dalen LIBANEES PLUKTE WONINGZOEKENDEN Volgend jaar in Nederland STEEDS MEER BROMFIETSEN Dode op Oudenrijn KOUD? BIJVERWARMEN! litfCO N.v VOLGEND JAAR VOOR DE EERSTE MAAL BENEDEN ACHTTIEN GEBOORTEN PER DUIZEND INWONERS J KINDERMAILLOT 5.50 Wachtmeester haalde ring van duivepoot Mercurius wil meer samenwerking Consultatiebureau voor homofilie Moge Allah heel veel domme mensen op mijn pad zenden PARIJSE MODE MAAKT MASSAAL CONFECTIE tp/ex *1 UJDAG 15 NOVEMBER 1968 LEIDSCH DAGBLAD PAGINA 7 ABERl DG I tier;, (Van onze parlementaire redactie) ïlepa Knoo 2; w. J. Më 0 PEN HAAG (GPD) Het Nederlands geboortecijfer zal •dUl~ Baar wordt verwacht volgend jaar voor het eerst dalen tot be- wïïneden het aantal van 18 geboorten per duizend inwoners. In 1967 was het aantal nog 18,9 geboorten per duizend. Dit jaar het onëeveer 18,2 Per duizenci ziJn- hook Staatssecretaris Kruisinga van Volksgezondheid trok gister end tij. leYt lens de vergadering van de commissie van de Tweede-Kamercom- Jj «issie voor Volksgezondheid uit deze cijfers de conclusies, dat de sse CBS-raming van 17,8 miljoen inwoners in 2000 zeker niet aan de c lage kant is. De raming van het Centraal Bureau voor de Statistiek K'. 'dateert van 1967, dus van vóór de snelle daling van het geboorte- twe* ijler, la 1965 was de raming nog 20,9 miljoen inwoners in het jaar Dl c. Tl Beekf'pr. Kruisinga wees erop, dat de randering in de bevolkingsprogno- ook gevolgen zal hebben voor de - edische voorzieningen. Over de sag welke gevolgen, is inmiddels "jen advies gevraagd aan de Centra- Raad voor de Volksgezondheid. De staatssecretaris zal de Gezond- israad de vraag voorleggen of de luierende middelen met mogelijk ivend effect, de zogenaamde niet verboden moeten n, of slechts beperkt tot ge- in ziekenhuizen. Op het ogen- zijn deze middelen normaal op verkrijgbaar. Het gebruik peppillen stijgt naarmate de rt toeneemt. Sport j de toepassing van deze mid- in de sport wilde de staats- retaris geen uitspraak doen. Hij s er slechts op dat het ministe- van C.R.M. hieromtrent advies tót gevraagd aan de Nederlandse t Federatie. Wei zei hij dat toe- in de sport catastrofale ge- kan hebben omdat de weka- i het gevoel van vermoeidheid die normaal een be nuttende werking heeft. De socia- Lamberts wilde sportlieden, die a gebruik van doping worden een jaar lang schorsen en ïaling zelfs geheel van verde- f deelneming aan wedstrijden uit- 'De staatssecretaris deelde de com- fssie voorts mee, dat volgend jaar dagverzorging in psychiatrische kenhuizen zal worden opgenomen het normale pakket van zieken- I idsverstrekkingen. Hoewel vaak ordt geklaagd over een tekort aan J (thiaters, zei dr. Kruisinga, dat s land drie keer zoveel van deze Dialisten telt als Frankrijk en se keer zoveel als Duitsland en {li. Niertransplantaties Volgens dr. Kruisinga zijn tot 5ver in ons land 36 niertransplan- ties verricht. Daarvan zijn 33 ge- 9' agd, hetgeen hü in vergelijking 1151 st het buitenland een hoog percen- 21W ge vond. De staatssecretaris leek 560 D massaal bevolkingsonderzoek op 193 rt- en vaatziekten, waarom vanuit 29» commissie werd gevraagd, niet 5# ed mogelijk. Wel zag hij iets in een 343 iderzoek van de leeftijdsgroep tus- 3k d 40 en 65 jaar. die per jaar een 39; trftecijfer vertoont van 4000 man- 3j; n en 1000 vrouwen. De staatssecre- 2,! ris zei, in de toekomst te rekenen 22j i een sterke stijging van dit cijfer en wel tot 8000 mannen en 2000 vrou wen. Bovendien neemt ook het aan tal hartinfarcten in de leeftijdsgroep onder de 40 jaar verontrustend toe. Hij hoopte daarom, dat de diverse onderzoeken, die thans gaande zijn, meer gegevens aan het licht zullen brengen over oorzaken, opsporing en bestrijding van deze ziekten. Abortus Aan het slot van de debatten