Koningshuis betrokken bij politieke spanningen door Han Wielick :pil,k to f. Uit overgrootmoeders tijd IX Feest vu in Hollands luiis mga mei 1849 was de Franse schrijver Alexander Dumas I in Amsterdam. Hier maakte hij de intocht mee van I Koning Willem III, die zijn vader, Willem II, opvolg- r de. Alexander Dumas schreef: „Ik geloof dat de ko leer bemind is, sprak ik tot een der Hollanders, die mij stonden. „Meer dan vroegergaf hij ten ant- pord. Toen Willem II stierf, bevond de Prins van Oranje jn Engeland. Eer men hem het bericht van overlijden vaders aankondigde en eer hij terug was, verliepen er q P eing Willem III aanvaardde de regering d ons land vier weken na de grondwets- jleing van 1848. Eén van de belangrijkste rtóngen waren de rechtstreekse verkie- i de Tweede Kamer en de openbaar- van de vergaderingen, zodat de kiezers Lkozenen konden controleren. Koning L in was toen hij de regering aan- irdde van ons land, van staatszaken slecht «hoogte. Twee-en-dertig jaar had hij .|£ij wachten voor hij tot het koningschap beroepen, want in 1817 zijn geboor- ur_ stond zijn grootvader Willem I nog jan het begin van zijn regeringsperiode, nvader was van grote invloed op zijn vor- U geweest. minister Schimmelpenninck aan zijn oud-col lega Heemskerk: „Amice, laat s.v.p. in geen geval, niemand blijken, dat gij weet, wat ik u mededeel. Zoéven n.l. heb ik, op last des Konings. den opper-kamerheer Van Pallandt opgedragen den heer Blankenheim, als presi dent lid der Eerste Kamer namens den Ko ning mede te deelen, dat de verwerping der agrarische wet door Zijne Majesteit ge- wenscht wordt, met verzoek om zoveel mo gelijk die verwerping te bevorderen". Tweede huwelijk mngsver schillen Koning Willem III was in 1839 gehuwd met Sophia Frederica Mathilda, dochter van Wil lem I, koning van Wurtemberg en Catharina Paulowna dochter van Tsaar Paul I van Rus land. Zij schonk hem drie zoons Willem, lein III bleek over de verhouding rege- •Umers-koning geheel verschillende op togen te hebben dan een van de promo- li van de grondwetswijziging: Thorbecke. W hun persoonlijke verhouding was stroef I pen sterker woord te gebruiken. Steeds I (n er conflicten tussen Thorbecke en de I driftig wordende koning, die dan niet op woordenkeus lette. er er een erge uitbarsting was ge stelde de raad van ministers zich Jiver de koning op. Zoals in januari oen zij schreven: „Al de leden van den eide toch gevoelen zich smartelijk aange- pver de harde en, naar hun eerbiedige ns, onverdiende woorden, die Uwe it in den gisteren gehouden kabinets- - - in deze hunnen ambtgenoot (Thor- heeft toegevoegd: meerderen hunner m zich mede. in meerdere en mindere f moeten bezwaren over de grievende wilde agen. die zij vooral in den laatsten tijd. zijde van Uwe Majesteit hebben moe- hetpdervinden. F. van Rappard (oud-minister) uitte iauto|frgen over deze conflicten tegen graaf van Randwijck. In september 1852 efhij: „Zelf heeft hij (Koning Willem viCM pen verstand genoeg om eene andere gaan zijne regeering te geven en met ame staatslieden te raadplegen, schijnt tiet ln zijn zwak te liggen, de koning iieene partijhij zal die nooit verwer- bbet lijvee e oa rlie: ui gen jjjjM 8 was er een conflict tussen de Koning Kamer. De Kamer werd ontbonden en verkiezingen uitgeschreven, waarin UI zich zelfs mengde door een pro file aan de kiezers te laten verschijnen, iur later was er weer onenigheid, wel- foiï Migde met een overwinning van de Ka- Hierna probeerde Willem III niet meer P het regeringsbeleid om te buigen. 