Roofoverval mislukt Amsterdamse loodsen eisen arrestatieverbod Malcolm Frager: groots! „OPEN BRIEF AAN MINISTER Aantrekkelijk concert van „Crescendo" .„Haya van Someren ton VVD gaan leiden Successen voor „pistolen - team" Haagse politie Ook in Breda Over toestanden in leger Antieke kast: 24 mille Prof. mr. Duijnstee overleden WERELDTITELS WIELRENNEN Bedreigd met klapzoenen Kort geding tegen officieren van justitie Eerste Kunstkringconcert: JHi SATERDAG 9 NOVEMBER 1968 LEIDSCH DAGBLAD PAGINA 1 Op studentenwerkbureau AMSTERDAM (GPD) Een gemaskerde jongeman heeft gistermiddag een gewapende roofoverval gepleegd op het kan toor van het studentenwerkbureau Amsterdam (Stuwa) aan je Herengracht in de hoofdstad. De overval mislukte. Een van de medewerkers van de Stuwa. de 18-jarige rard Herz, verijdelde de opzet van de overvaller door deze in de nek te ngen. Tijdens een gevecht, dat hierop volgde, ging het pistool van de rvaller af. De kogel raakte echter niemand. De overvaller zag hierop s naar buiten te rennen. Daar zette hy zyn vlucht voort in een witte rtwagen. De directeur van het studenten- lerkbureau Amsterdam, de heer H. (25) vertelde na de overval: waren hier met z'n drieën: Ge- Herz, een andere medewerker ik. Tegen half vyf kwam er een ent binnenlopen met een soort ge- ifeide kap met twee kijkgaten op en een pistool in zijn hand. Wij iten, dat het een grap was. Er hier vrijdags veel studenten geld halen. Wij dachten dat het ^chte: grepen wij, dat het ernst was. Ge rard Herz aarzelde geen moment en sprong de man in zyn nek. Zij vie len op de grond en raakten aan het vechten. Toen het schot afging, liet Gerard de overvaller los. Deze ren de toen snel naar buiten." Volgens de heer Eugster moet de overvaller een jongeman van in de twintig geweest zijn. Bij het onder zoek door de politie bleek snel dat de witte sportwagen, waarin de man p getikte vent was die ons op I vluchtte, waarschijnlijk een Alfa Ro- jang wilde jagen. Doe niet zo gek,meo was. die eerder op de dag in ep ik. De man maakte daarop een I{weging met zijn wapen. Toen be- C Iperard Herz (18) sprong de ge~ #/ipende rover onvervaard in de HAAG (GPD) De Haagse Rotterdam werd gestolen. Op het Stuwa had men gistermiddag voor uitbetalingen een bedrag van onge veer 20.000 gulden in kas. Een ongeveer 1,70 mtr. lange man met een zwarte jas en zwarte handschoenen aan en een zwarte kous over zijn gezicht had gister avond in Breda iets meer succes met een overval op het filiaal van de Boerenleenbank in het noordelijk stadsgedeelte. Maar de buit was niet groot. De man. die geruime tijd op de loer moet hebben gelegen, ver dween met een bedrag van onge veer f 1.000. Toen hij het gebouwtje binnen kwam was er geen publiek ondanks het feit, dat het op vrijdagavond meestal tamelijk druk is. De man vroeg om geld en de verbouwereer de filiaalhouder Oomen gaf hem en kele bankbiljetten van f 100 en enke le van f 25. Tegen de kantoorjuf frouw zei de man met dreigende stem dat zij zich stil moest houden. Daarop verdween hij weer zonder dat iemand hem heeft gezien. DEN HAAG (GPD) Oud-journa list en Hagenaar Henk de Vos heeft minister Den Toom van Defensie vandaag een „open brief' doen toe komen, waarin hij een opsomming geeft van minder wenselijke toe standen in het Nederlandse leger. In de boekhandel verscheen van- dertoon van „en toch hebben we wat afgelachen". Of