Schilderen met lappen en B° draden Wacht maar tot je groot bent Goed gevoed de winter in Beatrice de Metz ruimtevaart inspireert me geweldig Alles voorde lijn eet 3$ ndwiclies zon- rmen BORDUURSCHOOL RUIMTEVAART Sarah OVERPEINZING i ^AJORICA PARELS-BIJOUX Emmanuelle DA O 0 ÏT0VEMB5R 1968 LD EXTRA I Met de winter en het kerstrapport in zicht moeten we erop toezien dat de kinders goed gevoed worden, zodat ze kunnen voldoen aan de eisen die hun groeiend lichaam stelt. eatric^e Metz heeft een hekel aan fran en overdrijving. „Maak het nietnooi, hè", verzoekt ze tijdens eernterview enkele malen. Bea trice de etz woont in een wonderlijk oud huis1 Scheveningen en maakt daar irandkle*1» met als voornaamste mate riaal ho^erc*en kleurige lappen en lap- es. Zè^01"^ soms „naaldkunstenares" enoen en om die titel wordt dan in e Metz verstolen gegrinnikt, ook „naaldkunstenares" zelf. mik maak kun Je geen borduurkunst noé- izegt mevrouw De Metz. „Wat de kleur den betreft zou je van schilderkunst kun- spreken. Schilderen met lappen en dra- dan altijd. Maar de uitwerking is wel dejlflsch. Aan de grafische kunst voel ik me 'erg verwant", de kunstkritische terminologie zou leel- rouw Betty Hughes, echtgenote van terneur Richard J. Hughes van New Jer- vertelt in Ladies' Home Journal hoe zij zag om in negentien weken meer dan lig kilo lichter te worden. „Ik behoorde tot die vrouwen die zich ellendig voelen rdat ze dik zijn", zegt de 46-jarige gou- leurse. „Ik was dik en gelukkig, zwom in badpak maat 48 en dineerde in het Witte gekleed in een soort turquoise tent", uur-der-waarheid kwam voor me- uw Hughes toen zij op t.v. een vroegere "(vriendin zag: „Ik zag eruit als haar ir of haar grootmoeder." Onder streng iisch toezicht volgde ze in een gerenom- kliniek wekenlang een „individueel op basis van droge witte rijst, vers en {Iblikt fruit, zwarte koffie en ijsthee of li- L ade met kunstmatige zoetstoffen. Haar ferneur ging tijdens deze weken uit soli- i leit ook op dieet en zag kans om ruim sif kilo kwijt te raken. „Nooit gedacht dat p Dg eens warm zou lopen voor rauwe hkool", zegt Betty die wel ontdekt heeft lik zijn misschien erg is, maar hongerig tog veel erger. p D10; zerk. len Jac |and\ *1ide 1 Londense dames die willen vermageren len terecht in de sandwichbar van Ro- Jackson en co. ltd. Daar worden specia- mdwiches geserveerd voor mensen die lijn doen. Het blad Hotel Revue heeft Robert in de keuken gegluurd en weet te i di Wen dat het brood voor de sandwiches 'den ukken wordt uit sojameel, melkeiwit en aat* itekorrel, een samenstelling die meer et- aanzienlijk minder kolhydraten be tree 'dan normaal brood. De belegging van de ii twiches ia, uiteraard, magertjes, was bd 1 het t het „Gezondheidswoordenboek voor een aar- jeugd" (in Marie Claire) deze tip voor Hun verzorging van de armen: pas op wanneer rondondergedeelte van de armen gaat Tefc. fabberen". De tweehoofdige armspier aan slag binnenkant van de bovenarm wordt wel in erde KÜtie gehouden door de dagelijkse werk- :uiD "nheden, maar de drie hoofdige armspier 3 de buitenkant verliest sneller kracht en 'igheid en moet versterkt worden. Dat n n op twee manieren: kruis de armen zo hel 'mogelijk op de rug en hef ze zo hoog mo- ioot 'ik naar de nek op. Neem haltertjes in de ver. "den, houd ze achter de nek, hef de ar il verticaal op en laat ze dalen. haar werk waarschijnlijk neo-figuratief he ten, maar ook tegenover