Studentenstop juridisch niet onaanvaardbaar Leidse vakcentrales tegen een koopavond A Is noodmaatregel A vóór Kamerbesluit Dure klap Kassen verdwij nen nieuwbouw ziekenhuis SINT DINSDAG IN LEIDEN Maatstaven Academische examens Twen cosmetica Drvd.Hoog SURINGAR Leidse Spaarbank Cairo nogal somber over vredeskans Hij komt... Adres aan gemeenteraad If andelagenda voor Leiden en omstreken Met Suezkanaal is het afgelopen :mb» woensdag 13 november 1968 LEfDSCH DAGBLAD pagina 1 aw. ,jn4 '■wj (Van onze juridische medewerker mr. F. Kuitenbrouwer) Grondwet, al sinds het begin van de vorige eeuw een voor werp van „aanhoudende zorg der regering". Dat is in meer dan .één betekenis nog steeds een levende waarheid. Neem bijvoor- eld het probleem van de aangekondigde numerus fixus: door niddel van een vergelijkend propedeutisch examen wordt aan buihet eind van het eerste jaar slechts een van tevoren vastgesteld aantal studenten doorgelaten. De rest is de klos: het exami- c.V] jgren wordt ondergeschikt gemaakt aan de macht van het jetal, aan de beperkingen van de ruimte. Deze kwestie is thans door minister Veringa (Onderwijs) uit anden van de faculteiten genomen en uitdrukkelijk tot een ■rsej angelegenheid voor „Den Haag" verklaard. 10 u een toekomstig de- tussen regering en parlement er echter nogal wat onzeker- Daarom heeft de Nederland- Studenten Raad (NSR) besloten tevoren aangekondigde korte ge- tegen de Leidse Universiteit door te zetten. De NSR vraagt gerechtelijk verbod van de aan- maatregel, die zij een beperking acht van Het Ivriiheid van onderwijs. en daarbij kunnen ook andere facto ren (finanoiën) een rol spelen. De Wet op het Wetenschappelijk Onderwijs (WWOl stelt het recht op het bijwonen van het onderwijs al leen afhankelijk van een inschrijving op voorwaarde van betaling van f 10,- en collegegeld en zonodig een verplicht tbc-onderzoek. Voor zover ,4e aard of het belang van het on derwijs" zich naar het oordeel van curatoren zich er tegen verzetten, kan de toegang tot bepaalde onder delen beperkt worden. De numerus fixus is echter niet een kwestie van inschrijving maar van examineren. Examens De wet zegt, in artikel 26, dat iedereen tot de academische examens wordt toegelaten zelfs onverschil lig waar h'ij zijn kennis heeft opge daan. Wel moet men het vereiste di ploma van de middelbare school heb ben. Het Academisch Statuut mag nadere regels stellen voor de exa mens. En daarin zit de kneep, want dit statuut geeft aan de faculteiten speelruimte. Dit geldt met name voor het propedeutisch examen. Volgens het Academisch Statuut kan dit bij uitstek dienst doen als „zeef". De enige algemene beperking is dat een student nooit voor langer dan één jaar mag worden afgewe zen. Strikt formeel genomen is dat bij een numerus fixus ook niet het geval, al zal het er in de praktijk wel op neerkomen. een numerus fixus is onjuist zolang Blijft de vraag of een dergelijk ge bruik van de ruimte in de Neder landse wetgeving valt te verenigen met de strekking van het verdrags- 081 NSR CONTRA •EN Hierdoor wordt extra de aandacht ellla vestigd op een aspect van de zaak ur e - ook los van het rechtsgeding u van principieel belang is: wat be tent „vrijheid van onderwijs" in praktijk? Het theoretische begin ne I wordt aan- en welsprekend on- ;oni r woorden gebracht in bijvoor- eld de Universele Verklaring van :P°s Rechten van de Mens: „Een ieder Beft recht op onderwijs. Hoger on- rwijs zal gelijkelijk openstaan voor n ieder die daartoe de begaafd- Jujli iid bezit", aldus de gedeeltelijke djfct van artikel 26. "r Als maatstaf wordt dus uitdrukke- k „begaafdheid" gesteld. Maar de an tering ervan blijkt alleen jwfi t het op basis van gelijkheid moet ïr fl beuren. In ieder geval heeft de liversele