De huisleraar van Lenz en Brecht bij Ned. Comedie Unie-concours met 26 korpsen voortgezet Zuidhollandse ijsbond vierde75-jarig bestaan ach mijnheer elske... Twee concerten van „Sempre Crescendo" TISSOT BRILJANTE PREMIERE: Elektriciën maakt dodelijke val Noerejew gaat modern dansen In Stadsgehoorzaal: Schiphols vierde baan gereed Nederlander opvolger van kardinaal Bea Duur cadeau vooi Sophia Loren PAGINA 6 LE1DSCH DAGBLAD MAANDAG 18 NOVEMBER 195; 5 AMSTERDAM (GPD) In het door adel en militairen overheerste Pruisen van Frederik de Grote schreef de jonge dichter Jakob Reinhold Lenz 200 jaar geleden zijn opstandige komedie „Der Hofmeister" met de satirische ondertitel „Vor- teile der Privaterziehung". In 1950 maakte Bertolt Brecht, die in Lenz een wapenbroeder in de strijd tegen de arrogantie van de heersers en de bezitters had ontdekt, een bewerking van dit stuk voor het Berliner Ensemble. Hij bracht er geen ingrijpen de veranderingen in aan, maar legde wel nog sterker de nadruk op de ingewortelde „Duitse onderdanigheid", waarmee vooral veel Duitse intellectuelen zich door de eeuwen heen hebben laten gebruiken en misbruiken door de in hun land heersende machten. Hij maakte er echter geen ernstig „Lehrstück" van, maar een sati risch blijspel waarin de maatschap pelijke kritiek met een grijnslach wordt gereserveerd. In die stijl van vriendelijk cynisme heeft de Neder landse Comedie zaterdagavond in de Amsterdamse Stadsschouwburg een zeer geslaagde opvoering van het stuk in Brechts bewerking ge geven onder de titel „De huisle raar." Daarmee heeft de 35-jarige Antwerpse regisseur Walter Tille- mans een briljant debuut in ons land gemaakt. Gemakkelijke prooi De huisleraar in kwestie is de do mineeszoon Lauffer, die in dienst treedt bij de bullebak majoor Von Burg en diens mallotige vrouw om tegen een hongerloontje hun kinde ren les te geven. Hun dochter Gust- chen is verloofd met haar neef Fritz, die in het verre Halle stu deert, maar als Fritz in zijn vakan tie niet naar huis komt, verleidt de ongeduldige Gustchen de huisleraar. Lftuffer is daarbij een gemakkelijke prooi, omdat hij geen enkele kans krijgt om met andere meisjes of vrouwen in contact te komen. Maar als Gustchen een kind van hem ver moordpoging doet, wordt Lauffer weggejaagd. Hij krijgt onderdak bij de dorpsschoolmeester, maar deze heeft een petekind en als hij ook te genover haar zijn erotische gevoe lens niet kan bedwingen (en uit geldgebrek ook niet met haar kan trouwen) ontmant hij zich in zijn wanhoop. Nu is hij de „ideale huis leraar" geworden, die zijn betrouw baarheid en plichtsbesef tegenover de bestaande orde metterdaad heeft bewezen en dus overal wel een baantje zal kunnen krijgen. Hij vindt zelfs een vrouw, voor wie hét sexuele leven een gesloten boek is; en Gustchen krijgt haar Fritz, die ze heeft kunnen wijsmaken dat zij in haar omhelzingen met Lauffer al leen aan hem, haar verre verloofde, heeft gedacht. BI ij vend probleem Er is in dit stuk, ondanks de duide lijk merkbare hand van Brecht, nog veel van de 18de-eouwse Lenz over gebleven, misschien zelfs te veel voor een hedendaags publiek. Men mist de scherpe blik van de latere Bi echt voor een strakke dramatische ontwikkeling. Sommige scènes lijken eerder uit een roman te zijn gelicht dan voor het toneel te zijn geschre ven. De gesprekken over de invloed van Immanuel Kant, de citaten uit Klopstock en de (Brechtiaanse) toe spelingen op de heldenverering voor Frederik de Grote