„Geen inspraak gemeenteraad bij benoeming burgemeester" „Geen losgeweekte boer Regering wenst nu geen nieuwe NAVO-lasten Per week 55 cloden in liet verkeer Incident op Journalistenschool vraag uw winkelier van HOFNAR 100% tabak Vechtpartij rondom prof. Hooykaas Bloemengilde als protest tegen de vrije verkoop Scholieren drijven warenhuis Minister Beernink voelt er niets voor i R. -c rm m mm Vakbond achter eisen sleepbootpersoneel Mr. Kronenburg begint eigen politiek winkeltje in WOENSDAG 13 NOVEMBER 1968 UTRECHT (ANP) Voor- en te- pen hwnstanders van prof. mr. J. P. Hooy- ontslag heeft genomen als juridisch hoogleraar, zijn tydens 'n college op de vuist )neste:gggaan. Tydens het college, dat werd en. waargenomen door mevr. mr. E. J. pfeiffer, stapte een eerstejaars stu- atie niijient naar voren om een handteke- üe de ^ngenactle voor de aftredende hoog- ?fc]eraar aan te kondigen. Ouderejaars Dver dekudenten. voornamelijk sociologen zullen p psychologen, kwamen hiertegen in het geweer en bezetten het podium, antRorrtót inmiddels door mevr. Pfeiffer ukerhoV3 verlaten- werden over en n bete n* rake klaPP>en uitgedeeld waarby tok de geluidsinstallatie sneuvelde, •jjdens het daarop volgende college- 'j? et%ir hebben de ouderejaars hun ex- 05 uses aangeboden aan mevr. Pfeiffer, lol! he daarop een discussie over de zaak je t [ooykaas leidde. Prof. Hooykaas nam, zoals wij gis pen berichtten, ontslag nadat door tudenten en faculteit kritiek was ge- z^n uitlatingen over wense- ro h i van 8eboortebeperking onder rflenl. lagere standen ter bescherming LEIDSCH DAGBLAD PAGINA 7 rgaan n het orgaan en ten ran de liturgi m met len uit 'an 1 en won ADVERTENTIE 10 stuks f.2.- an het intelligentiepeil. i UTRECHT (GPD) De erkende joemisten in Nederland gaan zich erzetten tegen de verkoop van bloe ien in supermarkten, omdat er bin- enkort een regeling komt dat iedere ruidenier vry bloemen mag verko ken. De bloemisten willen dat niet brachten. Zy hebben daarom in sa- lenwerking met Fleurop en kring- loemistwinkeliers het bloemengilde Nememe" opgericht. Het gilde wil acties gaan voeren m de verkoop in erkende bloemen- tokels te stimuleren. Het begint tn actie met het verstrekken van egels by contante betaling en het elf meenemen van bestellingen. De tgels geven recht op aantrekkelijke Inanciële voordelen. In de toekomst allen nog meer van dergeli/ke acties eorganiseerd worden. Het is niet alleen de verkoop die iervan voordeel ondervindt. Het lat de bloemisten voor alles om de eskundige verzorging die bloemen planten nodig hebben. Bloemen ijn levend materiaal en dienen dien- rereenkomstig behandeld te wor- m", aldus de secretaris van Fleu- or, de heer W. Amez. DEN HAAG (ANP) Aan de shenkweg in Den Haag zijn gxster- ïiddag de deuren opengezwaaid van tn nieuw warenhuis, waarvan nu al «ststaat, dat het eind deze week oorgoed zal moeten sluiten. Het lersoneel zal dan met worden ont laden, maai' zal volgende week weer n de schoolbanken zitten. Het wa mbuis is opgezet door de 200 leer ingen van de Chr Detailhandels- akschool met medewerking van het laagse bedrijf sieve-1. Vier avonden »ng. t.m. vrijdag, zullen de leerlin- !en van de school de functies ver tollen van verkoper inkoper, admi- lisfcrateur, filiaalchef en wat dies neer zij in een warenhuis. Er zijn voor deze uitgebreide praktijkles WOO aandelen verkocht h 95 cent per «uk, waarmee van het warenhuis commandatan-c vennootschap verd gemaakt. De aandelen kunnen in het warenhuis worden besteed en bebben dan een winkelwaarde van «en gulden. