Wereld van leesavontuur Eerste toneelstuk van Schouwburgdirecties trekken aan de bel Gij sen in premiere Wordt Jewtoesjenko poezie - professor Slik de pijn weg. „Bij gereformeerden kan meer dan bij ons" Hl t i rouwt jè Stavoren OOR DE JEUGD: van vMk Kerkelijk Leven Babii Yar wordt geveild Helena op Ithaka" Voor jou, van Sint voor jou een Certina Toneelbestel beheerst door grote drie lekasin IN KLEM Rel om erebaantje LDA o 22 NOVEMBER 1968 LEiDSCH DAGBLAD PAGINA 29 (ADVERTENTIE* (I) Éajn van die boeken uit je rjaren, die je je hele le- meesleept. Ze hebben je meegegeven, wat niemand 'reven kon in de periode, Ljn je dacht een vondeling Ijjjn; in die tijd, waarin je de klem in je mond rond en zeker wist dat geen L je begreep, straks nemen de kinde- van deze tijd op hun beurt lievelingsboeken mee de uit. Die stapel zal groter dan de onze. Want er zijn [je en ook meer kinderboe- Jan vroeger. Maar welke jb vormen de meest kleuri- en best houdbare uitzet Jr later? Aan de „klassieke" [jen ze vanzelf, want die ten wij nog. Lfckio, van Collodi; De scheeps- ||ens van Bontekoe, van Fabri- Afkes Tiental, van Nienke van jjum; Prikkebeen van Gouver- de talrijke Bolke de Beer avon- van Hildebrand; Fulco de [peel, van Kieviet; Alleen op de id, van Malot; Winnie-de-Poeh. Uilne; de Daantjes-serie van IfeveenHuckleberry Finn, van t Twain, jjsterke boeken. M titels uit het moderne re- jdre kunnen het er tegen opne- Maar welke van deze titels ééns llllassiek zullen zijn? Dat bepa- Ipen juries, geen critici, geen jers, maar de kinderen zélf. Prentenboeken m, litteratuur begint met kij- Eindeloos kijken in prenteboe- H Het prentenboek van nu is het [Lnboek van vroeger niet meer. i^e zijn harder, gedurfder, en de platen zijn stuk voor Ueine kunstwerken, ist grote namen als Sendak met lelcker-griezelverhaal voor jon- „Max en de Maximon- Papas met zijn fijn-ironisch over rassendiscriminatie Joden voor ezels" heeft de we- lers onze bloedeigen Hollandse jToI geplaatst. Zijn „schilderij- kwel voor het winterboek ,De fcboom" als het zomerboek „Het jiardje" tekst Frans van An- - en „Het Vrouwtje van Sta- tekst Marijke Reesink een verloren gegane we- Maar het kleine kind kent 'ftrkent die wereld. NED. HERV. KERK Beroepen te Dinteloord, J. C. de Bie te Ederveen, te Makkum, J. van der Schee, te Hoogeveen, te Ak- I ker en Murmerwoude, H. Henge- veld, te Musselkanaal. Bedankt voor Melissant, A. J. Mulder, te Ter Aa. GEREF. KERKEN Beroepen en aangenomen naar Rotterdam (als ziekenhuispredi kant) F. Minnema te Leiderdorp. Beroepen te Alkmaar (wijk Eg- mond) M. Boukema a.s. emeritus predikant te Den Haag die dit be roep aannam. Aangenomen naar Middelburg H. van Benthem te Apel doorn. CHR. GEREF. KERKEN Beroepen te 's-Gravenhage P. N. Ribbers te Enschede. EVANG. LUTHERSE KERK Beroepen te Amersfoort Baarn Soest G. Fafie te Hilversum. GEREF. KERKEN VRIJGEMAAKT Beroepen te Almkerk, H. Klezen- brink, kandidaat te Wapenveld. I 10 december wordt het rspronkelijke manuscript van rtoesj enko's beroemde ge ilt Babii Yar bij Sotheby in oden geveild. Voor het eerst rdt een manuscript van de ■teche dichter op deze ma- (T in het Westen verkocht. Btói, ar is de naam van een rots bij Kiew, waar dui- Joden door de nazi's vermoord en werd het --v..,^rp van Jewtoesjenko's pemdste gedicht, dat hij als doelbewuste aanklacht te- .