zijn zo specifiek Duits dat ze een Nederlands schouw burgpubliek vrij koud zullen laten, hoe tekenend ze ook zijn voor de sfeer in het toenmalige Pruisen. Maar de onbemiddelde intellectueel, die zijn kennis voor een handjevol geld verkoopt en daarmee zijn onaf hankelijkheid verliest, is ook in onze tijd en overal nog een hoogst actuele figuur en deze heeft in het stuk zeer levendig en geloofwaardig gestalte gekregen. De huisleraar van twee eeuwen geleden heeft zijn nakomelin gen onder de wetenschapsmensen van nu, de adel van toen heeft ze on der de oorlogsindustrieën van tegen woordig. De kostuums en de situa ties zijn veranderd, maar het pro bleem is hetzelfde gebleven. Hecht ensemble Het Is de grote verdienste van de regisseur Walter Tillemans, dat hij dit suggereert in een luchtige, speel se. zelfs elegante opvoering, zonder er ook maar een ogenblik teveel na druk op te leggen. In een kostelijk BAARN (ANP) De 36-jarige elektricien J. Breunesse uit Baarn is in het ziekenhuis in Baarn over leden. Tijdens het ophangen van feestverlichting in de Nieuwstraat in Baarn is hij van een ladder ge vallen, toen een over de weg ge spannen kabel waartegen de ladder stond, losliet. décor van John Bogaerts, waarin de silhouetten uit de pruikentijd hun plaats krijgen terwijl een actuele fo tomontage naar het heden verwijst, en omlijst door grappige, toepasse- lijk-gemaakte speeldoosmuziek (ge adviseerd door Geza Frid) trekt het leven van Laüffer letterlijk aan onze ogen voorbij. Uit de 20 rollen van het stuk heeft Tillemans een bijzonder hecht en semble gesmeed, dat uitstekend werd aangevoerd door Cor van Rijn in de titelrol en waarin vooral Elisabeth Andersen, Wim van den Brink, Mar- ja Habraken, Lo van Hansbergen en Alex van Royen maar ook verschei dene jonge aanwinsten van het ge zelschap, zich van hun beste kant lie ten zien. Alleen al om deze perfecte opvoering verdient ,De huisleraar" zeker de bijval, waarmee het pre mière-publiek zich zaterdagavond heel gul toonde. DEN HAAG (GPD) De ver maarde Rudolf Noerejew danst op 28 december in het Congresgebouw in Amsterdam de hoofdrol in Rudi van Dantzigs ballet „Monument voor een gestorven jongen". Het dansen van dit moderne werk betekent een keerpunt in de carrière van Noe rejew, die als partner van Margot Fonteyn groot secces oogstte In klas siek werk. Rudi van Dantzigs ballet, over een homosexuele jongen die tever geefs zijn weg in het leven zoekt, eist van Noerejew een geheel andere techniek dan het repertoire dat hij tot nu toe danste. Met deze techniek zal hij door de choreograaf ver trouwd worden gemaakt. In deze voorstelling van het Natio nale Ballet danst hij samen met Merle Park bovendien de pas de deux uit ,De notenkraker". Het Unie-concours, officieel „Najaarsmuziekfeest 1968", is zaterdag en zondag voortgezet met een contingent van 26 korp sen. Daaronder één Leidse vereniging: „Nieuw Leven" in de groep C Harmonie, die zich op eervolle wijze in haar afdeling heeft weten te handhaven. Dit concours had minder verras singen te bieden dan in 1967, maar ieder oordeel houdt een on juistheid in wanneer men een eenzijdige nadruk legt op het begrip „concours". Men moet de dingen evenveel zien van de gezichtshoek van het verenigingsleven uit en het is onze dui delijke indruk, dat dit gestadig in al haar positieve waarden stijgt. De korpsverrichtingen geleken ta melijk wel op die van het vorig week einde. De hoogtepunten kwamen dit maal van het Harmonie Orkest Apol