bij het lezen van dit „Geheime dagboek van een soldaat" de grootverlofganger van nu toestan den uit zijn eigen diensttijd kan her kennen. hangt in hoge mate af van de sergeant, die hy heeft gehad. Het boek is als pocket verschenen Een indrukwekkende foto van het klaverblad Oudenrijn, dat woensdagmiddag half vier door minister Bakker van Ver keer en Waterstaat in gebruik zal worden gesteld. Een knooppunt zonder toekomstwaarde"zeggen zoals gemeld sommige critici. „Een knooppunt, waarvan wij geen grote moeilijkheden ver wachten", zegt echter Rijkswaterstaat. Er zal op een of an dere spitsdag hier en daar wel wat oponthoud zijn, maar Rijksioaterstaat meent, dat de capaciteit van het verkeers- complex over het algemeen voldoende is. Oh ja, natuurlijk zijn er verkeerstechnisch betere oplossingen mogelijk, maar die kosten een veelvoud aan geld en ruimte. ,,En daar gaan vele critici gemakshalve maar aan voorbij Het. klaverblad heeft in totaal 21 miljoen gulden gekost. Er is vier jaar aan gewerkt. Op dit moment worden de aller laatste voorbereidingen getroffen. Het Leids Instrumentaal Muziek- en de marsen hadden hun wiegende gezelschap „Crescendo" maakt zijn beschikt sinds kort over een jaaruitvoeringen (in een goed bezet iliseerd „pistolen-team" dac Antonius-Clubhuis) steeds aantrek- uitsluitend bezig houdt met de ~J van het illegale vuurwa- ï-bezit -Het bestaat uit een briga- en een rechercheur, die onder van de chef van het bureau lere wetten, hoofdinspecteur J. Rol, de laatste weken slag na g hebben geslagen. Het laatste ices van het team is de arrestatie n een 31-jarige Haagse caféhou- die wordt verdacht van poging doodslag. De man is ingesloten Het team kreeg de tip, dat was xshoten voor het café op de hoek de Korte Koediefstraat en de irte Houtstraat. Na enkele dagen ensief speuren vond de politie st het slachtoffer, een beruchte jarige koopman, die in de boven- bleek te zyn getroffen. Vrien- brachten hem naar de Geleen- aat, waar met een zakmesje de ;el uit de wond werd gepeuterd. Jearresteerd is nu de 31-jarige !éhouder Hy haa het wapen op nachtkastje liggen. Een 7.65 Mau- Het zware pistool is in beslag lomen. De caféhouder en het chtoffer hadden ruzie. Het keiijker. Zo was ditmaal na de pauze met een echte m>se-en-scéne een se lectie uit de Walzertraum-operette van Oscar Straus toegevoegd, waarin ook een koortje in passende costume- ring een belangrüke rol vervulde. In de naam van het gezelschap komt het woord' „mondaccordeon" te recht niet meer voor. Er doen immers ook balgaccordeons aan mee, tokkel- instrumenten en een piano. W. v. Strien heeft dit ensenble stevig in de hand. Wie het beluistert, wordt ver vuld van sympathie en van een puike voorbereiding kan men steeds zeker zyn. Afgezien van de Tango ,My Vio lin" bestond het orkestprogramma vóór de pauze uitsluitend uit marsen en walsen. De 'laatste van Johan Strauss en Lincke. Alles romantische styi, gevat tussen de „Mars der Scho ne Kunsten" van v. d. Veken en de schlager Hoch Heidecksburg de Schone Kunsten op het patroon van „It's a long way to Tipperary"! Me lodisch is niemand iets te kort geko men. Van Strien heeft de voldoening een totale discipline in zyn gezelschap te vlotheid. Sommige inhoudingen leken voor een ensemble als dit. te traag. Een paar orkestmeisjes mochten met byval afzonderlijk en als duo ac cordeonsolo's ten gehore