tegen hulp Biafra Afrika verzet zich HET NIEUWSTE KN! IELA A RS Lange'' ea.o.'s in «vaar Vrachtwagen met koper gestolen Politie wilde snel einde van betoging N.V. IEMCO C. D. LIGTVOET HEREN Minister Luns in Tweede Kamer: Overleg studenten voor benoeming president - curator Onderzoek naar voorrangsregel „Fotomodel voor mij hoeft het niet" wie een fijn oq. LANGEZAAL Titulatuur voor HTS'ers: "ing" Biafraantjes konden weer niet naar Nederland KIND ONDER ELKWAGENTJE DEN HAAG (GPD) „Weinig regeringen hebben zich zo ingespannen voor Biafra als de Nederlandse". Met deze verkla ring richtte minister Luns van Buitenlandse Zaken zich gister avond tot de vaste kamercommissie voor Buitenlandse Zaken, die grote bezorgdheid over de gebeurtenissen in Biafra had ge toond en de minister een reeks voorstellen had voorgelegd, die een oplossing of een verzachting van het conflict beoogden. De minister liet duidelijk merken, dat het vrijwel onmogelijk .is voor Nederland om iets wezenlijks te doen. De Afrikaanse landen beschouwen een inmenging door westerse landen als een soort neo kolonialisme. Daarom is het ook onmogelijk om de kwestie op de agenda van de Ver enigde Naties te krijgen. De organi satie van Afrikaanse eenheid wil dat niet, terwijl daarom ook de secreta- ris-gemier aal Oe Thant, er niet voor to vinden is. Ook zei de minister geen kans te zien om de Engelse regering over te halen om de wapenleveranties aan Nigerië stop te zetten. De socialist I Dankert die daarom had gevraagd, wees hij erop, dat hij al vergeefse stappen in die richting heeft gedaan. Dr. Imkamp <D'66) vroeg de mi nister om persoonlijk naar Biafra te gaan om een onderzoek in te stellen en om er zich van te vergewissen of de Biafranen het zelfbeschikkings recht willen, in welk geval er naar zijn mening een oplossing zou moe ten komen die tot onafhankelijkheid van Biafra leidt. Mr. Luns betoogde, dat de Afri kaanse landen niet willen dat Biafra zich van Nigerië afscheidt, een stand punt dat zij stellig niet zullen verla ten. De minister zei niet van plan te zyn om zelf naar Biafra te gaan. „Dat zou een erkenning van het ge bied betekenen", zo zei hij. „Dat zou in Afrika bijzonder slecht vallen. Het zal alleen een spectaculair effect heb ben en verder niets uithalen", aldus de minister. Mr. Van Mierlo (D'66) verklaarde, dat de heer Imkamp eigenlijk waar nemers had bedoeld. Maar ook daar moest de minister niets van weten. Hij zei. dat hij heel voorzichtig via persoonlijke boodschappen bij keizer Haile Selassie heeft geïnformeerd of Nederland een actieve rol zou kun nen spelen bij de oplossing van het conflict. Beleefd, maar duidelijk heeft Nederland te verstaan gekre gen zich vooral buiten de zaak te hou den. Wel kon de minister gunstig reageren op een verzoek van de so cialist Dankert, om de samenwerken de kerken meer geld te geven voor de luchtbrug tussen Fernando Po en Nigerië. Hij liet althans weten de mogelijkheden van dat voorstel te zullen onderzoeken. (ADVERTENTIE) alleen bij alfa Grandioos mooie knie- laars met mo dem nagel-en etiksel-èffekt Staat enorm ftlJDAG 22 NOVEMBER 1968 LEIDSCH DAGBLAD PAGINA 7 AMSTERDAM (GPD) „Het is een intens goed bedoelde waarschuwingmeisjes, wordt alsjeblieft geen fotomodel!" Dit is volgens fotograaf Hans Duk- kers de moraal van het boek, dat hij samen met journalist H. F. van Loon heeft geproduceerd ondier die titel „Fotomodel voor mij hoeft het niet" en dat gisteravond in Dukkers' studio de zegen meekreeg van nie mand minder dan pater Leopold Verhagen. De pater staande op een klein podium naast een wieg met presentexemplaren zei het een nuttig boekje te vindien, omdat Dukkers daarin uit twee vaatjes de bodem trapt: het zoe te vaatje, van het meisje dat van het vak fotomodel alleen maar de mooie kant wil zien en het zure vaatje „van