die benaming staat ze wat skeptisch. Ze komt tenslotte vrij abrupt met deze karakteristiek: „Het zijn gewoon opgenaaide lappen, punt uit. En dan nog keurig opgenaaid ook. Ik ben namelijk enorm precies". Ze begon jaren geleden met heel ander werk: het illustreren van kinder boekjes. „Dat heeft maar kort geduurd, vrij snel ben ik toen op lappen overgegaan. Een heel an dere techniek, heel andere onderwerpen ook. Zoals ik nu werk, gebruik ik maar weinig borduursteken. Steken van het soort dat heel vlug en gemakkelijk loopt, waarmee je als het ware kunt tekenen". Beatrice de Metz maakt forse doeken. Het kleed waaraan ze op het ogenblik bezig is beslaat tweeënhalve meter en dat is dan wel het kleinste formaat waarin ze werkt. Voor haar composities gebruikt ze alle soorten lap pen en lapjes die ze zelf verft. „Voordat ik aan een groot werkstuk begin, maak ik eerst een kleurproef. Verven doe ik hier in de keu ken. Lekker kliederen met teilen en teiltjes. Ik ben heel warm van kleur, als ik in rood werk, wordt het ook tweeënhalve meter rood. Weinig contrasten, ik houd vaak alles in één toon". In haar werk heeft ze jarenlang motieven uit haar gezin verwerkt. Een bepaalde ondeugd van de kinderen (twee dochters, een zoon) kon inspiratie opleveren: speelgoed dat steeds maar rondslingerde, een „gevecht van de kleine tyrannen" werden motieven in haar lappen. „Dat zijn groeifazen. Als je in een bepaalde periode voortdurend met zieke kin deren zit maak je heel andere dingen. Vaak ging het heel langzaam als de zorg voor de kinderen veel tijd opeiste. Ik heb wel altijd kunnen doorwerken toen ze klein waren. Als ze ziek waren lagen ze in een bed bij mij in 't atelier". Dat atelier was vroeger de voorkamer van de waterstokerij van een groot Schevenings hof. Beatrice de Metz woont in de zogenaam de kophuisjes van het oude hof aan de Kerk- laan. „Het huis is zeker honderdvijftig jaar oud", zegt ze. „Waar nu de school is was vroeger de snoepwinkel". „De school is de borduurschool van Bea trice de Metz, een grote ruimte in het voor huis waar ze dagelijks les geeft aan leer lingen uit alle delen van het land. De jong ste is een schoolmeisje van dertien, de oud ste een dame van drieënzeventig. „Toen ik destijds met de school begon had ik twee leerlingen", zegt mevrouw De Metz. „Wim Kan zou zeggen: je kon het net niet hele maal geheim houden". Ze laat haar leerlingen altijd beginnen met het maken van een collage van gekleurd pa pier. Dat levert soms „juweeltjes van kleur en beweging" op. Daarna komen de werk stukken in lappen: eerst een appel, daarna een herfstblad. „Ze moeten het meteen flink fors opzetten", zegt Beatrice de Metz. „Aan het plakwerk zie je de kleuren waaraan ze behoefte hebben. Ik laat zoveel mogelijk din gen maken, probeer iedereen haar eigen weg te laten gaan. Daarom hang ik nooit wand kleden van mezelf in de school op. Het ge vaar van copiëren is te groot. Er zijn soms uitschieters, leerlingen die na een paar jaar Weliswaar groeien lagere-schoolkinderen niet zo snel als kleuters, maar ze worden toch aanzienlijk langer. Alleen al aan het regelma tig terugkerende uitleggen van hun kleren zult u dat merken. Als u uw kinderen zo nu en dan tegen de maatlat en op de weegschaal zet, zult u ontdekken, dat ze in 6 jaar tijds gemiddeld 34 cm langer en 16 kilo zwaarder worden. Dat is een kwestie van groei en ont wikkeling van het geraamte en de spieren. Om goed te groeien