,Aan onmenselijkheid went men nooit 79. Bekritiseerde prof. Hooykaas neemt ontslag Portret van de jonge mevrouw VRIJSPRAAK NA EIS VAN 3 JAAR Tankauto in brand DeMantelspecialist dit is één van die vele, echt mooie mantels die slechts 95 sr kosten Y Bonaparte 2140 STUDIE VAN B. A. SUES OVER ARBEIDSINZET BEKROOND MET HENRIETTE ROLAND HOLSTPRIJS Zigeuners ïratis behandeling Arabische meisjes NA BOTSING Kerkelijk Leven ACTIE VAN R.K. GEESTELIJKEN Pauselijke garde in nieuwe jas ~&ikalotv tapijt Twee miljoen meer voor Expo Osaka >AG 12 NOVEMBER 1968 LEIDSCH DAGBLAD PAGINA 7 ADVERTENTIE AMSTERDAM In het achterhuis van de tweede verdie ping van het oude pand aan de Herengracht in Amsterdam vindt hij een rustige werkkamer, waar hij zich aan belangrijke studies kan wijden: Benjamin Aaron Sijes, wetenschappelijk medewerker van het Rijksinstituut voor Oorlogsdocumentatie, Volgende week wordt de schijnwerper gericht op deze stille werker, die zulke belangrijke bijdragen heeft geleverd tot de geschiedschrij ving van de tweede wereldoorlog. Op die dag zal hij worden onder scheiden met de Henriette Roland Holst-prijs 1968, met name voor zijn in 1966 verschenen studie over ,£>e arbeidsinzet", een werk over de gedwongen arbeid van de Nederlanders in Duitsland in de jaren 1940-'4S. Het verzamelen van de gegevens en het schrijven van het lijvige boek „De arbeidsinzet" heeft acht jaar gevergd. Geen 8 jaren onafgebroken werk, want de aandacht van de heer Sijes werd gevraagd voor tal van andere zaken, zoals bijvoorbeeld het leveren van documentatie op verzoek van de justitie, nodig voor opsporing van of voor bewijsmateriaal tegen oorlogsmisdadigers. De heer Sijes stelde onder andere een rapport op over de jodenvervolging in verband met het proces tegen Eichmann en leverde materiaal voor de berechting van Rajakowitsj en was hij getui- gedeskundige in de processen tegen Harster, Zöpf en Slottke. Voor hem is de oorlog nooit echt afgelopen geweest. Hij is er nog da gelijks mee bezig. „Al werkend ben Je steeds verdrietig of jubelend betrok ken bij wat er in die jaren is ge beurd. Het is mij onmogelijk om emo tioneel afstand te nemen". naar Jiet zoeken naar een onderko men en toen kreeg ik als eerste op dracht iets op te schrijven over de februaristaking. Ik heb dat met veel genoegen gedaan, omdat ik die staking van nabij had meegemaakt. In 1963 had ik het rapport met bijla gen gereed, maar wij hebben met de publikatie ervan gewacht tot er meer gegevens uit Duitsland beschikbaar kwamen". De meeste bevrediging weten schappelijke bevrediging heeft onderzoekers Syes gehad van zijn boek over de razzia in Rotterdam. „Als uitgangspunt had ik slechts één velletje papier, maar tenslotte be schikte ik over een massa materiaal, dat methodisch tot verantwoorde ge schiedschrijving moest worden ver werkt. Het schrijven van zo'n boek is een zaak van geduld. Als geschied schrijver wordt van je verwacht, dat je geen woord verkeerd zet. Dat wer- l~, ken gebeurt onder grote psychologi- Lerste uur sche druk. Ik geloof niet, dat iemand j kan wennen aan de onmenselijkheden De heer Syes studeerde in de ja- j die in de oorlog zijn gebeurd. Daar- (Van onze correspondent) DEN HAAG (GPD) Het Haagse rechtshof heeft bij vervroegde uit- ■aak vonnis gewezen in de straf- ik tegen een 27-jarige Amsterdam prostituee tegen wie een gevange- sstraf van drie jaar met aftrek was list