Geen vlucht in revoluties Opnieuw schot in de roos KERKDIENSTEN Kerkzang Ilerrieschoppen niet het juiste wapen voor vernieuwing Student Hemmes (raadslid in Wageningen): Democratie is een goede zaak Dominee komt niet meer Goed nieuws voor gedupeerde kopers EEN „HISTORISCHE" ROMAN Kerkelijk Leven van bezinning ltTERDAG 23 NOVEMBER 1968 LEIDSCH DAGBLAD PAGINA It WAGENINGEN (GPD) De heer H. Hemmes (26 jaar en ïtrouwd) zit als vertegenwoordiger van de Wageningse stu- enten in de gemeenteraad. Hij heeft de begrotingsvergadering ^gegrepen om de studentenonrust te analyseren. In zijn ver- laring distantieerde hij zich van in Nijmegen en Arnhem ont zie revolutionaire toestanden. „Zeventig jaar geleden kwam de dominee op huisbezoek met een hoge hoed. veertig jaar geleden op de fiets, twintig jaar geleden op de mo tor, tien jaar geleden met de auto. En nu komt hij niet meer", al dus een pessimistische ds. A. G. van Gilse in het Alg. Doopsgezind Week blad. Maar daarmee wil hij niet als f»i conservatief jongeling ver- den worden. Hij zegt: „Ik be- üp dat de mensen, dus ook stu nten, voortdurend bezig zijn i de maatschappij, dat zij kri- op de bestaande situaties ibben en dat ze zich nieuwe ^stellingen maken van die iatschappijHet is volgens mij goede zaak, als dat democra- ic/i gaat. Maar niet door com- de opstanden. Van revoluties iet ik niets hebben". aj de woelige universiteitssteden ikt Wageningen af als een burcht ruSt. Volgens student Hemmes et daaruit niet afgeleid worden Wageningen de ontwikkelingen itisch volgt. „Wij denken in Wa lingen ook over vernieuwingen, ir we vluchten niet in revolutio- optreden. Daar schiet je name niets mee op, je doorkruist al- het overleg met hoogleraren en sheid". zijn algemene beschouwing ft de heer Hemmes gezegd, dat meningen als hogeschoolstad een plaats inneemt. „Er staat nog :jd een Landbouwhogeschool en je daar studeert", meent hy, „heb renoeg te doen. Zeer veel tijd et aan de studie worden besteed". Anders lemmes: „Om te zeggen dat wij studenten in Wageningen geen hebben voor de maatschappij, kan natuurlijk niet. Want dat ?een excuus. Het is ook niet We houden ons wel degelijk i met actuele onderwerpen als üocratisering van het onderwijs, denken erover en we uiten ons het algemeen minder fel dan s. Hoewel we ook een S.VJ. oen, die zich af en toe wel roert, ir de mentaliteit van de Wage- studenten is over het alge- ïi anders. Je moet niet verge- dat wij landbouwwetenschappen teren. Ift contact met de hoogleraren Üj ons redelijk, hoewel er wel iritaire figuren bij zjjn. Wjj van beide kanten tot een to verstandhouding te komen en Hjkt goed te lukken. Het punt is 'Mn, dat je samen tot een vorm onderwijs komt, die vruchten 'frpt. Dat zal hier makkelijker dan bijvoorbeeld In Amster- i In Wageningen zijn we als tonten een betrekkelijk kleine *P. Voor inspraak hoeven we hier liet direct aparte commissies in leven te roepen. 6j de verkiezingen voor de ge- wteraad twee jaar geleden '1de student Hemmes 700stem- t Niet alleen de stemgerechtigde tenten steunden hem, want bij- rbeeld de S.V.B. in Wageningen er nooit een geheim van ge- tot dat zij hem een ongeschikt tegenwoordiger vond. De Wage- student stemde uiteindelijk hjj is, namelijk gematigd, zegt toer Hemmes, die zich in de ge- beraad best thuisvoelt. Pleiter heeft ervaren, dat hij via zijn «lidmaatschap de belangen van radenten goed kan bepleiten. Dat hjj als zjjn taak. „Ik ben niet to raad gekpmen om rotzooi te IPen. Daar is geen