)rama in laatste minuten Molnar nog steeds boos op Ajax LEKKER BROOD dusselbloem gehaast ADO verliest met 1-0 van FC Köln Ik ken Ajax niet „IK MOET ADO FELICITEREN Twee Turken door blessures uitgeschakeld er= Trainer Happel: Arbiter Eric Jennings Feijenoord gaat in trainingskamp AO 13 NOVEMBER 1968 PAGINA lilDSCH DAGBLAD - SPORT - LEIDSCH DAGBLAD - SPORT - LEIDSCH DAGBLAD - SPORT - LEIDSCH DAGBLAD - SPORT - LEIDSCH DAGBLAD SPORT - LEIDSCH DAGBLAD (Van een speciale verslaggever) HAAG (GPD) Zelden beleefde ADO een zo hard- jjge teleurstelling. Zelden ook zag het Haagse voetbal- ek een heroïsch strijdende formatie zó getroffen door tuin. Voor de ogen van 26.000 toeschouwers speelde zich minuten voor de afloop van ADO's ongemeen dappere het ervaren FC Köln een drama af. Terwijl ADO ook laatste minuten met onstuimig geweld bleef voortjagen het doelpunt, dat al een dik uur in de lucht hing, ontving Löhr ingevallen Jendrossek de bal op 25 meter afstand het Haagse doel. Het ogenblik leek aanzienlijk minder end dan het geringe aantal kansen dat Köln in de vooral rust uitstekende wedstrijd had veroverd. Niettemin werd seconden de zekerheid geboren dat ADO zich als uitge- eld mag beschouwen voor de derde ronde van het B-Cuptoernooi van de bekerwinnaars. Jendrossek joeg de rvoet als een slagwapen tegen de bal. Met zoveel effect dat het leer als door een onzichtbare hand geleid weg- |e naar de linkerhoek. Het projectiel schampte de bin- mtvan de paal en sloeg achter de vertwijfelde Thie tegen iwen. tte 430! *strti |||||]lll]llllllllllllllillOIOIIlllllllllllllllllllll!llllllll!lllll!lllllllllllllllllllltllllllllllllllIIIIIIIIIII!lllllllllllllllllllllllllli;illlllllll!llllllllllllllllllllltllllllllHIIIIIIIIIIIIIIIIII|i|l| ll!llllll!llllllllllllllllllllllllllllll!lllllllllllllllll!lllll!lll!llllllllllllll|!llll|[ll|l|||||l||l|l|l|||||||||||![|!||!|||||||i|||||||||||||;|||||l||||||||||||||||j|||||||||[|]|||[|||||||||||||||[|||||||||j iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiHiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiirniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii iiijuiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiiiiiiiiiiiiiitiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiin doelpunt dompelde Köln In ga uitzinnig grote vreugderoes, [goochelde ADO, dat op 27 er in Keulen voor een te zwa- ive zad komen tie staan, iter prat gaan op de zeker- t de Keulse zegepraal om- ïordt door een zeldzaam gro- geluk. De Duitsers moesten - Joorlopend fanatieke afweer- j h leveren om zich de furieus nde Hagenaars van het lijf en. In de soms spectaculair daaide strijd voor het Keulse id ADO in kansrijke situa- geluk echter zeker niet aan lereik^e. De nederlaag van de Zui- •ploeg kan echter niet alleen oslag worden geweterf. venijnige aanvalswerk zet- vooral na de hervatting de te eenvoudig, te weinig rd op, om de Köln-defensie uit zijn evenwicht te bren- beukte uiterst resoluut, maar ist. Het zocht ook te vaak ele weg naar het hoofd van De Keulse trainer Merkle igang Weber echter uit ausputzer-rol gehaald en olen Maassen als een scha- volgen. De kwaliteiten van leken groot genoeg om Maas- 1 a in de lucht aan banden te Arrc te eml it van VOLE uA min verzuimde ADO te vaak kregen in te slaan naar het Heyeres. Als dat gebeurde J.ileek de Keulse defensie ech r-Coi uit rotssteen gebouwen. ADO !rgete vaak zijn hoofd tegen de gra- defensie, maar dankte aan ^uitputtelijke energie niette- ogenblikken, waarin het de Pijnlijk grote hoofdbrekens |de ADO-aanhang uiteraard r plezierde. ADO kreeg gis- erkelijke