(Gevangenbewaarder: beroep in beweging w ontact met gevangenen wordt nu op prijs gesteld Meer menselijkheid tussen sombere muren W |LD EXTRA! Psycholoog drs. Den Vaal geeft zijn mening Gevangenen aan het woord: etn lkq -ANNEER ik terugdenk hoe ik me vóór mijn sollicitatie de taak van 77 bewaarder (ster) had voorgsteld, dan moet ik eerlijk be- kennn, dat ik meende met een bos steutls te moeten rondlopen en men sen psluiten". Het tereotiepe beeld van een cipier en £el het complex van onaangena- me^voelens, dat het oproept, blijkt eertaai verleden te hebben. Dfwerkelijkheid is, dat het beroep V? bewaarder een proces van gron dde vernieuwing doormaakt. T sleutelbewaarder van weleer verliest pgzamerhand terrein. Hij maakt plaats jor een man die in de behandeling van evangenen een meer positieve rol speelt. .)ie door zijn houding en gesprekken een gunstige invloed op hen heeft. Dit nieu we type bewaarder past in 't streven van de directie Gevangeniswezen om de na druk in de gevangenispraktijk te leggen op het geschikt maken van de gedeti neerden voor hun terugkeer in de maat schappij. Doel: het terugdringen van de recidive (het opnieuw begaan van een misdrijf). Die bewaarder nieuwe stijl is te vinden in een jeugdgevangenis als „Nieuw Vos- seveld" in Vught. Hij draagt geen uni form, maar een gewoon pak. Hij geeft leiding aan kleine groepen van gevan genen. Hij heeft legio mogelijkheden voor een vertrouwelijk gesprek. De bewakings taak van deze groepsleider zoals hij heet is tot het minimale terugge bracht. Ze is overgenomen door bewaar ders in de eigenlijke zin. Die splitsing van functies is een experiment dat als het slaagt, ook in andere gevangenissen zal worden doorgevoerd. In de meeste gestichten is het zover nog niet. De slechte accommodatie en de on derbezetting aan personeel staan de over gang naar deze nieuwe vorm van bejege ning voorlopig in de weg. Toch voltrek ken zich ook daar veranderingen in het leefklimaat. In de strafgevangenis aan de Pompstationsweg in Den Haag vindt de recreatie van de gedetineerden bin nenkort in kleinere groepen plaats. De toezichthoudende bewaarders wordt op die manier een intensiever contactmo gelijkheid geboden. Sinds een klein jaar kent deze gevangenis ook een commissie van gedetineerden, die wensen binnen de gemeenschap bepleit bij de directie. Voorts is een bejegeningscoördinator aangesteld, die de communicatie tussen bewaarders en staf en tussen gevange nen en directie moet gaan bevorderen. De inhoud van de bewaardersfunctie is veranderd. Het accent is van beveiliging verlegd naar de beïnvloeding. Dat stelt aan de geestelijke bagage van de be waarder andere eisen. Twee jaar terug is daarom door het Centraal Opleidingsin stituut voor het gevangeniswezen (COI) een verplichte basisopleiding in het le ven geroepen voor de bewaarder. Ook de werving van gevangenbewaarders is op een nieuwe leest geschoeid. Belangstel lenden worden binnen de gestichtsmu ren zelf voorgelicht. Hoe ervaren de bewaarders zelf deze klimaatsverandering in het gevangenis wezen? Terwille van het contrast kozen wij een gesticht waar de vernieuwing nog maar nauwelijks van de grond is gekomen (Den Haag) en een, waar het experiment in volle gang is (Vught). Interieur van een oude strafgevangenis. 1 tnw r p het rond „vlak" midden in de strafgevangenis 1 aan de Haagse Pomp stationsweg staat een volière. Gekooide vogels tusen gekooide mensen. Hon derd-en-vijfentwintig man kan dit sombere gesticht bergen. Soms zijn het er meer, soms minder, werken, luchten en ontspannen doen ze gezamenlijk. Al- eten en slapen gebeurt in afzondering: in de cel. De bewaking telt veertig man. i minderheid tegenover een overmacht. bewaarder, die al twintig jaar meeloopt: jje in dit vak begint, onderga je de sfeer angstig, beklemmend. Nu zelfs misschien meer dan vroeger. Toen stond je als be- !