kunst aan. het zou doen, gooide ik alles wat ik tot nu toe heb be- Ik word aanvaard als een vol- 1? partner. Je wordt overal bjj ^ken. Als de fractievoorzitters 'n worden geroepen voor een •opijk verleg, ben ik daar als van de studentenpartij bij Alles gaat volgens de nor- te democratische regels". de heer Hemmes niet kan Pijpen, dat veel studenten hun toeken bij staten als Cuba en met borden van Mao de '1 opgaan. „Demonstreren kan ztjn, maar dit is geen zin- te bezigheid. Men verlaat zich te zeer communistische maat- !PPijen. Misschien komt het, om- Nederland de zaak be veel tetteld" is. Er valt hier niet zo veel meer te regelen. Dan ga je er toe over je voorstellingen te van nieuwe maatschappelijke ®eo. Ik geloof dat onze revolutio- *n er eens rekening mee moeten •toh wat in de toekomst de con- vatieve groep zal worden. Dat zijn tobelders, die willen hun autootje beslist niet meer afstaan als ze hem hebben. We moeten ervoor zorgen dat we allemaal onze eigen inbreng houden in de maatschappij en dan zitten we met. een liberale maat schappij goed. Zo denk ik er ten minste over". Amsterdam Voor student Hemmes in Wage ningen staat het vast, dat hij in Amsterdam geen „onruststoker" ge weest zou zijn, als hjj daar gestu deerd zou hebben. Als hij ziet wat daar aan de hand is, kan hjj alleen maar zijn wenkbrauwen fronsen. Dat heeft volgens hem zo weinig met de universiteit te maken. „lerrieschop pen is wel een aard'ge bezighe'd, maar het is niet het juiste wapen voor vernieuwing". Geen groentje Politiek gesproken is de heer Hem mes geen groentje meer. Wie wat wil ontdekken over zjjn politieke identiteit krijgt te horen: „Ik weet niet op welke partij ik in de toe komst zal stemmen. In ieder geval ben ik D'66-er. Het verschil tussen links en rechts vind ik zo moeilijk. Van de studenten in Wageningen stemt bijna iedereen keurig en dat betekent dat veel studenten de partij kiezen van pa en ma. Ik doe dat nou ook en ik behoef me er niet voor te schamen". Hemmes' echtgenote studeert ook, rechten in Utrecht. Haar commen taar op de politieke beschouwingen van haar man: „Ik ben soms gema tigder dan hij"'. Daar laat ze het bü. JÜ H. HEMMES In Wageningen is de heer Hemmes niet alleen bekend als student, maar ook als ambtenaar van de burgerlij ke stand. Hij heeft al twintig huwe lijke op zijn naam staan. „Veel stu dentenhuwelijken, maar ook assisten tes die gaan trouwen, vragen me wel eens". Hoe kwam hij aan dat baantje van ambtenaar van de burgerlijke stand. Hemmes: „Het is een kroegverhaal. Een vriend van me dacht „Hij is raadslid en daarom kan hij mijn huwelijk bezegelen. We hebben dat aan burgemeester De Niet voorge steld. Die was ervoor. En toen kwam het vlug voor elkaar". Faillissement Claus Amsterdam ROTTERDAM (GPD) De direc tie van de in- en verkooporganisatie voor overheidspersoneel, KIPO NV Rotterdam-Amsterdam, overweegt de overname der gehele orderportefeuille van Claus Amsterdam. Enige honderden kopers betaalden bij koop van meubelen belangrijke sommen geld als handgeld. Zij zijn hierdoor zwaar gedupeerd, daar zij u;t het Claus-faillissement geen cent terug zullen ontvangen, noch de be stelde meubelen uitgeleverd krijgen. De KIPO-directie wil al deze or ders geheel gaan leveren in uitvoe ring en prijs als besteld werd onder aftrek der betaalde handgelden en zal deze vele orders onder haar nor male service- en garantiebepalingen laten vallen. In afwachting van besprekingen met en goedkeuring van de curator, kunnen gedupeerden zich thans di rect schriftelijk wenden tot de direc tie der KIPO te Amsterdam Singel 42 of Rotterdam Wijnhaven 140. LEIDEN 8 Hervormde gemeente Pieterskerk 10 u. ds, H. Aalbers te Oegstgeest. Hooglandse Kerk 10 u. ds. C. Boo gaard te Hillegom. Marekerk 10.30 u. ds. L. Kievit. Bethlehemkerk Driftstr. 