steun van 25.000 De aanmoedigingen f1000 Köln-supporters gingen, r een orkaan overstemd, ver- i het helse kabaal waarmee de defensie ADO steunde. ADO daar ook reden toe. Terwijl de lucht inzoefden, storm- ddellijk uitermate vin voren. Maasssen kwam al minuten een paar maal met Heyeres te staan, dreiging school toch k in de hartverwarmende de Keulse stellin- bestookt. Maar ook in de kwaliteit waarmee de aanvoer van de aanval werd geregeld. Schoenma ker, Giesen en De Zoete, maar ook de mee oprukkende backs Vos en Van den Burch leverden uiterst ef fectief werk af. Daden ook, waarop de gerenommeerde Duitse tweede lijn Overath, Simmet, Flohe lange tifd geen antwoord had. Kansen daarom voor ADO. Na schoten van Schoenmaker en Heij- nen waren de Hagenaars vooral in de 31ste minuut zeer dicht bij een doelpunt. Na een schitterende slalom knalde De Zoete toen echter tegen de paal. De terugstuitende bal werd, terwijl Heyeres in verslagen positie was gemanoeuvreerd, door Maassen Ingekopt, maar Biskup redde op de lijn. Ondertussen was Köln bedreven genoeg om het de ADO-defensie bij wijlen lastig te maken. Een moeilijk ogenblik beleefde de Hagenaars voor al toen Blusch met een lange solo zelfs de uitgelopen Thie voorbij ren de. Zes meter voor het doel kon de beheerste Weimar het leer echter be machtigen. Gretig Onder donderende aanmoedigin gen draafde A.D.O. ook na de her vatting meteen weer gretig naar vo ren. De Hagenaars, die beseften een doelpunt te moeten scoren om niet kansloos naar Keulen te reizen, laad den in de felle combinaties echter te weinig afwisseling en verrassing om de zeer sterke Keulse verdediging, met Weber en Biskup aan het hoofd, uit positie te spelen. A.D.O. miste op nieuw duidelijk de kwaliteits-speler die bij machte is een getalenteerde verdediging open te trekken. Köln bezat zo'n man zeker in Overath, die bijwijlen heerlijke passes uitdeelde. Maar mèt Simmet, Flohe en de schitterend spelende Blusch moest Overath voornamelijk optreden als assistenten van de de fensie. Bijna doorlopend drong A.D.O. Köln in de verdediging terug. Wat A.D.O. dankte aan de defensie-op dracht. die Merkle aan zijn spelers had verstrekt, ook aan zijn niet te schokken inzet. Een elan. dat A.D.O. weer kansen bracht. Opnieuw echter doorstond Köln die situaties geluk kig. De Duitsers hadden vooral niet over pech te klagen toen in de 20ste minuut Aarts een voorzet van Van Den Burch langs Heyeres knalde Thielen ving de bal met aijn maag op en joeg het leer terug het veld in. Volgens velen ter hoogte van het Duitse doel aanwezige toeschouwers stond de rechtsback op het moment dat het leer hem trof echter een meter achter de doellijn. Maar ook daarvoor hadden zich al thrillerachtige situaties in het Keul se doelgebied afgespeeld. Zoals in de vijftiende minuut toen tijdens een he vige belegering van het Keulse doel zoevende ADO-schoten de gehele Duitse afweer uit balans brachten. Wanhoop In het sfiotkwairtier verzamelde ADO zijn krachten voor een laatste offensief. Het Haagse aanvals- spel leek toen echter al getekend door wanhoop. Niettemin bleven de dreunende spreekkoren de Haagse pogingen begeleiden. Pogingen, die in het spektakelstuk de Duitse de fensie opnieuw vaak in last brach ten. Totdat twee minuten voor af loop de sensatie zich aan de andere kant aandiende. De in de 28ste minuut voor de tra ge Löhr ingevallen Jendrossek gaf toen met zijn verrassende schot het boeiende cup-duel een voor ADO uiterst tragische wending. Als ge broken incasseerde ADO het „toe val" dat het duel besliste. De ploeg mag zich echter met trots