lo uit Zaandijk, onder Wim Steyn, en van de fanfare Nij Libben van Piebe Bakker uit Koudum. Het zijn kopliggers met een wijd verbreid re- nommé. Denkelijk tegen de 800 zaal bezoekers hebben ze aangehoord. Steyns vrije werk was Van An- rooy's Pielt Hein Rapsodie door Steyn zelf met opmerkelijk symfonisch fijn- gevoel voor de harmonie overgedra gen. Hij kent die rapsodie dus tot in de toppen van zijn vingers en heeft haar in haar talloze guitigheden ver kend. Een kostelijk werkstuk. De aris tocratische finesse van Apollo's ver klankingen zal nauwelijksvdoor een ADVERTENTIE Een horloge a la mode Dit is één van die snoe- zige modéllen die Tissot tot hèt merk maken voor de chique vrouw. Voor de vrouw, die heel veel jaren plezier van haar horloge wil hebben. Goud f 218.'doublé f 116.' BOSKOOP In het Boskoopse Florida werd zaterdag het feit herdacht, dat 75 jaar geleden werd besloten tot oprichting van de Zuidhollandse IJsbond. Tijdens de in de ochtenduren gehouden vergadering sprak de voorzitter van de jubilerende bond, Boskoops burgemeester G. W. baron van Dedem een herdenkingsrede uit. Hij herinnerde er daarbij aan, dat op 29 januari 1891 de toenmalige officier bij de marine, W. F. Marga- dant, een oproep in de dagbladen liet plaatsen om te korAen tot een Zuidhollandse IJsbond. Deze oproep en vooral de getoon de belangstelling hadden tot gevolg dat weldra een dergelijke bond kon worden gevormd. De heer Marga- dant werd tijdens die bewuste „op- roepsvergadering" tot voorzitter be noemd. Aanvankelijk rekende de bond alleen het toeristisch schaatsen tut zijn activiteiten. Later werd ook belangstelling getoond voor hardrij den en kunstrijden. In verband met de steeds groter wordende belangstelling voor t rijden op kunstijsbanen wees baron van Dedem er op dat het hoog tijd wordt dat de overbelaste Hoky-baan in Den Haag gezelschap krijgt van een tweede ijshal. Aandacht werd vervolgens besteed aan het 60-jarig bestaan van de Bos koopse ijsclub ,De Otweg". Naar aanleiding van dit jubileum reikte burgemeester Van Dedem aan de 83- Jarige heer M. Slootjes ter gelegen heid van diens 50-jarig lidmaatschap van deze vereniging de ere-medaille ln zilver uit, verbonden aan de Orde van Oranje Nassau. Names het bestuur van de KNSB wenste voorzitter jhr. W. H. D. Quar- les van Ufford de Zuidhollandse IJs bond geluk met dit jubileum. Hij merkte in zijn toespraak op dat kunstijsbanen voor de recreatie (spe ciaal voor de jeugd) van zeer groot belang zijn. Een tweede kunstijs baan in Zuid-Holland noemde hij dan ook zeer gewenst. Namens de KNSB bood hij baron Van De dem een kostbare stopwatch aan. Voor het gemeentebestuur van Boskoop sprak wethouder en loco burgemeester J. Booij, waarna de voorzitter van de stichting Kunstijs banen in Zuid-Holland, P. M. F. Smolders een uiteenzetting gaf van de plannen voor de bouw van de enor me kunstijsbaan, die straks in Zuid- De voorzitter van de KNSB, jhr. Quarles van Ufford. biedt de voorzitter van de jubilerende Zuidhollandse IJsbond, baron Van Dedem (links) een geschenk aan. (Foto Leldsch Dagblad) Holland zal verrijzen en waarvan de bouwkosten 28 miljoen gulden zullen bedragen. (Wij schreven hierover af gelopen zaterdag reeds uitvoerig, red. L.D.). Onder de ijsvloer, die een op pervlakte krijgt van 15.000 m2 is een grote diepvriesruimte geprojecteerd, waardoor de exploitatie van deze kunstijsbaan aanzienlijk zal worden verlicht. Een druk bezochte receptie vormde het sluitstuk van deze