- het antisemitisme schreef. R werd voor het eerst in 1961 1de literaire Gazette in Mos- f. gepubliceerd, maar is daar in de Sowjet-Unie nooit r-r afgedrukt, hoewel Jewtoe- ,Jnko bij zijn openbare voor lichten dit werk bij voorkeur Vleest. |Het gedicht leverde ook het Jana voor de 13de symfonie f Sjostakowitsj. - u-K SUitKikt Naast deze unieke prentenboeken van uitgevéry Lemniscaat. is er van uitg. Holland het puntig-speelse „Van een eekhoorn en een neushoorntje", waarin illustrator Steadman en schrijver Dam jan het thema van ik- wou-dat-ik-anders-was raak neerzet ten. Ook alle kleine voetballertjes van 6/ 7 jaar zijn niet vergeten. Thomas en zyn voetbalvaders van Clemens Par ma, met stoere platen van Felix Go- ra is een echt wensdroomverhaal van onze tijd. Want welke Jongen zou niet door de grote Pele geadopteerd willen worden, zoals het het zwer vertje Thomas overkomt? Een extra compliment voor vertaler Jan Cot- taar. en uitg. Nijgh en Van Ditmar, die onze jongetjes dit boek verzorgde. a:>. kerde, Paardeboom" (uitg. Van Goor) en Dick Bruna de tra ditie voortzetten. Als nieuwe injec ties kwamen de onnavolbare mooie prentenboeken uit Midden/Europa, b. v. Zabransky waarbij Harriet Laurey nieuwe versjes maakte voor „Kindje ben je blij", en Paul Biegel voor „De Kukenhaan". Het is het aller mooiste, wat uitgeverij Holland hier naartoe kon halen. En versjes Er zijn maar weinig échte dich ters voor kinderen, maar enkele zeer groten hebben we toch. Na Nelly Bo- denheim met haar „Handje Plak" en „Het regent, het zegent" heeft het lang geduurd eer een Han Hoekstra met „Het verloren schaap" (uitg. Meulenhoff), Annie Schmidt met „Het fluitketeltje" (uitg. Arb. Pers); Chris Scheffer met „Hikkerde, Pik- AD V ERTENTIE l Blokboekjes Het enorme gezwoeg achter de schrijvers, illustratoren, uitgevers en vertalers om hét ideale over- gangsboek voor kleintjes te vinden van prentenboek naar leesboek is enkele jaren geleden geconcretiseerd in de „I can read"-serie, by ons bekend als de Blokboekjes van uit- gevery Ploegsma. Ze worden stukge lezen, zelfs door de kleine boekheide- nen; koploper biykt in de praktijk de Kleine Beer-reeks van Ho- melund-Minarik. Heel speciaal voor inventieve, op avontuur en katte- kwaad beluste jongetjes zyn „En de kat zei: miauw", „En de dief zei: hap!" van Bonsall, naast „De gehei me club van drie" door Myrick. Na deze eerste litteratuur- ervaringen waarby het samen-kijken, samen-le zen en vooral het voorlezen van groot belang zijn, ligt er voor de 7/8 ja rigen een wereld aan leesavontuur open. Miep Diekman MANAGUA (AFP) De volksver tegenwoordiging de Midden-Ame rikaanse staat Nicaragua heeft giste ren verklaard zich op voet van oor log met het buurland Honduras te beschouwen na bestudering van een grensincident tussen beide landen. Het grensincident zou zich hebben voorgedaan in Santa Isabel. Solda ten uit Honduras zouden de plaats zyn binnengedrongen en twee perso nen hebben gedood, onder wie het plaatselijke hoofd van politie. omdat je alsmaar moppert: tijd is geld. Omdat je eigen klokje niet de juiste tijd vermeldt. Omdat jij altijd maar aan ons denkt en nooit jou zelf iets schenkt... omdat dit uurwerk uitgedacht is door een meesterbrein en omdat daarmee jouw problemen uit de wereld zijn. rtinaG voor al die momenten dat je het beste wilt geven. de snelle en zekere pijnverdrijver Brassbandconcert in Nieuw-Vennep NIEUW VENNEP Donderdag 28 november geeft de bekende Brass band .Amsterdam" oJ.v. Meindert Boekei een populair concert in de J. B. Veeriszaal (Mulder—Vogem) in Nieuw-Vennep. Deze brassband is een koperensemble met een In ons land nog vrywel onbekende bezet ting, zoals deze In Engeland veel gebruikt wordt. Solistische medewerking wordt verleend door de zangeres Rika van Eenennaam, winnares van de beker der gemeente Haarlemmermeer. (Van een onzer redacteuren) LEIDEN Er zit weinig schot in de plannen om te ko men tot een nieuwe constella tie in het Nederlandse toneel leven. Evenals in radio- en te levisiewereld hebben de steun pilaren van het bestel, in dit