Topsport is gemeenschapszaak' Biljarttriomf voor Belgen Scylla ging langs rand van afgrond piNSF-secretaris dr. Wim van Zijll: KOSTBARE ZEGE VAN CRESCENDO Treffers verspeelt leiding hoofdklasse aan Scylla-reserves Verrest huilde als een kind. Leidenaars in kwartfinale van toernooi om Messe Cup to Specialisten Olympische receptie op departement Korfbalcompetitie Makk greep weer Zilveren Sabel SLEUTELPARTIJ Boos Uitslagen 2R,S MAANDAG 18 NOVEMBER 1968 PAGINA 11 LEIDSCH DAGBLAD SPORT LEIDSCH DAGBLAD - SPORT LEIDSCH DAGBLAD - SPORT LEIDSCH DAGBLAD - SPORT - LEIDSCH DAGBLAD SPORT - LEIDSCH DAGBLAD al mg, ze» b i; 'óór 'SLAG *dy, h 3, 5 14.60. V For 2 SO le in EN zighet een (Utre TI „Het Internationaal Olympisch Comité, in de dertiger jaren verworden tot een club van bejaarden en regenten, blijkt een rem op de ontwikkeling van de sport". Tot deze uitspraak kwam dr. W. van Zuijll, algemeen secretaris van de Neder landse Sport Federatie, tijdens een inleiding voor de Federatie van bevoegde Nederlandse sportleiders, zaterdag in Rijswijk. [(iHet IOC uit de tijd van baron de Coubertin heeft een onvoorstelbare stimulans betekend voor het intern, sportleven. Nu is diezelfde organi satie een remmende factor. Het IOC Fier!jou een enorme stoot tot nieuwe ont- plcke.lingen in de sport kunnen ge ren, wanneer het de beste specialis- en zou aantrekken en een werkbu- r li reau Instelde. In de nationale Olym- leTil pische comité's is men al gekomen tot een professionele aanpak, ge- uick jtoeld op doeümaibighedd. Desterkpa- emalistische begeleiding van ploe- en in de laatste dertig jaar i s al nigszins dooi'broken, omdat de men- jen die begeleid worden steeds kri- ia-her zijn geworden. Men zal de at- tten in grote sportploegen zo zelf- i»ndig mogelijk moeten maken. Ook de politiek in de sport had de Dftandacht van de heer Van Zijl: „het "M landpunt: sport is een particulier Bent fenoegen, is volkomen uit de tijd. (1-233 Topsport is een gemeenschapszaak ™ncj gorden en het gevolg daarvan is sociale begeleiding van de sport- d laj lensen, omdat de maatschappij iets 'i W moet doen- De door hem -S J pgeworpen vraag: „Zijn wij op weg de waanzin?" wilde de heer Grl(n&n ZUU niet beantwoorden. In zijn w.: f otwoorden sprak de algemeen se- ov. 81 retaris van de NSP nog over de ngst van vele sportofficials voor de emmerde. „De sport is een bedrijf worden. In de NSF zijn 2.2 miljoen iensen georganiseerd. Voor deze lort/beoefenaren moeten accommo- IflH Wies aangelegd werden en kleding, Wisel en materialen worden ver- ïardigd. Dit is een enorm bedrijf, et goede afspraken behoeft er geen jgst te bestaan voor commercie." tnjjln een poging tot zelf-analyse on- 'I rwierp zwemmer Dick Langerhorst •er bi Lkaara jas, 'eder? sen Sas cserö gevii ;rla« o titt dref! Prins Claus zwaait met de lakkei". RIJSWIJK Prin Claus heeft zaterdagmiddag in het mi nisterie van Cultuur, Recreatie «n Maatschappelijk Werk, waar mej. di*. M. A. M. Klompé na mens de Nederlandse regering de deelnemers aan de Olympi sche Spelen ontving, een Olym pische vlam ontstoken: in de to ren van een kunstig gewrocht suikerwerk. Er was enige hila riteit, omdat mej. Klompé haar koninklijke fakkeldrager in het gewoel uit het oog had verlo ren de