verklaring geen directe chtskracht in Nederland Dat is uurlhter wel het geval met het Euro 165 verdraS voor de mensenrech- x n n- En dit verklaart in het tweede m Brtikel van het eerste prococol: 'iemand zal het recht op onderwijs in brden ontzegd". Wat is „onredelijk?" set Geldt dit echter wel zo categorisch ;o B'het klinkt? Het verdrag zwijgt in ier geva'l uitdrukkelijk over eni- v rlei uitzondering en dat is bepaald elbetekenend. Toch heeft de Hoge j^Tlaad in een arrest van 5 mei 1959 5 ui te kennen gegeven dat het ver- fcgsbeginsel niet zonder beperkin- uri I in onze nationale rechtsorde e 5 otwerkt. Als nuancering op het be- at5|msel komt natuurlijk in de eerste wts het genoemde selectiecriterium aaï de begaafdheid in aanmerking. w tk in het Europees verdrag blijkt Welijk dat iedere discriminatie ■arbj achterwege moet blijven. Discriminerend wil hier zoveel zeg- 01 als het achterstellen van be- aaide studenten op een onredelijke tamen gr on cl. Is de invoering van getalsmatig selectiecriterium on- pHjk? Vanuit de individuele stu- roitl &ezien en het individu staat 1 straal in het Europees verdrag 5 dit wel het geval. Kan de over- de andere partij in het ver- r^' zich echter niet beroepen op rfQ zekere rechtvaardiging? Het ver- ^beginsel vereist immers naar aard een wettelijke uitwerking, LEIDEN Aan de Leidse Univer siteit zjn geslaagd voor de volgende examens: doctoraal II geneeskunde mevr. I. Hens-Unger (Wassenaar), mej. J. H. J. Zwets (Den Haag) en de heren W. Baerts (Valkenburg). R. J. v. d. Bosch (Boskoop). D. L de Gier Cs-Gravenhage), E. M. Noord jk Cs-Gravenhage). A. M. Nijs (Schiedam) en .J M. Wit (Oos terhout); semi-arts mej. H. van Gog (Wateringen), mej. M. A. Th. W Schats (Den Haag), mej. J. G. N. Megens (Leiden» en mej. H. J. Zwartendijk (Alphen aan de Rijn). Kandidaats wiskunde en natuur wetenschappen de heren H. Brink (Oegstgeest), H. W. Nell (Leiden), mej. M. E. v. Roosmalen (Leiden) en de heren W. C. M. Klein Brete- ler (Leiden). H. J. Smid (Leiden). W. Koops (Rotterdam). H. W. de Wind (Leiden). M. Goedhart (Lei den), K. O. Liem Leiden 1 en H. W T. J. van Ingen (Leiden); doctoraal biologie de heer J. P. van Djk (Lel den), mej. A. M. de Pijper (Leiden), mej. M. Th. Smith (Leiden) en de heer J. Smit (Leiden): doctoraal na tuurkunde de heren B. A. Zweers (Leiden) en M. B. M. Jacobs (Eind hoven): doctoraal scheikunde de he ren B J. M. S. v. Rooden (Leiden) en J. Stakenburg (Leiden»; artsexa men de heren K. Btflsma (Hel mond) en A. Th. van Oosterom (Lel den). ....UNIVERSITEIT beginsel. Nu valt het op dat dit nogal negatief is geformuleerd. Het bevat een verbod van ontzegging in plaats van een gebod om voor vol doende onderwijs te zorgen. Toch zijn deze twee aspecten niet te schei den. temeer daar onze Grondwet wel een opdracht voor de overheid in houdt. Ook dan blijft het een open (en interessante) vraag of de studen ten in rechte aanspraak hebben op «en zelfstandig recht van „plaatsing". In ieder geval kunnen zij wel stellen dat zj pas in het uiterste geval de ADVERTENTIE voorde jonge huid V BREESTRAAT 108 LEIDEN Expositie Galerie Van der Vlist LEIDEN Zaterdagavond 23 no vember wordt in de Galerie Van der Vlist, Botermarkt 3, een expositie ge opend van een zestal kunstenaars Diana Vandenberg exposeert schil derijen. Carla van Ouwenaller pot- terie, Frans Erkelens tekeningen. Erik Pape grafiek. Anke Blankevoort ke ramiek en Elisabeth van Sandick bloemdecorar.ies. De expositie duurt tot 31 december. LEIDEN In de maand oktober werd er bij de Leidse Spaarbank in gelegd f 6.508.879.32 en terugbetaald f 918.722,28. Het aantal nieuwe boekjes bedroeg 625 en het aantal afbetaalde boekjes 384. Op 4723 rekeningen van deelne mers aan de afhaaldienst werd f 