hield dr. Lamberts een vurig pleidooi voor een zo snel mogelijke regeling van de wettelijke abortus. Hij legde enke le ontstellende cijfers op tafel. Per dag ondergaan minstens zeven tig Nederlandse vrouwen onwettelij ke abortus. Dat gebeurt in kamertjes achteraf overal in ons land. Zonder enige medische begeleiding. Later zei hij tegenover journalisten, dat sommigen geloven, dat er al meer dan 100.000 maal per jaar abortus wordt gepleegd. Hij wil betere voorlichting op dit gebied, zowel voor artsen als leken. Tydens de voltallige vergadering van de Tweede Kamer zal de Partij van de Arbeid op deze zaak terugkomen. 421 inent ïderc Perm on 16, lezoil gfl Ddeli pet. art I xtra Kleuren bleu, wit, beige, NATUURLIJK BIJ Haarlemmerstraat 172 - 174 - 179 Herenstraat 9 MIDZA Drie kamerleden stellen vragen over lek in de olieleiding DEN HAAG (ANP) De Tweede- Kamerleden Wiebenga (PSP), Voogd (PvdA) en Ole (PvdA) hebben zich tot de minister van Economische Za ken gericht met de schriftelijke vraag of hij mededeling kan doen over de gang van zaken, die heeft geleid tot toevloei van olie uit de leiding van de Nederlandse Pijpleideing Maat schappij in de Ringvaar van de Haar lemmermeer. De kamerleden vragen zich af of, te meer daar al eens eer der in het jaar een lekkage van olie is geconstateerd, het alarmsysteem als onvoldoende moet worden be schouwd. Zij vragen minister De Block wie verantwoordelijk is voor deze gang van zaken en wie aanspra kelijk is voor eventuele schade. Twee maanden in cel ZEEPOST Met de volgende toepen kan zeepost worden verzon- w den. De data, waarop de correspon- r.r« P^e uiterlijk ter post moet zijn be- toff torgd, staan, tussen haakjes, achter fe naam van het schip vermeld. Argentinië: „Pasteur" (18/11), Au- tff faltë: „Westerkerk" (18/11). Brazi- lé: „Pasteur" (18/11), Canada: „Bea- '«rok" (20/11), Chili: „Ares" (19/11), J®uya, Oeganda: „Talana" (22/11), Janzanië: „Disa" (18/11), „Telena" --.«I Ned. Antillen: .Marathon" }1 jW/11), Nieuw- Zeeland: ..Leuve gri Lloyd" (22/11), Suriname: „Ammon" fd ^/H). Verenigde Staten van Ame- [lka: ..Weser Express" 18/11 „At- ®«P-> mj.v. Z-W-Afrika: „Streef- kerk" (20/11». Inlichtingen betreffende de vern- jndingsdata van postpakketten ge- n de Postkantoren. DEN HAAG (GPD) Uit een onderzoek, dat werd ingesteld op instigatie van de bromfiets afdelingen van de RAI, is geble ken, dat het aantal bromfietsen twintig jaar na de Introduc tie van dit vervoermiddel in 1948 nog steeds stijgt met onge veer 100.000 stuks per jaar. In 1964 waren er 1.450.000 in ons land. in 1966 reeds 1.630.000 en dit jaar in juli 1.825.000. Dat betekent bijna 200 bromfietsen per 1000 inwoners van 15 jaar en ouder. Bij het onderzoek werd tevens een snelle groei van het brom- fietsbezit bij de jongeren onder 20 jaar en bij de jonge vrou wen van 20-24 jaar geconsta teerd. Van alle 16-19-jarige jon gens heeft nu 61% een brommer en van de meisjes in dezelfde leeftijdsgroep 36 Het aantal vrouwen, dat een brommer be zit is in korte tijd méér dan ver dubbeld en bedraagt thans 570.000. De RAI is van mening, dat er in 1970 twee miljoen bromfiet sen op de weg zullen zijn. Zij pleit met nadruk voor de nood zakelijke verkeers- en parkeer voorzieningen voor deze wegge bruikers. Uit het onderzoek kwam ver der naar voren, dat om van huis naar school of werk te gaan 40 van de jeugd de bromfiets ge bruikt, 35 de fiets, 10 het openbaar vervoer en 30 de auto. De z.g. stadsbrommer is nog steeds 't meest geliefde model, zeker nu er ook kleinere wielen zijn toegestaan. De prijsklasse f 450- f 550 is dit jaar het meest in trek. De RAI pleit er voor, dat de minimum leeftijd voor het be rijden van een bromfiets zal worden verlaagd om zodoende de jeugd meer ervaring in het ver keer