Ombudsman of ombudsmuis? Een vermakelijke roman van Gerard Walschap CLAUS N.V. FAILLIET T extiel-f abrieken gaan samenwerken Ford ESCORT 5\et parlement moet kiezen: mndinavië of Engeland PRISMA !N. tir RIJNLAND N.V. Oppositie vraagt Caetano in brief vrijheid om meer Kiesinger gaat aanklacht voor klap indienen DAG 9 NOVEMBER 1968 LEIDSCH DAGBLAD PAGINA 21 r— p (Van onze parlementaire redacteur J. J. Vis) HAAG (GPD) Overal, waar mensen moeten samenleven, ontstaat een soort over- Er wordt een aanvoerder gekozen, die taken moet uitvoeren waar de hele gemeen- baat bij heeft. Die aanvoerder heeft een apparaat nodig om de taken uit te voeren en •beurt het onvermijdelijk: de mensen ontwikkelen wantrouwen tegen het apparaat. In •ste gevallen is dat wantrouwen vrij gezond, het heeft ons allerlei zaken opgeleverd •e niet ontevreden over zijn. De burgers kregen bepaalde rechten en hier en daar ontwik- zich een soort anti-apparaat, dat de klachten van de burgers verwerkte. I niet m Lelijk. H liets te element is als zo'n anti-ap- t« beschouwen, evenals de jke macht. Beide Lnstellin- iben een overeenkomst die de niet meer opvalt: ze zijn on- Het overheidsapparaat vertellen over de reeli ng [macht en niets over het par- 1 De rechterlijke macht houdt K op zichzelf, het parlement zover lukt alles in orde. j de samenleving ontwikkelt Lier en de anti-apparaten Leg of laat steeds meer over- vertonen met het apparaat :ten controleren. Anti-ap- Jen apparaat worden bevolkt lscWlfde soort mensen. Een over- tie. van het anti-apparaat naar araat is makkelijk te maken. |ubs gebruiken dezelfde spe- 'itaail en er komt een tijd dat me mensen het verschil niet Om van de rechterlijke lis anti-apparaat gebruik te lebben ze een advocaat no- tn specialist die de g e h eim - eerst en thuis is in het inge- ritueel waarvan de rechter- vrijicht zich bedient. Ze kiezen de in het parlement, maar ze «niet het gevoel dat hun keus 'loed heeft. De geschiedenis i herhalen: er ontstaat een mantrouwen, ditmaal gericht ainti-apparaten. In Neder - n we nu zo ver. Vorig ja-ar i enauéte uit. dathetparle- jzonder laag werd gewaar- iw de burgers, de rechterlijke rordt nogal eens beschuldigd sejU6titie. Zweden iere laaiden is dat stadium ook bereikt. In Zweden l een ander land te noemen ji ze aan het begin van de [uw al zover. De Zweden ko- r dit probleem een oplossing nu nog over tevreden zijn: jwdsman, die als een soort er voor de kleine man de het apparaat moet opspo- Zweedse ombudsman heeft ie bevoegdheden: hij mag ibtelijke dieoist en iedere die bij de uitvoering van fouten maakt of een par it wekt aanklagen. Hij klacht van iedere burger :en en mag daartoe alle jmenten. ook de gehei- Hij wordt aangesteld door tent maar is daaraan geen •ding schuldig. Wel brengt jaar verslag uit aan het it, wijst daarbij op de te- ngen, die hij in bestuur en ak heeft aangetroffen en odig voorstellen ter verbete- leedse ombudsman, voortge it wantrouwen tegen een re- overheidsapparaat, heeft in de navolgers gekregen. Fin- tg in 1919 een ombudsman, j ken in 1953, Noorwegen in k buiten Scandinavië kreeg dsman letterlijk vertaald 'digde" of „gevolmachtigde" an de grond. Nieuw-Zeeland i een ombudsman, evenals de Canadese deelstaat Al- de Amerikaanse deelstaat Engeland nd heeft sinds anderhalf imitaite-ombudsman: een die wel ombudsman heet t niet is. De Engelse om- mag haast niets en wordt ok wel „ombudsmuis" ge- Het Engelse parlement, dat er kennelijk niets voor voelde een in stelling te scheppen met bevoegdhe den die zouden kunnen concurreren met die van het parlement, benoemde een figuur die alleen maar aan het werk mag gaain als het parlement het goed vindt. Daarmee is het instituut principieel van weinig waarde, want die talloze staatsburgers die weinig