DEREEN 1EEFT MET )E B.T.W. E MAKEN V Lustrumviering in het teken van de satire Daf-dealer betrouwbare inruilauto DAALDEROP eilijke „nieuwe" ])elastingoni liet makkelijker te maken De tijd zal leren hoe duur precies dit merK Leidse Literaire Faculteit Aan dekens en plaids Maar waaraan nog meer? AaBe woongordijnen AaBe rokken AaBe Fiberwoven Ramon Menendez Pidal overleden Coffeemaker „GARAGE POELGEEST" Gebrs. van Ulden GEBRS. VAX IJLDEN GARAGE VLIETWIJK [5 1968 LL1DSCH DAGBLAD ADVERTENTIE (Van een medewerwker) 5N Waarschijnlijk is er nog nooit zoveel te doen rondom een nieuwe belasting als nu met de„ Bétéwé", ting toegevoegde waarde, die op 1 januari aanstaande :ht wordt. Terecht, want met deze belasting zal ieder- jaken hebben: ondernemers en consumenten (en „con- zijn we allemaal), omdat de prijzen zullen veranderen. we belasting? Ja en nee. de b.t.w. is een vorm van itin?" en omzetbelasting ndeling „O.B." genoemd) al lang. Jé, want de b.t.w. [el andere vorm van om en werkt totaal anders elke we tot nu toe ken en we als consument met maken? Dit: vele artike- rbeeld schoenen, textiel. na 1 januari 1969 duur- e artikelen (bijvoorbeeld worden dan goedko pen" (glazenwasser, kap- loodgieter, enz.) zullen er worden. de b.t.w voor bijzonders nemers? Zeer veel want mers moeten op andere rijzen gaan berekenen en hun administratie aan- lar nog bij komt, dat win- nu toe niet met de O.B. hadden, maar van 1 ja- af vallen ook detailhan- ler de b.t.w.). Verscholen OB. was in de consu- en verscholen. Voor de deren was het 6 procent, textiel was het 1,8 pro schoenen 3 procent, voor len en grammofoons 18 :r t.v.-toestellen en perso- elfs 25 procent. De eerste ften, speciaal levensmid- en vrij van O.B.-„diens- i met 4,8 procent belast, wet, de b.t.w., kent prak- iken maar twee percenta- :ent als normaal tarief en ls uitzondering. Vergelijkt oude en de nieuwe per- in slaat de schrik om het tot nu toe 1,8 procent, rocent! Schoenen: nu nog na 31 december 12 Haarknippen, glazenwas- dere diensten tot nu toe maar binnenkort 12 pro deze vergelijkingen juist was het inderdaad niet Minder zwaar ls de werkelijkheid heel erg. Dat heeft twee oor- entages van de (nu nog) set O.B. hebben een ho- dat door het percentage sangegeven. Bijvoorbeeld procent, maar in werke- «eveer 7 procent; textiel it, maar het effect was 4 «ïtages van de b.t.w. (12 4 procent) zullen in wer- neerkomen op ongeveer nt en 3,58 procent. (t. dat de verschillen dan worden. De oorzaken van d zün: oude O.B. was in vrijwel van produktie en handel telkens omzetbelasting verschuldigd over de in elke fase geldende leve- ringsprijs. Daardoor stapelde zich O.B. op O.B. en dus was het resul taat een hogere heffing van de eind- prijs dan werd aangegeven door het percentage., 2. Bij de nieuwe O.B., de b.t.w. dus. rust de 12 procent (of de 4 procent) alleen op de eindprijs en dat percen tage is dan nog in de eindprijs be grepen. Een voorbeeld een bepaalde stoel zou voor f 50.- te koop zijn, maar de fiscus wenst 12 procent van die f 50.- te ontvangen. Dus moet de meubelhandelaar f 56.- voor de stoel vragen. De eindprijs is dus f56.-, hetgeen wil zeggen, dat de f6,- b.t.w. (die in die eindprijs begrepen is) 10,71 procent is van die eindprijs (6 gedeeld door 0,56 is 10,71). Vrijmaken Dan is er nog een omstandigheid, die het prijsverhogend effect ver mindert: alle artikelen moeten eerst vrij worden gemaakt van de oude O.B. dus wordt de inkoopprijs la ger. De fiscus maakt dat mogelijk, ook voor goederen die op 31 decem ber 1968 bij de bedrijven in voorraad liggen (want de ondernemers worden in de gelegenheid gesteld, de daarop reeds betaalde O.B. terug te vragen van de fiscus) Een voorbeeld ter verduidelij king. Een rijwielhandelaar kocht tot nu toe een bepaalde fiets voor f 150,- in. Voor zijn kosten en winst legde hij daar 25 procent op, zodat hij die fiets verkocht voor f 187,50. Wordt de fiets van O.B. vrij gemaakt of na 1 januari 1969 ingekocht („schoon" van O.B.) dan zal deze inkoop bij voorbeeld nog maar f 132.