Iet verhaal van James Ray voor alle kinderen! Acht folianten van Da Vinei gestolen VOEDING „LANGZAAM MAA2 ZEKER RAAKTE IK ERBIJ BETROKKEN. IK WIST NIET DAT ER IEMAND VERMOORD MOEST WORDEN." >8 w* door William B. Huie J fOSE NIEUWE NEUS t TOESTEMMING Proces Rav tot 3 maart uitgesteld HOOFDLIJNEN KING r Liga, de veelzijdige voeding, bevat wat ze nodig hebben. Mineraleno.a. calcium en fosfor voor een stevig beenderge- stel, een sterk gebit. A-vitamines voor de groei, hoogwaardige eiwitten en een reeks andere nutriënten. ZO LANG ZE IN DE GROEI ZIJN. Onschatbare waarde: 4% Nog geen teken van Oostmeep EXPOSITIE „50 JAAR BAUHAUS" Beeldhouwer Etienne - 73 - overleden Kerkelijk Leven LFIDSCH DAGBLAD PAGINA 17 member 1967 vertrok Ray uit Vallarta en reed langs de K van Mexico, naar Los An- raar hij een kamer huurde Francishotel. Vrijwel on yk daarop ontving hij het be. r New Orleans te komen om te ontvangen man met een baard, een ze- irles Stein. reed de hele weg n mee en ook twee kinderen, van Stein gingen met hen rug van New Orleans naar geles- Deze tocht was uniek de eenzame, de vluchte- rgeleken met zyn andere rei altijd met de grootste voor- eid gfbeurden, leek dit roe- vertelt over deze tocht: doof wel dat ik teveel praat- p bar van het St. Francis ho- plde ik dat ik even naar New moest en een dienster vroeg j een neef van haar (Stein) j te geven. Ik wilde hem wel Raou! had me geschreven ne in een bepaalde bar in leans op een bepaalde tijd op mber wilde treffen. Stein en Iden elkaar af en reden de l en nacht door. Drie uur in New Orleans gearriveerd i Ik alweer klaar om te ver- Rao'd wilde alleen een ver wat ik had gedaan. Hij zei iog éen karweitje op te knap- Iden en dat dat over een t twee. drie moest gebeuren ren we klaar en dan zou hy «pieren en de 12.000 dollar aoul gaf me in New Orleans 00 dollar in biljetten van Ik wilde diezelfde avond nog ug naar Los Angeles, maar oest de kinderen nog halen nog wat familie bezoeken, ik het goed nog een dag te wachten". - activiteiten in de daarop Xrf./*, drie maanden in Los Ange- Ik legde hem uit dat Je duidelijk voor ogen moet houden wat je wenst te bereiken wanneer je beter en met meer voldoening wilt trachten te le ven. Hij scheen het volkomen met me eens! „Kreeg u wel een bepaalde indruk van hem?" vroeg ik. ..Over zijn capaciteiten? Over zijn fanta sieën?" „Ja. Iedereen die als ik op het terrein der geestesgesteldheid werkt, kan vrij snel hoofdmotieven van ie mand onderkennen. Ray behoort tot het erkenningstype. Hij verlangt er kenning van zijn groep, van zich zelf". „Hebt u hem een advies ge geven0" „Ja. ik trachtte hem een beeld te schilderen van een toekomst waarin hij de erkenning zou hebben van een waardevol lid der maat schappij. Ik merkte ook dat hij me een heel eind volgde en het toen plotseling leek op te geven". >„v4tot in den treure nageplo- 18 december 1967 tot 12 fe- nam hij voor een bedrag dollar danslessen. Van 15 ot 2 maart 1968 nam hy voor lessen als barkeeper. „Natuurlijk" zei ik. „Hy was een vluchteling. Hij kon geen baan hou den". ..Dat weet ik nu ook", ant woordde Von Koss. „Dat begreep ik toen bleek dat Eric Galt een van moord beschuldigde misdadiger was. Hij had ergens mijn naam als refe rentie opgegeven en toen de mannen van de FBI kwamen kon ik ze myn notities laten zien". „Welke boeken hebt u hem aange raden?" ..Ik heb de lijst hier in mijn aantekeningen. Ik heb hem drie boeken aangeraden: „How to cash in our Hidden Memory Power. (Hoe uw verborgen herinneringen gebrui ken) van William D. Hersey. Zelf- Hypnose: de Techniek en Toepassing in het Dagelijks Leven" van Leslie M. LeCron en ..Psycho-Cybemetica" van Maxwell Maltz. Toen Ray op London Airport werd gearresteerd vonden de inspecteurs van Scotland