'rwA, hoofd buigen deed hij ook niet. Hij via ex-ministers, kamerleden en wen zijn invloed te blijven uitoefe- jn1870 bij de behandeling van de agra- wet in de Eerste Kamer schreef oud- It v efoni Koningin Sophia, eerste gemalin van Ko ning Willem III. Alexander en Maurits, welke laatste slechts zeven jaar oud werd. Koningin Sophia stierf in 1877. In de zomer van 1878 reisde Koning Willem III naar het vorstendom (metje) Waldeck. In de hoofdstad Arolsen van het 1000 vierk. kilometer grote landje ontmoette hij de dochter van Georg V van Waldeck- Pyrmont, Prinses Emma, die een jaar later zijn echtgenote zou worden. In november reisde ook dr. Beynen en zijn dochter naar Arolsen. De oud-rector van het Haagse gymnasium ging de verloofde van de Koning letterkunde, geschiedenis, aardrijks kunde en taal onderrichten, terwijl zijn doch ter een paar uur per dag met Emma conver seerde. Na een paar maanden reeds kon de Prinses onze taal verstaan en een beetje spreken. Op 7 januari 1879 werd het huwelijk in Waldeck voltrokken. De koning in admi raalsuniform, Prinses Emma in het wit at- les, bezaaid met gouden sterren. Zij droeg een diadeem op het hoofd en een hermelijn op de schouders. Toen de bruid en bruidegom de ringen wisselden, klonken 101 kanonscho ten over het besneeuwde landje. Drie dagen werd er feest gevierd in Wal deck, waar het koninklijke paar een hand geknoopt tapijt werd aangeboden door de def tige jongedames van Waldeck, terwijl de ne- derlgen (de burgerlijke klasse) een gebor duurd kussen compleet met gedichtjes schon ken. Op 10 januari 1879. half vier kwam de extra trein met het bruidspaar uit Waldeck in het grensstation Oldenzaal aan. Hier sprak Wil lem III tot zijn bruid: „Ik ben diep geroerd, nu ik Uwe Majesteit welkom mag heten op Nederlandse bodem. Uwe Majesteit kan ver zekerd zijn dat geen Koningin ter aarde op dit ogenblik rijker is dan u, rijk in de liefde, verering en aanhankelijkheid van een roem rijk, eerlijk, trouw volk. Leve de Koningin der Nederlanden". Zijn driewerf hoera voor Koningin Emma werd ondersteund door de aanwezige autori teiten. Van Oldenzaal ging de trein naar Apeldoorn, waar een perron vol Veluwse scherpschutters stond aangetreden. En van hier naar 't Loo, dat vol wapenschilden en verlichte E's hing. Afgebroken Nederland vierde feest, overal werd gevlagd, feestverlichting ontstoken, erepoorten werden opgericht. Maar de feestelijkheden werden abrupt afgelast toen op 13 januari de broer van de Koning, Prins Hendrik (de zeevaar der) plotseling stierf. De vlaggen gingen halfstok, de feestverlich ting werd gedoofd, de guirlandes werden door rouwfloers vervangen. Vijf maanden later op 11 juni stierf ook Kroonprins Willem: 38 jaar oud. Ook hij werd bijgezet in de grafkelder van de Oranjes in de Nieuwe Kerk in Delft. De titel Prins van Oranje ging over op de enig overgeble ven zoon uit het huwelijk van Willem III met Koningin Sophia: Prins Alexander. Maar de ze 28-jarige zwakke ziekelijke koningszoon, die op gespannen voet met zijn vader stond, zou nog maar een paar jaar te leven hebben. De koninklijke familie werd zwaar getroffen, want in 1881 stierf Prins Frederik (broer van Willem II en twee jaar later Prinses Marian ne (zuster van Koning Willem II). Het Oranjehuis raakte in die jaren ook steed£ meer betrokken in de sociale en politieke spanningen, die in ons land heersten. De ve le processen wegens majesteitsschennis die er in die tijd aanhangig werden gemaakt, waren er een bewijs van. Het proces tegen Ferdinand Domela Nieuwenhuis in 1887 ont ketende protest-acties. Willemijntje Een vreugdevolle gebeurtenis was er. Op oudejaarsavond 1879 vertelde de 21-jarige Koningin Emma haar echtgenoot dat zij in blijde verwachting was en op 31 augustus 1880 werd „Willemijntje" geboren. Nog de zelfde dag kondigde Koning Willem III per proclamatie tot de leden van de Staten Ge neraal de geboorte van zijn dochter aan. Het Nederlandse volk vierde feest en men sprak er van dat „menselijker wijze gespro ken de continuïteit van de Oranje-dynastie was verzekerd". In feite vreemd, want de tweede zoon uit het eerste huwelijk van Ko ning Willem III, Alexander die troonopvolger was geworden toen zijn oudere broer Prins Willem in 1877 was overleden, leefde nog. Prins Alexander stierf juni 1884. toen Prinses Wilhelmina drie jaar oud was. Zij hadden el kaar nooit gezien. Nog geen jaar oud, in mei 1881 werd Wilhelmina „aan den volke getoond", toen haar ouders Amsterdam bezochten. Daarna ging zij ieder jaar met haar vader en moe der mee op hun zesdaagse bezoek aan de hoofdstad en stond zij naast