brengen. Volgens traditie trad het orkestlid mevr. Viele (ook in duet met de tenor C. Siebert) als solo-sopraan naar vo ren. Zy wordt als zodanig door velen bewonderd en maakt degelyk werk van haar vocale scholing. Begrip valt niet te loochenen en zy wist uitste kend raad met haar operette-kop- toontjes. V. De grote aanhang van „Crescendo" komt vanavond wederom in het Ant. Clubhuis byeen. Nu om er vroiyk feest te vieren en zichte ontspan nen met een cabaretprogramma. AMSTERDAM (ANP) „Enorm, nog nooit meegemaakt", zo omschreef de heer Paul Brandt sr. gistermiddag het verloop in zijn veilingzalen aan de Keizersgracht in Amsterdam ge houden openbare verkoop van an tieke meubelen en klokken. De be dragen die gisteren werden gehaald lagen uitzonderlyk hoog. Een eikenhouten antieke kast b.v. werd door een Nederlandse hande laar gekocht voor 24 mille! Een wand tafeltje kocht een Nederlandse parti culiere kunstliefhebber voor f. 10.000. Het waren overigens vry wel allen Ne derlands die tot de kopers behoor den omdat er veel Hollands antiek by de collecties was. Een staande klok uit de 18de eeuw werd geveild voor f. 11.200.Voor f.8000.werd het Zeeuws museum in Middelburg eige naar van een staande klok. Een Zaan- landse kast uit de 18de eeuw haalde een bedrag van f8200,-, een paar wandluchters brachten f. 7200.op, een mahoniehouten Friese stoeltjes- klok f.6700.en een antieke tafel- klok f4800.—. NIJMEGEN (ANP) In Menton (Frankryk) is plotseling overleden prof. mr. W. Duynstee, redempto rist. Prof. Duynstee (82) werd geboren in Sittard. Hy trad in by de redemp toristen op 28 mei 1909 en werd op 7 oktober 1913 te Wittem tot priester gewyd. Van 1928 tot 1957 was hij hoogleraar in de rechtswetenschap pen aan de Katholieke Universiteit te Nymegen. daag ook zijn „Geheim dagboek van by de uitgevery Andreis Blitz in La- een soldaat," waarin de brief is op genomen. „Als een soldaat zyn etensblikjes spoelt en nat wegbergt, verwaar loost hy rijkseigendommen. Droogt hy de blikjes af met zyn handdoek, dan maakt hy misbruik van rijks- eigendom, want daar is zyn hand- I II doek niet voor. Een theedoek be hoort echter niet tot zyn uitrusting en dus is de soldaat altyd fout," geeft De Vos als voorbeeld. .Als een soldaat ten overstaan van eetn meerdere een opmerking wil maken, krygt hy te horen, dat hy in de hocding moet klimmen." Springt hy in de houding en wil hy dan opnieuw wat zeggen, dan krygt hy in de houding moet klimmen." moet houden als-ie in de houding staat." Met dit soort voorbeelden illu streert Henk de Vs de „minder wenselyke toestanden." By de avon turen van Frank van Wezel, in het bekende boek van het soldatenleven door A. M. de Jong, was er een on- MONTEVIDEO De Italianen Go- rini en Turrini zyn gisteravond wereldkampioen tandemryden gewor den. In de beslissende rit tegen de Belgen Goens en Van Lancker ge bruikten zy hun ellebogen zo onbe schaamd, dat de 10.000 toeschouwers in een woedend fluitconcert uitbarst ten. Traditiegetrouw had de UCI- jury „niets gezien" en werd het pro test van de Belgen afgewezen. Van Lancker en Goens, die aanvankeiyk weigerden het podium te beklimmen om hun zilveren medailles in ont vangst te nemen, later: „Tegen Ita lianen is niet te rijden. Overal ter wereld doen zy hetzelfdeHet brons ging naar de Japanners Inoue en Madarame. DEN HAAG (GPD) De of ficier van Justitie ter zitting