10 u. ds A. J. de Jong. 5 u. ds. W. G. Meyring te Voorschoten. Maranathakerk Lage Morsweg 10.30 u. dr. P. L. Schoonhelm. Bevrijdingskerk Montgomerystraat 9 u. ds. A. J. Lamping. 7 u. de. D Bouman te Katwijk aan Zee. Kontngskerk Koningsstraat 10 u. ds. J. C Hunnlk te Katwijk aan Zee. Vredeskerk Burggravenln. 10 u. ds. I. S. Kijne. 7 u. ds. A. J. Lamping (gespreksdlenst) Ver. Vrijz. Hervormden Aula As Hazerswoude Herv. Gem. 9 u. de heer A. van Beek te Bodegraven, 6.30 u ds. J. H Bogers te Alphen aan den Rijn. Geref. Kerk 10.30 u. ds. Brink, 5 u. ds. T. Penning te Zoetermeer. Hoogmade Herv. Gem. 10 u. dg. J. de Wit te Lelden. Katwijk aan Zee Herv. Gem. Nwe Kerk 10 u. ds. A. Vink, 6 u. ds. G. Boer, Oude Kerk 10 u. ds. W. Vroeg» lndeweij, 6 u, ds. J. C. Hunnlk, Ich- thuskerk 10 u. ds. C. v. d. Bergh, 5 u, ds J R van Roon. Pniëlkerk 9.30 u. ds'. J. Poort van Leiden, 6 u. ds. W. Vroegindeweij, Gr. van Prinstererschool 10 u. ds. Jac. de Vos. Kapel Zie kenhuis Overduln 4 u. ds. J. G. Iepe ren. Wijkgebouw De Hoeksteen 10 u. do- vendlenst. Zeehospitium 8.30 u. ds. Jac. eerstr. 10.30 u. ds. M. J. Wagenvoorde de Vos. Gerei. Kerk Trfomfatorkerk 10 i.irir-o xxr o-ii/irpr ii ri.c R. tip Vries. Vrachtauto leeg teruggevonden VENLO (GPD» De Duitse vrachtauto met aanhangwagen, die beladen met 26 ton koper, bestemd voor de Vereinte Deutsche Metal- werke in Frankfurt, in de nacht van woensdag op donderdag nabij het Duitse grenskantoor bij Tegelen werd gestoleri, is gisteren teruggevonden. De wagen en aanhanger werden leeg aangetroffen onder de gemeente Roermond. Kan men een roman die 38 jaar geleden begint te spelen en beperkt blijft tot en met '45, een „historische" roman noemen? Ik zou zeggen van wel en dat om twee redenen. Ten eerste om dat de periode, die hier gegeven wordt, afgesloten is, n.l. de opkomst en ondergang van het Hitler-regime, en ten tweede omdat de auteur, gezien zijn foto op de achterzijde, het door hem beschreven tijdperk onmogelijk beleefd kan hebben. Jaap Harten De Getatoeëerde Lorelei De Bezige Bij Amsterdam Hij zegt dat trouwens op blz. 30: „Foto's uit de jaren die ik nu be schrijf en waarvan ik niet weet waar om ze mij bezighouden. Wat heb ik met Berlijn te maken? Toen ik er voor het eerst kwam, in 1964, was er vrijwel niets meer te vinden dat nog aan de Republiek van Weimar herin nerde. Waarom schrijf ik over een stad die ik niet gekend heb? Waarom herkende ik Berlijn, ondanks de brok stukken?" En weer op blz. 31 waar hij spreekt over de Engelse schrijver uit de dertiger jaren, Christopher Isherwood:: „Hij heeft door de Ber- lijnse straten gelopen met W. H. Au- den en Stephen Spender, toen ik nog In de wieg lag. Hij is me een enorme stap vóór geweest. Hij heeft gezien en meegemaakt wat ik nooit kan zien of meemaken —en wat ik toch jele- ven wil door dit boek. Vraag niet waarom". Enorme inleving Het is duidelijk uit deze woorden dat Harten wel bij Isherwood te rade is gegaan, en terecht, wat betreft de situatie In het Berlijn van 1930. Ik zou dus zeggen dat we hier te doen hebben met een historisch kader waarvoor de auteur zich zeer uitvoe rig heeft moeten oriënteren daar hij, zoals duidelijk is, deze