de moeder die denkt: via welk bed zal mijn dochter tot de top geraken". Hij meende ook, dat het boek (verschenen bij NV Teleboek in Bussurn) beslist in handen moet komen van alle moeders, die dochters hebben, die menen dat ze knap zijn en dus geschikt zijn als fotomodel. Van hen schijnen er in Neder land heel wat rond te lopen. Dukkers vertelde tenminste, dat er jaarlijks zo'n 1500 vrouwen en meisjes bij hem aankloppen, die fotomodel willen worden. In het boek verzucht Duk kers: .Mooie meisjes zijn er ge noeg, fotogenieke meisjes veel minder". Maar ook het fotoge nieke meisje is er nog niet, ze moet aan speciale eisen voldoen wil ze als model slagen: „Ze Op de foto: pater Leopolct Verhagen en Hans Drukkers aan weerszijden van de wieg met boeken en temidden van de fotomodellen. moet nauwkeurig zijn als een koorddanseres, sterk als een matroos, geduldig als een scha ker, veranderlijk als een kame leon en dan bovendien nog bereid om bij tien graden vorst in een zwempak op het strand te poseren of in een bontjas als de mussen van het dak vallen". Bezint eer ge begint, het be roep van fotomodel is keihard en vaak zelfs slopend, is de les die het boek (met veel foto's en ook veel taalfouten) geeft. 1 pEN LAAG (GPD) Het systeem IlE de langlopende collectieve ar- jiidsoveeenkomstem is in gevaar. De flderhadelingen over een nieuwe, iiiejarigJc.a.o. voor grootmetaal zijn ustgelopn en het is niet denkbeel- dat i deze bedrijfstak de weg snug naa een eenjarig contract pjet woren ingeslagen. Een derge- ontwikeling is in dat geval ook t verwachen bij andere meer jaren- SDtracten kiedn-metaal, Hoogovens, jjjtiel en onfectie. In het bgln van dit jaar viel een untasting 'an het systeem van de Éüglopendec.a.o.'s, waardoor de rust adorn de lonen steeds voor enkele word gewaarborgd, waai- te anen. Bij de Algemene Kunstzij- Unie, war de eerste driejarige li.o. op 1 taart afliep, viel men te- op een en jarig contract. De vak- aden zijn hier van het systeem a de lanlopende c.a.o. afgestapt adat de kstensituatie bij de AKD Einig of gen ruimte liet voor ver wring vai lonen en arbeidsvoor arden. Nadien kvam er wel een nieuwe no. voor drie jaar tot stand bij jilips (8(000 werknemers), maar se c.a.o. kan echter moeilijk als nat voor de metaalsector worden gebouwd In Groningen GRONINGEN (ANP) Met de studenten van de Rijksuniversiteit in Groningen is overleg gepleegd over de voordracht voor benoeming van een nieuwe president-curator als op volger van mr. N. J. Polak, die lid van de Hoge Raad der -Nederlanden is geworden. De studenten beschouwen dit overleg als een eerste stap in de rich ting om te komen tot een universi teitsbestuur, dat door de universitai re gemeenschap wordt gekozen. Volgens een tevoren vastgelegde pro cedure vroegen curatoren het college van rector en assesoren, de weten schappelijke staf, het universitaire personeel en de studenten hun wen sen kenbaar te maken omtrent de ci iteria, waaraan de toekomstige pre sident-curator behoort te voldoen. Ook konden kandidaten worden ge noemd. Op een hearing werden standpunten toegelicht. DEN HAAG (ANP) Gezien het hoge percentage ongevallen op kruis punten is er aiLle reden een weten schappelijk onderzoek in te stellen naar de mate van onveiligheid van kruisingen en splitsingen van wegen bij die verschillende soorten voor- rangsregelingendie de praktijk van het verkeer thans biedt. Dit zegt de Stichting Wetenschappelijk Onder zoek Verkeersveiligheid in haar jaar verslag 1967, daaraan toevoegend dat de stichting bij een aantal ge meenten de mogelijkheid van een dergelijk onderzoek nagaat. Dit on derzoek mag vanzelfsprekend nim mer ten koste gaan van de veilig heid. De toenemende intensiteit van het verkeer en de diversiteit van de wegsituaties op kruisingen, hebben er toe geleid, dat tal van