van de Haagse politierechter heeft gisteren naarstig dekking ge zocht achter de groene tafel om te ontkomen aan een omhelzing van een dankbare moeder. Met zuideiyke hartstocht omarmd© en kuste de Portugese dame toen maar de advocate van haar zoon. die op vordering van de officier zo juist in vry head was gesteld, na een verblijf van zes weken in het Haagse huis van bewaring. Het jongmens (23) stond te recht wegens het in bezit heb ben van een voorraadje mari huana, meegebracht uit Brazilië naar Den Haag, waar hy bin nenkort in het huweiyk hoopt te treden met een Haags meisje. De politie vond het verboden goedje toevallig in zyn auto. De jongeman vertelde, dat hy ge durende een tydeiyk verblijf in Brazilië marihuana was gaan roken, omdat hy verteerd werd door verlangen naar zyn meisje in Den Haag. Het restant had hy later meegenomen naar Ne derland. met alle nare gevolgen van dien. Zyn moeder was speciaal voor de rechtszitting overgekomen uit Lissabon. Tydens de behan deling van de zaak zat zy in de zaal stilletjes te huilen, maar toen haar zoon pp vrije voeten werden gesteld kende haar vreug de geen grenzen. Ook de tele foniste van de Haagse recht bank, die een taxi voor haar belde, werd beloond met twee ferme klapzoenen. AMSTERDAM (GPD) Om te in twee officieren van justitie waren voorkomen, dat de Amsterdamse I gedagvaard bestond grote belang- loodsen bekentenissen zullen worden afgedwongen, die zy in volledige vrij heid niet zouden afleggen, heeft de Amsterdamse advocaat mr. H. M. stelling. Het geding is aanhangig ge maakt naar aanleiding van een uit lating van mr. Bergsma, dat hy vol gende week zal beginnen met de ver- Voetelink gisteren de president van i horen van de Amsterdamse loodsen de hoofdstedelijke rechtbank In kort als aansluiting op de vervolgactie van geding verzocht de officieren van jus- de Haarlemse justitie tegen de IJmui- titie mr. J. F. Hartsuiker en de sub- der-zeeloodsen wegens het aannemen stituut-officier mr. J. H. Bergsma te van giften van sleepbootrederijen. vertieden loodsen f arrest,r,n en in Mr Voete]lnk verzekerde bewarlnu te stellen. de M Amsterdam^ loodsen, gal een Voor deze exceptionele zaak, waar- uitvoerige uiteenzetting over de zoge- chtoffer werd op straat gezet, t gi ar kwam met vrienden terug en »te de deur in. De caféhouder! rdt Ervan verdacht daarna twer vinden. Hu van au n kant weet de ka- koten te hebben gelost. ratters van de stukken gestalte te ge demand deed aangifte van mis- j ven. De bewerkingen c meest van zun odeling en het slachtoffer ging I hand), die van het symfonisch or- et naar fvn dokter. Dat de zaak kest stammen, künnen uiteraard niet it naar een dokter. Dat de zaak. anders wellicht „onderons" zou geregeld, toch aan het licht is komen, bewyst de kracht van het euwe team. kest stammen, de oorspronkelijke soepelheid repro duceren, maar alle samenstellende stemmen kwamen steeds goed uit, de sfeer hangt in de gespeelde stukken —tyok geruchten over Schmelzer clSlDEN HAAG (GPD) In politieke kamerlid neergelegd, omdat haar mtbjingen wordt aangenomen, dat mevr. drukke werkzaamheden niet te ver- »ya van Someren-Downcr voorzit- enigen waren met haar gezinsleven, er zal worden van de VVD. Zy zou Zij is thans onder-voorzitster van de en die functie opvolgster zijn van ir. VVD. De jeugdige Amerikaanse pianist Malcolm Frager prijs winnaar Concours de