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG (GPD) Minister Beernink van Binnenlandse Zaken voelt er niets voor de inspraak van de gemeenteraden bij de benoeming van nieuwe burgemeesters uit te breiden. De raden mogen zeggen wat voor soort burgemeester ze willen hebben, maar over de kandidaat zelf mogen ze zich niet uit spreken. „Dat leidt tot een democratie, waar niemand mee is gebaat", zo zei de minister gisteravond in de Tweede Kamer bij de behandeling van zijn begroting. Mr. Beernink wees hiermee een motie af, die de socialist Van Thijn had ingediend met bedoelde inspraakmogelijk heden te verruimen. De minister deelde in antwoord op vragen uit de Kamer mee, dat de re gering niet van plan is een interim figuur tot voorzitter van de Rijn- mondraad te benoemen. Er moet, zo zette de minister uiteen een figuur komen die krachtig leiding kan ge ven aan Rijnmond ook in verband met de uitbouw van dit bovenge- meentelyk orgaan die de regering voor ogen staat. Minister Beernink deelde nogmaals mee, dat vóór de verkiezingen van 1971 slechts een gedeeltelijke grond wetherziening mogelijk zal zyn. Een volledige herziening achtte hij voor dien niet meer mogelijk. „Dat zou ge woon slordig haastwerk worden", zei hy. Nog voor Kerstmis zal de minis ter met de kamercommissie voor de Mr. Beernink: „Ik voel niets voor de gemeenteraden laten meepraten. grondwetwijziging overleg plegen over het eerste tussenrapport van de staatscommissie voor de grondwet. Ombudsman De moeilijkheden, die vorige week tussen de kamercommissie van Bin nenlandse Zaken en de minister ont stonden over de ombudsman zyn in tussen weer achter de rug. De minis ter maakte zyn veronschuldiging over het feit, dat hy alleen aan de commissie van de verzoekschriften een vertrouwelijk rapport had ge stuurd en niet aan de hele Kamer. „In onze haast zijn wij (minister Beernink en de minister van Justi tie, prof. Polak) de verkeerde deur binnengegaan", zei hij. De minister beloofde, dat de Ka mer binnenkort nog een nota over de ombudsman kan verwachten. Dit was voor de liberale afgevaardigde mr. Toxopeus aanleiding om de mo tie, die hy vorige week over de om budsman had ingediend in te trek ken. Minister Beernink verklaarde zicht bereid om na te gaan of het mogelijk is aan de nota nog een Djst met vragen aan de Kamer toe te voegen. Mr. Toxopeus had dat voor gesteld met de bedoeling, dat de mi nister een indruk zou krijgen over de opvattingen in de Kamer alvorens er beslissingen zouden vallen. Politiewet By de herziening van de politiewet zal bekeken worden of het mogelyk is de instructie voor het gebruik van geweld door de politie in de wet op te nemen. De minister deelde dit mee in antwoord op een voorstel van mej. Goudsmit (D'66), die hierover een motie had ingediend. De motie van 'H gMN£ m li DEN HAAG (ANP) Vorig jaar hadden in ons land op de openbare weg 2.636 dodelijke verkeersongevallen plaats, ten gevolge waarvan in totaal 2.862 verkeersdeelnemers om het le ven kwamen. Dit betekent een gemiddeld aantal van 55 doden per week. Tot de slachtoffers behoorden 601 voetgangers, 594 autobestuurders, 560 bromfiet sers, 507 fietsers, 448 autopas sagiers en 117 motor- en scoo terrijders. Van het totaal aantal doden in 1967 was 39 procent jonger dan 25 jaar, terwyl 20 procent 65 jaar