N.A.V.O. nauwelijks aan de orde Valuta-deskundigen zochten naar het ei van Columbus FINANCIEEL WEEKOVERZICHT „WIE ZAL DAT BETALEN?" OVERHEERSTE IN TWEEDE KAMER Voor de jeugd is München geschiedenis eanne Demessieux - 47 - overleden Eén van onze modellen Allen even apart FOURRURES Geen akkoord over Nobelprijs SATERDAG 23 NOVEMBER 1968 LEIDSCH DAGBLAD PAGINA 18 VERTENT Ifc» (Door onze parlementaire redacteur J. J. Vis) DEN HAAG (GPD) De NAVO werd in 1949 opgericht. In het jaar tevoren hadden de communisten de democratie in Tsjecho-Slowakije om hals gebracht en nog iets eerder had Stalin vergeefs geprobeerd door een blokkade de Westelijke geallieerden uit Berlijn te krijgen. Tien jaar tevoren had het Westen datzelfde Tsjecho-Slowakije aan Hitier uitgeleverd. Dat gebeurde tijdens de beruchte conferentie van München. Als één gebeurtenis tot ver na de tiveede wereldoorlog gevolgen heeft gehgd, dan is het wel deze conferentie. Nóóit meer een Jiïünchen" dat was de kreet die alle democratische politici tijdens ite jaren veertig en vijftig in de mond lag bestorven. Nooit meer uit ie weg gaan voor agressie en chantage. menteel debat over de NAVO. Moet Nederland de NAVO in "69 verlaten? Moet de NAVO veranderd worden? Dat waren de vragen die daarbij aan de orde behoorden te komen. De re gering ging akkoord met de NAVO- vraagstukken. In augustus kwam de nota en twee dagen later vielen de Russen Tsjecho-Slowakije binnen 55 Het Atlantische bondgenootschap werd twintig jaar geleden bezegeld. Daarna zouden individuele leden er kunnen uitstappen. In twintig jaar jan heel wat gebeuren. Stalin ver dween en werd opgevolgd door machthebbers, die wat soepeler le ken. China werd communistisch en kreeg een eigen kernwapen, in Korea werd oorlog gevoerd, Hongarije kwam in opstand en de Gaulle poets te het Franse nationalisme op. Allemaal gebeurtenissen, die een of andere invloed hadden op de positie ran de NAVO. Er gebeurde nog iets: de na-oorlogse generatie raakte vol- assen, mannen en vrouwen voor sb.w München en de tweede wereld- )n]é», oorlog niet meer dan geschiedenis tp. Vwj De naoorlogse generatie herhaalde ischs to slagzin „Nooit meer München"— hooit waar wist niet écht wat het beteken- enj8 de om met de klamme doodsangst natu rond te lopen. Ze bekeek de inter- ïhuü, nationale politiek vanuit een andere Te(- pichtshoek en zag nuances, die hun otD{ ouders niet konden zien. Het was een onvermijdelijk proces, dat al vele malen eerder had plaatsgehad. Wie in de geschiedenis terugkijkt tiet dat de dingen anders zijn. De lottu Khuldvragen liggen anders dan tUd- i-10 genoten nog dachten. Bepaalde ge- beurtenlssen blijken onvermijdelijk eytt consequenties te hebben. Wit is niet helemaal wit, zwart is niet helemaal wart. Kortom, het schijnbaar onver woestbare beeld begint tóch te ver- jruizelen. T'-' Fundamenteel Jonge politici in de Tweede Kamer d' froegen vorig jaar al om een funda- Weer was het Tsjecho-Slowakije, dat ons denken beïnvloedde: net als in 1948 en 1938. Het is alsof Clio, de godin van de geschiedenis, een af spraak heeft met de Tsjechen en de Slowaken. De regeringsnota was niet erg genuanceerd. Het was een stuk geschreven door mensen, die vóór de NAVO in zijn huidige vorm zijn. Het bevatte de traditionele re deneringen en besteedde geen aan dacht aan andere opvattingen. Opzet en inhoud waren geen stimulerende bijdrage voor de discussie. Maar het is de vraag of dat er achteraf bezien veel toe doet. Door Praag '68 viel het hele denken weer terug in zijn oude structuren. Het zou dat ook gedaan hebben als de nota genuanceerder was geweest. In tij den van spanning geloven de mensen nu eenmaal meer in gene raals en kanonnen dan in de enkele intellectueel, die zegt dat het anders is. Deze week werd in de Tweede Ka nier dan eindelijk het NAVO-debat gehouden waar een jaar tevoren al om werd gevraagd. Het had een fundamentele discussie moeten wor den maar het werd een discussie over hoeveel tanks meer en over „wie moet dat betalen." Gesteund door de aanbevelingen van de NAVO-ministerraad haalde het kabinet zonder veel moeite de defensie-uitbreiding door de volks vertegenwoordiging. Al is het wel opvallend, dat voor het eerst sinds de oorlog de oppositie tegen de uit breidingsplannen zo groot was. Het vreemde