geval de drie grote westelijke gezelschappen. Haagse Come- die, Nederlandse Comedie en Nieuw Rotterdams Toneel, een reeks troeven in handen, waar van zij in feite geen afstand willen doen. In 1967 hebben zii de buitenwacht geconfronteerd met een Toneelplar waarby zy ervan uitgingen, dat zij er in de eerste plaats waren voo; het bespelen van de eigen schouw - sohouwburgen. Er moest huns in ziens een einde komen aan het ge reis en getrek van acteurs, van by- voorbeeld Den Haag naar Gronin gen en Maastricht. Illlllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll Leemte JRUSSEL (GPD) In de Kon. Vlaamse Schouwburg in Jsel is gisteravond het eerste toneelstuk van de Vlaamse ijver Marnix Gijsen in première gegaan. „Helena op Ithaki" titel. De thans 69-jarige auteur heeft het stuk „een opera per muziek" genoemd. taa (zoals Gysen zyn held is na jaren teruggekeerd naar 1 waar Penelope ia op hem heeft Helena en Menelaos komen hetgeen natuurlyk een tot gevolg heeft. Odysseus be kt hy zich dood verveelt en 1 weer op reis wil gaan. Wan tij Is vertrokken komt Telego- k zoon van Odysseus en Kirke j'-haka om zyn vader, die hy kat, te zien. Hy vertelt Pene- ke hem als een onbekende rei- ■fctvangt. hoe hy die ochtend heeft gedood. Deze ging nadat hy diens hond, „een met grote slagtanden" dat Bjsr d.? keel sprong, een speer PpiU had gestoken. w*nd vraagt de man hem hoe ^t. „ik ben Telegonos, ik kom Ito, Kirke was myn moeder". [zegt hy Op een vraag van Penelo- peia of hy van de man die hy dood de de naam kent. antwoordt hy: „Neen. die heeft hy my niet gezegd. Het enige dat ik weet is de naam van het beest. De man noemde hem Ar- gos, zyn lieve Argos". Toejuichingen Dat is het slot van het stuk, dat gisteravond door een tot de laatste plaats schouwburg langdurig is toe gejuicht. Marnix Gysens ..Helena" is na mely k een wonderiyke mengeling van drama en biyspel geworden. Op een manier die men evengoed Shakespea- riaans als Anouilh's kan noemen, heeft de auteur zyn heldenfiguur vermenselykt door ze als gewone mensen te laten praten. Hy heeft ze het onmenselyke, het heldhaftige, het klasslek-doenerlge ontnomen. Ook al biyft hun levenshouding van de „een voud en stille grootheid" die Win- ckelmann als criterium heeft gesteld. „Er is", zo heeft Gysen gezegd, „geen enkel gewichtig onderwerp dat in dit stuk niet wordt aangeraakt Het is boordevol wysheld en kolder. Grootse uitspraken lopen er hand in hand met gemeenplaatsen". De au teur meent, dat het toch „theater" is. Nu, dat ls het ook wat bij de op voering wel is gebleken. Maar het is. ondanks het feit dat het boeit, toch ook hier en daar teveel redeneerstuk geworden. Zeggen we liever een „bab belstuk. Hoe amusant er ook wordt gepraat. Doorgaan Volgens dit toneelplan zouden re gionale gezelschappen de leemte per streek of provincie moeten opvullen. Een deel van deze gezelschappen draait inmiddels. In Limburg werkt een eigen theatergroep en het zui- delyk toneel Globe vervult een der- gelyke rol m Noord-Brabant. In het noorden werkt de Noordercompagn e en in het oosten van het land ie toneelgroep Theater Centrum ten- slotte bespeelt met name de schouw- burger van Utrecht en Haarlem, maar draagt ook zorg voor voorstel lingen in de provincies Noord-Hol land en Utrecht. De „grote drie" hadden het mo ment voor hun „coup" niet slecht gekozen. Ei" was immers al een aan tal jongere toneelgrepen aan het opereren en de schouwburgdirecties in den lande konden niet veel meer doen dam het „toneelplan" tegen sputterend aanvaarden. Wel maak ten zy vorig jaar meteen de vol gende kanttekeningen. A. Een definitief plan om het gehele Nederlandse toneelbestel te herzien, moest, zo vonden zy, in alle rust worden