en daarnaast nog fit en energiek genoeg te blijven om te leren, te spelen, thuis een handje te helpen, sport te beoefenen en wat niet al, heeft uw kind de beste verzorging nodig, die u kunt geven. Een verzorging, die op 3 belangrijke dingen neerkomt: voldoende nachtrust (ongeveer 10 uur voor 612 jarigen en dus niet te lang naar de t.v. kijken!), spel en sport op z'n tijd en als zéér belangrijke bijdrage een goe de voeding, die alles levert wat een kind voor groei en lichamelijke ontwikkeling nodig heeft. Het is in het algemeen niet zo belang rijk, dat kinderen veel eten, als ze maar eten wat goed voor ze is. Maak u dus niet te zelf kunnen gaan exposeren. Maar ze komen in eerste instantie hier omdat ze zoeken naar nieuwe vormen van expressie". ben met de huidige tijd. „Zoals een opdracht voor een chemisch laboratoriumzegt Bea trice de Metz. „En ik zou enorm graag eens een heel groot werkstuk voor een ruimte vaartlaboratorium maken. Dat lijkt me ge weldig. gauw ongerust als de verorberde porties u te klein lijken. Probeer er wel voor te zor gen dat uw kind dagelijks de hieronder ge noemde porties gebruikt. Wat moet een 612-jarige dagelijks eten (en drinken)? Melk, karnemelk of yoghurt hebben onze schoolgaande kinderen dagelijks nodig. En wel i/2 a 3/4 liter. Er zijn veel mogelijkhe den en variaties denkbaar om die hoeveel heid te verwerken. Geef ze liefst bij iedere maaltijd een melkprodukt in één of andere vorm. Al kunnen groente en fruit bij iedere maaltijd gegeven worden, toch is de warme maaltijd de gelegenheid bij uitstek om de kinderen de portie groente te geven, die ze nodig hebben (2 a 3 flinke lepels). Groente is de voornaam ste bron van sommige vitamines en veel voe- dingszouten. Afhankelijk van de soort is de samenstelling zeer verschillend. Veel variatie in de groente is dan ook gewenst. Het zal u geen moeite kosten uw kind iedere dag een vrucht te laten eten. Als dat te kost baar is, kan rozeboteljam uitkomst brengen: één boterham met die kostelijke jam levert net zoveel vitamine C als één sinaasappel. Kaas verdient net als melk, iedere dag een plaatsje bij de broodmaaltijd: voor de 69- jarigen zeker één boterham met kaas, voor de oudere kinderen tenminste twee. Een ei is een lekkernij voor veel kinderen en het is ook een goed voedingsmiddel. Als ze er van houden en u het niet te duur vindt mag u ze er wel iedere dag één geven. Het is geioenst de hoeveelheid vlees of vis, die per week gebruikt wordt, niet over 1 of 2 dagen te verdelen, maar over alle dagen, die de week telt. Aanbevolen wordt tenmin ste 5075 gr per dag, waarbij de vleeswa ren, die op de boterham worden gebruikt, kunnen zijn inbegrepen. Spek bestaat voor 't grootste deel uit vet en heeft dus niet dezelf de waarde als vlees. Af en toe kan het vlees worden vervangen door peulvruchten. In dat geval moet, net als anders, verse groente in de maaltijd voorkomen. Eén of meer keer per week kunt u in de plaats van vlees of vis bij de warme maaltijd een kaas- of eiergerecht geven. Aardappelen en brood (liefst bruinbrood of een combinatie van wit en bruin) horen er natuurlijk ook bij. Hoeveel de kinderen hier van nodig hebben hangt af van hun persoon lijke behoefte en hun eetlust. Hecht geen overdreven waarde aan marga rine en boter. „Verwen" ze niet teveel en te vaak met snoep. Niet alleen kan hun eetlust erdoor bedorven worden, maar het is ook heel slecht voor hun gebit, zeker