opkomst van de Olym piërs die in Mexico en Greno ble ons land hadden vertegen woordigd was zeer groot en Prins Claus met zijn lucifer ■noest gaan seinen om haar aandacht te trekken. Minister Klompé ging in haar openingswoord in op waardevol le aspecten die de Olympische Spelen hebben terzijde van die lacht op edelmetaal en records. ZÜ stelde onder meer „Wan neer de vreugde over de zwaar bevochten zege of de bittere te- tairstelling over een nederlaag 18 weggeëbd, dan blijft toch over, meen ik, een rijke erva- rtng uit een contact met vele andere jonge mensen. Mensen hie anders denken en leven dan ui die daar waar zij wonen met andere problemen kampen. U 'Ut dat, zelfs in de korte span ne tijds van het Olympisch ge beuren en zeker in Mexico, ge- waar zijn geworden Dat geeft naast de Olympische roem de frote waarde aan het Olym- I P'sch deelnemen". zijn persoonlijke prestaties van de laatste drie jaar aan een kritisch on derzoek. Hij veroordeelde daarbij de trainingsopzet voor het Olympisch jaar van bondscoach Rob Kerkhoven, zonder diens naam overigens ook maar eenmaal te noemen. De Haag se student aan de Academie voor Lichamelijke Opvoeding gaf als con clusie dat de evenwichtige training, die hij in 1967 volgde, met een maan denlange regelmaat van trainen, rus ten en studie, een veel stabielere ba sis voor succes is gebleken dan de door allerlei grote evenementen on derbroken training van 1968. „De toegespitste training over een perio de van anderhalve maand om een top te halen in februari teneinde de uitzending af te dwingen naar Oost- Europa, de zesweekse trip zelf met vele reizen en het steeds opnieuw koffers pakken. Het verijlyf in Pont Romeu en de zeslandenwedst-rijd in Stockholm waren allemaal erg ver moeiend. Ik heb de indruk dat de prestaties in Stockholm, die niet meevielen, in feite nog een opgeschroefd karakter hadden. Midden in het seizoen zat mi Dick Langerhorst mijn trainer Louis Voll met de han den in het haar, omdat er een zekere verandering in de cadans van mijn zwemmen was opgetreden. Waar schijnlijk is dat het gevolg van ver moeidheid geweest,. Mijn vorm is daarna in Mexico gewoon te labiel gebleken om een stootje te kunnen verdragen." LEIDEN Het merkwaardige feit deed zich gisteren voor, dat alle vel den hier ter stede afgekeurd wer den, terwijl in Dordrecht, waar de terreinen over 't algemeen het eerst onbespeelbaar zijn, alles doorging. Daar ook de meeste velden in Rotter dam werden afgekeurd en het Roda- terrein in de Zaanstreek hetzelfde lot onderging, kwam van de Leidse stan daardteams alleen Crescendo binnen de lijnen. De Leidse groenwitten toonden duidelijk aan weer op het goede pad te zijn en wonnen de lang niet gemakkelijke uitwedstrijd tegen ODO in de Merwestad met 64. De Leidenaren hebben zich uitstekend geweerd. Leni Kok was wel de grote uitblinkster, want zij scoorde 3 van de 6 Crescendo-doelpunten. Het was door deze speelster dat Crescendo vrij spoedig na het begin de leiding nam (O—1). Daarna kreeg de thuisclub een licht overwicht en dat resulteer de in een drietal Dordtse doelpunten. Cees Cornelissen scoorde voor rust het tweede Leidse doelpunt, zodat toen weer alles mogelijk was. Op bij zonder fraaie wijze maakte Jan Hen- zing