feestelijke bij eenkomst, waarbij het bestuur van de Zuidhollandse IJsbond naast tal van gelukwensen vele bloemstukken en geschenken kreeg aangeboden. De Boskoopse muziekvereniging Excelsior bracht met drumband en majorettes een serenade in de grote beurshal, een gebaar dat het jubile rende bestuur zeer op prijs stelde. tweede vaderlands amateurkorps ge ëvenaard worden. Ons drong zich het beeld op van de sappige uitnodigende friskleurige rondheid van de druiventros zo welgevormd is elke noot waarnaast voor de Koudummers het beeld stond van de paprika. De paprika is verza digd van vitamines, haar smaak scherper en gepeperd. Nij Libben be schikt over een formidabele techniek in een geharnaste toon. Over de oorspronkelijke blazersmu- ziek, thans overvloedig voorhanden, kunnen we niet roepen. D.wjs. artis tiek beschouwd in het totale panora ma van de ernstige muziek. Vakkunst is ze wel, maar kunst? Vaak is zij te waarderen in varia ties op folkloregegevens. De keuze van de vrije nummers richt zich nog in ruime mate op bewerkingen. Zo komen bijv. dansen van Chatsjatoe- jan voor den dag, een St. Saëns- symfonie Sibelius Fimlandlia, Zémire van Grétry, de Piraten van Sullivan. V. Uitslagen De uitslagen lulden: Patientia vincit Omnia, Soest 305li p., Kunst en strijd, Krimpen a/d IJssel 246, De Eendracht, Kol- horn 281 li. Oefening Baart Kunst, Dubbeldam 252, Crescendo, Muiden 294, Erica Austerlitz 288. Muziekver „Breukelen", 294, Amsterdamse Tram Harmonie 297li, Voorwaarts, Vlaar- dingen 277, Voorwaarts, Waddinx- veen 283li, West Frisia, Twisk 316. Apollo, Zaandijk 340li, Nij Libben, Koudum 331 li. Excelsior '64, Ammerstol 271 li. Nieuw Leven, Lelden 267, T.A.VK.N.U., Amsterdam 270, Door Wilskracht Saamgebracht, Venhuizen 279, Oefe ning Kweekt Kennis, Oostwoud 300, Concordia, Hoogkarspel 307li, Ons Genoegen, Wij denes 320 li, Excelsior, Oostzaan 271 li. Kunst na Arbeid, Zuid Scharwoude 298li, Harmonie „S.H.V.", Rotterdam 270li, Harmonie Pieter Aafjes, Culemborg 320, Kunst na Arbeid, Purperend 324, Concor dia, Oostzaan 326. Promoties: Soest en Krimpen van B naar C, Hoogkarspel van D naar E. Winnaars van de Wisselvlaggen en Bekers Groep Harmonie: „Wisselvlag" toege kend aan Apollo, Zaandijk. „Wissel- beker" groep B aan Patientia, Soest, groep C aan Bergens Harmonie, groep D aan Waterlandse Harmo nie, groep E aan Albert Heijn's Mu ziekkorps, Zaandam. Groep Fanfare: „Wisselvlag" toege kend aan Ny Libben, Koudum, „Wisselbeker" groep A aan Kunst en Genoegen, Maartensdijk, groep B aan Warmonds Fanfare, groep C aan Jeugdorkest Volharding. Berkhout, groep D aan Concordia, Hoogkarspel, groep E aan Ons Genoegen, Wijde- SCHIPHOL (ANP) Sohilhols vierde en laatste baan is zaterdag officieel opengesteld. Dit betekent dat Badhoevedorp thans grotendeels ontlast is van geluidshinder. Slechts bij uitzondering za, over dit dorp nog een landend of opstijgend vlieg tuig scheren op een hoogte van 8ü meter. De nieuwe baan zal Zwanen burg nu enige geluidshinder gaan bezorgen, zij het veel minder dan Badhoevedorp gewend was. Zwanen burg ligt nl. verder (5,4 km) van de nieuwe baan af dan Badhoevedorp van de andere baan. Zaterdag j.l. was het 25 jaar geleden, dat de bekende „grote-klelu tenorzanger (hij was slechts 1.56 meter groot) Joseph Schmidt stierl, Joseph Schmidt, die over de ganse ivereld concerteerde wij be luisterden hem ook in de Stadsgehoorzaal zong talloze schlager die wereldberoemd werden, a.o. „Heut ist der schönste Tag