Yard drie veelgelezen exemplaren van deze boeken de twee belangrijkste erva- fed uren de die periode in Los I werden nooit genoemd. Hij me dat hij zich voor hyp- ig interesseren toen hij in de liskeuken van de strafgevan- Missouri werkte. Op 4 ja- 968 had hij een afspraak met ofd van de Internationale j lappij voor Hypnose. Xavier in Los Angeles. H i maanden later op 27 sep- I had ik een lang gesprek met I ss. ..Ja", beaamde deze, „vol- Ijn agenda, belde Eric Galt en kwam hij hier 's middags voor een bespreking. We een lang gesprek. Ik her- ne die man nu heel goed. Hij geïnteresseerd ii manieren izelf op te werken. Hij wilde vinden om zijn leven en K verbeteren. Hij had ver- boeken over dit onderwerp en was sterk onder de in- er de toepassing van hypnose- *>gde dat mensen die hypnose n problemen vaak in 30 se- oplossen die normaal bij een beleven. 30 minuten vergen. Ray heeft mij vaak geschreven dat je je als misdadiger en vluchteling niet kunt permitteren „iets opval lends" in je gezicht te hebben. Ray had twee op.-allende kenmerken in z'n gezicht: „Een wipneus" en een linkeroorlelletje dat wat langer was dan het andere omdat hy er te vaak aan getrokken had. Hy schreef„Ik was er van over tuigd dat de FBI me vroeger of la ter op de lijst van de „belangrijkste tien" <de meest gezochte misdadigers) zou plaatsen. Daarom wilde ik die twee opvallende dingen aan m'n ge zicht laten veranderen. Als dan de FBI me op de lijst van die „tien" gezet had en ze lieten mijn oude foto's circuleren, zou niemand me herkennen als ik m'n wipneus liet wegnemen en m'n linkeroorlelletje zou laten verkorten. Toen ik in Hol lywood was liet ik door de plastische chirurg Russel Hadley mijn wipneus wegnemen. Ik wilde nog naar een andere chirurg voor mijn oor. maar ik had geen tijd meer". Op woensdag 25 september 1968 liep ik het drukke kantoor van Russel Hadley binnen- Als toekomstig pa tient vulde ik een formulier in, be taalde 10 dollar honorarium voor een consult en wachtte samen met een Mexicaans-Amerikaanse jongen met een litteken op z'n lip en een vrouw die alt yd al een kleinere neus had willen hebben. Dokter Hadley is een grote, war norse, kalende man met rossig haar. die er niet lang omheen draait. Toen ik alleen met hem was sloot ik de deur en zei: „Dokter eigenlijk ben ik geen aanstaand patient van u Ik heb dat formulier getekend omdat ik een absoluut vertrouwelijk gesprek met u wilde hebben. Ik kom hier op verzoek van een patient van u. ie mand die u gekend hebt als Eric S. Galt en wiens werkelijke naam Ja mes Earl Ray is". „Wie is dat?" vroeg Hadley. „En wie bent u? Ik begrijp het verband niet!" „Ik ben journa list". zei ik. Maar ik dacht dat u mis schien zoudt herinneren dat u een zekere James Earl Rav. alias Eric Galt. hebt geopereerd Hij is nogal etn bekend man Heeft niemand in Ie afgelopen weken uw herinnering opgefrist?" „l«c begrijp er nog steeds mets van", zei dokter Hadley „Ik herinner me geen Galt of Ray". Welnu die Ray alias Galt", zei ik .wordt beschuldigd van de moord op Martin Luther King. En hij heeft mij verteld dat u hem verleden jaar geopereerd nebt" Nu had ik dc onverdeelde aandacht van de dokter „Wat!" riep hij uit „Beweert u c'at ik die vent geope reerd hebt die King vermoord zou hebben?" Xavier von Koss sprak IpUme tijd over hypnose en H„ verliet abrupt het vertrek fUocri er van op de mens. ik begreep dat hij aijn archieven gmg nakijken Toen hij terug kwam was hy duidelijk op z'n hoede. Hij schudde ook ongelovig zijn hoofd. „Hebt u z'n toestemming?" vroeg hy „Nee dokter", antwoordde ik. „Op 't ogenblik niet. Ray zit in de gevan genis te Memphis en ik kan die toe stemming via zijn advocaat krijgen. Ik heb hem binnen 36 uur in m'n bezit". „Laten we dit dan duidelijk