- kosten. De rijwielhandelaar mag weer het zelfde bedrag van voor 1969 als bruto winst toevoegen, dus f37,50. Zou de rijwielhandelaar niet de plicht heb ben 12 procent b.t.w. te incasseren, dan zou de fiets f 132.- plus f37,50 is f 169,50 gaan kosten. Maar 12 pro cent van f 169.50 moet erbij, dus gaat de fiets kosten f 169,50 plus f 20.34 is f 187,84. Ook duurder Men ziet, in dit voorbeeld valt het allemaal nogal mee. Neemt men ech ter een kostuum, dat nu nog f180,- kost, straks zal dat beslist bijna f 195,- kosten (want daarin zat wei nig oude O.B.), maar de b.t.w. wordt 12 procent. Zo zijn er artikelen die duurder worden, artikelen die gelijk in prijs blijven (ondermeer de eerste levens behoeften, levensmiddelen dus, maar alleen als er niet de minste „'luxe" aan is) en artikelen die goedkoper worden. Alleen diensten worden ze ker duurder. De overheid verwacht, dat gemid deld door de b.t.w. de prijzen met 1.4 procent zullen stijgen. Anderen zeggen evenwel dat men beslist op 3.5 procent moet rekenen. „De tijd zal het leren" zeggen we dan. Maar ook dat is de vraag, want er zijn straks meer invloeden op de prij zen. Denkt u maar eens aan de stij ging van lonen en sociale lasten per 1 januari aanstaande (het zal dan ook uiterst moeilijk worden om vast te stellen welk deel van de komende prijsverhogingen nu precies aan de b.t.w. te wijten is). De redelijkheid gebiedt bovendien er rekening mee te houden dat door de b.t.w. de admi nistratie van de ondernemer duurder wordt. Ook dat werkt prijsverhogend. ondernemers. Wie daar meer van wil weten kan zijn lesje leren uit vele boekjes en brochures die al ver schenen zijn. Ook via de televisie wordt voorlichting gegeven., Teleac is begonnen aan „cursus" voor onder nemers (én belangstellende consu menten) Auto's Nog op één punt willen we even ingaan. Dat zijn de personenauto's. Maak uw leveranciers dus straks niet te gauw een verwijt. Alleen al uit concurrentie-overwegingen zal hij er zich voor hoeden de prijzen extra op te voeren- Verboden Eén ding is aan leveranciers be slist verboden: een prijs opgeven zon der b.t.w. om u dan aan de kassa of op de rekening te verrassen! Met de mededeling dat er nog 12 procent b.t.w. bijgeteld moet worden. Wél mag hij de volle prijs noemen en èr by zeggen hoeveel b.t.w. daar in be grepen is. Maar gebruikeiyk zal het worden (net als nu) om alleen de prys te noemen die u moet betalen. Nog iets over „diensten". In het algemeen waren „diensten" dus de werkzaamheden van de kapper, de loodgieter, de garagehouder, de gla zenwassen enz. belast met 4.8 pro cent. Dat wordt 12 procent (met 4 procent als uitzondering voor enkele diensten., by voorbeeld: voor schoen makers en kledingreparaties)Over het „arbeidsloon" gaat u dus beslist ruim 6 procent meer betalen dan tot nu toe. Als byvoorbeeld de kapper tot nu tot f3.- rekende, dan wordt dat door de b.t.w. ongeveer f 3,20. zonder dat de kapper ook maar iets meer verdient dan voor de b.t.w. Dit alles nog afgezien van hogere pry- zen door loonsverhogingen, die voor de dein staan. Bewust hebben we ons in dit ar tikel onthouden van de techniek van de b.t.w. (zelfs een verklaring van de naam „belasting over de toege voegde waarde" laten we maar ach terwege) Dat is een zaak op zichzelf., van groot belang overigens voor de (ADVERTENTIE) heel juist! Aan: en (niet te vergetenaan de (gemaakt volgens het revolutionaire gepatenteerde Amerikaanse procédé) Die waren belast met 25 procent O.B Ha, zult u zeggen, dan worden die tenminste goedkoper, want het hoogs te b.t.w.