202.508— bijgeschreven. Er werden 1719 spaarbusjes ter le diging aangeboden met een gezamen lijke inhoud van f 68 473,17. Het tegoed der 65.153 inleggers be droeg aan het einde van de maand f 89 838.697.03. dupe worden van het universitaire plaatsgebrek. Met andere woorden: een wachtljstsysteem mogelijk is. Ruimtegebrek Van welke kant men het probleem van de numerus fixus ook benadert, centraal staat steeds de realiteit van het ruimtegebrek, de feitelijke nood toestand. Dit kan zeker een legitiem argument opleveren. Maar een be roep daarop brengt wél mee dat deze noodtoestand geen dag langer mag duren dan onvermijdelijk is. Hierdoor wordt dan wel een stuk be- leidsproblematiek binnengehaald dat er de juridische argumentatie niet eenvoudiger op maakt. In de „Leidse" rechtzaak kan bo vendien nog het probleem spelen van de verhouding tussen de Leidse fa culteit en de Haagse overheid. Hoe wel de wet aan de rijksuniversiteiten uitdrukkelijk rechtspersoonlijkheid en dus onafhankelijkheid geeft, blijven zij toch even uitdrukkelijk overheidsinstellingen. In hoeverre gelden de argumenten tussen over heid en studenten ook tussen studen ten en de faculteiten? Kern van de rechtszaak blijft ech ter de botsing van een feitelijk te kort aan faciliteiten met een funda menteel rechtsbeginsel. Zo men hier in de rechtszaal niet grondig aan toekomt dient dit des te meer in het parlement te gebeuren. DEN HAAG/LEIDEN Een 23-ja rige bijrijder uit Leiden had in april van dit jaar in Noordwijk een brom fietser een klap in het gezicht gege ven. Gisteren moest de agressieve Leidenaar zich voor deze mishande ling bü de Haagse politierechter ver antwoorden. „De bromfietser had praatjes tegen me", verklaarde ver dachte. De politierechter hechtte weinig geloof aan deze uitspraak. De eis van de officier van justitie luidde een boete van f 80,en voor waardelijk een maand gevangenis straf met een proeftijd van drie jaar. .Ik vind dat te hoog", schreeuw de de verdachte, die overigens al eerder wegens een verkeersdelict was veroordeeld. „Ik vind het te laag", stelde de politierechter daar beslissend tegenover. Het vonnis werd daarom f 150,- boete en een maand gevangenisstraf voorwaardelijk. Ver dachte kondigde tenslotte aan in ho ger beroep te zullen gaan. Proces in Saloniki In Saloniki, Griekenland, zijn gisteren zes per sonen veroordeeld tot gevangenis straffen van 5*A tot I6V2 jaar we gens samenzwering- tegen het be wind. Zij zouden een communisti sche regering hebben willen vormen De zwaarste straf kreeg de 36-ja- rige advocaat Stylianos Nestoras. De liberale politicus Paul Zannas is tot 10',2 jaar veroordeeld. LEIDEN Niet alleen het Academisch Ziekenhuisdoch ook het bestuur van het Elisabeth- ziekenhuis denkt aan nieuwbouw. Voor deze nieuwbouw is reeds grond gereserveerd, dat gedeelte lijk wordt begrensd door de Korte Vliet, de Haagweg en het Jac. Urlusplantsoen in Zuid-V/est. In afwachting van de bouw vergunning is men thans begon nen aan het opruimen van het kassencomplex. Het ligt in de be- CAIRO (AFP) Naar de mening van waarnemers in de Egyptische hoofdstad zijn de kansen op vrede in het Midden-Oosten geslonken. De Egyptische leiders zouden voorlopig geen nieuw concüct met Israël wen sen. maar hun positie Is wei harder geworden. Het gezaghebbende blad „Al Ach- ram" schreef dat het falen van de pogingen van Jarring, de VN-bemid- delaar. niet betekent, dat een vierde Israëlisch-Arabische oorlog voor de deur staat. In zekere diplomatieke kringen in Cairo wordt opgemerkt, dat als Egypte tot het offensief had willen overgaan de kortgeleden uitgevoerde Israëlische aanvallen op een elektri sche centrale in Opper-Egypte als voorwendsel hadden kunnen dienen voor een beperkte Egyptische aanval hetgeen