°55 rder tegenover één gevangene, nu als een- 69. tegenover een groep. Er is hier prak- tra» i algehele gemeenschap. Bij het luchten zo'n 120 man ben je b.v. maar met vier aarders". heeft de tijd nog meegemaakt dat con- ^cbjtn tussen bewaarders en gedetineerden op prijs werden gesteld. „In mijn tijd de stelregel: van praten, komt praten, je je wat langer dan nodig was met een ran ingene ophield, werd je op het matje ge- commissie, alhoewel er nog wel een paar dwingelanden onder huizen". Een jongere collega pas twintig maanden in het gevangeniswezen heeft het nog steeds moeilijk met de tweeledigheid van zijn functie: beveiliging en bejegening. „Stel, ik heb een vertrouwelijk gesprek met een ge vangene, die in moeilijkheden zit en ik moet die man na een kwartier weer in zijn cel sluiten; dat geeft dan iedere keer weer een naar gevoel". Een tweede oudere bewaarder meent ronduit. „Dat kan niet samengaan. Dat is tegen de natuur van een mens om vertrouwen te winnen en tegelijk op je hoede te zijn". Zijn jonge collega vindt dat aan de op vang van beginnende bewaarders nog wel en. Nu wordt er juist op aangedrongen, e praat". jezag dat hij vroeger had, noemt hij „af- kwekkend". „Als je een celdeur opendeed a it zo'n man niet blijven zitten, die ging Wat de huidige bewaarder aan gezag ingeboet, heeft hij aan menselijkheid 8j}nnen: „Je persoonlijkheid komt meer voren. Vroeger niet. Als je maar een ,ci open en dicht kon doen, dan was het Sleutelbink noemden ze ons", is hij het niet met alle vernieuwingen 11, 't gaat niet meer zo ordelijk toe hè. licht gaat verslappen. Een bepaalde lijn niet meer. 's Morgens om half acht moe- we hier de gevangenen uitsluiten. Dan 11 ze beneden in het vlak op appèl staan, na £er stonden ze dan netjes aangetreden. 2 hangen ze maar wat rond. Als ze om ilf uur van het werk komen, worden ze ir geteld, de namen ageroepen en dan gaan un cel in om te eten. Vroeger was het zó, nu Lis een gedetineerde van zijn werk kwam, leek het net een paard, dan ging hij zijn cel staan, maar nu niet, nu is het een praatje maken, daar een krantje lilïn 't Loopt allemaal door elkaar". li tnmissie eD denkt hij over de commissie van gedeti- ti den? „Die commissie is als zodanig goed. 'tl lebben al heel wat klaar gekregen bij 'i irectie: 't gemeenschappelijke luchten, de 5j Denlijke recreatie. Voorheen ging dat al- in groepen. Alleen met de manier waarop l commissie er gekomen is, waren de mees ts van mijn collega's het niet eens. Ze heb- p destijds geëist: Wij willen en zullen re- tie hebben op een dag, dat er helemaal recreatie was. Ze dreigden met opstand. rig zitten er nu andere figuren in de tlek wordt geleverd door de jongens, door de groepsleiders. De groepsleiders zijn deels geselecteerd uit het bestaande bewaarderskorps, deels aange trokken van buiten. Zien de ex-bewaarders onder hen hun taak aanzienijk verruimd, voor de bewaarders die met de beveiliging bleven belast, houdt de nieuwe opzet een ver schraling van hun bezigheden in. „Dat is in derdaad een probleem", zegt directeur P. J. L. Soons. „Kijk, nu kunnen deze mensen de groepsleiders en paviljoenshoofden, die van buiten komen, nog met hun raad en erva ring bijstaan. Maar waar gaat dat in de toe komst naar toe? De groepsleiders zijn bijzonder enthousiast over de nieuwe ontwikkeling: „Je krijgt