te geven tegen de üyd dat zij auto mag gaan rijden. Hoewel de afzet van brommers in 1968 een achteruitgang van bijna 20 ten opzichte van 1967 te zien geeft, is men toch tevre den, omdat door de verhoging van de omzetbelasting per 1 januari '69 30.000 brommers van de afzet voor dit jaar eer der werden verkocht. Het aan deel van de Nederlandse brom fietsfabrikanten in de nationale markt is van 30 in '67 geste gen tot 40 dit jaar. Voor het seizoen 1969 koestert de RAI dan ook goede verwachtingen. Prins Claus heeft gistermiddag het districtspostkantoor aan de Oosterdokkade officieel in ge bruik gesteld door het plaatsen van een metalen strip op een magnetometer, hetgeen de trans portband in werking stelde. Hier op werden twee postauto's aan gevoerd, één voor de zonen van Prins Claus en de ander voor de kinderen van minister Bakker. V. I. n. r. H. Reinoud, directeur- generaal der PTT, Prins Claus en minister Bakker. AMSTERDAM (ANP» De bij het stemmen werd aangenomen op het NVV aangesloten algemene bond Mercurius-congres in Amsterdam, is ..Mercurius" wil meer samenwer- 1 het hoofdbestuur opgedragen naar king met de bij het NKV en het CNV wegen te zoeken, die tot verbreding aangesloten zusterorganisaties. In I en verdieping van de reeds bestaan- een resolutie, die met algemene de samenwerking kunnen leiden. DEN HAAG (GPD) —Een 27-ja rige wachtmeester der eerste klasse uit Amersfoort stond gisteren voor de arrondissements krijgsraad te recht omdat hfj in augustus bij het deelnemen aan een postduivencon- cours op oneerlijke wijze had gepro beerd één van zijn duiven te laten winnen. Bij het verzegelen van de duiven- manden voor de vlucht, had hij net wedstrijdringetje van de poot van de duif gehaald, waardoor hij zijn duif als eerste had kunnen „afklokken", dat wil zeggen als eerst aangekome ne had kunnen melden. Op deze ma nier zou hij voor twaalfduizend gul den aan pool- en prijzengeld kunnen winnen. Een getuige-deskundige in dit geval een bestuurslid van een post duivenvereniging verklaarde op de vraag van de president dat geen I enkele deelnemer het in zyn hoofd zou halen een dergelijk listig plan te bedenken en uit te voeren, omdat de kans op ontdekking btf zo'n concours veel te groot is. Wegens poging tot oplichting en het doen van valse aangifte requi- reerde de auditeur-militair twee maanden gevangenisstraf. „Dit de lict als zodanig heeft niets met uw militaire status te maken. Bovendien bent u al genoeg gestraft: u bent voor tien jaar geschorst in de vereniging en uw duiven zyn afgemaakt, omdat de commandant ze niet meer op zijn terrein (de wachtmeester hield zyn duiven in de kazerne) wilde hebben. Daarom vraag ik geen ontslag uit de dienst". De krijgsraad vonniste conform de eis en voegde daaraan een voorwaar' j delijke ontslag uit de dienst toe, met I een proeftijd van een jaar. UTRECHT (ANP) Een dag na de opening van het klaverblad Oudenrijn is het eerste dodelijke on geluk gebeurd. Het slachtoffer was de 59-jarige afwerker F. Dulsterhof uit Buren (Gelderland), die bezig was de afzethekken langs Rijksweg 26 (AmsterdamDen Bosch» op te ruimen. Op onverklaarbare wijze is de man hierbij onder een passeren de vrachtwagen terecht gekomen. Het slachtoffer werd vrijwel op slag gedood. De Utrechtse gemeentepolitie is over de verwerking van het verkeer op het klaverblad Oudenrijn bijzon der te spreken. Er doen zich ook tydens de ochtend- en avondspits - geen moeilijkheden voor en het ver keer kan vlot worden afgewerkt. Voor de politie is *t echter ook wen nen op Oudenryn, want in tegenstel ling tot de .stuiver-situatie" worden de hoofdrijbanen nu met grote snel heid bereden. „Het lijkt wel een racebaan", aldus één van de surveil lerende agenten. AMSTERDAM (GPD) Destaats- secretaris