vertrouwen hebben in het parlement, hebben dan ook weinig vertrouwen in de parlementaire ombudsman. Als anti-apparaat moest de Engelse om budsman wel een mislukking wor den en hij is het dan ook gewor den. Het ziet er naar uit. dat wij in Nederland hetzelfde gaan beleven. Minister Beernink en een groot deel van de Tweede Kamer waar schijnlijk wel de meerderheid wil len een ombudsman naar Engels voorbeeld instellen: een figuur, die wel ombudsman heet. maar het niet is en die alleen maar in opdracht van het parlement mag werken. Het voor naamste argument dat de voorstan ders van de „ombudsmuis" gebrui ken is hetzelfde als in Engeland de volksvertegenwoordigers zelf zijn eigenlijk al ombudsmannen. Het par lement controleert de regering, wie klachten heeft kan zich tot het par lement wenden, maar speciaal tot de commissie voor de verzoekschrift-en van de Tweede Kamer. Het enige, wat er gebeuren moet, aldus nog steeds de voorstanders van de „om budsmuis", is uitbreiding van de be voegdheden van deze commissie en een betere bewerktuiging. De nieuwe bevoegdheden zouden onder meer moeten bestaan uit het recht om ge tuigen op te roepen. In de huidige situatie mag de commissie ook wel getuigen oproepen, waar als die wei geren te komen staat de commissie machteloos. Het verplicht verschij nen van getuigen is alleen mogelijk als het parlement als geheel beslo ten heeft tot een parlementaire en quête. En dat is een ingewikkelde procedure, waar het parlement alleen maar in uitzonderingsgevallen toe overgaat. De volksvertegenwoordiger als ombudsman is een wat vreemde ge dachte. Zelfs de beste volksvertegen woordigers worden niet gekozen om dat ze zo goed zaken kunnen uitzoe ken en getuigen kunnen horen. Om te beginnen is verhoren een moeilijk werkje, bovendien zullen volksverte genwoordigers lang niet altijd vrij staan tegenover de getuigen die ze moeten horen. Het argument, dat een echte om budsman een doublure kan worden van de commissie voor de verzoek schriften kan moeilijk serieus geno men worden. Als het gaat om uitvoe rende werkzaamheden zijn doublures lastig en overbodig. Maar als het gaat om controlerend werk zijn dou blures nooit lastig en misschien wel goed. Iedereeen. die voor een parle mentair twee kamerstelsel is en voor rechtspraak in meer instanties, moet eigenlijk ook voor een ombudsman met ruime bevoegdheden zijn. Het is jammer, dat slechts een min derheid van de Tweede Kamer voelt voor een echte ombudsman naar Scandinavisch voorbeeld. Als we. net als in Engeland, beginnen met een ..ombudsmuis" verandei't er maar weinig. Veel wantrouwen zal blijven en het nieuwe instituut zal meteen lijden onder dat wantrouwen. Ook als de ombudsman later meer bevoegd heden zou krijgen blijft dat wantrou wen nog nawerken. Voorzichtig be ginnen. zoals minister Beernink wil, is niet beter dan helemaal niet be ginnen. Een instelling die eenmaal een slechte naam heeft, krijgt maar zelden een betere naam. Als je met iets nieuw begint is be ter zo goed mogelijk te beginnen. Dat zie je aan de Rijnmond raad. De min derheid van de Tweede Kamer was indertijd voor ruime bevoegdheden aan dit bovengemeentelijk orgaan. Maar de meerderheid wilde daar niet aan en nu zitten we met een In stelling die er wel aardig uitziet maar betrekkelijk waardeloos is. Het is te hopen, dat het met de ombuds man anders zal gaan. ENSCHEDE (GPD) De directie van de textielfabriek Andex N.V. te Uithoorn en de Kon. Textielfabriek Nijverdal ten Kate maken bekend dat zü besloten hebben samen te wer ken op het gebied van de rondbreie- rij. De samenwerking heeft tot doel de produktie van hoogwaardige stof fen voor dames- en herenbovenkle- ding. Het betreft hier een sterk groeiende macht. Andex en Nijver dal ten Kate zullen voor gezamen lijke rekening een nieuwé vennoot schap oprichten. Andex heeft produktiebedrijven In Nederland. Italië, Ierland en Spanje, Op het gebied van de vlak- breierij produceert Andex in hoofd zaak gebreide synthetische stoffen voor lingerie, overhemden, nachtkle ding en vitrage. Nijverdal ten Kate produceert in hoofdzaak geweven stoffen voor huis- houdtextiel, kledlngtextiel en tech nisch textiel en heeft daarnaast enkele belangen in de breisector o.m. via haar deelneming in Spontor N.V. 