Tsernik contra demonstranten KW -vereniging in Voorschoten in financiële nood 0DEN VOOR DE IJFDE KEER Nu drie fracties Boeren Bonn weer verdeeld over verjaring van de oorlogsmisdaden Wordt deze winter een schaatswinter? Verdachte dood op bed aangetroffen Ds. J. van Drie pen in Assen lieroepe Judonieuws Succes voor Effect '54 Elseviers Antiekbibliotheek BB 1i< Sg®! VALKENBURGER IN WASSENAAR VERONGELUKT Harde maatregelen in Praag Jaarvergadering Merendistrict f y NOVEMBER 1968 LE1DSCH DAGBLAD PAGINA 13 TIT 9' Hef Amsterdamse stadhuis morgen een uniek huwelijk leken. Twee krasse oudjes tiaar gaven elkaar het ja- Voor heiden was het de keer. dat zij in het huwe nden. id was Theodora Aleida Kei- Nieuw-Namen in Zeeuws erenbruidegom de Am- mier Jacob K uiper. -3Atwee hebben elkaar leren n via een huwelijksadver- lacob Kuiper, die van oor- f Hagenaar is en die vroe- NKhinemonteur was: „Drie Heden kwam mijn vierde te overlijden. Na een tijdje toen een advertentie gezet, is maar alleen". mam hij in contact met de Uii ïals dochter van een nota- f§firen Theodora Keiser, die oren haar vierde man had •Ine aan de leeftijd ivas het irgen aan geen van de twee j rken. dat zij niet voor de keer trouwden, lend keken zij elkaar na <rd aan. Jacob moest lachen toen Theodora „Nou kan je niet terug". IN KAMER (Van onze parlementaire redactie». DEN HAAG (GPD) Het tweede kamerlid mr. A. C. J. Kronenburg, tot dusver deel uitmakend van de boerenpartij groep-Harmsen. zal voortaan onder eigen naam als een mansfractie in de Kamer optreden. Kamervoorzitter mr Van Thiel deelde vanmiddag bij het begin van de vergadering mee. dat mr. Kro nenburg geen deel wenst uit te ma ken van de nieuwe politieke partij Binding Rechts, waartoe de van de Boerenpartij afgesplitste groep- Harmsen is toegetreden en dat hij derhalve mr. Kronenburg als zelf standige fractie moet erkennen. De consequentie van het besluit van de kamervoorzitter is, dat mr. Kronen burg voortaan aanspraak kan maken od de extra toelage voor fractievoor. zitters van duizend gulden. De Bre dase advocaat krijgt ook een eigen fractiekamer in het kamergebouw. De socialistische fractieleider drs. Den Uyl stelde voor morgen nader op de beslissing van de kamervoor zitter terug te komen. Hij had be hoefte aan een debat, maar wilde enige tijd om de stukken te kunnen bestuderen en zich op de zaak te bezinnen. De heer Koekoek sloot zich by het voorstel aan. Hii vroeg de ka mervoorzitter hem zijn plaats terug te geven die hij vroeger als leider van de zevenkoppige boerenfract.ie toegewezen had gekregen, maar die hij na de afsplitsing van de groep- Harmsen voor een andere zetel, één bankje vooruit, moest verwisselen. DEN Het blauwe en bruine toernooi van zondag in j ten dat in de plaats kwam officiële kampioenschap in I Iptegorie leverde sportschool De de tweede Zuidhollandse kam- van het nog prille judo-seizoen LUAJan Barends blJ de aspiranten kierde Theo Wassink bij de se- Wassink. die in Vlaardingen tolce indruk achterliet, scoorde ijn partijen volle punten 'de finale won hy van Schip- Dordrecht met een achtste forp. Wassink werd hiermee de tweede achtereenvolgende kampioen van Zuid-Holland in ilfmidden gewacht. (Van onze correspondent Rudolph Bakker» BONN/GPD) De strtfd om de verjaring van oorlogsmisdaden heeft een nieuw hoogtepunt bereikt met een uitlating van dr. Max Güde, die 6 jaar lang de hoogste openbare aan klager was van de