is, dat uitgerekend voor de Hogere Krijgsschool die De ministers Luns en Den Toom luisterden en noteerden tijdens het kamerdebat over de NAVO. Een druk vraag- en ant. woordspel, maar meer over de fi nanciering dan over de funda menten van de NAVO. deze week 100 jaar bestond de genuanceerde beschouwingen wer den gehouden, die in de Tweede Ka mer vrywel geheel ontbraken. Juist daar kwam een Amerikaanse hoog leraar vertellen, dat de militaire de monstraties van de NAVO overbodig waren. Men zou er slechts de mili taire invloed in het Kremlin mee versterken en zou het streven naar democratisering afremmen. ..We moeten niet vergeten, dat in Oost-Europa en in Rusland zelf on der de oppervlakte nog steeds een sterke stroming is van Westers ge aard democratisch socialisme", be toogde de Amerikaanse hoogleraar „Het streven naar democratisering ir 't Oosten moet niet door Westerse politiek worden geremd. De komende tien twin tig jaar zullen er ernstige politieke crises in de Sowjet-Unie optreden, ze ker als de leiders zo middelmatig blijven als ze nu zijn. Die leiders willen de koude oorlog terug om de bedreigde eenheid dn het Russische machtsblok weer te herstellen". Over het gelijk of ongelijk van de ze spreker willen we het nu niet heb ben. Zijn citaten zijn alleen bedoeld als illustratie om te laten zien, dat in de Tweede Kamer nauwelijks ruimte laat staan een discussie mogelijk is over dit soort opvattin gen. Van der Stoel, Den Uyl en Mom- mersteeg gingen een klein beetje in de richting. Maar de rest van de Ka mer ging daar niet op in en minis ter Luns gaf helemaal niet thuis. Voor 'n interessant gesprek over bui tenlandse poliuek kon men beter te recht bij de Hogere Krijgsschool. Laconiek UgOiE Vermaard organiste pi artne id on •nH l ja vrou enW Brief etour a B ats. cl «I rievea kti Iets ij De beroemde organiste Jeanne Demessieux .is, naar eerst thans be tond is geworden, maandag in Pa rijs na een langdurige ziekte overle- i. Zjj werd in 1921 in Montpellier gj geboren, studeerde aan het Parjjse tonservatorium onder Magda Tag- ïifero en Marcel Dupré en was reeds op het twaalfde jaar organiste tan St. Espritkerk te Parijs. Sedert 1952 was zij hoofdlerares voor orgel w improvisatie aan het conservato rium te Luik. Haar vele orgeltournées, o.a. ook eaar ons land, bezorgden haar we reldvermaardheid. In onze stad beeft men meermalen met haar technisch perfect virtuoos en gevoe- k en bezield spel kunnen kennis maken. Zeer bekend is op composi torisch gebied haar reeks van Zes Etudes voor orgel, waarmee zjj nieuwe wegen voor de jongere gene ratie insloeg. Van haar andere com posities noemen wij „7 Meditations Pour le Saint-Esprit," „Triptyque" •n een Poème voor orgel en orkest. Daarin komen oneindig veel moge lijkheden van de Franse orgelklank tot hun recht. Het teleurstellende figuur, dat de Tweede Kamer deze week sloeg kreeg nog een extra-accent door het lako- nieke gemak, waarmee de Eerste Ka mer het wetsontwerp huurbelasting van minister Schut afmaakte. De s natoren braken dit stukje gammele wetgeving zonder scrupules tot de grond toe af. In het voorlopig verslag schreven de senatoren, dat minister Schut dit voorstel beter* kan intrekken, omdat er juridisch vrijwel niets van klopt. In de Tweede Kamer vonden dat soort opmerkingen een paar weken geleden nauwelijks weerklank. Déar werd het gezonde verstand verduisterd door al lerlei taktische en partijpolitieke overwegingen. Dat is jammer al was het alleen al omdat het zó steed6 moeilijker wordt de Eerste Kamer op te heffen. BREESTRAAT 173 LEIDEN (Van onze financiële medewerker) Valutadeskundigen van de tien kapitaalkrachtige, geïndus trialiseerde landen hebben deze week de koersgrafieken van de zieke valuta's bekeken. Het ging niet alleen om de vraag hoe de onderlinge koersverhouding van de verschillende betaal middelen moest zijn, maar tevens om het zoeken naar een uit weg om van de periodieke crises in de geldwereld af te komen. Bij voorbaat waren zij het er al over eens, dat niet getornd zou worden aan het stelsel van de vaste wisselkoersen. BRUSSEL (GPD) Tussen de WL, de Vereniging van Vlaamse Let- tokundigen, het Vlaamse Pencen- •fum en de Kon. Vlaamse Academie '°or taal en letterkunde enerzijds en de Nederlandse vereniging van let- n