de ge rechtvaardigde hulde blijven herin neren die het gisteravond in het Zuiderpark van de duizenden bewon derende kijkers kreeg toebedeeld. Koelbloedig slaat FC Köln de i wat angstig de armen heft, is zoveelste aanval van ADO afmislukt De poging van Schoenmaker, die AMSTERDAM (GPD) De 46-jarige Engelse scheidsrech ter Eric Jennings, die vanavond met zijn landgenoten Graham en Baker het Europacupduel Ajak-Penerbaihce leidt, is een merkwaardig man, die de „voetbal"-zaken test aan de be trekkelijkheid van aJlle dingen. Hij heeft niet zo bijster veel in ternationale ervaring. Een twee tal vriendschappelijke wedstrij den (Roemenië-Zwitserland, Ier- land-Polen), een jaarbeurs wed - strijd in Kopenhagen en een UEFA-toernooi in Turkije, zijn de evenementen die hem de laatste jaren van zijn scheids rechters! oopbaan veraange naamd hebben. Volgend jaar m o e t hij stoppen vólgens de Engelse reglemen ten en dat spijt mr. Jennings, af komstig uit het plaatsje Star- bridge (Worchester, Midlands) zeer. Eric Jennings, die de kwa liteiten van het water in de zwembaden in zijn woongebied controleert, is voor het eerst in Nederland. „Of ik de spelers van Ajax ken? Nee, geen één. Ik ken het hefle Nederlandse voetbal trouwens niet. Ik heb horen zeggen dat het iets van het Engelse speltype heeft". Het Turkse voetbal kan hij wel be oordelen, dacht hij. Zijn mening daarover is niet mis. „Ik heb enkele wedstrijden van de Turkse competitie ge zien toen ik voor 't UEFA-toer- nooi in Turkije was. De clubs die ik heb zien spelen, zou den nauwelijks in de Engelse derde divisie kunnen meeko men" Maar hoe zat het dan met het uitschakelen van Manches ter City door Fenerbahce? „De Engelse kampioen was vermoeid. Had teveel gespeeld. Je ziet het ook aan Manchester United". DEN HAAG (GPD) Terwijl teleurstelling de ADO-spelers van de gezichten „droop", sprak trainer Ernst Happel trots: „Ik moet ADO feliciteren. Negentig minuten lang hebben mijn jongens alles ge geven. Zij hebben zich gehouden aan de taktiek, die ik heb uitge stippeld. Beter dan ze nu hebben gespeeld konden zij nauwelijks". Tevreden woorden, ondanks de nederlaag, die een gunstig resul taat in Keulen al zo ver in de bodem sloeg. Of kan ADO zo ver spit ten. dat de volgende ronde in de Europacup toch nog kan worden opgegraven? „Ja, kijk eens, deze 01 is toch volledig tegen de ver houding in. Natuurlijk, FC Köln is een geroutineerde tegenstander en taktisch werd er ook bijna foutloos gespeeld. Maar wij waren niet de mindere van dit Köln en wie zegt mij dan, dat straks het fortuin niet aan onze kant zal staan?" Geluk, dat ADO in een bruisend Zuiderpark zo sterk ontbeerde. Collega Hans Merkle beaamde het ruiterlijk. „Je moet toch eerlijk zijn? Wij hebben mazzel gehad. ADO niet. Wat niet wegneemt, dat mijn elftal voortreffelijk heeft gespeeld. Ik hou er niet van, maar wij moesten verdedigen en hebben ons daarnaast alleen maar inge steld op snel en hard „counteren". Je verwacht dan 00. denkt eerst dat je het niet redt en wint dan toch. Geluk, puur geluk." De ADO-elf kon er niet over uit. Lex Schoenmaker: „Dat schot van Kees Aarts, zeker zö'n stuk over de lijn". En met de armen reikt hij naar een halve meter. „Maar die jongens speelden het slim. Ze lagen met zo'n drie man in het doel, waardoor de scheidsrechter het niet kon zien" Of rechtsback Theo van den Burch „Dat doelpunt van die jongens, weet je, dat die bal even daarvoor over de achterlijn was geweest. Ik maak een sliding en de bal zit onder mijn been. maar duidelijk over de lijn. Die knaap trapt hem er onderuit en uit zijn