEM (GPD) Twee acteurs van toneelgroep Theater Arthur Boni en Carol Linssen, hebben gisteravond in het tel kens verrassend zondagavondprogramma van het 'Arnhemse Rijntheater een novelle van de Russische schrijver V. M. Garsin (18551888) al vertellend voorgedragen. Arthur Boni had „De rode bloem" gekozen ln de voortreffelijke verta ling van Aleida G. Schot. Carol Lins sen het verhaal „Vier dagen", ver taald door Henri G. Schogt. De kunst van het uit het hoofd vertellen van lang niet eenvoudige verhalen lijkt een voorbije kunst. Zulke manifes taties werden nog al eens beschouwd als huzarenstukjes. Met een niet on belangrijke waardering voor het fe nomenale memorisatievermogen van de betrokken kunstenaars. Hoe het zij, een volle zaal heeft met grote aandacht naar beide ver tellers geluisterd. De novelle „De rode bloem" behandelt het gedrag van een man in een krankzinnigengesticht, die geobsedeerd door rode papavers in de tuin, deze als tekenen van het kwaad in de wereld ziet, plukt en vernietigt en daarmede een verlos sende daad meent te verrichten. Na de derde bloem sterft hij. Het ver haal is vol van symbolen ontleend aan de Christus-figuur en het bij belverhaal. HARDERWIJK (.ANP) Jan Zij derlaan van AV-Gouda heeft zater dag in Harderwijk de cross van AWOG gewonnen. De winnaar leg de het door de regen zwaar geworden 7500 meter lange parkoers af in 22 minuten en 25,2 seconden. Klaas de Ruiter (AV'34, Apeldoorn), die aan vankelijk een grote achterstand had op Zijderlaan, maar in de laatste fa se van de strijd sterk terugkwam, bleef slechts 4,1 seconde op de win naar achter. Bij de dames toonde Di- ny Koekkoek zich de sterkste. In de eindsprint bleef zy de Friezin Greta Negenma 0,3 seconde en de wielren- ster Henny Hondeveld 1.7 seconde voor. De uitslag bij de heren '7500 meter) luidt. 1. Jan Zijderlaan (AV—Gouda) 22.25.2, 2. Klaas de Ruiter (AV'34Apeldoorn) 22.29.3, 3. Wim van Gewen (De Spartaan Lisse) 22.40.8. De man is evenals Christus in een wereld van boosheid opgesloten. Hij plukt drie rode bloemen, elke dag één. parellel lopend aan de drie da gen na de kruisiging, het overwin nen van het kwaad (Arimanj en zijn verlossing door de dood. Het tweede verhaal vertelt van een Russische soldaat die in de Turkse oorlog aan beide benen gewond raakt en daardoor aan de omgeving gebonden blijft waar een door hem gedode Turk vlak bij hem in ont binding overgaat. De veldfles van de Turk behoedt hem voor vier dagen van een martelend sterven. Wat er in die vier dagen in de ge dachten van de Rus omgaat, vormt de centrale inhoud van het verhaal dat eindigt met zijn redding en herstel. Garsin heeft deze verhalen uit eigen ervaring opgetekend. Hü ver bleef meer dan eens in een krank zinnigengesticht (pleegde ook in een bui van waanzin zelfmoord) en maakte als vrijwilliger de Rus- sische-Turkse oorlog mee. Beide ver halen zyn vervuld van de melancho lie die de Russische literatuur dik wijls kenmerkt. Garsin schreef deze verhalen met een fijnzinnige detaillering van de uiterlijke wereld en de innerlijke be weging in de gedachten wereld van zijn hoofdfiguren. Koninklijke subsidie vrije schilderkunst AMSTERDAM (ANP) De bij zonder goede kwaliteit van de inzen dingen was voor de jury voor de Ko ninklijke subsidie voor de vrije schil derkunst aanleiding dit jaar de Ko ningin voor te stellen het maximum aantal van 6 subsidies tot 7 te ver hogen. Op grond van dit voor stel van de jury heeft Hare Majesteit een subsidie van f2.500 verleend aan de volgende 7 schilders: Henk Huig (Amsterdam). Marijke Geys (Am sterdam), Evert Maliangkay (Rot terdam), W. Moerenhout (Arnhem), Reindert van de Wint (Den Helder), Jacob Zekveld (Rotterdam) en Siet Zuijderland (Amsterdam). Arthur Boni vertelde het verhaal zeer beheerst met een volledige dienstbaarheid aan de tekst. Carol Linssen laadde zijn verhaal met meer geëmotioneerdheid. Beide ac teurs leverden een opvallende pres tatie. PARIJS (Reuter) De Franse re gering heeft vandaag