Bondsrepubliek. Tegenover een redacteur van het weekblad „Der Spiegel" verklaarde Güde: „Als de Russen 20 jaar lang met boze bedoelingen bewijsmate riaal weigeren af te geven, dan is dat een verbeuren van verdere recht ten. Maar onze „idioten" reizen er dan toch nog heen en halen de rom mel op". Met de „idioten" doelde Güde op de leider van de centrale voor de opsporing van oorlogsmisdadigers in Ludwigsburg, die kort geleden met een aantal medewerkers in Moskou was. Want tenslotte haddien deze Duit se autoriteiten te elfder ure nog recht van inzage gekregen in althans een deel van de tydens de Tweede We reldoorlog door de Russen buitge maakte archieven. De leider van de centrale voor de opsporing van oorlogsmisdadigers. Rückler en de met hem in het insti tuut samenwerkende officieren van Justitie, hebben nu een aanklacht te gen Güde ingediend wegens beledi ging. Ze spreken van een ..dolkstoot- die hun is toegebracht. Bovendien lieten ze weten en dat is in het Duitse strafrecht een onomstreden zaak dat de term „verbeuren van rechten" („Verwirkung") geen enke le betekenis binnen de grenzen van deze materie bezit. De kwestie van de verjaring is weer acuut geworden, omdat na 31 dec. van het volgend Jaar geen nieu we gevallen meer op gang kunnen komen. Materiaal dat na die datum tot vervolging aanleiding zou kunnen geven moet onverrichter zake weer worden opgeborgen, omdat dan ver jaring van oorlogsmidaden zal zyn ingegaan In 1965 was de kwestie van de verjaring één van de belangrijk ste politieke problemen. De toenma lige minister van Justitie trad zelfs af. omdat hij het er niet mee eens was dat de verjaring werd opge schort. In 1965 was al 63 procent van de mannen en 76 procent van de vrou wen tegen de verlenging van de ter mijn waarbinnen oorlogsmisdadigers vervolgd konden worden. Nu is dat percentage beslist nog hoger. Het is de vraag of de huidige Bondsregering de kwestie tot na de verkiezingen van de nieuwe Bonds dag in de zomer van 1969 kan op schuiven. Een openlijke voorstander niet alleen van een opschuiving, maar zelfs van een algehele ophef fing van de verjaring van oorlogs misdadigers is de huidige minister van Justitie Heinemann. Hy is tevens de sociaal-democratische kandidaat voor het presidentschap. De verkie zing van een nieuwe president zal be gin volgend jaar plaatsvinden. LEIDERDORP Ds. J. van Drie, gereformeerd predikant *n Leider dorp, heeft een beroep ontvangen van de kerkeraad van de geref. kerk in Assen. Het is het derde beroep, dat ds. Van Drie in korte tijd ontving. Voor de beroepen uit Sittard en Nieuw- Vennep bedankte hjj, daarbij in de kerkbode mededelend, dat hij voor lopig geen beroepen meer in over weging zou nemen. ZOETERWOUDE De senioren van „Effect 54" slaagden erin, ook de return tegen Avanti 5 in winst om te zetten. De uitslag was 82 (thuis: 73). Twee juniorenteams bezochten „De Valken". Het eerste team moest met 91 in „De Valken" 1 zyn meerdere erkennen. Niet minder dan 5 partyen werden eerst in de derde game in het voordeel van de Valken burgers beslist. Het derde junioren- team ging met 100 kansloos ten on der tegen „De Valken" 3. Junioren 2 ontvangen „De Valken" 4 en zorgde voor wat compensatie door met 64 te zegevieren. Het programma voor as. zaterdag luidt: Senioren: Elffeet '54Smash RK 4. Junioren Avanti 2—Elffect '54 1, Elffect '54 2Steeds Vooruit 2, PIT 2—Effect '54 3. Nieuwe uitgaven Wy ontvingen de eerste vier