als de snoepjes kleverig zijn (tof fees, noga, lollies). Stop ze dus liever een peentje of een handjevol krenten of rozijnen toe en beleg de „zoete" boterham eens met vruchten of groente, b.v. tomaat, komkom mer, radijs, banaan of appel. Wen ze eraan weinig suiker te gebruiken. Een verstandig samengestelde voeding, vol doende nachtrust, sport en spel liefst in de buitenlucht, zullen ervoor zorgen, dat uw kin deren nog lang hun in de vakantie opgedane energie behouden. Haar eigen onderwerpen? „Eigenlijk altijd een soort ironiserende weergave van de din gen die me treffen in de maatschappij en in dit leven", zegt Beatrice de Metz. „Dingen die nauw verweven zijn met deze moderne tijd, een onderwerp als ruimtevaart bijvoor beeld. Die dingen inspireren me geweldig. Ik maak eigenlijk steeds vervolgen op vorige werkstukken. Het is zwaar werk. Mijn man noemt het slavenarbeid, dat urenlang stof opnaaien als de compositie klaar is. Alles zit tevoren gefotografeerd in mijn hoofd. Ter wijl ik werk ben ik alweer een fase verder, ben ik met de volgende compositie bezig". Haar wandkleden hangen bij particulieren, in openbare gebouwen en in scholen. Ze houdt niet zo van opdrachten, tenzij het om onder werpen gaat die rechtstreeks te maken heb- ADVERTENTIB Marian zat me eerst een tijdje ernstig aan te kijken en vroeg toen plotseling; „Virul jij het goed als ik rook?" „Neen", zei ik. En ik dacht: nu zullen we het hebben, want ik zat op dat moment na tuurlijk te roken. Omdat kinderen nooit datgene zeggen, wat je verwacht, ging het dochtertje voort: „Toch heb jij me wel eens een sigaret ge geven". „Dat was bij een extra feestelijke gelegen heid. Toen héb je ook een half advokaatje gekregen. Aangezien je het glansrijk over leefd hebt, komt het me voor dat een der gelijke inbreuk op de regels geen doodzonde is. Maar je bent veel te jong om geregeld te gaan roken. Je zult spoedig een jaar of zestig lang volwassen zijn en er zelf over kunnen beslissen of je al dan niet schadelijke stoffen tot je neemt. Tot zo lang raad ik je beslist af, van roken 'n gewoonte te maken." Is het wetenschappelijk bewezen dat ro ken slecht voor de gezondheid is?" ,JIet kan slecht zijn. Ik heb tientallen men sen gekend die sedert hun puberteit rookten en in goede gezondheid zo'n jaar of tachtig werden. Misschien echter hadden ze de hon derd gehaald ale ze nietrokers waren ge weest. Ik geloof dat de mate van schadelijk heid vooral afhangt van de persoon in kwes tie, van zijn lichamelijke constitutie en zioak- heden. Of om het eenvoudig te zeggen: de een krijgt er kwalen van, tot kanker toe, een ander heeft nergens last van. Maar waarom zou iemand, zo bitter jong als jij, onnodig risico lopen? Overigens is wel beivezen dat roken altijd schadelijk is voor een groeiend organisme. Wacht dus nog maar even". „Zo'n enkele keer is dat ook scha delijk?Ik zuchtte. Marian toonde zich be reid naar mijn argumenten te luisteren dat was hoopvol. Doch haar vasthoudend heid maakte het me niet gemakkelijker. Eigenlijk is dat roken-van-kinder en een probleem waar je als ouder in elk geval een keér komt voor te staan. De tijd lost het op: het kind wordt vanzelf volwaseen en dan hoef je je er niet meer druk over te maken. Ons dochtertje echter was aan die volwas senheid in de verre verte niet toe, daarom bleef het voorlopig een probleem. „Hoor eens", zei ik. Je vroeg naar mijn mening en ik héb je die gegeven. Het