stellen", zei Hadley nadrukkelijk. „Ik vertel u op 't ogenblik niets. U neemt een behoorlijk getekende toestem ming mee en dan wil ik myn mede werking langs wettige wegen ver lenen". Vrijdagochtend 27 september 1968 telde ijc Hadley weer en ik vertelde hem ddt ik de toestemming had ont vangen. Hij vroeg me om half zes 's middags op z'n kantoor te komen. Toen ik kwam waren de verpleeg sters weg. Alleen de dokter, zijn ad vocaat en zijn vrouw waren aanwe zig. Nadat de advocaat de toestem ming had bekeken en deze had goed gekeurd werd dokter Hadley wat riendelijker en wilde zijn medewer king wel verlenen. Maar hij was nog steeds stomverbaasd dat hy zich on- oanks al die publiciteit geen ogen blik had herinnerd dat hij. nog geen maand voor de moord op Martin Lu ther King, het uiterlijk van Eric S- Galt veranderd had. Uit de aantekeningen van de dok ter bleek dat' Ray op 19 februari 1968 voor het. eerst op zijn kantoor was verschenen. Fay loog zoals gewoon- liji- over zijn leeftijd en gaf als zijn geboortedatum 20 juli 1931 op en als adres het St- Francis Hotel op. Als naaste familielid gebruikte hij de naam Carl L. Galt. Hij had diezelfde naam al eens eerder gebruikt, met een andere spelling van de voornaam en op een adi-es in St. Louis). Rav zou geopereerd worden om „een vooruitstekende neuspunt te verklei nen". Op zijn kaart stonden de vol gende aantekeningen 5 maart verwijdering neustop onder plaatselijke verdoving, donder dag terugkomen: 7 maart verband weggenomen, al'es gaat goed. maandag terugko men; 11 maart hechtingen verwijderd. I geneest goed. over zes weken terug komen. Maar Rav kwam natuurlijk na zes w-eken niet terug En dit hield in dat dokter Hadley ook geen foto's van zi-n patiënt had van voor en na de behandeling. Hij maakte wel foto's van Ray voor de operatie, maar om cc een of andere reden werkte de camera niet goed en de foto's van Ray mislukten evenals die van ver scheidene andere patiënten. De foto's aa de ingreep worden pas zes weken na de operatie gemaakt als alles goed genezen is: en blijkbaar dacht Ray i zes weken na zyn operatie in Los Angeles te zullen zijn. Het honora- i rium voor Ray's operatie, dat 200 dollar bedroeg werd contant betaald I MEMPHIS (AP) Het proces te- I gen James Earl Ray. die de moord I op ds. Martin King op 4 april ten laste wordt gelegd, is tot 3 maarl uitgesteld op verzoek van de nieuwe advocaat van Ra.v. I Twee dagen vooidat het proces I gistermorgen zou worden geopend had Ray de advocaat Ha-nes vervan gen door Foreman. Ha nes heeft in een vraaggesprek voordat het proces I werd geopend gezegd dat de wisse j ling van advocaten slechts een mid- I del was om uitstel te krijgen. In zijn verzoek tot uitstel stelde Foreman, dat er een ernstig me- ningsverschil tussen zijn cliënt en Hanes was gerezen over de wijze waarop de verdediging moest worden gevoerd. Hij wees er op dat reed.-, een 30.000 dollar aan de advocaten is betaald en dat zij nog 12.000 dol lar willen hebben voordat zij hun archief over de zaak aan hem be schikbaar wi'llen stellen. De veertigjarige Ray verscheen in de kleine rechtszaal voor de zitting welke nog geen uur duurde. Het was voor het eerst dat hij in het open baar was sinds hij in Londen voor de rechter moest vei schijnen wegens het Amerikaanse uitleveringsverzoek. Zevenklapper als vanoud» gestart. ADVERTENTIE was van plan vandaag naar Lisman. Linden en Camden te rijden en van daar na Atlanta te vliegen Cam den ligt 33 mijl van Selma. Op 23 maart verliet James Earl Ray Selma met bestemming Atlanta. Voor zijn neus nog helemaal beter was ontving Ray op 15 maart per post de oproep die hij verwachtte. Het Flamingo Motel in Selma waar Ray eind maart 1968. nadat j hij van Californië naar Alabama I was