of ouder was. Het aantal dodelijke verkeers ongevallen over 1967 was 8 pro cent hoger dan in 1966. De ge middelde jaarlijkse styging over de laatste tien jaar be draagt volgens het Centraal Bureau voor de Statistiek 6,3 procent. Alcoholgebruik was in het ge ding bij 5,9 procent van alle on gevallen met persoonlyk letsel en by 115 procent van de dode lijke ongevallen. Voor de dode lijke ongevallen op zaterdagen resp. zondagen bedroeg het aandeel van de alooholongevaJ- len resp. 17 en 27 procent. ROTTERDAM (GPD) Het Roo.'<Destuur van de Nederlandse Bond van Vervoerspersoneel (NW) heeft gistermiddag ruimschoots binnen de toegestane bedenktyd van 24 uur besloten achter de eisen van de leden voor de nieuwe c.a.o. voor het personeel van de haven- en stadssleepboten in Rotterdam te gaan staan. Consequentie van deze beslissing is, dat de NBV nu met het niet-erkende Onafhankelyk Verbond van Be drijfsorganisaties (OVB) één front vormt tegen de werkgevers. De loon eisen en andere arbeidsvoorwaarden, die de NBV nu binnenkort by de sleepdienstbedryven gaat indienen, zyn namelijk geformuleerd door het OVB van stakingsleider Leen van Os, Leden van de NBV hadden maan dagavond op een tumultueuze verga dering in de schouwburgzaal van Odeon in Rotterdam van het hoofd bestuur geëist, dat het hun verlan gens moest overnemen. De drie daar aanwezige hoofdbestuursleden voel den er aanvankeiyk niets voor, om dat die beslissing een regelrechte overwinning betekent voor het OVB. Zy moesten echter zy het met duideiyke tegenzin uiteindeüjk het ultimatum aanvaarden om bin nen 24 uur het definitieve besluit van het hoofdbestuur bekend te maken. Als de beslissing anders was uitge vallen, zouden de NBV-leden zyn overgestapt naar het OVB, dat in de afgelopen weken al vele tientallen leden van de NBV heeft begroet. Huisvrouw Zeijlstra (24) in Arnhem protesteert op deze dui delijke wijze tegen het nieuwe G A B.-gebouw, dat volgens haar al het zonlicht in haar woning wegneemt. Ruilhart In het Alfred-zieken huis in Melbourne is gisteravond de tweede harttransplantatie in Austra lië uitgevoerd Een veertigjarige man heeft het hart van een 44-jarige mannelijke donor gekregen. Indiase studenten roerig Giste ren is het aan de universiteiten van de Indiase steden Allahabad, Amrit- sar, Benares en Agra tot ernstige ongeregeldheden gekomen. Studen ten staken boeken en papieren in brand, richtten vernielingen aan in de gebouwen en raakten in gevecht met de politie. de socialist Franssen waarin ge vraagd werd het verbod voor ambte naren om lid te zyn van een bepaal de px>litieke partij in te trekken achtte de minister overbodig Het on derwerp wordt thans bekeken. Bo vendien wordt de lyst met verboden organisaties alleen voor bepaalde vertrouwensfuncties toegepast. De minister stond in beginsel niet afwij zend tegenover het voorstel van mr. Toxopeus om de B.V.D.-commissie van de Tweede Kamer een soort recht van enquête te geven. Toeken ning van een dergelyk recht zou in houden, dat de BVD-commissie be paalde personen als getuige zou kunnen horen. Van onze parlemetaire redactie) den HAAG (GPD) De Tweede Kamer heeft zoals gisteren ln een poot deel van onze oplage gemeld er weer een nieuwe éénmansfrac- tie by. Mr. H. C. J. Kronenburg, tot gisteren behorend tot de groep- Harmsen van de Boerenpartij, heeft rich van deze groep afgewend, nu Harmsen zijn club heeft laten omdo- Pci tol „Binding-Rechts" en