zaken onmo gelijk uit eigen ervaring en waarde ring kon weten. Het kader speelt ook een grote rol in het geheel.. Een ro man Is het boek omdat er de ttfd re presenterende personen in optreden die fictief zijn, althans zij die de ro man dragen zijn fictief. De gedra gingen en de handelingen van deze figuren passen volkomen in hun ka der. in hun tijd dus. Het zijn repre sentanten van hun tijd en de auteur is er op uit geweest zich met de tijd te vereenzelvigen en dus mensen-van ook geslaagd is. is een bewijs van het geweldige inleefvermogen van de auteur. Dat is te verwachten van een schrijver die zegt dat hij een tijd „toch beleven wil door dit boek". Zoals ik al gezegd heb, speelt de roman in Duitsland tussen '30 en 45 in die verwarde politieke tijd van verwording en armoede, de opkomst van het nationaal-socialisme, de strijd van het communisme, de wer keloosheid. Later de oorlog, de Joden vervolgingen. De nieuwe machtheb bers treden zelf op. Men ziet Röhm bü een bokswedstrijd, men hoort Hit- Ier die vertelt hoe hij aan zijn IJze ren Kruis gekomen is. Dramatische hoofdstukken zijn gewijd aan het le ven en de daden van Marinus van der Lubbe en de Rijksdagbrand. Wereld der homo's Waar het de roman zelf betreft, men kan in gemoede zeggen dat het een homosexuelenroinan en een on derwereldroman is. Dat is niet ver wonderlijk. want Berlijn stond in de jaren dertig bekend als de stad van de door de wet niet geoorloofde genoegen, zodat het een trekpleister voor vreemdelingen was. Men keek er niet zo nauw als in het eigen land; zeker niet zo nauw als in Engeland. Voorts schijnt het wel zo te zijn dat homosexualiteit een gewas was dat in de Duitse mannenmaatschappij welig tierde, mogelijk meer als nood situatie leger, kostscholen, tucht huizen dan vanwege de natuurlij ke aanleg. Harten weet het milieu met zijn rake, ironische en toch zachtmoedi ge wijze van beschrijven uitstekend te treffen. De representatieve figu ren zijn Kraut, de schandknaap die later als Jood en homo in Auswitz te recht zal komen, de oud-officier van de oorlog '14-'18, von Losch met zijn Griekse illusies en zijn afkeer van de brute S.A. Zijn lot voert hem nota be ne naar een Steiner-kliniek nadat hij eerst zijn Joodse hospita getrouwd heeft om haar zodoende aan de weg voering en de dood te onttrekken. Dan is er de onvoorstelbare figuur van de koningin van de nacht, „de gravin" von Turn und Taxis (histo risch? aan de naam zou men het zeg gen), de man die altijd in vrouwen kleren gehuld is. Voortreffelijk ge daan. hoewel de gedachte aan Genet De Lorelei zelf is „een echte nichten- moeder". oorspronkelijk afkomstig uit het cabaret waar zij, als zich uit kledende maar van top tot teen ge tatoeëerde zigeunerin, een grote at tractie was. Nu houdt ze een goed koop pension, waar we o.a. een spi ritistische séance meemaken. Later komt ze in een „Frauenheim" te recht en overleeft bommen, honger en schuilkelders om aan het eind van de roman geconfronteerd te worden met de resten van het spook dat door alles heen waart. Hitler. De roman munt uit door levendig heid en het is duidelijk dat de schrij ver kans heeft gezien zjjn eigen ge boeid-zijn met de beschreven perio de op de lezer over te brengen. Over zijn kennis van zaken heb ik het al gehad. Hoewel de erotische scènes er niet om liegen, behoeft men niet te vrezen voor een hoeveelheid z.g. schuttingwoorden. Dat is door Har ten verstandig bekeken: men kon zich in die tijd wel rauw maar ook veel gevarieerder uitdrukken. Als ik goed gezien heb. is dit Jaap Hartens eerste roman. Het komt niet veel voor dat een eerste werk een schot ln de roos is en bovendien van een kaliber dat men in Nederland zelden aantreft. fdodengedenkdag, mjn.v. Kerkkoor; Eglise Wallonne Breestr. 