'voornamelijk ondergoed en nacht kleding onder de merken Jansen en Tilanus en Koala» en textielfabriek Nederland N.V. te Groenlo, een klei ner bedrijf dat zich beweegt op het terrein van de rondbreierij. Textiel fabriek Nederland N.V. zal betrok ken worden in de nieuwe samenwer king tussen Andex en Nijverdal ten Kate. Daarnaast zijn contacten ge legd met enkele andere bedrijven in de rondbreisector om de mogelijk heid van samenwerking te onderzoe ken. De produktie van deze stoffen vergt veel garen van het duurdere genre. In de vlakbreierij (tricot nylon) kost een meter weefsel bijv. ca. f. 1.—, in de rondbreierij ongeveer f. 8.a f 12.per meter. Andex heeft in to taal 1000 personeelsleden, van wie zeker 500 in Uithoorn. PRISMA hermhorlogea 1) matgeslepen edelstalen horloge met glanzend-biauwe wijzerplaat 119.- 2) plat automatic horloge mét datnra in edeldouble 169.- PIERROT _4, Juwelier, horloger - MAARSMANSST 21 - TEL. 20778 N. BINK Juwelier horloger HOOIGRACHT 45 - LEIDEN S v. d. WATER 025UweIier horloger Haarl.straat 181. Leiden L. VAN DUYN Juwelier. PR1NCESTR. 15, KATWIJK AAN ZEE HORLOGER J. C. MILIKAN TERWEEWEG 73 - OEGSTGEEST - TEL. 50191 AMSTERDAM (ANP) De Am- sterdamse rechtbank heeft de N.V. Claus meubeltoonzalen in Amsterdam failliet verklaard. De bewindvoerder had intrekking van de op 1 novem ber verleende voorlopige opschorting van betaling gevraagd. De rechtbank willigde dit verzoek in en sprak met een het faillissement uit. De bewindvoerder, mr. A. C. Gtieher deelde mee, dat het de n.v. niet gelukt is om een zeer groot liquiditeitstekort te financieren. Dit was nodig teneinde de voortzetting van het bedrijf voor enkele maanden te garanderen om zodoende de mo gelijkheid te scheppen een sanerings plan aan de crediteuren voor te leg gen. Onder deze omstandigheden was voortzetting van het bedrijf on mogelijk en daarom werd de intrek- ADVERTENTIE Het leven begint bij 40. Het autorijden bij een U weet dat na een proefrit bij AUTOMOBIELBEDRIJF Lammenscliansplein 6, Leiden Tel. 3032542451 LISSABON (Reuter) Tn een gisteren in Lissabon verspreide brief aan premier Marcello Caetano van Portugal dringen ruim 1.000 poli tieke tegenstanders van het Portu gese bewind aan op een beslissende stap in de richting van de libera lisatie. In de brief, getekend door juris ten, artsen, auteurs, journalisten en studenten, wordt gezegd dat het Portugese volk uit de rede die Cae tano in september heeft gehouden, had opgemaakt dat er een nieuwe fase op komst is, uitmondend in intrekking van de oeperkende voor schriften. Maar de feiten hadden dit niet bevestigd. De groep dringt aan op onmid dellijke vrylating van de politieke: gevangenen, afschaffing van de censuur, vrijheid van vergadering Minister Beernink geeft wat I keur aan het Britse hoven heten opheffing van de politieke politic de ombudsman betreft de voor- Zweedse voorbeeld. Zij vraagt voorts vrije 'verkiezingen king der voorlopige surséance ge vraagd. Als gevolg van een onlangs in wer king getreden wettelijke regeling (deel uitmakend van de werkloos heidswet) worden de lonen van het personeel (30 personen) gegarandeerd door de bedrijfsvereniging, de Detam. Hèt was de Detam die, voordat de voorlopige surséance van betaling was verleend aan de Amsterdamse recht bank