terzake van dodelijke mishan- ling van haar echtgenoot, in de nacht van 26 op 27 januari dit jaar had de vrouw in een itterdams hotelletje tijdens een hef fe ruzie haar man, een 22-jarige wrse matroos, met een klein tafel- doodgeslagen. Een van de dunne ilen poten van het tafeltje drong or het schedeldak van het slacht- fer. Patholoog-anatoom dr. Zelden- st noemde de fatale klap later een evalstreffer. De vrouw was pas zes iken met het slachtoffer getrouwd. De Rotterdamse rechtbank veroor- elde de vrouw wegens opzettelijke Ishandeling, de dood ten gevolge bbend. tot een gevangenisstraf van ee jaar met aftrek. Zowel de vrouw de officier van justitie tekenden iger beroep aan tegen het vonnis, lama de advocaat-generaal bij het lagse Gerechtshof op 30 oktober een vangenisstraf eiste van 3 jaar met trek. Ook in hoger beroep hield de vrouw >1 niet opzettelijk het tafeltje te toben gehanteerd. Zij beriep zich op •odweer. Haar man had haar in een onken bui aangevallen. Zij wist niet eer hoe zij zich had verdedigd: mis- hien met het tafeltje, misschien kon 'ar man ook met het hoofd op de tot van het tafeltje zijn gevallen. Overeenkomstig het pleidooi van de Rotterdamse advocaat mr. F. L. J. Wersch achtte het Haagse Hof geen opzet bewezen. De vrouw is op vrije voeten gesteld. De advocaat-generaal zal geen cassatie tegen het vonnis instellen. ren dertig Indisch recht en Indolo gie. „Ik was een slecht student in die zin dat ik myn studie niet heb afgemaakt. Aan de andere kant stu deerde ik graag, maar dan hield het betrekking met de politieke ontwikke ling. Ik ben politiek altijd zeer geën gageerd geweest". In die jaren had hy een aandeel in het onderzoek naar de rol van de arbeidersraden in Duitsland dat in opc acht van het Instituut voor internationale socia le geschiedenis werd verricht. Dit contact heeft ertoe geleid, dat hij te gen het einde van de oorlog, nadat hy enige jaren als kantooremployé by een Amsterdamse machine fa briek had gewerkt door prof. N. W. Posthumus werd gepolst over een functie by een op te richten Ryks- instituut voor Oorlogsdocumentatie. „Wy zyn in mei 1945 begonnen om heb ik misschien zoveel plezier gehad van het schryven over de fe bruaristaking, omdat dit een groots gebeuren betrof dat ik opnieuw kon beleven in o.a. honderden interviews. Wat professor Presser daarentegen heeft gehaad, de geschiedschryving over de jodenvervolging, is een aan eenschakeling van ellende geweest, die een onderzoeker diep aangrypt". De heer Sijes is thans bezig met de voorbereiding van een onderzoek naar wat tydens de oorlogsjaren met de zigeuners in Nederland is gebeurd. Van de studies, die het Ryksinsti- tuut zich nog tot taak heeft gesteld alvorens het onderzoek over een jaar of 15 zal zyn afgerond, noemt de heer Sijes als belangrykste facetten de studie van dr. L. de Jong over het Koninkryk der Nederlanden ty dens de bezetting waarvan binnen kort het eerste deel zal verschynen, en een bronnenstudie over de S.S. Zelf is hy 60 jaar. Hy zal dus niet meer meemaken, dat het Ryksinsti- tuut de deuren sluit en de unieke do cumentatie overdraagt aan het Ryks- archief. Ofschoon hy er de man niet naar is, om op zdjn 65ste met werken op te houden. Zoals hy nu 's avonds na zyn dagtaak thuis voor zyn ple zier bezig is met een studie van de briefwisseling van prof. dr. A. Panne- koek, de sterrekundige die zich als socialist intens