voorzet komt die goal. Vreselijk hè". Een doelpunt, dat doelman Ton Thie ver- twijfeld'naar het hoofd doet grijpen. „Hoe is het mogelijk. Vier ballen heb ik misschien gehad, en dan binnenkant paal de vijfde erin. Ik ga maar dammen inplaats van voetballen". Uitingen van misfortuin, die klemmende vragen niet konden ver doezelen. Waarom bijvoorbeeld elke bal hoog in het centrum ge bracht. waar Lammers Maassen's „gouden" hoofd telkens weer net niet zo hoog reikte als dat van zijn cipier, international Weber. Happel: „Maassen had het erg moeilijk ja. Toch is hij mij in zijn eerste wedstrijd na zo'n lange afwezigheid niet tegengevallen. Ver geet niet, een verdediger is altijd in het voordeel, en zeker een man als Weber". Wat niet wegneemt, dat een andere strijdwijze had kunnen worden I gevolgd. „Kijk eens, die afwisseling was er wel, maar kon moeilijk worden doorgevoerd door de enorm consequente mandekking van Köln". Theo van den Burch daarover: „Je wilt best eens laag in het centrum plaatsen, maar zelfs wij als backs werden door de links- en rechtsbuiten afgedekt. Laag in die opeenhoping van spelers kon bijna niets opleveren" Lambert Maassen, meer in de lucht bijna dan op het gras: „Ik heb een fijne wedstrijd gespeeld. Moeilijk, maar het ging goed. Mis schien heb ik met mijn hoofd dit keer niet zoveel succes gehad, maar ik was voortdurend gevaarlijk, waardoor ik altijd één en vaak twee spelers meetrok. Daar hebben anderen toch weer van gepro fiteerd, al kwamen er geen doelpunten uit. En is dat niet nuttig?" ADO accepteerde gelaten het onvermijdelijke, maar ging er niet onder gebukt. Piet Giessen na een voortreffelijke wedstrijd: „We zijn niet kansloos in Keulen. Normaal was deze wedstrijd met 10 voor ons, ondanks de weinige ruimte, die we kregen. Köln zal thuis vrijer spelen. In de ruimte, die we dan krijgen kan er best nog wat geks gebeuren". Hoffelijke Hans Merkle wil daar nog ln meegaan. „Natuurlijk zïjn wij in het voordeel, maar ADO is en blijft gevaarlijk. Het kan voet ballen, dat heeft het ook vandaag weer bewezen". En Ernst Happel tenslotte: „Ik sta voor die uitwedstrijd liever met 10 achter dan met 20 voor. De ploeg kan nu onbevangen spelen. Zenuwen zullen er in Keulen niet meer zijn". Maar of onbevangenheid het wapen is, waarmee de FC Köln in eigen huis kan worden verslagen, mag op zijn minst worden betwijfeld. ADVERTENTIE Hogewoerd 128, L«M« Kees Aarts in duel met de FC Köln-doelman. waarmrr AMSTERDAM (GPD) Ajax speelt vanavond in de eerste wed strijd voor de tweede ronde van de Europacup tegen een verzwakte te genstander. Na een bezoek aan KNVB-arts W. Mosterd in Amers foort kwam gisteravond name lijk vast te staan dat Sheref en Ne- dim definitief niet kunnen spelen Ajax-trainer Michels behoeft dus niet bang te zijn voor een valstrik die hij mogelijk in de dinsdag vrij gegeven opstelling heeft vermoed Aanvoerder Sheref zou eventueel wel kunnen spelen, omdat zijn blessure ("hij is onlangs aan een knietje ge opereerd, maar heeft er toch weer water in) niet van ernstige aard is Dokter Mosterd adviseerde trainer Molnar evenwel de Turk, die tevens aanvoerder is van het nationale elf- ta, alleen in uiterste noodzaak op te stellen. Nedim daarentegen moest door een spierblessure direct worden afgeschreven. Als vervangers zijn aangewezen Salim en Zyia. De opstelling luidt thans: doel: Yavuz, achter: Sukru Erzan, Nunweiler en Levent. Mid den: Selim, Yilmaz en Zyia. Voor Ogun. Abtullah en Can. Uiteraard betekent dit niet be schikbaar zijn van twee cracks op nieuw een grote tegenvaller voor de Hongaar die zich constant