in mef nern Leben". Ook de film over zijn leven „Ein Lied geht um dii Welt" sloeg indertijd bijzonder in. Tegenwoordig hoort men zijn oj grammofoonplaten vastgelegde stem nog veelvuldig door de klinken. Joseph Schmidt, die slechts 39 jaar werd, woonde de laatste jam van zijn leven in Zwitserland. Hij leeft in de herinnering van tol lozen nog onverflauwd voort. Maandagavond 2 december con certeert in de Stadsgehoorzaal het studenten muziekgezelschap „Sem- pre Crescendo" oJ.v. André Pres sen. Tijdens dit Burgerijconcert dat om kwart over acht begint, sullen, evenals op het galaconcert op vrjj- Wim Bredenhorst VATICAANSTAD De Neder landse bisschop Jan Willebrands en de Italiaanse kardinaal Lercaro zijn genoemd als de twee meest waar schijnlijke keuzen van Paus Paulus voor de vervanging van de Westduit- se kardinaal Bea als hoofd van het secretariaat voor christelijke eenheid. De 59-jarige bisschop Willebrand van Bovenkarspel bij Haarlem, was de nauwste medewerker van kardi naal Bea. In kringen van het Vati- caan wordt hij beschouwd als één der beste opvolgers van kardinaa1' Bea in een functie waarin hij belast zal zijn met de moeilijke taak de betrekkingen van het Vaticaan met andere kerken te onderhouden. De uitvaart van kardinaal Bea vindt morgen plaats om 10 uur in de basiliek van de St. Pieter. Hij wordt begraven in Riedböhringer (Duits land) zijn geboorteplaats. ki dag 6 december, voor de pauze fff W gevoerd een symfonie van Joh. Chi Bach en met solistische medew* king van Pim Punt het cello-concert van BoccherinL Na de pauze vol(l 0 de in opdracht van „Sempre Cre» i( cendo" door Wim Bredenhorst p schreven compositie „Sempre Cu cricans" en de tweede Arlésien» suite van Georges Bizet. Het werk van Bredenhorst be staat uit twee delen. Het tweedi deel is het horizontaal omgekeerd! van het eerste. Hieraan dankt hrt de benaming „Cancricans," hetgee „in kreeftegang" betekent. Het mid delpunt wordt doorbroken door e« volkomen tonale „Ariëbta", get» seerd op de verticale omkering vu het hoofdthema. Wim Bredenhorst is dirigent tii1)6 het uit amateurmusici bestaaal jf Haags Symfonie Orkest en doceert aan het Stedelijk Muzieklyceum Arnhem en het Rotterdams Muzieb lyceum. Zijn compocities, waan» der een Kerstcantate-burlesque tob hobo en orkest zijn speciaal gericb op amateurorkesten. Aan het concert heeft „Seinpi Crescendo" een recensie-wedstrijd voor leerlingen van Leidse schold voor middelbaar en voorbereidt Je hoger onderwijs verbonden. tol Df PADUA (AP) De filmster5» phia Loren zal vermoedelijk V ven miljoen lire (42.000 guides moeten betalen voor een JJ schenk, dat zij jaren gelew heeft aanvaard. Aan het schenk, een geprefabriceerd ME mankeerde niets, maar een W maanden geleden zijn de scW ker, de 42 jaar oude Livio Trtf san, en zijn bedrijf faillieetf gaan. j Een advocaat heeft een rm< bank uit naam van Trevisiï crediteuren officieel verm Sophia Loren het huis te teruggeven of ervoor te betalt1 Dit is een normale procédé krachtens de Italiaanse wet, ofj* dat Trevisan in wezen al bniï roet was toen hij het huis (0 Sophia Loren schonk. De advocaat heeft de acté nog niet kunnen opsporen, omJ haar huidige adres nog niet11 gevonden. Hij zei echter vem men te hebben, dat Sophia J* ren het huis aan een liefdtm instelling heeft geschonken dat zij de waarde van het huist moeten voldoen (ADVERTENTIE) els l,A VKIKA - de echte - uit Limburg - van Hennekens - bij uw slijter tfl

Leidsch Dagblad | 1968 | | pagina 6