delen van de nieuwe pocketserie „Elseviers Antiekbibliotheek". Het uit twee de len bestaande Stylen behandelt, be ginnend by de Eïgyptische kunst, al le stylen en hun variaties. Mede aan de hand van honderden illustraties wordt een overzicht gegeven van de kenmerken der diverse stylen en voorbeelden daarvan in de meubel kunst. de plastische kunsten, kunst- nyverheid. schilderkunst en architec tuur. De boekjes vormen een Neder landse bewerking van „Keysens Eu- ropaische Stilkimde", in de vertaling van G. Messelaar. Antieke meubels is een twee-delige gids. waarin een overzicht wordt ge geven, met systematische ïllustrering en verklarende byschriften van de meubels uit de verschillende stylpe- rioden. Elke groep foto's wordt voor afgegaan door een introductie. .An tieke meubels'' werd samengesteld door Frans Dony. De foto's werden ontleend aan „Das schone Möbel im Laufe der Jahrhunderte". r, m li» hl--.. A LEIDEN Een helikopter van vliegveld Valkenburg landde van morgen enkele malen op hel sportterrein aan het Piet Paal- tjenspad achter het Leidse Aca demisch Ziekenhuis. Aan boord van de helikopter bevond zich zo genaamd een niernodig voor een niertransplantatie. Deze trans plantaties worden al geruime tijd in het Leidse ziekenhuis verricht. Na de landing snelde een arts toe om de zogenaamde nier (in een plastic emmertjein ontvangst te nemen. De demonstratie, ten be hoeve van een televisie-uitzen ding van de rubriek ..Achter het Nieuws" van de VARA waar schijnlijk uit te zenden op 26 no- j vember). duurde slechts kort. (Foto LD/Holvast) j VALKENBURG/ WASSENAAR De 35-jarige J. J. Roorda uit Val kenburg (Z.-H.) is vannacht om streeks half drie op de Rijksstraat weg in Wassenaar, ter hoogte van de Van Bommellaan, verongelukt. De Vlakenburger, die met zyn auto in de richting Leiden reed. schampte door nog onbekende oorzaak een lichtmast, kwam vervolgens weer op de rybaan en reed daarna na nog 70 a 80 meter normaal zyn weg ver volgd te hebben het trottoir aan de rechterkant van de weg op. Na dat hy door 'n tuinmuurtje was ge reden. kwam de auto in een tuin tot stilstand. De heer Roorda werd ern stig gewond en overleed op weg naar het ziekenhuis. Zyn auto werd to taal vernield. PRAAG (AFP. DPA, Reuter) De Tsjechoslowaakse regeringsleider Tsernik heeft gisteren tydens een vergadering van het kabinet met de leiders van de vakbonden heftige kritiek geoefend op de „onverant- woordeiïjken die de recente anti- Russische betogingen op touw heb ben gezet. De regering, zei Tsernik, heeft be sloten krachtig te reageren wanneer dergeiyke voorvallen zich by de ko mende vergadering van het centrale ROELOFARENDSVEENLEIDENzitterschap van burgemeester P. M. De weinige schaatswinters van de F. Smolders gehouden in „De Woeli- laatste Jaren drukken duideiyk hun ge Baren" in Roelofarendsveen stempel op de gang van zaken in I Die mindere belangstelling bestaar het Merendistrict. Niet. dat de ani- I voornameiyk by de jeugd, die te wel- mo van de commissarissen van het nig op het ys komt. district en de belangstelling van de j Het is te hopen en de voorspel- I ysclubbestuurders daaronder te lij- lingen voor deze winter wyzen in die Burgerlijke stand van Leiden den hebben. Dat bleek wel uit de grote belangstelling voor de jaarver gadering van het district, onder voor- •ORSCHOTEN De Koningin dninavêreniging in Voorschoten alles festiviteiten bij gebeur- in en rondom hel Vorsten- Het aartepunt van de feest- j11? is het jaarlijks koninginne- op de verjaardag van Hare Ma- D fjjehoten is na de laatste we- l torlog sterk gegroeid en helaas is Kon Wilhelminavereniging niet fcgroeid. Van de ruim 5.500 ge- lfn zijn er maar 1.000 lid van de «iging K.W. vereniging heeft steeds "««ten georganiseerd. Elk pro- ^a-onderdeol is toegankelijk iedereen, lid of geen lid. Voor- "eo heeft een jonge bevolking, "an er 3.500 een lagere school Al deze kinderen krygen Hijks een presentje van de K.W.