op punchbal Fighting Mac ziet het gezicht van Henk... Houding Ajax is niet fair' Slik de pijn weg. Europees kampioen huivert in een klein Duits stadje GROOT SLAM VOOR SCYLLA? Harde woorden van Dirk Nijs: Gegokt Tegen Nedlloyd-reserves Quick Boys-U VS Vele invallers in team Bona Stars Personeelsfuif PAGINA 19 LEIDSCH DAGBLAD - SPORT - LEIDSCH DAGBLAD SPORT LEIDSCH DAGBLAD - SPORT - LEIDSCH DAGBLAD - SPORT LEIDSCH DAGBLAD SPORT LEIDSCH DAGBLAD llllll>>>ll<ll>ll>lll><llllllllllllllllllllllllllillllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll||||||||||||||||illll||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||, llllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllillllllillllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllilllllllllllllllllllllllllllllllillllllllllllilllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll ii!iiiiiiniii|i||,|||i|||||||,|,||,,|||||||,,||,|||||||,,|||||,||||,|||||i|m|iiiiim BAD OEYER HAUSEN (GPD) Aan de autobaan naar Hannover even voorbij Bielefeld ligt Bad Oeyer Hausen. Een klein Duits provincienest, waarin we 's avonds geen bad gasten ontmoeten, maar wel Fighting Mac, die begin van deze week in het nieuws kwam door zijn weigering om de Europese titel in het weltergewicht op 29 november in Rome te ver dedigen. De capuchon kouwelijk over het hoofd getrokken komt Fighting Mac uit een huis, om in gezelschap van herr Buschjost naar diens boksschooltje te gaan. Een vriendelijke Duitser, die de Curagaose bokser in zijn zaaltje laat oefenen, eigenlijk een beetje uit meelij, als ik het zo hoor en bekijk. Het hele tafereel daar in een omgeving, waar men hoogstens nog wat toeristen verwacht, die gek zijn op bronwater, maar geen Europese kam- jpioen, doet een beetje triest aan. „Kalt, kalt", bibbert Fighting Mac in de snijdende wind die door het als van iedereen verlaten stadje veegt- In het boksschooltje van herr Buschjost is de wind weg, maar Fighting Mac houdt z'n capuchon op, want het duurt geruime tijd voor dat een elektrische kachel wat warmte geeft. Met de huppelpas van een bokser, de schouders op en neer trekkend, dribbelt Fighting Mac heen en weer, terwijl herr Busch jost op een massagebank neervalt. Hij heeft kennelijk net gedineerd en misschien een beetje te copieus, want hij heeft last van z'n maag en kijkt er somber bii. „Er ist ein bischen mistrauisch", had hij mij vooraf in vertrouwen verteld. Dat bleek wel toen ik Figh ting Mac vroeg wat er van waar was dat hij zijn Nederlandse promotor, dc heer Henk Ruhling in Zandvoort, c!e contracten voor het titelgevecht i de Italiaan Bertini ongetekend bad teruggestuurd. „Ja, ja, dat is waar", gaf Fighting Mac onmiddellijk toe. „Omdat je vijftienduizend dollar verlangt, ter- 'ijl de gage maar goed zesduizend dollar is?". „Wie zegt dat?" vroeg Mac wan trouwend. Jïenk Ruhling". „Ja juist, Ruhling zegt dat. Zegt Ruhling ook dat ik hem niet ver trouw? Nee, dat zegt Ruhling niet. Niet tegen u. Luistert u eens even. Boksen is mijn werk. En daar leef ik van. Als ik niet boks, kan ik niet leven. Zou ik dan niet willen bok sen?". „Waarom teken je dan het contract niet?". .Omdat ik die man niet vertrouw. i heeft mij niet gezegd hoeveel die hele zaak daar in Rome opbrengt". „Maar hij is tooh je manager?" .Ruhling is niet mijn manager. Ik