het bedrag aan deviezen dat Fransen met vakantie naar het buitenland kunnen meene men beperkt tot vijfhonderd frank (ongeveer 350 gulden) per persoon. Die maatregel maakt deel uit van de besnoeiingen die ten doel hebben de afvloeiing van franken uit het land tegen te gaan. Volgens andere maatregelen is voor alle betalingen of overdrachten van enigerlei soort door een Franse inge zetenen hetzij naar het buitenland hetzij aan een niet-ingezetene in Frankrijk toestemming van het mi nisterie van Financiën nodig. Het besluit dat de financiële be trekkingen met het buitenland regelt, verbiedt verder behoudens toestem ming van het ministerie de invoer of de uitvoer van betalingsmiddelen, zo als bankbiljetten, cheques, effecten en verhandelbaar waardepapier. In een rondschrijven aan banken die toestemming hebben voor het uitvoeren van deviezentransacties, welke circulaire ook in die staatscou rant is gepubliceerd, bepaalt het mi nisterie van Financiën dat betalin gen naar het buitenland die de 250 frank niet te boven gaan, zonder uit leg kunnen worden gedaan. Franse ingezetenen is hetv erbodien in het ingezetenen in het verboden in het se banken te gebruiken. De nieuwe deviezenbeperkingen zijn vandaag van kracht geworden voordat de wisselmarkten in Frank rijk heropenden. Zij zijn sedert ver leden week woensdag gesloten ge weest. Bankiers zijn van oordeel dat de deviezenmaatregelen een versluier- die devaluatie van beperkte aard in houden. zijn toespraak betrok de burgemees ter ook de op handen zijnde restau ratie van de Grote Kerk. „Ik weet dat dit kerkgebouw de liefde van uw hart heeft en ik kan u verzekeren, dat het ook de liefde van mijn hart- heeft", aldus mr. Bonnike. Ds. Oskamp uit Voorhout voerde het woord namens de ringpredikan ten. De samenwerking was steeds bij zonder prettig geweest. Vooral de zending had de aandacht van ds. Dok gehad. Persoonlijk was ds. Os kamp dankbaar voor de lithurgische vormgeving van de scheidende predi kant. Namens de plaatselijk ger. kerken en de r.k.-parochie richtte ds. H. Lijesen woorden ten afscheid tot zijn her vormde collega. Ds. D. Keuning, als woordvoerder van de hervormde ge meenten van Noordwijk, dankte voor de vriendschap en collegialiteit. 7.Voor deze uiterst prijs leveren wij u na in- 'an uw oude toestel een 8-t.v. Wébé. Haarl.straat Men, tel. 32792. '•■nieuws. Alleen bij ons "erken t.v.-toestellen se- ^68, met Inruil van uw t.v.-toestel. Philips 59 Wfl vanaf f 550.—. Telef. |-23296. '••nieuws. Alleen l>jj ons fcerken t.v.-toestellen se- «8, met inruil van uw tv.-toestel, Philips 59 Wa vanaf f 550.Telef. ^-2329 6. Gevraagd: ijzerwerkers en lassers in de jachtbouw. Ver warmde werkplaatsen. Gebr. De Vries Scheepsbouw. Oost- einderweg 25, Aalsmeer. Leerling-zetter gevr. Min. schoolopleiding 6 kl. lager en 1 klas voortgezet onderwijs. Drukkerij „De Sleutelstad", Nieuwe Rijn 78, Lelden. Franse jongedame zoekt thuiswerk. Brieven bur. van dit blad ond, no. 4250 k. Jonge vrouw, gescheiden, zoekt dringend voor hele of halve dagen werk. waar zij haar zoontje van 2 jaur mee kan nemen. Brieven bur. van dit blad ond. no. 5001 k. Kunst geldt ten répara! Ie« klaar terwijl u wacht. Dagelijks beh. zat. van 8.30—17.00 uur, ook maandag- en donderdag avond van 7 tot 9 uur. Fa. L. A. v. Berge Henegouwen. Schelpenkade 47, Leiden. Gitaarles. Soio en begelei ding klassiek. M. H. van Ton geren, Atjehstraat 83. Helderziende mevrouw N. v. Vugt, dlnsd. 26 nov., privécon- sult 104 uur Hooglandse Kerkgracht 42, Lelden, Heer, begin 40, zoekt voor weekends, etc. een serieuze vriend. Ong. zelfde leeftijd Brieven bur. van dit blad ond no. 82343 k. 1ste en 2de Hypotüeekrcn- te vanaf 6% pet. 5-10 Jaar. Met of zonder aflossing Boete- vrije aflossing 10 pet p. J mo gelijk. Bureau F. Heynen, Ho- gewoerd 124 Lelden, tel 2O098 Reclame Permanent.. Dins dag, woensdag, donderdag per manent Therm O-Perm.) Com pleet f 13.50. Salon „Rita", Wilem Klooslaan 15, telefoon 24683. Voor exclusieve pas- en por tretfoto's, kinderopnamen, bruidfotoreportages. reclame en mode. Studio Martin Ken, Breestraat 34, Lelden, telef. 