ttj ^kuncjigen, het Ned. Pencentrum 01 de Mij. voor Ned. Letterkunde Leiden anderzijds zyn besprekin- ton gevoerd teneinde te komen tot N voordragen van een gemeen- [tthappelijke kandidaat voor het Ne- flands taalgebied voor de Nobel- lis voor Letterkunde. De besprekin- i hebben plaats gehad op initiatief T«n de VVL. Tussen de Nederlandse en de Vlaamse afgevaardigden kon geen ®kkoord worden bereikt. VVL en Vlaams Pencentrum hebben Gerard Walschap als kandidaat voorgesteld, ttfwijl men aan Nederlandse zijde, wals men het reeds jaren doet, heeft gehouden aan Simon Vestdijk. ■rltf» Het stelsel is na de oorlog inge voerd als uitvloeisel van het over leg dat destijds in Bretton Woods is gevoerd. Het zou een perfect stelsel zijn als alles volgens de theorie klopte. In het maatschappelijk le ven is de natuur echter sterker dan de leer, vooral als een bepaald geld stelsel het mogelijk maakt om roya ler te leven dan de omstandigheden veroorloven. Achter de omheining van de vaste wisselkoersen hebben de economisten in de verschillende landen de vrije hand om een op vol ledige werkgelegenheid gerichte po litiek te voeren. Zolang dit streven gepaard gaat met een strak in de hand gehouden loonbeweging, zodat zij afgestemd blijft op de groei van de produktivi- teit, loopt het goed. De narigheid be gint echter als een der landen, of meer landen zich begeven op het pad van de overbesteding, hetgeen wil zeggen dat zij het niet zo nauw nemen met de loon- en prijsbewe ging. Het kwaad straft zichzelf dan al gauw, want de landen, die de zaken beter in de hand hebben merken 6poedig als een der handelspartners zich te buiten gaat aan inflatoire tendenties. Het inflatieland koopt meer dan voorheen en gaat minder exporteren, omdat de industrie de eigen markt tegen lonende prijzen kan afzetten dan in het buitenland, waar moet worden opgetornd tegen de concurrentie van de landen, waar de prijsbeweging rustig werd gehouden. Dit brengt met zich mee dat een inflatieland tekorten op de betalings balans krijgt, die moeten worden aangevuld met hetgeen er in de spaarpot, dat wil zeggen aan goud en deviezenreserve, aanwezig is. Mits een tekort niet te lang aan houdt kan het wel worden opgevan gen door de spaarpot aan te spre ken. Duurt het tekort enige tijd dan wordt het buitenland wantrouwend. Betalingsbalansen zijn voor een land wat het huishoudboekje is voor moeder de vrouw. Worden de eindjes niet bij elkaar geknoopt dan komt Leiden in last en dat geldt in het bijzonder in het internationale beta lingsverkeer. waar zoals 'alles in de financiële wereld van de zijden draad van het onderling vertrouwen afhankelijk is. Wee de wolf, die in kwaad gerucht komt, geldt in het bijzonder op de valutamarkten, waar de economie zich krachtig had her steld en dat er alles aan gedaan I werd om tegenwicht te vinden tegen de gevolgen van de absurde loons verhogingen, die destijds werden af gedwongen, maar dat is preken aan dovemansoren bij de speculanten, de jagers op de valutamarkten, die het wild ruiken. Al maanden achtereen moest er geld worden bijgepast als de betalingsbalans werd opgemaakt. De stroom werd nog groter toen de Franse kapitaalbezitters en dat zijn er met de vele kleine spaarders on noemelijk veel hun vertrouwen in het eigen betaalmiddel opzegden. Met miljoenen, ja miljarden tege lijk werd het kapitaal omgezet in andere valuta's teneinde bij een eventuele devaluatie het vreemde geld weer te kunnen omzetten in een groter bedrag aan franks dan er te voren op tafel was gelegd. Zulks met het doel zich te beschermen tegen de repercussies van een devaluatie. De kapitaalvlucht liep tenslotte de spui gaten uit. de internationale speculatie zich on middellijk werpt op een betaalmid del dat om een of andere reden tot koerswijziging kan worden gedwon gen. Vooral nu door het besluit van de presidenten van de Centrale Banken sinds maart geen interventie meer plaatsvindt op de goudmarkt, die voorheen het dobbelcentrum was van de puissant rijken van oliesjeiks tot politiek vluchtkapitaal aan toe richt de aandacht zich meer dan ooit op de koersen van de betaalmid delen. Frankrijk heeft in de afgelopen weken het mikpunt gevormd. Want het was duidelijk dat de gevolgen van de Mei-revolutie, toen de studenten de Sorbonne bezetten, niet