heb geen contract- Hij weet niet eens hoe ik leef. Toen ik in Holland kwam, twee jaar terug, heb ik een contract net hem gehad. Toen was ik 19 jaar, nu ben ik 22. Nu kan ik alles zien wat hij met mij gedaan heeft". Verward Het is een verward verhaal, dat uit de mond van de man komt, wie men niet aanziet dat htf eigenlijk nog zo jong is Maar herr Buschjost, die het duidelijk al meer heeft ge hooid. knikt en zegt: „Eigenlich hat er recht. Als ik mijn boksers een contract aanbiedt, weten ze precies wat erin staat. Ik zeg: neem het of neem het niet, maar geen geheim zinnigheid. Al mijn boksers krijgen ook een afrekening, waar alles pre cies in staat. Dat moet van onze „En Henk heeft zijn villa in Zandvoort. zijn grote sigaar en zijn telefoon bond. Moet dat dan niet in Holland"? „Precies", valt Fighting Mac hem bij. „Ik heb nog nooit van Ruhling een afrekening gehad. Hij kan dat met iedereen maken, maar niet lan ger meer met mij. Niet met Mac". De deur gaat open en een klein mannetje in een blauw trainingspak wipt naar binnen. Hij kijkt even ver baasd van de een naar de ander, tot hij van herr Buschjost hoort dat het .herren" zijn van „die Hollandische presse". Dan knikt hij en gaat naast hem zitten. Fighting Mac wijst naar het kleine mannetje en zegt: „Leo mijn manager" Leo blijkt Leonard Kruzik te heten. Herr Buschjost ver duidelijkt: „Hij is zijn trainer". „Voor Leo wil ik een passage, een ticket voor Rome. Leo moet achter mij staan in de ring, niet Henk. Voor Henk beteken ik niets". „Ik betaal een trainer, ik betaal de school", zegt herr Buschjost. „Henk heeft nog niets voor mij gedaan", gaat Mac verder. „Hij heeft mij hier neergezet en niet meer naar me om gekeken. Henk heeft geen hart. Hij rookt z'n grote sigaar en telefoneert. Maar Ik zal u eens wat zeggen. Als ik niet meer boksen kan, heeft Henk ook zijn seg^ar niet meer en zyn te lefoon. Dan is het uit met Henk". EBU Ik maak hem er voorzichtig op at tent, dat niet Henk Ruhling maar de EBU hem de titel kan afnemen als hij haar niet eind november in Rome verdedigt. „Wat is de EBU?" vraagt Figh ting Mac- „Henk heeft mij nooit ver teld van de EBU. Ik ken de EBU niet. Ik ken alleen Henk". „De EBU is de Europese Boks Unie'. ,Goed, goed", knikt Mac. „Maar de EBU zal mij niet mijn titel af nemen, omdat ik inzage wil van het contract'"? „Tut-tut", zegt Buschjost", daar zou ik niet al te zéker van zijn. Met dc EBU is het kwaad kersen eten- Ze heeft een bokser wel zijn titel af genomen omdat hij zijn titel niet kon verdedigen, vanwege z'n slechte knieën". „Goed, goed", zegt Mac, „Wie zegt dat ik niet boksen wil? Ik wil iedere dag mijn titel verdedigen, want ik moet boksen om te leven. Ik wil wel voor tweeduizend dollar mijn titel verdedigen, als ik maar alles weet. Maar Henk Henk .Want ze zijn zo arm. Ik kom uit een gezin van dertien kinderen. Ik moet voor hen geld verdienen.. Henk in zijn villa woont in Zand voort. met z'n sigaar en zijn telefoon. Ik moet 's morgens om vijf uur m'n bed uit brrrr. zo koud. zo koud Weet u wat Henk is? Henk heeft geen hart voor een bokser. Ik mag voor. hem dood gaan in de ring. Hij voor mij niet eens de tcwel gooit En om uit te leg gen wat hij daarmee bedoelt, pakt hij een handdoek. „Ik ben hier al leen, helemaal alleen. Ik kook mijn eigen eten, ik doe