het faillissement van Claus had aangevraagd wegens een aanmerke lijke premieschuld aan de Detam. BONN (AP) Kanselier Kiesinger van West-Duitsland heeft besloten, een aanklacht in te dienen tegen de vrouw, die hem een blauw oog heeft geslagen „omdat het niet goed zou zijn, als dergelijke dingen in Duits land gewoonte zouden worden". Dit werd door een regeringswoordvoerder meegedeeld. De 29-jarige mevrouw Beate Klars- I feld. een in Duitsland geboren Franse I burgeres, is inmiddels donderdag tot 'n jaar gevangenisstraf veroordeeld op aanklacht van belediging in het openbaar en het toebrengen van lichamelijk letsel. Zij is voornemen® in beroep te gaan. Zij verklaarde de aandacht te heb ben willen vestigen op het nazi-ver leden van Kiesinger. die gedurende de Tweede Wereldoorlog op de afde ling propaganda van het nazi-minis terie van Buitenlandse Zaken heeft gewerkt en lid van de paziparty is geweest. Hot - Line tussen Peking *n Washington NEW DELHI (AP) Het blad „Patriot", dat pro-Moskou is. meldde vandaag dat reeds eind juli 1967 een „hot lino" tussen Washington en Peking bestaat, welke gebruikt wordt ter aanvulling van het diplo matieke contact dat de twee landen reeds jarenlang via hun ambassa deurs in Warschau onderhouden. In het openingsartikel wordt ge zegd dat Peking via deze recht streekse telefoonverbinding steeds door Washington op de hoogte is gehouden als de oorlog in Vietnam werd uitgebreid. De telefoonlijn zou rechtstreeks van San Francisco naar Sjanghai lopen. Gerard Walschap. De Kaartridder. Meulenhoff. Amsterdam. Walschap, kortgeleden bekroond met de Nederlands-Belgi sche Prijs der Letterkunde, kan van tijd tot tijd vergeten dat hij behalve een groot ook een ernstig schrijver is en op zulke mo menten kan hij er een dolle boel van makèn. Dit heeft hij ook gedaan in de vermakelijke roman, De Kaartridder. Volgens zijn zeggen is de hele historie gebaseerd op een oude legende die nog steeds de ronde doet in het land van Maaseik, iets dat men geen moment zal willen betwijfelen, hoewel men er Walschap met een best geweten ook van zou kunnen verdenken het geheel uit eigen vruchtbaar brein te hebben laten ontluiken. Hoe dan ook, De Kaatriddder is een dartel fantasiestuk vol dwaasheid, mogelijk ook met ernst maar die zie ik er zo gauw niet in. Het is het verhaal van graaf Wolf ram van Heppeneert en van zijn zoon Dieudonné, ook genaamd Barbaro de Bessaraab aangezien vader Wolf ram. instede van na zijn kruisvaart naar het Heilige Land terug te keren tot zijn toch al veel oudere en na af wezigheid van negen jaar wel zeer verouderde echtgenote, zich heeft la ten vergezellen door een beeldschone, piepjonge, bessarabische prinses nog voorzien van vele aardse goederen op de koop toe. Hoewel deze jonge donkere schoonheid tot het christelijk geloof is bekeerd, zal blijken dat de rassendiscriminatie ook in die verre tijd de kop al opgestoken heeft, want, als Barbaro de huwbare leeftijd heeft, weigeren de omwonende edelen hem hun dochters hoezeer zij daar ook mee in hun maag zitten. De teleur gestelde Barbaro vangt een leven van kaartspelen, avontuur en dui- velsinvloed aan maar ten laatste zal hij gered worden door de maagd Ma ria zelve, die zich evenwel manifes teert in de gestalte van zijn jeugd liefde Jacobetteke van Winterhoven. Deze jonge vrouw, zelf ook ter kruis tocht geweest, bezit het. verstand en de slimheid van Portia en weet daar mee haar geliefde Barbaro te verlos sen van zijn gelofte aan de duivel of aan zijn broer, zodat alles goed af kan lopen. Kleurig, fleurig en zo als gezegd, vol dwaasheden. Pieter van Reeuwijk. Anna en Adriaan. De Arbeiders pers. Amsterdam. Een kleine roman van Pieter van Reeuwijk, wiens vorige werk. De Kwerulant" door persoonlijke toon en visie indruk