- De vereniging ontvangt gemeentekas een bescheiden r& in de vorm van een sub- iaar heeft een gat geslagen in "as van de K.W.-vereniging, om- de geboorte van de jongste teig van het Koninklyke Huis tn Voorschoten met veel luister gevierd werd. Het bestuur van de Koningin Wil helminavereniging wil thans probe ren het ledental te vergroten, waar door de mogelykheid biyft bestaan dat Voorschoten echte dorpse feesten kan houden. Binnenkort zullen huis-aan- huis bezorgd worden: een brief, een stortingskaart en een antwoordenve- lop. In de brief warden de bewoners verzocht zo mogelyk lid te worden en hun contributie, die maar f 2,50 per jaar bedraagt, automatisch te laten overschryven, waardoor bezuinigd kan worden op de incasso. Voor de laatste oorlog was vrywel ieder Voarschotens gezin lid van de K W.-vereniging. De nieuw-ingezete- nen komen veelal uit een stad en zyn onbekend met de dorpse activiteit, weike deze vereniging in ere houdt, en waaraan ook de nieuwe Voorscho tenaren graag deelnemen. De K.W.- vereniging heeft goede moed voor de toekomst en hel bestuur zegt: „On bekend maakt onbemind!", daarom maken we ons nu bekend". LEIDEN In het (tijdelijk) postkantoor bij de Geregracht heeft burgemeester G. C. van der Willigen hedenochtend kinder zegels gekocht en daarmee de kinderpostzegelactie, welke tot 31 december duurt, ingeluid. De postzegels staan ditmaal in het teken van sprookjesfiguren. De zegels (en prentbriefkaarten) zijn in het postkantoor alle werk dagen van IQ tot 4 uur verkrijg baar. (Foto LD/Holvaat) richting dat er weer eens flink ge- I schaatst zal kunnen worden, aldus de heer Smolders in zyn openingswoord Hy herdacht de in het afgelopen Jaar overleden commissaris, de heer L. Raadschelders uit Kudelstaart, die zich voor het Merendistrict steeds by- zonder verdienstelyk maakte by de organisatie van de toertocht Bloe menstad-Sleutelstad Uit de notulen bleek dat er sinds 1962-'63 geen grote Merentochten meer zyn gehouden. De bespreking van de eventueel te houden tochten leverde weinig byzonders op. Alle tochten zyn als vanouds vastgesteld met hier en daar een kleine wijzi ging waar veranderingen of afslui tingen in de tracé's zulks noodzake- lyk maakten. Er zal in de toekomst steeds naar gestreefd worden de start plaatsen voor de tochten ook in het oosten van het district mogelyk te maken. Ook kwamen de kleine tochten van de ysclubs weer ter sprake, bestem peld als zgn. wilde tochten. De voor zitter merkte in dit verband op. dat er steeds meer overeenstemming komt tussen district en ysclubbesturen. De eigenlyke gang van zaken is nu zó. dat de ysclubs alleen de kleinere tochten organiseren zolang de me ren- of molentochten nog niet kun nen plaatsvinden. De voorzitter meende voorts, dat. indien er lang durig ys is, de kleinere tochten wel eens een overbelasting van de grote tochten zouden kunnen wegnemen. Onderling contact voor een compro mis blyft evenwel