voor Cultuur, Recreatie en Maatschappelijk werk, mr. H. J. van de Poel heeft gistermiddag in Am- sterdam het eerste consultatiebureau voor homofilie geopend. De staatsse cretaris maakte daarbij bekend dat binnenkort een rapport zal verschij nen over een onderzoek naar de beeldvorming omtrent en de houding ten opzichte van homofilie en homo fielen. Het consultatiebureau (Wolven straat 17, tel. 020—222388) is opge richt door de jhr. mr. J. A. Schorer stichting. Het wordt gesubsidieerd door het ministerie van CUM., de px-ovincie Noord-Holland en de ge meente Amsterdam. Het is de bedoe ling van de stichting meer consulta tiebureau^ op te richten. Naar schat ting 3.5% van de bevolking van ons land dat wil zeggen ongeveer een half miljoen mannen en vrouwen is homofiel. DEN HAAG (GPD) „Allah geve dat er zoveel domme mensen op mijn pad mogen komen, dat ik heel veel winst kan maken". Naar dat principe zou volgens de Haagse advocaat mr. E. Ch. Kuhn zijn gehandeld door een 33-jarige Libanees, die gisteren voor de Haagse rechtbank terechtstond terzake van oplichting van verloofde woningzoekende paartjes in Den Haag. Laf. Met dit woord kwalificeerde officier van justitie mr. Van der Bruggen kort maar krachtig de even geraffineerde als meedogenloze wyze waarop Nabhan Mohammed rond Kerstmis 1966 twee trouwlustige stel letjes elk 4.000 gulden uit de spaar potten praatte onder het motto dat zij een fraaie parterrewoning konden huren, mits zij bereid waren de stof fering en de meubels over te nemen. De Libanees die voor het onrecht matig innen van gestolen en vervals te cheques wordt gezocht door de po litiekorpsen van Libanon en van half Europa, had zes jaar geleden in ons land een betrekkelijk veilig toe vluchtsoord gevonden. Hy bewoonde in Den Haag met zijn vriendin on- weet van had welk vlees zij in haar kuip herbergde. Na haar overlijden zag Nabhan zijn kans schoon om op makkelijke wyze genoeg geld bij elkaar te krij gen voor een droomreis per vlieg tuig naar Argentinië. Hij verkocht zyn slecht lopende snackbar en plaatste een advertentie: „Volledig gestoffeerde en gemeubileerde par- gen die wel zijn eigendom waren, zo als de televisie, bleken enkele da gen later ook nog verdwenen te zijn. Ook Nabhan Mohammed had toen zijn krijgshaftige zwarte snorrebaard gedrukt: in een gehuurd smoking kostuum. compleet met smokingover hemd. vlinderdasje, donkere overjas en wit-zyden sjaal, was hij in het vliegtuig naar Buenos Aires gestapt. .In feestkledy", zoals rechtbank pre- I sident mr. Van Oldenborgh sarcasti- tisch opmerkte. In nevelen van mysterie bleef ge huld hoe en waarom Nabhan na bijna twee jaar naar Nederland is teruggekomen. Bij de vrouw schijnt l hy niet te zyn weergekeerd. Dat de Libanees gisteren voor het hekje by j de rechtbank stond, is te danken aan het geheugen en de oplettendheid van een Haagse rechercheur, die de baardige oplichter herkende by een routinecontrole in een pension voor buitenlandse gastarbeiders. Mr. Van der Bruggen stelde Nab han een sombere toekomst in het terrewoning te huur, met overname j vooruitzicht. Sinds zyn arrestatie is via Interpol uit Libanon, Frankryk, Duitsland, Oostenrijk en Italië een stroom telegrammen binnengekomen. wVVM uog pi aai'uc I ti !,a.S!