la Reine Elisabeth en de Newyorkse Ed gar M. Leventritt Competition heeft gisteravond zijn reeds wijd en zijd gevestigde reputatie op het eerste Kunstkring- concert bijzonder boeiend en beeldend bevestigd. Men is voorbereid op pianospel vanlen. grote klasse, maar de verwachtingen worden zo mogelyk overtroffen tydens een recital gewyd a<an Beet hoven en Chopin: twee uiteenlopende klankwerelden, die hy echter op hoogst persoonlyke en veelal moderne wyze virtuoos, zelfs grandioos be heerst. Men kan het wellicht met zyn visie speciaal in Beethovens beroem de Appassionata niet steeds eens zyn: er gaat in elk geval door zyn dyna- Beethoven zelf heeft de®e .Appas sionata" als zyn grootste ne gewel digste sonate beschouwd. In geen an dere zyn dan ook inhoud en vorm tot zulk een eenheid uitgegeroeid. En Frager heeft er een magistrale in terpretatie van gegeven, die lang in het geheugen zal biyven naklinken. En nu Chopin: al wenzeer voor getoverd naar eigen inzicht. Doch wie kan zeggen, hoe Chopin zélf ge- voerende opus in het licht stelt als een machtige manifestatie van her scheppende grandeur, van fascine- -rende klankwerking en van fantasti- van der Pols, die het afgelopen Ook over de politieke loopbaan van sche virtuoze beheersing. Ondanks misch-gespannen spel. waarin de speeld heeft? In elk geval heeft Fra- techniek geen enkel struikelblok meer ger hem niet geplaatst in de sfeer vormt, een wereld vol unieke zeg- van overzoeteiyke romantiek. Wel gingskracht open. die dit monumen- dichterlijk, maar toch ook manne- tale. hartstoehtelyk-bewogen en ver- j lyk-vitaal. wars van overdreven ver- tor jaar voor drie jaar In deze functie drs. Schmelzer gaan in Den Haag ge- bezwaren, zoals byv. somwyien de dans in Ges gr. t. (1827), Feuille ■.J -i. Trtrn n 1 ii.i H' A IKnm 1 OAO k at, 1 A AA, A„ - mm droomde lyriek. Het bijzondere was dat naast de overbekende Fantaisie in f. kl t. en de Prélude in cis kl. t., het programma ook onbekende com posities bevatte, zoals de Contre- erd gekozen. Het is geei *1 van de 1 iet de huidii geen geheim dat een groot VVD niet erg gelukkig is huidige voorzitter, wiens kwa- feiten meer op industriëel dan op tiek gebied liggen. Tficieel commentaar op het be lt was gisteravond niet te verkrij- Het hoofdbestuur van de VVD P°it volgende week vrijdag byeen en |1 dan ongetwyfeld het voorzitter- wap bespreken, tevr. Van Someren heeft kort na ruchten. Hy zou de top van de KVP allersnelste tempi wordt ge er toch d'Album (1843) en het wydlopige, hebben laten weten, dat hy na de onherroepelyk door meegesleept en sterk op effect mgestelde Allegro de verkiezingen van 1971 niet opnieuw ryst de rype Beethoven, na de jonge fractievoorzitter van de KVP in de in diens Sonate op. 10 no. 2 gehou- Tweede Kamer wil worden. Men gaat i den in een frisse, energieke aanpak er nu vanuit, dat drs. Schmelzer wel- j in volle omvang voor U op. Ondersteund door een glashelder, licht een ministerspost zal aanvaar den. Geruchten hierover deden al parelend toucher, aan de discant een eerder de ronde. i enkele maal wellicht iets te scherp Als opvolger van drs. Schmelzer doch dat kan ook aan de vleugel noemde Het Parool de minister van gelegen hebben maar overigens ge- Onderwys en Wetenschappen, dr. J. tuigend van een fenomenale pianis- H. Veringa. Bevestiging van dit be- tiek, waarin alle gradaties en nuan- hb?esdag