-tarief is 12 procent. U juicht echter te vroeg, want deze veer wil de fiscus niet laten. Dus werd be paald, dat voor auto's een extra, een büzondere verbruiksbelasting zal gel den. Samen met de gewone b.t.w. zal het effect daarvan zijn althans dat is bedoeld dat de prijzen van auto's ongeveer geiyk biyven. En in dit verband nog iets: óók by aankoop van een gebruikte auto is men b.t.w. verschuldigd, althans als men een gebruikte auto koopt van een ondernemer, (een particulier hoeft geen b.t.w. in rekening te bren gen). Inruil: by inruil van een gelijk soortig object (dus personenauto voor personenauto, radio voor radio, televisie voor televisie, enz.» behoeft slechts b.t.w. betaald te worden over nieuwsprijs minus inruil waarde., dus, over het bedrag dat u moet bybe- talen. Denk er wel aan: by inruil voor radio voor een televisie zegt de fiscus: dat is geen echte inruil., dan moet over de volle prys van het televisietoestel b.t.w. worden betaald. Om de E.E.G. Tot slot: waarom toch al die dei ning. die gemiddeld leidt tot prys- verhoging? Daar zyn zéér belangry- ke redenen voor. Slechts enkele er van zullen we noemen: 1. De oude O.B. met zyn vele tarie ven, met zyn vele uitzonderingen en aanvullende bepalingen, werd lang zamerhand een onoverzichtelyke zaak. Vernieuwing was dringend ge boden. 2. In het kader van de EE.G. is het nodig de belastingwetgeving te „har moniseren" zoals men dat noemt. In de hele E_E.G. gaat men dus maar één systeem., op het terrein van de omzetbelasting wordt dat het systeem b.t.w. 3. Van het ene EE.G.-land naar het andere dient vry van belasting geëxporteerd te kunnen worden. By onze oude O.B. wist men by uitvoer nooit precies hoeveel belasting in aanmerking kwam voor teruggaaf. Teveel aftrek zou het verwyt uitlok ken van bescherming van eigen in dustrie, te weinig aftrek zou onze produkten in het andere land in een nadelige positie brengen. De b.t.w. maakt deze zaken glashelder, zowel voor het exporterende als voor het importerende land, de goederen kun- MADRID (AFP) De Spaanse taalkundige en literair-historicus Ra mon Menendez Pidal is op 99-jarige leeftyd in Madrid overleden. Menendez Pidal, die president van de Koninklijke Spaanse Academie was, was een groot kenner van de middeleeuwen en de grondlegger van de moderne Spaanse filologie. Hy had eredoctoraten van 16 universiteiten, w.o. die van Amsterdam, en was lid van meer dan 100 genootschappen en instituten. nen „schoon" (van belasting) de baseerde produktie, onderling op de grens over. En dit zal iedereen dui- J juiste wyze verdeeld, is voor de hele delyk zyn- een binnen de E.E.G. op E.E.G. dus ook voor u van het de meest gunstige voorwaarden ge- grootste belang. Deze automatische coffeema- ker is 'n uitkomst tijdens drukke morgenuren. Tijdens Coronation Street Peyton Place en alle momenten dat u niet in de keu ken wilt staan opschenken. U doet alleen nog koffie in 't filterbakje, water in de coffee- maker en de stekker in 't stop- kontakt. Intussen kunt u weer alles doen wat u voorheen niet kon doen: bij uw visite in de huiskamer blijven; uw favoriete TV-programma van a tot z volgen; huishoudelijke bezig heden verrichten. - Ineens gaat het rode lampje branden. De koffie is klaar. De coffeemaker schakelt automatisch over op „warmhouden" (de koffie kan niet koken). U hebt een coffeemaker vol geurige koffie onder het deksel. Al dat gemak haalt u voor ƒ78,50 in huis. En de koffie - of u nu 4 of 12 kopjes zet - is heer lijk uit zo'n Daalderop (Van een onzer verslaggevers) LEIDEN De literaire faculteit van de Leidse studenten viert volgende week maandag en dinsdag haar honderdvijftig- jarig bestaan. Een lustrumcommissie heeft een feestprogramma rond het onderwerp satire samengesteld. Waarom nu juist het onderwerp satire gekozen? In het Prytanaeum aan het Ra penburg zegt de heer J. P. H. Bos man, lid van de faculteitsraad die nauw met de lustrumcommissie sa menwerkt, hierover: „Het was moei- lyk een geschikt