niet gebeurd is. Integendeel, na de Israëlische operatie waren d« incidenten in het Suezkanaal afgelo pen en beperkte Egypte zich hoofd zakelijk tot defensieve maatregelen Men acht het duidelijk dat Egypte dat zijn leger versterkt heeft noch akkoord kan gaan met de Israëlische, aanwezigheid in het Sinai-gebied, noch met de door Israël gestelde voorwaarden. doeling hier een ziekenhuis te bouwen met een capaciteit van circa 500 bedden. Het huidige ziekenhuis aan de Hooigracht zal in de toekomst verdwijnen. Hoewel thans nog niet vaststaat, ivelke bestemming men aan het complex denkt te geven, is de gedachte al eens naar voren gekomen om in het huidige gebouw een bejaardencentrum in te richten. (Foto LD Holvast) LEIDEN Sint Nicolaas kermt zoals bekend 19 november in Lei den. De Sint, die is uitgenodigd door de leden van de hervormde en beide r.-k. schoolverenigingen en het personeel van het open baar onderwijs, hoopt om kwart voor één aan de achterzijde van het station in zijn rijtuig te stap- pen. De te rijden route is vrijwel gelijk aan die van vorig jaar: Steenstraat, Haarlemmerstraat, Hooigracht, Stadhuisplein. Niet minder dan vijftienhonderd kinderen uit de eerste klassen zullen de Spaanse bisschop op het Stadhuis plein verwelkomen. De Sint wordt bü deze gelegenheid officieel door het. college van B. en W. ontvangen. Na deze verwelkoming begeeft hü zich naar het kinderfeest in de Stadsge hoorzaal. De militaire kapel van het marinevliegkamp Valkenburg zal dit jaar in verband met de bezuinigings maatregelen van het ministerie van defensie geen medewerking aan de intocht verlenen. Er komt echter wel een andere band voor in de plaats. De St. Nicolaas-Intochtcommissie is overigens verheugd over het feit dat dit jaar voor het eerst de r.-k. scho len het feest in zo grote getale mee zullen vieren. Slechts de gerefor meerde scholen ontbreken nu nog op het appèl. De Intochtcommissie koes tert de hoop dat ook deze groep Sints verjaardag binnen afzienbare tijd tot een succes zal helpen maken. Het overzicht van het wandel pro gramma 1969 van de samenwerken de wandelsportverenigingen in de Haarlemmermeer en de Rijn- en Bollenstreek ziet er als volgt uit 22 en 23 maart: Sleutelstad Wan deltochten. Leiden organisatie wa.v. „Willen is kunnen". 12 april: Zevende Keukenhof tocht Lisse, organisatie w.s.v. „DIO". 19 april: Rode Kuis Mars. Alphen a. d. Ryn, organisatie in samenwer king met w.s.v. „Wilskracht" en wan- delknng Leiden en Omstreken. 30 april: Oranje Wandeltocht. Lei den. organisatie Vereniging Konin ginnedag. in samenwerking met de Stichting Leidse Jeugd Actie en de wandelkring Leiden en Omstreken. 10 mei: Tiende Semper Avanti- mars. Alphen a. d. Rijn. 24 mei: Vierde Randstad Holland mars, Alphen a. d. Rijn. organisatie wat, „The Quick Steps". 4, 5, 6 en 7 juni: Twaalfde Avond vierdaagse, Alphen a. d. Rün. orga nisatie wandelkring Leiden en Om atreken. Zelfde data: Twaalfde Avondvier daagse Hillegom, organisatie als vo ren. 20 juniZevende Sleutelstad Nacht wandeltocht. Leiden, organisatie ws.v. „Willen i6 Kunnen". 28 juni: Tweede Spaarne Vier daagse Tralningstocht. Bloemendaal. organisatie c.w.s.v. „Het Spaarne". 5 juli: Negende Northgo Wandel tocht, Noordwijk aan Zee. organisatie Northgo-com missie. 30 en 31 augustus: Twaalfde Ryn- sfcreek Wandeltochten, Zoeterwoude, organisatie wandelkring Leiden en Omgeving. 6 en 7 september: Corso Wandel tochten Jubileumtocht „20 jaar AWV", Aalsmeer. 13 september: Zesde Meer- en Drechttocht, Leimuiden. organisatie c.WjS.v. „Na arbeid Sport". 20 september: Duinwandeltocht. Katwük aan Zee. organisatie Lions Club Katwük 27 september: Vüftiende Herfst- tocht. Haarlem, organisatie c.wa.v. „Het Spaarne". 