hen op het bal kon van het paleis op de Dam. Vaak maakte zij een rijtoer met haar gouvernante door Amsterdam. Het snel geëmotioneerde pu bliek zag dan een klein blond meisje met een grote strooien hoed op. In 1890 ging de gezondheidstoestand van Ko ning Willem III snel achteruit. Op 23 novem ber stierf hij na een maandenlang lijden. Op Prinses Wilhelmina maakte het ziek zijn van haar vader een diepe indruk. In „Eenzaam maar niet alleen" heeft zij hierover geschre- 1 ven. Regentes Drie dagen voor het overlijden van de Ko ning legde Koningin Emma in de verenigde vergadering van Eerste en Tweede Kamer Pracht en praal bij de inhuldiging van de 18-jarige Koningin Wilhelmina op 6 septem ber 1898. drie dagen. Het volk wist niet waaraan het zich moest houden, tussen zijn gestorven koning en zijn aanstaande koning. Voeg daarbij nog het gerucht dat de prins de Kroon zou weigeren, zodat het volk, toen hij de regering wilde aanvaarden en in Den Haag terugkwam, ontheven was van een kwellende onzekerheid en hem met een uitbundig vreugdegejuich ontving. Deze drie dagen van tussenrege- ring en twijfel hadden voor de nieuwe koning meer gedaan dan alle geheime agenten en alle politiek ter wereld de eed als regentes af. Elf jaar was zij ge huwd geweest met Koning Willem III. De politieke spanning in ons land hing ook over het regentesseschap van Koningin Em ma. Toen zij twee jaar na het overlijden van haar man met haar dochtertje Friesland be zocht, staken in de plaatsen waar de konink lijke familie passeerde, revolutionaire arbei ders borden en spandoeken omhoog met op schriften: „Vrijheid gelijkheid en broeder schap", „Bij u rijkdom, bij ons honger". Koningin Emma maakte zich echter bijzon der geliefd bij ons volk. Zij schonk bijvoor beeld haar buitengoed in Renkum bij het beëindigen van haar regentesseschap, waar in 1901 het sanatorium voor t.b.c.-patiënten Oranje Nassau werd geopend. In die jaren dat aan t.b.e. iedere drie kwartier een Ne derlander stierf zette de koningin-moeder zich daadwerkelijk in bij de bestrijding van deze volksziekte. Het latere bestrijdingsfonds werd naar haar genoemd. Op de dag van haar vaders overlijden was aan Prinses Wilhelmina's „jeugd" een einde gekomen. De 10-jarige was in naam konin gin. Acht jaar jonger dan de toch al zeer jeugdige Koningin Victoria van Engeland. Men sprak haar volgens het protocol aan met „mevrouw". De eerste keer dat men dat deed, barstte zij in tranen uit. Zij werd on der de zorgzame leiding van haar moeder op het koningschap voorbereid, dat begon op 6 september 1898 toen Wilhelmina in de Nieu we Kerk in Amsterdam de eed aflegde: „Trouw aan de Grondwet, verdediging van onafhankelijkheid en grondgebied des rijks, bescherming van vrijheid en rechten aller on derdanen, instandhouding en bevordering der algemene en bijzondere welvaart, zoals een goed koning schuldig is te doen" Koning Willem III samen met zijn tweede gemalin, Koningin Emma, die de harten van de Nederlanders snel wist te winnen. is ingehuldigd. Leve de Koningin. „Een driewerf hoera volgde, het orgel viel bij en hierna keerde de ingehuldigde vorstin terug naar het paleis. De twee SDAP-leden waren bij de inhuldi ging niet aanwezig. Troelstra, de leider van de Nederlandse sociaal-democraten gaf hier van later uitleg in de Tweede Kamer. Bij bruiloft Zegetocht Eén dag eerder was zij samen met haar moeder naar Amsterdam gekomen. Aan het Weesperpoortstation, waar om kwart voor twee het eerste kanonsschot daverde ten te ken dat de koninklijke trein in de hoofdstad was gearriveerd. De Koningin droeg een robe van wit zijden damast en een wit kapot- hoedje. Haar moeder droeg een lilla kleed en lilla kapothoed. Na de aankomst volgde een' zegetocht door de versierde straten van Am sterdam die eindigde op de Dam. waar bur gemeester Veiling Meinesz moeder en doch ter ontving. Beiden werd hierbij de emotie te sterk. Na de eedsaflegging in de Nieuwe Kerk riep de griffier van de Staten-Generaal de namen van de Kamerleden af. die, de voorste twee vingers van de rechterhand ge heven, trouw