43689. 500 gram BORST 1.75, kilo 2,63 500 gram KARBONADE 3.—, kilo 4.50 500 gram LAMSLAPPEN of BOUT 4.— kilo 6,— Z Kilo MAGERE RUNDERLAPPEN van 6.80 NU 6.30 Z Kilo MAGERE PAARDELAPPEN van 6,80 NU 6,30 m 150 gram ROSBIEF of HAM 0,98 a Hogewoerd 37 Janvossensteeg 30 's Maandags tot 1 uur geopend. Sportschool Luiten biedt altijd meer toplnstructeurs n gezellige sfeer. Lessen voor kinderen, dames en heren die judo, JJiu-Jitsu of karate wil len leren. Dag. inl. Pieters kerkgracht 9 of tel. 23728 Marlve schoonheidssalon, Llngestraai 7 (Meerburg), tel 01710—25512. Behandeling uit sluitend volgens afspraak. Geef u nu op als lid van het. algemeen begrafenis cen trum, direct ingaande geeft alt f 100 reductie op begra fenissen en crematies Inl.: Garenmarkt 24 tel. 23055 20210 Directie De Jong Geli. heer, 23 Jaar, zoekt bij verdienste voor de zaterdag, in bezit van rijbewijs B.E. Brieven bur. v. d. bl. ond. no. 82341 k. Bezoekt wasautomatlek De Eendracht Zoeterwoudse Singel 14b, Leiden. Munten verkrijgb half acht-7 uur. zaterdags half acht-twaalf u üw wasgoed (6 kg) gordijnen, wollen dekens, helder gewassen, gelijk gecen trifugeerd 40 min. Droogkast en stoommangel aanwezig om uw was kastklaar te maken Jonge heer zoekt kennisma king met net meisje tussen de 2530 jaar. R.K. Liefst omge ving Leiden. Brieven bur. van dit blad ond. no. 5078 k. Kijk 3 december a s. om 20.45 uur naar televisie- uitzending op Nederland II. Kaal'.' Waarom langer wach ten? De enig afdoende oplos sing, het Biebmer herenhaar stukje maakt IT 10 tot 15 Jaar Jonger. Duizenden mannen waaronder t v.-artiesten en sportmensen dragen het met veel succes. Komt U eens vrij blijvend kijken by officieel Pe- latti-depositaire, Het Weense Haarhuis L v. Tongeren. Bree straat 32 Lelden, tel. 01710 25212. Jongen, Jongen wat een ruime sortering boeken vind Ie bij Leesb. „Record", Apo- thekersdijk 35 Romans, w.- westboeken 80 ct. per deel. Alle stripverhalen en 'Suske-Wtske' Rode Ridder en andere 20 ct Geen Inschrijfkosten. Gevraagd voor direct een Aanmelden bij: AUTO-HOME G. Doustraat 4, Leiden. TE KOOP AANGEBODEN te NOORDWIJK-BINNEN. Telefonische inlichtingen 0171041593 PAKKET A: 100 TUINTULPEN in tien soorten afzonder lijk verpakt, met ver schillende bloeitijden in diverse kleuren. SLECHTS f 1 2, PAKKET B: 50 NARCISSEN in vijf soorten met ver schillende bloeitijden, af zonderlijk verpakt. SLECHTS f 1 1 PAKKET C: 45 tuinhyacinfhen in 3 soorten, verschil lende kleuren, afzonder lijk verpakt. SLECHTS f 9, PAKKET D: Bovengenoemde 3 pak ketten tezamen met gra tis 100 ediverse kleine bolgewassen in minstens 5 soorten, afzonderlijk verpakt. SLECHTS f 32.— DIEFSTEEG 8 TELEFOON 21195 P. DE GRUYTER EN ZOON N.V. DELFT In verband met verdere uitbreidingen hebben wij binnenkort te Delft enkele plaatsingsmogelijkheden voor: leeftijd tot 22 jaar. In het bezit van of studerend voor het vak diploma aardappelen, groente en fruit. leeftijd tot 22 jaar in het bezit van of studerend voor het klein handelsdiploma vers vlees. Voor elk van de genoemde funkties bieden wij een uitstekend loon. Schriftelijke sollicitaties kunt U richten aan: P. de Gruyter en Zoon N.V Personeelszaken Fifialen West Pieter de Hooghstraat 42, 's-Hertogenbosch. j PLANTIJNSTRAAT 2 - LEIDEN zoekt voor haar correctie-afdeling voor de klassieke en moderne talen. Indiensttreding onmiddellijk of na overeenkomst. Aanmelding schriftelijk of mondeling in kantoortijd aan ons bedrijf Plantijnstraat 2, Leiden. de originele Franse kwaliteit; behaaglijk warm, vederlicht. Met tricot manchetten. Royaal overslag- of ln de kleuren koren, doorknoopmodel. In de bleu, rood en groen, kleuren blauw en bor- Maten 40-48. Normaal deaux. Maten 42-50. 39.75. Nu 10 gulden la- Normaal 45.-. Meer dan ger in prijs 29.75 10 gulden lager 34.75 J UW uw Modehuis

Leidsch Dagblad | 1968 | | pagina 15