loopt boos te maken. Ook dinsdag werd hij weer geconfronteerd met allerlei problemen. Zo moest hij zelfs in de clinch met voorzitter Ilgaz, die verordoneerde dat spelers en trainer naar een persconferentie in het Turkse restaurant Instanboel in Am sterdam moesten gaan. Molnar was daarover bijzonder ontstemd, omdat zijn „geplande" training op het LW-veld in Laren daardoor niet kon doorgaan. Inmiddels hebben de besturen van Ajax en Fenerbahce opnieuw con tact met elkaar gehad. In het Ajax restaurant werd de Turken een lunch aangeboden en de problemen bespro ken. Voorzitter liga»: „we hebben geen kaars aangestoken". En hfl vervolgde: „mijn spelers zijn even eens kwaad over de Ajax-handelwij- ze. Het zal voor hen een extra stimu lans zijn er flink tegenaan te gaan". Het niet-meespelen van Nedim en Sheref wordt door hem uiteraard be treurd. „We moeten verstandig zijn en het advies van sport-dokter Mos terd volgen. Ik kan u overigens wel meedelen dat wij bijzonder onder de indruk van hem zijn. Uit alles blijkt dat hij een vakman is. Helaas missen wij in Turkije zo'n man. Maar dank zij hem geloven wij dat onze cracks er in de return tegen Ajax weer bij zullen zijn en dat betekent een groot verschil". Toch kreeg trainer Molnar dinsdag avond eindelijk ook een reden om te lachen. Dankzij de bemiddeling van een GPD-sportredacteur hebben de spelers nieuwe noppen voor hun schoenen gekregen. Adidas stelde gratis ruim 200 van de nieuwste al- luminium noppen beschikbaar, zodat de kans groter is dat de spelers tegen Ajax letterlijk en figuurlijk overeind blijven. Iedereen in het Turkse kamp is er desondanks van overtuigd dat het allemaal bijzonder moeilijk zal worden. duidelijk gemaakt dat wij ontevreden zijn over het feit dat Ajax ons hele maal aan ons lot overlaat. Voorts hebben wij geklaagd dat wij de ver lichting en het veld niet hebben kun nen leren kennen, maar voorzitter Van Praag zei, dat hij daaraan niets kon doen. Dat was de schuld van het stadion." Toch bleek de voorzitter niet wraakzuchtig. Peinzend merkte hij op: „In Istanboel zullen wij Ajax la ten zien wat hoffelijkheid en gastvrij heid betekent. Als zij dat wensen zul len wij direct een gids aanstellen die zich zal inspannen aan alle eventuele Het elftal van Fenerbahce gebruikte gistermiddag in ge zelschap van de Nederlandse en Turkse sportpers de lunch in het Turkse restaurant Istanboel in Amsterdam. Coach Molnar was daarover niet best te spreken. De Hongaar had voorrang ivillen ge ven aan een training in Laren, maar had zich gewonnen moeten verzoeken zo snel mogelijk te vol doen." Positieve geluiden dus. Toch staan deze uitspraken in lijnrechte tegenspraak met de uitlatingen van de Hongaar Molnar. „Wij zullen Ajax geven voor de wensen van Fener bahce. de heer Ilgaz, die door het legertje Turkse sportschrijvers en fotografen hartelijk op beide wan gen werd gekust. De heer Molnar bleef de gehele middag boos en daar kon zelfs het buikdansen, waarmee de lieftallige Suleika de maaltijd opluisterde, weinig aan verhelpen. in Istanboel precies zo behandelen zoals het ons gedaan heeft. Ajax be hoeft er niet op te rekenen dat het licht wordt ontstoken. ROTTERDAM (GPD) Feije noord gaat voor de belangrijke wed strijd tegen Ajax in een trainings kamp. Vrijdagmiddag vertrekt de Rot terdamse ploeg naar het KNVB- sportcentrum in Zeist. Trainer Ben Peeters en manager Guus Brox, die Ajax vanavond te gen Fenerbahce zien spelen, maken de opstelling van Feijenoord pas zon- Als het aan mij ligt wordt er nog dagochtend aan de speler» bekend.

Leidsch Dagblad | 1968 | | pagina 9