steeds wenseiyk en nodig. De IJsclub Eendracht in Rynsater- woude vroeg vervolgens de medewer king van het bestuur by de herden king van het 70-jarig bestaan door deze club te betrekken in de organi satie van enkele tochten. Uit het financieel verslag bleek, dat er door het ontbreken van tochten veel te weinig inkomsten zyn, terwyi diverse uitgaven door onderhoud en verzekeringen toch doorgaan. Het na delig saldo kon voorlopig worden op gevangen door een renteloze lening, die van het Gewest is verkregen. In de vacature L. Raadschelders werd tot nieuwe commissaris voor Kudelstaart gekozen de heer J. de Kuyer. GEBOREN Basttana Cornelia, d. v. H. Langen- doen en M. A. Kramer; Edwin, z. v. A. Zweistra en G. van Helden; Su zanne Corine, d. v. C. L. Kapteljn en E. J. de Graaf; Danielle Louise, d. v. J. A. M. de Jong en H. J. Elstgeest; Ro- bertus Johannes, z. v. P. L. Hermans en J. E. Straathof; Maria Cornelia, d. v. M. W. van Beelen en J J. van Egmond; Robin Emon. z. v. R. Sleval en S. M. van der Lelie; Daniël, z. v D. van Berkel en R. N. Ooyendljk; Pa tricia. d. v. G. Wagemaker en A. Zlrk- zee; Alexander Pieter Daniël, z v. P. F. Chandon Janssens en W. A. Mulder; Hendricus Lodevicus, z. v. H. L. Lorjé en T. E. J. van der Ham; Eduard Jo hannes Leonard us. z. v. J. L. van der Kroft en J. Terluln; Francina Maria Jolanda. d. v. C. N. Vermeulen en W. Kartevelt; Michael Jacobus, z. v. J. Stlkkelorum en P. J. Tisseur; Rone Anne Willem, z. v. T. Plokker en A. van der Plas; Chrlsta. d. v. H. van Gent en R. B. Dalquen; Johannes Paul. z. v. R. T. de Jongh en E. J. Dommisse; Jacobus, z. v. W. M. van den Oever en A. B. van der Plas; Frank Robert, z. v. H. M. C. Hermsen en I. Hertle; Wouter, z. v. J. W. Steffelaar en M. C. Duljster; Lowle Theodorus Adrianus. z. v. A. C. Beentjes en S. P. Imanse; Olasina Maria Johanna, d. v. C. J. Raaphorst en J, M. W. van Rijn; Mohammed Ishak. z. v. H. Da- noenlngrat en S. I. A. Sahar: Jan, Z. v. D. Ravensbergen en A. van Eg mond; Ingrld Slmone. d. v. F. P. van Asselt en A. de Winde. GETROUWD J. T. Mackenzie en A. Korthals; J. F Schetfers en H. van der Horst; J. F Versantvoort en A. E. Kroesemeijer. OVERLEDEN M W, van Wleringen, 70 vr J. Klooster, 59 jr.. man; J. Boot, 67 jr., wed. v. J. W. Helverstefjn; H. Moo ten. 74 jr.. man; F. J. Montanus, 60 jr.. man; A. J. Dlekman, 81 jr.. man; A Barendse. 52 jr.. man; J Spiering. 10 dagen, zn partycomité (14 november» of op de internationale studentendag (17 no vember) herhalen. Men verwacht dat partijsecretaris Doebtsek het zwaar zal krygen op de as. vergadering van hét centrale I comité, waar hem waarschyniyic I verraad aan de afspraken met Mos kou zal worden verweten. Naar ver luidt is van Russische zyde fel by party en regering tegen de recente anti-Russische betogingen geprotes teerd. De regering nam gisteren o.a. maatregelen die een tydeiyke rege ling van het reizen van Tsjechoso- waakse staatsburgers naar het bui tenland beogen. Zo zyn bezoeken van particulieren en die van „niet te controleren zaken" aan het bui tenland verboden. Zes Westduitse foto- en televisie- verslaggevers hebben bevel gekregen Tsjecho-Slowakye te verlaten. Hun visa waren nog niet verlopen. Ook de correspondenten van een Ame rikaanse persbureau kregen de aan zegging te vertrekken. De foto- en tv- mensen moesten hun films achterla ten. Een reden voor de uitwyzing is niet bekendgemaakt. De uitgewezen persvertegenwoordigers