komt niet in mijn hoofd op, je het roken subiet te verbieden, want dan doe je het misschien in het geniep en daar houd ik niet van". Jk ook niet", zei het dochtertje. „Daarom begon ik er over. Weet je, bij ons in de klas zitten vierenturintig kinderen tussen de twaalf en veertien jaalr. En allemaal roken ze wel eens. Ze mogen natuurlijk niet, maar ze doen het. Ik denk dat alle kinderen boven de twaalf weieens stiekum roken. „We vinden het lekker Jieus?" Jk in élk geval. En de anderen ook, zeg gen ze". Ja, 't is lekkerzuchtte ik weemoedig. „Dat is de reden waarom mensen het risico nemen: roken draagt bij tot hun geluk, het gevaar voor de gezondheid nemen ze op de koop toe. Toch geloof ik niet dat al die prille tienertjes roken omdat ze het zo fijn vinden, doch eerder omdat ze groot willen schijnen. Volwassenen imiteren veel anders is het niet. Macür waarom is het toch zo aantrekke lijk om groot te zijn? Jeugd duurt zo ontstel lend kort, volwassen zijn zo vréselijk lang! Waarom proberen jullie dan nog een paar jaren jeugd over te slaan?" Marian zioeeg, doch ik ivist het antwoord. Vit de diepte van het verleden stegen de stemmen op van ouders, grootouders, ooms, tantes, van onderwijzers en andere „grote mensen", die streng op mij neerkeken en me zonder ophouden de denigrerende woorden toevoegden Je bent nog maar een kind! Wacht maar tot je groot bent, hoor!" Als de volwassenen nu eens ophielden de kinderen bij elke voorkomende gelegenheid te vernederen, zouden die kinderen dan nied ophouden met xich te schamen voor hun jeugd? THE A BECKMAM ADVERTENTIE „Koningin van de houding en prinses van het gebaar" wordt de legendarische toneelspeel ster Sarah Bernhardt genoemd in een bio grafie die Cornelia O. Skinner over haar heeft geschreven. Ze was „kwistig met haar hart en haar lichaam", wordt als „chau vinistisch en zeer moederlijk" beschreven en beschikte over een ontembare moed. Nadat een van haar benen geamputeerd was zou ze nog tot haar dood blijven spelen. Sarah Bern hardt heeft het publiek meer dan een halve eeuw lang weten te betoveren. Op de lijst van haar vereerders staan namen van man nen als Victor Hugo, Proust, Sacha Guitry en Jean Cocteau. Naar men zegt was ze een ge niet in het verzorgen van haar eigen publici teit waarbij ze shock-effecten niet uit d« weg ging: in haar salon stond een lijkkist en in de tuin hield ze reuzenslangen en alli gators. „Wij leiden een super-gezinsleven", zegt de Parijs© mode-ontwerpster Emmanuelle Khan in een interview met Marie France. „Wij" zijn Emmanuelle, haar (Vietnamese) echtgenoot Quasar, zoontje Othello en doch tertje Atlantique Venus. Privéleven en pro fessionele beroemdheid houdt het echtpaar streng gescheiden. Quasar is de ontwerper van progressief meubilair: opblaasbare meu belen, tafels van plexiglas. Dc kleren die zijn vrouw ontwerpt worden in Parijs, Rome en New York gedragen, zowel door typistes als door rijke vrouwen die zich nog niet zo heel lang geleden alleen maar door de grote cou turiers wilden laten kleden. „Toch", zegt Emmanuelle, „zijn we op het terrein van de prêt-a-porter nog in 't wild-west tijdperk". In haar werk is ze altijd minstens twee jaar vooruit: op het ogenblik is ze bezig met het ontwerpen van haar voorj aars-collectie-1970. Emmanuelle zegt nog altijd „ja" tegen de minirok, de pantalon en tegen moderne ma terialen als plastic, metaal en vinyl.

Leidsch Dagblad | 1968 | | pagina 11