nu veel meer inzicht in de persoon van iedere gevangene. Dat was er vroeger beslist niet bij. De behandelingsadviezen van de staf de psycholoog, de maatschappelijk werker krijgen wij nu voorgelegd. Het contact tussen de jongens en ons is ook veel gemakkelijker, veel persoonlijker. Je staat er niet boven, maar tussen. Dat kweekt vertrouwen. Ze ge ven zich beter. Wat óók een geweldige ver betering is, is dat wij geen uniform dragen. Alleen de bewaarders doen dat nog. Gevangeniskleding exit Dat uniform, daar keken ze tegenop, dat was voor hen het uiterlijke teken van het gezag". De jongens zelf dragen ook niet meer de klas sieke gevangenisuitrusting: kaki-overhemd en manchesterbroek. Hun nieuwe garderobe bestaat uit een blauwe spijkerbroek en een overhemd. Zondags hebben ze een echt pak aan: een grijs Harris tweed colbert en een grijze pantalon. Gevangenbewaarder: „Een beroep in bewe ging. In het éne gesticht sterker dan in het andere. Door ieder persoonlijk anders beleefd. Maar in elk geval komt de ontwikkeling voor die éne bewaarder nét voor zijn pensioen te laat: „Jammer, dat ik er uit moet. Na breekt net de mooiste tijd aan". Samen eten met de gevangenen was vroeger niet bij. Iets schort: „ln mijn geval ging het zó. Ik liep een week met een toude bewaarder mee, toen kreeg ik gelijk een sleutel. Na vier maanden praktijk ging ik pas naar die cursus van het C.O.I. Waarom eerst niet een tikje theorie, al was het maar een week? Nu moet je meteen meedraaien". Hij vindt het vak van bewaarder moeilijk. „Soms geeft 't wel een enorme voldoening als je iemand die in moeilijkheden zit hebt kun nen helpen. Of ik het wil blijven? Ik geloof dat je dat pas weet als je een jaar of drie vier meeloopt". Experiment in Vught Rond 120 jongens tussen 18 en 23 jaar vor men sinds december van het vorige jaar de inzet van een experimenteel stuk groepswerk binnen het gevangeniswezen. Plaats van han deling: de jeugdgevangenis „Nieuw Vosse- veld" in Vught. De gevangenen zijn ingedeeld in zes groepen van twintig man. Iedere groep heeft een vijfkoppige bejegeningsstaf (een paviljoens- hoofd en vier groepsleiders). Ter beveiliging: één bewaarder. Drie groepen zijn onderge bracht in paviljoens houten barakken drie bevinden zich in het hoofdgebouw. Het contact tussen de jongens en de groepsleiding is zeer intensief. De maaltijden worden ge zamenlijk gebruikt, de vrije uren gezamen lijk doorgebracht. Eens in de week wordt per paviljoen een ge- spreksavond georganiseerd, waarop in theorie een „interessant" onderwerp wordt aangesneden, maar in de praktijk kri- „De doorsnee-man, die na een zorgvul dige selectie gevangenbewaarder wordt, heeft helemaal niet de mentaliteit om het aspect van de vrijheidsbeneming in zijn denken voorop te stellen. Zelden reali seert hij zich, dat hem in de eerste plaats een beveiligende taak wacht. Wat hem vooral in dit beroep aantrekt is het con tact met mensen". Dat zegt drs. M. de Vaal, psycholoog bij het adviesbureau personeelsselectie van het ge vangeniswezen'. Hij weegt de sollicitanten naar het bewaarderschap via een schriftelij ke test op hun geschiktheid. „Kunt u iets zeggen over het karakter van de bewaar der? „Ja. Ten onrechte meent de buitenwacht vaak, dat zo'n man iets bijzonders moet heb ben om dit vak te ambiëren. In wezen is het een doodgewone man. Door de bank genomen is hij betrouwbaar, zacht, goedmoedig en in elk geval hulpbereid. Hij wil graag, zoals hij dat uitdrukt, helpen delinquenten op het goe de spoor te brengen. Soms stelt hij zich van dat laatste te veel voor. Dat zal hij dus echt in de