vertrokken, logeerde. De plastisch chirurg Russell Hadley, die Ray van zijn opval lende wipneus afhielp. Kij moest naar Selma en Birming ham in de staat Alabama. Hij reed in zijn witte Ford Mustang door Ca lifornië via New Orleans en schreef op vrydag 22 maart 1968 in het Fla mingo motel in Selma in. Op 16 fe bruari 1968 sprak ds. King in Selma en het plaatselijk dagblad vermeldde onder een drie-koloms foto van hem op pagina 1 „Ds. Martin Luther King begon vrijdag in Selma voor eer. aanzienlijke menigte, verzameld in de Baptisten kerk een campagne voor een in het voorjaar te houden Mars der Armen naar de hoofdstad Op donderdagmiddag 21 maart 1968. publiceerde liet plaatselijk dagblad van Selma het volgende bericht uit Birmingham: „Ds Martin Luther King begint zijn wervingscampagne voor zijn Mars der Armen naar Was hington. vancaag in het zuiden van Alabama na de nacht in Birmingham doorgebracht te hebben". King en zijn volgelingen trokken woensdag luat Alabama binnen na twee dagen door Miasisippi getrokken te heb ben"- Het bericht vermeldt ook: „Hij Hier beginnen zich de hoofdlijnen van het komplot voor de moord op ds King duidelijk af te teke nen. Uit wat ik weet. uit wat ik van Ray gehoord heb. en uit mijn na speuringen blijkt dat kenmerkend voor het komplot was: dat ds. King vermoord moest worden om effect te ressorteren. De plannen hem te vermoorden wei den niet gemaakt door impulsieve lieden die hem persoonlijk haatten, maar door berekende mannen die de moord wilden gebruiken om een hef tig conflict tussen blanke en zwarte burgers te ontketenen. dat hij vermoord moest worden in het verkiezingsjaar 1968! Dat de moord op hem een ma ximum aan bloedig effect moest hebben en dat hij daarom niet moest worden vennoord terwijl hij rustig thuis in Alabama woonde, maar op een dramatisch moment en op een dramatische plaats waar de tegen- stellingen woedden. Omstreeks 15 maai t 1968 waren de samenzweerders du'delijk zover dat zy ten doel stel den hem te vennoorden op een plaats waar hij bezig was de „Mars der Ar men" te formeren of te leiden. Hij moest vermoord worden door een blanke of door blanken, die zou den worden aangeduid met „Zuider lingen en racisten". Bij voorkeur zou hij vermoord worden in Birmingham of Montgo mery of Selma. omdat die steden mijlpalen in zijn carrière van pleiter tegen rassendiscriminatie waren. De moordenaar of moordenaars behoefden na de moord niet uit de weg geruimd te worden om een te rechtzitting "of terechtzittingen te voorkomen omdat die terechtzit ting of terechtzittingen extra im pulsen van haat en geweldpleging konden oproepen. Om al deze redenen was ds. King het tweede en niet het primaire doelwit. Het primaire doelwit ivas de Verenigde Staten van Amerika. UGA Voor baby, kleuter en schoolgaande jeugd. In een volgende afleve ring (waarschijnlijk begin maart 1969) zal William Bradford Huie tot in bijzon derheden het persoonlijke verhaal, dal wellicht niet tijdens het proces openbaar zal worden gemaakt, ver tellen over de activiteiten van James Earl Rav tussen 23 maart en de dag waarop hij in Londen gearresteerd werd. MILAAN (AP) Acht on schatbare folianten met de ont werpen en uitvindingen van Leonardo da Vinci, die uit een museum in Milaan werden ge stolen, zijn waarschijnlijk reeds naar Amerika gesmok keld, zo heeft de politie van Milaan meegedeeld. Zij zei dat de bladen uit de „Atlantische codex" van Da Vinci, die zijn weggenomen uit gesloten vi trines in de Ambrosiaanse bi bliotheek, waarschijnlijk door internationale kunstdieven werden ontvreemd en op de zwarte markt aan de man ge bracht zullen worden. De acht foliopagina's, op elk waar van ongeveer 8 schetsen van Da Vin ei staan over anatomische, akoesti sche. aërodynamische en astronomi sche