onderwerp te vin den. De literaire faculteit is in di verse afdelingen gesplitst en elke af deling voelt zich gebonden aan zyn edgen kring. De literaide faculteit is slechts een overkoepelend orgaan. We zyn gaan piekeren over een onder werp en tenslotte terechtgekomen by satire. Dat is een onderwerp dat met alle afdelingen iets te maken heeft omdat het op elke literaire vorm zyn weerslag heeft. Bovendien is het een onderwerp dat iedereen aanspreekt". Prof. Gomperts Op 18 november opent professor H. A. Gomperts, praeses van de Lite raire faculteit, de feestelijkheden met een voordracht over satire. 's-Avonds worden in het academiege bouw twee films vertoond: De Tsjechische poppenfilm „De Hand" en de Engelse tekenfilm „Animal Farm". De laatste film is een satire op het communisme en heeft dus duidelyk een politieke inslag. Voor zitter H. F. Cohen van de lustrum commissie: „We hebben er naar ge streefd zo weinig mogelijk politiek in het programma te verwerken en ook hebben we studentencabaret uit het programma geweerd. Daar wordt al zo veel aan gedaan". Op dinsdag 19 november wordt in De Burcht het toneelstuk „Het hu- wellyk van de heer Mississippi" van Friedrich Diirrenmatt opgevoerd. Voor dit stuk verwachten de organi satoren een behoorhjke belangstel ling. Ten eerste omdat het een uit stekende schryver is en ten twee de omdat dit stuk zyn Nederlandse première beleeft. Na afloop is er een satirisch slotfeest. Wat met de toe voeging satirisch is bedoeld, is niet helemaal duidelyk. Annelies Balhan. ab-actis van de faculteitsraad: „Het is gewoon een feestavond. De satire moet je er zelf aanbrengen". Zyn ze niet bang voor geringe be langstelling (waar de organisatoren van de Derde Wereldweek mee kamp ten), en wie dekt een eventuele fi nanciële strop? Bosman: „Het pro gramma van de Derde Wereldweek was natuurlyk veel uitgebreider. Wy hebben lering getrokken uit vo rige gebeurtenissen en ditmaal een klem programma samengesteld. Wat de financiën betreft: Er zyn de in komsten van de toneelvoorstelling en verder hebben we subsidie aan gevraagd by het Leidse Universitai re Fonds (LUF) en gekregen. Dus wat dat betreft zyn er geen moei- lykheden geweest. Annelies Balhan: „Als we lege zalen hebben, zullen we wel weer zien". Wat is het aandeel van de hoog leraren by de viering? „Aoh", komt hetv uit drie monden, „Ze werken gewoon mee. Een aantal van hen wy- den een college aan satire. Verder hebben ze er vry weinig mee te ma ken". Bosman: „Het is niet zo dat wy hen voorstellen voorleggen die zy dan goedkeuren of verwerpen. Nee, wy stellen gewoon een programma op en zy verlenen hun medewer king". Het is duidelyk dat de organisa tie nogal glad is verlopen. De drie studenten zyn dan ook enigszins ver baasd over onze belangstelling. Een slotopmerking van de heer Cohen: „Er is weinig spectaculairs over de voorbereiding van deze viering te vertellen. Alles ging tot nu toe op rolletjes". Dat kan dan iedereen, die dat wil. volgende week zelf constateren ADVERTENTIE Ga naar de voor een uiterst tot en met gecontroleerde en let op dit garantie-vignet a Coupon naam Ik ben geïnteresseerd in adresa een inruilauto met DAF Garantie Controle plaatso In enveloppe zonder postzegel zenden aan DAF antwoord nummer 2000 Eindhoven- van Doorne's Automobielfabrieken N.V v Hoofd dealer voor OEGSTGEEST, RIJNSBURG EN WARMOND HOGERBEETSSTR. 6 (zijstraat Warmonderweg) - LEIDEN - TEL. 50330 Hoofddealer voor LEIDEN EN OMSTREKEN VERDAMSTRAAT 6 TELEFOON 23041 Hoofddealer van DAF voor: KATWIJK, VALKENBURG, NOORDWIJK. NOORDWLIKERIIOUT, VOORHOUT, SASSENHE1M EN DE ZILK AUTO FOREHOLTE N.V. Herenstraat 54—56 VOORHOUT, tel 02532—7341; Kon. Wilhelminastr 16. KATWIJK, telefoon 01718—4299 Hoofddealer van DAF VOORSCHOTEN EN ZOETERWOUDE: VOORSCHOTENGerard Douplantsoen 22, telefoon 017174455

Leidsch Dagblad | 1968 | | pagina 27