aan Grondwet en Koningin be loofden. Toen hief de koning van wapenen zijn staf en riep: „De Koningin Wilhelmina Koningin Wilhelmina had toen zij ingehul digd werd, reeds de man ontmoet met wie zij op 7 februari 1901 door minister Cort van der Linden in den echt zou worden verbonden. Hendrik, Wladimir, Albracht, Ernst, het vier de kind van zijn moeder en het negende kind van zijn vader. Groothertog Frederik Frans II van Mecklenburg-Schwerin, was evenals de gravinnen van Buren de titel die Koningin Emma en Koningin Wilhelmina voerden als zij incognito reisden in 1898 bij de bruiloft van een nichtje in Cannes. De 22- jarige Hendrik en de 17-jarige Wilhelmina spraken elkaar daar de eerste maal. De tweede maal dat zij elkaar datzelfde jaar ont moetten was bij een doopplechtigheid in de familie Von Wied, maar geen sterveling dacht in de drukte van het inhuldigingsjaar aan een vorstelijke romance. In 1899 ontmoet ten zij elkaar weer een paar maal in hotel „Weiszer Hirsch" te Schwarzburg. In okto ber 1900 gingen moeder en dochter naar het plaatsje Koenig bij Frankfort. Hier, bij erf- graaf Erbach Schoenberg, werd de verloving van Koningin Wilhelmina en Hertog Hendrik, die als graaf Von Bülow in een hotel in Koe nig stond ingeschreven, beklonken. Maandag 15 oktober 1900 kwam Willemientje op 't Loo terug, een dag later arriveerde ook haar ver loofde. Bij de staatsdrukkerij werd in allerijl een proclamatie gedrukt, waarin de Koningin haar verloving bekend maakte. Geheel on verwacht kwam deze aankondiging. In schouwburgen, concertzalen overal werden de voorstellingen onderbroken om het nieuws bekend te maken. Op 26 januari 1901 verleende een wet Hen drik de „hoedanigheid van Nederlander en verklaarde hem tot ingezetene van het rijk Koningin Wilhelmina verloofde zich met een Duitser, maar trouwde als 20-jarige met een 24-jarige Nederlander. Op 30 april 1909 werd uit dit huwelijk een prinses (Juliana) gebo ren, die door de Europese pers werd beschre ven als een element van ontspanning in de internationale politiek van die dagen. Een ge beurtenis waarbij de vrede van Europa enig belang heeft. f "k irect nadat Koning Wil- u lent III en Koningin Emma in 1879 in ons land waren aangekomen, barst - ten overal feesten los. In alle kranten van januari van dat jaar werden tal van feest artikelen aangeboden. Er wa ren liefst negen soorten oranje-lint te koop. Het goedkoopste kostte vijf en het duurste vijftig cent per twaalf meter. Vetglazen, die gegarandeerd zes uur latig 'brandden, deden twaalf en eenhalve cent. Een Konin gin Emmafontein kostte vijf tig cent. Er waren welkomst liederen en zegenbeden ver krijgbaar in alle boekwinkels, voor een paar centen per stuk. Daar kon men ook een Nassau-pakket kopenwaar in bijgesloten was een bon voor de 300-ste Staatsloterij, kosten drie h*le kwartjes. Een gekroonde W van ander halve meter hoog. met. twaalf meter gaspijp, zodat deze let ter verlicht kon worden, was alleen te betalen voor de wel- gestelden. De prijs ivas onge veer gelijk aan vier weeklo nen van een arbeider uit die dagen, namelijk 25 gulden. Ook toen Koningin Wilhel mina op dinsdag 6 september 1898 ingehuldigd iverd, ivas er overal feest in ons land en deden de feestartikelen-ver kopers goede zaken. Illumi neer-glazen met eerste klas stearine gevuld kostten vier cent per stuk; er werden plaatsen aangeboden op stoepen langs de route waar Koningin Wilhelmina op haar rijtoer zou komen. Men kon de gouden koets bezich tigen in het Amsterdamse Paleis van Volksvlijt, en in het Panopticum was het beeld van Koningin Wilhel mina „op de troon in kro- ningsornaat" in de ivassen- beeldencollectie te zien. Cir cus Renz hield een „grote parade gala voorstelling" en Oscar Carré een „schitte rende elite voorstelling". Carré had nog meer verras singen in petto. Op de Dam had hij voor 1140 gulden een raam gehuurd, waar hij zijn ..American Bioqraph" neer zette Dit apvaraat maakte enkele ovnam<>n van het feest, welke ..lichtbeelden" tien daaen daarna in pré mière gingen.

Leidsch Dagblad | 1968 | | pagina 17