wijzigin gen werden aangebracht in de tra ditionele regeling. Er kan een na tuurlijke ontwikkeling warden ge constateerd naar een „voorrangs- piioht per verkeerssituatie", die dan wordt gelegaliseerd door het nemen van een aangepast® veikeersmaa t - regel. )9 melkbezorger reed met zijn wagen een uitrit uit, doch stopte en voorbij wandelende moeder haar kind te laten passeren, aelijk in de overtuiging dat het al voorbij was, reed hij ver- Mshteruit, waarbij hij het kindje aanreed. ADVERTENTIE ...wordt verrast door Sanyo! Van Bach tot Blues, van Folksong tot Fuga, elk© vertolking is met zo'n oor- en oogstrelende Sanyo radio telkens weer een openbaring. Want Sanyo- techniek maakt luisteren tot genieten en écht beleven. Sanyo - Uw radio - biedt keuze uit 22 typen. Vraag Uw radiohandelaar. type 6 C 33T f 55r typ© Colorano f 148r '"Porteur: N.V. Connector - Prinsengracht 634 - Amsterdam tel. 235831 Voor SANYO RADIO EN BANDRECORDERS ftlE RIJN 1—4 - LEIDEN - TELEFOON 36545 Nieuwe Rijn 3132 - Leiden Kraaierstraat 10 VENLO (GPD) By de grens- meentepoliüie van Tegelen, die de zaak post Heidenend tussen Tegelen en Kaldenkirchen is woensdagavond omstreeks half tien een Duitse DAF met 'aanhanger gestolen. Hij was ge laden met 26 ton koperen platen, die een waarde van ruim 100.000 gul den vertegenwoordigenHet koper is gebundeld. In totaal lagen er 14 bundels onder de verzegelde dekzeilhuiven. De vracht kwam uit de haven van Rot terdam en was bestemd voor de Vereinte Deutsche Metal werke in Frankfurt. Na een reparatie in een DAF-ga- rage in Tegelen, was de wagen wones- dagmiddag naar de grens gereden. Daar moest hij blijven wachten tot donderdagochtend, omdat woensdag i.v.m. de Duitse bid- en boetedag het grensverkeer voor vrachtwagens stil lag. Toen de 25-jarige expediteur Friedrich Jaeggle uit het naburige grensplaatsje Boisheim zijn wagen donderdagochtend wilde ophalen, bleek hij verdwenen. Een Duitse chauffeur verklaarde tegenover de recherche van de ge- DEN HAAG (ANP) De studie commissie Coördinatie TWO-HTO (commissie-Schlösser)die is inge steld om aioh te oriënteren op het gebied van de problemen met be trekking tot de coördinatie van her. technisch wetenschappelijk onder wijs en het hoger technisch onder wijs, heeft op 6 maart 1968 eendeel- advies uitgebracht aan de minster van Onderwijs en Wetenschappen. Het rapport, waarin dit advies is vervat, is thans voor publikatle vrij gegeven. In het advies stelt de commissie voor aan het diploma van de HTS de kwalificatie ingenieur te verbin den met die afkorting „ing" achter de naam. De studiecommissie ziet als de taak van de HTS het vormen van de ingenieur, die naast de ingenieur afkomstig van een technische hoge school. belast kan worden met de voltooiing en uitvoering van nieuwe projecten en met het instandhouden van gevestigde technieken. in onderzoek nam, dat hij de gesto len vrachtwagen en aanhanger woensdagavond omstreeks half tien was tegengekomen. De wagen reed in de richting Tegelen. Gisteravond ontbrak nog ieder spoor. Het kente ken van de vrachtwagen is KK-DP 213, dat van de aanhanger KK-DN 812. UTRECHT (GPD) De zoveelste poging om opnieuw vijf ernstig zie ke Biafraanse kinderen naar Neder land te brengen is deze week ge deeltelijk mislukt. De kinderen, in leeftijd variërend van 13 maanden tot 6 jaar, kwamen niet verder dan Sao Tome voor de Westafrikaanse kust. Daar worden ze op het ogenblik verpleegd. De kans is groot, dat ze volgende week van dat eiland worden overge vlogen naar Schiphol. Vandaar gaan ze naar het Ireneaiekenhuis in Arn hem. De kinderen staan reeds een week of vijf op de nominatie naar Neder land te worden gebracht. Vier keer maakte zuster Henriet Liscaljet de patiëntjes in het Queen Elisabethzie- kenhuis in Biafra reisvaardig zonder dat, door allerlei