:1 Voorlichting aan vrouwen wordt V' zakelijk gebracht Hond in een huis vol poezen Tilly Marijn Mengelberg eneyclopediste: een vak dat in de praktijk moet worden geleerd mn De voedingswaarden van kant- en klaarprodukten PRAKTIJKVAK re HUISHOUDING rONTDEK San halm OVERPEINZING PAR ELS-BIJOUX Blote boezem niet nieuw Mannen over broekpakken RA i r fcATERDAQ 88 NOVEMBER 1058 LD EXTRA 8 A Zesenzestig medewerkers en ongeveer tachtig instellingen hebben de „in grediënten" geleverd voor de nieuw ste Winkler Prins encyclopedie, de mo derne W.P. voor de vrouw". Aangekon digd als een naslagwerk voor en over de vrouw van deze tijd, of ze jong dan wel oud, gehuwd of ongehuwd is, bui tenshuis werkt of huisvrouw is. Wie sceptisch staat tegenover dit soort vrouwenboekenzal bij het doorblade ren wellicht van mening veranderen. Deze nieuwe encyclopedie geeft een gro te hoeveelheid informatie op allerlei ter rein, beknopt en hélder, maar bovendien fraai „verpakt", met veel (gekleurde) il lustraties. Wie weten wil wat abricote- ren is, kan aar de weet komen, dat dit betekent „het bestrijken van warm gebak met warme abrikozenmoes"maar wie zich meer interesseert voor de techni sche aspecten van haar huishouding zoekt evenmin vergeefs naar onderwer pen als aardgas en aardleiding. Sociale wetgevingjeugdproblematiek, indus triële vormgeving zijn maar enkele van de tientallen onderwerpen, die dieper graven. De moderne W.P. voor de vrouw is een uitgave van de N.V. Uitgevers maatschappij Elsevier, de prijs ligt tus sen de dertig en de veertig gulden. OORLICHTING aan vrouwen moet je op een verstandige en zakelijke manier brengen", vindt Tillymarijn Mengel berg. Zij is ehef-redactrice van de Wink ler Prins-encyclopedieën en samenstelster van de zojuist verschenen „Moderne W.P. voor de vrouw", een meer dan 500 blad es rijden tellend naslagwerk. Geen gemak- |j kelijke opdracht, het samenbrengen van deskundige gegevens over zoveel uiteen- ij lopende onderwerpen. Hoeveel werktijd H schuilt er achter het fraaie uiterlijk van so'n robuust boekwerk? Afgezien van alle voorbereidende werk heeft het maken van dit boek, het echte sa menstellen, ongeveer een jaar geduurd", re kent Tillymarijn Mengelberg uit. „Het grote probleem is meestal: hoe krijg je de bijdra gen van de deskundige medewerkers tijdig binnen. Dat is bij dit boek gelukkig heel vlot gegaan. Er waren een kleine zeventig mede werkers buiten het huis bij betrokken. Man nen en vrouwen, iets meer vrouwen dan mannen. Maar dat laatste was toeval". nog st in ra t e Tillymarijn Mengelberg is al zo'n jaar of jzegi dertien eneyclopediste, een vak dat door maar weinig mensen wordt uitgeoefend. Ze schat dat er in heel Nederland niet meer dan veertig encyclopedisten zijn. Zelf begon ze destijds, na een studie in Frans en kunstge schiedenis en met een dosis van huis-uit meegekregen muziekkennis, als assistent-re dactrice aan een muziekencyclopedie. „Je moet wel kunnen beginnen met een brede specialistische kennis, maar het vak van en eyclopediste moet je in de praktijk leren. Ik ben erin blijven hangen en ik vind het een heerlijk vak". Eén van de kenmerken van de nieuwe ency clopedie voor de vrouw vindt zij de algeme ne taal die erin gébruikt wordt. „We hebben het vrouwentoontje beivust gemeden, gepro beerd om alles op de meest moderne manier te doen. Niet die kinderachtige toon, die te genover vrouwen zo vaak wordt aangeslagen. Ook niet dat angstvallig