onderwerpen, zouden tenminste HARLINGEN (ANP) Er is nog geen enkel levensteken van de ver miste kustvaarder Oostmeep De te- 1 kenaar, die indertijd het sohip heeft ontworpen, heeft de hele zaak nog eens nagegaan en vastgesteld dat het sohip een bijzonder grote sta biliteit heeft. Het is haast niet mogelijk. aldus de reder, de heer C van der So hoot dat het schip vergaan zou zijn. zon der dat de bemanning de gelegen heid zou hebben gekregen om in de sloepen te gaan. Dan zou de Oost meep in een keer gekapseisd moeten zyn. Ei- wordt nog steeds gezocht door schepen en vliegtuigen, maai het af te zoeken gebied is bijzonder groot. De lengte is ca. 1700 myl. bij een breedte van meer dan 150 mijl. AMSTERDAM (ANP) Van 30 november t/m 9 januari 1969 xal in het Stedelijk Museum in Amsterdam de tentoonstelling „50 jaar Bauhaus'' worden gehouden. De expositie geeft een uitgebreid overzicht van de veel zijdige bedrijvigheid aan het Bau haus en haar u»luerikng op het he den. Te zien zullen zijn architectuur, vormgeving, fotografie, typografie, film en theater van leraren en leer lingen van het Bauhaus. Het Bauhaus werd in 1919 opge richt door de architect Walter Gro- pius. Het was van 1919 tot 1925 ge vestigd te Weimar, van 1925 tot 1932 te Dessau en tenslotte te Berlin, waar het in 1933 door toedoen van de nazi's gesloten werd. „Openbaar kunstbezit" zal in een iertal T.V.-uitzendingen ruime aan dacht besteden aan de tentoonstel ling. 800 miljoen hre (1.6 miljoen dollar) waard zijn. De politie deelde mee dat de folian ten tezamen met veel andere waar devolle kunstvoorwerpen in juni uit het museum waren gestolen. De dief stal werd gedurende het onderzoek van de politie geheim gehouden. Men heeft niet kunnen achterhalen hoe de kunstvoorwerpen werden gestolen. Een van de werknemers van de bi bliotheek wordt, vastgehouden voor een verhoor. Men vreest dat de fo lianten nooit meer zullen worden achterhaald. DEN HAAG IGPD) D. befld- houwer H. J. Etienne, die o.m. ver scheidene oorlogsmonumenten heeft ontworpen, is op 73-jarige leeftijd in Den Haag overleden. Etienne werd in 1895 in Delft ge boren. Hij kreeg lessen van prof. Odé en assisteerde op de boetseerafde- ling van de Technische Hogeschool ln Delft. Hij maakte reizen naar Ita lië en Griekenland en werkte in hout, steen, brons, marmer en ceramiek. Hij ontwierp de oorlogsmonumen ten in Heerhugowaard en Apeldoorn en maakte gedenkbeelden voor ko ningin Emma. Prins Hendrik en Ko ningin Wilhelmina. Ook restaureerde Etienne de beelden van het oude or gel in Deventer. NED. HERV. KERK Beroepen te Zwolle (voor het jeugdwerk» J. Meester te Gendt; t« Nunspeet J .Koele te Nijkerk; te Rijssen J. C. de Bie te Ederveen. Aangenomen naar Zweeloo (Dren te) J. de Zwaan re Bellingwoldet naar Halle iGld.), toeoegging J. Rib- bink te Eist. Bedankt voor Welsrijp ca. toezeg ging C. Schilder te Oosterhykerk voor Hykersmikie ca., toezegging J. L. Keijzer te Nieuw Vennep-Abbe- nes; voor Doesburg, toezegging Pie- ter Poet te Nieuw-Stadskanaal; voor Zierikzee toezegging W. Sirag te Rotterdam-Zuid. GEREF. KERKEN Beroepen te Bovenhardinxveld. t« Molenaarsg raaf - Brand wij k, te Creil- Espel, te Tzummarum en te Woud- send: P J. Rozendal, kandidaat te Groningen, die verder geen beroe pen in overweging kan nemen t« Assen: J. van Drie te Leiderdorp. Aangenomen naar Zuidwolde (Dren te): E. Jansen te Goes Bedankt voor Bodegraven en voor Waddinxveen. H. A. Starren buig te Wolvega. GER. KERKEN (VRIJGEMAAKT) Beroepen te Sliedreoht: K. B. Hol- werda te Zalk en Veecaten; te Rot terdam-Zuid: W. Triemstra te Vrou- wenpolder. Bedankt voor Capelle aan de IJs- sel: J. Francke te Hoogeveen CHR GEREF KERKEN Beroepen ie IJmuiden: A. Hiibers te Zwolle.

Leidsch Dagblad | 1968 | | pagina 17