bezig hield met de problemen van de arbeidersbewe ging. „Ik voel me sterk verwant met deze man en dat is dan ook de reden dat ik hieraan ben begonnen." UTRECHT ANP) Wellicht op Ttc termijn zullen door bemidde- van 'de Nederlandse stichting feiTe des hommes' wederom Viet- Uflese kinderen voor revalidatie of feemeen herstel tydelyk in Neder M worden opgenomen. Volgens de fcretaris van de stichting, de heer Desauvage uit Ryswyk, is het mo- dit keer zestien kinderen over j laten komen. Ziekenhuizen in j "burg, Dordrecht en Hellendoorn pen zich voor een aantal kinde ter. tïl -garant" gesteld. Vorige week zijn in het Sint An- toiuaziekenhuis in Utrecht twee lratosche meisjes (7 en 9) opgeno- to", die eveneens door tussenkomst „Terre des Hommes" in Neder- en, toid zijn opgevangen. De kinderen ste uit de Gazastrip. Deze kin- zijn in Utrecht by de plas- 00* ^^rg dr. L. Koens in behan- ding. Ze worden waarschynlijk °°uderdag geopereerd. ^oens heeft besloten de fcin- •toren geheel kosteloos be behande- *n Het ziekenhuis brengt evenmin '«"sten in rekening De Arabische Pieren blyven wellicht enkele maanden in Utrecht. PRINSENBEEK (GPD) De 36- jarige chauffeur H. J. van Schalk uit Hellevoetsluis is gisteravond op de rijksweg Breda-Rotterdam ter hoog te van Prinsenbeek om het leven ge komen, toen zyn met 30 ton olie ge laden tankwagen In brand raakte na een botsing. De cabine brandde ge heel uit. Bij de botsing waren verder een met 15 ton veevoer geladen vracht- combinatie betrokken alsmede een pendelbusje uit St. Willebrord. Enke le van de inzittenden van het busje werden licht gewond. Onmiddeliyk na de botsing vloog de zwarte P.AM.-tankwagen in brand, terwijl de olie over de weg begon te stromen. Zo snel mogelyk werd ook de oostelyke rybaan van de ry weg afgesloten om de brandweer in de gelegenheid te stellen de branden de tankwagen te blussen en om het verkeer niet bloot te stellen aan ont ploffingsgevaar. Hoe het ongeluk ontstond, is niet geheel duidelijk ge worden. De voor de tankwagen rij dende vrachtcombinatie heeft wel licht afgeremd, hetgeen de chauffeur van de tankwagen niet tydig meer kon. Van de vrachtwagen kwam de lading gedeeltehjk over de weg te liggen. De chaos was groot. De wes telijke rijbaan was urenlang volledig gestremd. Het hoeft niet duurder te zijn! Wintermantels en mantelpakjes met of zonder bont van 59,95 tot en met 89,95 Terlenka Regenmantels 49,95 met "Borg" voering 59,95 Bontmantels extra mooi en uiterst voordelig Den Haag Rotterdam Haarlem Amersfoort Breda Tilburg Utrecht Leiden Leiden: Haarlemmerstraat 163 eel Op de meubeltentoonstelling Eleganzadie thans in de RAI in Amsterdam wordt gehouden, staat onder meer deze comforta bele lig-zitbank ,,Bobo Longue", een ontwerp van architect Cini Boeri. Gemaakt van een soort NED. HERV. KERK Beroepen te Moerkapelle, C. Treu- re te Hasselt, te Odyk, C. Schilder te Oostemykerk, te De Krim R. J. Rie- stevig schuimplastic. Heel ge makkelijk te verplaatsen, omdat de bank zeer licht van gewicht is. WASHINGTON (Reuter) Een grote groep r.