de raampjes dicht houden voor de vrouw die lekker beschermd binnen zit en geen wereldomvattende proble men heeft. We hebben een boek willen ma ken voor vrouwen, die bewust in deze tijd le ven, de sleur willen ontlopen en de dagelijk se dingen een beetje fris willen houden". De traditionele huishoudvraagbaak voldoet in deze tijd niet meer, is de mening van Til lymarijn Mengelberg. De behoeften zijn ver anderd. Een encyclopedie voor de vrouw moet tegenwoordig veel meer zijn dan een intiem handboekje, een praatje van vrouw tot vrouw. „Je hebt allerlei vervloeiingsgebieden tussen de interessen van man en vrouw. Daarin hebben we het echt gezocht. Kijk maar naar de grote sociaal-medische sector in dit boek. Dat terrein werd vroeger geme den. Bij een onderwerp als geboorterege ling hebben we alle feiten op een rij gezet. Een historische uiteenzetting over oorsprong en evolutie der verschillende standpunten, die, dacht ik, de vrouw kan helpen bij het bepalen van haar eigen standpunt". ADVERTENTIE mim HANDCREME 1 uw handen vragen erom desinfecterende crème-zeep voor de HALVE PRIJS, bij grote tube SANBALM handcréme 1. Appel meer in boom 2. Hak van schoen 3. Knoopje minder op colbertjasje 4. Stop in knie van broek 5. Schoorsteen 6. Dakpan 7. Wenkbrauwen! 8. Schoffel ,Doet die hond uw poezen niets?" vroeg de itieteropnemer verbaasd toen hij in halletje ituitte op Borus, omgeven door een harem van zwarte, gestreepte en gevlekte minia- taurpanters. De vreemde man wekte in hoge mate hun nieuwsgierigheid op, vooral toen hij zijn tas even op de trap zette om zijn ball point toe te spreken, die weigerde zijn plicht te doen. Argwanend slopen ze naderbij. Maar hoe bang ze ook waren, die tas moest besnuffeld worden. Katten schijnen in elke vreemde een potentiële slagerspatroon te vermoeden die gratis biefstukken komt afle veren, of zo iets. Joost mag weten wat er eigenlijk in kattéhersens omgaat. Met heeft zeker wel moeite gekost om dat span aan elkaar te laten wennen?" ging de man voort toen de ballpoint eindelijk inkt le verde te vèel overigens. „Ach, dat valt wel mee", zei ik. „Soms gaan er weken voorbij waarin onze hond geluk heeft en er zonder klappen afkomst". „De hónd?" Natuurlijk heb tk ook wel eens gezien, da honden katten nazitten. Maar dikwijls is het omgekeerde het geval. Daarom begrijp ik niet toaeürom mensen altijd veronderstellen dat een hond een flinke training achter de rug moet hebben, eer hij duldt dat zich in dezelfde wo ning ook katten ophouden. todra een vreemde hond onze tuin binnen dringt, zijn het Pluis en Mimi die met getrok ken zwaarden naar buiten stormen om de overtreder van Art. 461 W.v.S. buiten ge vecht te stéllen. Tot groot verdriet van Boris, vant meestal is de indringer een vriendje van hem. Dan kijkt ons hondje treurig naar mij op: Waarom mag Boefje nu weer niet in de tuin komen, hij doet toch niets, hij kwam alleen 'mij bezoeken. Is er dan helemaal geen recht vaardigheid en medeleven meer voor 'n ar me hond op deze wereld? Vrouw, ik geloof op- tocht dat we te veel katten hebben. Kun je [luis niet wegdoen? Ze kan geen hap katte- vrood door haar keel krijgen als ze mij niet torst een haal over mijn neus heeft gegeven. .L— Wmmm m Mickey kan ook weg, zij gaat altijd uitgere kend op mijn warme plekje liggen. En Baghi- ra mag het zoetste katertje ter wereld zijn, maar waarom moet hij altijd mijn vlees ste len? Cleopatra is weliswaar te goedig om me te