uitgewerkt. Hierbij zouden vooral de kwesties van een evenredige verdeling van speelbeur ten en de financiële conseuenties onder ogen moeten worden gezien. B De Nederlandse Vereniging van Toneelgezelschappen zou moeten af zien van de zogenaamde exclusieve opvoeringsrechten. Dit betekent dat het alle gezelschappen vrijstaat om belangryke successtukken op te voe ren. die tot nu toe aan één gezel schap zijn voorbehouden. C. De regionale gezelschappen moeten op een goed peil worden ge bracht (wat onder meer betekent dat een reeks acteurs en actrices van grote gezelschappen naar de regionale gezelschappen moeten ver huizen) en zy moeten zich in de aangewezen streek vestigen. iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiirï?. der gepraat moeten worden. Ook de drie voorwaarden van de schouwbur gen zyn nog niet aanvaard door' de toneelgezelschappen. Daarom hebben de schouwburg directies zich dit najaar tot de mi nister gewend om dat gesprek als nog op gang te brengen. De uit komst van dat overleg tussen minis ter en schouwburgdirecties is er nog niet. Intussen verloopt de tijd. De grote gezelschappen gokken er wel licht op dat niets zo bestendig is als een voorlopige toestand. Rotterdam en Den Haag hebben grootse plan nen voor de uitbreiding van de speelgeüegenheid in de eigen stad. De Haagse Comedie gaat experimen teren met een klein theater, Rotter dam wil zelfs een schouwburg met drie speelmoeelij kheden neerzetten naast de bestaande gebouwen. Deze grote gezelschappen redene ren dat diegenen die in de Randstad Holland wonen en een voorstelling van een van de .grote drie" wiilen zien, dan maar naar de .grote drie' moeten toekomen De verbeterde vervoersmogeiy kheden spelen hen daarby in de kaart. De Haagse Co medie voelt er bijvoorbeeld in prin cipe nu al eigenlijk niet meer voor om in Leiden te spelen. Eén argu ment is dat de huidige schouwburg- accommodatie onvoldoende is. Maar daarnaast wordt wel opgemerkt dat er voor Leidenaren voldoende ruim te ls in de Koninklyke Schouwburg in Den Haag als ze de Haagse Co medie wil'len zien. Dat brengt ons op de plaats van Leiden in dit voorhoedegevecht de toneelwereld. Op dit moment is Dit toneelstuk heeft de kenmerken van een eersteling. Daar kunnen we al direct bü zeggen: laat Gysen in 's hemelsnaam doorgaan met voor het toneel te schrijven want ondanks te kortkomlngen is zijn Helena méér waard dan veel van hetgeen we te genwoordig te zien krijgen. er geen regionaal gezelschap aange wezen voor Zuid-Holland. Dat is ai niet best. Voorts is de toneelaccom modatie in de Sleutelstad op dit moment abominabel. De ouae schouwburg vervalt en voor een nieuw bestaan plannen, die nog geen eoht definitieve vorm hebben. De gemeente wil nu komen tot de hoog nodige restauratie van de oude schouwburg, die, gezien zyn respec tabele leeftyd, een uniek Nederlands cultuurmonument genoemd mag wor den. Daarnaast houde het Leldse ge meentebestuur vast aan een grote schouwburgzaal, voor toneelstukken met grote montage, musioalsope rette, ballet, jazz- en feestavonden. Het is een ambitieus plan, maar één dat zeker kans van slagen biedt. Maar dat slagen vergt wel een uit stekende organisatie die slagvaardig is en een vooruitziende blik heeft. Er zullen free lance voorstellingen moeten worden aangetrokken, et moet veel propagandistisch werk worden verricht in en buiten Leiden etcetera. Misschien zou Leiden er ook goed aan doen een regionaal Zuidhollands toneelgezelschap aan te trekken als vaste bespeler van de Leidse toneelzalen. Die mogelijkheid moet er in zitten in een gebied met zoveel inwoners en een universiteit, die een eigen dramaturgische afde ling aan het opbouwen is. De kerkelyke „wetten" (kerkorden