„"aam het huis van drie verloofde paartjes twee 1 keer 4.000 gulden en een keer 500 gulden los voor de meubels, waarvan hy het merendeel nota bene in huur koop onder zich had. De weinige din- van de gastvrije beschermvrouwe van Hongaarse kunstenaars, mevrouw Irene Baloch, die er uiteraard geen van inboedel' Ongehinderd door zyn overleden hospita of door de onwetende eige naar van het huis, gaf Nabhan zich j In al die landen staat de justitie te tegenover de reflectanten uit voor trappelen van ongeduld om Nabhan hoofdbewoner. Op één dag praatte langdurig in de sterke armen te slui ten. De officier van justitie eiste dat de Libanees zal worden veroordeeld tot 8 maanden gevangenisstraf met af trek. ADVERTENTIE met Nieuwe Rijn 29-32 Telefoon 24244* Door onze moderedactrice Jos Hagers) PARIJS (GPD) Zes maanden na de meirevolutie, die de Franse haute couture de das omdeed, is het er dan toch van gekomen: de Parij- se modeontwerpers zijn naast hun traditionele boutique-creaties op grote schaal een nieuwe en goedko pere soort exclusieve confectie gaan maken. Volgend voorjaar zullen ook in Ne derlandse modezaken hun niet meer in speciale ateliers maar ln fabrie ken vervaardigde jurken, pakjes en mantels, de zomen allen een flink de emancipatie van de vrouw zal stuk (drie tot vier centimeter) bo- gaan behoren, ven de knie, van 200 gulden af te koop zyn. het modepaleis van Christian Dior was gisteren ook al een bou- Robert Ricci. de directeur van het tique-confectiecollectie voor volgend bekende modehuis Nina Ricci. zei Jaar te Zlen °e pryzen waren in ver- de winter by Ricci ook voor hals bandjurkjes en combinaties van een tweedrok. een mouwloze bolero en een coltrui terecht. Opzienbarender was het echter, dat het gewooniyk nogal degelyke modehuis, behal ve een aantal doorkykblouses nu ook een reeks luchtige organza zomer jurkjes met een doorzichtig boven lijfje lanceerde. Daaruit concludeer de men gisteren in Parys. dat de doorkykblouses geen modegril meer zyn maar een evolutie in de mode. Couturiers, die deze week voor de Franse televisie werden geïnter- viewdl hebben verklaard, dat het zich bloot kunnen en durven geven tot gisteravond na afloop van zyn show in Paiijs, dat een modern couturier het zich op het ogenblik niet meer kan permitteren om by de tyd ach ter te biyven. „Wy zullen veel meer rekening moeten gaan houden met de verlangens en de smaak van de vrouw van vandaag. Bovendien moet een haute couture- huis zich niet langer voor goed en doelmatig fabriekswerk generen", merkte hy op. zyn 87-jarige moeder, „de grand old lady" van de Paryse modewe reld, die de show als eregaste bij woonde, was het volledig met hem eens. Ricci's nieuwe boutique- en con- fectiecollectie, al bestemd voor voorjaar en zomer '69. bestond voornamelyk uit witte tuniekbroek- pakken, zonnebloem, of zo u wilt ferrari-gele, nauwaansluitende, onder de taille uibklokkende mantels en genopte charlestonjurkjes. Maar modeminnende vrouwen kunnen na gelyking met het vorige seizoen drastisch verlaagd, maar desalniet temin komt het goedkoopste rokje uit de Dior-serie toch nog altyd op 160 gulden en moet men in het meer ge klede genre voor een wyde overhemd jurk nog 420 gulden betalen. De vrouw, die graag een creatie van een Parijyse couturier draagt, is door de boutique-confectie goedkoper by Nina Ricci. Cardin en zelfs by Balmain uit. Ook Diors ontwerper Mare Bohan voorspelt de tuniek- pakken volgend jaar een gouden toe komst. Populair zyn ze in Parys trou wens nu al, want vrywel alle mode redactrices van Franse. Amerikaan se en Italiaanse damesbladen, die de show by woonden, droegen ze in het zwart, met wyd uitlopende pantalon. Alles by elkaar: de Paryse mode zal in 1969 niet opzienbarend maar vel veel draagbaarder zyn dan vele jaren het geval is geweest. Zonnebloemgeel, zalmrose, zwart en rood worden de nieuwe modekleuren. De rokken biyven drie a vier cen timeter boven de knie. Tuniekjurken en tuniekbroekpak- ken zullen bij de cocktailcreaties de toon aam geven. De Japonnen voor overdag worden met strookjes kantjes en appliqua- ties wat romantisch en kinderiyk. De Parijse ontwerper Emanuel Ungaro toonde dit cocktailpakje van roze en wit kant op zijn show van confectie.

Leidsch Dagblad | 1968 | | pagina 7