Minder cariës door fluor Duurdere sigaret aanvaard Oudenrijn leek stil op spitsuur PONTIAC de vrouw de sigaar kamer waarschuwt minister: „nu niet meer! Hooykaas betreurt tactloze woorden „Frits v. d. Poel treft geen blaam" Eenplatenbon is altijd raak! Eenplatenbon is altijd raak! „Vermindering strijdkrachten verantwoord" Schedel van slager ingeslagen Kamerdebat over Boeren uitgesteld brandewijn Zet die fles gerust midden op tafel. Hij mag gezien worden. Eenplatenbon is altijd raak! Eenplatenbon is altijd raak! DEN HAAG (GPD) Het Koekoek-getrouwe deel van de Boerenpartij wil niet, dat /rou wen sigaren roken. Dat bleek gisteren in de Tweede Kamer by de behandeling van het wets ontwerp op de verhoging van de accijns op sigaretten en tabak. Boerenafgevaardigde Verlaan hield minister Witteveen van Fi nanciën onthutst voor, dat duur der worden van de sigaretten „een vlucht" naar sigaren ten gevolge zou kunnen hebben. „En", riep hij verbijsterd uit, „Dat kunnen ook de dames gaan doen. Dat is toch wel een zeer ongewenst esthetisch nevenef fect! Dat heeft de minister vast niet bedoeld!" Ook anderen waren er niet blij mee, dat de roker weer de sigaar wordt. De heer Jonge ling (GPV) voorspelde somber: „De fiscus krijgt steeds meer belasting van de tabak en de roker krijgt steeds meer tabak van de fiscus". In de Tweede Kamer was het l perts bevolkten de overigens ga- gisteren een dag van specialisten- pend lege banken. Rechts een werk. Alleen de financiële ex-1 eenzame Kamervoorzitter Van Thiel, links voert minister Witte veen achter de regeringstafel het woord, terwijl staatssecretaris Grapperhaus luistert. ADVERTENTIE het meest verkochte merkhorloge in nederland SWISS MADE twee sjieke herenhorloges in duurzaam doublé 1 2 carré cambré model een licht gebogen met datum "gekleed" model een pracht Pontiac zit mooi op de pols f 125.f120 UTRECHT/DEN HAAG (GPD, ANP) Het experiment TielCulemborg heeft aangetoond dat van de groepen kinde ren geboren in 1954, de gebitten van degenen die zijn geboren en getogen in Tiel (waar het water gefluorideerd is) 50 tot 70 procent minder cariës vertonen in vergelijking met een over eenkomstige groep uit een niet-gefluorideerd gebied. De definitieve resultaten van dir vrijwel unieke onderzoek, uitgevoerd door de werkgroep carriësbestrij ding T.N.O., zullen er mede boe bijdragen diat de betekenis van fluor voor de cariësbestrijding nog duidelijker wordt. Dit liet vandaag de directeur-ge neraal van de Volksgezondheid, dr P. Siderius, in Utreoht bij de ope ning van het congres „Kinderhand- heelkunde. P. Siderius, in Utrecht zeggen bij de opening van het congres .Kinder - tandheelkunde. Zijn rede werd uitge sproken door zijn plaatsvervanger W. B. Gerritsen. I Staatssecretaris Kruis'rjga van Soci ale Zaken en Volksgezondheid heeft thans aan de Gezondheidsraad een nader advies gevraagd over de Euo- ridering van drinkwater. Dit in ant woord op vragen uit de Tweede Ka mer over de huidige stand van de wetenschap inzake de fluoridering van drinkwater. De staatssecretaris heeft ook een overzicht gegeven van de stand van zaken in de gemeen ten. Daaruit blijkt aat in ons land bijna 60 gemeenten zich tegen fluo ridering van drinkwater hebben uit gesproken Negentien gemeenten zijn vóór. Veile gemeenten kunnen maar moeilijk tot een beslissing komen over het al otf niet fluorideren van drinkwater. UTRECHT (ANP) De directie van de School voor de Journalistiek heeft Frits van der Poel haar ver ontschuldiging aangeboden voor de bejegening die hij. als gevolg van een misverstand, afgellopen dinsdag tijdiens het bezoek van Prins Claus heeft ondergaan. Gebleken is dat de lieer Van der Poel, op uitnodiging van enkele aan wezigen, de directeurskamer is bin nengegaan, niet wetend dat daar door een gezelschap van ruime tijd tevoren geinviteerden de lunch zou worden gebruikt. Hem treft dus I geen enkele blaam, j De directie heeft de heer Van der Poel in een persoonlijk gesprek haar spijt betuigd. Bij dit