omstandigheden, iets kwam van vertrek. De vijfde keer gingen ze op pad naar Uli, het vliegveld van Biafra, maar miste, door een bombardement, het toestel, dat nog voor het vertrek naar Neder land van de Transavia Boeing op Sao Tome zou zijn. De zesde keer tenslotte leek alles goed te gaan. De zuster bereikte zon der moeilijkheden het vliegtuig, vloog over en was ruimschoots op tijd op Sao Tome. Daar hoorde ze echter, dat Terre des Hommes, de organisatie die voor de opvang in Ne derland verantwoordelijk is, afzag van het laten reizen van de kinderen met de Boeing, omdat dit toestel niet Am sterdam maar Brussel als eindbe stemming had- Dat zou onoverko- menlijke moeilijkheden geven. Dr. A. Vondeling, kandidaat- partijvoorzitter van de Partij van de Arbeid, heeft gisteravond in het politieke café Pieterspoort in Amsterdam met jongeren ge discussieerd over zijn pas ver schenen boekMen kan haast zeggen: geen vraag bleef onge steld en geen vraag bleef onbe antwoord. Maar of iedereen met de antwoorden tevreden was Bi] Philps werd overeenstemming reikt o\er een jaarlijkse loonstij- tg van procent. Stijgende kosten 3 levensonderhoud en van sociale emies nllen per 1 januari 1969 110 en 971 worden opgevangen met rja bonsverhogingen van maxi- al 1,5 procent per keer. De werk- ien wrden per 1 januari 1970 te- fgebr-cht van 43-3/4 uur tot 42,5 Ondnks dit akkoord is de mening ;ten overheersen dat de langlo- :de contracten aan het eind van I jiar bedreigd zouden worden. Wc de omstandigheid dat bij het fglopen gesprek over de metaal- o.op het vlak van de niet-mate- voorwaarden nog maar weinig bceikt wijst in die richting. Voor netaalnijverheid zijn vrijwel de- eisen gesteld als voor de groot- iral: bij Hoogovens*" dat een apar- ;&o. heeft, is het overleg afge- ken. Ook de perspectieven voor i nieuwe langlopende c.a.o. voor de Sel en confectie zijn weinig gun- i lUMEN (ANP) Het zestien' mden oude jongetje J. M. W. M Bokhoven is gisteren in Vlijmen r een achteruit rijdend melkwa- ctje oven-eden en ter plaatse aver il Voor Griekse ambassade DEN HAAG (GPD) „En nu doorlopen. Daar binnen weten ze het nu wel," zei gisteravond de Haagse politie. Tien agenten pro beerden een einde te maken aan een betoging voor het gebouw van de Griekse ambassade, waarvoor burgemeester Marijnen vergunning had verleend. Tot echte moeilijkheden kwam het niet. want vijftig uit Amsterdam overgekomen leerlingen van de to neelacademie lieten zich snel op de grond zakken en gingen tussen de nog steeds hongerstakende Grieken tot sit-down actie over. De politie wilde de Grieken niet lastig vallen en liet de studenten toen ook him gang maar gaan. De jongelui hadden even tevoren aan de ambassade de tekst aangebo den van het klassieke toneelstuk „Antigone." „Het toneelstuk en dat gene wat nu in Griekenland gebeurt, vertoont veel overeenkomst," legde 3tudente Olga Zuiderhoek uit. .Antigone kon gratie krijgen, mits ze daar om vroeg. Ze deed dat niet, want ze wilde dat het recht en de waarheid zouden zegevieren. Iets dergelijks speelt zich nu af rond de ter dood veroordeelde Panagoulis." De studenten hieven spreekkoren aan en volgden de tekst van het klassieke drama. .Antigone erken jeof ontken je wat je deed. waarna meisjesstemmen antwoord den: „Ik deed het, ik beken het en ik loochen niets De politie hoorde het enige tlijd aan, maar maande toen tot doorlo pen. De jongelui gingen zitten, waar na de Grieken zacht zingend hun oude volksliederen inzetten. Bij een lied van een moeder, die weent op het graf van haar zoon, stroomden de mannen de tranen over de wangen Ifog zo'n geweldige herenlaars, nu met enkel sluiting. Kuit- hoogte.Natuur lijk bij Alfa, Den Haag Spuistraat 14, Leiden Haarlemmerstraat 53 Rotterdam Schiedam Vlaardingen Dordrecht Breda Tilburg

Leidsch Dagblad | 1968 | | pagina 7