als zo danig voortaan ln de Kamer wil wor den aangeduid. De Bredase advo caat (41) gaat nu een eigen politiek winkeltje beginnen. Hij vormt daar toe» de veertiende fractie in de Ka mer. Mr. Kranenburg wil met de nieu- *e party van Harmsen niets te ma ken hebben, omdat hy niet wenst mee te werken aan een verdere ver- rihppering van rechts. „Harm sen had niet de taak een nieuwe par tij te beginnen, maar moest de Boe- tenparty saneren en de breuk, ont staan door incompetentie van de Partijleiding, herstellen", zegt hy in wn toelichtend gesprek. „Hy zou een resolutie van een groot aantal leden uitvoeren, waarin werd aangedron gen op hervorming van de Boeren- Purty tot een echte politieke party, die niet alleen met klachten komt, utaar die ook bereid is met de hulp Van deskundigen en op basis van een Programma naar oplossingen te roeken Voor de maatschappelyke Problemen". Nu Harmsen c.s. het hebben laten afweten. zegt mr. Kronenburg zyn vertrouwen in de Boerenparty als toiddel om een christelyk liberale po- litiek te voeren, volledig verloren te hebben. In Binding Rechts ziet hy niets. Hy weet alleen, dat deze nieu we party liberaal wil zyn zonder christelyke achtergrond. Daarmee wordt binding rechts volgens hem een doublure van de V.V.D., echter „op een niveau, dat van enige con currentie met deze party nauwelyks sprake kan zyn." Verder heeft mr. Kronenburg de indruk dat Binding Rechts, getuige de radicale wyze waarop deze club zich afzet tegen al les wat links is, in opvattingen en methoden nauwelyks zal onderdoen voor de boerjnparty onder Koekoek. Mr. Kronenbrug heeft de kamer voorzitter gevraagd hem als zelf standige fractie te erkennen. „Ik wil geen losgeweekte boer bhjven," zegt hij. Hij moet zich nog bezinnen op zyn programmatische opstelling in de Ka mer. maar kan nu al wel zeggen, dat hy wil opkomen voor het individu en zich teweer zal stellen tegen overbo dige staatsbemoeiing. Vooral de mid dengroepen, die volgens hem worden onder-beloond, zullen zyn aandacht krygen. Daarbij neemt hy de christe lyke inspiratiebron als uitgangspunt. Dat is t ook wat hem weerhoudt toe te treden tot de VVD. „Ik voel er niets voor door een neutrale opstel ling mee te werken aan het verval van het christendom," zegt hy. „Ik ben er trots op christen te zyn." Mr. Kronenburg meent, dat hy handelt in overeenstemming met het mandaat, dat de kiezers hem hebben gegeven. Hy denkt er niet over zyn zetel op te geven. „Ik ben gekozen als volksvertegenwoordiger op chris telyk liberale beginselen. Als een party aan die beginselen afbreuk doet. heb ik de plicht my van die party af fce keren. Een kamerlid heeft nog altyd een autonome verantwoor- deiykheid". Gevraagd of hy het hogere sala ris. dat hem als fractieleider toe komt zal accepteren, zegt mr. Kro nenburg in ieder geval te willen be schikken over de vergoeding voor ad ministratieve hulp. Hy zal die hulp namelyk nodig hebben, omdat hy zyn kamerlidmaatschap moet combi neren met een drukke advocaten- praktyk in Breda. Als men daarop staat is hy echter bereid de duizend gulden, die hy als fractievoorzitter extra krygt, af te staan voor een goed doel, zoals het Koningin Wil- Wilhelminafonds voor de kankerbe strijding. De Bredase advocaat zegt de ko mende jaren te willen onderzoeken of het mogelyk is tot een nieuwe rechtse partyformatie te komen, mo gelyk volgens een nieuwe formule, zoals by links. Hy heeft daarbij vooral de