10.30 u. Pasteur A. E. Malaise. Academisch Ziekenhuis 10 u. ds. P. J. D. van Malssen. Diaconessenhuis 10.30 u. ds. J. Hap pee. Jeugdkerk L.H.J.-Gebouw Leven daal 10.30 u. ds. J. Irik. Geref. Kerk Zulderkerk, Lammen- schansweg 15: 10 u. ds. Kronemeijer. 5 u. dr. Vlijm (Jeugddienst). Petrakerk, Surlnamestr. 10 u. ds. Bre- derveld. 5 u. dr. v, d. Zwaan. Oude Vestkerk lo u. ds. Poet. 5 u. ds. Kronemeijer Beloftekerk 10 u. ds. Bovenberg. 6.50 u. ds. Brederveld (Dienst met be langstellenden) Bevrijdingskerk Aerent Bruunstraat: 10.30 u. dr. Vlijm. 5 u. ds. Bovenberg. „Groenhoven": 10 u. dr. v. d. Zwaan. ,X>e Mirt": 10 u. dhr. De Koning. Christian Science (Steenechuur 6): 10.30 u. dienst. Oud-Kath. Kerk Cronestelnkade 2) 9.45 u. hm. Vrije Kath. Kerk (Vreewijkstr.) 10.30 HM. Chr. Geref. Kerk 10 en 5 u. ds. J. H. Carlier Rem Gem. 10.30 u dr. A. W. Cramer (am. en kantatedienst Leger des Heils 10 u. Heillgings- dienst 7.30 u. verlossingssamenkomst. Geref. Kerk (vrijgem.) 10 en 5 u. ds. J. v. d. Haar. Doopsgez. Gem. 10 ds. H. van Bil- derbeek (H.A.). Evang. Chr. Gem. Middelstegrt. 3) 10 u. en 5 u. drs. Th. Dlkkes. Evang. Luth. Gem. 10.15 u. ds. L. J. Melners. Geref. Gem. 10 u. leesdlenst, 3.30 u. ds. A F. Honkoop. Baptistengem. 10 u. ds. R. Relling. 5 u. dhr. A. Hofman te Bilthoven. Alphen aan den Rijn Herv. Gem. Adventskerk Julianastr. 10 u. ds. J. H. Bogers. 6.10 u. Zangdienst. 6.30 u. dr. A. van Haarlem te Waddinxveen (JD.) Kruiskerk Gouwsluis 10 u. ds. M. Ha- nemaaijer. Opstandlngskerk 10 u. ds. W. Verweij. 6.30 u. ds. Joh. Poort te Leiden. Gebouw Nabij 10 u. Jeugdka- pel mevr. Bootde Ridder. Zaal Op standlngskerk 10 u. dhr, G. Sampie- mong JeugdkapelMartha-Stichting „Rijnstroom" 10.30 u. ds. I. J. Walpot. Oudshoornseweg 10 u. ds. G. Cadée. Sionskerk 9.30 u. ds. H. Koudstaal. 6.30 u. in Kerk Oudshoornseweg ds. H. Koudstaal. Gebouw Onderweg 10 u. ds. H. W. Hemmes te Leiden. Aula Al phen - Noord 11 u. ds. P. Kloek te Leiden. Geref. Kerk Maranathakerk Raadhuisstr. 10 u. ds. A. Borman. 6.30 u. ds. G. A. Westerveld. Salvatorikerk W. de Zwijgerln. 10 u. ds. G. A. Wes terveld. 6.30 u. ds. G. O. N. Veen- huizen. Alphen aan den Rijn- Noord: Goede Herderkerk 10 u. ds. G. O. N. Veenhuizen. 6.30 u. ds. A. Borman. Geref. Kerk (Vrijgem.) 9.30 u. lees dlenst. 6.30 u. ds. H. Scholte .Chr. Gere formeerde Kerk Jeruzalemkerk Grijpen stelnstr. 9.30 u. Dienst des Woords 2.30 u. ds. H. C. van der Ent te Katwijk aan Zee. Oud Geref. Gem. Kerkge bouw Hoofdstr. 240 9.30 u. en 4 uur Leesdiensten. Rem. Geref. Gem. Van Mandersloostr. 10 u. prof. dr. H. J. Heerlng te Leiden. Baptisten Gem. 10 en 6.30 u. ds. Gravendeel. Volle Evan- gelie-gem. (Volksbelang) 10 u. dienst. Aarlanderveen Herv. Gem. 10 u. dhr. Drijver te Voorschoten. 7 u. ds. G. van Doorn. Geref. Kerk 9.30 u. en 6.30 u. ds. H. A. Botterburg te Voorburg. Chr. Geref. Kerk 9.30 u. en 6.30 u. ds. M. Gelei]nse te Hilversum. Boskoop Herv. Gem. 9.30 u. ds. W. D. Heijmans. 6.30 u. ds. A. de Leeuw Geref. Kerk 9.30 en 5 u. ds. H. Dijk stra. Aula Mavo-school (Mendelweg) 11 u. ds. H. Dijkstra; Chr. Geref. Kerk 9.30 en 4.30 u. ds. J. Mannij. Geref. Gem. 9.30 u. leesdlenst. 