in de koude kleren zijn gaan zitten. Weliswaar is ervan officiële Fran se zjjde herhaaldelijk verzekend dat De Franse monetaire reserves die best een stootje kunnen verdragen, werden zover uitgehold dat de spe culatie de kans op doorzakken van de koere van de frank steeds groter achtte. Er kwam nog iets bij en wel dat de Duitsers zich op economisch ge bied als oppassende jongetjes had den gedragen en de klasgenoten zo ver vooruit waren gesneld dat er iets moest gebeuren om de verhoudingen recht te trekken. Jongens met de mooiste cijfers op hun rapport zijn doorgaans niet de populaü*sten van de klas. Daarom stonden dan ook de meeste financiële experts klaar om de knappe jongens te bewegen zich minder in te spannen om een wit voetje te halen. Veel is er de laatste tijd te doen geweest over het rechttrekken van de verhouding door middel van een revaluatie van de Duitse mark. Be grijpelijkerwijs heeft Bonn zich hardnekkig tegen een dergelijke aan passing van de wisselkoers verzet. In 1961. toen de verhoudingen ook al scheef getrokken waren, was Bonn gezwicht. Toen is er een revaluatie geweest van 5%. Nederland moest toen volgen, want ons land had zich destijds ook zo keurig gedragen op het gebied van de loonbeweging, dat wij een goedkoopte-eiland waren geworden. Als onze revaluatie destijds achter wegen zou zijn gebleven zouden de Duitsers met hun sterke marken de boel by ons leeggekocht hebben. Achteraf is het te betreuren dat destijds met een revaluatie van 5% werd volstaan. Wellicht zou 1:% be ter zijn geweest, al zouden de expor teurs toen nog harder gepiept heb ben dan zjj al deden. Het bedrijfs leven dat destijds nogal verontwaar digd was over de revaluatie van de gulden, zag er echter geen been in om kort daarop een loonsverhoging van 17 door te drukken, ook al had de uitwerking van de revaluatie zich nog lang niet voltrokken. Nederland is daardoor en door de erop volgende loonsverhogingen in een zodanige positie geraakt dat er ditmaal van meiopen met de Duitse mark geen sprake zou behoeven te zijn. Integendeel, onze betalingsba lans is nog maar net in evenwicht, ondanks het feit dat de export van het Groninger aardgas een steeds grotere bijdrage gaat opleveren. De uitkomsten van de handelsba lans zijn in de eerste 9 maanden voor f 157 miljoen geflatteerd door de opbrengst van de gasexport. Ver leden jaar leverde de gasexport nog maar f 14 miljoen op, zodat de be talingsbalans al voor f 141 miljoen meer versterkt is dan in januari/ september 1967. Ook met het oog op de loonsver hogingen, die het komende jaar zal brengen, al was het alleen al om de stijgende sociale kosten en de gevol gen van de invoering van de BTW op het algemene prijspeil te compen seren, moet de positie van de gulden bepaald niet van dien aard worden geacht dat het raadzaam zou zijn om by revaluatie van de mark in het kielzog mee te varen. Valutaspeculanten kijken echter zo nauw niet als het gaat om de kans de koers van een betaalmiddel van het voetstuk te drukken. Door de sa mengebalde kracht van de interna tionale speculatie kan een valuta aan het wankelen worden gebracht, zoals de koersbeweging van de Fran ce frank en de Duitse mark over duidelijk heeft aangetoond. Voor een „kleine" valuta als de gulden is het natuurlijk nog gemak kelijker om het voetstuk in bewe ging te brengen. Er is daarom alles aan gelegen dat in dit stadium door het bedrijfsleven het hoofd koel wordt gehouden en er niet al te hard van de toren wordt geblazen bij het opstellen van looneisen, die het prijspeil in beroering kunnen brengen. Let op uw gulden en houdt Prof. dr. Karl Schiller, de Westduitse minister van Econo mische Zaken en voorzitter van de valuta-conferentie in Bonn* doet mededelingen over het ver loop van de besprekingen. hem net, de gaafste munt is het eer ste besmet, zo moeten de monetaire autoriteiten die belast zijn met het in stand houden van ons geldwezen, dagelijks bedenken. Moeilijkheden worden niet ontwe ken door méér uit te geven dan er ontvangen wordt. De grote Amster damse wethouder dr. Wibaut zei in dertijd als vaste uitspraak dat men om een gulden uit te geven, eerst die gulden moet hebben en als men hem heeft kan hij slechts één keer worden besteed. Men denke daar aan!

Leidsch Dagblad | 1968 | | pagina 13