werden vori ge week aangehouden toen zy opna men hadden gemaakt van de anti- Russische betogingen in Praag. Het weekblad van het centrale co mité van de Tsjechoslowaakse com- itiunistische partij „Politika" mag gedurende vier weken niet verschy- nen. Men vermoedt, dat nog meer tydschriften door een dergelyke maatregel getroffen zullen worden. Men denkt aan het orgaan van het verbond van schrijvers „Listy" en het jeugdblad „Mlada Fronta". Vorige week kreeg het blad van de Tsje choslowaakse journalisten „Reporter" een verschijningsverbod. Zowel „Reporter" als .Politika" hebben scherpe kritiek geuit op het akkoord met Moskou op grond waar van Russische troepen voor onbe paalde tyd in Tsj echo-Slowa kije kunnen blijven. Ook de compro missen van de Tsjechoslowaakse par- tyleiders op het gebied van de her vormingen, waaronder de persvry- heid, konden by de bladen geen ge nade vinden. Dramatische wending in zaak van verdovende middelen ROTTERDAM (GPD) Een rechtszaak in Rotterdam tegen vyf jongens, die terecht stonden wegens het gebruiken, verhandelen of in be zit hebben van verdovende midde len (hasjiesj, marihuana en opium) heeft wel een zeer dramatisch ka rakter gekregen doordat één van hen vanmorgen vroeg dood op bed is aangetroffen. Naast het bed van de 18-jarige verdachte is een injectie naald gevonden en er is bovendien een doosje pillen ontdekt. De doodsoorzaak is nog niet vast gesteld, maar de reclasseringsamb- tenaar, die de president van de rechtbank, mr. A. R. Jolles, inlichtte, kon verklaren dat de Jongeman gis teravond al niet meer in staat was een zinnig woord uit te brengen. De ambtenaar had de moeder van de jongen gewaarschuwd en gezegd, dat zy een dokter moest bellen. Ach teraf biykt er geen dokter by de Jongen te znjn geweest. De medede ling sloeg in als een bom by de drie verdachten voor het hekje. Een 21-jarige tekstschrijver en li terator, heeft in zyn huis allerlei verdovende middelen aanwezig ge had en die verkocht aan hen die er om vroegen. Zeker na de schokken de mededeling van de reelasserings, ambtenaar zyn hy én zyn echtgenote vast van plan niet langer verdoven de middelen te gebruiken. Dp tyd in het huis van bewaring is hem trouwens slecht bekomen. Hy vond niet, dat hy een handelaar in criminele zin kan worden genoemd. De officier vond dat ook niet, maar noemde de handel wel sociaal ge vaarlijk. Hy eiste tegen deze ver dachte acht maanden, waarvan vier maanden voorwaardelyk en toe zicht. Een 21-jarige grafisch tekenaar, zat al niet meer in voorlopige hech tenis. Hy had hasjiesj in bezit ge had. Nu gebruikte hy niets meer. Hy verklaarde de periode van roken de finitief te hebben afgesloten. Hy was er toe gekomen, toen hy zich hevig teleurgesteld voelde door dat zyn werk voor de restauratie van de Schiedamse Brandersbuurt niet beloond werd. Voor die restauratie had hy een goede baan opgegeven. De officier eiste tegen hem twee maanden voorwaardelyk en toe zicht. Een 18-jarige elektriciën stond te recht, omdat hy hasjiesj had ge bruikt De officier hoopte, dat het slechts voor één keer was geweest en eiste veertien dagen voorwaardelyk. Mr. Jolles ging niet in op het ver zoek van de raadsman de literator om onmiddellijk uitspraak te doen tot wanhoop van verdachte en zyn echtgenote. Een verdachte was niet versche nen. Hy vertoeft in het buitenland. Zyn zaak is aangehouden tot 10 december.

Leidsch Dagblad | 1968 | | pagina 13