7 u. ds. M. Rijksen uit Gouda: Vrijs. Prot. Geloofs gemeenschap 10 u. ds. G. S. Weste- rouen-van Meeteren te Rotterdam (do denherdenking) NED. HERV. KERK Beroepen te Kesteren (toezegging) S. de Jong te Houtem in Utrecht, te Nieuw-Lekkerland, W. L. Tukker, te Zwolle, te Noordwijk-Binnen (toe zegging) D. J. Froentjes te Den Burg. Aangenomen naar Zwolle (voor CLARA EGGINK het jeugdwerk) J. Meester te Gendt. IHIIIIIIIIIIIIIIIIIIII!IIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIII!IIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIII!IIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIII]II -die-tijd te creëren. Dat deze opzet niet gemakkelijk te onderdrukken is. niet alleen tot protestantse ker ken beperkt gebleven. Zingen -is een zo grote kracht dat Luther de zang een dubbel-ge- bed noemde. In het gezamen lijk lied kunnen we juichen, treuren, smeken, schuld uit spreken. Velen mogen in ge zongen .Amen" of „Halleluja" een roomse klank beluisteren, in wezen gaat deze wijze van •antwoord terug op de Joodse eredienst in de tempel. In enke le psalmen zijn van deze „res ponsies" voorbeelden te vinden. Het orgel heeft in onze Neder landse kerken met moeite in gang gevonden. Het verlangen op de een of andere manier in Sinds Luther en Calvijn is de zang in de kerken gemeente zang geworden. De Rooms-Ka- tholieke kerk is hierin de laatste jaren gevolgd. Protestanten be seffen nauwelijks hoe grote rijk dom in het gezamenlijk zingen van het geestelijk lied wordt gevonden. Tv-uitzendingen o.a. maken dit gelukkig in brede kring duidelijk. Dichters en componisten zijn onvermoeid bezig nieuwe kerkliederen te scheppen. Ook dit werk is zeker de leeg geworden kerken van de Hervorming ornament te brengen en rijkdom ten toon te stellen, werd in eeuwen van wel vaart in de orgelbouw uitbundig getoond. Het kerkorgel heeft in West-Europa een roemrijke ge schiedenis. Moderne materdalen en oude technieken zijn in on ze tijd samengevoegd om histo rische orgels in oude stadsker ken en op het platteland in oor spronkelijke luister uiterlijk en innerlijk, wat klank betreft, te herstellen. De koorzang heeft in de li turgie altijd een speciale plaats ontvangen. Voorganger, koor en gemeente vormen, als het goed is, een geheel. Niemand komt in een kerk om louter passief te zijn, slechts om toe te horen of toe te zien. Prediking, gebed, zang, orgelspel, koor, dit alles moet op elkaar zijn afgestemd. Een stem vraagt om een tegen stem, een woord roept een lied, het gebed een gezamenlijk Amen. Over de stijl van kerkmuziek lopen demeningen uiteen. Hoe wel daarbij ook veel onberede neerde en niet onder woorden te brengen gevoelens een rol spe len. Over smaak valt niet te twisten, zo wordt gezegd. Maar wel is het de vraag in hoeverre uiteenlopende muzikale stijlen met elkaar vermengd kunnen worden. Persoonlijk maar dat is dan ook persoonlijk kan ik moeilijk wennen aan een orkest met jazz-instrumenten in een middeleeuwse kerk. Daar voor zou men een zaal of een moderne kerkruimte moeten kiezen. Het is niet onmogelijk, dat zich ook in de kerkmuziek en de kerkzang bij een verdere ontwikkeling duidelijke ver schillen en nuances aftekenen. Nu maakt het vernieuwings- werk een te chaotische indruk. Waarom zouden we op den duur niet komen tot bepaalde kerken met bepaalde vormen van liturgie en kerkmuziek? In de Rooms-Katholieke kerk heeft men volkomen terecht diensten met de Latijnse kerkzang, dien sten in de landstaal en diensten met combo- of beat-ensembles. Zoals we niet over eikaars keu ze voor bepaalde kunstuitingen in het algemeen mogen heer sen, zo zou ook een grotere va riatie, duidelijk onderscheiden naar stijl, zonder vermenging of tegenstrijdige verbinding, moeten worden gebracht in de onvoorstelbaar grote rijkdom en mogelijkheden voor orgelmu ziek, koor- en kerkzang. Dr. P. L. Schoonheim Herv. pred. in Leiden. Zoeterwoude Herv. Gein. 10 u. de heer E. Loerakker. 