na de thee gelijk en toen zette Crescendo fel door. Leni Kok had eerst met een doorloopbal succes en benutte vervolgens een strafworp (3 5). De thuisclub gaf zich nog niet gewonnen en liep nog tot 45 in, doch Louis Kok, die blijkbaar voor zijn zus niet wilde onderdoen, bracht Crescendo vervolgens in veilige ha ven (46). SCHAARSBERGEN (ANP) De Utrechter Joska Makk van zaal Adam Bela heeft gisteren in Schaers- bergen opnieuw de Zilveren-Sabel- wedstrijden gewonnen. Hij behaalde in de finalegroep van elf sabreurs tien overwinningen. Tweede werd zijn zaalgenoot Leo van Daalen met 8 winstpartijen. Het is de tweede ach tereenvolgende maal dat Makk de Zilveren Sabel bemachtigde. (Van onze tafeltennismedewerker) LEIDEN De Treffers heeft zich in de hoofdklasse A van de tafeltenniscompetitie van de NTTB niet kunnen her stellen van de slechte resulta ten van de laatste weken. De Veners moesten zaterdag avond ook hun meerdere er kennen in het Rotterdamse Twenty One Up (73) en verspeelden door die nieuwe nederlaag de leiding aan de Scylla-reserves. De eerste vorstperiode heeft zich bij De Treffers geducht doen gelden. In de afgelopen week viel er in de ijskoude veiling EMM niet te trainen en dat was in de Maasstad goed te merken. Jacques van Ruiten bracht het tegen Twenty One Up slechts tot één zege hij bleef in de openings- pavtij Van der Aa na felle strijd de baas (21—17. 20—22. 19—21) en Nederlands kampioene Mary van Ruiten bleef opnieuw puntloos. Zo wel tegen Van der Aa (2114. 21 19). Tuinenbuvg (2112. 2113) als tegen Bussink (2112, 2116) kwam zij vastheid te kort. Cees Vesseur was in het begin kansloos tegen Bus sink (21—8, 21—12) en toen ook het dubbelspel verloren ging (2113, 21 18) konden de Veners de nederlaag met meer ontlopen. De winst van Vesseur op Tuinenburg (1621, 18 21) en Van der Aa (2220. 1921. 12—21) kon daar niets meer aan veranderen: 73. De stand luidt: Scylla 2 6—9 PSV 7—6 De Treffers 79 AMVJ 2 6—5 Tw. One Up 78 Luto 73 In de hoofdklasse B heeft TOV te gen het voor het laatste promotie- kansje strijdende STV/Cümax het 'kracht 2 7—5, NedLloyd 3 7- n:et kunnen redden. De Veenendalers puls 7—0. kwamen bijzonder goed voor de dag en alleen Rudy Alkemade wist tegen invaller Vos tot winst te komen 21 9. 10—21, 11—21). Teven Van Wely kwam Alkemade in de derde game net iets tekort: 21—18. 19—21, 21— 17. Ook Peter Turk en Theo van der Ploeg brachten het tegen Van Wely tot een derde game Oresp. 2112. 22 24. 21—9 en 21—18, 20—22, 21—19). De stand luidt: Xerxes 7—12 STV/Climax 7—7 Wibats 3 7—10 TOV 7—2 Irene 7—10 SVE 2 7—1 DOCOS boekte in de hoofdklasse D tegen TSF een kostbaar punt (5 5) en behield daardoor de kans op een plaatsje in de nieuw te vormen pvomotiegroep. Jacques van Veen bleef in Schiedam ongeslagen, al had hij het tegen de sterke Hans Kreiser met gemakkelijk: 1721 in de derde game. Ton l'Amie stelde wat teleur door alleen Henk Eikmans te ver slaan. Bert van Paridon hielp de Lei- denaars aan de puntenverdeling door verrassend Cas van Koetsveld de baas te blijven. De stand luidt: Wibats 2 7—10 DOCOS 7—7 TSF 7—9 Jeep 7—4 Ons Verm 78 Maasbree 74 In de overgangsklasse verzekerden De Treffers-reserves zich als eersten van een plaatsje in de promotiegroep. Voor