-k. geestelyken en me destanders samen ongeveer hon derd man sterk heeft gisteren in Washington de vestibule bezet van het hotel waar enkele uren tevoren de nationale bisschoppenconferentie was begonnen. De geestelyken wen sen te worden gehoord over hun ge schil met kardinaal OTBoyle over de geboortebeperking. De kardinaal heeft vierenveertig geestelyken ge schorst wegens een afwykende me ning op dat punt. VATICAANSTAD AFP) De pauselyke garde krijgt in plaats van de blauwe, een witte tuniek. De pet bltfft blauw, maar wordt wat gemo derniseerd. Het nieuwe uniform is gisteren aan de Vaticaanse autori teiten getoond. UTRECHT (ANP) De Utrechtse hoogleraar in de Faculteit der rechts geleerdheid, prof. dr. J. P. Hooykaas, heeft gisteren plotseling zyn ontslag aangeboden. Volgens hem bestaat er tussen het faculteitsbestuur en zyn persoon te weinig vertrouwen om ver der samen te werken. De Utrechtse rechtenstudenten hebben in de af gelopen weken herhaaldelyk en sterk op het heengaan van prof. Hooykaas aangedrongen, nadat deze o.a. had gezegd dat de overheid op den duur zou moeten ingrijpen met wettelyke geboortebeperking in de lagere stan- ADVERTENTIE) KEIJZER TAPIJT kamerbreed v.a. mam I p.m POSTBUS 39 - HILVERSUM den om de intelligentieverslechtering te voorkomen. Prof. Hooykaas' ontslagbrief is gis teren tydens de colleges in de rech tenfaculteit voorgelezen, in plaats van de mededeling die het faculteits bestuur had opgesteld en waarin prof. Hooykaas' opmerkingen op 9 ok tober tydens een oriëntatiebyeen komst van eerstejaarsrechtenstuden ten in Ellecom gedaan openiyk werden veroordeeld. Prof. Hooykaas had in Ellecom ook gesteld dat de lagere stand meer kin deren verwekt dan de hogere stan den en dat omdat de intelligentie ge netisch is bepaald, er nu sprake is van een daling van het intelligentie niveau „waarvan de gevolgen thans te merken zyn op de middelbare scholen en de universiteiten". Prof. Hooykaas meende voorts dat intelligente kinderen uit lagere stan den waarschynlyk als onwettiee ge boorten zouden moeten worden ge kwalificeerd. De studenten stelden op 28 okto ber dat prof. Hooykaas zyn woorden moest herroepen of zyn stelling we- tenschappeiyk had te bewyzen. Dat gold ook ten aanzien van de mening van de hoogleraar dat het dwaas zou zyn een negervrouw die slechts een kralensnoer droeg stemrecht toe te kennen. Vrydag zal de Hoofdstad Operette in Treslong te Hillegom de tweede abonnementsvoorstelling in dit win- tc-programma geven met de opvoe ring van „Die Czardasfürstin" van Emmerich Kalman. De titelrol speelt Iazzy Schöffrnann met Hans Hage- man als gast, Claire Clairy, Herman Valsner, Grete Kiesner. Paul Prey, Rudolph VogJer en Antone Winic. Koor en orkest staat onder directie van John Knapper. DEN HAAG (GPD) De rege- ring wil de rijksbydrage in de kosten te""parrega"te oostvóorne voor dc N«ierlandse inzending op de (toezegging) G. van der Wee te Aal- sum, die bedankte voor Drogeham. Aangenomen naar Tjerkwerd, c.a. (toezegging) J. L. Leestemaker, jeugdpredikant by Broedergemeente Wereldtentoonstelling in Osaka 1970 verhogen van tien tot twaalf miljoen gulden. Een desbetreffend wetsontwerp tot wy'ziging van de be de Evangëlischè Igroting van A18emene Zaken voor te Paramaribo 1969 is d€ Tweede Kamer inge- woonachtig te Zeist, naar Heusden I d'end\ en Herpt G. Hamoen te Meteren en *n zÜn toelichting merkt de minis- Est. Bedankt voor Ouddorp B. J. j ter-president op. dat de loon- en Zaal te IJsselmuiden. prysstygingen in Japan duideiyk I, maken, dat het bedrag van tien mil- GEREF. KERKEN joen als bydrage ontoereikend is. on- Bedankt voor Badhoevedorp R. J.danks soberheid en pogingen van de van der Veen studentenpredikant te commissaris- generaal van de