mijn eigen was (Later vertelt herr Buschjost dat hij verloofd is met een Spaans meisje dat met hem samen woont). Boksen Leo. de kleine trainer, wordt het zat,. „Nu is het tijd om te gaan trai nen", roept hij en zet de ringklok op scherp. Fighting Mac kleedt zich ge hoorzaam uit en ineens zien we uit de regenjas met capuchon een bok ser te voorschijn komen een sterk gespierde knaap, die de punchbal met vreselijke roffels aanvalt. We hebben zo'n vermoeden dat hij daarop het gezicht van Henk ziet. (Leo fluis tert ons toe, dat geen Duitse bokser hem dat nadoet). Dan de zandzak, waarop hij zo hard timmert dat hij de knokels van zijn handen verwondt. Er zit een furie in deze man. Als Leo aan z'n arm trekt om de spie ren te ontspannen en onze fotograaf de camera op hem richt, begint hij opeens te trekkebekken, om daarna in de lacht te schieten. „Lachen lachen is gezond mompelt hij in zichzelf als hij de ring ingaat om samen met Leo te sparren. De kleine man, ex-vliegge- wicht kampioen van Duitsland, vliegt ondanks zijn 39 jaar nog door de rmg, ééh gekussende handschoen uitgestoken, die een denkbeeldige te genstander voorstelt. Samen met Fighting Mac gaat hij in de physical culture gymnastische oefeningen waarbij Leo nog leniger blijkt te zyn dan de van nature zo soepele Antillaan. Hen- Buschjost laat flessen bier aanrukken voor Fighting Mac een flesje mineraalwater om op de kennismaking te klinken. Maar als we weg gaan, weten we nog niet of Fighting Mac nu wel op 29 novem ber in Rome zijn titel verdedigt- Gis teren liep de termijn af KATWIJK Morgenmiddag om 3 uur speelt Quick Boys op Nieuw Zuid een oefenwedstrijd tegen UVS. IJshockey De nationale ijshoc- keyploeg, die volgende week zater- da gin Kopenhagen tegen Denemar ken speelt, heeft gisteravond in Den Bosch in een oefenwedstrijd tegen een versterkt team uit deze stad een 94 overwining geboekt. Fighting Mac ranselt de punch bal alsof die voorzien is van het gezicht van Henk LEIDEN The Bona Stars speelt morgen in de basketbalcompetitie een inhaalwedstrijd tegen Agon. De ze ploeg behaalde verleden week zijn eerste overwinning. Na de vele tegenslagen die Bona Stars dit seizoen ondervond staat er morgen vrijwel een geheel ander team in het veld dan aan het begin van het seizoen. Noodgedwongen moet coach Kallenberg experimente ren met spelers uit het tweede team, hetgeen de kracht van de Leidse ploeg niet ten goede komt. Toch moet The Bona Stars in staat worden geacht beide punten thuis te houden. Opstelling: C. PLey, P. d. Jong, P. Ruysenaars, H. en W. Stol, H. v. Mameren, R. Wallaart, B. v. Cleef en J. Maassen. Programma voor morgen (Vijf Meihal)18.45 uur TBS 4 —Jumpers 4, TBS 2 (Dames) Esso; 20.15 uur Bona Stars Agon. (Van onze tafeltennismedewerker) LEIDEN De tafeltennissers be ginnen dit weekeinde aan de tweede helft van het eerste gedeelte van de competitie van de NTTB. Een twee de competitiehelft, waarin de „Leid- .se" ploegen hun aanspraken op een plaatse in de in januari te vormen kampioens- en promotiegroepen moeten waarmaken. In de ereklasse B. zal dat voor titelpretendent Scyl- la weinig moeilijkheden opleveren. De Leidenaars, die na de eerste vijf wed strijden nog op de volle honderd pro cent winst staan, zullen die status zaterdagavond bepaald niet verspe- I len. De