7 u. ds. B. van Gin- kel te A'dam (Jeugddienst). Zevenhoven Herv. Gem. 9.30 u. llll!ll!llll!l!llllllllllllllllllllllllllllllll!l!llllllt!ll!llllll!llllllllll!lllllllllil!llllllllllll!llll!l!llll!IIIIIMIlllllllllllllllllllltlllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllIllllllllllllllllllllllllllllllllllll 11 dhifj" D.'CreS'tAuLS30 u' ea 1 u u drs. W. Bakker, 5 u. ds. R. de Vries. Vredeskerk 10 u. ds. R. de Vries, 5 u, D v d. Meulen van Wassenaar, bij7.. dienst thema met bespreking. Clir. Ge* reformeerde Kerk 10 en 5 ds. H. C. v. d. Ent. Geref. Ke rrv(kijgem.) 9 en 7 u, ds. Visee. Geref. Gem. 10 en 5 u. lees dlenst. Katwijk aan RUn Herv Gem. Dorpskerk 10 en 6 u. ds. A Makkenze, (H.A.). Ontmoetingskerk 10 u. ds. S. G. J. Gooverts, 6.30 u. ds. A. Boos. Mo- lenblok 10.30 u. ds. A. Baas. Geref, Kerk 10 u. niet bekend. 5 u. drs. W. Bakkers. Koudekerk aan den Rijn Herv. Gem. 10 u. ds. Lefeber. 7 u. ds. Quak, Geref Kerk 10 u. en 7 u. ds. Makkin- ga. Leiderdorp Herv. Gem. (Gerefor meerde Kerk Hoofdstr.) 10.30 u. ds. J. P. Honnef. 5 u. ds. P. Kloek, te Lei den. (Scheppingskerk, kapel) 10.30 u. ds. M. J. Ufrlch, te Voorburg. Geref. Kerk (Hoofdstr.) 9 u. ds. J. van Drie. 6.30 u, ds. F. Minnema. (Scheppings kerk) 9.30 u ds Minnema 5 u ds van Drie Ver Vrijz. Herv. (Gebouw Lin delaan 12a) 10.30 u. dr. J. J. Springer, te Leiden. Leimulden Herv. Gem. 9.30 u. ds. P L. J. Wapenaar. 7 u. dhr. A. H. van Pijpen te Veenendaal. Geref. Kerk 9.30 u. ds. D. Averes. 7 u. ds. A. P. Hel- ner te Ter Aar. Llsse Herv. gem. (Grote Kerk) 10 u. en 7 u. ds. J. v. d. Velden; (Herv. Kapel) 10 en 7 u. ds. H. G. Oostinga. (H.A.). Geref Kerk 10 u. drs. G. N. Lammens, te Heemstede: 7 u ds. J. Bovenberg te Leiden. Chr. Geref. Kerk 10 en 4.30 u. ds. D. H. Biesma: Geref. Gemeente 10 en 4 u. ds. W. Suyker; Geref. Kerk (vrijgemaakt) 10 en 4.30 u. ds. J. J Verleur; Oud Geref. Gem. 9.30 en 3 u. Leesdlenst (Woensdagav. 7.30 u. ds. E. du Marchie van Voort- huysen, te Urk). Ned. Prot. Bond geen dienst. NoordwUk aan Zee Herv Gem. 10 u. ds. J. van Dok. (De Rank) 10 u. Jeugdkerk. 5 u. ds. D. Keuning. Sole Mio 10 dr. J. G. B. Jansen. Geref. Kerk 10 u. ds. H. Hjesen, 5 u. ds. C War ner Herv. Ger. Evangelisatie (VGLO- school, Schoolstr. 2) 10 u. ds. H. Stolk Scheveningen3.30 u. ds. W. Vroeg indeweij (Katwijk aan Zee) NoordwUk-Blnnen Herv. Gem. 10 u. ds. D. Keuning. 7 u. ds. J. van Dok (afscheid). Geref. Kerk 9.30 u. ds. C. Warner. 5 u. ds. H. Lijesen (Van den Berghstichtlng11 u ds. C. Warner. Ned. Prot. Bond geen dienst. Noordwykerhout Herv. Gemeente 10 u. ds. A, H. Smits, 7 u. ds. A. H. Smits, (leerdlenst). Nieuwkoop Herv. Gem. 10 u. ds. G. van Doorn te Aarlanderveen. 6.30 u. Kand. G. S. Alma te A'dam. Geref. Kerk 9.30 u. en 6.30 u. ds. Rinse J. A. Hanenburg. Chr. Geref Kerk 9 30 u. en 6.30 u. ahr. J. van Leeuwen. Rem. Geref. Gem. 10 u. ds. H. J. W. Modder man te A'dam. Nieuwveen Herv. Gem. 9.30 ds. J. Gebraad. 6.30 u. ds. A. Vink te Katwijk aan Zee. Geref. Kerk 9.30 u. en 6.30 u. ds. M. G A. Meinders. Rynsaterwoude Herv. Gem. 9.30 u. en 7 u. ds. Leenmans. Chr. Geref. Kerk 9.30 u. Dienst des Woords. 