lopen steeds achter by de (inter-) kerkelyke ontwikkelingen, zoals de overigens in ruimer verband be werkstelligde burgerlijke wetge ving achter ontwikkelingen in de maatschappy aan komt. Wat is de uitwerking in de kerkelyke praktyk? „Ik heb het gevoel, dat in de Geref. Kerken veel kan, meer dan by ons", zegt ds. M. Groenenberg, predikant te Utrecht en praeses van het college van hervormde visitatorengeneraal. Hy schreef in „Hervormd Utrecht" over „Zinvolle dingen op kerkelyk gebied": „We krygen wel aardige dingen, kerkelyk gesproken. In Veldhoven ON.-Br.) is er een vrij grote her vormde gemeente en een kleine ge reformeerde kerk. De verhoudingen zyn, zoals dat In het zuiden is, uit nemend. Men heeft nu besloten, dat de kleine gereformeerde kerk een pre dikant zal beroepen, die tegeiykertyd bystand zal verlenen in de hervorm de gemeente: hy zal huisbezoek doen, diensten leiden enz. Ik vind dat zeld zaam. Ik heb het gevoel, dat in de gereformeerde kerken veel kan, meer dan by ons. Niet omdat we conser vatiever ztfn. maar omdat de plaat selijke gemeente soms by de gere formeerden toch een groter zelfstan digheid geniet. Wy regelen alles sa men op het hoogste niveau. Met de luthersen is er een consensus. Men mag er over en weer preken, dopen enz. Met de remonstranten hebben we een aantal afspraken, waarby ook veel kan. Met de gereformeerden hebben we (nog) niets. Op het hoog ste niveau zal er wel moedlyk Iets te regelen zyn. Maar ondertussen gaan er op het laagste niveau allerlei din gen ontstaan, die verheugend zyn". Proefjaar Deze drie voorwaarden heeft ook Cultuur-minister Klompé overgeno men. toen het er om ging om te komen tot een reorganisatie van het toneelbestel. Het jaar 1968-1969 zou een proefjaar vormen voor die hervormingen. Intussen zou er ver- LONDEN (GPD) -- In Ox ford is gisteren een merk waardige verkiezing begon nen, n.l. die voor een hoog leraar in de dichtkunst. Kies gerechtigd zijn 30.000 afgestu deerden aan de universiteit van Oxford, maar men is al blij indien er een kleine 1000 ko men opdagen. De kiezers moeten in het prach tige Sheldonian Theatre, de 18de eeuwse aula van de .universiteit, persoonhjk in tegenwoordigheid van een in toga gehulde onder-vice-kan selier hun stem uitbrengen. Deze unieke verkiezing vormt één van de excentriciteiten van het my sterieuze Britse bestaan en vindt zyn oorsprong in 1708. Toen schonk de Londense advocaat Henry Birk- head de universiteit van Oxford een legaat voor het genoemde hoogle raarschap. Dit professoraat is echter géén normale hoogleraarsfunctie. maar een „erebaantje". De functionaris behoeft elk trimester slechts één college te geven, moet om het jaar de oratie voor de afgestudeerden houden en als één van de beoor delaars optreden by de jaarlijkse wedstrijd In opstellen en poëzie. De huidig? verkiezing heeft de aandacht getrokken vanwege de kan didaatstelling voor deze functie van de Russische dichter Jewpeny Jew toesjenko en de agitatie tegen hem door zyn Joegoslavische collega Mat ja Beckovic. die kritiek op hem uitoefende wegens zyn stilzwygen over de Russische inval in Tsjecho- Slowakije en omdat hy „in Moskou in zyn schulp kruipt maar moedig is in Rome". De Engelse schrijver Kingsley Amis noemde Jewtoesjenko een miezerige P-seudo-liberaal en deed gisteren in een brief gepubliceerd in de Times een scherpe aanval op hem. De favoriet onder de elf kandi daten het grootste aantal in de geschiedenis is mevrouw dr. Enid Starkie, die Franse literatuur do ceert. gevolgd door Rov Fuller, die de eerste dag de meeste stemmen op zich scheen te hebben verzameld. Een andere rivaal is de dichteres Kathleen Lee uit Cambridge.

Leidsch Dagblad | 1968 | | pagina 29