stich- Delft. Beroepen te Dokkum. R. van ting voor deze tentoonstelling om den Berg te Bodegraven. I binnen dat bedrag te blyven. (Van een onzer redacteuren) AMSTERDAM De jonge huis vrouw wordt minder dan haar oude re collega in beslag genomen door het huishouden. Zy staat positief te genover creatieve taken zoals ko ken maar duidelyk negatiever (dan de oudere huisvrouw» tegen over werktuigelyke bezigheden zo als vloeren schrobben. In de keuken is zy creatiever haar man stelt een vaker gebruik van nieuwe recep ten op prijs en zal zelf ook meer dan zyn vader culinair experimenteren. Opener voor nieuwigheden, positiever tegenover reclame bevattelyker voor het aanbod van verschillende artike- lengroepen en diensten in supermarkt en warenhuis, toleranter tegenover het idee van de werkende vrouw al deze elementen suggereren een opener instelling van de jonge huis vrouw". Dit beeld van de jonge huisvrouw schetst het Amsterdamse reclamebu reau Pr ad N.V. in een brochure, ge titeld De Jonge Mevrouwen na een onderzoek dat het liet instellen door het Nederlands Centrum voor Mar keting Aanalyses N.V. Zeshonderd Jonge huisvrouwen (in de leeftyd van 18 t/m 34 jaar) en 300 oudere huisvrouwen (35 t/m 49 jaar) zyn geënqueteerd. De leeftyd van 35 jaar maakt dus de grens uit tussen Jonge of „oudere" huisvrouw, een grens, die in een vooronderzoek is getrokken, waarby de kans op dui delyk onderscheid tussen de genera ties het grootst werd geacht. In de brochure (een samenvatting van de resultaten van het onderzoek) staat over het portret van de jonge mevrouw verder nog dat zy vaker dan de oudere mevrouw een super markt-klant is. De jonge mevrouw winkelt min der vaak met een boodschappenlijst - je in de hand en ze „hangt" ook niet zo aan een bepaald merk. Haar man zou eerder geneigd zyn meer te kopen in een supermarkt dan no dig is in oudere gezinnen wordt die neiging aan de oudere vrouw toegeschreven, meldt Prad. Het ge middeld inkomen van het jonge ge zin is f 11.200, dat van het oudere gezin f 12.900. In het jonge gezin toont de man meer initiatief by het kopen van kleding voor hemzelf. En hy mag vaker met zyn vrouw mee als zy kleren koopt. De jonge me vrouw leest vaker vrijetydsbladen. Het lezen van de krant, het kyken naar de tv wordt door beide genera ties even positief beleefd. Maar het lezen van damesbladen vindt de jon ge mevrouw plezieriger dan de oude re. Van de opiniërende weekbladen wordt Elsevier verreweg het meest gelezen door beide groepen. De jon ge mevrouw gaat aanzienlyk minder naar de kapper dan de oudere. Ze vertoont een sterke doe-het- zelf-neigingvaker thuis haarwas sen, verstevigen, watergolven en haarlak gebruiken. Uit het onder zoek, dat zeer veel informatie geeft op velerlei gebied, (ofschoon de re sultaten niet tot opzienbarende con clusies leiden) blykt voorts dat van de jonge en oudere huisvrouwen slechts 14, resp. 17 procent een vast bedrag aan zakgeld krygt. Dit be drag schommelt rond de f 55, resp. f 65. Over de mannen, die nu zelfs niet meer officieel het hoofd van het gezin zyn, vermeldt de brochure nog dat juist by de jongere huisvrouwen een grotere invloed van de man aantoonbaar is, dan by de oudere leeftydsgroep. Dat een man er al léén op uitgaat om dameskleding te kopen is by de oudere generatie on denkbaar, terwyl dit bij de jonge ren wel voorkomtzy het aarze lend.

Leidsch Dagblad | 1968 | | pagina 7