4 oktoberElfde Hutspotwandel tocht. Leiden, organisatie wandel kring Leiden en Omstreken 15 november: Dertiende St.-Nico- laasmars. Alphen a d. Rün, organi satie als voren. OSLO (AP) Het gesloten Suez kanaal is „niet meer van vitale be tekenis voor de wereldhandel en het internationale zeetransport", aldus schreef het gezaghebbende Noorse Dagblad voor handel en scheep vaart gisteren in een artikel. In een beschouwing over de ont wikkeling na de juni-oorlog van 1967 schrijft het blad dat nauwelijks Iemand behalve de Eg vp tan aren de gevolgen van de sluiting van het kanaal ondervindt. Een uitzondering vormt India dat hogere prijzen voor zyn tarwe moet betalen. „De rol van het kanaal is uitge speeld". aldus het blad dat daaraan toevoegt dat heropening weinig in vloed zou hebben op de internatio nale handel. De grote scheepvaartlijnen, die in tien jaar tijd tweemaal werden ge troffen door sluiting van het. ka naal. verlaten zich er niet meer op, aldus het overzicht. Het kanaal heeft, nu de kolossale olietankschepen op economische wijze rond de Kaap naar Europa varen, zijn beste klanten verloren. Container-schepen zijn in aanbouw voor het belangrijke verkeer van Europa naar het Verre Oosten, In dia en Australië. Volgens het blad heeft Lord Ge<4- des. de president van de Britse Ver eniging van reders gezegd dat de oliemaatschappijen volledig onafhan kelijk van het kanaal zullen *ijn. Het blad berekent, dat er na her opening van het kanaal rekening mee moet worden gehouden, dat on_ geveer de helft van de vroegere in komsten zullen zijn weggevallen. Verhoging van de kanaalgelden om dit verlies te compenseren zou nog meer schepen het kanaal doen mij den. Het blad pleit er voor het ka naal zonder heffing van gelden door een internationale organisatie te la ten exploiteren. Biafra meldt successen In een Biafraans frontberioht. van gisteren wordt melding gemaakt van succes sen aan verscheidene fronten. Ei wordt echter niet gesproken over de sector Onitsja, waar maandag ge sproken werd van een nieuw Bia fraans offensief. Volgens het fiont- bericht is de strijd in de gebieden van Ahoada en Iti Axis hevig. Ook in de sector Aba zouden Biafraanse troepen vorderingen maken. (ADVERTENTIE) LEIDEN De Raad van Vakcen trales in Leiden, het samenwer kingsorgaan van de drie plaatselij ke vakcentrales t.w. de Leidse Christelijke Besturenbond (C.N.V.), het Nederlands Katholiek Vakver bond Leiden (N.K.V.) en de Bestuur- dersbond Leiden (N.V.V.), heeft zich in de laatst gehouden periodie ke vergadering langdurig bezig ge houden met het probleem van de Leidse koopavond. Naar aanleiding van een te ver wachten voorstel in de Leidse ge meenteraad hebben de drie plaatse lijke vakcentrales een afwijzend standpunt ingenomen, wegens het ontbreken van een compensatie voor de werknemers in de betrokken be drijfstakken op zaterdagmiddag. Dit afwijzende standpunt zal zo spoedig mogelijk ter kennis van de Leidse gemeenteraad worden gebracht. Voorts is in de vergadering van de Raad van Vakcentrales gespro ken over de werkgelegenheid in Lei den, de gemeenschappelijke activi- j teiten in het winterseizoen en over de contacten met de „Leidsche Ver- eeniging van Industriëlen." Vervol gens Is besloten dat in principe me dewerking zal worden verleend aan een door de plaatselijke oecume- nische raad van kerken te beleggen bijeenkomst over het in praktijk brengen van de sociale paragraaf i van de „Uppsala-Confcreatle." Haarlemmerstraat 181 'hoek Hooglandse Kerksteegis het adres van juwelier-horloger v. d. Water, waar u voor de a s. feestdagen een waardevol en blijvend geschenk kunt kopen Wij handhaven onze 30-jarige traditie. Ruime keuze - aparte modellen - de beste merken - prima vakservice - altijd voordelig.

Leidsch Dagblad | 1968 | | pagina 3