praktijk moeten leren". „Gaan bewaarders, die na een aantal jaren meelopen bepaalde trekken vertonen?" „Ik kan u daar geen concreet antwoord op geven. Alleen de mogelijke veranderingen kan ik aanduiden. Op den duur kan ontnuch tering ontstaan bij de bewaarder, die tot bit terheid kan uitgroeien. Verbittering tegen de verscheidenheid van straffen, waarbij de éne gevangene volgens zijn gewetensoordeel te zwaar, de andere te licht is gestraft. Verder zijn er in de praktijk ook bewaarders, die te- welijke verhouding. Komt nu een gevangene in opstand en hij doet iets, dan komt die be waarder met schrik tot de ontdekking dat hij opnieuw volgens zijn functie bewaarder moet zijn en hij was op weg om mens te worden. Dit beroep wordt vaak onderschat wat de psychische zwaarte betreft". leurgesteld zijn over de mate van hulp die zij de gevangenen kunnen bieden". Een trefwoord in gesprekken met bewaar ders is „spanningen". „Ik neem aan, dat een bewaarder, die pas begint zich met een zeker gerechtvaardigd wantrouwen tegenover de delinquent opstelt. Naarmate men als bewaarder echter langer meeloopt, maakt dat wantrouwen plaats voor een zekere gewoonheid, een redelijk vertrou- at vinden de gevangenen van de veranderingen in hun leefklimaat? We vroegen het de acht leden tellende commissie van gedetineerden in g. w j Den Haag, die in haar samenstelling een goede afspiegeling is van de s/ gestichtsbevolking. We vroegen het ook de ontspanningscommissie in Vught. Hieronder enkele van hun uitspraken: „De buitenwacht stelt zich bewaarders voor als cipiers, maar het zijn gewone mensen". „Ik geloof dat de naam bewaarder ook veel doet. Die klinkt zo gek". „Al die inspanning, die nu gedaan wordt om het leven in de gevangenis beter te ma ken, is in feite het oppoetsen aan de bui tenkant van een vrucht, die van binnen rot is. Schaf de gevangenisstraf af!" „Soms krijg je de indruk, dat de andere gevangenen, als je in de commissie van gede tineerden zit, je als een verlengstuk van de directie zien. Vooral als een vorstel wordt afgewezen". „Geef mij maar groepsleiders, die vroeger bewaarder zijn geweest. Die weten ten minste hoe ze in dit systeem moeten werken. Je weet waar je aan toe bent. Die lui van buitenaf missen vaak zelfvertrouwen". „Zit er niet iets tweeslachtigs in de functie van de bewaarder, die zowel beveiligen moet als contact opnemen met de gevangenen?" „Dat ls inderdaad een bijna absurde op dracht aan een mens, die dan ook uitmondt in een bijzonder opmerkelijk verschijnsel: een enorm verlangen naar promotie. Gedeel telijk zal het dan wel om het geld gaan, maar dat is toch ondergeschikt. Het promo tiebeleid in het gevangeniswezen en de psy chopatenzorg is belangrijker dan elders, om dat het voor de mensen een bijzondere psy chische steun betekent wanneer ze hogerop komen". „Ziet u die tweespalt afnemen bij het nieuwe type bewaarder, de groepsleider? „Nee. Ik zie hoogstens verbetering door be tere opleidingen. Het met zichzelf over deze zaken in het reine komen via studie en voor lichting. Dat was met de oude bewaarder niet het geval. Die moest er jaren over doen vóór dat hij de wijsheid bezat om dit gespleten werk te kunnen verrichten". Weekeindbijlage Leidsch Dagblad LDEXTRALDEXTRALDEXTRALDEXTRALD EXTRALDEXTRALDEXTRALDEXTRALDEX LDEXTRALDEXTRALDEXTRALDEXTRALD EXTR A T .nEXTRAT .DFXTR AT .DF.XTR ALDEX LDEX1 KfljjLmA'rKrtLUC.Ai n.rtL.ur.A PRATTE EXTRALDEXTRALDEXTRALDEXTRALDEX LDEXTRALDEXTRALDEXTRALDEXTRALD EXTRALDEXTRALDEXTRALDEXTRALDEX LDEXTRALDEXTRALDEXTRALDEXTRALD Zaterdag 9 november 1968

Leidsch Dagblad | 1968 | | pagina 9