gesprek was ook aanwezigen GJjs Stappershoef, aan wiens wekelijkse les televisiejoumalis- tiek de heer Van der Poel als gast j had meegewerkt. De heer Stappers- hoef zal zijn lessen aan de School voor Journalistiek voortzetten. DEN HAAG, (ANP) Omdat een doelbewuste oorlog tegen West-Euro pa onder de huidige omstandighe den welhaast uitgesloten kan worden geacht, zou een zekere vermindering van de conventionele strijdkrachten in Europa militair verantwoord kun nen zijn en tevens kunnen bijdragen tot de ontspanning. Tot deze conclusie komt de advies commissie inzake vraagstukken van ontwapening en internationale vei ligheid en vrede in een interimrap port. dat zij minister Luns van Bui tenlandse Zaken heeft aangeboden. De minister heeft het de Tweede Ka mer toegezonden zonder de inhoud voor zijn rekening te nemen. Naar het oordeel van de commissie heeft Tsjecho-Slowakije de toenade ring van Oost en West onderbroken en de vertrouwensbasis zodanig ge schokt, dat nieuwe initiatieven tot ontspanning in de onderlinge betrek kingen voorlopig niet mogelijk zijn. Zij onderschrijft het regeringsstand punt, dat de ontsnappingspolitiek een essentieel bestanddeel blijft van een beleid dat gericht is op het bereiken van een definitieve rege ling van de grote vraagstukken, die Europa en de wereld verdeeld hou den. ADVERTENTIE „Wat geef Ik aan een tiener cadeau?" Trouwring in muizenest TILBURG (GPD) De Tilburgse mevrouw K. Hop mansdie over enkele weken haar zilveren huwelijksfeest hoopt te vieren, zal op die dag tegen haar verwach ting in met goud getooid zijn. In haar wittebroodsweken verloor ze haar trouwring, die ze even had afgedaan in verband met een huishoude lijk karweitje. Het huwelijks symbool bleef onvindbaar, tot het gisteren werd gevon den door degene, die enkele jaren geleden in het huis van mevrouw Hopmans is komen wonen. Het kleinood bevond zich in een muizennest achter een muurplint en verkeerde nog in prima staat )EBDAG 14 NOVEMBER 1968 LEIDSCH DAGBLAD PAGINA 7 (Van onze parlementaire redactie) pEN HAAG (GPD) De Tweede Kamer leeft zich gisteren zonder veel moeilijkheden Leschaard achter de verhoging van de accijns pp tabak, die de regering heeft voorgesteld en jgaardoor het pakje sigaretten een kwartje duurder wordt en een pakje shag of pijptabak p cent. Minister Witteveen van Financiën ontmoette Meren bij de behandeling van het voorstel 115 miljoen gulen in de schatkist brengt Huwelijks verzet. Alleen de PSP en de CPN en boeren van Koekoek verklaarden zich tegen verhoging. De Partij van de Arbeid was vóór, jr wilde als tegemoetkoming aan de lagere in- tens de shag buiten de verhoging laten. Staats- retaris Grapperhaus legde echter uit, dat dit linig zou uithalen, omdat shag zwaarder door b.t.w. belast zal worden als het buiten de ac- rhoging zou vallen. Minister Witteveen kreeg wel van de regerings- jrtijen te verstaan, dat hij in 1970, als de b.t.w. irder wordt verhoogd, niet opnieuw met een ac- [nsverhoging op tabak bij de Kamer behoeft te imen. De minister liet onmiddellijk weten, dat y dat ook niet van plan is. De afronding van de ijsverhoging voor sigaretten tot een kwartje aakt, zo zei hij, dat verdere verhoging voorlopig et nodig zal zijn. UTRECHT (ANP) Prof. mr. J. P. Hooykaas, hoogleraar in de inlei- I ding tot de rechtswetenschap, de al- I gemene staatsleer, het staatsrecht en het administratief recht aan de Rijksuniversiteit in Utrecht, heeft j naar aanleiding van de verwikkelin- j gen in Ellecom en zijn ontslagaan- I vrage gisteren het volgende ver- klaard: „Met mijn verzoek om ontslag, is de zaak van het eerstejaarscollege voor juristen in Ellecom, voor mij afgedaan. Ik wil er geen openbaar debat over beginnen. Dat zou nakaar ten zijn. Ik volsta voor nu en later er mee het volgende naar voren te brengen Ik heb in Ellecom ongetwijfeld eni ge ongelukkige, deels ook tactloze uitlatingen gedaan. Dat heeft het verdere verloop me volkomen duide lijk gemaakt. Ik betreur die uitlatin gen