mogelijkheid, dat het tegen de NedLloyd-reserves voor de eerste maal dit seizoen „groot slam" (10— j 0) wordt, is zelfs niet uitgesloten. Al- I leen Feike Kraayenga is in staat het Bert, van der Helm, Gerard Bakker en vooral Ed van den Berg lastig te maken. In de hoofdklasse krijgen de teams uit Leiden en omgeving het zaterdag avond iets moeilijker. In de afdeling A moet De Treffers zich voor eigen publiek tegen het voor het laatste kansje vechtende PSV herstellen van de nederlaag tegen Lu to, terwijl het reserve-team van Scylla in de mi litaire sporthal moet afrekenen met een mede-gegadigde voor de promo tiepoule, Twenty One Up. De Rot terdammers slaagden er in de ope ningswedstrijd van de competitie in de jeugdige Leidenaars een gelijkspel af te dwingen, doordat Ed Fallaux te laat achter de tafel verscheen en daardoor een reglementaire neder laag moest incasseren. Ook DOCOS zal morgenavond met de nodige revanche-gedachten achte de tafel verschijnen. De Leidenaars ontvangen in de zaal aan de Potgie terlaan het Vughtse Jeep, dat hen in de eerste wedstrijd verrassend met 64 bedwong. In de afdeling B. krijgt het Noordwij kse TOV "t Rotterdam se Xerxes op bezoek. Een punten verdeling lijkt voor de reeds kansloze Noordwijkers het hoogst bereikbare resultaat. Het programma luidt: Eereklasse A: SVEWibats. Swift NedLloyd, AMYJ—Hunter *25 2. B: Belcrum—Steeds Hoger/TSB, Ned Lloyd 2ficylla, Hunter '25Maaa- bree. Hoofdklasse A: De TreffersPSV (Veiling EMM. 18.00 uur), Scylla 2— Twenty One Up (Mil. sporthal, 18.30 uur), LutoAMVJ 2. B: Wibats 3 SVE 2, TOV—Xerxes (Gymnastiek zaal Bronckhorststr., 18.00 uur;, Ire ne—STV/Climax. D: Wibats 2—Ons Vermaak, DOCOS—Jeep (Gymnas tiekzaal Potgieterlaam, 17.30 uur), Maasbree 2TSF. Overgangsklasse K: Wibats 5 Scylla 3, Rapidity—Quick 3, Reactie— Hunter'25 3. N: Scylla 4—D.E Tref fers 3 (Mil. sporthal, 18.30 uur), Pro- wanoElan, AMVJ 4TOP. O: Go6- sina—SVE 3. US—Quick 2. NOAD— ATTC. P: ImpilsDe Treffers 2, NedLloyd 3De Salamanders, Wils kracht 2—TOGB. ARNHEM (GPD) Of het nu uit oogpunt van de voetbalsport Is. of louter uit nationalistisch gevoel, misschien ook wel om beide redenen, vast staat dat de Turkse kampioen Fenerbahce zich komende woensdag tijdens j het Europa-Cup duel tegen Ajax verzekerd weet van de steun en II het meeleven van talrijke Turk se gastarbeiders in ons land. Er worden naar schatting in het Olympisch Stadion ruim 5.000 Turkse supporters ver wacht. Ongetwijfeld zullen zü proberen van zfreh te doen laten horen. Van dit Turkse legioen ma ken ook ongeveer 75 gastarbei ders van de N.V. Betonfabriek „De Meteor" uit de Steeg deel uit. Het bezoek aan de wed strijd wordt hen aangeboden door de personeelsvereniging van de Meteor, die de entree- kosten voor zijn rekening j neemt. Het Turkse gezelschap van de Meteor gaat niet met lege handen naar Amsterdam. Er is i een enorm spandoek van onge veer 11 meter in de maak. Als nu hun Fenerbache ook nog voor een overwinning zorgt dan is het feest helemaal kompleet. Of gastheer Ajax echter ook zo welwillend zal zyn, om aan dit buitenlandse personeelsfuif- je mee te werken valt nog te bezien. (ADVERTENTIE) ^de snelle en zekere pijnverdrijver^y Iedere keer komt hij weer terug op Ruhling, die hem niet begrijpt, die hem nooit eens vraagt wat hij gegeten heeft, die