blik gericht op de CDU, die by de laatste verkiezingen bijna een kamerzetel in de wacht wist te slepen. De CDU vindt hy een ..heel fatsoenlyke party" en hy herinnert eraan, dat Schmelzer haar eens de enige constructieve party van rechts heeft genoemd. Maar als voor de ko mende verkiezingen er in het rechtse kamp niets nieuws gebeurt, is voor hem de aardigheid er af en kiest hy voor de advocatuur. Aan het slot van het bezoek van Prins Claus aan de School voor de Journalistiek in Utrecht is gistermid dag e en incident ontstaan rond regis seur Gys Stappershoef, die inciden teel les geeft op de school en Frits van der Poel, die voor een college door Stappershoef was uitgenodigd. Toen zy de kamer van de directeur van de school, dr. M. Schneider, be traden waar een zgn. „wandelende lunch" was, werden zy door de di recteur verzocht weg te gaan omdat zy niet waren uitgenodigd. Dit was voor Gys Stappershoef aanleiding zyn ontslag te nemen als docent. Gys vertelde later over de toe dracht van het incident, dat Frits van der Poel en hy zich na het gast college op uitnodiging van enkele leerlingen naar de hal hadden bege ven. waar zij bemerkten dat deze leerlingen het op een ontmoeting tus sen de Prins en Frits van der Poel wilden aansturen en daarvan een fo to wilden maken. Daar voelden de he ren niets voor en ze gingen naar een ander deel van het gebouw waar snacks waren te krygen. Toen ze Prins Claus zagen, vonden ze het be ter hem te ontwyken. Daarom ging Frits van der Poel een kamer in, waaruit hy even later door dr. Schneider werd verwyderd.Die ka mer was alleen toegankeiyk voor ge nodigden. „Met het oog op de beperk te ruimte en de kans op een onge dwongen sfeer was maar een beperkt aantal mensen geïnviteerd", aldus ad junct-directeur Schaafsma, die mét de directeur, de docenten en de leer lingen het ontslag van Gys Stap pershoef betreurt, en hoopt dat het niet definitief is. Op de foto linksonder axijunct-dl- i Claus en rechtsonder Frits van der recteur Schaafsma. daarboven Prins I Poel. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG (GPD) De regering is op het ogenblik niet van plan nieuwe NAVO-verplichtingen op zich te nemen. Mi nister Den Toom van Defensie heeft dat gisteren in de Tweede Kamer gezegd. Hy reageerde daarmee op kriti sche vragen van de socialistische fractieleider drs. Den Uyl, over be richten dat de regering bereid is de defensie-uitgaven tydens de lopende kabinetsperiode met 250 miljoen gul den te verhogen. De bewindsman, die werd byge- staan door minister Luns van Bui tenlandse Zaken ontkende, dat er al een beslissing zou zyn gevallen over het bedrag dat de regering eventueel beschikbaar zou willen stellen. Het kabinet, zo verklaarde hy, heeft zich een inzicht verschaft in de ach terstand. die Nederland heeft opge lopen wat bewapening en paraatheid van de strydmacht betreft en zich er op bezonnen wat daaraan even tueel kan worden gedaan. De minister wilde niet zeggen hoe ver de regei-ing aan de onderhan delingstafel van de NAVO-raad in Brussel zou willen gaan. Er ls nog niet beslist welke maatregelen even tueel genomen zullen worden, zo zei hy. Het kabinet zal maandag direct dus na afloop van de NAVO-raad een standpunt innemen ten aanzien van wat er gezien de besluiten van de NAVO-raad zal dienen te gebeuren. Minister Den Toom be loofde dat de Kamer onmiddeliyk daarna zal worden ingelicht.

Leidsch Dagblad | 1968 | | pagina 7