bijzonder. Deze uitlatingen zijn door de radio en in de pers deels niet juist weerge geven. Zo heb ik bijvoorbeeld be paald niet gezegd, noch willen zeg gen, dat begaafde kinderen uit lagere milieus in vele gevallen onwettige ADVERTENTIE „Morgen Is hij jarig. Wat moet ik geven?" kinderen zouden zijn. Dit is zonder meer een misverstand. Van een ne gervrouw is in het geheel niet gespro ken. De zaak is door een groep studen ten, binnen het kader van de huidige studentenacties, geweldig opgebla zen. Mjjn bsluit om thans eervol ontslag te vragen, werd mede bepaald door mijn leeftijd, 68 jaar, en niet geheel goede gezondheid. Ik dacht over ont slag reeds voor „Ellecom". EINDHOVEN (GPD) Met een krik. die hij vlug uit zijn auto had gehaald, heeft een 40-jarige Amster dammer ee nEindhovense slager (54) de schedel ingeslagen. De man werd in zorgwekkende toestand in het Slnt-Elisabethziekenhuis in Tilburg opgenomen. De Amsterdammer verklaarde te genover de politie, dat hij had toe geslagen, toen de slager hem en twee vrienden met een koperen pijp bedreigde. Er was onenigheid ont staan over de ontruiming van de winkel van de slagerij aan het Hemelrijken. De slager wilde zich in Veldhoven vestigen, maar schoot, naar de mening van de Am sterdammer en zijn trwee vrienden, niet vlug genoeg met de verhuizing op. Het drietal is in Eindhoven in gesloten. ADVERTENTIE te handhaven. Hy vroeg zelfs om „verdere stappen op deze weg". Staatssecretaris Grapperhaus sloot zich by hem aan. De „knik", zei hy, markeert het sociale karakter van de maatregel. Buitengewone lasten Meer moeite had de Kamer gister avond met het voorstel de vorig jaar verzwaarde aftrekregeling voor bui tengewone lasten nog eens voor twee jaar te verlengen. De regeling, vorig jaar slechts voor 1968 aanvaard, legt de grens van de ziektekosten, die voor eigen rekening komen, by 5 procent van het inkomen, met een maximum van 750 gulden. Vooral de regerings party en waren met het voorstel niet zo erg ingenomen. De K.V.P.-er No tenboom verweet in bedekte termen staatssecretaris Grapperhaus, die een commissie heeft gevraagd zich nog eens op een nieuwe aftrekregeling te bezinnen, de Kamer om de tuin te hebben geleid. De Democraat De Goede diende een motie in, waarin werd voorgesteld de verlenging van de aftrekregeling we derom slechts voor één jaar goed te keuren. De staatssecretaris ontried dat voorstel, omdat het beraad, dat nodig is voor een definitieve regeling, veel tyd vergt. De motie komt volgen de week woensdag in stemming. Kleinhandel' ADVERTENTIE )e Kamer, die volgende week snsdag over de accynsverhoging nt, betrok in haar beschouwingen móeilyke positie, waarin de klein- j idel wordt gebracht. Bepleitte de raai Portheine verdere margever- Hing, de anti-revolutionair Kieft ieg de staatssecretaris de helft van (9 miljoen gulden, die door de ver- ming van de winstmarge tussen iistrie en handel moet worden ver- ld, te reserveren voor uitkering j i getroffen winkeliers. De staats- letaris hield de Kamer voor dat de j stmarges procentueel geiyk zullen j [en, hetgeen absoluut gezien een betering betekent. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG (GPD) De fracties in de Tweede Kamer zullen zich eerst nog eens in eigen kring buigen over de splitsingen in de Boerenpar- ttf. Op voorstel van kamervoorzitter Van Thiel werd het dinsdag gedane verzoek van de heer Den Uyl om nog eens te discussiëren over het al dan niet accepteren van de heer Kronen burg als aparte kamerfractie en de aanduiding van de groep Harmsen als Binding Rechts, aangehouden. Het uitstel is door elf fracties dus alle fracties met uitzondering van die van de drie boerengroeperin- gen gevraagd voor nader beraad. De heer Van Thiel zegde toe, dat de zaak na het fractie-overleg in de commissie werkwyze Kamer zal worden gebracht, die dan met een voorstel naar de Kamer zal komen. Belastingvrije voet e Kamer ging ook zonder moei- ïeden akkoord met de verhoging de belastingvrye voet, die de