het Alpliense ATTC. het derde en vierde team van Scylla en het derde team van De Treffers is dat echter nog slechts een kwestie van tijd. De standen luiden: K: Hunter '25 3 7—13, Scylla 3 7— 10. Quick 3 7—10, Wibats 3 7—5, Ra pidity 73, Reactie 70. N: Elan 7—11. Scylla 4 7—10. De Treffers 3 6—9. TOP 7—6. AMVJ 4 64, Prowano 70. O: ATTC 7—12, NO AD 7—10, Gos- sima 7—10. US 7—8, Quick 2 7—3. SVE 3 7—0. I P: De Treffers 2 713, De Sala- manders 7—13, TOGB 7—9. Wils- •2, lm- AMERSFOORT (GPD) Zijn naam is De Kleine en bijna waren zijn daden gisteren in de ontzettend warme Amersfoort- se Sporthal groot genoeg om Nederland A opnieuw de Trophee Europeen Pentathlon te bezorgen. De prijs, die op het Europese kampioenschap biljartvijfkamp voor landenteams staat. Dielis BelgiëDe Kleine werd de sleutelpartij in de finale Ne derland—België, die de toeschou wers het zweet in de handen bracht. Dielis liep snel uit, o.m. met een beurt van 50. Niemand gaf nog wat voor de kansen van De Kleine, maar hij kwam schit terend terug en met een serie van 54 bereikte hij na 28 beurten een voorsprong van 152151. Dielis maakte echter opnieuw een fraaie serie, nu van 48. Hij miste, één carambole van de overwin ning verwijderd, toen in een an dere hoek van de zaal applaus voor Vultink opklonk. Dielis was zijn concentratie zo kwijt, dat hij daarna opnieuw miste. Maar De Kleine kon van de misstappen van de Belg niet profiteren. Toen maakte Dielis de partij uit. Juichend viel hij in de armen van andere Belgen. De grote Vervest huilde als een kind. Schrauwen deed precies hetzelfde. Zelfs Raymond Ceulemans, toch wel gewend aan het behalen van titels, kon zijn ogen niet drooghouden. De trophee ging dus tijdens de stijlvollle sluitingscere monie naar de Belgen. Ongetwijfeld de sterkste, meest homogene ploeg. Scholte was in 'li de finale de eerste die zijn partij uitmaakte. En daarmee werd hij door de KNBB- voorzitter en coach Peter van Enge len uitbundig gelukgewenst. Want op dat moment leek Nederland nog in de runnning te zijn. Wijnen stond toen weliswaar al ver achter bij Schrauwen. de kleine parmantige IJshockey De ijshockey club Delft heeft zaterdagavond op de Jaap Edenibaan te Amsterdam met 16 van de YHC Rotterdam verlo ren. De tussenstanden van deze competitiewedstrijd waren 03, 11, 0—2. Tilburg verloor gisteren met 56 van het geheel uit Canadezen be staande teaan Smoke-Eaters uit Ge leen. De tussenstanden waren: 22, 1—3, 2—4. Belg die ondermeer een serie van 147 produceerde. Maar Vultink stond evenver voor tegen Corin. Niet Wij nenSchrauwen maar de partij banstoten tussen De Kleine en Ludo Dielis zou om de eerste en tweede prijs moeten beslissen. Toen Schol- te die de acquitestoot nu eens niet miste daarna echter wel faalde, met een beurt van 490 de party grandioos besloot, stond De Kleine nog bUna gelyk tegen de jonge rossige Belg. Maar Dielis haalde toen uit met een serie van 50 en nadien kon De Klei ne. die zich overigens dapper weerde, wel antwoord geven maar slechts één keer Het was niet voldoende. Wynen was na zijn verlies duide lijk boos. ,Jk begryp die arbiters niet, Sweering eerst, toen Jansen toen weer Sweering en toen allebei. Ze staan vyf minuten te kyken of een bal vast ligt. Vyf