hem maar hier ■iaat zitten, moederziel alleen ver van zijn geliefd Curasao, waar het warm is, waar zijn familie woont, die hy geld moet sturen tot een aanfluiting maakte) of de Zwitser Dienst (die de Europa cup finale ItaliëJoego-Slavië tot een schertsver toning degradeerde) of nog wel enkele andere met namo te noemen „clowns" meehuppelen, ij onvermijdelijk, zolang die scheids rechters door hun nationale com missies worden benoemd en niet een internationale commissie het kaf van het koren kan scheiden Blaam DEN HAAG (GPD) „Het is goedkoop om een nederlaag aan een scheidsrechter te wijten. Als ons nationale team na die omstreden strafschop in Sofia er drie bij de Bulgaren had in- geknald, zouden we over die scheidsrechter niets te zeggen hebben gehad. Alleen mannen die de knuisten missen om een vuist te maken, gaan na zoiets jammeren over „home-referees". Die Anderson is niet de beste scheidsrechter die de Schotten kunnen leveren. Akkoord! Maar hebben wij een nationale ploeg die het beste voetbal in Europa speelt? „Als wij de leiding van Hongarije— Finland krijgen toegewezen van de FIFA, dan stuurt onze scheidsrech- terscommissie ook numero vijf of zes van onze interna tiona le scheids- rechiterslijst. Maar als Hongarije te gen Spanje of Italië speelt dan stu ren we onze eerste of tweede man' We hebben tegen die Bulgareu prachtig vertiagend gespeeld- Mooi. Maar daft is slechts een van de vele facetten van het moderne voetbal Door één facet kundig uit te voeren spelen we nog geen Europees top voetbal. We hebben tegen die Bul garen op één kaart gegokt, simpel omdat we verdei- geen troeven op tafel kanden leggen. Als je met één zo'n kaart misgokt, moet je niei direct over vals spel gaan mekke ren". Dit allies zegt Dirk Nijs (63), vroe ger vele jaren zelf internationaal scheidsrechter, tot vorige maand voorzitter van de sc hei dsrech ter com missie van de KNVB en sinds 1 ok tober manager van de Haagse ere divisieclub Holland Sport. „Ik ken het begrip .Jiome-referee' niet. Ik Ken maar twee soorten scheidsrechters: de fatsoenlijke en de niet-fatsoenlijke. of anders ge zegd: de eerlijke en niet-eerlijke Dat er in dat grote koor van inter nationale scheidsrechters onfatsoen lijke keu-els als Barberan (de Frans man die Real MadridAnderlecht is dan een onderschatting van die wedstrijd, die gold voor de wereld titel, daar hadden de Schotten hun beste man naar toe moeten sturen, schreeuwen wij. Maar zal dat geschreeuw uit dat niet zo veelbetekenend voetballandje wel indruk op die Schotten maken?" Geld „Waarom hebben wij met onze topscheddsrechters in het buitenland nooit moeilijkheden?", zegt de forse Rotterdammei-. „Omdat bij ons een kerel alleen topsoheidsreohter kan worden als hij eerlijk is en gezag j heeft. En weet, dat we jarenlang die i man beloeren of we hem op oneer lijkheid kunnen betrappen. Een on- eerlijke scheidsrechter zie ik in de eerste plaats als een blaam die de verantwoordelijke commissie in oasu de verantwoordelijke bond treft Was die Schot Anderson oneerlijk0 Dat weiger ik vooralsnog te gelo ven. Misschien liet hy zich beïn vloeden door het publiek, door de omgeving. Dat betekent dat hij rou tine tekort kwam. Een Davidson, een van de beste Schotse scheidsrech ters, zou die clowneske val van die Bulgaar naar waarde gemeten