re- ng, vooruitlopend op een verdere petie van de belastingtarieven in op inflatie, heeft voorgesteld. De is vooral bedoeld ter com- van de lagere inkomensgroe- voor de stygende kosten van le- j die volgend jaar wor- verwacht, als gevolg van de in- van de b.t.w. Zy heeft tot ge- dat de belastingheffing in ta- 2 (echtparen zonder kin- niet langer begint by een in- van 3900 gulden, maar by 4500 Gehuwde trekkers vaar a.o.w. daardoor buiten de belasting- te vallen. „knik", die minister Witteveen uildrukkelyk verzoek van de anti- in het tarief heeft waardoor de verhoging de voet niet doorwerkt voor de deed vooral de libe- Portheime veel verdriet, sprak van geknutsel waarmee hooguit voor één jaar akkoord gaan. Ook de Democraat De vond het jammer, dat de mid- niet van de maatregel profiteren. De anti-revolutio- Kieft waarschuwde de bewinds- daarentegen de knik ook in by de verdere tariefsaanpassing de pijp met de 5 pluspunten: lichtgewicht droogrokend verwisselbare kop moderne vormgeving en de prijs9.75 VOORDE HANDEL B. D. LEEFSMA NV- KERKSTRAAT 25. AMSTERDAM. TEL. 2327 27) FRAMBOZEN UTRECHT (GPD) AU de inge bruikneming gistermiddag om half vier en het eerste avondspitsuur daarop volgend een aanwijzing vor men, dan is minister Bakker van Verkeer en Waterstaat overmatig voorzichtig geweest, toen hy by de openstelling van klaverblad Ouden- ryn gistermiddag zei, dat „het mo gelijk, ja zelfs waarschijnlijk is, dat zich op het nieuwe klaverblad de ko mende tyd complicaties voordoen." Voor elke nieuwe verkeerssituatie gelat, dat het verkeer even tyd no dig heeft om behoorïyk in te spelen. Maar de manier waarop onmiddel- ïyk. nadat de openstelling een feit was, van alle kanten de wachtende files zich in alle rust en kalmte voorbeeldig over hoofdrybaan, ran- geerweg, weefvakken en lussen be woog, geeft hoop, dat de „harttrans plantatie Oudenry'n" volledig ge slaagd is. Niet alleen gezien uit het oogpunt van de totale verkeersafwik keling via dit nationale hart van het autowegenstelsel, maar ook uit het oogpunt van de individuele automo bilist. Oudenryn levert geen opont houd meer en in de eerste avond- ADVERTENTIE „Ze houdt van muziek. Dus?" spits tussen half zes en zes uur vormde het afslaan en weven geen enkele moeiiykheid. Het gigantische verkeersknoop punt helder verlicht, zowel wat doorgaande verkeersbanen als wat haalde minister Bakker een witte Oudenrijn 's avonds is een zee van licht. byzonder duidelyk bebakend door boven de rystrook aangebrachte wegwijzerbakken maakte een bij na stille indruk. Om drie minuten over half vier r rangeerwegen en lussen betreft en 1 handelt over: uitschakeling van de rangeerwegen en lussen, spoelde de eerste verkeersmassa claxonnerend over het herboren Oudenryn. „Nu is het klaverblad voor u" verkondigde een eenvoudig bord aan het gezel schap genodigden op het centrale viaduct. Het had iets van een af scheidsgroet van allen, die vier jaar lang gewerkt hebben aan dit knoop punt, dat 21 miljoen gulden geko6t heeft, en waar dageiyks gemiddeld by na 80.000 auto's passeren. Dat dagelyks aantal is byna de helft van het totale aantal auto's, dat Nederland telde toen in 1939 het nu definitief vervangen verkeersplein gereedkwam, memoreerde ir. A. E. Nap, hoofddirecteur van de hoofd afdeling wegen en wegverkeer van Rykswaterstaat by de openstelling. stoplichten, die jarenlang het ver keer op Oudenryn geregeld hebben, groen licht op de toevoer-vegen: het klaverblad was geopend. Voorafgegaan door Rykspolitle en Utrechtse gemeentepolitie op de hoofd rybaan, door wegenwachtauto's op Zo'n cyfer illustreert nog eens de verkeersontwikkeling in Nederland. Ir. Nap knoopte er nog een goede road aan vast: „Mydt het komende weekeinde het klaverblad Ouden ryn". Want de ervaring met open stelling van wegenbouwwerton is, dal dat eerste weekeinde het publiek een massale poging zal doen zyn weg te leren vinden ln de nieuwe situatie. ADVERTEN'I £E Cadeau per post: VA. f4,26

Leidsch Dagblad | 1968 | | pagina 7