slaan, zoals het mispunt Pluis, maar dat ze ieder ogenblijk op me toeloopt om met haar snorharen en staart onder mijn kin te kie telen is ook onverdraaglijk. En Mimi! Héb je opgemerkt dat mijn vriend Boefje met de staart tussen zijn poten wegrent als hij haar zelfs voor het raam ziet zitten? Ik zou ivel eens willen weten in welk ivetboek staat dat katten naar believen iedere hond mogen af tuigen? En wie heeft bepaald dat hun nagels zo afschuwelijk scherp moeten zijn, in tegen stelling tot de mijne, en dat ze altijd precies op mijn neus moeten mikken? Weet je niet dat een hondeneus heilig is en toevallig ook het gevoeligste plekje?" „Boris," antwoord ik ernstig, „je moet je maar schikken. Die paar klappen van een kattepoot overleef je wel, en meestal zijn ze aardig tegen je. Dat Pluis je aanvloog toen je haar kleintjes liet schrikken schrijf je maar op rekening van het moeder-instinct, katten zijn daarmee nogal royaal bedeeld. Cleopatra bedoelt het goed als ze onder je kin wandelt en zich tegen je aanvlijt, dat is haar manier om vriendschap te betuigen. Als ze zoiets bij mij doet voel ik me hooglijk vereerd. Mickey en Baghira zullen vertrekken zodra ik een te huis voor hen héb gevonden al hoop ik in het geheim dat niemand hen wil hébben; het zijn zulke schatten. En spreek nooit kwaad van Mimi: ze is zo trouw als een prinses en zo dapper als Roeland. Wat je heilige neus betreft: die zit al zo vol littekens, dat hij on gevoelig moet zijn geworden. Dus stel je niet aan; je hebt het goed bij ons". Langzaam laat Boris zijn kop op de poten zakken. Weemoedig vraagt hij zich af, waar om juist hij: de goedmoedigste onder de hon den, moest belanden in een huis vol katten. Om dan nog dagelijks vernederd te ivorden door leveranciers die angstig vragen: „Doet die hond de poesjes niets? Boris zou niet duf v en! THE A BECKMAN ADVERTENTIE grondkennis geven van het koken en de fijne keuken. Bij de sausen bijvoorbeeld hebben we een soort stamboom gegeven. Dat geeft veel meer inzicht dan een reeks recepten zon dermeer. Bij mode en schooraheidsverzor- ging: niet alleen tips, maar ook de histori sche achtergronden". Tillymarijn Mengelberg wil niet pretenderen, dat dit nieuwe handboek voor de vrouw op alle vragen een antwoord geeft. „Alles, wat is alles", zegt ze schouderophalend. „Ik ge loof niet dat er ooit een encyclopedie is ver schenen, die werkelijk alles bevat. Maar een vrouw, die meegaat met haar tijd, vindt hier in, dacht ik, veel van de dingen, die in het moderne leven op haar toekomen." Haar visie op de eisen, waaraan een moderne encyclopedie voor de vrouw moet beantwoorden: „Het moet een mengeling zijn van praktische snelle informatie en van beschouwingen. Je moet er ook gewoon een avondje in kunnen lezen". In maandblad McCall's een lesje in modehis torie en- psychologie, ten behoeve van een le zeres die zich ongerust maakt over de mode van de „doorkijk-bloezes" en over de vrouwen die ze dragen. Iets nieuws is er niet onder de zon, want de zogenaamde „exhibitionistische culturen" zijn niet van vandaag of gisteren. De Egyptenaren en de Romeinen kenden ze al, terwijl de vrouwen in het Napoleontische tijdperk evenmin een probleem maakten van het ontbloten van de boezem. Wat de psycho logische achtergronden van dit alles betreft: vrouwen die slaafs met elke mode meegaan, zijn meestal vrouwen die geen individuele liefhebberijen hebben, geen vrede met zich zelf hebben en daarom