2.15 u. ds. G. Bouw te Scheveningen. Rijnsburg Herv. Gem. (Grote Kerk) 9.30 u. ds. E. Bouwman (uit Urk). 5 u. ds. H. van Gosllga. (Bethel- Kerk) 9.30 u. ds. H. van Gosliga (H.D.) 5 u. ds. H. L. Boonstra (uit Haarlem) Jeugddienst Met med. v.h. Kerkkoor. Chr. Geref. Kerk 10 u. en 5 u. ds. de Vries. Geref. Kerk (vrijgem.) 10 en 5.15 u. Ds. A. W. Boxman, te Ede. Geref. Kerk Petrakerk: 9.30 en 5 u. ds. v. d. Linde. Maranathakerk (v. kerkgangers Rapenburgkerk)8.30 en 4.30 u. ds Baayen. Maranathakerk: 10.30 u. en 6 u. ds. Bijleveld. (in alle diensten viering van H.A.). Oude Wetering Herv. Gem. 9.30 u. ds. Lalleman. Geref. Kerk 9.30 en 6.30 u. ds. J. A. Tiemens te IJmulden Rem. Geref. Gem. 7 u. dr. A. W. Cra mer. Oegstgeest Hen', gem. (Groene Kerk) 10.30 u. ds. W. E. Verdonk (Pauluskerk) 10 u. ds. H. P. Huisman, 7 u ds J. Irik (Gemeentecentrum) 10.30 u, ds. P. J. Mackaay (jeugdkerk) Vrijz. Herv. (Gemeentecentrum) 10.30 u. ds. C. J. Rasch te Slootdorp. Geref. Kerk 10 en 5 u. ds. Vegter. Geref. Kerk (vrijgem.) (Rijnlandslyceum) 8.30 en 3 u. ds. J. v. d. Haar. Sassenheim Herv. Gem. 9 en 10.30 u. ds. A. Westra. 7 u. ds. A. de Kuiper te Oegstgeest (Jeugddienst): Gerefor meerde kerk: 10 u. ds. J. D. te Winkel 5 u. ds. H. v. d. Berg; Chr. Geref. Kerk 10 en 5 u. ds. L. S. den Boer. Voorschoten Herv. Gem. (Dorps kerk) 10 u. ds. Meijering. 7 u. ds. Jens (Utrecht) jeugddienst. (Hulp en Heil) 10 u. ds. v. d. Geest. (Rijndijk) 10 u. ds. Saraber. Geref. Kerk 9 u., 10.30 u. en 5 u ds. Modderaar. Geref. Kerk (vrijgem.) 10 en 5 u. ds. J. Boe. Valkenburg Herv. Gem. 10 u. ds. van Egmond te Utrecht. 6.30 u. dhr. P. Drijver te Voorschoten (Jeugddienst met med. van „Advendo".). Geref. Kerk 10 u. ds. J. Snoeij te Waddinx veen. 6.30 u ds. H. J. van Duinen te Voorburg. Geref. Kerk (vrijgem.) 8.30 en 3 u. ds. A. W. Boxman. Voorhout Herv. Gem. 10 u. ds. Oskamp. Woubrugge Herv. Gem. 9.30 u. ds. Franken. 6.30 u. ds. Kret te Leiden (Jeugdd.). Geref. Kerk 9.30 u. ds. Dethmers. 6.30 u. ds Averes te Lei- muiden. Ned. Prot. Bond, 5 u. (O. Raedthuys) ds. Sipkema. Waddinxveen Herv. Gem. (Brug- kerk) 9.30 u. ds. J. J. Timmer te Woerden. 6.30 u. ds, J. v. d. Heuvel. (Esdoornln.) 9.30 u. id. ?.30 u ds D. v. d. Ent Braat te Haarlem. (Bethel) 9.30 u. ds. T. van 't Veld. 5 u. ds. L. Roet- man te Gouda. (Immanuelkerk) 9.30 u. dr. A. van Haarlem. 19 u. ds. H. M. Cnossen. Geref. Kerk 9 u. 10.30 u. en 6.30 u. ds. B. Koekkoek Chr Af- gesch. Gem. 9.30 en 5 u ds A. P. Ver loop Wassenaar Herv Gem (Dorps kerk) 10 u. dr. Th. c. Frederikse; 7 u. (jeugddienst) ds. M. L. W. Schoch te Den Haag. Kievietkerk9 u. jeugd kerk; 10 u. ds. J. T. Wiersma. (Mes- siaskerk) 10 u. ds. 'J. A. G. van Zan ten. (Deylerhuis) 10 u. jeugdkerk. Ge reformeerde Kerk (Bloémcampln.) 10 en 5 u. ds. L. Bech. (Zljlln.) 10 u. ds. D. van der Meulen; 5 u. bijz. dienst o. l.v. S. van der Land. Ned. Prot. Bond (Lange Kerkdam) 10.30 u. dodenher denking Ds. D. A. Werner. Herv. Geref. Evangelisatie (Dorpshuis) 10 en 5 u. u. C. J. Kesting, te Dirksland. Chris tian Sclencegroep (Bloémcampln. 29) 11 u. Nederlandse dienst. Warmond Herv. Gem. 10 \i. ds. J. M. Snijders (mm.v. het Kerkkoor en „de Lofstem" uit Sassenheim). 7 u ds. G. Zonneveld uit Valkenburg. Zwammerdam Herv. Gem. 10 u. ds. J. Th. W. Quak te Koudekerk aan den Rijn, 6.30 U. ds. Reijenga te Ze venhoven. Geref. Kerk 10 u. ds. Sj. Tie- rnersma. 6.30 u. ds. J. Dethmers te Woubrugge. Rem. Geref. Gem. geen dienst.

Leidsch Dagblad | 1968 | | pagina 11