haar functie als tweede gen. richt was gisteravond niet te verkry- ceringen. van uiterste subtiliteit tot explosieve kracht t» onderkennen vie- Concert op 46. Ook in dit alles heeft Frager zich een meesteriyk pianist betoond, by wie hart en verstand in evenwicht waren en wiens spel een grote rijkdom aan divergerende fa cetten in zich bergt. Een schitterende bekroning vorm den de niet minder dan drie toegif ten na het opgetogen applaus van de welgevulde zaal: Chopins Valse pos- thume, de Achtste Hongaarse Rhap- sodie van Liszt en een Tarantella van Chopin. Vooral in Liszt was de MALCOLM FRAGER (Foto LD/Holvast) techniek ten top gevoerd, gehuld in i een volmaakt karakteristiek idioom. De bescheiden kunstenaar moet na ""<'ns .revo®ld hebb'n hor ,lerk de stormachtige toejuichingen wel zyn auditorium gegrepen had. naamde loodsenkwestie. Zoals gemeld hebben de sleepbootrederijen Wijs muller en Goedkoop tot begin 1966 het traditionele gebruik van „het potje voor loodsen" gehandhaafd door voor Iedere in te zetten sleepboot gemid deld tien gulden aan de loodsen uit te keren. Dit kwam neer op een extra inkomsten voor de loodsen van onge veer 100 gulden per maand. Pleiter wilde echter een verschil zien tussen de beïnvloeding, die d« Amsterdamse loodsen op het gebruik van een aantal sleepboten zouden hebben gehad en de situatie in IJmui- den. Immers, het aantal dat de Am sterdamse loodsen adviseerde kon nooit veel afwyken van de adviezen die de IJmuider collega's by het bin nenlopen van zeeschepen gaven. Mr. Voeterink stelde, dat de Am sterdamse Justitie haar beleid heeft aangepast aan het beleid van de Haarlemse officier mr. Van der Valck Bouman. In Haarlem werden de lood sen zo lang in de cel gehouden tot zy de uniforme bekentenis over het aannemen van giften en het eventu eel in stryd met de plicht handelen hadden ondertekend. Zou de Amster damse Justitie de in de hoofdstad gestationeerde loodsen in vrijheid verhoren dan zouden er variabele verklaringen volgen. De loodsen ge ven hieraan niet alleen de voorkeur doch vrezenvoorts.dat velen de uni forme verklaring zullen ondertekenen om maar weer snel op vrye voeten t« zullen komen. Mr. Voeterink vrees de, dat de Amsterdamse Justitie het Haarlemse arrestatiesysteem gaat na volgen om een gladder verloop te kry- gengen by de berechting. Hy zag echter ln het in verzekering stellen van verdachten om dezen tot een uniforme bekentenis te dwingen, een onrechtvaardige daad. Namens de beide officieren van justitie trad op mr. Th. Sprey. Hy meende, dat de president zich niet ontvankelyk zal moeten verklaren ln de eis van de loodsen omdat de ln verzekering stellen een ordemaatregel is, die in het belang van het onder zoek wordt genomen. Bovendien staat nog niet vast of de maatregel in Am sterdam zal worden toegepast of niet. Dat de justitie verdachten bekente nissen zou afdwingen, die in vrijheid niet zouden worden afgelegd, noemde hy een kwalyke Insinuatie en een ernstige beschuldiging. Hy waarschuwde ervoor, dat als een officier van justitie wordt ver boden in de loodsenkwestie mensen enige tyd vast te houden, dit ook niet mogelyk zou zyn als zich onder de loodsen een werkelyk ernstig geval zou bevinden. De president zal reeds maandag uitspraak doen. Tot zolang zal in elk geval niet worden opgetreden tegen H. de Amsterdamse loodsen.

Leidsch Dagblad | 1968 | | pagina 7