voortdurend kleding willen dragen waarmee ze „in" zijn. De vrees om „out" te zijn, betekent voor deze tobbers vaak de aanloop tot een depressie. U ziet het alweer: kleding kan in meer dan één opzicht een „visitekaartje" zijn. Hoe denken mannen over de broekpakken die veel vrouwen deze winter weer dragen? „El- le" heeft van deze vraag een enquête ge maakt en kreeg er uiteenlopende reacties op. Achtennegentig procent van de ondervraag de mannen: denkt dat een pantalonkostuum in de eerste plaats als sportkleding is be doeld, tweeënnegentig procent gelooft dat een broekpak specifieke kledij voor 't buiten leven is. Tweeënzeventig procent denkt dat een broekpak dé kleding is om de rennen te bezoeken, vijftig procent dat pantalonkos tuums vooral worden gedragen wanneer men vrienden ontvangt. Ruim veertig procent meent dat een broekpak „werkkleding" voor de vrouw is. Van de mannen beneden de dertig jaar ziet tachtig procent hun vrouwen graag in een broekpak. Deze tachtig procent vindt ook dat een vrouw in haar werkkring een pantalon kostuum kan dragen. Van de mannen boven de dertig jaar vindt drieëndertig procent het leuk om hun vrouwen in broekpak te zien, terwijl ruim zestig procent van deze catego rie goedkeurt dat een vrouw in pantalonkos tuum naar haar werk gaat. Desondanks blijven er tientallen (huishoude lijke) onderwerpen over die „per traditie" tot het terrein van de vrouw horen en in een encyclopedie voor de vrouw dan ook be zwaarlijk kunnen worden omzeild. Het lijkt niet eenvoudig om die in te passen in een boek, dat op een breder en hoger niveau mikt dan vroeger. Tillymarijn Mengelberg heeft het gezocht in een „praktisch-techni- sche" benadering, uitgaande van het feit, dat de moderne huishouding bijzonder veel vak manschap vereist, terwijl de vrouw tegen woordig nog nauwelijks tot het huishouden wordt opgevoed. „Als je uitlegt wat de wetenschap tegenwoor dig in de huishouding betekent moet je daar ook praktische wenken bij geven. Bij een ver handeling over moderne weefsels ook struc tuurfoto's van de textiel, zodat een vrouw de weefsels kan herkennen. Als je over calo rieën schrijft, ook even uitleggen wat zo'n term betekent. Bij het koken een bepaalde Kom er ACHT-er De kant-en-klaar-maaltijden komen ln steeds groter getale in de win kel en natuurlijk probeert u ze eens óf wilt u ze eens proberen. De vraag rijst echter of deze maaltijden werkelijk wel 10 voordelig zijn als men ons wil doen geloven. Of de voedingswaarde gelijk is aan die van een zelfbereide maaltijd, wordt nogal eens betwijfeld. 9 de voedingswaarde aan de maaltijd toege voegd worden en maken hem dus belangrijn duurder. Sommige kant-en-klaarmaaltijden, die bedoeld zijn voor 2 personen zijn niet toe reikend voor 2 flinke eters, u moet meer ko pen of de maaltijden aanvullen en de kosten zullen dus hoger zijn. aanvullingen en toevoegsels die de kant- en-klaarmaaltijden wat betreft de voedings waarde volledig maken. Bij vele van deze maaltijden, met name de maaltijd uit blik en de gedroogde en bij de Chinees afgehaal de maaltijd ontbreken vitamine C en dierlijk eiwit. Het vitamine C in de maaltijd kunnen we verhogen met b.v. gemengde salade of fruit toe. Het eiwit kan aangevuld worden met vlees (ham, gesneden rosbief gehakt in blik gegrilleerde kip enz.), vis (kant en-klaar gebakken of visconserven) of kaas als dessert. variatie, smakelijkheid en consistentie. Weliswaar is er een uitgebreid assorti