minuten en ik was net in m'n ritme. Ik zat op een serie van byna honderd". Wynen was de eerste die 's middags in de sporthal arriveerde. Bleek, gespan nen rusteloos. Hij vreesde Schrauwen als geen ander. Naar later bleek te recht. Nederland-B verloor id de vroege middag van Spanje (64). Teleur stellend vooral voor Bessems en Van Nijnatten, die in een knappe party de toch op biljartgebied beslist niet kinderachtige Spanjaarden als Galvez en Munoz klopten. Daar Jocobs (libre) en De Ruyter (driebanden) verloren, moest de be slissing in het bandstoten vallen Jaap LigtJhart stond lang voor, maar zakte op het beslissende moment in elkaar. Hij kon zijn queu op het be slissende moment wel door midden breken, verklaarde hy later, omdat by de belangrijkste stoot voor hem „de bal in de hoek stikte", en ver loor met gering verschil van Brufau. Reeds zaterdagmiddag viel Neder land B terug dioor een 64 neder laag tegen het zich geleidehjk her stellende W est -DuitslandAlleen Ligthart en De Ruyter wisten te winnen. Nederland A zegevierde zaterdag zonder moeite over Spanje. De ver rassing was echter dat Scholte zijn partij van Aqudlera verloor. In zijn tweede beurt stootte de Spanjaard van 0 door naar 500. Scholte, die toen nog maar drie caramboles had, zette zich aan de taak nog een re mise uit het vuur te slepen. Hy kwam een eind: 422. Toen tastte hy mis. Scholte slaakte een vloek en Mep na felicitaties voor Aquilera de zaal uit. De andere Nederlanders hadden weinig moeite. Vultink rekende on dermeer via een grootse serie af met Munoz, De Kleine 'Met Brufau achter zich, terwyl Wynen een forse achterstand op Galvez goed maakte en doorstevende naar de overwinning. BelgiëNederland A 6 Lfbre: Sdholte 600 3 490 Vervest 7 8 7 166.66 2.33 Vervest huilde als een kind 47/2t Vultink Corin 71/3: Schrauwen Wynen Dielis De Kleine Ceulemans Popeyus 300 230 300 169 200 167 60 37 29 37 164 113 131 87 33.33 266» 50.— 26.50 740 561 1.621 0.783 Het landenkLassement ie: 1. en Europees kampioen België, 10 winstpunten, 44 mafchpunten; 2. Nederland A 838; 3. Spanje 5—(21; 4. West-Duitsiand 517; 5. Nederland B 216; 6. Frankrijk 0—14. (Van onze tafeltennismedewerker) WENEN Het in het toernooi om de Messe-Cup debuterende Scylla is zaterdagavond tegen ÖMVAG langs de rand van de afgrond gegaan. De Leidenaars, die in de eerste ronde het Westduitse Pirmasens van de tafel hadden geveegd (50), moesten in de Oostenrijkse hoofdstad het volle dige slagenrepertoir „uitpakken" om de derde ronde (kwartfinales) van 't Jaarbeursstedentoer- nooi te bereiken. De slotpartijen van de ruim vier uur durende strijd deden de balans in het voor deel van Scylla doorslaan: 45 na 42. Ed van den Berg heeft zich zaterdagavond In het besneeuwde Wenen bij Scylla waar gemaakt. De 21-jarige Heemstedenaar dit seizoen voor f 1500,— van het Amsterdamse AMVJ aangetrok ken om de Leidenaars in de voor het Nederlands kampioenschap beslissende wedstrijden tegen ti telhouder NedLloyd aan één of twee winstpunten (en daarmee tevens de zege) te helpen sloeg de Leidse formatie in de kwartfinales van het beker toernooi, door de sleutelpartij in winst om te zet ten. Van den Berg bleef in de enerverende slot- partij de Oostenrijkse jeugdinternational Victor Ecker de baas (17—21. 