heb ben. Anderson trapte er in. Maar die moet ook nog internationale er varing opdoen. Zouden de Schotten niet gedaoht hebben: die routine kan hij opdoen in de onbelangrijke wedstrijd Bulgarije—Nederland? Dat .Betaal die scheidsrechters een fors honorarium, roepen er steeds meer. Kun je met geld een oneer lijk man eerlijk maken? Kim je met geld iemand karakter geven? He' leidien van een voetbalwedstrijd, waaraan tegenwoordig enorme fl- nanoiële belangen vastzitten, wordt steeds moeilijker. De spelers worden steeds gerarffmeerder in htm ge meenheden, opgepept als ze worden door een steeds hysterischer publiek en door clubleiders die ten koste van alles hun belangen verdedigen. Dat houdt in dat het team van wer kelijk goede scheidsrechters steeds kleiner wordt". „Ik vind het ronauit „schlemielig' om te zeggen dat wij door een scheidsrechterlijke beslissing verlo ren hebben. Waarom zijn wij de „schlemielen" van Europa, zoals we ons in ons zelfbeklag al noemen? Omdat bij ons het beste spelersma teriaal by een belangrijke interland zwak, ziek of misselijk is. In Bulga rije was een zieke Asparouchow net op tijd hersteld voor die interland. Bij ons zijn ze steeds pas hersteld als de interland voorbij is. Om maar man en paard te noemen: bij Ajax gaan clubbelangen voor het natio naal belang. Maar mijnheer Van Praag vergeet dat hij met zijn club aan die Europabeker-toernooien mag meedoen en er grol aan mag ver dienen dank zij de jarenlange orga nisatie van de bond, die hy nu aan zijn laars lapt. Mynheer Van Praag vergeet dat de KNVB rustig kan be staan zonder Ajax maar Ajax niet zonder de KNVB. Het kwaad zal zichzelf straffen als een olub alleen maar neemt van een bond, maar niets wil geven" Verraad „Ajax zit tooh niet in de UEFA of in de FIFA. Daar zit de KNVB in. Door die bond is het mogelijk dat een club in de grote toernooien goed verdient. Nou doet die bond een beroep op de spelers van die club en nu zeggen ze: ah, nee. stel dat er iemand geblesseerd raakt, dan kunnen we enorme bedragen verliezen. Maar de kans om die be dragen te verdienen is geschapen door de bond. Aan de Verlengde Tolweg in Den Haag werken veertig man om elke zondag het competitie rad te laten draaien, om scheids rechtei's en oefen meesters op te lei den, die ook de spelers van Ajax begeleiden. Als je na tientallen jaren profijt van die organisatie te heb ben getrokken, zegt: bedankt, we redden ons wel, van onze kant hoef I Dirk Nijs, ex-internationaal scheidsrechter en tot begin vo rige maand voorzitter van de scheidsrechterscommissie van de KNVB, met trainer Cor van der Hart rechtsex-international op zijn „thuisweide"Hontrust in Den Haag. je nergens op te rekenen, dan noem ik dat verraad. Die KNVB is een maatschappelijke instelling gewor den, die elke zondag een drie mil joen mensen recreatie biedt. Wie daar tegenover gaat staan, omdat zyn „kluppie" moet draaien, begrijpt het niet, is geen voetbalman, maar een zakenman en nog een kortzichtig zakenman ook. Schuif niet de schuld op de spelers. Een Cruyffie is geen rotjong. Als die zijn zin krijgt, speelt hij graag in het Nederlands elftal. Ik vraag my langzamerhand af of de Ajax-leiders wel rekening houden met de mens Johan Cruijff of alleen werken met het zakelijk object Cruijff".

Leidsch Dagblad | 1968 | | pagina 19