ment aan kant-en-klaarprodukten in de han del, maar de smaakvariatie is erg beperkt. Elke fabriek heeft zijn bepaalde kruiderijen, zodat verschillende produkten van één fa brikant eenzelfde smaakbasis hebben. Een fabrikant moet proberen zijn produkt zoveel mogelijk hetzelfde te doen blijven, daar de klant dit verwacht. In het huishouden valt éénzelfde gerecht wel eens verschillend uit, hetgeen al een vorm van variatie is. Som mige kant-en-klaargerechten zijn wat pap perig; dit komt de smakelijkheid niet ten goede. Welke kant-en-klaarmaaltijden kunt u ko pen? maaltijden in blik of glas (1/1 of Yz liter) dikwijls Indische gerechten, maar ook de stoere Hollandse pot. diepvriesmaaltijden bestaande uit ge mengde gerechten, soms in aparte vakjes opgedaan (1-persoonsmaaltijd). gedroogde en/of voorbewerkte maaltij den, gemengd of apart, soms met saus in een blikje of zakje (voor krap 2 personen). uitzending van diners en af te halen maal tijden, dikwijls bij Indisch-Chinese restau rants (overvloedige porties). Om de voedingswaarde van deze verschil lende maaltijden te beoordelen, kunt u het beste gebruik maken van de schijf van vijf. U kunt dan zien of u dagelijks alle voor de gezondheid benodigde stoffen met uw eten naar binnen krijgt. Het is de bedoeling, dat iedere dag tenminste één van de levensmid delen uit elk vak gébruikt wordt, waalrbij va riatie van belang is. Een korte verklaring van de schijf van vijf gaat hierbij: Het is goed om bij iedere maaltijd melk óf een melkgerecht te gebruiken (Y2 liter per dag». Zorg dat iedere dag plm. 250 g groenten en minstens 1 vrucht en meer malen in de week aardappelen in de voeding voorkomen. Gebruik iedere dag plm. 20 g kaas èn plm. 75 g vlees of plm. 150 g vis óf ei óf peul vruchten. Verwerk iedere dag bruinbrood, rogge brood of grove graanprodukten in de maal tijden. Gebruik iedere dag matig boter of marga rine. De matigheid met vet is wel een punt om in het oog te houden bij de keuze van onze kant-en-klaarmaaltijden. Sommige blik- maaltijden en maaltijden, bij een Chinees- Indisch restaurant gehaald, zijn dikwijls zeer vet en daar de Nederlander toch al tè vet eet, is dit een ongunstige factor. U let bij de beoordeling van kant-en-klaar- produkten echter niet alléén op voedings waarde, maar ook op: tijdsbesparing. Dikwijls zijn er minder boodschappen nodig, alles bevindt zich in één pak of blik; u hoeft niets vóór te bewer ken; er is minder tijd gemoeid met de berei ding en u zult minder afwas hebben omdat het dikwijls éénpansgerechten zijn of omdat er bij het opwarmen helemaal geen pannen nodig zijn, zoals bij diepvriesmaaltijden, die direct in de verpakking verwarmd kunnen worden. de prijs. Bij de prijs moet u de kosten op tellen van de produkten die u volgens de ge bruiksaanwijzing nodig heeft om de maaltijd aan te vullen of te bereiden. Daartegenover staan de iets lagere kosten van energiever bruik en de kortere arbeidstijd. Vooral de ge droogde en/of voorbewerkte maaltijd en en kele blikmaaltijden zijn arm aan dierlijke eiwitten; er komt te weinig vlees of vis of ei in voor. Deze produkten moeten terwille van Kant-en-klaarprodukten dienen de mensen, die over weinig tijd beschikken, en die er op weloverwogen manier gebruik van maken. En als de prijs geen bezwaar is, kan ook een kant-en-klaarmaaltijd een volwaardige voe ding zijn, mits u rekening houdt met wat wij u erover vertelden.

Leidsch Dagblad | 1968 | | pagina 9