18—21) en stelde door die (enige) overwinning de Leidse triomf veilig. Voor slechts ongeveer honderd toeschouwers de Oostenrijkse televisie zond flitsen van het duel rechtstreeks uit en bracht later ook een samen vatting heeft Scylla het in Wenen bijzonder moeilijk gehad. ÖMVAG, vorig seizoen 3de in de nationale competitie, had zich bijzonder goed op de strijd voorbereid het drietal Gerhard Zinke (23 jaar en derde op de ranglijst), veteraan Hein- rich Tupy (33 jaar) en jeugdinternational Victor Ecker (18 jaar) had van de fabrieksleiding de af gelopen week ruime trainingsmogelijkheden ge kregen en het fanatieke Oostenrijkse publiek stelde de Scylla-spelers eveneens voor de nodige problemen. Ploegleider/penningmeester/chauffeur Cees Lut daarover: „Die mensen klapten voor elk Oosten rijks punt, alsof het de winnende slag was. Ook voor elke misser van ons hadden ze veel „waarde ring". De jongens hadden gewoon even tijd, een partij, nodig om die mentale klap goed te kunnen verwerken". De eerste „klap" in Wenen deelde overigens niet ÖMVAG of het Oostenrijkse publiek, maar Gerard Bakker uit. De 28-jarige Leidenaar toonde zich in de openingspartij bijzonder strijdvaardig. Na de met 1321 gewonnen eerste game kon hij Victor Ecker weliswaar niet direct op de knieën dwingen (23—21), maar op het beslissende ogenblik drukte hij toch resoluut door; 1621 en 01. Veel plezier beleefde Scylla overigens niet van die voorsprong. Geruggesteund door helse aan moedigingen speelde international Gerhardt Zin ke de overigens sterk begonnen en in de tweede game nog verrassend goed terugkomende Ed van den Berg naar een nederlaag (2114, 1721, 218). Ook de voorsprong, die Bert van der Helm de Leidse formatie daarna bezorgde door veteraan Heinrich Tup£ met 1421 en 1621 terug te wij zen, werd door de Weners ongedaan gemaakt: de 23-jarige Zinke bezorgde Gerard Bakker een on plezierige verrassing en de eerste nederlaag (1821, 2115, 2117) en in een „winning-mood" leek ÖMVAG de strijd in zijn voordeel te beslis sen. Bert van der Helm kon evenals Gerard Bakker de winst van de eerste game tegen Victor Ecker niet consolideren (1921, 2117, 2112) en Heinrich Tupy gaf in de zesde partij Ed van den Berg geen enkele kans: 2110, 2111 en daarmee 42. Op de rand van de nederlaag vocht Scylla moe dig terug. En met succes: Van der Helm revan cheerde zich tegen de nog ongeslagen Zinke met veel machtsvertoon (1421, 1221) en Gerard Bakker luidde voor ÖMVAG de noodklok door zich na de met 2110 verloren eerste game tegen Tupy zo kwaad te maken, dat hij de 33-jarige Oosten rijker daarna met 9—21 en 1221 schier moeite loos van tafel veegde. In de beslissende slotpartij maakte Ed van den Berg zich „waar". De op het ogenblik in militaire dienst zijnde Heemsteedse student bewees zijn re putatie, dat hij op belangrijke ogenblikken boven zijn vorm kan uitgroeien. Tegen Victor Ecker toonde Van den Berg zijn kracht èn klasse. Met 1721 bracht hij Scylla op de drempel van de kwartfinales om vervolgens geen enkel risico meer te nemen, maar wel resoluut „afslaand" als de kans daartoe was, de Oostenrijkse Jeugdspeler (en ÖMVAG) definitief terug te wijzen: 1821 en 45.

Leidsch Dagblad | 1968 | | pagina 11