heeft gemaakt, is ze ker niet minder dan deze voorgan ger. Het Brtwimelkampse element heeft zich verplaatst naar „het stadje Z.", maar Anna en Adriaan. zo wil het de ironie van het dagelijks bestaan, leven nog onder de invloed van hun geboortedorp. Maatschappe lijk maakt dit paar. de zoon van een nette sigarenhandelaar en zijn Anna uit het minder in aanzien zijn de „strooien dorp", het best. Adriaan is eerst onderwijzer, dan hoofd en vervolgens inspecteur van het lager onderwijs en wordt allerwege geres pecteerd. Behalve thuis evenwel, waar de invloed van Anna's milieu nog zo sterk is dat zelfs zijn eens zo verliefde vrouw en zijn vier dochters hem toch eigenlijk een paskwillig wezen vinden. Bij de aanvang van zijn verhaal vertelt de auteur dat hij eigenlijk over de oudste dochter Car ry had willen schrijven. Deze Carry heeft ook de meeste invloed want door haar dood en de gevolgen daar van komt de catastrofe. Zo op het oog lijkt deze roman een persoonlijk gezien en ironisch verteld realistisch verhaal van gewone men sen. Maar in wezen is het een sek sueel drama hoewel de auteur daar niet op wijst. Het is zo. dat Adriaan en Anna elkaar in de dagelijkse gang van zaken zijn kwijtgeraakt, terwijl beiden toch te conventioneel zijn om zich dat wezenlijk bewust te worden. De dochter Carry heeft na een liai son van een jaar haar vriend Dick in de kou laten staan om zichzelf een nog veel kouder lot toe te bede len: iets wat ook te denken geeft. D^t moeder Anna en de gemankeer de schoonzoon elkaar vinden is ver klaarbaarder dan men over het al gemeen wenst te denken. Een boeien de roman, die zijn waarde dankt aan de intuïtieve scherpzinnigheid en de ambivalente manier van presenteren van de auteur. Dr. J. P. van der Linden. Driemaal Malraux. Paul Brand, Hilversum (Anna len Thymgenootschap Wat betreft de auteur; J. P. van der Linden deed doktoraal examen in Frans en Italiaans in Amster- GERARD WALSCHAP dam en promoveerde in Nijmegen. Hij is nu „wetenschappelijk hoofd medewerker" aan de Rijksuniversi teit te Groningen. Ik zet deze laatste betiteling tussen aanhalingstekens aangezien ik geen Idee heb wat deze functie inhoudt. Mocht echter deze schets over André Malraux ln ver band staan met dit ongetwijfeld hoogst belangrijke ambt, dan kan men aannemen dat wetenschappelij ke hoofdmedewerkers met het hoofd méér kunnen dan alleen maar me dewerken. Zoals de titel reeds aangeeft heeft Van der Linden Malraux's werk ver deeld in drie fasen. Hij zegt o.a. zich in hoofdzaak tot het werk te bepalen aangezien er over het leven van Mal raux weinig feiten precies vast te- leggen zijn ook in verband met de onverschilligheid van deze Franse schrijver voor data. De „Antimémoi- res" van Malraux zelf waren nog niet verschenen toen Van der Linden de ze studie beëindigd had. De drie fasen ziet Van der Linden als die van .La Tentation de l'Occident (1926), 'n roman in brieven tussen een Chi nees en een Europeaan over de zin van het menselijk bestaan, de ver schillen tussen oost en west en over de mogelijkheid tot wederzijdse beïn vloeding. De tweede fase is die van (natuurlijk) „La Conditon Humai- ne". de roman van de zich van het communisme bewust geworden Mal raux en ten derde de fase van „Les Noyers de 1'Altenburg" <1943 Zwit serland) dat het eerste deel van „La Lutte avec l'Ange" had moeten zijn en dat een meer filosofische grond slag heeft. Het boek bevat ook foto's van Mal raux uit de perioden waarin genoem de boeken ontstaan zijn. De vraag van Du Perron, waar Malraux zal staan, wat hij zal zijn, wat hij zal doen als hij de leeftijd van Gide in 1939 bereikt zal hebben en niet door zijn kameraden geliquideerd zal zyn, vindt in de rencente foto zijn ant woord. CLARA EGGINK

Leidsch Dagblad | 1968 | | pagina 21